CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8«'« JAARGANG NUMMER 2243 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week.1 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS DE ADMINISTRATIE. V Financieele verhouding. Er bestaat een wet. die wordt aan geduid als „Wet op de financiële ver houding". Een wet met een heel lan gen titel, die een regeling inhoudt op welke wijze het Rijk in de budgetaire behoeften van de gemeenten zal bij dragen. Maar ieder, die eenige studie van ons staatsrecht heeft gemaakt, kent die wet van 1897 als de wet op de financieele verhouding. Omgekeerd evenredig aan de kort heid van den naam dezer wet is de lengte van den strijd en de moeilijk heden, die, met de zaak welke zij regelt, zijn gemoeid geweest. Vooral in de laatste jaren heeft de onvolkomenheid van de regeling weer menige pen in beweging ge bracht. De zooveelste staatscommissie, om een goede regeling voor te bereiden, heeft onlangs rapport uitgebracht. Op dit rapport waren veler oogen hoopvol gevestigd. De pas afgetreden Wethouder van Financiën in onze hoofdstad meende zelfs een zoodanig blij vooruitzicht te zien, dat straks alle gemeentelijke geldzorgen zouden zijn weggevaagd. Amsterdam alleen zou ruim twee millioen gulden ont vangen. Met de Maasbode, die onlangs dit blij optimisme wat nader onder het oog zag, zeggen ook wij, dat men respect moet hebben voor iemand, die, niet jong meer, zooveel jeugdige illusies heeft behouden, Om echter niet de dupe te worden van. de blijmoedige vergisssing van den heer Wibaut, moge men kennis nemen van de hier volgende nuchtere beschouwingen omtrent de ka n s e n op een uitvoering van de plan nen der staatscommissie. Juist is, dat de commissie voorstelt aan de gemeenten uitkeeringen te doen. Volgens de berekening der commis sie zelf, bedragen die uitkeeringen ruim 37 millioen's jaars (om mee te beginnen). Daar Amsterdam een tiende der Neder landsche bevolking vertegen woordigt, zou het Amsterdamsche aandeel allicht ongeveer een tiende der uitgetrokken som bedragen. Hoe hooger echter de kosten der voorstellen beloopen, des te geringer is de kans op de spoedige uitvoering dier plannen. 37 millioen 's jaars is geen peul schilletje. Tegenwoordig althans wordt over zulk een verhooging der staatsbe- grooting nog al zwaar gedacht. Dit be drag komt ongeveer overeen met twee vijfde deel der opbrengst van de in komstenbelasting. Neen, zoo heel makkelijk zal men voor dat bedrag geen gaatje vinden op de staatsbegrooting. Maar er is nog iets anders. In zijn laatste millioenennota laat ook Minister De Geer zich allesbehal ve bemoedigend uit. Wel houdt hij zich uitvoerig bezig met uitgaven, welke in 1928 en 1929 zullen te verwachten zijn, maar hij trekt daarbij geen enkelen gulden uit vcor eventueel nieuwe tegemoetko mingen aan de gemeenten. Hij houdt zich bovendien met het onderwerp der verhouding tusschen Rijk en gemeenten bezig en geeft re kenschap, waarom hij geen gelden uit trekt, zelfs niet in het perspectief van de eerste komende jaren. Daarbij laat hij al héél duidelijk doorschemeren, dat er jn de naaste toekomst op dit stuk van hem niets te verwachten is. Daar is vooral één groot bezwaar, dat naast de moeite om 37 millioen op de staatsbegrooting vrij te maken, gelden zal. Dit bezwaar lijkt ons haast onoverkomelijk. Bij de Staatsommissie leeft de wensch,dat de voorgestelde tegemoet komingen aan de gemeenten zullen beantwoord worden met een g e 1 ij k e verlaging van den gem een- tel ij ken belastingdruk. Zoodat dus de belastingbetalers aan gemeente en staat samen niet meer zullen te betalen krijgen dan tevoren. Verplaatsing van druk, geen vermeer dering van druk der belasting. Dien wensch weet de Staatscom missie echter niet met waarborgen te omgeven. Middelen, welke tot berei king van dit doel zullen voeren, weet de Commissie niet aan te geven. Slechts wil zij de overweging van ver dere hulp £an de gemeenten wat uit stellen, om eerst te zien, of de door haar voorgestelde dadelijk ingaande uitkeeringen tot de beoogde beper king der gemeentelijke lasten zullen voeren. Minister De Geer laat zich in zijn millioenennota nog krasser uit. Hij spreekt niet van een wensch, maar hij wil een waarborg. Ziedaar, hoe de Minister van Finan ciën de zaak beoordeelt. Zijn eisch is onvoorwaardelijk. Zijn eisch komt neer op e n waarborg. Die waarborg nu, dat is het be- zwaarlijkste, moet nog uitgevonden worden. Wij meenen daarom, dat de uitvoe ring der plannen van de Staatscom missie tot een verre toekomst is ver schoven. Zooals reeds met veel meer rappor ten is geschied, zoo zal ook het verslag dezer Staatscommissie worden bijge zet. Langzaam maar zeker zal zich in het archief een laag stof er op neer vlijen Als studiemateriaal zal het ver slag waarde houden. Bijdrage als het is, naast zooveel honderden artikelen en boekwerken, reeds gewijd aan het waarschijnlijk onoplosbare vraag stuk van de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. STADSNIEUWS. HET BRESDENER KREUZCHOR. Dit zangkoor, dat a.s. Vrijdag in de Pieterskerk hier ter stede voor den vierden keer zal optreden, onder scheidt zich van alle andere koreu reeds door zijn ouderdom. Willen wij de geschiedenis van dit aloude koor nagaan, dan moeten wij ons ruim ze ven eeuwen terug verplaatsen, in een tijd, toen het mooie Dresden als stad nog niet bestond, wel een complex vis- schershutten aan de Elbe, gebouwd om het kerkje: „Zu unserer lieben Frauen", Een kapelletje op het marktplein, waarin de gemalin van Heinrich dem Erlauchten een stuk. hout van het kruis Christi in een schrijn liet over brengen, werd spoedig vermaard en lokte een stroom van pelgrims naar deze kapel, die voortaan „Zum Heili gen Kreuz" werd genoemd. Weldra verloor de moederkerk aan beteekenis en dit kapelletje werd in den loop der eeuwen een groote kerk met 28 alta ren en een uitgebreiden dienst, die hoofdzakelijk bestond in 't lezen van missen en in 't zingen en reciteeren van Horen, Vigiliën en Memorien. Zoo ontstond er behoefte aan een staf van jongelingen, bekend met het Latijn, begiftigd met een goede stem en mu zikaal. De oprichting van een oplei dingsschool bleek noodzakelijk en er werd een schoolmeester benoemd, die de jongens niet alleen in verschillende vakken moest onderwijzen, maar ook voor hun muzikale ontwikkeling zor gen moest. Een salaris ontving deze met werk overbelaste man niet. Zijn levensonderhoud verdiende hij door 't „Kurrendesingen", d.w.z. het zingen zijner leerlingen op straat, dikwijls in ambtsgewaad, dat uit de meest fan tastische kleedij bestond, nu eens uit Spaansche dracht met dolk, dan weer in frak, pruik en hoogen hoed. Deze zonderlinge toestand verander de pas na invoering der reformatie in 1539, toen de parochiaalschool een La- tijnsche stadsschool werd en de school meester als „Rector scholae" van zijn muzikale functies werd ontheven en deze aan een „Cantor" werden toever trouwd; beide mochten zich in een vast salaris van 50 's jaars verheu gen. Sedert dien heeft de Schola crucis ten opzichte der kerkmuziek een groo- ten vooruitgang getoond. Niemand minder dan Ph. Melanchton heeft in de ontwikkeling dezer school het mees te belang gesteld, heeft dertien keer de reis naar Dresden ondernomen, om daar persooplijk de schoolleiding met raad ter zijde te staan en een „ge- schickten cantorem" voor de Crucia- ner (Kreuzschüler) uit te zoeken. Me lanchton was het namelijk met de woorden van Luther „Een schoolmees ter moet kunnen zingen, anders kijk ik hem niet aan" volkomen eens. Al heeft de „Kreuzschule" en het hiermee ten nauwste samenhangende koor niet kunnen ontkomen aan de vele invloeden der nieuwere tijden; zoo herinneren toch nog verscheiden instellingen en benamingen aan de oude organisatieleven. Zoo is het koor b.v. nu nog ingedeeld in 32 Alumnen en 34 Kurrendaner, waarvan de eer sten in de school zelf gehuisvest zijn, en daar kosteloos worden gevoed, ge kleed en onderwezen, terwijl de laat- sten extern zijn. Nog steeds zingt het koor niet alleen op alle zon- en feest dagen in de Kreuzkirche, maar ook eiken Zaterdagavond voor de „Vesper" waarbij ieder vrijen toegang heeft en niet zelden duizenden bezoekers aan dachtig zitten te luisteren. Van deze „Vespers" heeft de tegenwoordige Cantor prof. Richter niet minder dan 830 geleid. Om in het Kreuzkoor te worden op genomen moeten de acht a negenja rige jongens aan vele eischen voldoen. Men let niet alleen op hun lichamelij ke gesteldheid, maar ook op hun ca paciteiten als leerling, terwijl op mu zikaal gebied wordt geëischt, dat ze minder moeilijke motetten van het blad kunnen zingen en eenvoudige so naten op piano of viool spelen. Heeft de Kreuzschule in den loop der tijden talrijke eminente geleerden voortgebracht, zoo leverde en levert 't koor nog steeds musici van naam. Al len waren harde werkers, dank zij het eenvoudige leven en het strenge re gime, waaraan zij als Crucianer onder worpen waren. Wat t den tegenwoordigen cantor Prof. Richter betreft, zoo heeft deze zoo juist, namelijk op 22 Sept. j.l. een merkwaardig jubileum gevierd. Het was dien dag 40 jaar geleden, dat hij te Berlijn zijn eerste kerkconcert ge dirigeerd heeft. De veelzijdige, jonge musicus speelde in dit cpncert ook nog op het orgel als solist,'blies een trom pet-solo, liet zich hooren in solozang, terwijl hij tevens zijn eigen composi ties dirigeerde. Meer dan duizend uit voeringen van kerkelijke en wereldlij ke muziek heeft Prof. Richter sinds dien geleid. Ook heeft het 12e Duitsche Bachfeest te Stuttgart onder zijn lei ding plaats gehad. Naar hetgeen wij over de opleiding dezer muzikale knapen hebben verno men, wordt het ons begrijpelijk, hoe dit jeugd-koor onder de leiding van zijn eminenten dirigent in staat is ge weest reeds bij zijn eerste optreden in Nederland zooveel geestdrift bij zijn hoorders te wekken en deze zoo diep te ontroeren. EEN TRAMBEAMBTE MET ƒ20.000 VERDWENEN. De Haagsche Tramweg Maatschap pij zal gisteravond in haar boeken zeer waarschijnlijk een verliespost van twintig duizend gulden te boeken heb ben gehad, een bedrag, dat gisteren verdwenen is op een zeer geheimzinni ge wijze. De Haagsche Tramweg Maatschap pij staat in een nauwe financieele re latie met de bankiersfirma Oppenheim en van Till, een oude en bekende Haagsche bankiersfirma aan de Park straat. Elke week zendt de H.T.M. een ha- rer employé's naar de bank om een groot bedrag te halen, welk geld de H.T.M. als kasgeld noodig heeft. Enkele beambten vervullen steeds deze taak en door het feit, dat zij reeds vele jaren met een chéque geld komen halen, hebben zij zich zoowel bij de directie der H.T.M. als bij de heeren Oppenheim en van Till een ver trouwenspositie verworven. Nooit had den er dan ook moeilijkheden plaats. Gisterochtend om kwart over 10 uur verliet een der beambten der H.T.1YV die reeds vele malen geld gehaald heeft, het hoofdkantoor aan het Be- zuidenhout met een chèque groot ƒ20.000. De beambte was de 32-jarige A. C. O. G., wonende in de de Heemstraat en reeds sinds jaren bij de Maatsc happij in dienst. Om kwart voor elf was G. bij Op penheim en van Till en de kassier be taalde hem, daar de chèque volmaakt in orde was, ƒ20.000 uit. Toen G. om half twaalf nog niet op het kantoor der H.T.M. terug was, be gon de hoofdboekhouder zich ongerust te maken. Aanvankelijk dacht men nog a-f.n geen bijzonder voorval, maar meende, dat G. bij de bank lang had moeten wachten. Toen er echter wederom eenige tijd verstreken was, belde de hoofdboek houder der H.T.M. de bankiersfirma op en vernam toen, dat de looper reeds lang geleden vertrokken was. Men begreep, dat er iets niet in den haak moest zijn en stelde de politie van het voorgevallene in kennis. Deze stelde een onderzoek in. Het bleek, dat de man dien ochtend zijn woning op den gewonen tijd had ver laten om zich naar het kantoor der H. T.M. te begeven. Na dien tijd was hij niet meer thuis geweest. Ook zijn vrouw was zeer ongerust. Om kwart voor elf was de man het laatst gezien, toen hij met het aanzien lijk bedrag aan geld het bankierskan toor heeft verlaten. De politie heeft dadelijk de noodige maatregelen getroffen om een eventu- eele vlucht van G. naar het buiten land te verhinderen. Oogenblikkelijk zijn naar alle grensplaatsen uitvoerigs persoonsaanwijzingen getelegrafeerd, en alle schepen, welke gisteren ver trokken zijn, nauwkeurig in het oog gehouden. Er werd echter aanvankelijk niets bemerkt wat eenige opheldering over het geval kon geven. Er zou naar men mededeelde geen enkele omstandigheid zijn. welke het plegen van een oplichting door G. zou kunnen doen veronderstellen. Voor zoover bekend, verkeerde hTj geenszins in financieele moeilijkheden Gisteren omstreeks 5 uur is A. C. O. G. door de politie alhier aangehou den. In zijn bezit was nog ongeveer vijf duizend gulden, Volgens zijn verkla ring zou hij de overige vijftien dui zend gulden verloren hebben. G. is op transport naar Den Haag ge steld. Nader vernemen wij nog, dat G. gis teren niet is aangehouden door de Leidsche politie, maar dat hij zichzelf heeft gemeld. Hij beweerde bij Boschhek de ver missing van f 15000 te hebben bemerkt en toen in zijn radeloosheid te zijn gaan loopen, totdat hij hier was te recht gekomen. DE ELECTRIFICATIE DER SPOORWEGEN. Met ingang van 2 October a.s. zullen de electrische spoortreinen tusschen Den Haag en Rotterdam Hofplein niet meer op de halve en geheele uren van deze stations vertrekken, doch regel matig op 15 en 45 minuten na het ge heel uur. Op het baanvak Rotterdam D.P.-Am- sterdam wordt door het doen rijden van electrische treinen de dienstrege ling belangrijk uitgebreid. Ook tus schen deze stations wordt een geregel de halfuurdienst ingevoerd, vermeer derd nog nïet een aantal stoomtreinen ter bediening van het internationale verkeer, terwijl bovendien nog een aan tal electrische treinen tusschen de om het half uur vertrekkende treinen zullen rijden. UNIE-BIDSTOND. Wij wekken onze lezers op om he denavond vooral niet te vergeten de bid- en dankstond in de Hoogland- sche kerk. Wij hebben immers voor zooveel te danken, maar ook om zooveel te bid den. Biddende offervaardigheid, dat zij ook nu de stemming in onzen strijd voor de verdere doorvoering van de vrijmaking van ons Chr. Onderwijs Het offer van ons geld en van onze persoonlijkheid is het waard. DRIE-OCTOBERVEREENIGING. Door de Boek- en Steendrukkerij Eduard Ydo is aan het bestuur der 3-Octobervereeniging beschikbaar ge steld een luxe exemplaar van het' 3- October-feestprogramma, gebonden in wit-satijnen band, met roodleeren rug en hoeken, sober met goud versierd, het geheel in passend wit satijnen etui. In de gisterenavond gehouden Be stuursvergadering heeft het bestuur der 3 Octobervereeniging besloten, dit exemplaar aan H.K.H. Prinses Juliana te Katwijk aan Zee, aan te bieden. DE ASCH- EN ROETPLAAG. De Commissie tot bestrijding der asch- en roetplaag zond ons het vol gende schrijven: Gelijk bekend heeft zich voor eeni- gen tijd uit de burgerij een Commissie gevormd, teneinde te trachten aan den zooveel last en hinder veroorzakenden stofregen, welke zijn oorsprong vindt in het stoken van cokesbries in' de vuren der Leidsche Centrale, een ein de te maken. De Commissie vond in 't feit, dat aan de Centrale een verbouwing zou plaats vinden, gereede aanleiding van haar bestaan te doen blijken door aan Ged. Staten te verzoeken bij 't ver- leenen der aangevraagde vergunning hieraan de voorwaarde te verbinden, dat in de nieuw te bouwen deelen geen cökesbries meer zou worden gestookt. Gedep. Staten hebben ons verzoek schrift zeer serieus opgevat en op grond van verschillende rapporten o.a. ook van den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat aan de Gemeente Leiden vergunning tot het plaatsen van nieuwe stoomketels gegeven, ech ter onder voorwaarde, dat daarin geen minderwaardige brandstof zou mogen worden gestookt, en dat tevens een aschvanger zou worden aangebracht, die de nog gevormde asch zou tegen houden. Alhoewel door deze beslissing onze bezwaren door Ged. Staten als juist werden erkend, meende de Commissie toch hiertegen bij de Kroon in beroep te moeten gaan op grond van het feit, dat in de gestelde voorwaarden niet was aangegeven wat onder minder waardige brandstof kon worden ver staan. In 't algemeen toch zal daar de beteekenis van minder calorische waarde aan worden toegekend, zoodat de Commissie geen zekerheid had oi daar ook roet en asch verspreidende brandstof onder zou gerekend worden. Ook de Gemeente Leiden heeft ge meend tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep te moeten gaan. Zij voerde aan, dat wanneer zij ver plicht was een aschvanger aan te ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeetingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Bediende der Haagsche Tramweg- Mij met f 20.000 verdwenen en te Leiden aangehouden, nog in het bezit van f 5000, Dr. J. van der Kolk te Oegstgeest is overleden. Bnltenland De Volkenbondsvergadering is gis teren gesloten. De Poolsche arbeiders worden steeds ontevredener over het beleid van Pilsudski. De Zuid-Chineesche havenstad Swa- tau in handen van het roode gepeupel* brengen die alle asch tegenhield, het overbodig was haar dan ook nog de plicht op te leggen een bepaalde soort brandstof te stoken. Tevens meende zij voor t leveren van stroom aan buiten gemeenten in hare concurrentie met andere Centralen te zullen worden be moeilijkt, wanneer zij niet vrij meer in hare keuze van brandstof zou zijn. Door onze Commissie werd in haar verweer bij den Raad van State hier tegen o.m. aangevoerd, dat het stand punt van de Gemeente Leiden zeer lo gisch zou zijn, indien practisch bewe zen ware, dat de aschvanger waaroD de Gemeente Leiden zich beroept ook werkelijk alle asch en stof zou tegen houden. Dit echter moet onze commis sie ten sterkste betwijfelen. Zij wees hierbij op 't rapport van den Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, waarin deze deskundige te kennen geeft, dat een dergelijke aschvanger tot op heden nog niet bestaat. Verder meende de commissie er op te moeten wijzen, dat gezien deze onzekerheid, het niet aangaat proeven te nemen in centra van bevolking, waarbij men de kans beloopt, dat omwonenden nog langer de dupe worden van den on- draaglijken last, die de stofplaag hun tot nog toe steeds heeft bezorgd. Te vens werd door de commissie ook het vraagstuk ten opzichte van de volks gezondheid belicht en heeft zij er op gewezen hoe het steeds gedwongen zijn de ramen gesloten te houden zeer nadeelig moet werken op herstellende zieken, vooral longlijders en hoe maar al te vaak velen zich genoodzaakt zien medische hulp in te roepen om in de oogen gewaaid gruis te laten verwij deren. Helaas heeft ons verweer niet mo gen baten. Werd aanvankelijk door Ged. Staten ons streven met succes bekroond, bij Koninklijk Besluit van den 13en Juli 1927 werd beslist, dat voor een tijd van 3 jaar een proef zou worden genomen met den door de Ge meente Leiden, aan te brengen asch vanger en dat de Gemeente geduren de dezen tijd vrij in de keuze harer brandstof zou zijn. Alhoewel de commissie weinig ver wachtingen heeft van de nieuw te bou wen installatie en zij zich geenszins met de hoop vleit, dat de Davidson- stofvanger, in tegenstelling van het te genwoordige waterapparaat, wel in staat zal blijken alle vliegasch tegen te houden, wil zij voorloopig de proef rustig afwachten. Zoodra echter aan de commissie za! blijken (en hiervoor behoeft zij den proeftijd van 3 jaar niet af te wach ten) dat de roet- en stofplaag gelijk thans nog onverminderd voort duur dan hoopt de Commissie zich tusschen tijds tot den nieuwen Raad te wenden met de vraag of deze op moreele gron den het kan billijken, dat de Gemeen'e voortgaat op dezen weg, waar zij fi- nantieej voordeel tracht te verkrijgen, ten koste van schade aan eigendom en ontzegging van levensgenot -van 'n niet gering deel der burgerij. Voorloopig kunnen wij alleen de hoop uitspreken, dat de nieuwe inrich ting spoedig in werking zal treilen, opdat wij ook spoedig in staat zullen zijn om over de al of niet deugdelijk heid der installatie een oordeel uit te spreken. Wij hebben gemeend, aan de Leid sche Burgerij een kort resumé van ons werken te moeten geven, opdat zij den stand van zaken, waarin wij tot op he den zijn gekomen, zal kunnen beoor deelen. DE GEMEENTELIJKE HUURVERORDENING. Bij het gemeentebestuur is bericht ontvangen, dat de Kroon de gemeen telijke huurverordening heeft vernie tigd. Gezien het feit, dat bij het Am sterdamsche en Rotterdamsche ge meentebestuur eenzelfde bericht was ontvangen, was dit ook wel spoedig voor onze gemeente te verwachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1