DAG-AGENDA. Donderdag 15 Sept., 's av. acht uur. Prediker", Janvossensteeg: Openb. Verg. der Ned. Chr. Radio-Ver. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 September waargenomen door de apotneek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. BINNENLAND. DE OPENING VAN HET NIEUWE ZITINGSJAAR DER STATEN- GENERAAL. De samenstelling van den stoet bij de plechtige opening der Staten-Ge- neraal a.s. Dinsdag zal weder denzelf den beperkten omvang hebben als de laatste jaren gebruikelijk was. Bevestigd wordt, dat H. K. H. Prin ses Juliana aan de plechtigheid zal deelnemen. Zij zal in de door acht paarden getrokken staatsiekoets te genover H. M. de Koningin plaats ne men. De stoet zal den gewonen weg vol gen, n.l. van het Koninklijk Paleis af door de Ileulstraat, door het Lange Voorhout, over den Korten Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Naar het Paleis wordt in omge keerde richting teruggekeerd 'T NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Dinsdagmiddag tot wethouders benoemd de heeren Th. M. Ketelaar (V.-D.), E. J. Abrahams (V.-D.' en Wal- rave Boissèvain (V.B.). Deze heeren komen in de plaats voor de S.D. wethouders F. M. Wi- baut, S. R. de Miranda en Ed. Polak. Zooals men weet, zijn de drie ande re wethouders reeds verleden Dins dagmiddag gekozen. Het college van B. en W. zal dus voortaan bestaan uit de heeren: Th. M. Ketelaar, E. J. Abrahams, beiden V.-D.; Walrave Boissèvain en dr. I. H. J. Vos (beiden V.B.); Jan ter Haar (C.-H.); J. H. A. L. von Frijtag Drab- be (R.-K.) In zijn gisteren gehouden vergade ring heeft het college de functies als volgt verdeeld: handelsinrichtingen en bedrijven de heer J. ter Haar Jr,; financiën, arbeidszaken en brand weer de heer J. H. A. L. van Freitag Drabbe; openbare gezondheid en maatschap pelijke steun dr. I. H. J. Vos; onderwijs en kunstzaken de heer Th. M. Ketelaar; volkshuisvesting en levensmiddelen de heer Walrave Boissèvain; publieke werken de heer E. J. Abra hams. UITGESLOTEN. De afd. Rijswijk der S.D.A.P. heeft op de laatstgehouden huishoudelijke vergadering een motie aangenomen, waarbij ten sterkste wordt geprotes teerd tegen het feit, dat het sociaal democratische Raadslid in geen en kele Raadscommissie werd benoemd. J. TER HAAR JR Er heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd om het zilveren jubileum van den heer J. ter Haar Jr. als raadslid alsnog feestelijk te vieren. Op den eigenlijken dag, 10 Augustus J.I., was daartoe geen gelegenheid, om dat er toen bijna niemand in de stad was. Thans zal er Zaterdag 22 Octo ber een receptie worden gehouden. Voorzitter van de commissie is mr. H. Verkouteren, penningmeester mr. L. M. de Jong Schouwenburg. LOTUS-PRIJSVRAAG. De Ant. Jurgens' Margarinefabrie ken hebben voor hun, bekende Lotus- Margarine zoet als room, weer een grootsche reclame-campagne op touw gezet. Het betreft hier een nationale prijsvraag „Hoeveel Lotus in Neder land'. Aan deze prijsvraag is een hoofd prijs verbonden, die door iedere koo- per van 5 pond Lotus-margarine vóór 18 October a.s. kan worden gewonnen De deelnemers moeten zoo nauw keurig mogelijk aangeven, hoeveel malen elk der 4 woorden: „Lotus zoet als room" op de Lotus-landkaart voorkomt. De hoofdprijs zal worden toegekend aan dengene, die precies heeft aan gegeven door onderstreping en ver melding op het verzamellijstje, waar en hoeveel malen elk der 4 woorden „Lotus zoet als room" is gevonden; de volgende prijzen aan hen, die het dichtst daarbij kwamen. Onder prijswinners met gelijk waardige oplossingen worden de voor hen bestemde prijzen verdeeld. Om deel te nemen moet men de Lo tus-landkaart met het volledig inge vulde verzamellijstje inzenden en daarbij voegen 10 Lotus-wikkels (elk Yi pond Lotus-margarine is in een wikkel verpakt). VEREENIGING VAN GEMEENTEN. Naar de „Zw. Crt." van doorgaans, goed ingelichte zijde verneemt, zal in de eerstvolgende vergadering van Ged. Staten van Overijsel de kwestie der samenvoeging van de gemeenten En schedé en Lonneker aan de orde ko men. Is het blad wel ingelicht, dan zal als eenige mogelijkheid worden voor opgesteld algeheele of geen annexatie. Gedeeltelijke annexatie acht men geen oplossing. Waar de meerderheid van RECLAME DE BEKENDE HUiSHOUDKATöEM Opnieuw verlaagde prijzen. S4 90 100 120 cM. br. 39 40 130 45 52 136 150 cM. br. 57 58 71 Grootsie sorieering in KATOEN, LINNEN, KEPER en MADAP0LAM enz. Vrij Entrée - Vrij Entree het college voorstander is van eerst- genoemden maatregel, is het waar schijnlijk dat ten gunste van Ensche dé zal worden beslist. ZIJ GAAN 'T ZELF DOEN. Ten einde zich te beveiligen tegen overlast van overstroomingen zullen voor particuliere rekening in het Mar- kelosche en Stokkumerbroek enkele watermolens geplaatst worden. VERDUISTERING. De Procureur-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof eischte gisteren be vestiging van het vonnis der Rotter- damsche rechtbank, waarbij H. van der M., vroeger directeur van het post en telegraafkantoor te Vlaardingen, wegens verduistering van onder zijn beheer zijncfe gelden, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenistraf. Arrest 28 September. INDISCH ONDERWIJS. Het voornemen bestaat bij het com missariaat voor Indische zaken aan het ministerie van koloniën om ten behoeve van eenige onderwijzers of leeraren eene studietoelage beschik baar te stellen voor de studie voor de middelbare akte Duitsch B. De toelage bedraagt 1800 per jaar en kan gedurende 3 jaar worden geno ten. Voor de toekenning der toelage kun nen alleen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van de middel bare akte Duitsch A of van het candi- daatsdiploma in de Germaansche taal en letterkunde (afdeeling Duitsch) en die genegen zijn zich te verbinden om, na verkrijging van de akte B. in ge noemde taal, in Indischen dienst (openbaar middelbaar onderwijs) te treden. HET RIJKSWEGENREGLEMENT. Het Tweede Kamerlid de heer Weit- kamp heeft aan den minister van Wa terstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de bepaling in art. 11, lid 2, van het nieu we Rijkswegenreglement een groote ongerustheid heeft gebracht onder de landbouwers, die van den Rijksweg ge bruik moeten maken? 2. Welke motieven hebben den Mi nister er toe geleid om zonder vergun ning het rijden of laten rijden op den Rijksweg met twee of meer aaneenge- koppelde voertuigen te verbieden? 3. Ligt het in de bedoeling om de vergunning onder beperkende voor waarden te verleenen? 4. Zoo ja. welke voorwaarden zullen dat zijn en zullen deze zoo zijn gesteld dat practisch iedere weggebruiker er aan zal kunnen voldoen? 5. Is de Minister bereid in een der gelijke voor den landbouw gewichtige aangelegenheid in het vervolg eerst met de landbouworganisaties overleg te plegen? In antwoord op vragen van den heer van der Sluis te dezer zake deelt lie Minister intusschen het volgende me de: Het is den ondergeteekende bekend, dat tegen het bepaalde bij artikel 11, onder b, van het bij Kon. besluit van 4 Juli 1927 (Staatsblad no. 240) vast gestelde Rijkswegenreglement, vooral van de zijde van den landbouw, bezwa ren zijn gerezen. Intusschen meent h|j aan die bezwaren grootendeels te ge- moet te zijn gekomen door de opdracht o.m. aan de betrokken hoofdambte naren van den Rijkswaterstaat ver strekt, om, geheel in den geest der re glementsbepaling, van zijnentwege de bij die bepaling bedoelde vergunnin gen in ruime mate te verleenen. In afwachting van de uitkomsten van de bovenvermelde, wijze van han delen moet hij bezwaar maken, om nu reeds te bevorderen, dat de bepaling, die zoowel met het oog op de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op de Rijkswegen, als in verband met de zorg voor de instandhouding en de bruikbaarheid dier wegen in het levln is geroepen, zoude worden gewijzigd, en dat een stelsel zoude worden aan vaard, dat belangrijk afwijkt van dat, hetwelk in de meervermelde bepaling is vervat. Hij kan hieraan nog toevoegen, dat de regeling nopens het vervoer van vrachten met andere dan mecha nisch voortbewogen voertuigen een Ter gelegenheid van het 20-jarig jubileum van de Zeister Industrie- en Huishoud school, werd heden op huize „Kersbergen" een jubileum-tentoonstelling geopend. Een van de aardigste gedeelten van de Zeister tentoonstelling, voorstel lende een zitkamer uit den ouden tijd. voorwerp van onderzoek uitmaakt bij de commissie ih zake het vervoer van zware vrachten over de wegen. Aan de hand van het rapport, dat ter zake van die commissie zal wor den ontvangen, zal aan de onderhavi ge aangelegenheid bijzondere aan dacht worden geschonken; de commis sie wordt door den pndergeteekende inmiddels uitgenoodigd, omtrent dit punt spoedig, zoo mogelijk bij afzon derlijke nota, haar meening te doen kennen. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De ontwapeningskwestie. In de wandelgangen van het vol kenbondspaleis te Genève wordt de Dinsdag door Paul Boncour uitge sproken rede, met het doel het proto col van Genève nieuw leven in te bla zen ten einde tot een continentaal Europeesch verbond te komen, druk besproken. Graaf Bernstorff, de vertegenwoor diger van Duitschland inzake het ont- wapeningsvraagstuk, deelt de opvat ting: „Eerst veiligheid, dan ontwape ning" niet. In een interview wees hij er op, dat reeds Clemenceau in de no ta aan de Duitsche delegatie ter vre desconferentie voor de onderteeke- ning van het verdrag van Versailles gezegd heeft, dat de algemeene ont wapening de veiligheid zal verzeke ren. Ook de inleiding tot het verdrag van Versailles huldigt die opvatting. In Duitsche kringen blijft men er op wijzen, dat Duitschland zich nog steeds dupe van de ontwapeningsleuze gevoelt en dat de aandrang van dit land en van de kleine staten tot een spoedig bijeenroepen van de voorbe reidingscommissie voor de ontwape ningsconferentie daardoor nog ver sterkt wordt. De raadsverkiezingen. In de zitting van heden zou de verkiezing plaats vinden voor de drie vacante zetels, met een zittingsduur van drie jaar. Het zijn de zetels van België, San Salvador en Tsjecho-Slo- wakije. België zal waarschijnlijk wor den herkozen, terwijl wat den zetel van San Salvadoi betreft de prognose is, dat deze aan Cuba zal toevallen, ondanks het feit van de candidatuur van Canada. De zetel van Tsjecho-Slowakije wordt gewenscht door Portugal, Fin land en Griekenland. Ondanks het persoonlijk crediet van een figuur als Politis, dient er op gewezen te wor den, dat ten aanzien van dezen zetel de Finsche houding bij het jongste debat over de vraagstukken van vei ligheid en ontwapening met voldoe ning is opgemerkt. DE MOORDAANSLAG TE PARIJS. Politieke motieven. Het onderzoek naar de beweegre denen van den dader van den aanslag welke den Italiaanschen vice-consul graaf Nardini het leven heeft gekost, heeft ondanks het voortgezette zwij gen van. den dader di Modrigno reeds zooveel resultaat gehad, dat aan het politiek karakter van den aanslag niet meer te twijfelen valt. Dat de physieke onmacht, waarin de dader blijft verkeeren, gesimu leerd is, kwam toevallig aan het licht, doordat de dokter den gevangene deed spreken om de plaatsen waar hij leed aan te wijzen. Dé instructierech- ter kon toen naam en adres te weten komien doch toen hij iets verder wil de gaan met het verhoor, sloot de misdadiger zich weer in zijn zwijg zaamheid op. Evenwel is gebleken, dat de dader betrekkelijk kort geleden uit Marseil le was gekomen en daar tot de anti fascistische en revolutionaire kringen behoorde. Ook werkte hij niet en de herkomst zijner geldmiddelen wordt thans opgespoord. Het belangrijkste punt, bij het on derzoek aan het licht gebracht, zijn de connecties van den moordenaar met een invloedrijke persoonlijkheid van de anti-fascistische beweging in Parijs, doch daaromtrent houdt men alle aanwijzingen zorgvuldig geheim. Men laat echter doorschemeren, dat die relatie een persoonlijkheid van beteekenis is, die een belangrijke rol speelt in de anti-fascistische bewe ging. r Men is overtuigd dat de voorgewen de ongeschiktheid tot spreken dienen moet om het onderzoek te bemoeilij ken en het nasporen van eenig com plot, aan welks bestaan nauwelijks twijfel meer is, onmogelijk to maken. MOORDAANSLAG IN ITALIë. 2 gewonden, de dader gedood. Op het Victor Emmanuelplein te Ravenna loste een communist Missi- roli genaamd, verscheidene schoten op een groep officieren van de fascis tische militie. De commandant van het 81ste militielegioen werd ernstig gewond. De secretaris van 't district Raven na, die lichter gewond werd, beant woordde het vuur met twee revolver schoten, waardoor Missiroli gedood werd. DE POOLSCHE LANDDAG. Naa; de ontbinding? De Poolsche Staatspresident had voor gisteren, gevolg gevend aan een verzoek van afgevaardigden, den Landdag in buitengewone zitting bij eengeroepen. Daar echter de Landdag geen bindende besluiten kan vatten, indien niet de Senaat deze besluiten sanctioneert, en de Senaat zelf niet werd bijeengeroepen, weigerde het presidium van den Landdag het be sluit van den Staatspresident uit te voeren. Thans is echter ook de Senaat bijeengeroepen, zoodat de Landdag vermoedelijk Maandag a.s. zal verga deren. De agenda dezer zitting is dezelfde als die van de vorige zitting, die enke le maanden geleden werd gehouden en onverwacht door de regeering werd gesloten, daar men de behande ling der op de agenda staande punten wilde vermijden. Het feit, dat de agenda onveran derd is gebleven, wordt te Warschau beschouwd als een demonstratie van het parlement tegenover de regeering. Men verwacht dat het Huis zich Maandag met algemeene stemmen zal uitspreken tegen de beruchte pers- verordening der regeering en voorts voorstellen zal eveneens wederom zoowel den Lanudag als den Senaat het recht te verleenen zichzelf te ont binden. Men acht het echter niet uitgeslo ten dat de regeering nog pogingen zal ondernemen om ook de zitting van a.s. Maandag te verijdelen door bij voorbeeld over te gaan tot ontbinding van het Parlement. KORTE BERICHTEN. Bij de natuurramp in Japan zou den volgens officieuze berichten 3000 menschen den dood gevonden hebben. Tsjang Kai Sjek zou op verzoek der gematigde nationalisten naar de stad Sjanghai zijn teruggekeerd. In Spanje is een algemeene am nestie voor persdelicten afgekondigd Een orkaan heeft aan de W.-kust. van Mexico groote schade aangericht. Er zijn talrijke dooden en duizenden dakloozen. De cholera-epidemie in Zuid-Chi- na heeft reeds 7000 dooden geëischt. In Chicago beleeft men de heet ste Septemberdagen, die daar ooit op- geteekend werden. De temperatuur steeg tot 92 graden. Levine heeft het voornemen ken baar gemaakt om heden een rond vlucht naar het Oosten te gaan ma ken. Mogelijk ook zal hij pogen om zonder tusschenlanding Karachi te be reiken. De Pride of Detroit is gistermid dag te drie uur van Omoura te Tokio aangekomen. GEMENGD NIEUWS. Stationsinbraken. Gister morgen is wedierom een inbraak ont dekt in het station te Hoogeveen. Bij onderzoek bleek, dat de bram kast op een lorrie was weggesleept, bij de goederenloods stukgeslagen en van den inhoud beroofd, waarna de kast in een gat in den grond was ge smeten en met een matje overdekt. Men noemt als gestolen bedrag 80U a 900 gulden. i De burgemeester, rijks- en gemeen tepolitie waren hedenmorgen ter plaatse, alsmede een talrijk publiek. Enkele geldbakjes werden op eeni- Gemeentelijke Aankondigingen DRANKWET. B. en W. van Leiden, brengen ter •openbare kennis, clat W. de Koning te Leiclen een verzoek heeft ingediend} om verlof voor den verkoop va.n alco holvrijen drang, voor gebruik ter plaat se van verkoop in perceel Beesten markt No. 26. Leiden, 14 Sept. 1927. A. VAN DE ÖANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Schouw van wegen enz. Burgemeester en .Wethouders van Leiden; Gelet op art. 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij Verorde ning van den 6uen Februari 1913 (Ge meenteblad no. 4) op wegen, lanen, straten, enz., en wateringen en slooten. Brengen ter kennis van belangheb benden, dat te beginnen met Dinsdag 4 October ek. zullen werden ge schouwd, alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunst werken, voorzoover die bijzonder eigendom zijn, en, ronder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer openstaan, en alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en der gelijke werken, voor zoover die bij zonder eigendom zijn. Leiden, 14 Sept. 1927. 1 1 A, VAN DE SANDE BAKHUYZFN, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. ge afstand met geringen inhoud te rug gevonden. Dinsdag had juist een belangrijke overstorting plaats gehad, zoodat de buit niet groot was. Gisternacht is ingebroken in het station te Borculo. Een geldkist met f 500 is ont vreemd. De politie onderzoekt de zaak. Ook in het station te Ruurlo is ingebroken. Nadere bijzonderheden ontbreken. De gevaarlijke Haas weg. - Dinsdagavond omstreeks IF uur, zijn op den Haagweg, nabij Delft een auto waarin de heer Van Wezel uit Nijme gen en een auto van den heer Ripper da Wierdsma uit Rotterdam, welka laatste reed met een vaart van onge veer 60 K.M., tegen elkaar gebotst. De schok was zoo hevig, dat een dame, die in een der luxe auto's zat, od den weg werd geslingerd. Zij bleek g 1 kki^ geen ern tig let e te hebben bekomen. Beide auto's werden zwaar bescha digd en met behulp van een kiaan- wagen weggesleept. Gisternacht omstreeks 11.30 uur is op den Oostersingel te Delft eert vrachtauto van den neer Jansen uit Den Haag in botsing gekome.ni mei. een Fransche auto, die uit Rotter dam kwam. De auto van den heer Jansen werd zwaar beschadigd weggesleept en de Fransche auto kon na eenige herstel ling ter plaatse haar weg vervolgen. Onbewaakte overwegen. Op den onbewaa'kten overweg van de lijn Voik-Kesteren te Eist is gister morgen een met paard bespannen \va gen door een losse locomotief ge grepen en over de spoorbaan geslin gerd. Het paard werd gedood, de bestuur der, poldermeester A., werd gewond, doch niet levensgevaarlijk. De wagen werd totaal versplinterd. Aangereden. Men meldt uit [Schiedam: Door den chauffeur E., in dienst van Gebrs. KK., is bij de politie een zekere M. H. gebracht uit Rotterdam, die, toen hij op den Rotterdamschen Dijk een auto wilde passeeren, door een anderen auto, die hem achterop kwam en geen signaal gaf, werd aan gereden. M. H. kwam te vallen en bekwam een hoofdwonde en schaafwonden aan den linkerarm. De chauffeur E. verklaarde, dat de auto even stopte, maar direct weer Idoorreed. Het nummer is bekend. Gevallen. De 19-jarige smids knecht M. D. is van het dak van de weverij van ide fa. Jannink te Enscha jdé gevallen. Hu is aan een hersenschudding over leden. Gestikt Een tienjarig meisje, van den arbeider G. R. aan den Am- steldiük Zuid onder Nieuwer Amstei begaf zich met een scnaal naar de sloot achter de woning om deze schoon te maken. Eenige oogenblikken later werd ^ij - opgehaald uit het water. Toegepaste kunstmatige ademhaling zoowel door burgers als door een spoe dig ter plaatse zijnd geneesheer moch ten niet meer baten. De kleine is vermoedelijk voorover geslagen en gestikt UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Op de gehouden veiling ten over staan van Notaris Houtzageiis alhier, zijn de perceelen in bod gebilacht als Volgt: Het tuinveld in den Nessepolder op f2300,de slagerswinkel aan de Z ij- d.e, no. 280 op f3550,en het woon huis no. 2gS op t$4poy

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2