NIEUWE LEIDSCHE COURANT tweede blad. WHT DE BLADEN ZESGEN. feuilleton. Niets mensciielifks vreemd kerk en school. """binnenland. van VRIJDAG 16 SEPT. '27 De kennis van het Nederlandsch. In ,Ee Rappel", van Charleroi ver scheen dezer dagen een artikel, waar in met overtuiging voor het leeren van iVlaamsch werd gepleit. „Het Vlaamsch of Nederlandsch, want laat ons niet met woorden spelen en laat ons maar te goeder trouw aan nemen, 'dat er tusschen hen maar klei1 ne verschillen zijn het Neder landsch dus. wordt gesproken door ten' eerste 7 millioen Hollanders, 'die met ons een gemeenschappelijke grens van 200 tot 300 K.M. hebben en die met de Belgen voor groote bedragen han del drijven, schrijft het blad. Welnu, zoudt ge niet meenen, dat het heel. belangwekkend en nuttig zoui zijn, dat gij1 en ik, en nog veel andere [Walen, de dagbladen van ginder zou den kunnen lezen, om zich op de hoog te te houden der openbare' meening en der strekkingen, die heerschen over- den Moerdijk, opdat onze regeerin<£ als ar te onderhandelen heeft met tiie van H. M. Koningin Wilhelmina over moeilijke vraagstukken van zoo groot belang, zooals het kanaal van Ant werpen naar den Rijn bijv., of van de Wielingen, achter zich geen onweten de massa zou hebben, maar een waak! zaam, bewust volk 'Buiten Nederland wordt het Ne derlandsch gesproken in het uitge strekt koloniaal 'rijk van onze buren", m het onmetelijk en tooverachtig „Insu- linde, tellende vijftig millioen inwo ners: Java, .Sumatra, Borneo, enz. Ook in Zuid Afrika wordt hetl [Nederlandsch gesproken, zoowel im Transvaal als in Oranje Vrijstaat, alsi in de omliggende streken. Natal, Beu soetoland, de Kaap en Rhodesia, deze door de .Voorzienigheid bevoordeelde streek, die de helft van 't goud en de helft der diamanten van de wereld opbrengt- Het wordt nog gesproken in Ameri ka., de Antillen, en Guyana. Het ïs niet alles. Als- ik mij niet vergis, spreekt men ©okr Vlaamsch in België. Brie tot vier millioen van onze landgenooten, ge bruiken het te Antwerpen, Gent, Kormj'k en Maaseik. Hij, die één enke len dag te Stockholm zou vertoeven, zou bekennen, dat de kennis van h'etJ iZweedsch niet nutteloos is. Hij zou het zelfde kunnen vaststellen wat het 'Duitsch betreft, als hij naar Luxem burg of naar Rupen zou gaan of slechts.tót -Aarlen. Maar ja* ais het Vlaamsch geldt, niet waar, dan is de kennis dezer taaL overbodig, om met de menschen van» Herent-halS;, Moortzele, Meulebeke te (spreken. Laat ons Üe handelsreizigers van iBincite ondervragen. Er zijn er niet weinig in die stad. .Wij zullen verne men. dat die in .Vlaanderen zeer ge lukkig zouden zijn de taal van hun: klanten te kunnen spreken. Onbetwistbaar nut voor den handel: is de Nederlandsche taal; van gr.ooi ter nut voor dezen 2ich tot de open bare diensten voorbereiden. Weigeren het te leeren is zich op zettelijk de toekomst afsluiten". Bonte rij. Een der,, eerste wetenschappelijke be oefenaren van de statistiek was da gJuitsch© Predikant Siissmilch, schrijft „'Be Stand.", die in 'de eerste helft der r&e eeuw uitgaf een breed werk over „De goddelijke orde in de wisse ling van hec menschelijk geslacht". an de schoone orde «>n regelmaat, idiie zich in het heelal openbaart, geeft 'hg treffende getuigenissen. Alom zoo zege hij bewijst d? He-ere Zich „oen nauwkeurige reken meester, die al het tijdelijke en na tuurlijke volgens maat, getal en ge wricht bepaalt". Alom hreerscht harmonische orde. ITeneindja. die orde te verduidelijken, bedient siissmilch zich van het DeeV.l van -een leger, dat de Eeuwige inden loop der tijden voer Zijn aangezicht laat Een episode "uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereilaüfl omstreeks het jaar 300. Beide echtgenooten zagen elkander aan, en Petrus zeide met een wee moedig lachje: „Ik denk dat zij op den beirg zijn". Dorothea pinkte eelf1 traan uit het oog eti antwoordde: „Zij zullen daar Antofnlus zeker ontmoeten. Als zij Po ly carpus eens vonden! En toch, ze ker, ik zeg het niet alleen om u te troosten, het waarschijnlijkste is, dat hij niet in de bergkloven verongelukt maar naar Alexandrië gegaan is, om de herinneringen te ontvluchten, die, hem hier overal op de hielen zatem Ging de deur daar niet open" Zij stond haastig op, keek met Pe trus, die haar gevolgd was, in den hof en zeide, zich tot Marthana wenden de, die, terwijl zij Hermas vleesch en brood aanbood, hare ouders had na gezien, met een diepen zucht: „Het was de slaaf Anubis maar". Een tijd lang heerschte er een pijn lijke stilte aan de groote tafel, die heden zoo slecht bezet was. Eindelijk richtte Petrus zich tot zijn gast en zeide: „Gij wilöet vertellen hoe de herderin Mirjam in den strijd, om het heentrekken en waarin ieder, na be reiking van zijn doel', weer van'het too- neel verdwijnt. Aan die opmerkingen van Süssmilch doet ons denken de nieuwste publica tie van het Centraal Buifeau voor de Statistiek over Bevolking en bevolkings dichtheid der gemeenten van Neder land op i Januari 1927. Sterk breidde de Nederlandsche be volking zich in der jaren loop uit: op 1 Januari 1830 was het aantal inwo ners 2.613487; op 31 December 1920 was dit cijfer gestegen tot 6.865.314 en 1 Januari 1927 bedroeg het inwo ner-tal 7.526.606. Hoe sterk de bevolking zich ook uit breidde, de verhouding van mannen en vrouwen wijzigde zich niet. Altijd was die verhouding aldus, dat [mannelijk en vrouwelijk geslacht vrirj- wel' even sterk waren, maar met e?n klein surplus van vropwen. In 1S30 waren er 1.278.046 mannen en 1.3 5 5.441 vrouwen. In 1920 stonden tegenover of Jiever naast 3.410.262 mannen 3.455.052"vrou wen. En op 1 Januari 1027 was de stedk- te dermannen .3.738.1 r8 en die der, ^vrouwen 3.788.488. In de afzonderlijke gemeenten weerr- ispiegelt zich dezelfde .proportie. En kele plaatsen als Bloemendaal met 8.340 vrouwen en 5655 mannen, Bussum met 12.762 vrouwen en 10.580 mannen, Hil versum met 25.090 vróuwen en 22.420 mannen verbrleken op bekoorlijke wijze de evenredigheid, maar over het al gemeen is het mannelijk en vrouwelijk geslacht even sterk, met een kleine con cessie aan het „honneur aux dames". Zóó harmonische orde bestaat, dat, indien het gansche Nederlandsche volk aan een nationalen disch ware ge schaard, en de beproefde dienende lief- do van de vrouw een groepje vrouwen van mede aanzitten weerhield, vdijwel ;een bonte rij zou kunnen wordlen ge vormd. Zoo is het hier, zoo is het elders. Treffend en veelzeggend is die har monische orde in «e schepping van anan en vrouw. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Scheveningen (vac.- H. J. de Zwart), J. H. Grolle, te Hille- gom; Dr. W. Lodder te Doorn; en G. B. Westenburg, te Feijenoord. Te Hil versum (vac.-L. J. v. Leeuwen), H. W. J. C. Hanselaar, te Zevenbergen; J. J. C. Karres, te Oosthem; en W. J. v. Lokhorst, te Delfshaven. Beroepen: Te Angei'lo (toez.) Th. J. Israël, te Gramsbergen. Aangenomen: Naar Groningen (Vrijz. Herv. Vereen.), H. N. IJsbrandi, te Heerenveen. Bedankt: Voor de V-uursche, B. Batelaan te Utrecht. Voor Sommels- dijk, J. H. Th. Rappard, te Barneveld. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Opende, P. Melles, cand. te Groningen; en M. Zijlema, te Ten Post. NIET BEROEPBAAR. Cand. N. J. Hommes, te Nieuw-Bui- nen, met algemeene stemmen beroep baar gesteld in de Geref. Kerken, ver zoekt die Kerken voorloopig geen be roep op hem uit te. brengen, wegens voortzetting zijner studiën. EMERITAAT. De classis Brielle heeft aan ds. G. van Velzen, gereformeerd predikant te Middelharnis, tegen 1 October a.s. eervol emeritaat verleend. DE VACATURE-Ds. C. HUNNINGHER De ethische Kiesvereeniging „Het Evangelie" heeft voor de vacature-Ds. Chr. Hunningher in de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam het volgende drietal opgemaakt: Ds. A. Adriani, te Baam; Ds. J. C. ^Koningsberger, predi kant-evangelist benoorden het IJ; en Ds. W. C. Posthumus Meyjes. te Nij megen. HET GEDING-DS. VERMEER. Naar aanleiding van het bericht in zake de procedure van de Geref. Kerk van Nijemirdum contra Ds. Vermeer, schrijft Mr. G. H. A. Grosheide aan De leven is gekomen. Zij was ons huis ontvloden „Naar den berg", vulde Hermas aan, „is zij gegaan. Daar heeft zij mijn armen vader als een dochter ver pleegd en van water voorzien". „Ziet gij wel moeder", haastte Mar thana zich te zeggen, „zij is niet slecht geweest; dat heb ik altijd wel gezegd „Hedenmorgen", ging Hermas voort, terwijl hij de dochter treurig een teeken van toestemming gaf, „he denmorgen volgde zij mijn vader naar het kasteel. Zoodra deze van de muur was gevallen, dus vertelde Paulus, is zij weggevlogen, doch alleen om mij te zoeken en de droevige tijding aan mij over te brengen. Wij kennen el kander reeds lang, want sedert jaren drenkte zij uwe geiten bij onze bron. Toen ik nog een knaap en zij een klein meisje was, luisterde zij uren lang naar mij, wanneer ik op mijn herdersfluit de liederen blies, die Pau lus mij geleerd had. Zoolang ik speel de was zij doodstil; wanneer ik echter ophield, verlangde zij meer en altijd meer te hooren, tot het mij verveelde en ik wilde heengaan. Dan kon zij zeer boos worden, en wanneer ik haar zin niet deed, mij met leelijke woor den schelden. Maar zij kwam altijd terug, en daar zij de eenige was, die naar mij luisteren kon, zoo was het mij niet onverschillig, dat zij aan on ze bron boven de andere de voorkeur gaf. Toen zij grooter werd begon ik Standaard,_dat_inderdaad de Recht bank te Leeuwarden een pleidooi vast gesteld heeft op 22 September a.s. Dit pleidooi betreft echter uitsluitend de navolgende vraag: In de procedure tót ontruiming van de pastorie heeft de advocaat-.van Ds. Vermeer twee z.g. incidenten opgeworpen. Namens Ds. Vermeer vraagt hij de Kerk van Nije mirdum in het hersteld Kerkverband in vrijwaring te mógen oproepen. Na mens de laatstbedoelde Kerk vraagt hij in de procedure tusschen dé Ge ref. Kerk van Nijemirdum en Ds. Ver meer om ah het bezit van de pastorie te worden gesteld. Uitsluitend de vraag, of voor deze vrijwaring en tus- schenkomst voldoende aanleiding be staat, is bij het pleidooi van 22 Sep tember aan de orde. TOEGELATEN TOT DE EVANGELIE BEDIENING. De heer Mariüs Bons, theol. candi- daat te Leiden en wonende te 's-Gra- venhage, is door het provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten. TIJDELIJK KERKGEBOUW TE AMSTERDAM. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam—West heeft besloten in het Wijkgenouw in de Cabotstraat des Zondagsmorgens twee spreekdiensten te doen houden, n.l. om 9 en om 11 uur, tot tijd en wijle het nieuwe kerk gebouw gereed zal zijn. GEREF. GEMEENTEN. Te Ouddorp (Z.-H.) is opgericht een nieuwe Geref. Gemeente. Reeds is een schuur aangekocht, waarin de gods dienstoefeningen zullen worden gehou den. PEREMPTOIR EXAMEN. Ih de gisteren gehouden vergade ring van'dé classis-Heerenveen werd na gehouden peremptoir examen toe gelaten tpt den dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken, de heer C. G. Bérkouwer, te 's-Graven- hage, beroepen pred. te Oudehorne (Fr.). De heer Berkouwer is voorne mens Zondag 2 October zijn intrede te doen bij de Gëref. Kerk van Oude horne, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. D. Ringnalda Jr., van Leifnuiden. PROF. ALBERT SCHWEITZER. Op uitnoodiging van het bestuur der Remonstrantsche Gemeente te Am sterdam zal prof. Albert Schweitzer, de beroemde. Duitsche arts-missiona ris in Centraal Afrika (Lambarene), die tijdelijk in Europa vertoeft, a.s. Woensdag 21 September in de Remon- str. Kerk aldaar een spreekbeurt ver vullen ower het onderwerp: „Ein Spi- tal im Urvyaldë Equatorial Afrikas". (Een hospitaal in het oerwoud van Afrika onder den evenaar). BOND VAN BEZWAARDEN. De Bond van Bezwaarden in de Ge ref. Kerken komt, naar wij in het Han delsblad lezen, Vrijdag 30 September te twee uur te Utrecht in vergadering bijeen. Besproken zal worden: „Ons werkplan na Groningen". CENTRALE DIACONALE CONFERENTIE. Woensdag werd in „Tivoli" teUtnecht de 38e Centrale Diaconale Confeitentia der Geref, Kerken gehouden, voorafge gaan door een Dinsdagavond door de diaconie van de Geref. Keik van Utrecht in de salons van hotel „Pays Bas" aangeboden "begroetingssamen- fcomst. De conferentie werd gepresideerd door den heer F. J. Rietveld van Hil versum, die haar op gebruikelijke wijze opende. In de morgenzitting kwam o.m. aan de orde een vraag van het comité (be stuur) luidende: Wordt het door de con ferentie wenschelijk geacht om te komen tot de oprichting van een centi&al kan- Uoor? Het comité had in verband met deze zaak een breede toelichting als bqlago aan de agenda gevoegd aan het slot waarvan geconcludeerd werd dat een centrale inlichtingsdienst voor de Dia conieën als voordeelen zou opleveifen ie. Dat de eigen hulpbehoevenden bang voor haar te worden, want zij kon zulke goddelooze dingen zeggen, en zij is ook als heidin gestorven. Paulus, die ons eens beluisterde, waarschuwde mij voor haar, en daar ik sedert lang de fluit had weggewor pen en niet 'n boog 't wild naliep, zoo dikwijls vader mij dit vergunde, bleef ik altijd korter bij haar, als ik naar de bron ging om water te scheppen. Wij vervreemdden meer en meer van elkander, en ik kon recht hard jegens haar zijn. Eens slechts, nada tik uit de hoofd stad teruggekomen was. heb ik een ontmoeting met haar gehad, maar dat vertel ik u niet. Het arme kind was tegen wil en dank slavin, en ze ker heeft zij in het huis van een vrije het levenslicht aanschouwd. „Zij is goed jegens mij geweest, meer nog dan een zuster voor een broeder, en 'toen mijn vader dood was, heeft zij zeker gemeend, dat ik dit uit geen anderen mond dan de de hare mocivt vernemen. Zij had gezien waar ik met de Pharanieten heen ge lrokken was. Zij volgde mij en vond mij ook weldra, want zij had oogen als een gazelle en ooren als een be angstigde vogel. Ditmaal was het niet moeilijk mij te vinden, want toen zij mij zocht, streden wij in de groene kloof, die van 'den, berg haar de zee voert, mét de Blemimyers, die van woede brulden als roofdieren. Alvo rens zij de zeekust konden bereiken, hadden de visschers beneden in het zooveel mogelijk zullen- profiteerjenvan de Geref. inrichtingen; 2e, Geen vruchtelooze .tijdverspilling meer bij het zoeken naar plaatsing; 3e: spoedig» opname in gevallen waar in" zulks gewenscht is;- 4e. plaatsing in ongeloovi£e omgeving komt niet meer voor. In de middagvergadering hield Dr. J. W. v. d. Bosch, Geref. Phed.- te -Har derwijk, een referaat over: „Welke is de verhouding - waarin volgens het Geref Kerkdicht de Diaconie tégenover den kerkeraad behoort te staan?" terwijl tevens aan die orde kwam een voorstel van de classis Zaandam om te komen tot een krachtige steunbeweging voor „.De Glindhcrst" en vrfagen van de dia conie van Harderwijk en Utrecht. NED. HERV. OUDERLINGEN. Als .resultaat van vergaderingen, te Utrecht gehouden, is opgericht «ie Ver- ceniging van ouderlingen der Nederl. Herv. Kerk. In de laatst gehouden vergadering: werden de functies verdeeld als volgt: A. M.,0. G. Knottnerus,. voorz.; J. H. van Leyden, 2e voorz.; J, G. Hoffmann ie secret.; .S. Bijl, 2e secret.; C. P. iSchenk, penningm.; M. F. Grpen, A. H. Kloosterman, F. M". Olivièr en L» filagter. leden. Gevolg gevend aan den wensch der (Vergadering zal 22 Oct. a.s. ten 3 uur n.m. precies een vergadering gehouden worden in het Kerkeraadsgebouw der Ned. Herv. Kerk, Oppert 137, Rotter- 'diain. Op deze vergadering zal de voorzitter teen inleidend woord spieken ^n het deel der Veieeniging uiteen zetten. De heer W. Voskuil, chef der Zeden- en Kinderpolitie te Rotterdam, zal spre ken 4ver de taak der ambtsdragers cp zedelijk gebied tegenover ds ouaerö en kinderen van onzen tijd. NED. ZONDAGSSCHOOL VEREEN. De Ned. Zondagsschoolvereen. houdt dit jaar haar jaarvergadering te Apel doorn op Woensdag 28 September van 1012 uur in „Minerva". Om half 2 begint de middagvergadering, waarin Ds. Postma, van Biggekerke spreekt over: „Aandacht" en Ds. Schellenberg, van Markelo, over: „De Zondagsschool onderwijzer". Van 35 bezichtiging van Apeldoorn. Van 78 Yt samen komst met de gemeente in de Groote Kerk aan de Loo-laan, waarin als sprekers zullen optreden Dr. Marang, van Utrecht, en Ds. Westerman Hol ste yn van Apeldoorn. GIFTEN. Voor de drie te bouwen kerken der Nederduitsch Herv. gemeente te Am sterdam is onder letter XX ingekomen een gift van ƒ1500. HOFBERICHTEN. Z .K. H. de Prins, die beschermheer is over het congres van het Institut International d'Anthropologie, dat Dinsdag a.s. te Amsterdam aanvangt, zal deelnemen aan den maaltijl wel ke ter gelegenheid vèn de bijeenkomst van dit congres Zaterdagavond 24 de zer in Hotel Krasnapolsky zal worden gehouden. Prins Hendrik is voornemens Woensdag 21 dezer de opening van het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk bij te wonen. Naar het Haagsche Aneta-kan- toor verneemt, zou de heer Khouw Kim An, majoor der Chineezen te Ba tavia en lid van den Volksraad, die voor zaken eenige maanden in Euro pa vertoeft, hedenmiddag door de Ko ningin in audiëntie worden ontvan gen. NA DE AMSTERDAMSCHE WET HOUDERSVERKIEZING. Naar aanleiding van de gehouden stemming in den gemeenteraad van Amsterdam, waarbij het Dagelijksch Bestuur der gemeente voltallig werd gemaakt door de verkiezing van de leden Abrahams, Ketelaar en Boisse- vain, zoodat de fractie der S.D.A.P. niet m-eer in dat bestuur is vertegen woordigd, had de federatie Amster dam van de S.D.A.P. in het Concert gebouw een meeting belegd, waarin achtereenvolgens de afgetreden socia listische wethouders F. M. Wibaut, S. vlek hunne, booten,, die zij onder zand en steenen verborgen hadden, ont dekt, opgegraven on binnen hunne haven gehaald. De knaap uit Raïthoe, die mij geleidde, had ze op mijn bevel in het oog gehouden, en de visschers gebracht bij de plaats waar ze ver stopt waren. De wachters, die zij bij lie boou-J: badder- achtergelaten, wa ren gevlucht en hadden hunne broe ders die bij het kasteel vochten be reikt, van welke toen minstens twee honderd naar zee gezonden werden, om de vaartuigen weder te heroveren en de visschers te straffen. Deze ben de overviel ons in de groene kloof en zoo kwam het tot een gevecht. „De Blemimyers waren veel meer in aantal dan wij, en omgaven ons wel dra van voren en van achteren, aan de linker- en aan de rechterzijde. Want als steenbokken springen en klauteren zij van rots op rots, en schieten dan uit de hoogte met hunne rieten pijlen. Drie of vier waren op mij gericht, en één vloog door mijn haar en bleef met de veeren aan het eind van den steel daarin hangen. Hoe het beloop van dén strijd verder is geweest, weet ik niet te vertellen, want het bloed steeg mij naar het hoofd. Ik herinner mij alleen nog dat ik snoof als een razende en schreeuwde, en nu hier dan daar met een der heidenen worstelde, en mec-r dan eens mijn bijl ophief om een sche del te kloven. Daartusschen zag ik een deel der onzen vluchten, die ik R. de Miranda en E. Polak het woord hebben gevoerd. De groote zaal, de gaanderij en het podium waren geheel gevuld, velen moesten zich met een staanplaats te vreden stellen. De drie sprekers van den avond werden bij het betreden van de zaal langdurig toegejuicht. Er heerschte natuurlijk een gewei dige geagiteerde stemming, maar al les is ordelijk verloopen. DE AANVARING VAN DE IJSELMONDE. Naar wij vernemen heeft de combi natie W. A. v. d. Tak's bergingsbedrijf en L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst, welke combinatie met de firma Gebroeders van Uden's scheep vaart- en agentuurmaatschappij een contract had afgesloten, betreffende t bergen van liet stoomschip IJselmon- de. welk schip in den nacht van Vrij; dag op Zaterdag in den Nieuwen Wa terweg in aanvaring ïs gekomen met het Engelsche stoomschip Ellerdale en daarna is gekapseisd en gezonken, de berging opgegeven. Sinds Zater dag is het schip 8iH> meter wegezakt. De bodem onder het schip schuurt, il. w. z. het zand loopt er onder weg. De firma van Üden heeft nu onder handelingen aangeknoopt met 'n an dere bergingsonderneming. INSPECTEUR PAUL. De toestand van den gewonden in specteur van politie, den heer Paul, is steeds beterende. De koorts neemt voortdurend af. Prins Hendrik heeft gistermorgen inspecteur Paul in het Roode Kruis Ziekenhuis met een bezoek vereerd. De Prins informeerde belangstel lend naar den toestand en compli menteerde den inspecteur met zijn kranige houding. De heer Paul wist van te voren niet dat de Prins zou komen en was dus niet weinig verrast. HERMAN GORTER f In den nacht van Woensdag op Don derdag is de dichter Herman Gorter overleden. Herman Gorter, zoon van Simon Gorter, werd in 1864 te Wormerveer geboren. Hij studeerde in de klassie ke letteren, en vestigde zich later te Amersfoort, waar hij leeraar aan het Gymnasium werd. De stemmingsvolle stille singelgrachten van het oude stadje hebben hem geïnspireerd tot den aanhef van „Mei". Later vestigde hij zich te Bussum, waar hij zich geheel aan de studie en de propaganda van het socialisme wijdde. Oneenigheid onder de leiders van de S.D.A.P. was oorzaak, dat hij geisoleerd raakte. I11 latere jaren was hij overtuigd communist. Voor het nageslacht zal Herman Gorter de dichter blijven van „Mei": Balder en Mei, dat was een schoone droom. „De weemoed van het Mei-gedicht is deze: schrijft Verwey in de „Inlei ding tot de Nieuwe Nederl. Dicht kunst" „dat inderdaad de zinne lijke schoonheid zich door de ziel niet kan vereeuwigen. Mei is vergankelijk. Balder alleen is eeuwig." DE OVERBRUGGING VAN RIJN, WAAL EN IJSEL. Naar de Arnh. Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling van Ged. Staten van Gelderland om zich tot den Mi nister van Waterstaat te wenden met de vraag of de regeering zich princi pieel kan vereenigen met de door de Staten van Gelderland aanvaarde conclusies van het rapport der Com missie-van Citters, in zake de over brugging van de Waal bij Nijmegen, den Rijn bij Arnhem en den IJsel bij Doesburg. Zoodra op deze vraag van de regee ring antwoord zal zijn ontvangen zul len Ged. Staten verder uitvoering ge ven aan het besluit der Staten, door zich te wenden tot de betrokken ge meentebesturen, met het verzoek zich te willen uitspreken over de overbrug gingsplannen. Het blad verneemt voorts, dat in op dracht van de regeering reeds een on derzoek van het rapport der Provin ciale bruggencommissie is ter hand genomen. met grimmige woorden terugriep. Zij keerden zich om en volgden mij we der. „Eens, midden in het gevecht, zag ik ook Mirjam, die doodsbleek en be vend zich aan een rots hield vastge klemd en den strijd aanzag. Ik riep haar toe dat zij die plaats verlaten en tot mijn vader terugkee- ren zou; maar zij bleef staan, schud de het hoofd met een gebaar, ja met een gebaar zoo vol medelijden en zoo smartelijk, dat ik het nooit vergeten zal. Zij beduidde mij met de handen en oogen, dat mijn vader dood was. En ik begreep haar; ik wist nu ten minste, dat er een verschrikkelijk on geluk was gebeurd. Doch ik had geen tijd om na te denken, want eer ik door haar mond tot zekerheid kon komen, greep een aanvoerder der hei denen mij aan, en het kwam onder Mirjam's oogen tot een vreeselijke worsteling. Mijn tegenpartij was sterk, maar ik toonde het meisje, dat mij dikwijls, omdat ik mijn vader in alles gehoor zaamde, voor een bloodaard had ge scholden, dat ik voor niemand uit den weg behoefde te gaan. Ik had het niet kunnen verdragen onder haar oog te moeten zwichten. Daarom deed ik ook den heiden in het stof bijten en velde hem met mijn Mjl. (W.ordi vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5