AUTOMOBILISME. Nieuw S-cylinder product van de Tv--\' Studebaker. II. .De pittige torpëdo biedt over een' bijzonder sterk acceleratie-vermogen te beschikken en daarmee is dus| een zeer h'oog gemiddelde te bereiken' De hoogste snelheid, die we met 'de' Erskine bereikten, was 96 K.M. en' daarb ijlag de wagen even rustig op' den weg als een goede Europeaan. De Erskine beantwoordt in dit op zicht aan dezelfde eischen, die men aan een goeden Europeeschen wagen kan stellen, wat volkomen vaste lig ging op den weg bij hooge snelheden en vooral' in de bochten, betreft. t Hierin heeft de Erskine onze stout; ste verwachtingen overtroffen. Wij stonden werkelijk verbluft, wat er in' dit speciale verband met dezen Ame rikaan gedaan kan worden. 't Is mogelijk, |dat er meer Ameri kanen zijn, die Europeesch vast lig gen, voor ons was 't de eerste, waar van we het met overtuiging kunnen verklaren. Trouwens, wij zijn in dit opzicht! moeilijk te bevredigen en zeggen er meestal maai' niets van, want om, iemand, die nooit dan Amerikanen gereden heeft aan het verstand te bren' gen wat „Europeesch" vast liggen1 op den weg beteekent, is eenvoudig? een onbegonnen werk. Het moet eikend worden, dat dit dan ook nog slechts tot de enkeie bij zonderheden behoort, waarin de Eu ropeesche wagen het Amerkaansche product overtreft. In alle andere hoe danigheden wat souplesse en geruisch loosheid, gemakkelijke bestuurbaar heid en comfortabele uitvoering aan gaat/ beginnen de meeste Amerikanen veie Europeesche fabrikaten verre të overtreffen. De vooraanstaande Euro peesche fabrieken moeten dan ook idag in, dag uit op de bres staan om' gelijken tred te houden bij het toe passen van steeds nieuwe verbeterin gen en moderne snufjes op het gebied! van geperfectioneerde werking van file mechanische onderdeelen en het comfort van bestuurder en inzittenden. Zoowel' op de tentoonstelling te Pa rijs als te Londen is het debuut van de Erskine een groot succes geweest Op deze tentoonstellingen werden respectievelijk niet minder dan 15ÜU en 1800 schriftelijke bestellingen op genomen. Wel een bewijs, dat het? nieuwe Studebaker-product bij het pu bliek „insloeg" en tevens een bewijs van het grocte vertrouwen, dat het publiek in de Studebaker-f abri eken stelt. Zijn grooten opgang dankt dei Erskine voornamelijk daaraan, dat het! een Studebaker product is en ten twee jde, omdat in dit nieuwe Studebaker- product vele goede eigenschappen van Amerikaan en Europeaan vereenigd' zijn. Het plan tot de vervaardiging vani de Erskine ontstond tijdens een be zoek van den president der Studeba- ker-fabrieken aan Europa in 1924. Op tdeze reis verzamelde hij een groot aantal gegevens van Europeesche auto mobielen en bezocht persoonlijk ver schillende automobielfabrieken op het continent. Tenslotte werd nog een vergadering van. alle Europeesche Studebaker- agenten belegd te Par ijs,, waar een ieder president Erskine zijn ideeën omtrent den idealen wagen voor Eu ropeesch gebied ontvouwde. Daarop volgden twee jaar, geduren de welke de ingenieursstaf van de Stu- debaker-fabrieken zich met het ont werp voor den nieuwen wagen bezig hield, waarbij op den voorgrond stond een economischen en in alle opzich ten voor tref felij'ken wagen te constru- eeren. Niet minder dan vijftien mo dellen werden ontworpen, die ver volgens op het uitgestrekte proefveld, van de Siudebakertabriek de zwaarste oroeven. die zich maar denken laten, moesten ondergaan, onder leiding tien ingenieurs, waaronder de bekende ren ner Ralph de Palma. Deze laatste is n.l .lid van den Studebaker ingenieurs staf. Toen men tenslotte met het chassis zoo ver gereed was, werden eenige leidende carrosserie-bouwers pitgenoo- digd om hun ideeën voor een bij dit met zoo veel zorg ontworpen chassis passende carrosserie voor te - leggen. Tenslotte werden-de ontwerpen van R. H. Dietrich, een der meest voor aanstaande carrosserie-bouwers uitge kozen. (Wordt vervolgd.) UIT ONZE INDIEN. ONFORTUINLIJKE VLIEGTOCHT. Twee vliegtuigen, die van Tandjong Priok vertrokken, met bestemming •'-ambo (eiland in de Afd. Tandjoeng- pinang, res. Riouw en Onderhoorig- heden) verloren elkander door dichte regenbuien uit het gezicht. Een der beide toestellen landde ten einde betere vlieggelegenlieid af te wachten, doch kon, toen het weer beter was, zijn motor niet op gang krijgen. Het toestel werd door het s.s. Ombilin van de Kon. Paketvaart Mij., welk schip passeerde, naar Tandjong Priok ge sleept. Het andere toestel zocht een gehee- len dag tevergeefs zijn makker en moest, toen een der motoren averij bekwam, dalen. Een torpedojager sleepte dit toestel naar Tandjong-Pri- ok, nadat het s.s. Treub van de Kon. Paketvaart Mij. reeds voorloopige as sistentie had verleend. DE BEMANNING VERVANGEN. 21 Laskaren, opvarenden van het s.s. Vechtdijk, weigerden den arbeid te hervatten. Op verzoek van den ge zagvoerder zijn ze van boord gehaald en gearresteerd. Het s.s. yechtdijk vertrok met een Chineesche beman ning. COMMUNISTISCHE ZAKDOEKEN. Er is weer iets nieuws onder de „communistische" zonWij hebben reeds gehad communistische kains, communistische penningen met sov jet- embleem. Thans probeert men het met communistische zakdoeken, zegt cl© Sum. Bode. Het was het onderdistrictshoofd van Paoeh, die het eerst bij eenige per sonen in de Ommelanden vreemde zakdoeken met sovjet-embleem ont dekte. Bij een ingesteld onderzoek bleken deze zakdoeken op den pasar Ivampoeng Dwaja te Padang te zijn gekocht, waarop de zaak in handen van liet Inlandsch bestuur ter plaatse werd gesteld. Men vond bij een handelaar op Pa sar Gedang 19 dozijnen van soortge lijke zakdoeken in verschillende kleu ren, welke in beslag werden genomen. Deze handelaar, S. gelar P. S. ge naamd, vertoeft in de Bovenlanden en is pas van Batavia teruggekeerd, vanwaar hij de zakdoeken had mee gebracht. Toen men nogmaals naar den Kam- poeng Djawa op onderzoek toog, wer den hij verscheidene kleinhandelaren in manufacturen nog een 10 stuks zakdoeken in beslag genomen, welke nog niet verkocht waren. De^ zakdoeken, van grof doek ge maakt, zijn, zooals wij reeds zeiden, in verschillende kleuren verkrijgbaar. Ze zijn gedrukt, dus vermoedelijk -af komstig uit het buitenland. De ran den der zakdoeken vertoonen een rij kruisjes en een rij sterretjes. Het mid denvak is bedrukt met vijfhoekige sterren, waarin het embleem, hamer en sikkel, is aangebracht., waartus- sclien weer kleine vijfhoekige sterre tjes zijn geplaatst. De zakdoeken zien er op liet eerste gezicht zeer onschul dig uit, zoodat wij ons kunnen inden ken. dat kanipoeiigmenschen, die het sovjet-embleem niet kennen, er geen kwaad achter zoeken. De prijs is zeer laag, nl. 15 cents per stuk. Veel zijn er nog niet in omloop. COMMUNIST GEARRESTEERD. In Lahat is in verband met een vechtpartij met een Klingalees een Europeaan, Boldy, gearresteerd. Er werd een huiszoeking bij hem gedaan en daarbij werden twee parabellums, 1000 patronen en communistische lec tuur gevonden. Hij bleek niet in het bezit van een pas. Na zijn arrestatie simuleerde hij waanzin. EEN STAAT IN DEN STAAT. De Perserikatan Nasional Indonesia heeft te Bandoeng een vergadering gehouden onder leiding van dr. Saiiisi, die mededeelde, dat de or ganisatie zeer voorspoedig groeit. Bij na. overal zijn reeds afdeelingen opge richt. Mr. Iskaq besprak het partij program en zeide, dat dit op eigen kracht berust, daar de P.N.I. bij de huidige staatsregeling niet wenscht deel te nemen aan het bestuur van liet Land. Het perspectief is: een staat in den staat. Ir. Soekarto veroordeelt alle stelsels van regeering, waarbij van overlieerschers sprake is, en keurt evenals mr; Iskaq het onderwijs af, dat gegeven wordt door hen, die hier komen om geld te verdienen en hun buik te vullen, waarna zij weer weg gaan. Van lien is niets te verwachten. Hierna houdt hij een heftig pleidooi voor non-coöperation. OPIUM-SMOKKELARIJ. Te Soerabaia werd aan boord van het s.s. Tjisalak van de Java-China- Japanlijn een hoeveelheid opium aan gehaald ter waarde van 23.000. terwijl te Medan op het m.s. Van Heutz van de Kon. Paketvaart Mij. eveneens opium werd aangehaald ter waarde van 50.000. GEMENGD NIEUWS. Ook een laant j e. Men meldt! uit Beverwijk: Het gebeurde dezer dagen onder den rook van Beverwijk, dat de fiscus om! een of andere reclen, welke hier niets ter zake doet. beslag had gelegd op den inboedel van een belastingplich tige. i Aangezien 'de executoriale verkoopt niet aanstonds zou plaats vinden, en de fiscus blijkbaar een likje wantrou wend was, werd een bewaker inge kwartierd, een oud-veldwachter, die,, hoewel op zijn lauweren rustend, van meening was, het hem vanwege het' Rijk aangeboden kluifje-niet te mogen laten glippen. Dies hie I'd de bewaker zijn joyeus el entïée bij den zondaar en installeerde! zich binnenskamers, teneinde nog een maal zijn oude hart op te halen aan :het „bewaken van eens anders goe'd'b Het scheen evenwel' 'den „geïnsinu eerde" niet bijster aan te staan voort durend op 'de vingers te worden geke ken, althans de verhouding tusschen beiden werd steeds slechter, zelfs zoo' slecht, (dat tenslotte tot handtastelijk heden werd overgegaan. Helaas, 'de ouaLpoütieman was ve dergewicht en in de minderheid. Zoö kon liet gebeuren, dat hij 's nachts te half idrie niet een eleganten zwaai do deur uit vloog en op straat terechij kwam. Hij zag van d!e tweede ronde af, |deed zijn beklag bij de belastingauto riteiten en toog. huiswaarts. De fiscus besloot daarop andere maatregelen te nemen en stelde zich! in verbinding met een krachtsportver- eeniging en zocht een (drietal erkehdei zwaargewicht-worstelaars uit, .die ver der het karwei moesten opknappen. Ken drieploegenstelsel werd inge voerd en prompt om ide acht uun Jkwam een versche 2 waargewicht-bei waker de woning yan het slachtoffer binnenstappen. De fiscus kan gerust zijn, geen stoel' k'omt van zijn plaats. Intusschen is de kans groot, 'dat del onfcestc-n-nota "fabelachtig hoog wordt want zwaargewichtwerk moet zwaar worden betaald. Het geval trok natuurlijk geweldige belangstelling. Tegen wil'en da-nk. Uit Bre da "wordt als historisch gemeld: Mijnheer en mevrouw zijn voor eeni ge dagen naar Brussel geweest en zrf maken zich gereed voor de terugreis. Mijnheer heeft voor zijn drie doch! ters ieder een flesch eau de colognei gekocht en pakt die in zijn koffertje.) Zeg vrouw, aldus mijnheer, ik| ben niet van plan de -heele reis in span ning te zitten. Ik geef die eau de colog ne te Roosendaal aan. Mevrouw knikt toestemmend. Aan het douanekantoor gearriveerd, antwoordt mijnheer op de stereotiepe! vraag der beambten: „Niets te decla- reeren?" Jawel, drie flesschen eau de co logne. Hij opent het valiesje en tot zijn) grocte ontsteltenis ziet hij,_da,t de 'drie? flesschen verdwenen zijn. Hoe hij ook- zoekt, ze zijn weg. Ze zijn me ontstolen, roept hij' uit. De menschkundige douanen zien zeer goed, dat die ontsteltenis niet ge huicheld is. ,Wie toch krijgt het in zijn hoofd belastbare voorwerpen aan te: geven, die hij niet heeft? Het echtpaar verlaat ongemoeid 't 'kantoor en stapt in den gereedstaan- den trein in een leegen coupé: eeni ge ©ogenblikken daarna gaat het huis waarts. Meneer zit zijn hersens te pijnigen met 'de vraag: waar toch die eau ds cologne kan gebleven zijn. Dan verbreekt mevrouw de stilte. Zeg man, die eau de cologne Ja? 1 Die heb ik in mijn zaken. Eenige momenten blijft meneer spra keloos. Maar hoe heb je dat toch ge daan? Wel', toen je in ons hotel ging af rekenen, Idacht ik, dat ik die eau de> cologne even goed zelf kon bewaren als ze in het valiesje te laten zitten. Opgepast. De politie, in het bijzonder den vreemdelingendienst, be moeit zich in don laatsten tijd meij twee vreemdelingen, die in Den Haag verblijf houden. Zij kennen elkaar niet maar loopetf met dezelfde plannen rond'. De politie is er achter gek'omen, dat zij er hun werk van maken, zich' in te dringen bij families, waarvan trouwlustige dames deel uitmaken. Het gebeurt maar a.l te dikwijls, 'dat 'dames onder den invloed komen var, de gestes der buitenlanders, wat reeds tot allerlei onaangename situaties aan leiding heeft gegeven. V e r 'duist e r i n g. Terzake van! verduistering en oplichting zijn twee kantoorbedienden 'der firma D. uit! de Lange Houtstraat te Den Haag aan gehouden. Zij haldlden voor een bedrag van f 1500 aan kwitanties uitgegeven en' het geld geïnd en zich toegeëigend1. Ongeval, Bij een verhuizing op de Hccfiskade te Den Haag heeft een voorbijganger, de heer B., een stuk steen op zijn hoofd gekregen, waar* door hij'tegen de straat viel en het be wustzijn verloor. De geneeskundige dienst moest hem naar 'den Centralen Post brengen. I nb aak. In den afgeloopen nacht is ingeb -o'ken in de woning van den heef D. aan de Weissenbruchstr. te Den Haag. Uit een lade in de keuken is een be drag van f 200 gestolen. Gedood. Tijdens een kort maar hevig onweer zijn te Gaast bij: Makkumi Zondagavond vier kalveren van tien veehouder J. IJkema door 'den blik-' 'sein gedood. Ongeval. Aan de Philips ta- baksfaoriek te Maastricht is zekere T. een 'weduwnaar,, wonende Jekerweg, c'i j het dak aan het-fcerst lie i" was plot seling naar beneden gevallen- Zwaar gewond werd hij per auto van den G.. G. D. naar het hospitaal' ver-, oerd, waar hersenschudding werd geconstateerd. Zondag verergerde de toestand en gistermorgen is hij overleden. Branden. Te Bergeij'k (N. Br.) is 'de hoeve van. 'den landbouwer Vle mingh afgebrand. Oorzaak onbekend. Te «Nijeholtpa. is de boerderij van .T. Zijlstra,waarschijnlijk door hooi- broei, afgebrand. Verzekering dekt de schade. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente vergaderd1 gisterenmiddag te 3 uur. Voorzitter ae Burgemeester. Tegenwoordig.all© le den. Na, opening cler vergadering .met het gebruikelijke g;b?d, worden de no tulen van de vorige vergadering gele zen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de voorloopige vaststel ling van de gemeente-rekening, dienst jaar 1926. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie tot nazien dezer reke ning, de rekening heeft onderzocht en volkomen in orde heeft bevonden. Zij adviseert dan ook de rekening voor loop^ vast te stallen, sluitende: Gewo ne dienst, werkelijke inkomsten .met f 183.547,37V2; werkelijke uitgaven f165.203,4512; batig saldo f18.281,92 Kapitaaldienst werkelnke inkomsten f 48.450,34, werkelijke uitgaven f46.554,36, alzoo een batig slot van f 1.895,98. Voorts brengt de commissie aan B. en W. een woord van dank voor het gevoerde finantieel beleid. 2. Aanbieding gemeentsbegrooting, dienstjaar 192S. B" en W. stellen deze begrootinp', welke in ontvangst en uit gaaf sluit met een bedrag „ad f 170.807,691,0 in handen van de Com missie, teneinde hierover rapport uit te brengen. 3. Reclame schoolgeld. Ingekomen is eea reclame legen den aansla 1 in h"t schoolgeld van G. Koek te Ro dofarends veen, die afschrijving verzoekt ov r het 2e kwartaal 192-, aangezien zijn doch tertje wegens ziekt? d? school' niet heeft kunnen bezoeken. B. en W. stellen voor hem óver ge noemd kwartaal algeheile ontheffing U verkenen, welk vcorst 1 z.h.st. wordt aangenomen. dei de ingekomen stukken behoord? o.m. een verzoek van het R. K. School bestuur van Oude-Wetering om beschik baarstelling van gelden voor d? aan schaffing van 6 nieuw© schoolbanken ?n een schoolkachel, In hei prae-advies van B. en W. stellen zij d ?n Raad voor de gelden 'toe te staan. Be heer de Vette vraagt of B. en W. zich wel hebben overtuigd, of de banken noodig zijn, waarop ae Voor zitter antwoordt, dat B. en W. wel degelijk een enderzeek hier naar inge steld nebben. Hc-t aantal leerlingen "is ze cl' toegenomen, zoodat het noodzake lijk is gebleken meerdere banken aan. te schaffen. Verder informeert de heer. de Vette hoe het staat met do kin deren uit de buitengemeenten, die d? bijzondere scholen bezoeken. Moet de gemeente ook hiervoor deze kosten be talen? De Voorzitter antwoordt beves tigend. De kinderen uit de buitenge meenten kunnen van de bijzondere scholen alhier niet geweerd worden. Hierna wordt z.h.st. de gevraagde- credieten toegestaan. tuigd, dat in de mees ie werkstakingen de winnende partij ook nog verliest. Dat mede door het steeds meer In gang vinden van het collectieve con tract. de werkstakingen zeldzamer worden, en de rust in de bedrijven grootër, acht ik een groot voordeel. Dat, zooals 11 zegt, menig systeem van bedrijfsorganisatie 't offer vraagt van het stakingsrecht, vind ik zee* verklaarbaar. Er blijkt uit. dat de men- schen, die zich met deze dingen bezig houden, het groote nadeel, zoo wel geestelijk als stoffelijk, van sta king en uitsluiting zien. Dit valt m.i. toe te juichen. En als er ook hier een wetgever op stond. die de arbeiders een anderen weg opende 0111 recht te verkrijgen, dan de staking, zou ik hij de begrafe nis van het stakingsrecht werkelijk geen treurzang kunnen zingen. Met dank voor do plaatsing, A. WARNAAR Jz. Wij mogen den geachten inzender zeker opmerken, dat het in onze drie star niet ging over het al of niet wen- schel ijke van werkstaking. Het ging over de v r ij h e i d van de vakver- eeniging. Het systeem van bedrijfs organisatie dat Italië heeft en dat Mussolini nu let wel n u en niet een paar jaar geleden sanctioneert, laat geen vrijheid aan de vakvereenl- ging. Federatieve samenwerking (mede zeggenschap), zooals wij daat in de typografie ten onzent noemen, is toe te juichen. Maar de Overheid moet dat niet af dwingen, dat moet vanzelf groeien. Aleen kan de Overheid in die richting leiden. Dwingt de Overheid dit toch af. dan komt er verzet zooals in Italië nu reeds van den H. Stoel zich open baart, want de Italiaansche Overheid kent als Overheid slechts de neutra le vakorganisatie en nu is het juist dat dwingen in deze neutrale vereeni- ging, dat de vrijheid belemmert. REDACTIE. AARLANDERVEEN. Onze plaatsgenoot T. Cocx heeft (zitting in de commissie voor het ont werpen der strafverordeningen. Burgerlijke stand. Bevallen: M.F. Bunnik geb. Kempen, z.; B. Verheul geb. Verboom, z. NIEUWKOOP. Het heien bii den Dorpstoren is af geloopen. Thans zal begonnen worden met het laten rusten van het gebouw op de nieuwe palen, hetgeen nog veel deskundigheid zal eischen. NIEUWVEEN. De Chr." Jong el.-vereen, op Geref. Grondslag „Daniël", begint deze week weer haar vergaderingen te houden. Zij vergadert daartoe alle Maandag avonden in de consistorie der Geref. Kerk. Door den heer P. v. d. Berg, vroe ger Godsdienstonderwijzer bij de Herv. Evangelisatie alhier,, thans te .Grijps- kerk (Gr.), is de benoeming .naar de Lynden, Haarl.meer, aangenomen. VOORSCHOTEN. Vrijdagavond 8 uur zal in het Ambachtshuis voor de Geref. Gemeente icptreden de heer JV\ C. Lamain, Theol. Student. De Burgerwacht alhier eindigt hare Ëomer-oeferiingen met een onderlinge wedstrijd op de banen te Katwijk, op 30 Sept. a.s's middags te 3 uur. WOUBRUGGE. Burgerlijke stand. Geboren: Izaak z.v. Joh. Ie Feber en A. B. Kolkman. Gehuwd: G. Breedijk jm. 32 i. A. van Griethuizen jd. 33 j. INGEZONDEN, 'j (Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie.) Sassenheim, 2G Sept. 1927. Geachte Redactie, Steeds lees ik uw hoofdartikelen en driestarren met genoegen en instem ming. In het nummer van Maandag 19 Sept. j.l. komen echter, onder het op schrift „Geen vrijheid" enkele uitla tingen voor, waarmede ik mij niet kan vereenigen. Door een samenloop van omstandigheden kom ik hierop eerst heden terug. U schrijft In dit artikeltje over het feit, dat Mussolini het recht op sta king en op uitsluiting heeft afgeschaft en hesluit aldus: „Merkwaardig is, dat menig sy steem van bedrijfsorganisatie het of fer vraagt van het stakingsrecht en de vakvereeniging in gevaar brengt, zoo niet opheft. Het kan niet anders, ook tegen de ze vrijheidsbelemmering zal het ver zet met den dag groeien." Over die laatste zinsnede, geachte redacteur, zou ik wel iets willen zeg gen. Ik ben geen bijzonder bewonderaar van het fascisme en hoop dat we hier nooit een Mussolini noodig zullen heb ben. Maar dat Mussolini een eind wist te maken aan al die stakingen, waaron der het economisch leven in Italië zoo zeer leed, reken ik hem toch toe als een groote verdienste. Natuurlijk keur ook ik het af. indien de regeering zóó maar de arbeiders het recht tot staken ontneemt, zonder ze een anderen weg te verschaffen, waarin ze hun recht kunnen bereiken. Maar wèl ben ik van meening, dat van de meeste werkstakingen gezegd kan worden dat bet middel erger is dan de kwaal. En als alles eens precies kon wor den overzien, ben ik er vast van over „IN ZEE". De inleidende circulaire, waarmerk de voorbereiding van de Zendingswerk' aan vele vrienden der Zending gevraagd!" wordtj is in Zee. Eenige duizenden exemplaren wer den verzonden aan H.H. Predikanten, Evangelisten, Hoofden van onderwijs, Inrichtingen etc. De Hoofdbesturen van de Samenwer kende Zendings-Corporaties (Zendings bureau OegscgeestG deen in die circu laire opnieuw een dringend beroep .op de hulp van zeer velen. Krachtige voor bereiding is noodig. Gewacht wordt op de energieke hulp, die verleden jaar geboden werd in tal van Gemeenten. De oproep tot Gebed, Toewijding en Offer geldt alle Gemeenten. Dringend vragen wij dat de organisatie zóo zij idat in de week van 613. Nov. a.s. in alle Kerken, Scholen, Vereenigings- !en Catechisatielokalen etc. „Manifesten" worden uitgereikt. Het „Manifest" moet de Zending, in de gezinnen brengen, de daarbij ge voegde Off er zak je 3 noodigen tot het „tcfferdat gewacht wordt. Het aantal te bestellen „Manifesten" zij dus zoo groot mogelijk. Spoedige inzending van "de bestelling „manif esten en offerzakjes" wordt gaarne tegemoet giezien. Voor de Hoofdbesturen voornoemd: B. J. C. RIJNDERS,, Zendingsdirec tor. Oegstgeest, Sept. 1927, Scheepstijdingen. HOLLAND— AMERIKA-LIJN. BOSCHDIJK, 27 v. Baltimore te Bot terdam. MAASDAM, N'.-Orleans n. Rotterdam 26 Ce Havana GROOTENDIJK, Vancr. n Rotterdam 25 te Portland (O.) CARDIGANSHIRE, 27 v. Rott. n. Vanc NOORDERDIJK, Vancr. n. Rott. 27 te Londen. BLIJDENDI.TK, Rott. n. Montreal 28 (1.37 11.111.) 95 mijl Z. v. Valentia. RIJNDAM, 27 v. N.ew-York te Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN (thuisreis) 27 v. Port Said. RIJPSKERK (uitreis) 25 v. Durban ELIEKERK (thuisr.) 27 v. E. London. GIEKERK (thuisreis) p. 26 Sagres. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. C.ERES (thuisreis) p. 26 Teneriffe. DELFLAND (uitreis) 25 v. Lagos. HAARLEM (uitreis) 26 v. Lagos. HELDER (thuisreis) 24 v. Burutu. SC.HELDESTROOM (thuisreis) 27 te Hamburg. VLIELAND (uitreis) 27 v. Teneriffe. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. EMLAND (thuisreis) 27 v. Victoria'. SALLAND (thuisreis) p. 26 St. Vncent. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MODJOKERTO (uitreis) 26 v. Suez. GAROET (uitreis) p. 24 Perim. TAPANOELI (uitreis) 26 v. Pt. Said. EUITENZORG, Batavia n. Rott. 27 (7 v.m.) te Marseille. IN SULINDE. Batavia n. Rott. 29 (7 •v.m.) te Cowes en 30 (7 v.m.) te Rott. /erwacht. INDRAPOERA, Rott. n. Batavia p. 28 Sagres. SOEKABOEMI, 27 v. Batavia n. Rott. TOSARI, (thuisreis) p. 27 Ouessant. TERNATE, 27 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT (uitreis) 27 v. Anisterd. PRINSES JULIANA (uitreis) 27 te Port Said. MOENA (charter) zal 28 (6 v.m.) van Newcastle vertrekken naar Port Said. MA PI A (charter) 26 v. Shanghai. 1 SALEIER (uitreis) 24 v. Belawan. i.astse. .„„lu e RA OD WK YL A1

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6