NIEUWE LEIDSCHE COURANT WAT DE BLADEN ZEGGEN. van MAANDAG 26 SEPT. '27 TWEEDE BLAD. Een droeviq verschijnsel. .Wij lezen in ..Ons Schild": Wé passeerden zooeven een winkel. Een groot aantal personen verdrongi rich' om Ikennis te nemen van hetgeen voor 'de ramen werd aangekondigd. Op zichzelf niets bijzonders. "Men kan «dit iederen Ida* waarnemen .Tal van onb et eekenen de berichtjes' worden als reclamemiddel voor de iiamen gehangen en er zijn onder straatslijpers en balikluivers en onder de nieuwsgierige voorbijgangers altijd belangstellenden in zulke sensationec- le berichten. Ditmaal schijnt het iets zeer bijzon- Icüers te zijn. 'Althans te oordeelen naar het aan tal personen, idiat voor het raam zich verdrong om het groote nieuws te lezen. j. We stapten ook even af. Niet omldlat we ook nieuwsgierig! waren. iWie Idiit beweert heeft - gelijk!. iWe staipten af en ons oog wer|dl gevestigd op een trekkingslijst van de staatsloterij. Ook nieuws, i Ook belangrijk nieuws. Althans voor degenen, die m dei staatsloterij spelen. i En gelet op de buitengewone belangstelling, moet het reeds ieder duidelijk worden, dat er in Neerland'» Residentie nogal enkelen zijn. Een bedroevend .verschijnsel. De gelden, idie zoo zuur wordèn ver diend1, gaat men ook nog verspelen en daaridoor de levensellende vergroo- ten. Wat !doen de spelers? Ze brengen een groot bedrag aan; geid bijeen. Naar ik meen, zijn er itelkens 21000 loten van f 70. ,Wor|den alle loten geplaatst, dan .wordt bijeengebracht rond f 1.400.001* Hiervan krijgt de Staat een deel. iWie spreekt daar van bloedgeld? Het andlere wordt bij het lot toe* gewezen aan enkelen en de anderen! vallen uit met een niet. Zij idie verliezen zijn te beklagen, i Zij; die winnen, eveneens. Zij verrijken zich ten koste van heti levensgeluk van anderen en der vein den zegen, noodig om wat men bezit ook tot verrijking van heb leven te ge bruiken. Naast ide Staatsloterij! staan allerlei andere, minder solide speelgelegen- he&en, Idie samen zeer veel ellend'é, levensleed en levensinzinking veroor zaken. Die groote belangstelling voor dezö 'imededeelïngen mag worlden genoemd! een droevig verschijnsel. t We waren dankbaar, dat we vooit den Idtemon van het spel zijn bewaar|d| en inderdaad in dezen niet tot de be langstellenden behoorlden ot dan als| belangstellend in het droevige ver schijnsel, dat nog zoo velen in den; glfeep van 'dezen Ideftion zitten vast geklonken. KERK EN SCHOOL. HES). HKKV. KERK. Ber«oepen: Te Elburg. A. M. den Ouden te Midrielharnis. Te Alm- kerk, A. Buurman te Wijk bij Duur- stede. Aangenomen: Naar Oosterwol- de (Gr.), D. E. J. Hupkes, te 'Wanswerd e.a. GEREF. KERKEN. B eroepen; Te Boornbergum (Fr.) H. M. PXoeger te Appelscha (Fr.). Bedankt: Voor Warffum, J. W. v. Tol te Scharendijke. ï5E VESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. J. van Henten hoopt 2 Oct. a.s. afecheid te nemen van de Geref. Kerk van Ni&uw Vennep om resp. 11 en 12 FEUILLETON. EFJBA EN HELENE. 18) —O— „Het kan wel zijn, dat sommige irienschen het vinden. Anderen vinden het weer niet. Het is de stijl, die bij ,"mij past." „Draagt Ebba ook zulke japonnen?" ivorschte bij verder. Zij sloeg haar beide armen om zijn bhls on gaf hem een kus op de wang. „Ti£bba heeft zoo iets niet noodig," ;zeide ze en was toen op haar zachte schoenen onhoorbaar schuivend, snel- rier weg. dan ze zich anders placht te bewegen. Buiten gekomen, ging ze een smalle, steile trap af, want de studeerkamer van deai professor was in het nokje .van kleine villa. De eerste verdie- 'ping, tiit vier tamelijk kleine kamers en een keuken bestaande, was den ge- heelen dag het onbeperkt gebied van de beide jonge meisjes. Helene keek in de keuken. Daar was vrouw Vosz bezig, de vaat van den vorigen dag om te wasschen, waarbij ze gescheurde vaatdoeken ge bruikte om af te drogen. „De juffrouw is vóór," zeide de werk vrouw, „ze wilde eens probeeren of ze uit een paar vreeselijke kapotte doe ken heele kon maken." „Oo<m moet nieuw huishoudgoed aan. schaffen," zeide Helene ©enigszins uit October bevestigd te worden en intre de te doen te Breda. Bevestiger is Ds. H. Meulink, van Enschede. Het afscheid van Ds. Ch. J. Mul der van de Ned. Herv. Gemeente van Made (N.-B.) is bepaald op Zondag 9 October a.s., en de bevestiging en in trede te Musselkanaal (2de Exloër- mond) op Zondag 1G Oct. d.a.v. Als be vestiger zal optreden Ds. H. A. ten Hove, van Musselkanaal. DS .W. E. v. DUIN. De bevestiging van Ds. W. E. v. Duin als predikant in algemeenen dienst bij cle Geref. Kerken in Hersteld Verbanu is nader bepaald op Zondag 9 October, terwijl de intrede dienzelfden dag, des avonds, zal plaats hebben. DR. D. J. VAN KATWIJK. De Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenliage-West, aldus de Stan daard, heeft in zijn Donderdagavond gehouden vergadering zijn leedwezen er over uitgesproken, „dat aan Dr. D. J. van Katwijk door de classis acte van losmaking verleend werd van de Kerk van Schipluiden, terwijl hij in de kerk die hem riep, slechts voor een zeer klein gedeelte aan den ambtelijken ar beid zal deelnemen". Zoo men weet, vertrekt Dr. van Katwijk naai* Oegst- geest. Naar wij vernemen is deze aangele genheid een weinig eenvoudiger be handeld dan dit bericht doet vermoe den. In de Kerkeraadsvergadering maak te de rapporteur van de Classisverga- dering met leedwezen melding van het afscheid van Dr. van IC. van Schiplui den. Dit rapport werd aangenomen, maar een afzonderlijke beslissing zoo als uit het bericht te lezen zou zijn, werd niet genomen. DE PREDIKANT-BRANDWEKKER. De Burgemeester van Broek in Wa terland stelde voor eenigen tijd den predikant der N. H. Gemeente bij de brandweer aan tot brandwekker. De gemeenteraad besloot echter op voor stel van één zijner leden in de veror dening op de verplichte brandweer aan voorgangers van kerkgenootschap pen en dokters vrijstelling te verlee- nen van verplichten dienst. KERK EN SCHOOL. In hei Leidscht Predikbeurtenblad memoreert R(iemens), onder boven staand kopje, enkele gebeurtenissen uit bet leven der Kerk van Leiden. Wij knipten er een paar zinnen uit: Vanuit Zeist kwamen goede berich ten aangaande de bevestiging en in trede van Ds. Goedhart. Nadat prof. Plooij des voormiddags in de Oude kerk een uitnemende rede had gehou den, sprak onze voormalige predikant 's avonds in de mooie Nieuwe kerk z'n eerste woord. In de overvolle kerk wa ren ook ongeveer 30 gemeenteleden uit Leiden aanwezig. Uit Alphen aan den Rijn bereikte ons een vreemde tijding: onze nieuwe predikant ds. Meeter kreeg reeds nu een toezegging van beroep. De broe ders uit Alphen schijnen het 10de ge bod der Wet, die daar toch ook wei vaak zal worden voorgelezen, niet ge noeg te kennen. Gelukkig, dat ook hier geldt: de menscb wikt. God be schikt. RUSTHUIS TE VLAARDINGEN. De Geref. Kerk te Delfsbaven zal een Rusthuis voor bejaarden laten bouwen op een terrein naast de nieuwe kerk aan de Tidemanstraat. Architect is de heer Jos. de Jonge, die ook de kerk gebouwd heeft. PLANNEN VOOR KERKBOUW. Aan den heer C. van der Linde, ar chitect te Bussum, is door den Kerke raad der Geref. Kerk van Vlissingen opgedragen een ontwerp met kosten berekening te maken voor een nieuw kerkgebouw aan de Paul Krugerstraat aldaar. CONFESS. VEREENIGING, AFD. Z.-HOLLAND. Naar wij vernemen zal de 25e jaar vergadering van de afd. Zuid-Holland der Confessioneele vereeniging Donder dag 13 Oct. a.s. in „De Dageraad" te 's-Gravenhage worden gehouden. De morgenvergadering is gewijd aan de hoogte, ofschoon ze wel wist, dat de oude vrouw Vosz slechts medelij dend achter haar rug zou glimlachen. Vóór zat Ebba voor het raam en had half verscheurde doeken op haar schoot, waaraan ze echter niet naaide, maar welke ze gedurig weer bekeek. De huiskameer was met een ameu blement van rood rips voorzien; meni ge stoelleuning en de eene kant van de sofa waren tot een vaal grauw ver bleekt, zoover de zon ze met haar stralen kon beschijnen. Dan stonden er nog een paar meu belstukken van notenhout; deze waren echter uitgeslagen en glansloos, om dat niemand ze ooit opwreef. En tocli zag de kamer er niet onaardig uit. Nergens lag stof, de weinige versierin gen, die aanwezig waren, schenen met smaak gekozen en aangebracht. Aan de wanden hingen een paar fotografie ën naar Hollandsche meesters. In het volle licht van het raam zat Ebba in een marineblauwe japon, die zich in niets van de kleerderdracht van elk ander onderscheidde. Helene had gelijk gehad door van haai* te zeg gen, dat zij „zoo iets" niet noodig had. Ze viel altijd op. Haar lichtbruin haar, haar mooie tint, haar groote, schit terende blauwe oogen en de mooi ge vormde roode mond waren er niet naar, om voorbijgezien te worden. Haar grootste bekoring was echter een gestalte van ongewone natuurlijke bevalligheid in haar bewegingen. „Nu? vroeg ze. huishoudelijke zaken, terwijl in cle middagvergadering Dr. H. Schokking, Ned. Herv. predikant een referaat zal houden over „Een orthodoxe meerder heid in kerk en besturen." PEREMPTOIR EXAMEN. Door de Classis Franeker is peremp toir geëxamineerd candidaat Goossens, ber. pred. bij de Geref. Kerk van Acli- lum. Hij werd toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramen ten in de Geref. Kerken. DE ROOMSCHE KERK EN HET GEMENGDE HUWELIJK. In het Roomsche weekblad De Ba zuin wordt op 'n desbetreffende vraag geantwoord, dat een huwelijk, wan-* neer één der partijen niet roomsch is, en dat dus alleen „voor de wet" ge sloten is, vóór 1908 door de Roomsche Kerk wel als ongeoorloofd en zondig, maar toch als een geldig huwelijk be schouwd werd. Sinds '08 echter kwam hierin verandering, en is zoo'n hu welijk niet alleen ongeoorloofd, maar ook ongeldig. Wettig gehuwden wor den, als ze niet in de kerk getrouwd zijn, geacht onwettig samen te leven. Met dien verstande echter, dat de be paling van 1908 geen terugwerkende kracht heeft. De man of vrouw, die vóór 1908 met een(e) protestant(e) huw\ de wordt bij werkelijk berouw over den misstap toegelaten tot de biecht en de communie, want het huwelijk is geldig. Maar wie na 1908 een ge mengd huwelijk aanging, kan, hoe groot het berouw ook zij, de kerkelij ke plichten niet waarnemen, want zoo'n gemengd huwelijk staat gelijk met een leven in vrije liefde. Terecht noemt Sola Fide, een pro- testantsch weekblad onder redactie van Hervormde en Luthersche predi kanten te Amsterdam, dit een zonder linge verwringing der zedelijkheid. „Niet geldig en wel geldig, niet ge oorloofd en wel geoorloofd, en dit al les vanwege het fameuse jaar 1908." Maar het is niet bijbelsch bovendien. ZENDINGSBIDSTONDEN. Op voorstel van het ministerie van predikanten heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost be sloten om de gewone zendingsbidston den niet te doen houden in een der kerkgebouwen op een avond in de week, maar in plaats daarvan een Zon dagmorgendienst in de drie kerken daaraan te besteden, met het oog op den eigen zendingsarbeid. EEN ADRES INZAKE GENESIS I. Door den heer A. van Diggelen, lid der Geref. Kerk van Amersfoort, is aan de. (voortgezette) Generale Synode der Gereformeerde Kerken te Gronin gen een adres gezonden. De adressant heeft met verwondering kennis geno men van het besluit inhoudende: „Aan gaande een bezwaarschrift van broe der E. 'VV(esterhof) te Z(aandam), be sluit de Synode; De Synode, overwegende dat het schrijven van br. \V. te Z. inzake lee ringen van Ds. Breukelaar wel den vorm aanneemt van 'n bezwaarschrift, maar het wezen ervan mist, besluit op dat schrijven niet in te gaan." Adressant vraagt zich af, of de Sy node nu werkelijk meent, dat de le den onzer kerken dit als een ernstig, weloverwogen antwoord beschouwen, op het bedoelde bezwaarschrift?" Hij wenscht geen enkel predikant of pro fessor, die evenals Ds. B. te Z. inplaats van de dagen in Genesis I, de tijdper ken leert, bij de Synode aan te klagen, maar zeer dringend verzoekt hij van de Synode antwoord te mogen ontvan gen op de volgende vragen: „Is het in overeenstemming met de opvatting der Synode van Assen, be treffende art. 5 onzer Geloofsbelijdenis dat bovengenoemde m.i. afwijkende meening omtrent de dagen-tijdperken, door Uwe Synode in onze kerken toe gelaten wordt, althans niet wordt be streden? Is deze meening niet in strijd met datgene, wat de Heilige Schrift ons als zaken en feiten mededeelt? Mocht Uwe Synode onverhoopt de meening zijn toegedaan, dat door haar op deze, hoogst ernstig gevoelde vra gen, geen antwoord behoeft te worden gegeven, of wel een ontwijkend ant woord als aan br. W. te Z. gegeven, dan zal dit door steller dezes en met Helene breidde de handen uit, met 'n pathetisch gebaar, „Leegl" zeide ze. „En wat moeten we nu beginnen?" riep Ebba en vouwde haar handen over de saamgefrommelde flarden van doeken. „Vrouw Vosz naar Hoppelmann stu ren en drie porties eten laten halen. Oom wil van middag een effect ver- koopen." Ebba zuchtte diep. Helene ging aan het tweede raam zitten, tegenover haar nichtje, sloeg het eene been over het andere en vrouwde de handen om de opgetrok ken knie. „Als vrouw Vosz toch eten haalt, en als het toch opgeschreven wordt, och, schat, laat dan wat fijns halen! Je hebt er geen flauw vermoeden van, wat een trek ik heb in patrijs, of in salmis van eenden of ganzenlever pastei!" „Wil papa alweer een effect verkoo- pen?" zeide Ebba. „Het lijkt me toe, of de rente steeds sneller verbruikt is. Toen mama nog leefde, kwamen we altijd uit," Kunnen we dat zoo zeker weten? Scheen het ons alleen maar niet zoo toe? We waren toen pas vijftien en zestien jaar oud," meende Helene. „Neen, neen. Papa heeft het ook eens stellig verzekerd. Mama was een genie in het rekenen en sparen. Wij beiden kunnen het niet. We kunnen in het geheel niets!" riep Ebba uit, in hem door ongetwijfeld- zeer velen in onze kerken ten zeerste worden be treurd. GIFTEN EN LEGATEN. Naar De Standaard verneemt, is door wijlen den heer H. Guillaume, te Vlissingen," gelegateerd aan: de Gere formeerde Kerk 500; aan de Diaconie der Geref. Kerk 500; aan de Zending, gedreven door Zeeland-N.-Brabant en Limburg in Magelang 500; en aan de Vereeniging voor Bijzonder Lager On derwijs op Geref. grondslag te Vlis singen 3C0. Wijlen mevrouw K. Noordhoek, te Overschie overleden, heeft ƒ1000, vrij van successierechten, vermaakt aan de Diaconie en 1000 aan de Kerk der Ned. Herv. Gem. De Ned. Herv. Kerk te Oude wat er heeft een legaat ontvangen van 1000; 500 voor de Diaconie en 500 voor de Kerk. BINNENLAND. BOND TEGEN HET SCHENDEN DOOP. HET VLOEKEN VAN GODS HEILIGEN NAAM. Men deelt ons mede: Op de vergadering van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door h#t vloeken van Gods heiligen Naam, werd besloten om de verbleek te opschriften op de stations, haltes en stopplaatsen der Ned. Spoorwegen door nieuwe te vervangen. Aan de Gemeenteraden, die nog geen maatregelen tegen het vloeken hebben genomen, zal het onderstaan de adres worden verzonden: „In het jaar 1923 namen wij de vrijheid ons tot Uwen Raad te richten met het navolgende verzoek: „Het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam, wiens statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van den 26en Februari 1923, No. 01, acht het zijn roeping onder Uwe aandacht te brengen, dat het ontheili gen van Gods Naam door vloeken en ijdel gebruik in ons volksleven zeer groot is en met alle wettige midde len dient te worden tegengegaan, Overwegende, dat de Overheid op haar terrein dit hoogst ernstige kwaad, zoo veel mogelijk is, behoort te bestrij den, komt het Bestuur voornoemd tot Uw Edelachtbaar College, met het eer biedig verzoek regelingen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen Naam in woord en geschrift verboden wordt op alle ter reinen, waar de plaatselijke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gel den". Voor zoover door ons is kunnen worden nagegaan, werden regelingen als door ons gevraagd, in Uwe ge meente nog niet vastgesteld. Wij ne men de vrijheid nogmaals met groo- ten ernst er bij U op aan te dringen, dat, waar de zonde van het misbrui ken van Gods heiligen Naam nog steeds ons nationale leven ontsiert en verlaagt, door U gebruik zal worden gemaakt van Uwe bevoegdheid, dit kwaad door het vaststellen van be doelde regelingen krachtig te bestrij den. Inlichtingen over het adres worden gaarne verstrekt door het Secretariaat van den Bond, Polderweg 56, Helder. GENERAAL OPHORST GEHULDIGD. Op dezelfde plaats, waar hij zoovele jaren als stellingcommandant zijn hoofdkwartier gehad heeft in het Amstelhotel in de hoofdstad is Za terdagmiddag generaal A. R. Ophorst ter gelegenheid van zijn TOsten verjaar dag door vele belangstellenden en vrienden gehuldigd. Tot hen, die op deze zeer druk be zochte receptie den jarige kwamen ge- lukwenschen, behoorden de commis saris der Koningin in Noord-Holland, jhr. Roëll, burgemeester De Vlugt, de garnizoenscommandant, majoor Rouf- faer, de commandant der marine, ka pitein ter zee Schenck de Jong, de oud adjudant van den generaal, de heer van Linden Tol, de heer H. Rud. du Mosch, vice-voorzitter der K. v. K. Namens het huldigingscomité sprak eerst oud-minister dr. J. Th. de Visser, die schetste, hoe de heer Ophorst 9 jaar geleden afscheid nam van z'n mi litaire loopbaan, na als goed militair tranen uitbarstend. „Dat is onze schuld niet," zeide de andere rustig. „Jij wilde je examen als onderwijzeres doen; daarna wilde je studeeren. En ik wilde schilderen, al leen maar voor kunstnijverheid, maar toch grondig ervoor leerenen al tijd zeide je papa: Kinderen, dat is te duur; kinderen, mama smeekte me ook, jullie niet bloot te stellen aan de gevaren van den strijd om het le ven; kinderen, als ik mijn boek maar eens afheb, dan word ik met één slag beroemd. Zie je, zoo zijn we twee- en drie en twintig jaar geworden en voor den ouden man een last." „O neen," riep Ebba, „dat zeker niet. Wat zou hij zonder ons beginnen? Dat weet je ook heel goed. En eigenlijk zijn we niet arm. We hebben geen schul den. Alleenalleen „Alleen dat het een pijnlijk, angstig iets is, zijn effecten op te eten, en dat het een pijnlijk vernederend gevoel is, de meubelen om ons heen zoo te zien vervallen en ze niet te kunnen vernieu wen. Alleen, dat we onze jeugd laten voorbijgaan en alle uitzicht op een beetje geluk verliezen," sprak Helene. Er sprak geen bitterheid uit haar, slechts een gelijkmatige, diepe treu righeid. Terwijl Ebba haar tranen droogde, ging de andere voort: „Het is niet voor mezelf. Wat zal er van mij worden? Mijn moeder stierf aan de tering en mijn vader kort daar op van verdriet. Ik ben als met een veel voor zijn vaderland te hebben ge daan. Daarna heeft hij op andere wij ze de burgermaatschappij en de stad gediend. Onderwijs-, maatschappelijke en kerkelijke aangelegenheden hadden de aandacht van den lieer Ophorst, wiens talenten en veelzijdige opvattin gen eerbied afdwingen. Als spr. moest resumeeren, wat hem het meest aan trekt, in den 70-jarige.- dan zijn het drie dingen: zijn liefde tot. het vader land, zijn trouw aan Oranje en zijn godsvrucht! Dit drievoudig snoer is in zijn leven nooit verbroken. Namens vele vrienden bood Dr. de Visser den jarige het door Lizzy An- singh geschilderde portret aan, opdat ook voor latere geslachten bewaard blijve de beeltenis van een man, die was een echte Nederlander en braaf Christen. De heer Ophorst dankte voor dit be wijs van genegenheid. Jegens allen, die van zijn jeugd af hun beste krach ten gewijd hebben aan zijn opvoeding, had hij een dankbaar gevoel. In de eerste plaats herdacht hij zijn moeder, dan zijn leermeesters op militair ge bied. De heer S. J. W. van Buuren sprak namens de commissie van toezicht op het M. O. Hij wees op de militaire nauwgezetheid en het civiele accom modatie-vermogen van den Ophorst. Hieraan dankt de moker des gezags de handhaving van elegantie en ge- pasten toon, die uw vergaderingen kenmerken, ondanks het minder ge lukkige voorbeeld, dat van boven af, onder hetzelfde dak, zoo nu en dan ge geven wordt. (Gelach). De heer J. ter Haar Jr., met den heer Tilanus, het hoofdbestuur der Christ.-Hist. Unie vertegenwoordigen de, hoopte, dat de heer Ophorst. die de beginselen der Unie steeds zoo trouw heeft verdedigd, nog lang iri de rij der strijders moge blijven. Mej. mr. F. Katz sprak namens de Tucht-Unie, een bloemstuk overhandi gende. „U voelt veel voor tucht en or de," zoo zeide spreekster, „welke gij gehandhaafd wilt zien met een groote mate van takt, natuurlijke beminne lijkheid en courtoisie, de eenige wijze, waarop bij de jeugd iets is te bereiken. Als voorzitter der fractie in den Raad waart gij een man van groote stiptheid trouw en ijver, een voorbeeld van goe de manieren, zoo noodig in ons parle mentaire leven. (Instemming). Vervolgens spraken nog Ds. H. Bak ker als voorzitter van den Kerkeraad, de heer Van Ekeren, namens het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, waarvan de jarige eerelid was, en kapitein Scharroo voor de Kon. Ned. Athletiek Unie" en het N. O. C. Laatstgenoemde herinnerde er aan, hoeveel de heer Op horst als stellingcommandant tijdens de mobilisatiejaren gedaan heeft voor de lichamelijke opvoeding bij onze weermacht, hetgeen een 0gen voor ons volk is geweest. Hij bood hem de Olympische medaille aan. Nadat nog de heer Verkouteren voor de Christ.-Hist. Unie te Amsterdam den generaal had gehuldigd, kregen de velé belangstellenden eindelijk de ge legenheid den 70-jarige de hand te drukken. UITVOERING MOTOR- EN RIJWIEL REGLEMENT. Hei inschrijvingsbureau voor Mo,- t ami tuig en brengt ondier de aandacht' ,dat aan dit bureau ingesteld ingsvolva par. 4 van het Nieuwe Motor- en Rii- wielreglement, reeds van verschillen de zijden schiftelijke aanvragen wer den gedaan voor toezending van ?.g. „geleaanvraagformulieren voor in- schrijvingsbewijzen met bijlagen. Dit bureau is echter met mgeric-ht or* het verzenden van aanvraagformu lieren aan particulieren; deze iormu- lieren kunnen echter aldaar wel af gehaald worden. Bovendien üjn dc-e aanvraagformulieren in de groote plaatsen in Nederland aan het politie bureau en aan Üe bureau's van dtx Rijkswaterstaat verkrijgbaar. DE GIDS. Nu de,Maatschappij", waarvan .ver leden week 'tlste nummer verscheen; is opgeheven, besloot het Algemeen Bestuur van het C.N.V. het officieel orgaan van het Verbond. „De Gids", eens in de 14 dagen te doen verschij nen. f teeken gemerkt. Misschien, als ik nog eens in schitterende omstandigheden kwamik kan niet van braadworst en soepvleesch leven. Ik heb de zorg van een kasplant noodig. Och wat voor mij is het niet.... Maar jij! Zoo veel kracht en gaven en vooral zooveel gevoel. Bepaal je lot, jij kunt het!" Dat „jij" werd zoo met nadruk uit gesproken, dat Ebba zeide: „Doe maar niet zoo, niet voor mij, niet voor je zelf. Gelukkig wil ieder mensch zijn." „Hmja," sprak Helene, naden kend voor zich heen ziende, „als het naar me toe wilde komen, het geluk, dan zou ik het niet met valschen pa thos wegjagen. Maar het zelf overmees teren, dat kan ik niet. Ik kan het Al leen maar een beetje op mezelf op merkzaam maken. Ik kan aan den weg gaan staan en zeggen: Hier ben ik. En dat doe ik. Maar het komt toch niét." „Het? Dat wil zeggen, de rijke man." „Rijkalleen rijk? Slechts met 'n paar geldzakken naast zich? Neen! Be halve dat moest hij me liefhebben, ont zettend liefhebben. Ik Wil van hem maken wat ik wil. Was moet hij zijn in mijd hand. De hartstocht moet hem blind maken voor alles, behalve voor mij. Ja. zoo iets grootsch en volmaakts begeer ik!" Er vertoonde zich' werkelijk zoo iets als leven op haar bleek, rustig gelaat en haar oogen glansden opeens en za gen met trotschen blik onbestemd voor zich' uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5