Gisteren is geopend de Radio-tentoonstelling, welke door den Ned. Bond van Radio-Handelaren van 16 t/m. 25 September in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden. Een overzicht van deze Radio-tentoonstelling. DAG-AGENDA. Oegstgeest. 20—23 Sept. Irene". Kerkbouw-bazaar. Geopend: Dinsdag 2Yi5 en 710 uur; overige dagen 10 12, 25 en 710 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 September waargenomen door de apoL.eck van den heer M. Boekwijt, Visehmarkt 8, Telef 552. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren: Hovens Gréve, Kors, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. ten, dat er een fusie van beide onder nemingen tot stand zou komen. Thans vernemen wij, dat de beer K. Rotteveel benoemd is tot 2en direc teur van he; Reisbureau Lindeman en Co. Hiermede schijnt derhalve het be heer van de beide ondernemingen in één hand gekomen te zijn. Naar wij meenen kan een dergelijk samengaan aan de bedoelde reisbu- reaux zelve, maar ook aan het publiek ten goede komen. CHR. VERZORGING VAN KRANK ZINNIGEN. Zooals wij reeds in het kort mede deelden wordt de algemeene vergade ring der vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Ne derland gehouden op Vrijdag 30 Sep tember 1927, des namiddags te half twee ure in bet gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. De agenda vermeld: 1. Opening. Gebed en lezing van de Heilige Schrift. Toespraak van den voorzitter. 2. Mededeelingen van den Penning- meesier (Jaarverslag). 3. Verkiezing van leden des Be- stuurs. Aan de beurt van aftreden zijn de Heéren: a. Prof. L. Lindeboom (Cen traal Bestuur), b. H. Groenendijk Cz. (Veldwijk), c. Mr. G. van Baren (Bloe- mendaal), die allen herkiesbaar zijn. Verkiezing van nieuwe bestuursle den ter completeering van het Stich tingsbestuur van „Wolfheze". Overwogen zal worden of reeds nu meer Bestuursleden voor de Stichting ..Vogelenzang" gekozen moeten wor den. 4. Verkiezing van twee leden der commissie tot het nazien der rekening over 1928 in de plaats van den heer J. H. Kok te Kampen, die volgens rooster afireedt en van den heer G. Ph. Wielenga te Rotterdam, die verle den jaar werd gekozen, doch de be noeming niet aannam. 5. Afstand van grond in erfpacht tp „Wolfheze". 6. Rondvraag. 7. Daarna zal Ds. H. D. Drenth, gees telijk verzorger van „Wolfheze" een voordracht houden over „Het gebed voor den arbeid der Barmhartigheid". Wij bevelen deze jaarvèrgadering en al den arbeid der vereeniging in al ler liefde aan. Het werk der vereeni ging wordt allerwege gewaardeerd en is voor duizenden reeds tot een zegen geweest. GOEDERENVERVOER AT.O. In verband met de voorgenomen overneming van den goederendienst van Van Gend en Loos door de A.T.O. zullen, naar wij in De Tel. lezen, in iedere plaats van beteekenis Ford- chassis worden geplaatst, die van ge lijke afmetingen zullen zijn. Bij deze chassis passen gelijksoortige bakken, die elk voor een bepaalde gemeente zijn bestemd. De goederen van die plaats worden in dien bak geladen; de bak wordt dan naar het station gebracht en in zijn geheel met den trein naar de plaats van bestemming gebracht. Daar wacht dan een Ford- chassis, die de heele zaak naar het magazijn vervoert. Men rekent er op, dat de bestelling op deze wijze wel 24 uur sneller kan geschieden. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, volgens hetwelk land goederen (d.z. geheel of gedeeltelijk met bosschen of ander houtopstanden bezette terreinen), op verzoek van den eigenaar, kunnen worden verklaard te zijn landgoederen, wier voortbe staan voor het behoud van het natuur schoon wenschelijk is. Van zulke goe deren zal, onder bepaalde voorwaar den. eene lagere vermogens- en ver dedigingsbelasting en successiebelas ting worden geheven. Ook in de wet op de Inkomstenbelasting, en in die op de personeele belasting worden en kele bepalingen ingevoegd, ten gunste van zfulke landgoederen. Wat vermogens-, verdedigings- en successiebelastingen aangaat, zal voor de bepaling van den aanslag niet meer de verkoopswaarde gelden, doch de waarde, die aan het landgoed zou moeten worden toegekend, indien daarop de last rustte om het geduren de 25 jaren in stand te houden en geen opgaand hout te vellen, dan vol gens de regels van normaal boschbe- beer. MR, DR. H. H. A GYBLAND OOSTERHOFF. Lq verband met het a.s. vertrek van den heer Mr. J. J. W. Eekhout naar Nederl. Indië, is tot 2de secretaris van den Ondernemersraad van Suriname benoemd de heer mr. dr. H. H. A. van Qybland Oosterhoff, thans secretaris van bet curatorium der Indologische faculteit aan de Utrecbtscbe Universi teit. STICHTING VOGELENZANG". Naar wij vernemen is de eerste steen legging van de stichting „Vogelenzang te Vogelenzang, gem. Bennebroek, be paald op Dinsdag 27 Sept. a.s. des voormiddags half 12. Tot het verrichten van de plechtig heid is uitgenoodigd prof. L. Linde boom te Kampen, voorzitter van de Ver. tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Nederland. EEN NIEUW PASPOORT. Naar wij vernemen, zal er een nieuw paspoort komen, waar bet formulier zich meer zal aansluiten bij dat, op de internationale pasconferentie van 1920 te Parijs vastgesteld. De indeeling zal anders worden. Verder zal de hand teekening van den secretaris-generaal van buitenlandsche zaken worden ver vangen door die van den ambtenaar, die den pas uitreikt. De verlengingen zullen voortaan moeten worden inge schreven op de twee daarvoor bestem de afzonderlijke bladzijden en niet meer verspreid mogen voorkomen. Voor het publiek zullen de formali teiten in zoover verzwaard worden, dat voor het dubbele paspoort van man en vrouw ook het signalement van de vrouw en haar handteekening dus ook haar tegenwoordigheid naast die van den man bij de aanvrage en uitreiking van den pas (alleen in Rot terdam kan met opkomst bij de aan vrage worden volstaan) vereischt zal zijn. SLUITING DER JAARBEURS. Tot het einde is het druk geweest op de Jaarbeurs. Jammer was het, dat het juist den laatsten dag zulk slecht weer moest zijn, wat zeker velen weer houden heeft de beurs te gaan bezoe ken. Er zijn echter goede zaken ge daan. Over het geheel zijn de stand houders zeer tevreden. Vooral het bui tenland heeft zich voor deze beurs meer geïnteresseerd dan in vorige ja ren. Een bewijs van vooruitgang was, dat het aantal zakenmenschen. dat een bezoek bracht, sterk vermeerderd is. Reeds nu is de datum van de vol gende Voorjaarsbeurs vastgesteld. Deze zal van 21 Febr. tot 1 Maart 1928 gehouden worden. Wij vernamen, dat tal van* stand houders besloten hebben, om niet al leen terug te keeren, maar ook om hun stands uit te breiden. Het secreta riaat der Jaarbeurs is nu reeds ver zekerd van een groot aantal belang rijke inschrijvingen. AANBIEDING DER STAATSBEGROO- TING 1928. De leden van de Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroe pen op Dinsdag 20 September te drie uur. In deze vergadering wordt de Staats- begrooting voor 1928 aangeboden en de nominatie voor het voorzitterschap op gemaakt. DE GEWONDE MILITAIREN TE AMERSFOORT. In antwoord) op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid du ring betreffende het nemen van maat regelen door officieren van gezond heid, waardoor steeds zoo spoedig mo gelijk aan militaire patiënten de noo- digè genees- en heelkundige hulp ver zekerd wordt zulks naar aanleiding van het bekende voorval te Amers foort heeft de minister van Oorlog, de heer Lambooy, thans het volgende medegedeeld Op Zaterdag 20 Aug. j.l. is het mili tair hospitaal te Amersfoort tegen 12 uur 's nachts opgebeld door het po litiebureau ter plaatse met de mede deel ing, dat aldaar twee bij een vecht partij gewonde militairen aanwezig waren. De in het militair hospitaal wachthebbende sergeant verpleger heeft onverwijld den wachtdoencïen reserve-officier van gezondheid ge waarschuwd, die te ruim twaalf uur ten politiebrreele aanwezig was, ter wij" inmiddels een rijwielbrancard met? verpleger en het noodige verband gezonden werden. Bedoelde officier van gezondheid, ontbood den ziekenauto en deed de patiënten, na voorloopig verbonden te zijn, overbrengen naar het militain hospitaal te Utrecht, teneinde hen voor observatie en verdere behande ling onder direct toezicht van den mi litairen chirurg te stellen. Tegen het vervoer bestond bij hem geen medisch bezwaar. Het transport geschiedde te omstreeks één uur. na net aanleggen van het verband. Het werd vertraagd, omdat de be trokken officier van gezondheid zich op een dwaalspoor liet brengen, dat hij het vervoer niet mocht doen ge schieden zonder speciale machtiging van den chet van den militairen ge neeskundigen dienst ter plaatse. Eenig schadelijk gevolg voor de pa tiënten, zegt de minister, heeft deze vertraging niet gehad. Volgens de be staande bepalingen, kan in gevallen, waar eik uitstel moet worden ver meden en waar ter plaatse niet over 'n officier van gezondheid-specialist be schikt wordt, de hulp van een burger feneesheer-specialist ter plaatse of in e nabijheid worden ingeroepen. De ze bepaling wordt in ruimen zin toe gepast. in liet onderhavige geval vond de officier van gezondheid het uit me disch oogpunt niet noodzakelijk, om, ter plaatse, chirurgische hulp in te roepen. Op grond van de bestaande bepa lingen hebben de chefs van den mili tairen geneeskundigen dienst dus de vrijheid reeds, om maatregelen, als door den steller der vragen bedoeld), te tref ten. Uitbreiding van deze bepa lingen komt niet nooaig voor, omaati het vanzelfsprekend is, aldus de mi nister, dat iedere officier van gezond heid in spoedeischende gevallen, wan neer gelegenheid of tijd ontbreekt, tot het raadplegen van zijn chefs, ge rechtigd en zelfs verplicht is zelf standig te handelen. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De motie van Paul Bonconr. Groote belangstelling bestond gis- reien weer voor de discussies in de derde commissie over het ontwape- ningsvraagstuk. De delegaties van Finland, Zweden en Britsch-Indië konden niets nieuws toevoegen aan de vele redevoeringen, die reeds gehouden waren, doch de rede van Paul Boncour was weer zeer interessant. Voornamelijk komt Ideze hierop neer dat de Volkenbondsvergadering aan de voorbereidende commissie Loudon voor de ontwapeningsconferentie de opdracht zal geven, zich niet te be perken tot een bespreking van de tech nische zijde van net ontwapenings- vraagstuk, doch ook haar aandacht! te schenken, in veel meerdere mate dan tot nu toe, aan de Doiitieke zijde van het vraagstuk en wel voornamelijk aan de veiligheidskwestie. Boncour wilde nu, dat deze Volken- bondisvergaJdering een bepaalde me thode voor het nieuwe onderzoek in zake de veiligheid) uitdrukkelijk zal. aanbevelen, doch zijnerzijds gaf hij in overweging, 'dat ae voorbereidend^ commissie Loudon voornamelijk trach ten zou een oplossing te vinden, doou de herziening van het Geneefsche vre- desprotocol van 1924, in dien zin, dat de inhoud daarvan nog elastischer zou worden en de staten de mogelijkheid zouden verkrijgen om verplichtingen tot bepaalde regionen te beperken. Hier kwam üus de gedachte aan een continentaal protocol weder te voor schijn, doch Boncour voegde er aan tce, om alle gevoeligheid van de an dere staten te vermijden, dat het pro tocol in iedier geval voor de staten uit de geheel e wereld) zou moeten open staan. Het nieuwe denkbeeld van Boncour dat in een motie is neergelegd, vond over het algemeen een gunstig ont haal, ook in de delegaties der ideinq Europeesche staten. De discussies hierover zullen Maan dag aanvangen. i 4 Verklaringen van Stresemann. Dr. Stresemann, die gistermorgen huiten Genève vertoefde en een sa menkomst met Briand had, verklaar de na zijn terugkeer, dat bij het on derhoud zich een gedachtenwisseling heeft ontwikkeld, die vermoedelijk goede vruchten zal dragen. Hij wees op de beteekenis van het feit, dat Duitschland de verplichte ar bitrage voor het internationale ge rechtshof heeft erkend en hoopte, dat door de ondpirteekening van de desbe treffende Verklaring door Duitsch land ook andere naties tot aanvaar ding van de verplichte arbitrage be wogen zullen worden. Verder legde Dr. Stresemann den nadruk op de vredelievende bedoelin gen van het Duitsche volk, waarvan de laatste jaren voldoende bewijzen zijn gegeven. Hij veroordeelde het op treden van Duitsche pacifistische schrijvers als Prof. Dr. Foerster en Adolf Mertens, wier uitlatingen hij als leugen en laster betitelde. Perso nen, die sedert jaren niet meer in Duitschland hebben geleefd, hebben niet het recht over de tegenwoordige geestesgezindheid van het Duitsche volk te schrijven. Het Duitsche volk in zijn groote meerderheid heeft zich voor de bui tenlandsche politiek van Duitschland, zooals die in de laatste jaren is ge voerd verklaard. Indien men thans nog van een geest van revanche in Duitschland spreekt, van niet vervul de verplichtingen tot ontwapening en van militairisme, dan zijn dit leuzen, die afgedaan hebben. Wat de bijzonderebesprekingen tusschen somimige leden van den Vol kenbond betreft, waarop critiek is ge oefend, verklaarde Dr. Stresemann, dat deze besprekingen betrekking hadden op aangelegenheden, die niets met den volkenbond uitstaande heb ben. Hij achtte het juist een van de groote voordeelen van den volken bond, dat daardoor geregelde ontmoe tingen tusschen de staatslieden plaats hebben, waardoor persoonlijke ge dachtenwisseling mogelijk wordt. Chamberlain bij Stresemann. Chamberlain heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan Dr. Stresemanni in diens hotel „Metropol". De beide ministers confereerden on geveer een uur. DR. LUTHER LID VAN DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ. De vroegere rijkskanselier. Dr. Lu ther, is te Essen lid geworden van de Duitsche Volkspartij. Men kan wel aannemen, dat hij zich bij de eerst volgende gelegenheid candidaat zal laten stellen. Tot nu toe heette het, dat Dr. Lu ther tot geen partij behoorde. DE AARDBEVING IN DE KRIM. Heele dorpen verwoest. De aardschokken in de Krim duren voort, in verband waarmee de toeris ten in paniek naar het Noorden vluch ten. De spoorwegstations worden door vluchtelingen belegerd. Daar de telefonische en telegrafi sche verbindingen met het geteister de gebied slechts zeer gebrekkig func- tionneeren, heerscht te Moskou onder de familieleden der duizenden toeris ten groote bezorgdheid; 50.000 tele grafische verzoeken om inlichtingen zijn in den loop der laatste dagen uit Moskflki verzonden. In het aardbevingsgebied kampeert de bevolking in den stroomenden re gen op straat en in de parken. Gehee- le dorpen zijn verwoest. DE RUSSISCHE REGEERING EN DE GELEERDEN. Kort geleden heeft de bekende Oe- krajinische geleerde Prof. Sjtsjerba- kowsky zelfmoord gepleegd. Een door de rechterlijke macht in gesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de zelfmoord het gevolg was van de abnormale toestanden, die door het sovjet-regime zijn ontstaan. De zelfmoord van den algemeen gelief den historicus heeft onder de geleer den veel verbittering gewekt en 79 Oekrajinische geleerden hebben be sloten de regeering een memorandum te zenden, met een rij eischen. Zij willen een openbaar gerechte lijk onderzoek naar de oorzaken, die professor Sjtsjerbakowsky er toe hebben gebracht zelfmoord te plegen en verder, dat in het ver volg bij het benoemen van leiders van wetenschappelijke instituten re kening zou gehouden worden met de meening en de wenschen van de ge leerden, die in die instituten moeten werken. Volkscommissaris Skripnik heeft deze eischen van de hand gewezen. Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burrre-rieester en Wethouders van Leiden, Geien het verzoek van: a. de American Petroleum-Com pv ny om vergunning tot het oprich'en van een 'o^dergrondsche bew» arn1o"'s vom 1 enzine met bovenprondsche af- tapinrichting on den Oude Rijn voor 'de Tierree!en Oude Rijn Nos. 89 e i 91. kadastraal bekend Gemeente Lei den, Secbe I Nos. 2387 en 1231. b. de N. V. Boekbinderij en Li"'- eerin richting, voorheen firma T. G. Pulle, om vergunnin? tot het uitbrei den van de boekbinderij in het per ceel Dullebakkersteeg No 4. krd'V»- Jraal bekend Gemeente Leiden. Sec tie H No. 3475. Gelet op Üe artt. 6 en 7 der Hinder wet: Geven kennis aan het publiek, dot genoemde verzoeken, met de bijlade op de Secretarie dezer gemeen'.e ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, 1 October e.k., des voorm. te half elf op hei Raadhuis, ge'egenheid zal worden ge ge. en om bezwaren tegen deze ver- Eceken in te brengen, terwijl zij cr de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen, teneinde Hun be zwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 17 Sept. 1927. 1 A. VAN DE SANDE BAKRUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. In een redevoering uitte hij zijn verontwaardiging over de „onbe schaamdheid" van de geleerden, die de regeering zulke eischcen durfden stellen. De eerste eisch, zeide hij, is een beleediging voor de Sovjet-Unie, want hij bewijst, dat de geleerden geen vertrouwen in de onpartijdig heid van de sovjet justitie stellen. De tweede eisch bedoelt een invoe ring in de Sovjetunie van de instel ling der „middeleeuwsche academi sche vrijheid", zooals hij zich uitdruk te. De Sovjetregeering kan geen aca demische vrijheid toelaten. IJet memorandum van de 79 geleer den heeft volgens Skripnik een con tra-revolutionair karakter, De volkscommissaris verklaarde, dat de 79 geleerden tegenstanders v. het sovjet-regime zijn en dreigde hen met de G.P.OE. Hij erkende daarbij volgens het verslag van zijn rede voering in de Oekrajinische bladet dat de sovjet-rege.ering vreest, da het buitenland iets van dat protest zou te weten komen, hetgeen het pres tige van de Sovjet-regeering schaden kan. KORTE BERICHTEN. Hel geschil in de Duitsche heerem kledingindustrie is opgelost. Er té ongeveer 10 pet loonsverhooging toe gestaan. 1 De hittegolf in Chicago heeft tot nu toe 25 dooden geëiscfit. 1 Zij is inmiddels naar New Vork ovefl geslagen. In België zal met ingang van 151 November a.s. een nieuw regiment) vestingartillerie worden ongericht ten verdediging van Luik. De Franscha generalissimus Pétain, zou in dit be sluit de hand gehad hebben. i De vlieger Mac Intosh is voor een vlucht IerlandAmerika gestart. UIT DE OMGEVING. K.ATW1JÉL i>e heer Blumink. t^dalijk agent van politie te Zand/ooró, is ui gelijke be trekking te dezer plaatse benoemd. Aan het ArbeidibiirCau is voor meisjes van 14 jaar gelegenheid voor ■directe plaatsing; de werkloosheid is niet groot van omvang, daar er slechts 5 personen als werkloos staan inge schreven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij Rooversbiiag is een auto-reser veband gevonden, waar inlichtingen te bekomen zijn bij den heer Kloos, Com mand aars weg. 't Is aan de Turfmarkt in verband met het maken der nieuwe brtig een en al bedrijvigheid. Men is thans aan het maken der 'kistdammen om het ■droog te maken daar waar de onder bouw in het water gemetseld moet wolf den. Begrijpelijk is bij dergelijke groote werken steeds veel belangstelling. De aanvoer van vroege bloemkool gaat erg verminderen, en daarvoor komt in de plaats de late, waarvan de gewassen, op een enkele uitzondering na, zeer slecht staan, waardoor de aanvoer het geheole najaar door be neden het middelmatige zal blijven. De prijzen zijn zeer gced, doch kunnen de teelt bij dergelijke gewassen niet loo- nend maken. Deze week varieert de prijs van f1935. Vrijdag echter kon tot slechts f27.80 betaald worden. Gele en rocdekool woiGt iets duurder, ter wijl peen niet erg gevraagd is. Alleen mooie jonge peen kan gretig koopeiG vinden. Ook cle uien teelt is op heden nog niet loonend, de prijs te laag, het beschot te klein. Gelukkig heeft de tuinbouw een kleine voorsprong bij andere jaren vergeleken, Boodat een normale omzet vrijwel ver zekerd is. Echter die zich voornamelijk op de late, producten toeleggen, zullen geen goed jaar hebben. KOUDEKERK Terwijl de knecht S. van den broodbakker S. v. V. Donderdagmiddag brood b$ zijn klanten bezorede. en hfi

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2