AUTOMOBILISME. Nieuw 6-cylinder product van de Studebaker. (Slot). I Reeds bij oppervlakkige beschou wing wordt de aandacht getroffen door het comfort, dat de Erskine biedt en1 de volledige uitrusting en wel te meer' omdat men hier allerlei bijzonderhe den aantreft, die gewoonlijk bij lichte wagens worden weggelaten, om deit kostprijs laag te kunnen houden. De fraaie lijn en de goed1 gekozen kleuren trekken onmiddellijk de aan dacht, ook van den leek. De Erskine bezit een zes-cylinder- motor, met een cylinder-inhoud van 2.3 liter. Boring en slag bedragen 6G en 114 m.M. De motor, die opmer kelijk trillingvrij' is. ontwikkelt 40 P. K. aan de rem bij 3200 toeren per minuut. De kleppen zijn staande naast den cylinder aangebracht. De ver- braridings'katner is zoodanig gevormd! dat werveling van de lading in de haridi gewerkt wordt, waardoor een vollediger verbranding verkregen en de neiging tot kloppen onderdrukt wordt. Dè inlaatkleppen zijn va.n chroom-nikkelstaal, de uitlaatkleppen! van chroom-siliciumstaal vervaai'digidl 'dat een bijzonder groot weerstandsver mogen bezit, tegen de hooge tempera turen, waaraan de uitlaatkleppen zijp blootgesteld. De smering geschiedt onder (druk. Een aan de linkerzijde van de krukkast aangebracht tandrad-pompje! voert de olie direct naar de kruk- eni drijfstanglagers. De overige wrij'vendef deelen worden idoor de rondspattende) olie gesmeerd. De distributie'ketting en zijn tandwielen worden vanuit het Voor ste krukaslager gesmeerd. Een spe ciaal aan ide rechterzijde Van Eet cy- linderblok aangebracht oliefilter zorgt voor geregelde^reiniging van de smeer olie. i De inhoud van het olie-reservoir be draagt 5 L. t De oliedruk wordt gecontroleerd door middel van een óp het instru mentenbord ondergebracht manome- tertje. De vulopening en oliestandme ter bevinden zich aan de rechterzijde* van den motor. De ontsteking geschiedt door mid del1 van een inductieklos, met auto matische en hand verstelling op het stuur. De electrische installatie werkt met een spanning van 6 volt. i De koelwatercirculatie geschiedt door middel van een in het cylinderblok op genomen centvifugaalpomp, welke op een gemeenschappelijke as met den ventilator is gemontèerd. De aandrijving geschiedt door een V-riem, welke gespannen wordt dooi de flenzen van den venli tatorpoeliei naar elkaar toe te brengen. De benzinetank, welke een inhoud van 40 L. heeft, bevindt zich aan de achterzijde van het chassis. Door een benzines.tandmeter op het instrumentenbord wordt de aanwezige benzinevoorraad aangegeven. De brand! stoftoevoer naar deir carburator ge schiedt door middel van een .vacuum* .apparaat. De koppeling is .als enkelvoudige droge platenkoppeling pitgevoeid1. De bediening is zeer gemakkelijk en, dank zij het speciale nefboomstelsel, zeer soepel. De .gangwissel is aan den motor vast gebouwd en levert drie versnellingen' "vooruit" en een achteruit. De achterbrug is van het banjo-typa waardoor het differentieel zeer gemak kelijk te bereiken is. De overbrengings' verhouding in de achterbmg bedraagt! 5.125 op 1. De veeren zijn lang en soepel. Dei voer veer heeft een lengte van 90 c.M. en is opgebouwd! uit 11 bladen, dei achterveer bestaat uit 10 bladen en is 1.30 M. lang. De totale veerlengte be draagt 82 pet. van den radstana. De stuurinrichting is ontworpen voor bal lonbanden, die natuurlijk bij een mo dernen wagen evenmin ontbreken als vier remmen. De remmen zijn, en dit verdient voor een Amerikaan altijd speciale ver melding als inwendig uitzetbare) remmen uitgevoerd'. De bandenmaat is 28" maal' 4.40°. De schijnwerpers zijn met Dupl'o- lampen en stadslichten uitgerust. De achterlamp is gecombineera met een; stop-lamp. De zeer uitvoerige uitrusting omvat ond'ei* meer: Automatische ruitemvisscher, achter-! uifkijkspiegel, electrische hoorn, snel heidsmeter, benzinestandaard' meter, Ampèremeter, oliedirukmeter, gemon teerde reservevel'g gn een compleet! stel gereedschappen. Over het geheel' genomen, voldoet de Erskine aan hoog gestelde eischeiu wat ïij-kwaliteit betreft en vestigdei bij ons .den indruk, dat het een zeer solide en betrouwbare wagen is, die daardoor meer dan andere in ongeveer dezelfde prijsklasse tegen abnormale slijtage op onze slechte wegen be stand zal blijken. Het rijden met de zen handigeii, gemakkelijk bestuurba ren, goed veerenden en snel accele- reerenden en toch geruischloozen war gen, was 'n hoogst aangename erva-i ring „en we twijfelen dan ook niet, of de firma Roo'yakkers en Kamsteeg zal veel succes behalen met dezen uit stekenden, robusten Amerikaan, die wel iden Studebakernaam draagt, maar toch een geheel op zichzelf staand fa brikaat vormt, en dat is in vele op zichten een zeer groot voordeel, om dat daardoor geheel gebroken is met vele Amerikaansche „tradities". UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De gemeentebegrooting 1928 sluit mót een bedrag. van f73A,°27 Cv. J. IÏZ12.328}, waarvan f10.900 tekort. Dit wordt gedekt door een verhoogde uït- keering uit het electriciteitsbedrqf van rond f 11.000. ALKEMADE. Gemeenteraad. (Slot.) Verder was ingekomen e?n adres van de afd. Oude-Wetering en Omstreken van het Groene Kruis, om verhoging van de haar toegekende subsidie, "we gens invoering van een wijkverpleging. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, en wel' .pp de volgende gronden. Zoodra hetadiws inkwam, heeft het gemeentebestuur zich glewend tot het gemeentebestuur van Leimuiden, met verzoek te willen mede- deelen of door de gemeente Leimuiden subsidie aan deze vereeniging wordt ge geven. Hierop werd een ontkennend antwoord gegeven, zoodat deze gemeen te geheel is aangewezen om de tekorten van de vereeniging te dekken. Boven dien merken B. en W. op, dat een fcubsidie dient om het tekort te dek ken, en nu is het B. en W. uit het ba- ljansoverzicht over de jaren 1920 tot en met 1926 gebleken, dat deze. ver eeniging „met uitzondering van het jaar 1920, steeds met een batig saldo heeft gewerkt, en dat indien van gemeente wege geen subsidia was verleend g3- worden? de vereeniging aan het pinde van het jaar 1926 neg een batig saldo zou over gehouden hebben. Ook wat de contributieregeling ,van het Groene Kruis betreft, kan niet gezegd worden, dat zii is opgevoerd geworden naar draagkracht van de laden. Krachtens haar reglement moeten de leden een minimum contributie betalen van f1,50 tierwijl da R. K. vereeniginghet Wit Gela Kruis alhier, een contributie van haar leden heft van f3, f5, en f 10. Door een geringe contributie verhooging is het tekort ad f93.43 geheei weg t? werken. B. en achten zich dan ook met verantwoord efenl subsidieverhoo- ging voor te stellen. De heer Horsman z?gt, dat het vreemd aan doet, «lat da Voorzitter tegen subsidieverhooging is, want toen verleden jaar bij de oegrooling de sub sidies van het Groene Kruis" en Wit Gela Kruis ter sprake werden gebracht door den heer Los en door ham werd gewezen op de mogelijkheid tot aan stelling .van een wijkverpleegster, door den Voorzitter werd geantwoord dat het dan als vanzelfsprekend zou zijn dat de vereeniging meer subsidie zou ontvan gen, omdat de subsidie gegeven wordt naar een vast percentage oer begrooting De Voorzitter is zich niet be wust een dergelijke toezegging gedaan te hebben, want hij is daartoe niet be voegd. Be heer Los sluit zich bij het ge- nrokene door den heer Horsman aan. De heer Rotteveel' merkt op, dat het bestuur uit kieschheid geen grootor bedrag dan f200,voor onvoorziame uitgaven op de begrooting heeft ge bracht. Haa zij dit b.v. gebracht op f500,dan hadden B. en W. wellicht wel voor verheuging van subsidie ge voeld. Ook gaat de bewering in het prae-advies over de minimum contribu tie van f1,50 mank, want er zijn nog heel wat leden die meer dan f1,50 betalen. Spr. neemt zelfs bedragen van f 20, De Voorzitter zegt, ,dat B. en W. een post voor onvoorziene uitgaven van f200,op- een begrooting van f 1800,meer "dan voldoende vinden en dat, indien er ma er had gestaan, B. cn W: hiermede wél degelijk rekening ichouden zouden hebben. B. en W. nebben deze zaak wel degelijk onder zocht. De heer de Koning stelt voor, dat nu blijkt dat de begrooting niet geheel volledig js, deze aan te houden tot een volgende vergadering. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hiervoor niets gevoelen; dc zaak is ernstig onderzocht en met de ten dien ste staande gegevens kunnen B. en W. niet anders adviseeren. B. en W. konden toch moeilijk aan het bestuur van het Groene Kruis Y/A^an of de verstrekte cijfers juist waren. De heer de Koning handhaaft zijn voorstel, dat wordt ondersteund door de he eren Los en Horsman. Hierop wordt het voorstel van B. eji W., om afwijzend op het adres te be schikken, in stemming gebracht, het welk wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Los, Hors man, de Vette, Rotteveel en de Koning Voorts is ingekomen een verzoek van de JLV. Muskator te Leiden, houdende verzoek om vergunning tot net bouwen van een transportbaan over den gei- meenteweg te Oude-Wetering. B. en W. vragen hierover het gevoelen van den Raad. t De V oor zi tter licht aan de. hand van de teekeningen deze zaak nader toe. De transsporttoren komt pl'.m. 75 c.M. op den weg te staan. Aangezien ide weg ter plaatse ongeveer 11 M. breed is, zal hiertegen wel geen bezwaar bestaan, Idoch B. en W. achten zich niet verantwoord vergunning te verleu nen zonder den Raad van aeze aanvra ge op de hoogte te stellen. De heer Heemskerk acht het ge- wenscht, dat B. en W. de vergunning ;aan zich houden en dat de breedte van den weg op 10 M. wordt gesteld. De Raaa verklaarde tegen het verzoek geen bezwaar 'te hebben en machtigt B. en W. de vergunning oader eveniu- eele voorwaarden te verkenen. Bij de Rondvraag besprak de heer Heemskerk neg de.brandweer, terwijl d? heer Rietbrcek de wenschelijfcheid naar voren bracht voor het ophalen van vuil nis op gezette tijden. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN De N.V. v.h. J. J. A. Gerritsen, fabriek van zilveren werken te Zeist, heeft eenigen tijd geleden haar naam gewijzigd in dien van .„Gerritsen ,en Van Kempen". v In verband hiermede zal dei N. V. Kon. Ned. Edelmetaal 'Bedrijven van Kempen, Begeer en Vos de tusschen- komst van den rechter inroepen ten einde die naamwijziging .ongedaan te Diaken^ daar deze vennootschap door de fusie van 1919 volledig .in da rech ten der vroegere fa. .J M. van Kempen en Zonen is getreden en zjj h.i. dienten gevolge het uitsluitend -recht op .den handelsnaam „Van Kempen" heeft. Burgerlijke stand. Geboren: Petrus Daniël z.v. Th. W. Duivenvoorden en F. M. Mosseveld. Ondertrouwd: Joh. van Baardwijk en Joha. van Leeuwen. WARMOND. De werkman Philippo te Leiden, werkzaam aan de Padox-timmerfabrie ken alhier, is met zijn linkerpols onder iten cirkelzaag geraakt, waardoor $jr polsslagader wérk* afgesneden. De man is in het Acad. Ziekenhuis te Leiden op genomen. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren heeft terecht gestaan J. W. F., varkenshandel aar te Alphen aan den Rijn, terzake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Het zou n.l. aan zijn schuld te wijten zijn geweest dat hij op 7 Maart j.l. op den weg langs het Aarkanaal, onder de gemeente Ter Aar, met een door hem bestuurden auto in aanrijding is gekomen met een motorrijwiel, welks berijder er af geslagen werd en in het kanaal terecht kwam. De aangeredene kon zich van het ongeval weinig meer herinneren. Wel wist hij zeker, dat hij rechts gereden heeft. Hij is pas weer tot bewustzijn gekomen, toen hij al in het ziekenhuis lag. Daar is hij gerui- men tijd.verpleegd geworden. Blijkens de verklaring van een brug wachter die direct na het ongeval ter plaatse was, liep het spoor van den auto van verdachte over een afstand van 150 M. voor de plaats der aanrij ding zigzag over den weg. Verdachte, die daarop direct door den getuige ge wezen werd, kon hiervan geen verkla ring geven. Verdachte verklaarde, dat hij op het midden van den weg reed, toen hij den motorwielrijder zag aankomen. Deze ging juist links door een bocht heen. Dat verdachte kort voor de aanrijding over den weg zou zijn geslingerd, wat uit het spoor zou moeten volgen, kon hij thans ook niet verklaren. Verdachte gaf toe, dat hij voor de aanrijding een vijftal borrels had ge dronken. Het O.M. achtte verdachte's schuld bewezen; z.i. moet de hoofdoorzaak ge zocht worden ih het gebruik van den sterken drank. Eisch: 7 dagen hechtenis» Verdachte's raadsman pleitte vrij spraak; z.i. heeft men hier met een ongelukkige samenloop van omstan digheden te doen, hetgeen hij uitvoerig uiteenzette. In ieder geval is hier ech ter twijfel aanwezig en zal ook daar om geen veroor,deeling mogen volgen. Uitspraak over 14 dagen. GEMENGD NIEUWS. M i s d r ij fHet feit, dat het lijlq van het 18-jarige meisje K., van Sappe meer gevonden is in ondiep water, langs 'den eenzamen weg tusschen Tripscompagnie en Muntendam, heeft, het vermoeden doen rijzen, dat hier een ernstig misdrijf is gepleegd. Er is reeds iemand aangehouden; Zedenmisdrijf. De politie te Ridderkerk heeft gister gearres teerd 'den 70-jarigen A. v. d. L., eert schaapherder te Rijsoord. wegens het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes. De verdachte heeft een volledige1 bekentenis afgelegd. Edelmoedigheid. De Duit- sche bladen maken melding, van een merkwaardige vrijspraak ten gunste van een jonge Duitsche gymnastiek^ leerares, die wegens moord terecht stond. Het' meisje had met haar verloofde een zeiltochtje ondernomen op een Mecklenburgsch meer. l Plotselnig stak een hevige wind opt die het bootje ernstig beschadigde.' De gymnastiekleerares zag het ge- vaar, waarin zij verkeerden, en meert de, 'dat het bootje hoogstens het ge wicht van een persoon zou kunnen! dragen. Bleven beiden er in, dan zou; het zinken. 1 Het besluit van hét nobele meisje was spoedig genomen: zij' greep onver hoeds haar Verloofde en gooide hem in! het water. 1 De jongeman verdronk en het meis je slaagde er in behouden aan wal: te komen; De jonge Duitsche is vrijgesproken1 Want er moet een bepaling m dö Duitsche strafwet zijn, volgens welke iemand niet schuldig is, die, om zijn eigen leven te redden, dat van een ander vernietigt. Men moet hieromtrent de Fransche bladen lezen. Vooral 't „Journal des Débat-s", !clat: er een entrefilet van maakt: Kanselier Bethmann Holhveg zei, om de schen ding der Belgische neutraliteit te ex- cuseeren: „Not kennt kein Gebot". Hier is het nog mooier: Nood mó&kti het „Gebot", dé wet. En als mo raai: Het verhaaltje leert, dat men niet luchthartig met Duitschers in één boot je moet stappen, al ware 't op een: Zwitsersch - meer Botsing. .Gisteravond is op den Haaksbergschen weg bij Eibergen een motorrijder tegen een boerenwagen ge reden. I De Üuorijder Jansen, fietsenhandev laar te Borculo, werd van de zitting geslagen en gedoold1. 'Aange houden. De politie te Schipluiden gaf eergisteravond aan üe Delftsche politie telefonisch kennis, dat daar kort te voren een rijwiel was ontvreemd. Onmiddellijk begaven zich twee re chercheurs naar 'den Sohipluidehschen weg. Toen een wielrijder uit de richting Schipluiden naderde, sommeerden zij' dezen halt te houden. Aanvankelijk trachtte hij snel door te rijden, doch toen een der recher cheurs zijn rijwiel voor hem op den weg wierp, sprong hij van zijn fiets de sloot over en liep het weiland in. De andere rechercheur sprong hem diréct na en wist hem te 'grijpen. Na een langdurige worsteling werd hij overmand en naar het Bureau over gebracht. Het bleek te zijn de 32-jarige J. H. A. uit Leiden, een oud bekende va'rt de Justitie. De fiets, waarop hij reed. bleek niet te Schipluiden, doch 'dienzelfden avond) aan de Buitenwatersloot te Delft te. zijn ontvreemd. A. was n.l. van plan er op naar Leiden te rijden, doch had zich in de richting vergist en Was daar om (teruggekeerd. Ongeval. Bij de schietoefenin gen met lichte mitrailleurs op Hen mensoord bij Nijmegen werd gisteren de res. adjudant-onderofficier S.. van het 11de reg. inf. in het onderbeen getroffen. De ernstig gewonde wérd per auto- brancard naar het militair hospitaal' te .Utrecht overgebracht. Gestikt. ..Een 4-jarig jongetje te Sneek stak bij' het spelen een gum mifluitje in zijn mond en slikte het in een onbewaakt cogenblik naar bin nen, met het noodlottig gevolg, dat het in de keel bleef steken. Onmiddellijk chirurgisch ingrijpen had slechts tijdelijk succes. .Gisteren is ide kleine overleden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE VRIJE UNIVERSITEIT. Vóór eenige tientallen jaren wekte reeds alleen het hooren van dezen naam een heilige aandoening in de harten van duizenden. Dank en blijd schap glansden uit hun ziel wanneer zij. dachten aan de heldendaad des ge- loofs, waarmee onze groote voorman nen, onder den hoon der vijanden, deze Universiteit in den naam des Heeren hadden gesticht, opdat niet slechts voor het lager onderwijs de Bijbel op de school- zou zijn, doch ook het zeer belangrijk hooger onderwijs zou wor den gedragen door de waarheid Gods, gebouwd op de beginselen van Gods 'Woord. En de liefde van die allen kwam toen deze stichting op heel hartelijke wijze streelen. Zij spraken over haar met geestdrift, baden voor haar met bezieling en schonken hun milde ga ven. Die eerste liefde is in later jaren wel wat verflauwd. En vooral in den laatsten tijd moet bepaald van verkoe ling gesproken. Het is alsof velen be zig zijn de groote daden Gods in dezen te vergeten. Nu geven sommigen voor hun ver minderde belangstelling als reden op hun bezorgdheid of Gods Woord op die school van wetenschap wel zijn volle zeggenschap heeft behouden. Doch zou bij zulke vrees de lie.de zich mogen gaan onttrekken? Moet zij dan niet juist te meer opwaken en al haai' kracht inspannen om toch het pand, dat God ons toebetrouwde, zuiver te bewaren? Die bezorgdheid kan men evenwel thans gelukkig laten varen. Bracht toch immers de onlangs gehouden jaarvergadering te Arnhem de ver klaring der Directeuren dat de niet- theologische hoogleeraren, wier namen in opspraak waren gekomen, bereid zijn te verklaren: „Als grondslag van hun onderwijs erkennen zij de Gereformeerde begin selen, waartoe wel in de eerste plaats behoort het volstrekte gezag der Hei lige Schrift. Zij hebben er steeds naar gestreefd daarbij uit te gaan van de onder ons algemeen geldende Schrift beschouwing, zooals die met name door de hoogleeraren A. Kuyper, J. Woltjer en Bavinck is ontwikkeld." Na deze betuiging is het te wen- schen en ook te verwachten, dat de gerezen onrust zal wijken en eenparige toewijding zal terugkeeren. En dit is ook noodig. Want als reeds in 1880 een gerefor meerde universiteit gevoeld werd als een groote noodzakelijkheid tegenover de heerschende macht der ongeloovi- ge wetenschap, hoeveel vuriger moe ten wij dan in onze dagen van zooveel brutaler ongeloof begeeren dat onze Gereformeerde Universiteit het vaan del van de waarheid Gods fier om hoog blijve steken. Daartoe moet zij niet slechts be waard, blijvende die zij was. Doch ook moet zij versterkt en uitgebreid. Eenerzijds noopi daartoe de bepa ling van de wet van 1905 dat uiterlijk in 1930 een vierde faculteit moet zijn ingericht; doch anderzijds dringt daar toe nog meer het feit, dat onze univer siteit tot nu toe slechts weinig heeft kunnen doen op medisch terrein, en nog niets op het zeer belangrijke ge bied der wis- en natuurkunde. Op de laatste jaarvergadering wera met algemeene instemming het plan aanvaard om zoo spoedig mogelijk te beginnen met de oprichting van een wis- en natuurkundige faculteit, opdat straks daarbij zich aansluite de me dische faculteit. Deze faculteit der wis- en natuur kunde zal dan yoor onze vele Hoogere Burgerscholen en Gymnasia en Lycea leeraren in de wis- en natuurkunde gaan vormen. Daaraan is voor one heele volksleven zoo dringend behoef te. Want het is juist de ongeloovige natuurkunde die aan zoovelen het ge loof heeft ontroofd en tot in alle la gen van ons volk zoo groote geeste lijke schade heeft aangericht. Met blij ongeduld wachten wij dan ook op de geboorte van deze nieuwe faculteit. Deze inderdaad grootsche onderne ming zal zeker slechts kunnen slagen als ons gereformeerde volk, uit Welke kerk ook, bereid is eendrachtig de schouders onder dezen last -te zetten. Om te kunnen beginnen is noodig een som van ƒ300.000 voor den bouw en de inrichting van laboratoria e.a. - Het is een groot bedrag. Doch wij hopen dat uwe oogen er goed voor ge opend zifn, dat hier is een zeer be langrijk werk Gods. En dan twijfelen we niet of u zult straks, wanneer de plaatselijke eomi- té's zich tot dezen arbeid opmaken en u hierover komen bezoeken, uwe ga ven geven met groote gewilligheid, ja, met de aloude geestdrift: opdat onzo Vrije Universiteit groeie en bloeie, en daarin Gods Naam geheiligd worde en Zijn Koninkrijk kome. A. M. BOEIJINGA, Voorzitter van den Ring Leiden der Vereen, voor Hooger Onderwijs op Ge reformeerden Grondslag. VISSUÜEKIJJ3EJEUCHTEN, IJMUIDEN, 28 ^Sept. Heden aange komen aan clen rijksafslag de vang sten van 14 stoomtrawlers, 23 kust- visschers en 3 drifters. De prijzen wa len voor trawlviscli: 34 kisten tarbot, 28110, 10 kisten griet, 2587, per 50 Kg.; 1130 stuks groote tong, 2.75 3, 7128 stuks middel tong, 2.30—2.90, 11191 stuks kleine tong, 1.752.15, per Kg.; 4 kisten groote schol, 70 76, 4 kisten middel schol, 52r—66, 18 kn. zetschol, 5263, 336 kisten klei ne schol, 10.5043, 15 kisten bot, 14 18, 96 kisten schar, 4.5019, 2 kis ten tongschar, 70, per kist van 50 Kg.; 24 kisten rog, J 30 per 20 stuks; 193 stuks vleet, J 12.60 per stuk; 2 kisten kleine roode poon, 44, 37 kis ten pieterman poontjes, 8—15, 21 kisten groote schelvisch, 3750, 62 kisten middelschelvisch, 2534, 171 kisten kleinmiddel schelvisch, 17.50 25.50, 532 kisten kleine schelvisch, 4.4017, per kist van 50 Kg.; 22 kis ten kabeljauw, 6280, per kist van 125 Kg.; 119 kisten groote gullen15 22, 201 kisten kleine gullen, f 7 12.50, per kist van 50 Kg.; 58 stuks leng, prijs 0.801.50, 5 stuks heilbot, J 5.60—15, per stuk; 111 kisten wijting 511 per kist van 50 Kg.; 45 stuks koolvisch, 11.60 per stuk; 471 kn. makreel, J 6.5019 per kist van 50 Kg. Voor haring: 502 kisten voile ba ring, 6.509.50 per kist van 50 Kg.; 373 kisten gezouten haring, 5.50 6.50 per mand van 50 Kg.; 3 kn. ma kreel, 67.50 per kist van 50 Kg. Van de IJmuider stoomtreilers waren er heden 14 aan de markt. De besommingen waren: IJM 50 met 2108, IJM 151 met 2966, IJM 44 met 5180, IJM 127 met 2843, IJM 161 met 5255, VL 9 met 2766, IJM 168 met 5352, IJM 190 met 3088 (ma kreel), IJM 21 mei 4975, IJM 490 met 3735, IJM 201 met 4663, IJM 84 met 4009, IJM 165 met 1694 en IJM 126 met 445. - Van de versche liaringvisscherij kwamen hier binnen de Engelsche stoomloggers: LT G55 met 30 kisten, YH 530 met 224 kisten en YH 91 met 347 kisten versche haring. De besommingen der Engelsche haring drifters waren heden: LT 6^7 met 1 1746, YH 35 met 2444, LT 517 met 2643, YII 479 met 1282, YH 69 met f 2634 en LT 271 met 2608. Scheepstijdingen. HOLLAND— AöiERIKA-LIJN. ROTTERDAM, R'dam n. New-York 28 (1.30 n.m.) v. Boulogne. NIEUW-AMSTERDAM, R'dam n. N.- York p. 28 (v.m.) Kaap Race. DINTELDIJK, Vancouver n. R'dam 27, op 1165 mijl v. Fastnet 3 Oct. te Li verpool verwacht. DRECHTDIJK, R'dam n. Vancouver, 27 te Seattle. NICTHEROY, Vancouver n. R'dam, 25 v. Portland (O.). HOLLAND—AFR3KA-LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) 28 v. Ivilidinl RIJPERKERK, 28 v. A'dam n. R'dam. BILLITON (uitr.) 27 te Kaapstad. HEEMSKERK (uitr.) p. 27 Dakar. SPRINGFONTEIN (uitr.) 28 te Port Said. NI AS (thuisr.) p. 25 Dakar. 1 ;i HOLLANDV/EST-AFRIK A-LIJN, TEXEL (uitr.) p. 27 Dungenes. 1JSTROOM, 27 v. Hamburg n. A'dam. KON. EQLLAEJDSCHE LLOYD. AMSTELLAND, 28 v. A'dam te Hamhi. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAB AN AN (thuisr.) 28 v. Batavia. TOSARI (truisr.) 28 te Londen. TAPANOELI (uitr.) 27 v. Suez. SAMARINDA (thuisr.) p. 27 Perim. TERNATA (uitr.) 28 (8 v.m.) te Antw. INDRAPOERA (uitr.) 27 (n.m.) v. Tan- ger. MENADO (uitr.) 28 te Sabang. LJL SIANTAR (thuisr.) 27 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINSES JULIANA (uitr.) 28 v. Suei P. C. HOOFT (uitr.) 28 te Southampton KRAK AT AU (thuisr.) 28 v. Port Said. ENGGANO, 28 v. R'dam n. Montreal. SALEIER (uitr.) 25 v. Penang. KON. PAKETVAART MIJ. OP TEN NOORT, A'dam n. Batavia p, 28. Minikoi,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6