2778 CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8»'« JAARGANG WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2231 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ons nieuwe telefoon nummer is V Een voorbeeld aanwezig. Toen onlangs het bericht kwam, dat de Glindhorst in staat van faillisse ment was verklaard, stelden wij ons op het standpunt, dat daarmede de stichting niet mocht te gronde gaan De door het Utrechtsch Dagblad als mogelijk veronderstelde tusschen- komst der Regeering achtten wij plichtmatig. In het Diaconaal Correspondentie blad komt Mr. L. Lindeboom Czn. thans mededeelen, dat van een derge lijke hulp een sterk sprekend voor beeld in de geschiedenis aanwezig is. Dr. J. J. Westendorp Boerma ver haalt in zijn werk over de Maatschap pij van Weldadigheid, dat eind 1835 de toestand dezer Maatsch. zoo was, dat zij een schuld had van f 4 milli- oen, terwijl de regeering reeds een imillioen gulden had bijgedragen. Daarbij kwam. dat, ondanks de sta king der aflossing, de Maatsch. voor 'n jaarlijksch tekort stond van twee honderd duizend gulden. De Minister overwoog echter, dat bij een algeheele liquidatie de natio nale eer „van een zeer treffende zij de" gekrenkt zou worden. Hij zag op tegen de eindelooze moei lijkheden, die uit deze operatie zou den voortvloeien en oordeelde daar om, dat de Maatsch. moest worden gehandhaafd. Daarop werden krachtige steun maatregelen genomen en een goede financieele basis werd gevonden, zoo dat de Maatsch. bleef bestaan. De Glindhorst heeft een schuld van plm. f 800.000 en moet aan rente be talen ongeveer f 36.000 per jaar. Af gescheiden van de mindere waarde van het geld nu in vergelijking met 1835, is dit bedrag een peulschilletje vergeleken bij dat, hetwelk bij de Maatschappij van Weldadigheid ge moeid was. Wanneer daarom "ook hier een be tere financieele basis gevonden zou kunnen worden en daartoe is ons Geref. volk ongetwijfeld in staat clan zou het voorbeeld van 1835 ook thans door de Regeering gevolgd kun nen worden. Wij hopen, dat het Bestuur in de ze richting werkzaam zal zijn. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA STUDENTE. Behalve Prinses Juliana hebben zich 115 dames-studenten laten in schrijven als lid van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden Bij de avondbijeenkomst was ook de Prinses aanwezig. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie alhier Mr. E. C. Wiersum, advocaat en pro cureur alhier. VRIJE ARTSENKEUZE. B. en W .leggen in een uitvoerig ge drukt stuk aan den gemeenteraad over een ontwerp-verordening betref fende het verleenen van kostelooze ge nees- en heelkundige hulp aan onver- mogenden, met een breede toelichting daarop. In dit voorstel gaat het om invoe ring van de gedeeltelijke vrije keuze van arts, In de eerste plaats noemen B. en W. al de bezwaren op die gedurende lan gen tijd hun college weerhielden met een dergelijk voorstel te komen. Het getal belanghebbenden slonk van 3000 voor den oorlog tot onge veer 1000 thans. Dit aantal is te ge ring om te verwachten dat gevestigde geneesheeren zich tegen een vergoe ding, als door de ziekenfondsen uit gekeerd, daarvoor geven zullen. De lokaliteit waarin de artsen zit ting houden is een bezwaar. Onbillijk wordt geacht de stadsge- neesheeren ontslag te verleenen na zooveel jaren dienst. Ook in andere gemeenten had de invoering van de vrije artsenkeuze geen ander gevolg dan dat slechts en kelen van arts veranderden. Aansluiting bij een of ander fonds zou niet overeenkomen met de verant woordelijkheid van de gemeente, om dat dan elk toezicht en zeker elke in vloed op de verhouding tusschen ge neeskundigen en patiënten zou teloor gaan. Toch is het college gezwicht voor deze bezwaren omdat een arme niet mag onthouden worden wat ieder an der bezit. In die omstandigheid achten B, en W. de oplossing door den heer Groene- veld aan de hand gedaan uitnemend. Dit voorstel bedoelt de 6 stadsgenees- heeren in dienst te houden, zij blijven half ambtenaar en worden beloond als de ziekenfonds-geneesheeren en overi gens bij wijze van vacatiegeld. De commissie voor den Geneeskun digen Dienst stond in haar grootst mo gelijke meerderheid aan de zijde van den heer Groeneveld. Ook de Gezondheidscommissie ging met het denkbeeld accoord B. en W. hebben op dien grondslag een regeling ontworpen. Het denkbeeld van den beer Groeneveld is overge nomen, met uitzondering van de beta ling per vacatie, waarvoor een vast bedrag van ƒ500 per jaar in de plaats is getreden. Van de zijde der geneesheeren kwam eenig verzet. Aan sommige wenschen kon worden tegemoet gekomen. Aan den wenscli om de bezoldiging op hoo- ger plan te stellen rneenen B. en W. niet te moeten voldoen. De verordening, die 33 artikelen telt ontvangt op sommige artikelen nog een bepaalde toelichting. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag te 2 uur kwam de Ka mer van Koophandel en Pabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer in openbare vergadering bijeen. De voorz. deelde in zijn openings woord mede, dat het vereisclite aan tal leden om besluiten te nemen niet aanwezig was. Inmiddels komen nog enkele leden ter vergadering. Medegedeeld wordt, dat een schrij ven is ingekomen van de Prov. Wa terstaat, dat getracht zal worden de vernieuwing der brug te Koudekerk te doen geschieden voör rekening der provincie. Zooals hekend wenschte men aan vankelijk slechts eenige kleine her stellingen te verrichten, doch de K. v. IC. en het gemeentebestuur achtten het beter hiermede wat te wachten om een grondige verbetering mogelijk te maken. Spr. hoopt, dat er thans spoedig een beslissing genomen zal worden. Hierna werden de ingekomen stuk ken behandeld. Van het departement van Handel en Nijverheid was ingekomen een me- dedeeling betreffende de verlaging v. liet Spaansche douanetarief. Van hetzelfde ministerie een be richt, dat het tarief voor invoerrech ten in Noorwegen aanmerkelijk is ver laagd. Verder van hetzelfde departement de mededeeling, dat de certificaten van oorsprong voor Griekenland moe ten worden bekrachtigd door de Grieksche consulaire ambtenaren. Idem over de Fransch-Duitsche handelsovereenkomst, inzake verhoo ging der tarieven. Idem inzake de a.s. verhooging van invoerrechten in Oostenrijk, hetgeen voor Nederland een niet onbelangrij ke verhooging beteekent, bijv boter van GO tot 80 goud kronen, boomen en planten van 16 tot 36 goudkronen. Idem betreffende de intern, confe rentie te Genève betreffende de af schaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen. De mededeelingen hierover beslaan een grdot dossier, doch de voorz. is van meening, dat aanneming van het wetsontwerp zeer toe te juichen zou zijn. Echter zijn er ook hier wel be zwaren. Zoo bijv. de bepaling, dat bij opheffing van een invoerverbod van het eene in liet andere land wordt ge heven een zoodanig prohibitief in voerrecht, dat het feitelijk gelijk staat met een invoerverbod De heer v. /'onneveld is het hierin niet geheel mc't den voorz. eens. Ame rika heeft bijv. geprobeerd door een hoog prohibitief invoerrecht den bloembolleninvoer stop te zotten, doch zulks is niet gelukt, waarop het in voerverbod volgde. Spr. prefereert dan ook een prohibitief invoerrecht boven een invoerverbod. De voorz. vraagt dan, of de lieer v. Zonneveld goedvindt, dat er de regee- ring op gewezen wordt, dat het ver band ontbreekt tusschen het prohi bitief invoerrecht en het tolrecht. In dien geest wordt besloten. Van het Ministerie van Financiën is bericht ingekomen, dat Alphen a. d. Rijn niet aangewezen kan worden als losplaats bij invoer van goederen, omdat de kosten voor douaneperso neel enz. daarvoor te hoog zijn. Inzake de pogingen om te komen tot de overschakeling bij telefoonge sprekken en het Voranrufssysteem is van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie bericht ontvangen, dat deze zaak in onderzoek is. Naar aanleiding van een verzoek van den lieer Zonneveld inzake het oproepsysteem, zooals zulks in andere landen geschiedt en waarbij, indien men den betreffenden persoon niet aan de telefoon kan krijgen, geen te lefoongesprek behoeft betaald te wor den, vrij langdurig gediscussieerd. Besloten wordt ten slotte zich met een adres'te wenden tot het H. B. der Posterijen en Telegrafie om te verzoe ken een verminderd tarief, indien men den opgeroepene zelf niet aan de telefoon krijgt. Naar aanleiding van een verzoek van het bureau Gemeentewerken te Leiden om op te geven welke klach ten men heeft inzake de vaardiepten van het water te Leiden, deelt de voorz. enkele klacten mede, welke ter kennis van het bureau gebracht zul len worden. Naar aanleiding van een aanvraag van den directeur van het rijkstele graafkantoor te Leiden om aanslui ting aan het streeknet Lisse voor het voeren Van telefoongesprekken, deelt de voorz. mede, dat de commissie van vervoer enz. het niet noodig oor deelde hiertoe over te gaan, omdat het telefoonverkeer met deze streek niet zoo groot is. De heer v. Zonneveld vraagt, of hier ook rekening is gehouden met het feit, dat alle aangeslotenen in deze streek gratis met het bureau der Ka mer zullen kunnen telefoneeren. De heer jhr. Roëll zegt, dat dit punt door de commissie niet onder de oogen is gezien. Daarom wch-dt besloten het onder zoek nog verder uit te strekken en nog geen besluit te nemen. Van de uitnoodiging van de zilver- fabriek „Voorschoten" en de Holl. Kettingfabriek zal dankbaar gebruik gemaakt worden. Als voorloopige da tum is vastgesteld Woensdag 5 Oc tober a.s. Een circulaire inzake de bestrijding van het cadeaux-stelsel van het comi té van actie tot bestrijding van den verkoop met eadeaux uit Amsterdam, wordt gerenvoyeerd naar de afdeeling kleinbedrijf. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze werd eerst in behan deling genomen punt 6 van de agen da: Vaststelling antwoord aan de polders Nieuwkoop en Noorden inza ke ophooging rietland ingevolge prae- advies der Commissie voor Vervoer, Post- en Telegrafie. Over een en ander kan men in ons blad van gisteren nadere gegevens vinden. Ingekomen is een schrijven van de gemeente Nieuwkoop, dat vanwege de gemeente Den Haag een nader on derzoek is ingesteld. De gemeente Den Haag zal overigens zeer veel prijs stellen op het rapport van de Kamer van Koophandel. Zonder bespreking wordt besloten het adres, behoudens een kleine wij ziging zooals voorgesteld, te verzen den. Thans komt in behandeling punt?: Verbetering Leidsche Trekvaart. De zaak verkeert nog in een zeer voorbe reidend stadium. In een volgende vergadering zullen over deze zaak na dere mededeelingen worden gedaan. Bij punt 8 zou in behandeling ko- inen de mogelijkheid van export Van Leidsche Kaas. Er zijn echter termen aanwezig om deze zaak niet nader te behandelen, zoodat dit punt van de agenda wordt afgevoer 1. De datum van verkiezing van leden voor de Kamer wordt vastgesteld op 14 November. Punt 5, dat aanvankelijk uitgesteld was komt thans in behandeling, n.l.: Vliegtuigverbinding met Ned.-Indië en goedkooper telegramtarief. Er wordt eenige bespreking gevoerd over het verbinden van deze twee dingen. Hoewel deze dingen niet met. elkaar kunnen verbonden worden, zoo meenen toch eenige heeren, dat waar slechts antwoord gevraagd wordt op een vraag betreffende de vliegtuigverbinding, het telegram tarief er niet bij ter sprake kan wor den gebracht, terwi'l andere heeren meenen, dat deze zaken zeer nauw sa menhangen. Besloten werd op het schrijven van den directeur-generaal te antwoorden als volgt: de Kamer acht een dergelijke snelle verbinding van Indië met het moe derland voor liet postverkeer en voor al ook voor het zenden van monsters van groote beteekenis voor onzen Ne- derlandsehen handel. Hoewel na voorloopige informatie gebleken is, dat de industrie in het gebied der Kamer in het algemeen geen directe behoefte gevoelt aan een snellere verbinding met Ned.-Indië. is het niettemin de Kamer bekend dat eenige ondernemingen het een factor van groot belang achten, wanneer op monsterzendingen, vergezeld van de tegenwoordig algemeen geëischte vaste offertes, zoo spoedig mogelijk een beslissing wordt gegeven. Aanbiedingen naar Ned.-Indië van soms belangrijke voorraden, welke door de een of andere omstandigheid tegen goedkoopere prijzen kunnen worden aangeboden, kunnen door het heden ten dage lang onderweg blijven der monsters niet worden gedaan. Anderzijds is het ook een indus trieel belang van groote beteekenis, wanneer fabrikanten spoedig kunnen weten of van de bemonsterde offerte ai dan niet zal worden gebruik ge maakt. De Kamer vestigt er in het hijzon der de aandacht op, dat er zekerheid moet bestaan, dat 'de proef eenige ja ren zal worden voortgezet. Er zal im mers eenige tijd moeten verloopen, al vorens de handel zich aan de nieuwe verzendingsmogelijkheid zal hebben aangepast en geleerd zal hebben van de voordeelen een intensief gebruik te maken. In verband met deze nieuwe ver bindingsmogelijkheid verkrijgen de hooge telegramkosten steeds meer ac tualiteit. Deze bedragen nog steeds 2 per woord. Wel is waar wordt tegen woordig zeer veelvuldig gebruik ge maakt van uitgestelde telegrammen, welke slechts 1 per woord kosten, maar ook dit is voor een vlot han delsverkeer met ons Indië nog veel te hoog te achten, welke opmerking ook geldt voor de D.L.T.-telegrahimen. Voor een regelmatig zakenverkeer is een veel goedkoopei telegramtarief naar Ned.- Oost-Indië een dringende eisch. De verbetering der techniek van overseinen langs radio-telegrafi- schen weg, billijkt trouwens zeker een ingrijpende tariefsverlaging. De Kamer wil ook in dit verband wijzen op het voorschrift, volgens het welk bij inschrijving voor het gouver nement vaste offertes moeten worden gemaakt. De noodzakelijkheid van een snel en goedkoop telegramverkeer naast de mogelijkheid om snel brie ven en monstercollecties te verzenden komt daardoor wel zeer sterk uit. Een goed geoutillegrden vliegdienst, gesteund door een goedkoop telegram tarief, acht de Kamer van zeer groot belang voor een deugdelijk handels verkeer tusschen het moederland en de koloniën, waarom zij hoopt, dat de door U in het werk gestelde pogingen zeer spoedig tot een gunstig resultaat mogen leiden. De Kamer is voornemens hare aan dacht aan deze zaak te blijven geven en stelt zich voor eventueele nadere gegevens te Uwer kennis te brengen. De Kamer verklaart zich gaarne be reid een afgevaardigde te zenden om aan een bespreking over deze aange legenheid deel te nemen. Hierna volgt sluiting der openbare vergadering. kon, ned. mij. van tuinbouw- en plantkunde. (Slot.) Na de rede van den burgemeester werd het eerst liet woord gevoerd door den voorzitter van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, jhr. G. F. van Tets van Gooichalxoord. Namens de 54-jarige Maatschappij wenschte hij de thans 50-jarige doch ter geluk. In het bijzonder prees spr. den heer E. Th. Witte voor hetgeen deze voor de Leidsche afdeeling, maar niet al leen voor deze afdeeling, in het be lang van tuinbouw en plantkunde heeft gedaan. Vervolgens voerde de heer M. Gal- jaard het woord namens de Leidsche Tuiniersvereeniging „Door Eendracht Verbonden", die in het bijzonder de aangename samenwerking met de ju- bileerende vereeniging in liet licht stelde. Hij bood den heer Witte een voorzittershamer aan. De heer Van der Zande, inspecteur bij het landbouwonderwijs wees er o. m. op, dat van de zijde der rogeering niet veel kan tot stand gebracht wor den, als uit den boezem van belang hebbenden zelf geen kracht uitgaat. De Leidsche afdeeling heeft die kracht steeds ten volle betoond. Hij bood de vereeniging zijn beste wen schen aan. Van de volgende sprekers noemen wij nog den hr. B. J. A. Bouwmeester, uit Den Haag, namens de Haagsche zustervereeniging; den heer A. Gal- jaard, namens den Bond vai. oud-cur sisten; den heer J. de Groot, als hoofd der cursüssen; den heer N. C. F. van Ginkel, namens de Kamer van Koop handel voor Rijnland; en den heer v. Buuren, namens de zustervereeniging Bloemendaal-Velzen. De voorzitter, de heer Witte, dank te elk der sprekers afzonderlijk, waar na de secretaris,- de heer J. Kriest, voorlezing deed van verscheidene in gekomen gelukwenschen. Vervolgens bezochten de genoodig- den de tentoonstelling, die in alle za len der Stadsgehoorzaal wordt ge houden. Gisteravond verzamelden zich de deelnemers aan het feest aan een of- Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Buitenland Een typhoon heeft in Japan groote verwoestingen aangericht. Bij de Rijnscheepvaart dreigt een nieuwe staking. De Noordelijke legers in China trek ken terug. De toestand in Litauen. ficieelen maaltijd in In den Vergul den Turk, waarbij de burgemeester, mr. A. van de Saiu.e Bakhuyzen, me de aanzat. Vervolgens begaf men zich naar De Graanbeurs, waar een feestelijke sa menkomst plaats had. De tentoonstelling. De tentoonstelling is deels onderge bracht in de groote benedenzaal, deels in een der bovenzalen en de ga lerijen van de Stadsgehoorzaal, welke ruimten zich uitstekend voor dit doel leenen. In de galerij beneden treffen we, behalve een stand van het kunst atelier Florigaza van Mevrouw Mar tens van Balgooi te Haarlem, die hier wederom handschilderwerk met bloc- menmotieven toont, kleedjes, kus sens, enz., nog twee groepen van hoofdzakelijk 'grocnblijvende heesters aan van den lieer A. Spaargaren te Boskoop. Deze is de eenige inzender, die geen lid der afd. Leiden is. Overi gens is het hier getoonde dus geheel een prestatie der leden dier afdeeling, waarop ze met recht trots kan zijn. In de benedenzaal zijn de inzendin gen alleen langs de wanden geplaatst, daar de middenruimte met het oog op de hier te houden vertooningen van het kunstspel Bloemensproke be schikbaar moest blijven. Na bij den ingang een reclamestand van het tuinbouwblad Bloemsier- kunst gepasseerd te zijn, valt het oog allereerst op het tooneel, waar tegen een diep blauwen achtergrond een keurige opstelling gevormd is met be hulp van oude exemplaren Kaapsche planten enz., die alleen aan te treffen zijn in de ouden universiteitstuin, zoo als onze stad die bezit. Vooral oude, zes meter hooge Cordyline's en een mooie groote blauwgrijze Eucalyptus komen prachtig uit tegen zulk een achtergrond. Links van het tooneel heeft de fa. J Buurman en Zoon, alhier, een waar dige proeve gegeven van wat haar afd. tuinarchitectuur vermag. Hier toch is een rotsgroepje, gecombineerd met een beplant muurtje opgesteld, dat treft door de wijze waarop alles in stijl gehouden is en waardoor het een rustigen artistieken indruk geeft, vrij van de leelijke overdaad, waaraan vaak zulke inzendingen mank gaan. Hier is deels met kristallijnen kalk steen, deels met bruine lavastukken gewerkt, terwijl het muurtje uit zand steen is opgetrokken, waarop de blau we Campanula s zoo aardig overhan gen. Voorts merken we hier nog een forsch exemplaar der Perowskia atri- plicifolia op, een halfheester met grijs blad en aardige fijne blauwe trosjes. In den tegenovergestelden hoek hebben de lieeren W. en K. J. van Veen, alhier, tezamen een aardig ge heel gemaakt, een leuk tuinzitje voorstellend, waarin op den voorgrond van de gelegenheid gebruik gemaakt is, diverse rotsplantjes uit te planten, waarbij Luxemburgsclie kalksteen als materiaal een zeer goeden indruk geeft. Als bijzonderheden vermelden we hier een groep der mooie bonte Polygonum filifonne fol. var., bloeien de Humea elegant-takken, een zeer lastig te overwinteren gewas met eigenaardigen bladgeur, vandaar ook wel wierookplant genoemd, en de heel ouderwetsche, uit de culturen zoo goed als verdwenen bonte sajie, Sal via officinalis var. tricolor. In het midden der zaal zien we aan weerszijden gelijksoortige opstellin gen afgesneden bloeiende vaste plan ten van gebr. v. Egmond en Willy v. Eginond. beiden te Oegstgeest, waar van vooral de eerste veel indruk maakt, omdat de tal van tinten, waar mede gewerkt is, met zeer veel smaak tot een harmonisch© kleurenweelde zijn vereenigd. Bij de eerst© vallen vooral Palox-, Gaillardia's en vuurpij len op, benevens mooie pollen van het vierkleurige zenegroen, Ajuga rep- tans var. quadricolor; bij de laatste zien we vooral Pyrethrums, o.a. de prachtig witte Yvonne Cajeux, mooi© gele Solidago, de blauwe Clematis Davidiana, enz. Rechts in den hoek zien we een groote inzending van den heer Lubbe te Oegstgeest, waarbij de vuurpijlen, 'waarvan deze firma zoovele nieuwe zaaiingen in den handel heeft ge bracht, natuurlijk den hoofdschotel vormen. Verder aardige Asters, de mooie Erigon Messagranda fl. pl„

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1