CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 6s'e JAARGANG VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2245 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Niet 37 maar 18 millioen. De heer J. H. de Waal Malefijt, Oud-Burgemeester van Katwijk, maakt ons opmerkzaam op een be langrijk misverstand in onze beschou wing over de iinancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten in ons W oensdagnummer. Wij noemden daar met een ronde som van 37 millioen het bedrag, dat volgens de door de Staatscommissie ontworpen regeling daarmede ge moeid zal zijn. Dit bedrag is ten rech te 37.197.977,—. Wij deelden verder mede, dat de Commissie als ideaal stelt dat deze uitkeering slechts zal gegeven worden met de bedoeling, dat de gemeentelijke lasten met gelijk be drag zouden verminderd worden. De Commissie gaat niet zoover dat- zij dit als eisch aanbeveelt. De Minister van Financiën laat echter in de Millioe- nen-nota uitkomen, dat hij onvoor waardelijk dit als eisch wil gehand haafd zien. Naar de heer de Waal Malefijt thans opmerkt, stelt de Commissie boven dien voor om de uitkeeringen inge volge de wet van 1897 te doen ver vallen. Deze uitkeeringen bedroe gen over 1924 18.812.688,zoodat de kosten der dadelijk ingaande regeling volgens het denkbeeld der Staatscom missie dan niet zouden bedragen de volle 37 millioen, maar 37.197.977, tuin 18.812.688,— of 18.385.329,—. Dit maakt inderdaad een groot /er- schil. Ook komt het voor Amsterdam berekende 1/10 deel van de 18 mil lioen, dichter bij het door den heer Wibaut geschatte bedrag van 2 mil lioen, dan het 1/10 deel van 37 mil lioen. Hoewel in zijn consequentie eerder aanvaardbaar op een bedrag van 18 millioen dan op dat van 37 millioen, blijft onze beschouwing over de moge lijkheid van verwezenlijking van liet denkbeeld der Staatscommissie, zijn kracht behouden. Het standpunt door den Minister ingenomen is weinig hoopgevend. Aan den heer de Waal Malefijt on ze dank voor zijn rechtzetting. Mohamedaan zonder bedrog Wie, als wij, den nieuw benoemden Regent van Batavia van nabij' gekend heeft, zal onwillekeurig opnieuw weer getroffen zijn door zijn eenvou dige religieuze redevoering bij de aanvaarding van het hooge ambt van Regent van Batavia. Raden Achmad, die nu naast den titel van Raden, ook dien van Toe- menggoeng mag voeren, is gesproten uit een regentengeslacht. Wij kenden hem indertijd nog als Wedono ter be schikking van den Resident van Ba tavia, met een speciale opdracht. Aan doenlijk was soms de wijze waarop hij kon opkomen voor zijn volk, als hij meende dat het niet behandeld werd zooals behoorde. Levendig staat ons nog voor de aandacht 'n verdediging door hem in den Gemeenteraad van Meester Cor nells van het hebben van atapdakbe- dekking buiten de bebouwde kom der gemeente. Uit religieus en moreel oogpunt verdedigde hij het hebben van een eigen huis door iederen Ja- vaanschen landbouwer. Een huis dat op Java anders dan hier, van eenvou- digen aard kan zijn, omdat het géén dekking tegen de koude en geen gele genheid tot huiselijk genoegen be hoeft te brengen, omdat de heerlijke vrije natuur zich daarvoor meer eigent. Maar het huis is symbool van de saamhoorigheid. In eigen huis bidt de Mohamedaan rustiger. Ook nu was het weer aan het begin zijner rede een inroepen van Gods hulp om het geschonken vertrouwen waardig te worden. Aan het einde eveneens een smeeken van Gods ze gen om het werk voor de bevolking ten zegen te stellen. Onwillekeurig denken wij bij de be schouwing van dezen man aan Na- thanaël van wien Jezus getuigde: Zie waarlijk een Israëliet in welken geen bedrog is. Nathanaël kwam als Jezus discipel, Regent Achmad zal wel Mohame daan blijven, maar beiden zijn zeker typen van een geslacht, dat we noodig hebben om 'n dam op te werpen tegen liet ongeloof en de volksverwildering, maar vooral ook tegen de lauwe on verschilligheid onzer dagen. Achmads rede, in antwoord op die van Gouverneur Hillen van West- Java, die hem installeerde, stak verre boven die van laatstgenoemden hoog- waardigheidsbekleeder uit. De heer Hillen had alleen woorden van lof voor den ambtenaar Achmad. De heer Achmad smeekte Gods zegen af voor zichzelf en voor zijn volk. Waarlijk een Mohamedaan ln wel- Pn o-o,in bedrog is. ons ten voorhepld STADSNIEUWS. WENKEN IN HET BELANG VAN BE GOEDE ORDE TIJDENS DE 3-LCTOBERFEESTEN. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den op tocht niet op bruggen of tegen brug leuningen plaats nemen. Zich houden aan de bevelen der po litie. Rechts houden, vooral voetgangers. Al het mogelijke doen om het schrikken van paarden, bij den op tocht aanwezig, te voorkomen. Den weg voor den optocht vrij hou den, waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór of tijdens het afsteken van het vuurwerk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram, de daarachter gebouwde remise, den spoorwegovergang of -brug. Vertooningen met aapjes en ande re dieren, alsmede loterijen zullen streng worden tegengegaan. Koffiehuizen sluiten te 1 uur 's nachts. DE NIEUWE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Een belangrijke verbetering. Heden is verschenen de offieieele reisgids der Ned. Spoorwegen, bevat tende de dienstregeling voor den win- terdienst, die 2 October a.s. ingaat. Was de zomerdienstregeiing dit jaar voor Leiden zeer ongunstig, zoodat men meermalen per dag 1 a 1J4 uur moest wachten alvorens er een trein naar Den Haag of Amsterdam ver trok, thans kunnen we gelukkig met blijdschap constateeren, dat dank zij de electrificatie de verbindingen voor onze stad veel gunstiger gewor den zijn. Den geheelen dag rijden de electrl- sche treinen om het half uur zoo wel in de richting AmsterdamRot terdam als omgekeerd. Van Leiden gaat er telkens 6 minuten vóór de heele en halve uren een trein in de richting Den Haag, die" daar 12 minu ten later aankomt. Deze regel geldt van 's morgens 7.54 tot 's avonds 22.54. In de richting Amsterdam gaat er telkens 10 minuten over de heele en halve uren een trein, die 21 minuten later in Haarlem en 38 minuten later in Amsterdam aankomt. Deze regel geldt van 's morgens 7.10 tot 's avonds 20.40. Natuurlijk zijn dit niet alle treinen, die in beide richtingen vertrekken, want er voor, er na en er tusschen- door rijden nog tal van andere trei nen, voor welker vertrektijd men het spoorboekje moet raadplegen. De eerste trein vertrekt (niet op zon- en feestdagen) 6.16 in de richting Den Haag en 7.10 in de richting Am sterdam, de laatste trein 0.24 in de richting Den Haag (1.01 te Rotterdam), 0.10 in de richting Amsterdam (0.48 te Amsterdam). Goederenvervoer. In verband met de verdere doorvoe ring van de electrificatie van de reizi gerstreinen ondergaat de regeling van het vervoer van wagens en goederen op de lijn Amsterdam C.S. en Rotter dam D.P. een belangrijke wijziging. Met de electrische treinen op dit baan vak mogen van 2 October a.s. af geen wagens vervoerd worden; voor het vervoer van wagens en goederen zijn verschillende snelgoederentreinen in gelegd, met een snelheid tot 85 K.M. in het uur. Met de electrische treinen kunnen voor zoover de beschikbare laadruim te en de stationnementen dit toelaten: a. zendingen, bestelgoed-snelvervoer; b. zendingen bestel Eilgut met voor schrift: bestelgoed (gew. vervoer tot 5 K.G. van de stations, waar de trein stopt naar het eind-station van den trein worden vervoerd. Vervoer van rijwielen. In verband met de uitbreiding van het aantal electrische treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam, ingaande 2 October 1927 is bij wijze van proef voor de electrische treinen op die lijn geen andere beperkende bepaling voor geschreven, dan de algemeene, dat met electrische treinen rijwielen slechts vervoerd worden, voor zoover de laadruimte het toelaat. Met be doelde treinen kunnen in de eerste plaats bagage en rijwielen met rijwiel- kaarten van 1.25 worden vervoerd, en in de tweede plaats rijwielen met goedkoope rijwielkaarten. Op dagen van druk rijwielvervoer (b.v. Paschen, Pinksteren) zal door het stellen van extra rijwielwagens in sommige treinen in gebrek aan laadruimte worden voorzien. EEN NIEUWE HAVENBRUG. Gelijk bekend, zijn reeds sedert ge- ruimen tijd bij B. en W. plannen voor den bouw van een nieuwe Groote Ha- venbrug in overweging. Ook werd bij motie van de heeren Huurman pn FJ- de wenccheUiVheid ultfp's'nTw ken, om zoo spoedig mogelijk tot den bouw van een nieuwe groote Haven- brug over te gaan en B. en W. werden uitgenoodigd een plan met begrooting daartoe bij den Raad in te dienen. Deze motie werd tijdens de behande ling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1925 om praeadvies in han den gesteld van B. en W. „Aangaande de noodzakelijkheid' van een nieuwe brug ter plaatse kun nen wij", aldus schrijven B. en W. aan den Raad, „kort zijn, aangezien daarover, naar wij meenen, vrijwel eenstemmigheid zal bestaan. De te genwoordige houten ophaalbrug is èn wat haar capaciteit, èn wat haar con structie betreft, totaal verouderd en niet meer in staat het moderne ver keer, gelijk dit zich mede door aan bouw in dit stadsgedeelte ontwikkeld heeft en in de toekomst vermoedelijk r.og verder ontwikkelen zal, te ver werken". Naar B. en W. verder mededeelen, zijn onderhandelingen met de H. T. M. mislukt, zoodat bij de verdere uitwer king van de plannen thans uitslui tend met de behoeften van het gewo ne verkeer, dus zonder tram, rekening behoefde te worden gehouden. Met het plan van den directeur van Gemeentewerken kan de Commissie van Fabricage, evenals B. en W., zich vereenigen. De kosten van uitvoering van het geheele plan worden geraamd op 235.000. In de kosten van uitvoering zal door de Lichtfabrieken, uit hoofde van het belang, dat deze fabrieken hebben bij een grootere doorvaartwijdte, een bij drage worden verleend tot een be drag van 25.000 in maximum, zoo dat een bedrag van 210.000 uit lee ning zal moeten worden gevonden. Onder mededeeling, dat de Provin ciale Waterstaat geene principieele bedenkingen tegen het ontwerp heeft, geven B. en W. den gemeenteraad in overweging: a. ten behoeve van den bouw van nieuwe groote Havenbrug met bijko mende werken een bedrag v. 235.000 te hunner beschikking te stellen, waarvan een bedrag van ten hoogste 25.000 ten laste van de Lichtfabrie ken zal worden gebracht; b. de motie van de heeren Huur man en Eikerbout, alsmede een in dertijd bij den raad ingediend adres van de Federatie van de alhier geves tigde woningbouwvereen. waarin ook op verbreeding van de Groote Haven- brug werd aangedrongen, hiermee als afgedaan te beschouwen. BLOEMPJESDAG. Morgen zal alhier een bloempjes dag worden gehouden ten bate van het Sanatoriumfonds der Onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang", welke ten zeerste in de gunst van 't publiek wordt aanbevolen. De dames, welke de bloempjes zul len aanbieden, zijn kenbaar aan een oranjeband om den arm. INDONESISCHE STUDENTEN. Een boekverkooper had het faillis sement aangevraagd van Mohammed Hatta en Sastro Amiljo, twee der ge arresteerde Indonesische studenten. Vandaag zou deze aanvraag door de tweede kamer der Haagsche recht bank behandeld worden, doch de aan vraag werd door den boekverkooper ingetrokken. EXAMEN ONDER BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN. De heer Ali Sastro Amidjojo, een der vier Indonesische studenten, die de vorige week zijn gearresteerd en in het huis van bewaring te 's-Graven- hage zijn opgesloten, heeft heden morgen, nadat de Officier van Justi tie daartoe vergunning had verleend, aan de Universiteit alhier het docto raal examen Indisch recht afgelegd. Om 9 uur kwam hij per politie-auto, vergezeld van een Haagschen inspec teur van politie, uit Den Haag aan. Hier stapte ook de Leidsche Inspec teur Weyers in de auto, waarna naar de Universiteit werd gereden. De student zag er opgewekt uit. De beide inspecteurs woonden 't ge heele examen bij. Na afloop deelde Prof. André de la Porte namens de faculteit mede, dat het haar een ge noegen was, hem het gewenschte di ploma te kunnen uitreiken. Toen de nieuwe doctorandus het examenlokaal verliet, werd hij in de gang opgewacht door zijn vrouw en den advocaat, Mr. Mobach, die hem met den uitslag van het examen ge- lukwenschten. Ook de beide inspec teurs drukten hem de hand. Door het achterpoortje in de Nonnensteeg, waarlangs hij de Universiteit was bin nengekomen, verliet hij ook het ge bouw, stapte met den Haagschen in specteur in een auto en reed aldus naar het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage teiug. ARMENRAAD. Gisteravond werd door den Armen raad een vergadering gehouden ten Stadhuize, waarin als spreker optrad de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, met het onder werp: „Roeping en Wettelijke taak van den Armenraad". Aangezien deze vergadering niet voor de pers toegankelijk was, kun nen wij geen verslag geven. De heer A. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemeester, en de heer T. S. Goslin- ga, wethouder, woonden de vergade ring bij. OVERPLAATSING SPOORWEG PERSONEEL. In aanvulling van ons bericht in een vorig nummer aangaande de over plaatsing van spoorwegpersoneel, in verband met de electrificatie der Ned. Spoorwegen kunnen we thans mede deelen, dat te Rotterdam 30 machinis ten worden overgeplaatst. Van het station Leiden worden 6 machinisten naar Zwolle gedirigeerd. Te Breda wordt het locomotief-depót opgehe ven. Het tractie-personeel aldaar wordt naar Roosendaal overgeplaatst. WERKLOOZEN AGITATIE COMITé. Naar wij vernemen is door boven genoemd Comité aan den gemeente raad het volgende adres verzonden: „De ondergeteekenden, Ph. J. J. Hasselo en Jac. H. Boom, respectie velijk voorzitter en secretaris van bo vengenoemd Comité, domicilie kiezen de Weverstraat 44, te Leiden. Hebben de eer Uw geacht College te wijzen, op de steeds toenemende werkloos heid en haar gevolgen: Nemen daar om de vrijheid Uw College te verzoe ken, de werkloozen brandstoffen te verstrekken over een tijdvak van 5 maanden, t.w. van 1 November 1927 tot 1 April 1928, en wel 1 H.L. per week en per gezin. Aangezien de nooden der werkloozen bekend zijn, hebben wij de vrijheid Uw College beleefd te verzoeken dit adres te ondersteunen. VERMIST. Sedert Woensdag 28 September, wordt alhier vermist Jansje de Mooy, oud 42 jaar, wonende Oude Heeren gracht 1. Zij heeft 's avonds te half 8 haar woning verlaten om kennissen te gaan bezoeken en is daar niet aan gekomen en ook thuis niet terugge keerd. Zij is klein en tenger van gestalte, heeft een smal, bleek gelaat, donker bruin haar, en was gekleed in licht bruine regenmantel met zwarten hoed. Zij had bij zich een pakje met heerensokken van verschillende kleur. Zij was zwaarmoedig waarom aan een ongeluk gedacht wordt. De familie heeft haar opsporing verzocht. KORFBAL. Naar wij vernemen zullen a.s. Za terdag op het terrein van „Pernix" aan de Nieuwe Vaart seriewedstrijden gehouden worden. De deelnemende vereenigingen zijn „V.E.O.", uit Voorburg, „Oranje-Nas- sau", uit Amsterdam, „Pernix" uit Leiden, en „Snel" uit Dordrecht. Deze wedstrijden zullen jaarlijks ge houden worden op het terrein van één der deelnemende vereenigingen. Voor het eerst zullen zij in Leiden gehou den worden. Deze vereenigingen, die alle het zelfde speltype hebben, willen door deze onderlinge wedstrijden hun spel peil opvoeren. Wij wekken belangstellenden op deze wedstrijden hij te wonen, aange zien alle 4 twaalftallen over een'uit stekend spel beschikken, zoodat het de moeite van het verre loopen of rij den zeker zal loonen. LICHTING STATIONSBRIEVEN BUSSEN. De buslichtingen zullen met ingang van 2 October als volgt plaats hebben: Richting Amsterdam: 3.15, 's Maan dags en daags na een feestdag niet, A; 7.20, B; 10.30, C; 13.35, E; 15.15, F; 15.55, F l; 16.30, G; 17.50, H; 22.10. K. Richting Rotterdam: 3,10, 's Maan dags en daags na een feestdag niet, I; 7, II; 10.40, 10.51 Kt.; 13.10, lila; 13.25, IV; 14.35, VI; 16.20, VII; 16.50, IX; 19.20, X; 23.05, XII. Richting Utrecht: 5.15, I; 13.25, III; 15.55, IV; 20.10. V. Op Zon- en Feestdagen: Richting Amsterd:. 3.15, A; 23.30, L. Richting R'dam: 3.10, 1; 22, 11.43, Kt. De heer B. F. Krantz, lakenfabri kant alhier, is bij Kon. Besluit be noemd tot lid van de commissie van toezicht op het Instituut voor zuive ring van Afvalwater. Door de politie is aangehouden de kermisreiziger A. A., die in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd als veroordeeld voor het kantongerecht lo een boete van 1' 5 sub 5 das-en ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/s cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De nienwe Havenbrug te Leiden. Buitenland Het spoorwegongeluk bij Mechelen is niet zoo ernstig als eerst verwacht werd. Dreigend conflict in de Midden- Duitsche bruinkolenindustrie. De stad St. Louis (Missouri) door een cycloon geteisterd. Ernstige muiterij in de maritieme gevangenis te Toulon. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een tweetal paar den, die onbeheerd zijn aangetroffen. Tevens is een rijwiel onbeheerd op straat aangetroffen. BINNENLAND. EGYPTISCHE ONDERSCHEIDING AAN H.M. DE KONINGIN. Aan H.M. de Koningin is door den Koning van Egypte, wiens nieuwbe noemde gezant bij Hr. Ms. Hof dezer dagen door de Koningin werd ontvan gen ter overhandiging van zijn geloof3 brieven, het versiersel le klasse met briljanten verleend van de orde van Al Kam al van Egypte. BARON VAN TUYLL VAN SEROOS KERKEN VAN VLEUTEN. Men meldt uit Baarn: De toestand van den Hofmaarschalk van H.M. de Koningin-Moeder, baron van Tuyll van Serooskerken van Vleu ten blijft zorgwekkend. Slechts nu en dan keert het bewustzijn enkele oo- genblikken terug. Z.K.H. Prins Hen drik stelde zich Woensdag ten palei- ze Soestdijk persoonlijk op de hoogte, omtrent het verloop van de ziekte. VAN LEAR BLACK. Men meldt aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: Vóór zijn vertrek naar de Vereenig- de Staten, waarbij de vliegtuigbestuur ders Geysendorffer en Scholte hem zullen vergezellen, heeft de heer Van Lear Black te VGravenhage met de directie der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij besprekingen gevoerd, omtrent zijn plannen voor het volgend jaar. De heer Van Lear Black heeft op zijn reis zich verscheidene goede vrien den gemaakt; zoo heeft hij een uitnoo- diging van den Engelsehen consul te Karachi om daar eenige dagen te ko men doorbrengen en van den Chief Justice te Allahabad om daar met hem op de groote jacht te gaan. De heer Van Lear Black zou daarom zeer gaarne het volgend jaar met de K. L. M. weer een tocht maken naar Kara chi en Allahabad en dezen tocht dan misschien nog verder uitstrekken, dit maal niet naar Nederlandsch-Indië, doch naar Achter-Indië en mogelijk China. Verder zou de heer Van Lear Black dwars door Afrika naar Kaapstad wil len vliegen en terug. Deze tocht is thans door de K.L.M. in studie geno men. TWEEDE KAMER. De leden van de Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeen geroe pen tegen Dinsdag 4 October, on 2 uur. Aan de orde is dan: hehnn 'eliiT; van het verzoek van den lieer Weit- kamp om verlof tot het richten van vragen aan den minister van water straat over de afwatering van 0v^»*- ijsel, vooral wat betreft de afwatering van de rivier de Overijselsche Vecht en het met de afwatering van den bovenloop der Regge en Schipheek in nauw verhand staande Twenthe- Rijnkanaal Daarna regeling van de werkzaamheden. Onmiddellijk na afloop van de open bare vergadering zal een vergadering van de afdeelingen worden gehouden. GENERAAL SNIJDERS 75 JAAR. De minister van Oorlog en van Ma rine a.i., de heer Lambooy. heeft aan den oud-opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal Snijders, die zich bevindt aan boord van de Ora- nia. ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag, een radio-telegram van gelukwensch gezonden. RECHTSINSTITUUT VOOR GEMEEN TEN EN WATERSCHAPPEN. Naar wij vernemen, is dezer dagen e s-Gravenhage.opgericht het Rechts instituut voor gemeenten en water schappen, dat zich o.a. ten doel stelt, het verstreken van inlichtingen in den ruimsten zin betreffende de gemeen- if» «n waterschapsadministratie, zoo

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1