NIEUWE LEIDSCNE COURANT Niéts menscheiijks vreemd van DONDERDAG 15 SEPT. '27 TWEEDE BLAD. WflT DE mm ZEGGEN. Be friumf van het Recht. Men schrijft uit Aardenburg aan De Rotterdammer: De in het blad van gisteren reeds vermelde uitslag van de nieuwe ver kiezing is een schitterende rechtvaar diging geweest van den strijd voor het recht. 't Is voor alle martijen een spannen de dag geweest. Van R.K. zijde was de dag begonnen met een minderwaardig pamflet dat des nachts verspreid was. Daarin stond letterlijk: Ook zonder dat er een woord gesproken wordt, zal er een verschrikkelijke strijd ontke tend worden op economisch terrein. Van Protestantsche zijde werd het parool gegeven: Stemt, zooals ge ge- ■temd hebt op 21 Mei. Toen de stemming even een aan vang had genomen, verscheen de sub si-officier van justitie en de kapitein der marechaussees in het beruchte stemlokaal in district II. De persoon in de teekening enkele weken geleden aangeduid als no. 4 was voorzitter. Al heel spoedig gaf hij zijn functie over aan een der kiezers in het lokaal en -verdween. De Maasbode schrijft over dit onder werp: Het politieke drama, dat zooveel be roering wekte in den lande, is geëin digd. De katholieken hebben het onder spit gedolven niet omdat zij de min derheid zijn, maar omdat onze Kies wet nu eenmaal de mogelijkheid open laat, dat een minderheid die handig hare stemmen verdeelt (wat natuur lijk nog beter kan bij een onmiddellij ke herstemming) een meerderheid re geer en kan. Dit geval doet zich te Aardenburg voor; hoewel de katholieken 547 van de 1072 uitgebrachte geldige stemmen hebben, krijgen zij toch maar 2 van de 5 zetels; de drie andere zetels worden onder de niet-katholieke minderheid die gezamenlijk 535 stemmen haalde, .verdeeld. Er is nog iets gebeurd bij de ver kiezingen. Het stembureau, dat mede onder toe zicht van den heer Wijffels function- neerde. werd vereerd met de contro- leeren.de visite van den substituut-of ficier van justitie uit Middelburg en den kapitein der Vlissingsche mare- chausee. „Beiden namen aan een ta feltje plaats om den gang van zaken te volgen", met bet gevolg, dat de heer iWajffels onwel werd en het stemlokaal [Verliet. Wij zonden gaarne willen weten, Wat de ambtenaren van justitie be woog- op deze wijze hun wantrouwen te demonstreeren tegen een te goeder naam en faam bekend staand burger. Is de beschuldiging van knoeierij, die wel beweerd maar nooit bewezen en blijkens de beschikking van de Kroon •(waarbij nieuwe verkiezingen gelast werden) ook niet aanvaard werd, al niet voldoende geweest? Had de amb tenaar uit Middelburg, wiens vroeger optreden in Aardenburg toch al tot meerdere klachten aanleiding gaf, bijzondere redenen om op deze venij nige wijze nog eens te toonren, dat hij de zaak niet vertrouwde en was daar bij nog de aanwezigheid van een chef der rijkspolitie noodzakelijk alsof men met gevaarlijke boeven'te doen had? De beschikking van de Kroon was voor ieder die lezen Jtan, een stilzwij gend eerherstel voor de leden van het stembureau, die in hun goeden naam waren aangetast; de houding echter van den ambtena ar van een Minister der Kroon, stonü met een motie van wantrouwen ge-lijk. En deze motie kwam zóó goe^j aan, dat een der slacht offers er zelf?, fysiek onwel van werd. Tact schijnt niet de hoogste eigen schap te zi/n van den heer substituut- officier va\i justitie te Middelburg. Hij schijnt n.'\et te begrijpen, dat zijn op treden^ Tjartijdig is voor de Katholie ken, di/j overwonnen zijn door de niets FEUILLETON. Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. .77. -o- Met een vlugheid, die den Alexan- drifln in verbazing bracht, richtte Ste- pkanus zich op, boog zich over den muur naar den centurio, die juist aan de andere zijde was aangekomen, zag hem met de grootste spanning in het aangezicht, huiverde en reikte hem met de grootste spanning in het aangezicht, huiverde en reikte hem, terwijl hij alle krachten inspande om zich te bedwingen, de magere hand om hem te steunen. „Servianus!" riep de centurio, wien deze ontmoeting op deze plaats hevig verschrikte, en die, niet weten de hoe zich te houden, nu eens den grijsaard, dan, weder Paulus aan staarde. Geen hunner kon woorden vinden om zijn geviel uit te spreken. Doch Stephanus' oogen hingen aan het ge laat van den Galliër, en hoe langer hij hem aanzag, des te holler werden zijne eigene wangen, des te bleeker zijn lippen. Daarbij strekte hij nog al tijd zijn hand naar den ander uit, misschien als teeken dat hij hem ver gaf. Zoo verliepen eenige pijnlijke oogenblikkenk ontziende agitatie van een stel anti papisten, die eerst inzake de gasthuis kwestie het recht met voeten traden en er nu. dank zij de mazen der Kies wet in geslaagd zijn. den geest der wet die evenredige vertegenwoordiging wil te verkrachten. Den katholieken van Aardenburg kunnen wij alleen zeggen, hebt geduld. Waarheid, vrijheid en recht zijn din gen, die op den duur niet door trucjes van politieke dorpstinnegieters ver drongen worden en evenmin door het partijdig optreden van liberale ambte naren. Zij zullen niet winnen, omdat zij mogelijk over meer economische mid delen beschikken; de toekomst is aan hen, die de meeste stemmen hebben. In die overtuiging kunnen de katholie ken rustig zijn en bun tijd verbeiden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. EER3». D i' ie tal1: Te Gent (Evangel. Staats kerk, vac. J. J. I-I. Visch), J. S. Haines te Rilland-Bath, A. E. V. Hoogeraaa to Boxtel' en .J F. Ossewaarde te Grfrjps- kerke (Z.). Beroepen: Te Usquert (Gron.), H. de Groot te Emm en (DrJ. Te Alphen a. d. Rijn, A. D1. ïvleeter te Leiden. Aan genomen: Naar Hengelo (G.) hulp pre dD. W. A. te Winkel, te Win terswijk. Bed a-nkt: Voor Willige Langenak, Qj'. Bax te Oud?rTonge. Voor Metsla wier (toez.), J. R. Stratingh te Hoog er fctfeintum. GEREF. KERKErJ. Beroepen: Te TeRnaaid en te O. Nijkerk (Fr.), A. Mout, Cand. te Rotter dam. Aangenomen: Naar Bergum, W. H. v. d Vegt te Drachtster Compagnie. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Vlissingen, JC. G. van Smeden te Kampen. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Haarlem, J. R. Leenderis te Koog a. d. Zaan. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. G. Enkelaar, gekomen van Ter Aai', deed Zondag, na des morgens be- yèstigd te zijn door Ds. J« Enkelaart van OuderkeiL a. d. IJssel', met een predikatie over Matth. 13 -.4750 zijn intrede bij de Ned. Heir/!" Gem1, te- Mon ster, sprekende over 1 Oor. 3:11 13. De nieuwe leeraar werd" toege sproken door den consulent Ds. H. Yse- brands van Teröieijde, en Ds. G. Vene- ma van Loosduinen. Hem werd toege zongen Ps. 119:9. De 'bevestiging en intrede van Ds. S. Wesbonk in de Geref. Kerk te Hoorn is nader vastgesteld op Zondag 16 Oct. Zondag werd in cle Nel Kerk te Midlum in zijn ambt bevestgid Cand. P. N. v. Schouwenburg van Amsterdam, ©e bevestiging .had plaats door zijn toom Ds. P. N. Gijsman va-n Oost- Kapelle. Deze had als tekst gekozen Hand. 20:28, deze woorden: „Hebt acht op uzelven en de geheele kudde, waarover u de H. G. gesteld heeft Bij .d? handoplegging- werd gezonden Ps. 134:2. 's Namiddags deed Ds. van Schouwen burg zijn intrede. Hij had tot tekst ge kozen t Kron. 28 9, deze wooriden: ,,Ken den God uws vaders en dien, Hem mei een willig hart, want de Heeifc onderzoekt alle haiten". Na de predi katie werd de nieuwe lesnaar tc?ge- sproken door zijn oudsten broer, die Idsza taak waarnam in de plaats van zijn overleden vader. Verder sprak nog de heer Smidt, als vertegenwoordiger der theologenclub „Deo Juvante" en ten laatste de consulent Ds. Nauta van Sexbierum, welke sprak ook namen3 den kerker'aad en de Ring Harlingen. (Toegezongen werd Ps. 134:3. De heer K. Kiewiet, bijbelcolpcf- teur, die de benoeming tot v001 gan ger der Ned. Herv. Evangel, te Bergum aannam, hoopt Zondag 9 "Oct. des nam. P uur zijn infestd© te doen, na des och- :tjer.ds bevestigd te zijn door Ds. A. Kardclus van Suameer. Ds. K. Groen werd Zondag door iBs. J. A. Riekel van Slieclreeht"beves tigd als Pred. der Chr. Geref. Kerk Eindelijk begon Plioebicius te be grijpen, dat hij in dienst des keizers den muur had beklommen, en in on- tevredenheiid over zichzelven stamp voetende, greep hij haastig de hand van den grijsaard. Nauwelijks echter gevoelde deze, dat de vingors van den Galliër de zijne aanraakten, of als door den bliksem getroffen kromp hij ineen, en met een heesehen kreet wierp hij zich op zijn doodsvijand, .clie aan den rand van den muur stond. Paulus zag vol ontzetting dit ijse- lijk schouwspel aan, en riep dringend met luider stern: „Laat hem los, ver geef hem, opdat de hemel ook u ver geve!" „Wat hemel, wat vergeving!" schreeuwde de oude man. „Hij zij verdoemd!" Eer de Alexandrijn het verhinderen kon, begonnen de waggelende rots blokken, waarop de beide vijanden steunend met elkander worstelden, los te raken, en beiden stortten met de vallende steenen in den afgrond. Paulus zuchtte uit de diepste diepte van zijn borst, en prevelde, terwijl heete tranen langs zijn wangen rol den: „Ook hij heeft gestreden, en ook hij heeft te vergeefs geworsteld". EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK De kamp was geëindigd, en de zon, die achter den heiligen berg onder ging, had de lijken van vele Blem- van Nieuwpoort, met ven piledikatie- over Jesaja 52 7. Des avonds deed hij zijn intrede met Ex. 17 :8—16. Ds. Groen wer'd toegesproken door {Ouderling Baardwijk en~Ds. Riek el. Toe gezongen werd Ps. 134:3. Cand. G. Tom werd Zondag door zijn vader, Ds. D. Tom van HilveiCum, bevestigd als Predikant der Geref. Kérk van Westzaan. De jonge leeraar deed zijn intrede met een piiedikati-e over 1 Cor. 2 9 en ióa. Den bevestigden leeraar werd toege zongen Ps. 119:9 (eenigszins gew.). Na ruim 3 ^-jarigen arbeid nam Ds. S. E. Wesbonk wegens vertibknaar Hoorn, Zondag afscheid van da Gerief. Kerk te Jutrfrjp-Hommerts. GEREF .KERK VAN BRUSSEL Hedenmiddag om 4 uur zou do eer ste steen gelegd worden van de Geref. Kerk te Brussel', in 'de Rue Leon Lepage FRIESCHE PREDIKANTEN CONFERENTIE. De Vereeniging van Geref. Pr ledikan ten in Friesland zal haar jaarïijkscho conferentie houden Donderdag 29 Sept. te Leeuwarden, in de consistorie van de JNoorderkeijk. Als sprekers hopen op te treden Ös. J. Sybrandv van 'Stiens, met' het onderwerp: „Is'krhnkencom- munie gewenscht?' en Ds. A. J. Fanoy van Ferwerd, met een referaat over: „Het onderteekeningsformuiier der Pre dikanten". DE PRUISISCHE VOLKSSCHOOL. De „Deutsche Alg. Zeitung" geeft cij fers betreffende de schoolbevolking in Pruisen, waaruit blijkt, dat het aantal leerlingen in 1925 Bedroeg 4.136.665, in 1921 was het 5.461.594, zoodat het met bijna een vierde deel verminderd is. r De vermindering hangt samen met de gebcorteverminaering in de oorlogs jaren. Het aantal schoolklassen is met Soijna 10 pet. teruggegaan, het aantal onderwijzers met nuim 6 pet. In 1921 was het aantal gemengde scholen (voor jongens en meisjes sa *nen) ruim 62 pet. van alle scholen, in 1926 was dit ruim 66 pet. Het aantal protestantsche leerlingen is iets meer teifug gegaan, dan dat der katholieke (de eerste ruim 25 pet., de laatste ruim 24 pet.). JJet anyital ijocdsche leerlingen ging veel minder!, nl. bijna 6 pet. achteruit. liet aantal' leerlingen uit gezinnen, die tot geen godsdienstige gezindte en niet tot een gemeenschap met een vaste wereldbeschouwing behoonen, is met bij na 22 pet .toegenomen. Nog sterker is 'da vermeerdering van hen, die ,noch' tot da christenen, noch tot do, joden be- Looren (daaiwnder bchooren pok de fvrq-ifeligiëusen -en de menisten). Dat aantal' was in 1926 zevenmaal zoo groot ak in 1921. Opmerkelijk is, dat 'in E ?Tr<iin hat aantal kinderen, die buiten elke ge meenschap staan, achteruit is gegaan, terwijl het in Rijnland daarentegen ver- diuibbeld is. Het aantal protestantsche scholen is sinds 1921 met bijna. 1V2 pet. achteruit gegaan, het aantal katholieke scholen is met bijna 1 pet. toegenomen. Ei* wa«ten in 1926 in Pruisen 8721 ka tholieke en 22.854 protestantsche. Ze-er belangrijk is het aantal joodscbe scho len achteruitgegaan, nl. van 153 op 93, klus bijna 40 pet. Het aantal enderwq- zers ,die tot de vrij-religieuzen behoor?n of geenerlei godsdienstige- of we reldbeschouwing hebben, is van 153 tot 338 gestegen, wat bëteekent een ver meerdering van 120 pet. Uit deza gegevens blijkt dat in het onderwijs, gegeven door leerkrachten, die dezelfde gezindheid hebben alshun teerlingen, het best is voorzien bij de katholieken, het slechtst bij de joden. BEKEERÏNGSGESCHIEDENISSEN. Uit een artikel van Dr. Stegenga in het „Predikbeurtenblad". Men kan dikwijls vernemen, dat de een of ander jaren en jaijen heeft ge zwoegd en getobd, en toen brak einde lijk het licht door. Ja, sommige m?n- schen scheppen er een soort behagen in om bekeerings-geschiedenissen op tedijs schen die onmogelijk lang hebben ge- iduura. Een of ander pertsoon heeft bv. dertig jaren gestreden, voor dat hij ein delijk zeggen dorst gelooven te zijn, een Christen, of een kind van God. Nu tyil' ik natuurlijk de waarheid de zer geschiedenissen allerminst in twij- myers beschenen. Thans fonkelden de sterren aan den reinen hemel over de oase. Uit cle kerk weerklonken lof gezangen, en in hare nabijheid, on der aan den heuvel waartegen zij was aangebouwd, brandden fakkels, die met haar roodachtig licht eene rij van lijkbaren beschenen, waarop on der groene palmtakken de in den strijd tegen de heidenen gevallen dap peren lagen. Than3 zweeg het lofgezang, de deu ren van het godshuis werden geopend, en Agapitus ging de zijnen vóór naar de gestorvenen. Zwijgend schaar de de gemeente zich in een halven cirkel rondom hare zwijgende broe ders, luisterend naar den zegen, die haar herder over de edele offers uit sprak, die hun bloed hadden vergoten in den strijd tegen, de heidenen. Na het ,amenvoegden zij, die zijn naaste bloedverwanten waren ge weest, zich bij eiken doode, en menig© traan uit het oog eener moeder of een echtenoot viel in het zand, me nige zucht uit de horst eens vaders hief zich ten hemel. Naast de baar, waarop de oude Ste phanus lag stond een andere kleinere. Hermas knielde tusschen deze twee en weende. Thans hief hij het hoofd op, want een diepe doch vriendelijke stetm had hem bij zijn naam geroepen. „Petrus", zeide de jongeling, en vatte de hand die de senator hem bood. „Hoe gevoelde ik mij gedron gen de wijde wereld in te gaan en mijn fel trekken. Het kan inderdaad zijn, dat ze zich zoo hebben toegedragen, maar een andere vmas .is of het nu werkelijk niet anders gekund had. Wan neer ik ergens heb moeten zijn en naar huis ga, dan «a ik natuurlyk den kori sten weg, en kan dan b.v. in een half .uur thuis zijn. Ik zie echter ook kans, gesteld dat ik het_ nu eens wilde, over den weg naar huis drie uur te doen, als ik eerst maar ver genoeg den ver keerden kant uitloop, of genoeg om wegen maak. Ja, gesteld dat ik ergens heel graag heen wil, en den koristen weg neg niet weet, dan zal ik allicht omzwervingen maken en achteraf zien, dat het veel gemakkelijker had gekund. Zoo is het nu toch ook, in het zoeken van den weg om te komen tot het geloof De verhalen waarop ik zooeven doelde, ze kunnen best waar zijn, maar men moet er niet en dat gebeurt dikwijls de conclusie uit trekken, dat het niet anders had gekund, of dat eerst dan een bekeeringsweg .echt is, als men zóó lang hééft gezworven en getobd, want dat is al een heel averechtsch-e con clusie, en ik aarzel niet tot de menscben met een bekeerings-geschiedenis van 30 jaar te zeggen: ge hadt er ook veel opcedig-er kunnen komen, als ge maar den goeden weg hadt geweten, als fcmand u maai' eens werkelijk goed ge holpen had.' Daar staat in don Bijbel, dat de Is raëlieten om in Kanaïin te komen, veertig jaar iu d? woestijn gezworven hebben, ze hadden echter den weg ook in enkele dagen kunnen afleggen, in dien ze maar het juiste inzicht en de juiste gezindheid hadden gehad. Zoo zwerven er nog verscheidene vele jaren rond, die het ook in enkele dagenlangs den kortsten weg hadden kunnen berei ken. Uit het Sociale Leven. DE ARBEIDSVOORWAARDEN DER KANTOORBEDIENDEN. In den zomer van 1926 besloten de bondsbesturen van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- eurius" den R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor- en 'Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assisië" en de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden. gezamenlijk over te gaan tot de uitvoering van een reeds lang gekoesterd plan; het instellen van een uitgebreid onderzoek naar de positie van de kantoorbedienden in onderneming en bedrijf en naar de veranderingen, welke deze positie in den loop der laatste 8 jaar (1919 tot 1926) heeft ondergaan. Daartoe is aan de leden-kantoorbe dienden dezer drie organisaties een ge lijkluidende, tweeledige vragenlijst toe gezonden. In het eerste gedeelte dezer vragenlijst werden gegevens gevraagd omtrent de individueele positie van de kantoorbedienden, in het tweede ge deelte omtrent de toestanden en ver houdingen in de ondernemingen waar in de betrokkenen werkzaam zijn. De ze gegevens zijn door de door de bonds besturen benoemde Enquête-Commis sie in een rapport verwerkt, dat in 2 gedeelten verschijnt. Het eerste gedeelte, waarin de gege vens zijn verwerkt, ontleend aan de Individueele Enquête, is thans ver schenen. Deze enquête betrof in hoofd zaak een drietal punten: de salarissen; den invloed van de vóór-opleiding, en van het bezit van diploma's op de salarieering; de werkloosheid. Het rapport bevat een overzicht van de resultaten der enquête en besluit met een 20-tal tabellen en grafieken. Wat de salarissen betreft, valt uit de verschillende overzichten te consta- teeren: le. een sterke opgang van 1919 tot 1921 a 1922. met daarop gevolgde da ling; 2e. een minder sterke en later intre dende daling voor de oudere dan voor de jongere categorieën der bedienden. Voor de bedienden beneden de 2't jaar zijn de gemiddelde loonen die thans betaald worden lager dan in 1919; de ouderen staan over het alge meen, ondanks de aanzienlijke daling der salarissen, toch nog boven den stand van 1919. De enkelen die on danks de malaise hun betrekking mochten behouden zijn al zoo goed af. vader te verlaten! En 1111 hij voor al tijd van mij gescheiden is, hoe gaarne zou ik mij door hem terug laten hou den!" „Hij is in den strijd voor de zijnen een sclioone dood gestorven", zeide de senator terstond. „Paulus was hij hem toen hij viel", antwoordde Hermas. „Bij de verdedi ging van het kasteel is mijn vader van den muur gestort. Maar zie hier, dit meisje, dit arme kind, dat uw gei ten heeft gehoed, zij is als een heldin gestorven. Arme, wilde Mirjam, hoe goed zou ik voor u zijn, als gij nog leefdet!" Hermas streelde bij deze woorden den arm der herderin, drukte een zachte kus op haar kleine koude hand, en vouwde die voorzichtig met de andere op haar borst te zamen. „Hoe kwam het meisje bij den strijd der mannen?" vroeg Petrus. „Maar dat kunt ge mij in huis ver tellen. Wees daar onze gast, zoolang het u lust, en totdat gij de wereld in gaat. Wij allen zijn u dank schuldig". Hermas bloosde, en wees met be scheidenheid den lof af, die hem, den redder der oase, overvloedig van alle zijden ten deel viel. Toen de klaagvrouwen verschenen, knielde hij nog eens bij het hoofd zijns vaders neder, zag voor het laatst met innige liefde naar Mirjam's iwij- gend gelaat, en volgde toen zijn gast vriend. De man en de jongeling betraden AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 15 September 1927. Verschenen is het verslag 19261927 van het Leidsche Studentencorps. Een stuk dat volgens verkregen inlichtin gen niet voor publiciteit geschikt is. Toch heeft iemand de brutaliteit ge had er eenige mededeelingen uit te doen. Uit deze mededeelingen blijkt de goede verstandhouding van het corps tot verschilende instellingen en auto riteiten. Enkele bijzonderheden wor den daarvan vermeld. Maar er is één wanklank in dit koor. Was de verhouding tot de hoogere po- litie-autoriteiten zeer aangenaam, ge heel anders was dit met betrekking tot het grootste, speciaal het jongste, gedeelte der lagere politieambtenaren. Wat de oorzaak daarvan is. weet ik niet. maar als ik als leek er een oor deel over mag vellen,dan geloof ik, dat de studenten er meermalen zelf de schuld van zijn. Als men sommige handelingen aanziet, vooral in den z.g. groentijd en promotietijd. ja, dan kan ik best begrijpen dat een dienstdoend agent wel eens onvriendelijk optreedt. Zou het verslag, om in stijl te blij ven, niet beter gedaan hebben om te spreken van de goede verstandhou ding die nog steeds wordt nagestreefd tusschen de jolige uiting van het stu denten-kroeg-leven en het optreden van den Senaat in het openbaar? Als dat streven steeds merkbaar was, zou het dan geen waardeering vinden ook bij de jongere politieamb tenaren? OBSERVATOR. Wie daarna in het vak kwam. heeft weinig vooruitzichten. Dalingen van invloed kwamen in t laatste enquête-jaar voor de oudere bedienden weinig: voor. zelfs was er in enkele bedrijven weer eenige op gang te bespeuren. Hieruit kan alzoo de conclusie getrokken worden, dat voor deze groep in den salarisstand stabiliteit is begonnen in te treden. Wat de verschillende gemeentegroe- pen aangaat (gemeenten met meer dan 100.C00 inwoners; gemeenten met 20/100.000 inwoners; gemeenten met minder dan 20.000 inwoners), valt wei nig onderlinge afwijking van de sala risgemiddelden te constateeren. Al leen is hier de invloed merkbaar van het feit, dat de enkele ze.er groote sa larissen (boven de 7000) vrijwel uit sluitend in de groote plaatsen voor komen. Het is dan ook juist gezien van de kantoorbediendenbonden dat zij (wat sommige andere vakbonden wel doen) bij de vaststelling van gewenschte sa- lariseischen in het algemeen geen re kening houden met den aard der be trokken gemeenten. Een beschouwing der salarissen in verband met de genoten vóóropleiding en de behaalde practijkdiploma's heeft uitgewezen, dat zoowel de hetere vóór opleiding als het behalen van diplo ma's zich afspiegelen in een hooger salaris. Deze gunstige invloed op het salarispeil doet zich in 't bijzonder ge voelen in latere leeftijden dan waarin diploma's en schoolopleiding werden verkregen. Bij de beschouwingen over de sala rissen is de Enquête-commissie uitge gaan van de personen die op 1 Jan. van de betreffende jaren werkzaam waren, zoodat dus bij de berekening van de gemiddelden e.d. geen tekening is gehouden met de werkloozen. Over de werkloosheid handelt het laatste gedeelte van het rapport. Dit is zeker niet het minst actueele. nu in de laatste jaren „werkloos en „kan toorbediende" twee begrippen zijn die in veler denken tot één zijn geworden. De malaise der laatste jaren heeft bijna alle standen en groepen van ons volk in meerdere of mindere mate getroffen, doch wel het allermeest de arbeidersklasse. En onder haar zijn het niet in de laatste plaats de kan toorbedienden, die onder de werkloos heid te lijden hebben. Door sommige bedrijven, zooals b.v. de Rotterdam- sche Bankvereeniging, werden ze bij honderdén gelijk de straat op ge stuurd'. De gevolgen voor de personen en te zamen den hof. Hermas zag onwil lekeurig naar het venster op, waar aan hij Sirona nieer dan eens had zien zitten, en zeide, op het huis van den centurio wijzende: „Ook hij is ge bleven". Petrus gaf een teeken van toestem ming en opende de deur van zijn huis. In de verlichte voorzaal trad vrouw Dorothea hun tegemoet en vroeg da delijk: „Nog niets van Poly carpus?" Haar echtgenoot schudde ontken nend het hoofd. Zij zeide echter: „Hoe zou het ook molegijk zijn! Hij zal op zijn vroegst uit Klysma of wel eerst uit Alexandrië schrijven. „Dat geloof ik ook antwoordde Pe trus en zag daarbij naar den grond. Vervolgens wendde hij zich tot Her mas en leidde hem naar zijn echtge- noote. Dorothea ontving den jongeling met warme deelneming. Zij had gehoord, uat zijn vader gevallen was, en hoe dapper hijzelf zich gedragen had. De avondmaaltijd stond gereed en Hermas werd uitgenoodigd daaraan deel te neonen. De vrouw des huizes gaf hare dochter een wenk om voor den gast te zorgen. Petrus hield ech ter Marthana terug en zeide: „Her mas kan de plaats van Antonius in nemen. Hij heeft nog met eenigen van de arbeiders te doen. Waar blijft Jethro met de huisslaven?" „Zij hebben reeds gegeten", zeide Dorothea. (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5