CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN eerste blad. stadsnieuws. binnenland. Buitenland. 85,8 JAARGANG MAANDAG 26 SEPTEMBER 1927 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden ^|§SfiP Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 IiCeIIW Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden d«- gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Zij, die zich tegen 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS DE ADMINISTRATIE. Het doel der lijkverbranding Het is bekend, dat in onze Anti-re volutionaire kringen gelukkig nog een principieele tegenstand is tegen de meer en meer veld winnende lijk verbranding. Men tracht echter ook in onzen kring discipelen te maken. Wordt niet getracht om ons wijs te maken, dat lijkverbranding niets te maken heeft met het christelijk geloof en dat het alleen een kwestie van hygiëne is Een hygiënische maatregel, die voor al in ons lage land zoo nuttig is naar men beweert. Het is noodig zeer voorzichtig te zijn met dit soort neutrale propagan da. Daarom is het goed, dat de „He raut" nog eens de aandacht vestigt op hetgeen onlangs bij de opening van het crematorium in Moskou gespro ken werd. „Ook Moskou schrijft De Heraut is thans een crematorium rijk ge worden, waar de lijken verbrand zul len worden. Niets nieuws, zal men zeggen, want in bijna alle staten van Europa vindt men tegenwoordig zulke crematoria en Rusland volgt alleen dat voor beeld na. Volkomen juist; in zooverre zouden we aan dit bericht dan ook geen de minste beteekenis hechten, indien de commissaris der Sovjet-unie, die de plechtige opening van 't crematorium leidde, daarbij niet een rede had ge houden, waarin hij openlijk verklaar de, dat dit crematorium verrezen was als een nieuw protest tegen de Chris telijke religie, en het volk werd opge wekt hun dooden te laten verbranden als een manifestatie, dat men met het Christelijk opstandingsgeloof had ge broken. Men boort ook in onze kringen wel eens de bewering, dat begraven of ver branden met het Christelijk geloof niets uitstaande heeft en daarom ieder hierin vrij moet wo.den gelaten naar eigen overtuiging te handelen. De rede van den Sovjet-commissaris toont wel aan, hoe men in ongeloovige kringen hierover geheel anders denkt. Het crematorium een publiek protest tegen de Christelijke religie met haar opstandingsgeloof. In Rusland zegt men alleen meer open en rond uit wat achter deze lijkenverbran ding schuilt." V Kapitaalvlucht. Een der ernstige verschijnselen van ons economisch ziekte-proces is het gevaar van de kapitaalvlucht. Ons land heeft noodig krachtige op bloei van onze industrie. Om aan het steeds groeiend aantal monden brood te geven, is het noodig om voor elk handenpaar werk te hebben. Dat werk is niet meer te vinden op de oude een voudige wijze; wij hebben industriali- seering noodig. Maar voor dien uitgroei van onze in dustrie hebben wij geld noodig. Helaas dat zoo vaak gezien wordt dat vele Nederlanders hun spaarcenten liever geven aan riskante buitenlandsche lee ningen, dan deze te steken in de Va- derlandsche industrie. Dat is het ge val met vele particuliere spaarders, maar dat is ook helaas nog het geval met vele instellingen. Men koopt lie ver buitenlandsche papieren, die wel een hooge rente maar geen zekerheid geven, dan het geld veilig te beleggen in het eigen land. Van vele zijden wordt dan ook daar tegen gewaarschuwd. Gewaarschuwd mede door te wijzen op de voorgeko men ontnuchteringen van beleggen. Naast het Russische voorbeeld kre gen wij de depreciatie van andere fondsen. Maar ook kan het niet uitblij ven of de financieele politiek van som mige landen moet op een nieuwe de bacle uitloopen. Gelukkig begint die waarschuwende stem weerklank te vinden. „Eindelijk zoo lezen wij in een fi nancieel blad begint men in het buitenland in te zien, dat Duitschland zich als het ware volpropt met geld uit het buitenland, en dat op den duur een debacle volgen moet. Uit Londen schrijft men, dat op een leening van de stad Dresden dan ook slechts voor 13 pet. werd ingeteekend Een volkomen fiasco dus. Laat de belegger gewaarschuwd zijn dat het geld door hem in Duitsche leeningen gestoken, wel verloren zal zijn. Zoodra het crediet der Dawes-lee- ning zal zijn uitgeput, moeten bijzon der zware lasten door het gehee'e Duitsche volk worden opgebracht. Wat nood echter. Een nieuwe Valori satie-wet en alles is in orde. Het geld in het buitenland heeft men, en terug betalen behoeft men dan niet. Geluk kig land en ongelukkig de Nederland- sche bezitter van Duitsche fondsen." Naar het ons voorkomt, wordt hier wel een zeer sterke beschuldiging uit gesproken n.l. dat met opzet aldus ge handeld wordt. Doch ook al nemen wij aan dat men in Duitschland door bit tere noodzaak aldus handelt, dan geeft dat voor ons nog geen aanleiding om daar op in te gaan. omdat onze eigen industrie het noodig heeft en om ver arming door kapitaalvlucht te voor komen. OPENING MODEHUIS HOFWEG 6, TE 'S-GRAVENHAGE. Zaterdagmiddag is onder groote be langstelling er waren 15Ö bloem stukken ontvangen en 200 telegram men, het Modehuis Hofweg 6 te 's-Gra- venhage geopend. De oudste directeur sprak 'n woord van welkom tot de aanwezigen en hij bracht hulde aan de diverse personen, die er toe hadden bijgedragen, dat dit tijdelijk gebouw, op zoo keurige wijze ingericht, thans kon geopend worden, in het bijzonder aan de architecten, de heeren Symons en van Brauningen en aan de aannemers het Technisch Bu reau te Gouda. Spr. wees op het groote principe der zaak: door een rationeele methode en strict contanten in- en verkoop voor zoo laag mogelijken prijs te ver- koopen. De etalages zijn op Ameri- kaansche wijze ingericht: getracht is in verhouding tot de beschikbare ruimte een zoo groot mogelijke opper vlakte aan etalageruimte te krijgen. Spr. las ten slotte een telegram voor van den volgenden inhoud: ..Har telijke gelukwensch. Margot en Marv. (De opmerkzame lezer-zal wel begrij pen. dat dit de beide dames waren, die in de groote annonces van de vo rige week de samenspraak hielden over het te openen Modehuis). Bij onzen rondgang door het mode huis konden wij ons persoonlijk ervan overtuigen, dat de directie schitterend geslaagd is in haar voornemen. Een geweldige sorteering in confectieklee- ding naar schatting 15.000 a 20.000 stuks in allerlei maat en snit en prijs is in de magazijnen beschikbaar, zoodat er voor „elck wat wils" is. We zagen de nieuwste modellen naar de Parijsche modeshow van de vorige week, een groote collectie bont mantels van f 60 tot f 10C0 toe damesjaponnen, avondtoiletten, kinder kleeding, enz. Bijzonder trof ons de japon geheel van levende bloemen gemaakt; een waar kunststuk. Het Modehuis, Hofweg 6, bij het Spui is alzoo geopend. Nu is aan de dames het woord. DE INVALLEN BIJ DE INDONESI SCHE STUDENTEN. Naar aanleiding van de arrestatie van 4 Indonesische studenten, welke op last der Justitie alhier en te Am sterdam en 's-Gravenhage heeft plaats gehad, kan nog het volgende worden medegedeeld: Na een langdurig verhoor voor den rechter-comanissaris, Jhr. Mr. Cal- koen, heeft deze een bevel tot gevan genhouding uitgevaardigd, welk bevel 6 dagen geldig is. De Rechtbank zal waarschijnlijk Dinsdag een beslissing nemen of de hechtenis al dan niet verlengd wordt. De verdediging van de aangehou denen is opgedragen aan de heeren Mr. Duys en Mr. J. Mobach. Gisterenochtend hebben de verde digers een langdurig onderhoud ge had met de verdachten en 's middags hebben de heeren Duys en Mobach een onderzoek ingesteld te Leiden en met verschillende personen uit de om geving van de studenten een onder houd gehad. Ook hebben de verdedigers gisteren ochtend met den Officier van Justi tie, Mr. de Vries van Doesburg en met den Substituut-Officier Mr. Rij- kens de zaak besproken. Mr. Duys vond het echter niet ge we*nscht in het stadium, waarin de zaak thans verkeert, over een en an der nadere mededeelingen te doen. MOTIE VAN DEN HEER J. J. VAN STRALEN. Door den heer Van Stralen is vol gende motie den Raad voorgesteld: De Raad, van oordeel, dat het wen- schelijk is om bij de productie van gascokes meer rekening te houden met de- belangen van het minder koopkrachtig deel der burgerij, acht het gewenscht, dat de Lichtfabrieken zooveel mogelijk zorgen voor de fabri cage van een voldoende hoeveelheid gascokes voor huisbrand en deze be schikbaar stellen tegen zoo laag mo gelijken prijs in verband met de pro ductiekosten en verzoekt B. en W. de daartoe noodige stappen te doen. STADS-ADVOCAAT. Naar wij van welingelichte zijde vernemen is door B. en W. van Leiden in de plaats van Mr. E. A. Cosman, als Stads-advocaat aangewezen de heer Mr. P. E. Briët, Advocaat en Pro cureur alhier. WErs^RT-ïD VERSIERDE RIJWIELEN. De vvinkeliersvereenniging ,,'t Cen trum" zit niet stil, om, waar moge lijk, reclame te maken. Zoo heeft het bestuur per adverten tie in ons blad van Zaterdag de jongens en meisjes van 816 jaaruit- genoodigd tot deelname aan een wed strijd voor versierde rijwielen op a.s. Woensdag. Voor de mooiste en geestig versier de rijwielen worden prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Om half twee moeten alle deelne mers met hun versierd rijwiel zich op de binnenplaats van de Burcht bevin den, waar een keuring zal plaats vin den. Na de keuring zal nog een kleine rondgang door de stad plaats hebben. GOUDEN JUBILEUM J. C. EN H. SÏERAT. In vervolg op het Zaterdag in ons blad voorkomende verslag van de fees .'viering van hun 50-jarig dienst verband bij de firma Jan Zuurdeeg Zoon, deelen wij mede, dat het niet alleen bij de morgenhuldiging geble ven is. Des avonds werd hun door het Mu ziekgezelschap P. Clos en Leembrug gen, directeur de heer M. Bolderdijk, een serenade gebracht, welke door de jubilarissen zeer op prijs werd gesteld. Hedenmorgen werden zij ten stad- huize ontboden en in tegenwoordig heid van de heeren F. C. en J. B. Zuur deeg door den heer Burgemeester ont vangen. Deze complimenteerde hun en gaf in hartelijke bewoordingen uiting van een dergelijk zeldzaam feit en deelde tevens mede, dat het H.M. de Koningin behoagd had, hun te decoreeren met de medaille, verbonden aan de Oranje Nassau-orde, welke door den heer F. C. Zuurdeeg persoonlijk op hun borst werd gespeld. Dat er dezen dag niet veel van wer ken is gekomen, valt te begrijpen. 3-OCTOBER-FEESTVIERING. De aanplakbiljetten vermelden reeds de bijzonderliedën voor de feest viering op Maandag 3 October. Enkele vaste programma-punten o. a. de reveille op de trapperr van het stadhuis en de koraalmuziek in het van der Werf park, haring en wit- tebrood-uitdeeling en niet to vergeten de optocht komen daarop voor. Maar de officiëele feestwijzer is ook verschenen. De firma Ydo zorgde voor een passend omslag, de opdracht van den Leidschen Hout voorstellende, dien een jonge man op zijn rechter hand houdt en in de linkerhand een collectebus. De indeeling van den op tocht is voorts verlucht met teeke- ningen van de allegorische voorstel lingen, die er in voorkomen. Natuurlijk biedt deze feestwijzer alle bijzonderheden, die iedere feest ganger noodig heeft. Het boekje zal wel weer aftrek vinden. LANDSTORM-KORPS ZUID HOLLAND WEST. Detachement Leiden. Uitslag van den gehouden Schietwed strijd op Zaterdag 24 September. Aan den wedstrijd werd deelgeno men door leden van de afdeelingen Leiden, Leiderdorp, Noordwijk, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest. Individueele wedstrijd, loopende over alle schietoefeningen van dezen zomer. Prijzen: Drie medailles van de Na tionale Landstorm-Commissie te 's Gravenhage. Ie Prijs: Verguld zilveren B.V.L.- medaille D. Wassenaar, Leiden. 2e Prijs: Zilveren B.V.L.-medaille H. J. Lamers, Leiderdorp. 3e Prijs: Bronzen B.V.L.-medaille A. van Wendt, Leiden. Individueele 2 series dagwedstrijd. Ie Prijs: Groote Verguld zilveren medaille in etui, beschikbaar gesteld door de „Leidsche Courant", winnaar II. J. Lamers. Leiderdorp. 2e Prijs Zilveren medaille, beschik baar gesteld door de „Nieuwe Leid sche Courant", winnaar W. A. van den Berg, Noordwijk. 3e en volgende Prijzen: Kunstvoor werpen, geschonken door de Geweste lijke Commissie Zuid-Holand West. 1 winnaars in rangorde: H. v. d. Meer, Leiden; Th. Vink, Noordwijk; D. Was senaar, Leiden; J. Peerenboom, Lei derdorp; M. J. van Breda, Sassen heim; A. van Wendt, Leiden; W. Schelvis, Noordwijk; J. Verloop, Noordwijk. Een zilveren Wisselkrans, welke 3 maal gewonnen moet worden door de Afdeeling van het Detachement Lei den, welker leden het grootste aantal schietoefeningen per seizoen heeft meegemaakt, werd voor de eerste maal gewonnen door de gemeente Noordwijk en overhandigd aan den leider van die Afdeeling J. H. A. v. d. Weyden. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. DANE VAN DE MILITAIREN. De Commandant van het 4e Regim. Infanterie alhier richt de volgende dankbetuiging tot de Leidsche bur gerij. De herhalingsoefeningen van het 4e Regiment Infanterie, die dit jaar voor het eerst te Leiden gehouden werden, zijn ten einde. De dienstplich tigen zijn weer naar hunne haard steden teruggekeerd, en zoo zij van den korten tijd, dien zij weder onder de wapenen hebben doorgebracht, een aangename herinnering hebben mede genomen, dan is zulks mede te dan ken aan de belangstelling, de moeite en financieele offers, die de Leid sche burgerij vertegenwoordigd in baar verschillende comité's, zich heeft willen getroosten om de man schappen in hun vrije uren zeer ge waardeerde en welkome afleiding te verschaffen. Aan de verschillende comité's en aan de Leidsche burgerij breng ik hiervoor mijn hulde en dank. De Luitenant-Kolonel, Commandant van het 4e Regiment Infanterie, (w. g.) BRANDT. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de eerste helft der maand September 1927. Brieven Binnenland: Ha- rija, Amsterdam; Naam onlees baar, Amersfoort; Aronson, firma M. D., Amersfoort; Boon, firma D. T., Groningen; Cornet, Leiden; Delsasso, N., Den Haag; Departement van Kolo niën, Den Haag; Instituut voor Zelf genezing, Hilversum; Klein, Mej. Ket- ty, Nijmegen; Landegent, Mej., Rot terdam; Nunes, Mej. R., Amsterdam; Mooijen, Mej. A. v., Rotterdam; Os mond «Sc Zoon, Rotterdam; Postbus 24, Leiden; Postma Hoogstraten, Deventer; „Telegraaf" bijkantoor Haarlem; Thera, Alia, Arnhem; Teu- tenberg, Mien, Voorburg; Uitgevers- Mij. „Minerva", Amsterdam (3 stuks); Vereenigde Zeepfabrieken, Zwijn- drecht; Verhage, Wim, Voorschoten; Vos, Zuster B. de, Loosduinen. Briefkaarten Binnenland: Beuter, Mej. G., 's-Gravenzande; Boom, J., Rotterdam; Carel, Dora, Halfweg; Dames J. en P., Rijswijk; Maastricht, Mina, „De Klepel"; Weda. Haag; Woonschuit 79, Halfweg. Brieven Buitenland: Bodin Lucien, Paris; Kohali,"A., Duitsch land; Neuteboom, J., Duitschland; Tollig, Mej. C., Basel; Wenely, Prof., Munchen; Sumantu, K., Anvers. Briefkaarten Buitenlan d: Laman, H», Ried; Fieder, Gladbach: Thape, C., Dortmund; 5 briefkaarten zonder adres. Zaterdagnamiddag ongeveer half vier viel een 13-jarige jongen van een in de Oude Heerengracht liggende schuit. Toevallig zag dit de heer Wil lem van Eek, wien het mogelijk was, den jongen die reeds zinkende was, van een wissen dood te redden. Hier komt een woord van lof toe aan den heer v. E. voor diens kordaat op treden. Ten nadeele van L. v. Z. is uit den tuin van een café hier ter stede een rijwiel ontvreemd. Door J. N. W. alhier is bij de po litie aangifte gedaan, dat hij en zijn broeder M. A. W., gisteren op het voet balveld aan den Nachtegaallaan door J. v. D. zijn mishandeld. Bij de politie is weer een pink gestald. De derde alzoo. Een 72-jarig gepensionneerd ambtenaar, elders woonachtig, heeft j.l. Donderdag hier ter stede een be drag van 500 vermist. Verloren of ontvreemd, dat weet hij niet. Zaterdag reed -op den Hoogér» Rijndijk de 20-jarige J. V., wonende Oude Singel alhier, op zijn motor in de richting van Zoeterwoude. Hij wil de voor een groentenwagen uitwijken, toen van de andere zijde D. R. met zijn auto aankwam. V. word door de auto gegrepen, hoewel hij van zijn motor afsprong. Hij viel achterover en be kwam een lichte hersenschudding. In de Stedeliike Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen Binnenland. Doodelijk ongeluk te Katwijk. Buitenland. De Poolsche antl-oorlogsresolutie is door de Volkenbondsvergadering een stemmig aangenomen. Heden wordt het einde der Volken- bondsvergadering verwacht. Poincaré verklaart in een rede, dat Frankrijk wat zijn veiligheid betreft, nog niet op den Volkenbond rekenen kan. Brand in het Egmond-paleis te Brussel. 201 volwassen personen en G kinderen totaal dus 207 personen. BENZINE-T'RACTIE BIJ DEN RANGEERDIENST. De Spoorwegen zijn voornemens bij den rangeerdienst gebruik te gaan maken van benzine motortractie, ver neemt de „Volkskrant". Momenteel is reeds aan het station Helmond zulk een tractor in bedrijf gesteld. Hij heeft nagenoeg de lengte van een gewone locomotief; op het on derstel, dat aan beide zijden schuin oploopt voor een stevig bufferstel. is een kleine benzine-motor in kast ge bouwd, waarvoor een open, dus van boven onbeschermde, stuurinrichting. Het blad vernam dat invoering een groote bezüiniging brengt. Men zou den machinist en diens leerling kun nen missen en, gelijk in Helmond ge schied is, een man uit den gewonen rangeerdienst n vroegere seinhuis wachter) na eenige opleiding kunnen belasten met de bediening van den tractor. Een andere bezuiniging is nog deze, dat wanneer de locomotief stil staat, verbruikt wordt, hetgeen bij den benzine-tractor niet geschiedt. De tractor verbruikt 20 liter benzine per dag gewoonlijk. De in gebruik zijnde tractor is van een Berlijnsche fabriek, heeft een ca paciteit van 30 P.K. en 4 cylinders. 30 leege wagons zouden met dezen trac tor kunnen worden getrokken. Verwacht wordt dat nieuwe tractors gebouwd kunnen worden met een ca paciteit van 75 P.K. ONGEVALLEN DOOR ELEC- TRICITEIT. Uit hen centraal verslag der arbeids inspectie over 1926 blijkt, dat geduren de het jaar 1926 149 ongevallen, ver oorzaakt door den electrischen stroom ter kennis van den electrotechnisch-ad viseur bij de arbeidsinspectie zijn ge komen. Hieronder waren 19 doodelijke en 130 niet-doodelijke ongevallen. Van de doodelijke ongevallen had den er 1G plaats bij lage spanning (127 tot en met 300 volt tegen de aarde) en 3 bij hooge spanning (meer dan 300 volt tegen de aarde). Alle doodelijke ongevallen werden veroorzaakt door wissel- (draai)strooni Van de niet doodelijke ongevallen hadden er 91 plaats bij lage spanning en 39 bij hooge spanning. Van deze ongevallen waren 33 het gevolg van een aanraking met gelijkstroom en 97 van een aanraking met wissel- (draaiN strroom. WINTERBIENST X.L.M. Wij ontvingen de Winterdienstrege- ling 19271928 door de K.L.M. uitge geven. Voor de eerste maal in het bestaan der K.L.M.wordt ook gedurende h.et winterseizoen de dienst op Hamburg gehandhaafd en wel zoodanig, dat hij een doorverbinding met den Parij- schen en den Londenschen dienst der K.L.M. vormt. De Win erdienstregeling is op alle kantoren der K.L.M., hare agentschap pen en bij de reisbureaux gratis ver krijgbaar. ZE VOLKENBONDSVERGADERING. De Poolsche resolutie aangenomen. De Volkenbondsvergadering heeft Zate tdagochtend na de aanvaarding van het door Loucheur uitgebrachte rapport over de economische wereld- co: feientie en der beide ingediende ïesoluties, de door Polen ingediende a.nti-oorlogsverklaring met algemeene stemmen aangenomen te midden van geestdriftige toejuichingen. De vergadering veridaart in de re solutie: 1. Elke aanvalsoorlog is en blijft verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1