Gisterenmiddag is op de Adm. de Ruyterweg bij de Rijpstraat te Amsterdam de tram van de E.S.M. op een tram van dienst Amsterdam-Sloterdijk geloopen. De materieele schade is zeer ernstig, terwijl 10 personen werden gewond. Een tweetal foto's waarop duidelijk de aangerichte schade te zien is. pandecten en ongetwijfeld ook van het internationaal recht, heeft haar aanspraak op een anderen voet te worden behandeld dan haar vrouwe lijke en mannelijke mede-studenten, niet willen laten gelden. Zij heeft zich gevestigd in een schilderachtig dorp bij Leiden en om den omgang met de rest der menschheid te vergemakke lijken, heeft zij een pseudoniem geko zen. Voortaan zal zij, zoolang zij stu dente is, zich Lockie van Buren noe men en ongetwijfeld zal zij keurigjes, eiken morgen met de tram naar Lei den reizen naast een boer uit de om geving of een huisvrouw, die bood schappen gaan doen „Zoo zal haar droom werkelijkheid worden, zij zal slechts een gewoon studente zijn, niemand zal de verzoe king bij zich voelen opkomen, dom weg in geestdrift te geraken voor haar, alle tijd en gelegenheid wordt haar gelaten zich te wijden aan het werk „Het beroep van vorst zoo besluit de schrijver is een beroep gewor den als andere, heel moeilijk en dat een langen leertijd eischt. Zich men gend onder de studenten, hen ziende en terwijl ze hen waarneemt naar hen- luisterend, gehoorzaamt prinses Juliana stellig veel minder aan een verlangen zich te verbazen en ande ren zich te doen verwonderen, dan aan de begeerte, om haar eerste les te krijgen als troonopvolgster. „Mogen volgende lessen voor haar niet harder zijn dan deze". INBRAAK. ®isteravond werd bij de politie aan gifte gedaan, dat ingebroken was in het tijdelijk onbewoonde perceel Rijnsburgerweg 139, waarvan de be woners ,de familie M., uitlandig zijn. Eenige kasten zijn opengebroken maar er kon nog niet vastgesteld wor den wat er ontvreemd is. De inbraak is ontdekt door de werkster. LEIDSCHE POLITIE SCHIETVER- EENIGING „BURGEMEESTER DE GIJSELAAR". Door bovengenoemde vereeniging is van 15 Juli tot 10 September haar jaarlijksche onderlinge Schietwed strijd gehouden op Den Burcht. Er is geschoten met de buks op schijf „Bloe- niendaal". De prijzen werden behaald als volgt: le prijs: C. P. Kok, 435 punten; 2e pr.: Boting, 407 punten; 3e pr.: Bak ker, 405 punten; 4e pr.: Impelmans, 404 punten; 5e pr.: Udo, 402 pnt.; 6e pr.: Grolleman, 393 pnt.; 7e pr Uiten- daal, 391 pnt.; 8e pr.: Kerkmeyer, 388 p.; 9e pr. Cooiman, 383 pnt.; 10e pr.: v. Gennip, 378 pnt.; 11e pr.: Barlo, 376 pnt.: 12e pr.: Bruins, 374 pnt.; 13e pr.: De Gunst, 365 pnt.; 14e pr.: Sepers, 359 pnt.; 15e pr.: De Bock, 356 pnt.; 16e pr.: v. Drumpt, 355 pnt.; 17e pr.: v. d. Berg, 346 pnt.; 18e pr.: Post, 334 pnt.; 19e pr.: Mons, 331 p.; 20e pr.: Wielinga, 296 pnt.; 21e pr.: Schutte, 296 pnt.; 22e pr.: Akkerman, 290 pnt.; 23e pr.: Dragt, 279 pnt.; 24e pr.: Dijk stra, 273 pnt.; 25e pr Bouigonje, 257 pnt.; 26e pr.: Eveleens, 238 pnt 27e pr.: Straathof 230 pr.t.: 28e pr.: v. d. Schaft, 299 punt. Houder van den C. P. Kok-wisselbe- ker werd voor het jaar '27'28 de heer Udo met 4145 punten; houder voor het jaar '26-'27 was de heer Cooiman. De C. P. Kok-medaille werd gewon nen door den heer Bruins met 4442 37 punten, eveneens werd door de zen heer gewonnen op de geluksbaan een Wetboek met 479 punten. De rozenprijs werd behaald door den heer C. P. Kok met 18 rozen. DE WINKELWEEK. Blijkens een advertentie in dit num mer is de datum van de opening van de Leidsche Winkelweek vastgesteld op Donderdag a.s., des namiddags half vier en zal zij geschieden door den Burgemeester in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Na deze opening zal een rondrit ge maakt worden door de stad langs de winkelstraten, waartoe uitgenoodigd zijn B. en W. van Leiden, de verte genwoordigers van de Middenstands- vereenigingen, van den Kamer van Koophandel, e.a. Ter gelegenheid van deze Winkel week zijn voor het publiek een groot aantal fraaie prijzen beschikbaar ge steld door de deelnemende winkeliers, welke prijzen in het perceel Visch- markt 14 zullen worden tentoonge steld. Voor nadere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie. De winkeliers worden verzocht hun etalage vóór twee uur 's middags op den dag van opening gereed te heb ben. Laat men nu van alle zijden zoo goed mogelijk zijn medewerking ge ven en laten vooral alle winkeliers de vlag uitsteken opdat de stad een feestelijk aanzien krijgt en zoowel uit- als inwoner duidelijk kan zien, dat er wat bijzonders aan de hand is. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Elke coiffeur, die zijn vak goed ver staat. en die met zijn tijd meegaat, ziet als gebiedende eisch zich gesteld, wanneer hij zijn zaak rendabel wil maken, dat naast een modern inge richte heerensalon noodig is een even modern ingerichte damessalon. Dat heeft ook de heer F. J. Cor- nelisse, de bekende kapper van de BreestrAat 148, begTepen. Vandaar dat hij op de eerste etage van zijn perceel heeft laten inrichten een dames salon. geheel naar de moderne eischen en met de nieuwste toestellen. Een zeer huiselijk ingerichte wachtka mer helpt de cliënten zich, wanneer het noodig mocht zijn, aangenaam te verpoozen. Verder treffen we natuur lijk aan de salon waar de gewone RECLAME de Flanel voor Uw Winter-Ondergoederen Witte Flanel 40, 32, 26 |Qt21 Fransche Keper Flanel bijzondere prijs0,40 Zeer zware Ivoor-Flanel, keper geweven 55 45 0,40 Jaeger Flanel 52 42 |o,32i Witte Wollen Flanel 1,00, 82, 64, 54 Jaeger Wollen Flanel 1,05 89 75 Vrij Entree Vrij Entrée coiffuvo bewerkstelligd wordt. Daar naast heeft de heer Cornelisse echter ook laten inrichten een geheel aparte salon voor pedicure, massage, bij zondere haarbewerking, enz., waar- voer de meest moderne toestellen aan wezig zijn. Uit dit alles blijkt wel. dat de daimes geheel naar hun wenschen kunnen bediend worden, vooral als we hier nog aan toevoegen, dat de hr. Cornelisse alle vereischte kappersdi ploma's bezit en bovendien nog een buitenlandsche kracht heeft aange steld in zijn zaak om in alle opzich ten volledig georiënteerd te zijn. De zangvereeniging van de afdee- ling Leiden der Maatschappij tot Be vordering van Toonkunst (directeur de heer Anton H. Tierie) heeft in stu die genomen Acis en Galatea van Han del en Psalmus Hungaricus van Ko- d&ly. De tot luitenant-kolonel en com mandant van het 4e regiment infan terie benoemde majoor G. Le Poole komt van Nijmegen alhier in garni zoen. J. P. v. d. K. alhier is gisteren met zijn fiets op den Morschweg te gen een auto aangereden waardoor het voorwiei van zijn fiets geheel werd vernield. BINNENLAND. HOFBERICHT. Door de Koningin is benoemd in den Piaad van Beroep voor het Personeel der Koninklijke Hofhouding, met in gang van 1 October a.s., tot lid jhr. mr. dr. Th. W. L. Calkoen. thans plaats vervangend lid en tot plaatsvervan gend lid jhr. mr. A. K. C. de Brauw, te 's-Gravenhage. HERVATTING NED-BELGISCHE BESPREKINGEN. Naar de Tel. verneemt, zijn dé Belgi sche minister van Buitenlandsche Za ken Vanderveldé en zijn Nederland- sche collega Jhr. Beelaerts van Blok land gezamenlijk van Genève tot Brus sel teruggereisd. Hoewel niets offi cieels omtrent hun besprekingen on derweg medegedeeld is, kan men wel zeggen, dat beide ministers de nood zakelijkheid hebben erkend van een hervatting der Nederlandsch-Belgi- sche besprekingen. GEDEPUTEERDEN-FORENS. Er is een Kon. Besluit gevallen, waarbij is te niet gedaan een besluit van Ged. Staten van Gelderland waar bij vernietigd werden aanslagen van twee led*n van Ged. Staten in die pro vincie in de inkomstenbelasting van Arnhem. De Kroon overweegt daarin dat Ged. Staten geen vertegenwoordigend colle ge zijn welks leden zouden zijn vrijge steld van de forensenbelasting. Alleen Prov. Staten zijn als zoodanig te be- schoüwen. ZUIDERZEE VISSCHERS. In een Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering is met algemeene stemmen de volgende motie aangeno men: De vergadering van vertegenwoordi gers van de Zuiderzeevisschers uit al le visschersplaatsen langs de Zuider zee, bijeengeroepen door het centraal comité en den St. Petrusbond. gehoord de mededeelingen omtrent den ernstigen noodtoestand in de vis- schersgezinnen als direct gevolg van de mindere vangsten, veroorzaakt door de uitvoering van de Zuiderzeewerken, eischt met algemeene stemmen van de regeering de onmiddellijke invoe ring van de Zuiderzeesteunwet, zoo als reeds in Mei van dit jaar toege zegd, eischt in ieder geval de Zuiderzee steunwet al of niet ingevoerd zijnde onmiddellijk voor de Zuiderzeevis schers een voldoende tegemoetkoming, besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering. de genera le commissie en de leden der Tweede Kamer. GENERAAL SNIJDERS. De gepens. generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, zal zijn 75en verjaardag op 29 Sept. a.s. vieren. De generaal zal zich eerstdaags voor eenige weken naar het buitenland be geven en wenscht zijn verjaardag onop gemerkt te laten voorbijgaan. DE ZAAK DER PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Naar wij vernemen, zal op 10 Octo ber a.s. door den Hoogen Raad worden behandeld de strafzaak tegen K. Ma- rang van IJsselveere, die in de beken de Portugeesche bankbiljettenkwestie door de rechtbank te 's-Gravenhage tot 11 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, en in hooger be roep door het Gerechtshof alhier, tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. In deze zaak zal gepleit worden door mr. J. H. Roland us Ilagedoorn en mr. S. van Oven. DE GEMEENTEGASFABRIEK TE UTRECHT. Naar het Utr. Nieuwsbl. vernam, zou de directeur der gasfabriek, nadat zijn gewone verlof verstreken was, nog niet in zijn functie zijn teruggekeerd. Bij informatie te bevoegder -plaatse, vernam het blad, dat de afwezigheid van den directeur verband houdt met art. 54bis van het ambtenarenregle ment, waarin o.m. is bepaald, clat B. en W. bevoegd zijn een ambtenaar niet toe te laten tot het verrichten.van zijn werkzaamheden, indien hij verdacht wordt van eenig misdrijf VERBODEN COLPORTAGE. Te Amersfoort is het communisti sche ex-raadslid S. door de militaire politie verbaliseerd wegens het ver spreiden van een soldatenkrant, uitge geven door de Zaaier. De inhoud van dat krantje was volgens het oordeel van den commissaris van politie op ruiend. DE ENGELSCHE COMMISSIE VOOR DROOGMAKING. Met den Hoek van Holland-trein zijn gisterochtend Lord Bledesloe en de overige leden en ambtenaren van de Engelsche Commissie voor droogma king ten 7.18 aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage aange komen. Zij werden verwelkomd door den heer Laming secretaris van de Brit- sche Legatie, die ook de studiereis der Commissie in ons land zal medema ken. Er werd naar het hotel de Bellevue gereden vanwaar de heeren zich om streeks 10 uur naar het Ministerie van Waterstaat begaven voor de verwel koming door Minister Van der Vegte en het ontvangen van verschillende in lichtingen in verband met de gister middag aangevangen studie-excursies der commissie. DE DIRECTEUR DER BAARNSCHE GASFABRIEK GESCHORST. Met ingang van gisteren, is de Di recteur der Baarnsche Gasfabriek door B. en W. van Baarri geschorst met in houding van" salaris. In verband hier mede is de raad in spoedeischende ver gadering bijeen geroepen op Woens dagmorgen 10' uur. De reden van deze schorsing is, naar we vernemen, hierin gelegen, dat B. en W. op de hoogte zijn gekomen van verschillende feiten, welke uitwijzen, dat de directeur zich bij leveranties, door het in ontvangst nemen van pro visie of anderszins, zou hebben be voordeeld. DE BIOSCOOPWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om In het 3e lid van art. 30 der Bioscoopwet de woorden en cijfers „tot .1 Juli 1927", te vervan gen door de woorden: gedurende zes maanden daarna". De datum 1 Juli 1927 is gekozen in de veronderstelling, dat het in werking treden der wet een zekeren lijd te vo ren zou plaats hebben. Nu de onmoge lijkheid daarvan is gebleken, is wijzi ging van het artikel noodzakelijk. Naar het zich Voorloopig laat aan zien, zal de wet op 1 Januari 1928 in werking kunnen treden. LANDSTORM. De oud-Minister van Onderwijs, K. en W.. dr. J. Th. de Visser, oud- veld prediker in algemeenen dienst, heeft het hem door de gewestelijke land stormcommissie „Zuid-Holland-W est" aangeboden eere-voorzitterschap van die commissie aanvaard. DE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Sedert lang hebben enkele afdeelin- gén van de sinds 1925 niet meer als nationale partij functionneerende So cialistische Partij (S.P.) de noodzake lijkheid gevoeld het nationaal verbal d te herstellen. In vijf plaatsen werden bij de jongste gemeenteraadsverkie zing wederom gemeentezetels veroverd op het program van de S.P. Zondag j.l. werd te Zwolle een ver gadering gehouden voor afgevaardig den en personen uit verschillende plaatsen van het land. Op die verga dering werd een commissie benoemd, die de mogelijkheid van de heroprich ting der partij zal onderzoeken en pro gramma enz. onieuw zal samenstellen. ENKELE VRAGEN VAN DEN HEER BRUYSTEN AAN DEN NEDERL. JOURNALISTENKRING. De heer S. Bruysten, lid van den Nederlandschen Journalisten Kring, heeft zich met het volgende schrijven gewend tot het bestuur van dien kring Uit bezorgdheid voor den, tot voor kort zoo ongerepten naam van de Ne- derlandsche pers, neem ik de vrijheid op illustei parlementair voorbeeld, mij tot u te wenden met de volgende vra gen: 1. Heeft het bestuur van den Neder landschen journalistenkring kennis ge nomen van het betreurenswaardige feit. dat een zeer groot deel der Ne- derlandsche pers, hoe tuk anders ook op het miniemste wereldnieuws. geruchten soms sinds jaar en dag de berichten over de verschrikkelijke vervolgingen in Mexico systematisch verzwijgt? 2. Zoo neen, mag ik dan de aandacht van het bestuur vragen voor de des betreffende artikelen in de .Telegraaf der laatste week en de berichten en artikelen in de katholieke bladen, waarin over het laatste jaar eener- zijds en de Mexicaansche maagdelijke kolommen van de meeste der overige bladen anderzijds? 3. Zoo ja, is dan het bestuur niet met mij van jneening, dat waar de pers zich eenerzijds, begrijpelijkerwij ze, zelfs over een doodvonnis van een anarchist, hoe geheel en règle dat ook gevallen is, warm maakt, doch ander zijds doodzwijgt de goecj-gedocumen- teerde berichten inzake de moorden, zelfs zonder eenigen vorm van proces, in Mexico bedreven zij zich over geeft aan schromelijke partijdigheid en verheimelijking der waarheid? 4. Vindt het bestuur niet met mij. dat het verkondigen van de waarheid en de geheele waarheid, een groot be lang is voor de pers en dat het hard nekkig verzwijgen der waarheid voert tot ongezonde toestanden en slechte verhoudingen in onze pers? 5. Is het bestuur niet van meening. dat hier het doel van den Nederland schen Journalistenkring hetwelk volgens artikel 2 der statuten o.a. is „de behartiging van de belangen der pers in het algemeen", welke behar tiging volgens artikel 3 geschiedt door het bevorderen van gezonde toestan den en goede verhoudingen in de Ne- derlandsche pers" tot handelend op treden van dpn kring noopt? 6. Zoo ja, is dan het bestuur bereid mede te deelen, wat het deed, of wat Tiet voornemens is te doen, om de be langen der Nederlandsche pers in de zen te behartigen en haar van ouds ongerepten naam hoog te houden, te bewaren of te herstellen? WERRLOOZENZORG EN WERK VERRUIMING. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft besloten Dinsdag 1 Nov. a.s. te Amster dam een buitengewoon congres te hou den ter bespreking van de volgende vraagstukken: 1. De werkloozenzorg en de wette lijke regeling der werkloosheidsver zekering. 2. De werkverruiming als middel tot bestrijding der werkloosheid. Als inleiders zullen optreden de hee- reii E. Kupers en F. van de Walle. Tot dit congres zullen naast de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aan gesloten organisaties een aantal be stuurdersbonden worden uitgenoodigd BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Het Hongaarsch-Roemeensch conflict. De Raad van den Volkenbond h-effc gisterenmiddag de beraadslagingen over het Hongaarsch-Roemeenscne conflict voortgezet. Nadai rraaf Apponyi nogmaals het standpunt van Hongarije had uiteenge zet en verklaard had, dat Hongarije tot alle concessies bereid is, mity; de Hongaarsche regeering den jurlaLjhen grondslag van het verdrag van j.rianon niet behoeft op geven, zotte Dr. ♦stresemann in een uitvoerige redevoe ring nogmaals zijn standpunt uitleen. Hij wees op het voorstel, dat hij Zater dag reeds heeft gedaan, om het rapport van de raadscommissie, voor zoover dit juridische adviezen bevat, als grondslag te aanvaarden, waarop de partijen dan tot een basis van overeenstemming kun nen trachten te geraken. Stresemann handhaafde zjjn voorstel van Zaterdag, om een advies van he': gerechtshof te 's-Gravenhage over d - juridische adviezen omtrent het ver drag van Trianon in te winnen, indien geen overeenstemming tusschen beide partijen op grond van het advies der raadscommissie tot stand mocht komen. Stresemann wees er op, dat de pogin gen van den Raad slechts gericht zijn op het brengen van beide partijen tot overeenstemming. Het is thans de zaak der partijen, in de December-vergade- ring definitief haar standpunt op den grondslag van het advies der raads commissie bekend te maken. Nadat nog litülescu, de vertegen woordiger van Roemenië, die zeer op gewonden was,, in hoofdzaak zijn ar gumenten van Zatrrdag had herhaald, en graaf Apponyi daarop nog een za kelijk antwoord had gegeven, besloot do Raad. de adviozm aan be'de regee ringen ah grondslag te** bepaling v?n het d ^'n'tieve standpunt aan te be"r> li:n en de zaak in de Decemter-ver ade ring v:rder te behandelen DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Poolsche voorstel aangenomen. De derde commissi- heof.j gisteren het Poolsche voors.el tot veroord eling van dsn aanvalsoorlog éénstemmig .aange nomen, omdat klaarblijkelijk volgens ge maakte afspraak geen verdere hesprj- king heeft plaats gevonden, wat pree os de inhoud der Poohche motie is. De hear Loudon kondigde echter reeds aan, dat hij op de kwestie van de buiiten de wet stelling van ie deren in ternationalen oorlog, ook van den welke nog onder artikel 15 van het Volkenbordverdrag gecorlcofd is, zal terugkomen. Het voorste 1-Boncour inzake hervat ting van ds studie van het veiligheids vraagstuk is naar een commissie van 14 loden verwezen, waarvan de heer Loudon deel uitmaakt. Ten slotte dien- da graaf Bernstorff een tweetal interes sante voorstellen in van deze strekking, dat in de eerste plaats de voorbe- ividings-commissie-Loudon zo-u worden uitgenocdigd, haar werkzaamheden zoo danig te bespoedigen dat de eerste ont wapeningsconferentie nog voor ds vol gende Yolkenbondsvergadering zal kun nen plaats vinden en dat in de tweede plaats een of meer Volkenbondsorgani saties in het leven zullen worden geroe pen voor de bespreking van den voor uitgang, die op het gebied van arbitrage en veiligheid te bereiken is. Het voorstel van Bernstorff is een uiting van een gelukkige kentering in Duitschland's politiek. Tot dusver was Duitschland ten aanzien van het veilig heidsvraagstuk heel negatief en de reso lutie van Bernstorff toonde, dat de Duit sche regeering thans ook bereid is haar belangstelling voor het veiligheidsvraa-^ stuk te toonen en daarin met Frankrijk naar een oplosings te zoeken. PER VLIEGTUIG OM DE OUDE WERELDZEE. De tocht volbracht. De vlieger Pelletier d' Oisy is giste renmiddag om 6.45 op le Bourget ge daald. Hij kwam van Casablancé, en heeft den afstand van daar tot Parijs zonder tusschenlanding afgelegd. Hiermede heeft Pelletier d' Oisy te vens zijn voorgenomen vlucht rond de Middellandsche Zee volbracht. HET AMERIKAANSCHE LEGIOEN TE PARIJS. Fransch-Amerikaansche verbroedering In tegenwoordigheid van generaal Pershing en maarschalk Foch heeft gistermorgen president Doumergue in het Palais de Trocadéro" de conven tie van het Ameri'kaansche legioen ge opend. Na Doumergue voerde Marin, de minister van pensioenen het woordi. Hij herinnerde aan den onverganke- lijken heldenmoed van de Amerikaan sche soldaten en aan de Fransch Arno- ri'kaansche wapenbroederschap en legde er den nadruk op, dat ae ge meenschappelijke idealen van de twee volken de wereldvrede kunnen beves tigen. Gistenjiiddag heeft het legioen een groote parade gehouden en is daarna langs enkele hoofdwegen van Parijs getrokken, waar de Amerikanen door een geestdriftige menigte werden toe gejuicht. Bij de Are de Triomphe strooiden de Amerikanen roode, witte en blau we bloemen op het graf van den on bekenden soldaat. Na voorbij het huis te zijn getrok ken, kwam de stoet van een 10.Ü0Ü deelnemers 's middags te 6 uur bij de Notre Dame aan, waar hij werd ontbonden. Gisteravond is het feest voortgezet met een illuminatie van de hoofdwe gen en de openbare monumenten van Parijs, en met een feestmaal van 40üvji couverts, waaraan Tardieu voorzat. Poincaré heeft tijdens den feestmaal tijd, dien de Fransche .regeering aan het Amerikaansche legioen heeL aan geboden, allen welkom geheeten, die

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2