NIEUWE LEIDSCHE COURDNÏ van WOENSDAG 14 SEPT. '27 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEi ZEGGEN. Beschamend. Opmerker wijdt in De Zeeuw een zoeklichtje aan het volgende Beschamend voor velen, die zich christenen noemen, is wat uit Tunis, de Fransche kolonie aan de Afrikaan- sche Noordkust, wordt gemeld. De inlandsche bevolking klaagt ri.l. over de Fransche godsdienstlooze scholen, die naar hun oordeel en terechthet plichtsbesef en den eerbied voor het gezag in huisgezin en staat vernietigen. Vooraanstaande inlanders verklaren niet te kunnen vatten, hoe funda- menteele leerstellingen, als 't be staan van God en de onsterfelijkheid der ziel, kunnen worden betwijfeld, omdat, wie zijn plichten jegens God niet acht, ook» om die jegens zijn mede- menschen niet zal geven, en verzoeken daarom het onderwijs op een anderen voet in te richten. Wel beschamend, deze klachten en verzoeken voor de verlichte Fran- schen, d e zich als christenen aandie nen en wie weet, zich misschien tegen over de volgers van Mohammed nog op hun Christendom verheffen. Het roode roosje. Be „Nederlander" neemt op de volgende snaaksche wijze den oproe- rigen krabbelaar van Het iVolk er tusschen. In een van die wonderschöone „Op roerige Krabbels", waar hij Het Volk' zoo beroemd om heeft gemaakt, schrijft A. B. K. het volgende: Voor een Amsterdamsen, kafee. Zaterdagmiddag. Er komt een meneer met «sn busje en kollekteert. „Herwonnen, Levens kracht". Roomsche bestrijding van tu- beikulose. Tegen bescheiden prijs beoefen ik weldadigheid en verdraagzaanheid te gelijk, en houd e?r nog een rood papie ren roosje bij over. Mijn dag is goed. Verschijnt ten jongetje van een jaar of tien, dat schoojeri langs de tafel tjes. In lopioen. Met het vale gezicht van een kind. dat nog nooit onbehoor- lijk geschranst heeft. Hij kijkt beyeerisj naar het joosje. Hebben? Ja, dolgraag! blijkbaar. En hij steekt in het midden op zijn borstje, dat het frissche rood! verdwaald lijkt tusschen de vieze vod den, fcVie hem ter nauwernood bedek ken. B^. meneer met de bus hernieuwt zijn aanval bij de verscii-aangekomen bezroekers. 'Naast me zegt een man met be ginsel: „Ik geef alleen voor alternee rde 'doeleinden, niet voor richtingen. Ik glimlach voor mezelf heen. Geen wijsgeer, die man van maar één richting, de zijneEn i'k zie weer het lornpenkind, dat nog altijd! met zijn rooie blom, van Roomsche liefdadigheid, door een heiden beoe fend', loopt te geuren. En er komt een woord in me op, 'dat gelijk- al het andere in den1 oorlog misbruikt werd: „Godsvrede". Als we eens met zijn allen vreda sloten over God. tot de kinderen in lompen behoorlijk gekleed en de on verzorgde longen in welk geloof; ook aan de tuberkels vervallende gued verpleegd warenenz. God zal zoolang wel geduld oefenen, al ont gaat Hem onderwijl de glorie van in zet te zijn der menschel ijk e verdee ling in heilige hokjes. Als we dan alles hier benede-n in orde hadtien. en de Godsvrede weer werd opgezégcï Idan had mog/elrjk geen mensch meer puf in het hervatten van 'den strijd. Maar we vechten liever om God, wélke God, jréén God, en de jonget' jes in lompren, of de Roomsche lon gen, of 'die van alle gezindten, leggen het loodje. En van, al die godsdienstigheid kan God nov/ii mensen zijn kans krijgen. Tot 2**x>ver A. B. K., zittend voor zijn Ar/vsterdajrische café op Zaterdag middag. Na, ..tegen bescheiden prijs" wel- •sssssgssm FEUILLETON. Miets menschelflks vreemd Een espisode uit de geschiedenis van de ChristeAien op het Sinaïtisch Schw;reilan^l omstreeks het jaar 300. 76 o_ Toen de laatste zweeg, zeide Agapi tus r „ik loof met u den Heer, dat hij uw»* vrouw, die gij verloren waandet, deta weg liet vinden die tot Hem voert, eii uw zoon .tal een flink krijgsman Worden, gelijk gijzelf geweest zijt. Uw Uardsehe huis is bezorgd, maar hoe zijt gij voor het andere, het eeuwige voorbereid „Ik heb achttien jaren geboet en gebeden en groote smarten geleden," antwoordde die kranke. „Be wereld ligt verre achter mij, en ik hoop het pad te bewandelen, dat ten hemel leidt". „Zoo hoop Ik ook voor u en uwe ziel", zeide dt? bisschop. „In de wereld is uw deel geweest een zwaar kruis te dragen. Hebt gij getracht hun te vergeven, die u het pijnlijkst lijden hebben aangedaan en kunt gij bidden: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren?" Herinnert gij u het woord: „Want zoo gij den mensehen hunne misslagen vergeeft, zoo zal ook uw hemelsche Vader u vergen'en?" „Ik heb Glyrera niet enkel verge ven", antwocirdde de kranke, „maar •dadikheid te hebbben bedreven, gaf hij' het jongetje dat hij' zoo knap als een hongeikind signaleert, niet een paoieren roosje? Het stilde den hon ger zoo En 'A. B. K. wist zelf niet eens. dat* hij met zijn daad' de houding van zijn partij aan het symboliseeren was. KERK EN SCHOOL. WED. HKRV. KERK. Beroepen: Te Ben Helder, J. D. v .d. Veen, te Purmerend. Te Hengelo (G.). hulppred., B. \V. A. te Winkel! te .Winterwij'k. Te Kielwindeweer, J. B. v. Kleffens te Be Wilp. Te Gronin gen (Vrijz. Herv. Vereen.), H. N. Ys- brandi. te Heerenveen. Aangenomen: Naar Koog aan de Zaan, G. Hornstra te Warmenhui- zen. Bedankt: Voor Elburg, J. C. Klomp te Westbroek. Voor 's Grevel- duiu Ka-pelle» F. van Asch te Ben Ham' iVGor Alblassèrdam, H. P. Brandt ta Lage Zwaluwe. Voor Oene (G.;, B. N. B. Bouthoorn te Zeist. GEREF. KF-RKEN. Eeroepen: Te Middelburg, P Dtddens, te Rijswijk. C. /W. Keur ie 'Hemkenszan'a en B. Scheel e te Gu de- wat er Te Genemuiden, P. Boes te Beetgum. Te 'Nieuw Vennep, ,'W. Sei nen te. ODperdoes. Te Surhuisterveen J. Rolicos te Zwimdrecht. CER. GEREF. KERK. Tweetal: Te Nieuwe Pekeia, J. C. 'de pTi-.Jn te Veenendaal en j. Hovv us ta anoék. lieroc&en: Te Bokkum, P. Zwier, te Prperdrecht. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Bs. H. Meuleman werdj Zondag mogen in de Geref. Kerk van Ben E n bevestigd door Br. T. I'nijs van Zwclle. die als tekst had' Matth. 11» Bs. iVlunnik van Zwolle zou ais be vestiger zijn opgetreden, maar door ai.erüioevigste huiselijke omstandig- heo'er kon dat niet geschieden. Bes namiddags verbond1 ae nieuwe herder en-leeraar zich aan zim gemem ie naar aanleiding van 2 Cor. 4:13, waai bij hi- wees op den werkmeester, de vrucht en de roepstem van het ge. ooi. Nadat in de morgengodsdienst- oefening de bevestiging van Bs. R. v„ Reenen in de Geret. Kerk van Sleeu- wqk had plaats gehad door aen con sulent, Bs. J. H. Jonker, van Werken dam, verbond in den middagdienst Bs. var Reenen zich aan zijn nieuwe gemeente. in zijen predicatie over Jes. 40:9 zette hu uiteen, welke roeping de kerk van Christus heeft en welke de taald is van den Dienaar Ües Woords onder, haar Daarna volgden toespraken tot hei} Dag. Bestuur der Burgerlijke gemeen te, tot tien bevestiger, den Kerkeraadi en ae gemeente. Namens de gemeente richtte ouder ling W Beukenkamp een hartelijk woord, van welkom tot den nieuwen leeraar, en verzocht de gemeente te zingen, Ps. 118:12 het 2de gedeelte, i ■Gok- Ds. Jonker richtte 2ich nog met een hartelijk woord, namens de clas sis Almkerk, waarin slechts 2 predi kanten waren overgebleven, tot zijn nieuwen collega. Ds. C. L. F. v. SCHELVEN. Ds. C. L. F. v. Schelven, GerefJ prea te Wageningen, wordt sedert eenigen tijd verpleegd in het Diaco- nessenhuis te Arnhem. Alles heeft een gerégeld en gunstig! verloop. Ds. P. VAN WILLENSWAARD. Ds. P. van Willemswaard, pred. dea .Ned. Here. Gem. te Krimpen aan de ljssel, en Stormpolder, welke gemeen te hij ^sedert 1890 diende, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. A. ROLLOOS. Na een ernstige ziekte van 10 maan 'den is Ds. A. Rolloos, Geref. predi kant te Zwijndrecht, Zondag weer voor zijn gemeente opgetreden. haar ook weder opgenomen in het heilgdom van mijn hart. Den man echter, die haar schandelijk'verleidde, den ellendeling, die, ofschoon ik hem duizend weldaden bewezen had, mij bedrogen, mijne vrouw gestolen en onteerd heeft, ook hem wil ik wen- schen. „Vergeef hem, hernam Agapitus, opdat ook u'vergeven worde!" „Ik beproef reeds sedert achttien jaar den vijand te zegenen", ant woordde Stephanus, en wil het verder beproeven Tot hiertoe had de bisschop zich geheel aan den kranke gewijd. Thans werd hij' echter van verschillende zij den geroepen, en Gelasius, die rnet andere Anachcoreten aan de helling stond, schreeuwde hem toe: „Red ons vader, de heidenen klauteren daarbo ven tegen de rots op". Agapitus gaf Stephanus met een gebaar den zegen, en zich omkeeren- de, riep hij hem nog eens met harte lijkheid toe: „Vergeef, en de hemel zal uw deel zijn!" In de vlakte lagen vele gewonden en dooden, en de Pharanieten trok ken zich weder in de bergkloof terug. Want de Blemmyers waren niet ge vlucht; zij hadden zich slechts ver strooid en de rotsen beklommen, die de vlakte omringden. Thans schoten zij van daar met pijlen op hun vijan den. „Waar zijn de Romeinen?" vroeg Agapitus driftig den Saïet Orion. De tekst zijner predikatie was Psalm* 103:1—5. Werd; eerst gewezen op hem, die lofzingt. daarna wercl het gehoor be- paala tój den Heere. W-ien de prijs en lot 'toekomt en eindelijk bij de zegenin gen, die tot dank en aanbidding zoo- e el aani eidmg ge v en N-mens den kerkeraad werd bij mende van den heer -L. -Stolk, de Ge meente verzoent te zingen Ps. 116, vs. 5 en 7. Bs. C. P, BOORSMA. Onder groote belangstelling der ge meente herdacht Ds. C. P. Boors mar te Eibergen de vorige week den dag", waarop hij voor 40 jaar het predik ambt aanvaardde. 's Morgens werd hij in de groote tent der Geldersche tentzending door het lied der kinderen der gemeente begroet en begon de receptie, druk! bezocht door de verschillende corpo- ratién m en buiten de gemeente. eie bloemstukken en cadeaus wer den aangeboden. Was het 's middags reeds druk in de pastorie, 's avonds kwam de ge meente samen in ,de tent, waar menig! goed woord werd gesproken en een huldeblijk werd aangeboden, gepaard gaande met een album, bijna 100U na men bevattend. De predikant bood de gemeente eer» fraai 'doopvont aan, vervaardigd door den heer H. Hemmes Jzn te Gronin gen, als nagedachtenis aan dezen on- vergetelijken dag. Dr. P. A. KLAP. Br. P. A. Klap zal 17 Sept. a.s. den $a-g herdenken, waarop hij yóór 25, jaren als Ned. Herv. Piled, te Amster dam zijn intrede deed. In die jaren heeft hij voor Kerk en School en op soc. gebied zeer veel gedaan. Wij bren gen dan ook slechts in herinnering met hoeveel ijver en toewijding hij üe gc- imeents gediend heeft en nog dient als huisbezoeker, als lid der commissie voor de scholen der Ned. Herv. Gem. en als lid van de Schoolcommissie der gemeen te Amsterdam, als eere-voorz. van .den Chr. Werkmansbond, als voorz. van het bestuur van de -Prot. werkverschaffing en als voorz. van de commissie voor het Verkiezingswerk. Br. Klap zal Zaterdagmiddag te half drie Jiet eere-eomité en de feestcommis sie uit de gemeente te zijnen huize ont vangen, waarbij Br. J. Th. de Visser het woord zal voeren. Van 3.306 uur zal de jubilaris ontvangen. PREBIKANTSPLAATSEN. T'e O.ud&water zal het aantal Predi kantsplaatsen bij de Ned. Herv. Ge meente, dat zoo langen tijd twee ge weest is, tot een teruggebracht woi(dj?n. Het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland heeft een daartoe strekkend besluit van het Class. Bestuur van Gouda goedge keurd. Reeds sinds 1923 was er een vacature, die later vervuld is. door de cverkomst van Ds. H. J. van Schuppen van Groot-Ammers. De vacature, daar na ontstaan door het emeritaat van Ds. J. Heek, wordt dus nu niet meer verf vuld. GEREF. KERK VAN 'S-GRAVEN- HAGE-WEST. In de jongste vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gra- venhage-West, kwam ter tafel een schrijven van de commissi van beheer houdende mededeeling, dat er over'25 een tekort is van f7.866,90 en over 1926 een tekort van f 5.262,601/2, totaal f i3-129,5ol/2. De commissie deed den kerkeraad bereids voorstellen tot dek king van dit tekort, waarover de ker keraad in een volgende vergaderfing in tegenwoordigheid van den "boekhou der nader Uandelen zal. DE VACATURE Ds. CHR. HUNNINGHER. De Kiesvereeniging „De Gezamenlij ke V nendenk-riflg'en' stellen voor, op het drietal yan Predikanten in de va cature Ds. Chr. Hunningher te Amster dam, de volgende candidaten: Ds. T. G. van Reeuwijk te Hiilegersberg; Ds. Joh. Stehouwer te Weesp en Ds. J. C. H. iRomijn te Workum. HET GEDING-VERMEER. t In de procedure der Geref. Kerk te Nijemirdum c.a. tegen Ds. Vermeer en tegen d> Geref. Kerk te Nqemiifeubn „Zij trekken de kloof in, waardoor de weg hier naar boven leidt", ant woordde de gevraagde. „Maar zie nu, zie die heidenen! De Heer zij ons ge nadig! Zij klimmen daar tegen de hel ling op, als de specht te-gen een boom stam." „De steenen aangegrepenriep Agapitus, terwijl zijn oogen vonkel den, den naast hem staande boetelin gen toe. „Hoe staat het daarachter bij den muur? Hoort gij dat? Ja! Dat was de Romeinsehe tuba. Moed, broe ders, de keizerlijke soldaten bescher men de zwakke zijde van het kasteel. Maar hierl Ziet gij daar in de spleet die naakte gestalten? Hier met dit steenblok. Duw de schouders er krachtig tegen aan, Orion! Salatiël, nog een ruk! Daar laat hij reeds los, daar valt hij naar beneden! Als bij nu daar bij de spleet maar niet blijft hangen! Neen! God lof, nu begint hij te vallen. Dat was een slag! En nu! Zes vijanden van den Heer zijn in eens verpletterd". Daar boven zie ik drie andere", schreeuwde Orion. „Hierheen, Damia- nus, en help mij". De geroepene en met hem nog een aantal anderen vlogen toe, en de eer ste goede uitslag wekte zoo spoedig en wonderbaar den moed der Anachore ten weder op, dat het den bisschop zelfs moeilijk viel hun ijver te beteu gelen, en hun aan het verstand te brengen, dat zij de kostbare steenen wat moesten besparen. c.a. binnen Hersteld Verband, heeft de rechtbank te Leeuwarden de pleidooi en nader •vastgesteld op Donderdag 22 Sept. a.s., des middags te 12 uur. T&r terechtzitting, die voor het pu bliek toegankelijk is, zullen Mrs. Gros heid? en Van- Proosdij, -advocaten te Amsterdam," resp. de belangen van pai»- trjen bepleiten. TWEEDE NOORDER KERK- CONFERENTIE. Een draadloos bericht meldt, dat in het Beensche slot Frederiksberg itv.te genwoordigheid van d?' Kon. familie' de tweede Noorder Kerkconferehtie werd geopend m?t 500 deelnemers uit Dene marken, Zw£d:n, Noorwegen, Finland en IJsland. BINNENLAND™ LANDBOUWERS NAAR FRANKRIJK In de te Deventer gehouden 85ste al- gemeene vergadering van de Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft deze in zijn openingsrede gezegd^ dat het hoogst onvoorzichtig zou zijn' indien de Nèderlandsche landbouw op dit oogenblik bij de regeering er op aan zou dringen, wijziging te brengen in de door ons tot nu toe gevoerde han delspolitiek. Spr, wees verder op den bevolkings aanwas in ons land. Vele boerenzoons, moeten, door het gebrek aan cultuur grond, naar een anderen werkkring omzien. Spr. vestigde met het oog hierop de aandacht op het Zuid-Wes ten van Frankrijk, waar emigranten uitzicht hebben op een goed bestaam Zuidwest Frankrijk, aldus spr. hééft het meest van ontvolking te lijden ge had. De achteruitgang der bevolking beliep in sommige departementen tot 30 pet. in enkele tientallen jaren en komt nagenoeg geheel voor rekening van het platteland. De Franschen wil len niets liever, dan dat vreemde werk krachten en landbouwersgezinnen uit den vreemde het tekort aanvullen. Bo dem en klimaat zijn er gunstig voor land- en tuinbouw. Wat de verdiensten der landbou wers in Zuidwest-Frankrijk aangaat, zeide spr. aan de hand van betrouw bare gegevens te kunnen zeggen, dat de netto-winst eener boerderij van 40 a 50 H.A., gelegen op goeden grond, in een normaal jaar 29 a 30.000 francs bedraagt, dus ruim ƒ2900 tot ƒ3000, zoodat den deelbouwer hiervan 12 a 15.000 francs zou toekomen. Op een dergelijke boerderij is dan een familie van 3 a 4 werkende leden noodig. Spr.s indruk is. dat een Neder- landsch gezin, dat werken wil en daar toe in staat is, er ruim zijn brood kan verdienen en een goede kans krijgt, vooruit te komen. Spr. kan niet anders doen dan flin ke arbeidersgezinnen en energieke, kleine boeren, die het hier niet kun nen plooien, aanraden, hun geluk in het rijke, vruchtbare land te gaan be proeven. De Nederlandsehe Regeerings commissie is bereid tot het verstrek ken van inlichtingen. Spr, wees er bovendien op, dat ener gieke boerenzoons spr. doelt op jon gelui en beginnenden zich een goe den werkkring kunnen verschaffen in Noord-Frankrijk. De regeering heeft een contract afgesloten met den heer Bakker, een Hollandsche landbouwer in het Noorden van Frankrijk, op 60 K.M. van Parijs. UITVOERING VLEDSCHKEURINGS- WET. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de veterinaire inspecteurs van de Volksgezondheid een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld ,dat het den Minister ter oofe is gekomen, dat het yoorkomt, dat op boerderijen in slachtplaatsen, welke niet aan de voor slachterijen gestelde eischen voldoen, geregeld wordt geslacht met het doel vleesch te verkoopen en de afvallende deelen voor eigen gebruik te houden. De Minister verzoekt aan de inspec teurs de aandacht van de keurings veeartsen in hun ambtsgebied hierop te vestigen en dezen te verzoeken zoo noodig er op toe te zien, dat zulks niet voorkomt. Op de boerderijen, welke niet een slachtplaats hebben, welke aan de ge- Terwijl onder leiding van Agapi tus de eene steen voor de andere na werd nedergeworpen op de Blem myers, die tegen de steile helling op klauterden, zat Paulus naast den kranke en zag voor zich op den grond. „Helpt gij ben niet?" vroeg Stepha nus. „Agapitus heeft gelijk", antwoord de de Alexandrijn. „Ik heb voor veel te boeten, en de kamp wekt de harts tochten op. Hoezeer dit het geval is, bemerk ik aan de kwelling, die ik ge voel, terwijl ik stilzit. De bisschop gaf u zijn zegen". „Ik nader het einddoel", zuchtte Stephanus, „en hij belooft mij den he mel, wanneer ik hem ook van harte vergeef, die mij mijn vrouw ontstal. Het zij hem vergeven, alles zij hem vergeven. Alles wat hij aanvangt mo ge hem teh goede gedijen, ja zeker niet ten kwade! Voel maar hoe mijn liart klopt; het zet zich nog eens uit. alvorens het geheel en al ophoudt te slaan. Blaas ik den adem uit, breng dan alles aan Hermas over, wat ik u zeide, en zegen hem duizend en dui zendmaal, in mijn naam en in dien zijner moeder. Zeg hem nooit, neen nooit, dat zij in een oogenblik van zwakheid den schurk, den man, dien ongelukkige me enik, dien ik alles vergeef, gevolgd is. Geef Hermas de zen ring, daarmede en met den brief, dien gij onder de kruiden van mijn legerstede in het hol zult vinden, zal hij zich begeven naar zijn oom, die AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 14 September 1927. In hun voorstel aan den Gemeente- raad betreffende de vrije artsenkeuze deelen B. en W. mede, dat voor den oorlog aan ongeveer 3000 personen be wijzen voor kosteloozo geneeskundige hulp afgegeven werden. Nu is dat ge tal gedaald tot ongeveer 1000. Hieruit valt tweeërlei leering te trekken. In de eerste plaats, dat de economi sche toestanden veel verbeterd zijn. Bittere armoede komen niet meer in een dergelijke mate voor als eer tijds. Maar ook organisatorisch zijn we een eind verder, want die 2000, die nu geen kostelooze hulp meer krijgen zijn daarom allemaal nog niet instaat om elke doktersvisite te betalen. Neen, deze hebben voor het grootste cieel zich aangesloten bij ziekenfond sen, zoodat de lasten nu gemeen schappelijk worden gedragen. Ik zou dit aan de menschen die voortdurend jammeren over de slech te dagen van thans, wel eens aan het verstand willen brengen. OBSERVATOR. stelde eischen voldoet, zou aldus de Minister het slachten gedeeltelijk voor eigen gebruik, gedeeltelijk voor den verkoop slechts kunnen worden toegelaten tot ten hoogste twee dieren per jaar, zooals destijds door den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid in de Tweede Kamer als norm werd aangegeven. VERKIEZING ONDER RECHTERLIJK TOEZICHT. Toen Maandagmorgen de nieuwe stemming voor leden van den ge meenteraad van Aardenburg nog slechts korten tijd begonnen was, ver schenen in het stembureau waarvan de heer Wijffels voorzitter was, de substituut-officier van justitie, de heer mr. baron van der Feltz uit Mid delburg en de kapitein der mare chaussee, de heer Van der Hoek uit Vlissingen. Zij namen aan een tafel tje plaats om den gang van zaken te volgen. Na afloop hebben zij de bussen met stembiljetten verzegeld. Zij waren 's morgens in het stembureau 2 geko men: de voorzitter van het stembu reau, de heer Wijffels, werd hierop onwc-l, en is den geheelcn dag niet te- rugfekeerd. Incidenten hebben zich 's avonds niet voorgedaan. J HET EERSTE LUCHTVAART- ABONNEMENT. Men meldt aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: De K.L.M. heeft haar eerste 25- vluchtenboekje aan een luchtreiziger ter hand gesteld. Het is de heer B. de Heer, de bekende postzegeiliandelaar te Rotterdam, die voor zijn vele za kenreizen steeds uitsluitend gebruik maakt van de K.L.M. Dit voorbeeld zal vermoedelijk weldra door andere vaste luchtreizigers der K.L.M. wor den gevolgd. RADIO-VERBINDING MET NED.IND1E De heeren Holtzappel, hoofd van den Radiodienst in Ned.Indië en van Doorn, inspeeieur van den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst, die op hun doorreis zijn naar de Internationale Radioconferentie te Washington, brachten een bezoek aan de Philips Fabrieken. Nadat zij met veel belang stelling de verschillende radio-afdee- lingen en laboratoria bezichtigd had den, werd door hen van de gelegen heid gebruik gemaakt om met behulp van den Philips Korten Golfzender, den radiodienst in Indië en hun fami lieleden aldaar toe te spreken. Bij deze gelegenheid werd ook de Indische telefoniezender te Malabar gebruikt, om van uit lndië te antwoor den. Gedurende ruim een half uur werd op deze wijze met verschillende personen in Bandoeng een kruisge- sprek gevoerd, V dat uitstekend ver liep. De ontvangst van den Philips zender in Indië was Wederom zoo goed dat in Bandoeng een normaal tele foontoestel kon worden gebruikt, om het gesprek te voeren. hem zal opnemen en hem een plaats bij het leger bezorgen, zooals hem toe komt, want rnijn broeder staat in aanzien bij den keizer. Hoor nu hoe A.gapitus de onzen aan moedigt! Zij strijden daar dapper. Dat was de Romeinsehe tuba. Let op, thans zal de bende het kasteel bezet ten en van hier uit de heidenen be schieten. Breng mij in den toren als zij hier komen. Ik ben zwak; ik wil nog eens al mijn innerlijke krachten verzamelen en bidden, opdat ik kracht vinde den man niet alleen met de lippen te vergeven' „Daar beneden, zie, daar komen de Romeinen", riep Paulus den kranke toe. Vervolgens riep hij naar bene den: Hier op, hier! Verder links zijn de trappen! „Daar zijn wij", antwoordde een barsche stem. „Mannen blijft hier op den voorsprong staan en houd het kasteel in het oog. Dreigt u gevaar, waarschuwt mij dan met de tronipet. Ik klim naar boven; dóAr van de to renspits zal men kunnen zien hoever die honden gekomen zijn". Onder het spreken dt zer woorden had Stephanus opmerkzaam zitten luisteren. Toen de Galliër weinige oogenblikken later den muur beklom, en naar binnen in het kasteel riep: „Is bier niemand die mij de hand reikt?" rj^p de kranke Paulus en zei- ae tot hem: „Til mij op en ondersteun mij, spoedig T v - - u (Wordt vervolgil i

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5