2778 CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8»'« JAARGANG DINSDAG 13 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2230 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Ons nieuwe telefoon nummer is V Ook een wanhoop. Iemand uit Leiden schreef als volgt aan „Het Volk": „Acht honderd herhalingsmannen, dienz^lfden dag opgekomen, stonden Donderdag op de binnenplaats van de Morschpoortkazerne aangetreden, ten einde een speech van den grootmajoor aan te hooren. Hij vertrouwde, dat de mannen als Nederlander de opoffe ring, die van hen werd gevraagd, zou den weten te dragen. Als de mannen één of andere grief hadden of iets wil den weten, dan konden zij zich tot hun meerdere wenden, welke al het mogelijke zou doen ,hen te helpen. De jnarschen zouden zich niet verder uit strekken dan Katwijk. De majoor wist, dat er onder de mannen velen waren, die zouden zeggen: „Is dat nou alles, ik wou dat ze verder wa ren". Hij babbelde nog wat en ver dween met een vriendelijk knikje. In de gangen waren geschilderde borden aangebracht met den volgen den tekst: Hedenavond Feestelijke bijeenkomst in de soldatenkantine. Komische voordrachten, jaszband, solo nummers. Attractievol. De kantine is een groote soldaten- kamer, waaraan 14 dagen lang ge- Werkt is, ten einden ze een zoo fees telijk mogelijk aanzien te geven; moeite noch kosten zijn gespaard. Een toonbank is geslagen, waterlei ding en electriciteit aangelegd, too- neel en kleedhokje, benevens hokje voor jasz-band getimmerd, radio aan gelegd, tientallen vlaggen en vlagge tjes opgehangen, en ettelijke palmen aangebracht. Is deze herhalingsoefening zelf niet een komische voordracht van het mi litairisme, zij het dan voor de jongens een wat wrang-komische? Glansnummer was het optreden van den generaal-majoor, die in eigen persoon de kamers kwam inspektee- ren. En als je dan 's avonds in de stad wandelt en je komt de herhalings- anannetjes tegen, jas half open, muts scheef op hun kop, sommigen met laag bruine schoenen en geruite sok ken, waarom poeties gewonden, niet of slordig groetend voor hun meerde ren, dan wanhoop je er aan, of we ooit een militaire natie zullen wor den". Het slot is kostelijk, dat de schrij ver wanhoopt dat we nog eens ooit een militaire natie zullen worden. Natuurlijk is dit ironie en is het eer ste gedeelte van den slotzin met heel wat meer genoegen geschreven. Wij merken op dat in deze rede voering van den Korpscommandant voor ons volstrekt geen nieuw geluid klinkt. Ongeveer hetzelfde beluister1 tien wij reeds in 1902 en 1903. 't Is maar de vraag hoe worden die woor den opgevat Het Volk meent dat in deze toon klinkt het spook van Assen, waarme de dan de relletjes in dat garnizoen bedoeld zijn. Nu geven wij gaarne toe, dat, dank zij dergelijke helaas voor gekomen uitspattingen, 'er een stre ven is om d?ze te voorkomen. Maar ook willen wij opmerken, dat er ge lukkig nog een kern in onze jonge menschen zit, die zich niet door So cialist of Communist laat intimidee- ren, maar die moedig draagt het lot dat nu eenmaal niet is te ontgaan. Ook de herhalingsoefeningen behoo- ren tot de harde noodzaak van de weerbaarmak ing. Om der zonde wille blijft er oorlog. Gaarne en met volle overtuiging doen wij mede aan de wegneming van tilie oorzaken voor een nieuwen oor log, maar wij sluiten onze oogen niet voor de werkelijkheid Gaarne aanvaarden wij ook elke tosnadering tusschen Officieren en Minderen, waardoor het verblijf in het Leger veraangenaamd kan wor den. In dat opzicht is er nog heel wat te doen. Wij wanhopen niet, dat als het er op aan komt ons volk zal weten op de juiste wijze het Vaderland te verdedi gen. Zelfs wanhopen wij niet, dat in dat oogenblik de sociaal-democraten van nu het voorbeeld van Troelstra van 1914 zullen volgen en van harte aan de landsverdediging zullen mede pen. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana heeft van middag omstreeks 2 uur, komende uit Katwijk aan Zee, waar zij heden haar villa 't Waerle heeft betrokken, per auto een bezoek gebracht aan het Nutsgebouw alhier, waar het clublo kaal van de Ver. van Vr. Studenten is gevestigd, met het doel, zich als lid dezer vereeniging te laten inschrij ven, hetgeen geschiedde onder den naam van freule van Bueren. Eenige studie-vriendinnen, die zich eveneens als lid der vereeniging lie ten inschrijven, vergezelden de Prin ses. Aan den ingang werd de Prinses opgewacht door eenige bestuursleden van de V.V.L.S., waarna zij zich naar het Clublokaal begaf, waar de in schrijving plaats had. MUZIEK- EN VOORDRACHTEN AVOND. Er was gisteravond zeer veel be langstelling voor den Muziek- en Voor drachten-avond, die vanwege het Al gemeen Comité voor Ontspanning van Herhalingsplichtigen, voor militairen van het garnizoen alhier, in de groote zaal der Stadsgehoorzaal werd gege ven. Door de toevallige omstandigheid, dat de Afd. Leiden, en Omstreken der Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vandaag haar jubileum tentoonstelling heeft geopend, was de zaal schitterend versierd met bloemen en planten en had vooral het tooneel een sprookjesachtig aspect. Onder de aanwezigen op dezen, avond waren verschillende Burgerlij ke «en militaire autoriteiten. We noe men slechts de wethouders Reimerin- ger en Goslinga, de gewezen wethou der Sanders, de garnizoenscomman dant overste Kist, de referendaris de heer Rosier enz. De heer Reimeringer opende dezen avond met een kort woord. Spr. heette militairen zoowel als burgers hartelijk welkom en zei voorts zeer kort te wil len zijn omdat na een dag van hard werken, men liever de ontspanning der muziek heeft dan lange redevoe ringen. Spr. dankte allen die aan het welslagen van dezen avond zullen me dewerken. n.l. het Leidsche muziekge zelschap, Sanders' Gemengd Koor en den heer en Mevr. v. Riemsdijk, welke laatsten voor de voordrachten zouden zorgen. Verder dankte spr. de vertegen woordiger van de Kon. Mij. van Land bouw en Plantkunde voor de mooie decoratie van de zaal. Spr. is er van overtuigd, dat met het welkom, dat hij aan de aanwezigen toegeroepen heeft, een groot deel van de Leidsche bur gerij instemt, omdat ze belangstelling en waardeering heeft voor het werk der militairen. De Nederlanders heb ben altijd getoond hun plicht te ken nen, ook als soldaat (applaus). Men moet in het buitenland geweest zijn om te kunnen waardeeren het eigen land. Aan het hoofd van onze regee ring staat nog altijd een telg uit het Huis van Oranje en daarvoor zijn wij dankbaar. Spr. stelt voor een saluut uit te brengen op onze geliefde Vor stin, waaraan geestdriftig wordt vol daan. Dan zet de muziek het Wilhelmus in en het eeuwenoude Volkslied wordt ernstig door de vele zware mannen stemmen aangeheven. Dan wordt een aanvang gemaakt, met de afwerking van het muzikale programma. Het spreekt vanzelf, dat de muziek in orde was. Het Leidsche muziekcorps en Sanders' Gemengd Koor „De Sier met hun directeuren de heeren Joh. C. Geyp en W. J. Mi- zee, waarborgen een avond van muzi kaal genot. Reeds bij het eerste optre den werd het zangkoor teruggeroepen en moest het nummer „Trieneke" nog eens geven. De militairen waren zeer geestdriftig in hun loftuitingen. De heer v. Riemsdijk, de Overijsel- sche dichter-z-mger, bracht met de dame, die hem accompagneerde (Me vrouw v. Riemsdijk kon niet optreden) de noodige afwisseling. Wie den boe- renzanger, met zijn leuke tronie, in zijn Overijselsch pakje, met zijn dia lect al eens heeft hooren zingen en grappen maken, kan begrijpen dat zijn succes groot was. 't Is onmogelijk een ernstig gezicht te zetten, wanneer hi.i met onnavolgbare geestigheid zijn liedjes voordraagt. Ook voor zijn ac- compagnante hebben we niets dan lof. Haar werden onder luid applaus bloe men aangeboden. Het was een avond vol afwisseling, een avond van echt muzikaal genot en van groote vroolijkheid. TUINCONCERÏ. Het Leidsche Politiemuziekgezel- schap, directeur de heer M. Bolderdijk, hoopt Woensdag a.s. des avonds te S uur in den tuin van café „Zoinerzorg aan den Stationsweg een tuinconcert te geven. Gezien het programma be looft het een mooie avond te worden. JHR. MR. C. G. A. VAN ASCH VAN WIJK. f Op 69-jarigen leeftijd is alhier over leden jhr. rnr. C. G. A. van Asch van Wijk, oud-griffier, bij de kantonge rechten te Hulst, Purmerend, Berli- cum, Rotterdam, Leiden en Breda. Gedurende eenige jaren was hij ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol land, waarin hij zitting had voor de A. R. partij. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s. HET VUIL NAAR DEN OVEN OF NAAR DEN AKKER. De Commissie voor Vervoer enz. van de Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft, op verzoek van die Kaimer, een rapport over het Plan Nieuwkoop uitgebracht na een nauw gezet onderzoek, het hooren van voor- en tegenstanders en na kennisneming van een uitvoerigen brief van Dr. J. B. M. Coeberg, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. De Commissie besloot zich aan de zijde der voorstanders van het plan te scharen en sluit zich aan bij het standpunt van bet Polderbestuur, dat op het Rijk het risico wil leggen, waartegenover ook het Rijk in de winst zal deelen. De Commissie stelt derhalve de Ka mer van Koophandel voor een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te zenden, met het verzoek een regeling te willen bevorderen, alsme de een adres aan de Gemeente 's-Gra- venhage te doen toekomen, waarin onder overlegging van het tot den Minister te richten adres, in overwe ging wordt gegeven, een zeer ernstig onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid het Plan-Nieuwkoop te ver wezenlijken. MELKBEZORGEN OP ZON- EN FEESTDAGEN. Bij adres van 9 December 1926 heeft het bestuur van de afdeeling Leiden v:n den Centralen bond van trans portarbeiders zich tot den raad ge wend met het verzoek, eenige wijzi gingen te brengen in de verordening op de winkelsluiting, voor zoover bet betreft het verbod van aflevering van melk op Zondag, waarvoor o.m. in bijzondere gevallen ontheffing zou kunnen worden verleend. De commissie voor de strafverorde ningen deelt thans den raad o.m. mee, dat ook zij de tegenwoordige regeling niet bevredigend acht. In de eerste plaats merkt zij op, dat een verbod voor twee achtereenvolgende dagen niet onder alle omstandigheden be zwaar meebrengt, doch alleen in ge val van groote hitte, van epidemieën, e.d., zoodat wanneer laatsbedoelde ge vallen zich niet voordoen, voor een verbod ook voor b.v. den Hemel vaartsdag, zoomede den lsten Kerst dag en den Nieuwjaarsdag, veel te zeggen valt. Aan den anderen kant kan zelfs een verbod voor één dag onder bepaalde omstandigheden onraadzaam zijn, zoodat het gewensch't schijnt in de verordening een bevoegdheid voor B. en W. tot het verleenen van dispensa tie op te nemen, het ontbreken van welke bevoegdheid der commissie bij nadere overweging voorkomt een technische fout der tegenwoordige verordening te zijn. Van deze be voegdheid moet alleen in bijzondere gevallen gebruik worden gemaakt. Onder mededeeling, dat een min derheid der commissie zich met het verleenen van de bevoegdheid tot dis pensatie van het verbod op Zondag geheel kan vereenigen, doch het ver bod niet tot de drie genoemde feest dagen wenscht te zien uitgebreid, stelt de commissie voor, de betreffen de verordening in dier voege te wijzi gen, dat B. en W. de dispensatie in kwestie zullen kunnen verleenen. HET NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. Vrachtauto's. Ter kennis van houders van vracht auto's, zwaarder wegende dan 1700 Kg., of met grooteren wieldruk dan 1200 Kg., met inbegrip van lading, wordt gebracht, dat ingevolge bekend making van den Minister van Water staat, formulier envoor de aanvrage van inschrijvingsbewijzen als bedoeld bij artikel 36 van het nieuwe Motor en Rijwielreglement, kosteloos ver krijgbaar zijn aan het Politiebureau, Zonneveldstraat, alhier. Afd. Verkeer, des v.m. tusschen 9—12 uur en des n.m. tusschen 1.30 en 4 uur. BUITENLANDSCH BEZOEK. Dezer dagen zal door een studiecom missie op het gebied van land- en tuinbouw uit Elza9-Lotharingen een bezoek aan onze stad gebracht wor den, ter verzameling van gegevens die voor haar van belang kunnen zijn De heeren zullen Vrijdag a.s. met den trein van 12.25 uit Den Haag alhier arriveeren en het noenmaal in Zomer- zorg gebruiken. VEERTIG-JARIG JUBILEUM. Gisteren heeft de heer P. J. Mont- foort den dag herdacht, waarop hij vóór veertig jaren als boekbinder in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitg.- Maatschappij. De jubilaris werd gistermorgen ont vangen op het kantoor der Mij. en toegesproken door den heer van Waal wijk, president- commissaris der ven nootschap. Spr. prees den heer Mont- foort om zijn ijver en trouwe plichts betrachting en bood hem een envelop pe met inhoud en een prachtige palm aan. Daarna werd de jubilaris toegespro ken door den heer du Croix, die hem namens kantoor- en afdeelingschefs een rookstel, sigarenkoker en kistje sigaren, aanbood. Ook op de binderij werd de jubilaris hartelijk door zijn kameraden gehul digd en door hen werd hem een gou den horlogeketting aangeboden. De heer Montfoort was zeer onder den indruk voor al deze bewijzen van waardeering en dankte allen hartelijk. Het verdere van den dag was den jubilaris vrijaf gegeven om zijn jubi leum in huiselijken kring feestelijk te herdenken. NIEUWBOUW MAISON ZURLOH. Hedenavond 7 uur zal de nieuw bouw van Maison Zurloh, Breestraat 130, de zaak die zich in zulk een goe den naam mag verheugen op het ge bied van 1ste klas damesconfectie en pelterijen, geopend worden. Het betreft hier een belangrijke uit breiding, zoowel wat het interieur als het exterieur betreft. Om met dit laat ste te beginnen, de bijtrekking van het belendende woonhuis aan de reeds bestaande zaak stelde den architect den heer R. Nijk alhier, voor moeilij ke vraagstukken, die evenwel alle op gelukkige wijze opgelost zijn, De heer Nijk werd daarin bijgestaan door den heer Rosdorff, als aannemer. Het was een werk van buitengewo nen constructieven aard, in verband met den zwaren bovenbouw, zoodat het noodig was nieuwe fundamenten te leggen van 2M. in het vierkant. De granieten pilaster, aan de zijde van den nieuwbouw moest 5 Yi M. worden verplaatst, terwijl de borstwering on der de ramen van Zweedsch graniet werd opgetrokken. Alles maakt nu een degelijken, mas sieven indruk, en bovendien is het ook een eenheid. Dit laatste kan eveneens gezegd wor den van de etalages waarvan er een aanzienlijk is uitgebreid en van het interieur. Ook hier stond men voor lastige problemen, b.v. in verband met het feit, dat de achterzijde der zaak aan de Botermarkt 2.20 M. lager ligt dan de Breestraat, welk verschil in een drietal verdiepingen is opgelost. Het ontwerp van het interieur is van den heer Harm, van der Heide, binnenarchitect te Rotterdam, die de betimmeringen heeft doen uitvoeren door de N. V. Meubileering Mij. v.h. Gogarn's M. M. te Rotterdam. De salon is belangrijk vergroot; aan de achterzijde valt het oog op de zwa re balustrade van Slavonisch eiken hout met koramandelebben versiering. Overal treft u de strenge lijn, die het kenmerk is van den modernen stijl. Dit geldt ook van de geheel nieuw op getrokken kleedkamers, die wanneer gij ze betreedt zulk een luxueusen in druk maken. De wanden zijn van Cu- ba-mahoniehout, versierd met kora mandelebben en grijs ahorn. Het effect dezer kamers wordt nog verhoogd door de fijne stoffeering, die van ge- kuischten smaak getuigt. Vermelden we ten slotte nog het prachtige glas in lood, ook thans weer uitgevoerd door den heer Warffemius te Rotterdam, de goede belichting, de moderne stof dichte kasten met schuif deuren en glas, de comfortabeler in richting der ateliers, en dan zal 't ieder wel duidelijk zijn, dat we hier te doen hebben met een uitbreiding en ver betering, waarmee we den heer Zurloh van harte kunnen gelukwenschen. Een degelijk en smaakvol geheel is ontstaan, hetgeen door de clientèle der firma zeker zal geapprecieerd worden. R.-K. H. B. S. Naar wij vernemen, zal de Room- sche H. B. S. gevestigd worden in het gebouw van de voormalige kweek school voor de zeevaart in het Noord einde. De school zal 19 September worden geopend met een eerste leer jaar. waarvoor zich reeds tv' leerlingen hebben opgegeven. P.V. „HET OOSTEN". Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afsl n 137 K.M. Los 1.20, met Noord Uosien- wind en aanhoudende regen. Binnenland- Prinses Juliana laat zich inschrij ven als lid van de Vereen, van Vrou welijke studenten te Leiden. De bloemententoonstelling ter ge'e- genheid van het gouden jubileum der afd. Leiden van de Kon. Ned. Maatsch. v. Tuinbouw- en Plantkunde. Buitenland De algemsene beschouwingen ter Volkenbondsvergadering geëindigd. Het Nederlandsche v:;crstel naar de derde commissie verwegen. Het verluidt dat Chamberlain een onderhoud met Mussolini zal hebben. De Italiaansche vice-consul ta Pa rijs doodgeschoten. J. Marijt, 1.3, Pr.; J. Kooreman 2.5.16, Pr.; J. W. Wolters, 4.6.8.10.11, Pr.: A. Selier, 7, Pr.: J. Boekkooi, 9.12, Pr.; A. Faber, 13, Pr.; Fl. v. Waardhuizen. 14.15.17, Pr.; A. Stoeke. 18.19, Pr.. Eerste duif geconstateerd 529.25; laatste duif geconstateerd 7.43.52. Eergisteren is bij zekeren J. in de Buitenruststraat plotseling door een ruit geschoten. De kogel drong door de gordijnen, ketste tegen den schoor steenmantel en bleef liggen op een ca napé, die voor het raam staat. De po litie stelt een onderzoek in. Door de 24-jarige Mej. v. L. is bij de politie aangifte gedaan, dat zij Zaterdagavond door eenige jongens voor de bioscoop op de Breestraat las tig is gevallen. Ze werd aan den man tel getrokken en met een hard voor werp op den arm geslagen, waardoor deze gewond werd. BINNENLAND. PRINS HENDRIK. De Prins is gisteren uit Den Haag naar Het Loo vertrokken om daar tot morgen te blijven. HET AMSTERDAMSCHE COLLEGE. In de gisteravond gehouden druk bezochte huishoudelijke vergadering van de Vrijz.-Dem. Vereeniging is met groote meerderheid van stemmen de volgende motie aangenomen; De vergadering van oordeel, dat het aanbeveling verdient, dat de Raads fractie het eerste aanbod der overige burgerlijke Raadsfracties aanvaardt, gaat over tot de orde van den dag. Dit besluit beteekent, dat behalve de reeds gekozen C.-H.. R.-K., 2 Vrij heidsbondsche wethouders in de he den te houden Raadszitting vrij zeker alsnog tot wethouders gekozen zullen worden een Vrijheidsbonder en twee vrijz.-demorraten, zoodat het college van B. en W. zal bestaan uit twee Vrij heidsbonclers, twee vrijz.-democraten, een Chr.-Hist. en een R. Kath. wethou der. Naar wij verder vernemen, zullen van vrijz.-dem. zijde vermoedelijk voor het wethouderschap worden ge- candideerd de heeren Th. Ketelaar en dr. E. J. Abrahams, terwijl de Vrij heidsbond vermoedelijk met den heer W'airave Boissevain zal uitkomen. Het spelletje van intimidatie der S.D.A.P. zal dus geen succes hebben. HET RIJKS WEGENREGLEMENT. De heer W. van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den mi nister van waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is hot den minister bekend, dat het Riikswegonreglement. dat op 1 September 1927 in werking is getre den,.en dat in ar'. 11 bepaalt, 'lat het verboden is de Rijkswegen met twee of meer aaneengekoppelde voertuigen te berijden, zonder schriftelijke ver gunning voor den minister, groote be zwaren o.a. voor den landbouw ople vert? 2. Is de minister bereid te bevorde ren, dat art. 11 soepeler wordt geredi geerd, b.v. door art. 11 ongeveer te doen luiden als art. 20 van het provin ciaal Wegenreglement in Overijsel, waarbij bepaald is, dat de koppeling zoodanig zijn moet, dat zijdelings uit wijken zooveel mogelijk voorkomen wordt? DE AARDENBURGSCHE RAADS KWESTIE Bij de gisteren gehouden verkiezing oor den gemeenteraad van Aarden- org werden 1072 geldige stemmen uit ebracht, waarvan op de r.-k. 547, a.-r. 128, arb.lij9t 136 en vrijzinnigen 261. lekozen zijn 3 r.-k„ de heeren Blon leel. De Bruyne, en Wispelaere, en 2 vrijzinnigen, mevr. v. d. Broeke en de

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1