NIEUWE LEIDSCHE COURANT ülets menschelijks vreemd H. M. de Koningin op de Veetentoonstelling te Leeuwarden. Mooie Friesche sjeezen maakten voor H. M. haar opwachting. indertijd aangevangen, heeft zich zoo [uitgebreid, dat thans jAvee personen 'nocdig zijn om' deze gemeente te leiden. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij de gisteren gehouden stemming voor de verkiezing, van 25 gemachtig den in het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Deventer zijn de candidaten van de Kerkelijke Kiesvereen. „Evan gelie. Kerk, Vrijheid" gekozen met 485 tot 495 stemmen. Op d? candidaten der beide Rechtzinnige Kiesverenigingen waren van 119 tot 151 stemmen uit gebracht. TOEGELATEN TOT DE EVANGELIE BEDIENING. Het Frov. Kerkbestuur van Gelder land heeft den heer J. Steenhuiz-n, 'Cand. te Utrecht, toegelaten tot de evangeliebediening in a© Ned. Herv. .Kerk. GER2F0RM. KERK HERSTELD VERBAND TE AMERSFOORT. Te ^.mersfoori is Woensdagavond hst nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk (hersteld verband) in gebruik genomen. Ds .E. L. Smelik van 'iienhoven, had als icorisulent de leiding van deze plech tigheid. en ging voor in ieen liturgischen dienst, nadat door een ouderling na- jmens de bouwcommissie (het gebouw aan kerkeraad en gemeente was over gedragen. Vervolgens hield Ds. Smelik een korte predikatie naar aanleiding van Johannes 2 19 Breekt dezen tem pel af". Uit naam van do andere ksrken van het verband sprak Ds. _J. C. Aalderfc van Amsterdam. Ds. J. G. Geelker ken van Amsterdam-Zuid trad als laat ste spreker op. Gelukwenschen waren ontvangen o.a. van Ds. S. P. Vermeer van Nijemirdjujri iDs. C. Vermaat van Makkum, Dr. C. Koppenaal. Ds. H. C. van den Brink van Zandvoort en Baron Van Heemstrla. B. en W. van Amersfoort gaven door hun aanwezigheid van hun belangstel ling blijk. GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN (Zitting van gisteren). De zitting werd aangevangen, nadat gezongen was Ps. 116:1 en de voor zitter was voorgegaan in gebed. Appel nominaal werd gehouden. Voor Zeeland bleek tegenwoordig te zijn de tertius-ouderling J. Steketee van Heinkenszand. De 2de scriba las de Acta der vorige zitting, welke werden vastgesteld. Evangelisatie in Brabant en Limburg. Ds. W. L. Milo rapporteert namens de betrokken commissie over het voor stel van de Classis 's-Hertogenbosch: „De Generale Synode besluite aan alle kerken te verzoeken jaarlijks een collecte te houden ten behoeve van den Evangelisatie-arbeid van de Geref. Kerken in Noord-Brabant en Lim burg". De commissie stelde de Synode voor aan het Moderamen op te dragen, na mens haar een hartelijke aanbeveling te geven aan de Kerken van Noord- Brabant en Limburg bij haar aanvra ge om een collecte. Aldus besloten. Evangelisatie in België. Dezelfde rapporteert namens de be trokken commissie over het Rapport van Deputaten voor den Evangelisa- tiearbeid in België. De door de Synode van Assen be noemde deputaten en adviseurs wordt hartelijk dank gezegd voor hun arbeid De Synode spreekt uit, dat de ar beid der Evangelisatie in België recht heeft op den steun van alle Geref. Kerken in Nederland, en benoemt 5 deputaten voor dezen arbeid; Aan deze deputaten geeft de Synode last en opdracht om een jaarlijkschc collecte voor dezen arbeid uit te schrij ven. De Synode besluit dat de kerken van Brussel, Antwerpen en Gent zul len blijven behooren tot de classis Dordrecht; Een regeling wordt gemaakt voor de beroeping eventueel van een spe ciaal Dienaar dés Woords voor dezen arbeid. Afvaardiging classes Batavia. Dezelfde rapporteert over een voor stel van de classis Batavia, om ook oud-ouderlingen, die repatrieeren, ai te kunnen vaardigen naar een Gene rale Synode. De commissie stelde voor bij bet te Assen genomen besluit te blijven. Aldus besloten. LiUirgisvraagstukken. Ds. M. Meijering rapporteert namens de betrokken commissie'over het Rap port van Deputaten der Generale Sy node van Utrecht inzake de liturgie vraagstukken. Het rapport komt tot de volgende conclusies: a. deputaten te conti-nueeren, met de opdracht: lo. bet gedeeltelijk Rapport inzake de herziening van dé Liturgie en het vraagstuk van bet kerkgezang, voor zoover bet geheel gereed is, zoo spoe dig mogelijk toe te zenden aan de kerken, bier te lande, aan die in Bent heim. en O,-Friesland en die in Ned.- Indië, alsmede aan de Ghr. Geref. kerk in N. Amerika en aan die in Z.-Afrika; 2o. den aangevangen arbeid, in de door de Synode van Utrecht 1923 aan gegeven richting met bekwamen spoed voort te zetten en zoodra iets gereed komt, dit aan genoemde kerken toe te zenden, met dien verstande, dat het geheel minstens één jaar voor de eerstvolgende Synode in bet bezit van de kerken zij. Na eenige bespreking aldus besloten Het Nieuw-Testamentisch kerklied. Ds. M. Meijering rapporteert voorts aan de brs. v. d. Berg c. s. om bet N.-T. kerklied een plaats te ge ven in onze kerken. Aanvaard werden deze conclusies: a. dat deze Synode op bet verzoek van VRIJDAG 9 SEPT. 1927 TWEEDE BLAD, BINNENLAND. PRINS HENDRIK. Baïaafsch genootschap. De Prins, die het Maecenaat van 't Bataafsche Genootschap van proefon dervindelijke wijsbegeerte bekleedt, zal Zaterdag 10 dezer te Rotterdam de vergadering van dat genootschap bijwonen. Nationale luchtvaartschool. Daarna zal de Prins zich naar het vliegveld Waalhaven begeven, tenein de tegenwoordig te zijn bij de opening van de Nationale luchtvaartschool. Landbouwtentoonstellingen. Prins Hendrik zal voorts, ter gele genheid van de 85e algemeene verga dering van de Geldersch-Overijselsche Mij .van Landbouw te Deventer, een bezoek brengen aan de voor deze ge legenheid te houden groote landbouw tentoonstelling. De Prins zal ten slotte Woensdag 14 dezer de koningin vergezellen bij haar bezoek aan de land- en tuinbouw tentoonstelling te Ridderkerk. BURGEMEESTER EN WETHOUDER TEGELIJK. Men meldt uit Kampen. Het zal wel een zeldzaamheid zijn' en blijven, dat een burgemeester te vens wethouder is. Dit geval doet zich' voor te Kampen. In de gisteren gehouden iaadsvergav dering werd n.l. tot wethouder geko zen de heer W. Meijer, burgemeester secretaris van niet minder dan drie» naburige gemeenten, IJsselmuiden, Grafhorst en Wilsum, maar ts Kamj pen woonachtig. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERS,. Beroepen: Te Enter. J. van d?r Kooy t© Kampen. Te Pingjum c.a. E. van Ruyter.berg t> Ocstburg. A angenomen: Naar Geervliet, J. H. W. Warners, Cand. ie Haarlem. Bedankt: Voor 's-Gnevelduin-Ga- pelle. F. v. Asch te Den Ham. Voor A11- gerlo (G.) en Mad? (N.-B.). J. H. W. AVarners, Cand. te Haarlem. Voor Para- (maribo (W.-Indië), G. ^van Dijk te iSchagen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's-Gravendeel. J. L. d© Vries te Rijnsburg en C. v. d. Zaal' t© Deventer. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. C. v. d. Woudcv van Gorredijk hoopt Donderdag 13 October intrede t© deen in de Geref. Kerk te Schiedam in de Oosterkerk, 11a bevestigd te zijn door Ds. J. F. Jonker. Ds. G. Barger hoopt Zondag 9 Oct. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Tienhoven, om Zondag ,Oct. intrede te doen bij de Evangelisa ti© te Hoorn. Bevestiger is Ds. H. H. Barger te Utrecht. Ds. W. A. Wiersinga, Pred. bij de Geref. Kerk van Worcner, hoopi aldaaj Zondag 16 Oct. a.s. afscheid te nemen. Bevestiging en intrede bij de Geref. Kerk van "Weesp zal den 23en October plaats hebben. HULPPREDIKER. De heer W. H. Kelder, van RotteH klam, Cand. tot 'den H. Dienst dee Wcords, zal met ingang van 18 Sept. a.s. vcorloopig als hulpprediker werk- jzaam gesteld worden bij de Vereen, voor Herv. "Wijkbelangen benoorden het IJ (Amsterdam) cm Ds. J. C. Konings berger teitend© te staan bij zijn arbeid. De heer Kelder zal 18 Sept. 's mop- .(gens in de Bethlehemkerk bevestigd worden en 's avonds 7 uur zijn intrtede •doen. Het werk door Ds. A. Voorhoeve FEUILLETON. Een episode uit 'de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 72. 0— Toen do morgenster begon te ver- bleeken, naderde Mirjam, met diepe droefheid in het hart, en toch niet in staat haar ellende en haar lijden in tranen uit te weenen, die haar ge moed konden verlichten, het hol van Stephanus, geheel vervuld van den vurigen wensch daar neer te zinken en te sterven, om door den dood van de haar rusteloos voortdrijvende kwellingen verlost te worden. Het was nog te vroeg om den ouden man in zijn slaap te storen. En toch! Zij moest een woord, al ware het ook een hard woord, uit een men- schelijken mond liooren, want het ge voel van verwildering, dat haar geest geheel in de war bracht, en het be wustzijn barer verlatenheid, dat haar hart zoo benauwde, martelden haar al te zeer. Reeds stond zij aan den ingang van het hol, toen zij hoog boven zich steenen hoorde vallen en een roepstem vernam. Zij verschrikte en luisterde roerloos met lang uitgerekten hals en gestrek te teenen naar boven. Plotseling brak zij in een luiden, in de verte weer- künkenden jubelkreet los, en stormde met de armen omboog den berg op clen wandelaar tegemoet, die haastig naar beneden afdaalde. „Hermas, Hermas." juichte zij hem' tegen, en in die roepstem weerspie gelde zich zoo helder en rein de zali ge zonneschijn van haar hart, dat de zelfde snaren weerklonken in de ziel van den jongeling; zoodat hij haar een vroolijk welkom toeriep. Zóó had hij haar nog nooit begroet. Even als een frissche dronk, waarme de een vriendelijke hand de lippen van een versmachtende nadert, zoo verkwikte de toon zijner stem haar arm gemarteld hart. Hare ziel gevoel de zich zoo rijk in verrukking, zoo vervuld van dankbaarheid als nooit te voren. Wijl hij zoo goed was jegens haar, gevoelde zij zich gedrongen hem te toonen, dat ook zij iets had te geven van welwillendheid, die hij haar aanbood. Daarom was het eerste wat zij hem zeide: .,Ik ben altijd in de nabijheid uws vaders gebleven, en heb hem vroeg en laat water gebracht, zooveel hij noodig had". Zij kreeg een kleur, want het was voor het eerst dat zij zichzelve prees in zijn tegenwoordigheid. Hermas antwoordde echter: ,;Dat was braaf van u gehandeld, en ik zal het u ver gelden. Gij zijt een wild, zonderling schepsel, maar ik geloof dat ieder, wien gij goed gezind zijt, geheel op u rekenen kan". „Neem er de proef van." riep Mir jam en stak hem de hand toe. Hij sloeg toe en zeide terwijl hij haar met zich voorttrok: „Hoort gij het bekken? Ik heb de wachters bo- TTtn gewaarschuwd; de Blemmeyers komen. Is Paulus Lii mijn vader?" „Neen, maar ik weet waar hij zich ophoudt". Dan moet gij hem roepen", hernam de jongeling. „Hém -eerst, en dan Ge- lasius en Psoës en Doelas, en wien gij maar van de kluizenaars vindt. Zij moeien, zich allen verzamelen in het kasteel hij den ijlweg. Ik zal thans mijn vader daarheen brengen. Maak gij echter voort en toon, dat men u vertrouwen kan". Bij de laatste woorden omvatte hij haar midden, maar schuw wond zij zich los, en onder den uitroep* „Ik breng de boodschap aan allen," vloog zij heen. Aan den ingang van het hol, waar zij gehoopt had Paulus aan te treffen, vond zij Sirona. Zij hield echter niet bij haar op. maar vergenoegde zich haar lachend woeste smaadwoorden toe te roepen. Op het vermoeden dat zij den Alexandrijn hij de naaste bron zou vinden, ging zij daarheen, riep hem, ijlde verder van hol tot hol, en bracht overal de boodschap als in den dienst van Hermas en in zijn naam. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Achter den ruwen muur aan den begkloof, waardoor de ijlweg liep, wa ren zij allen vereenigd, die zonderlin ge mannen, die het leven met zijn lief en leed, zijn plichten en zijn vreugde, die der samenleving en de familie van de broeders v. d. Berg c.s. niet kan ingaan; b. hare voldoening uit te spreken over de aangeboden verontschuldi ging inzake de publiceering van het verzoek; c. van dit besluit kennis te geven aan de broeder v. d. Berg c.s. Pensioenen. Ds. H. Meijering rapporteert namens de betrokken commissie over de pen sioenen der predikantsweduwen (Art. 13 K. O.) Aangenomen werd aan de te benoe men deputaten op te dragen om. mot handhaving van het door de Gen. Sy node van Utrecht 1923 aanvaarde be ginsel wat het berekenen van de pen sioenen naar het aantal dienstjaren betreft, de door haar vastgestelde be palingen inzake de toe te kennen eme- ritusgelden en pensioenen nader te overwegen en (zoo mogelijk) aan de e.v. Gen. Synode zoodanige wijzigin gen voor te stellen, die geacht kunnen worden in overeenstemming te zijn met de bedoeling van Art. XIII en waardoor de bekende bezwaren zoo veel mogelijk worden weggenomen, met dien verstande, dat in voorko mende gevallen tot op de e.v. Gen Sy node de vaststelling van het bedrag der uit te keeren emeritusgelden en pensioenen zal geschieden door de classis in overleg met de deputaten der Gen. Synode naar Art. XIII. Ds. H. Meijering maakt in verband met deze zaak een opmerking van Da- putaten voor Oost-Friesland, waarna de Synode besluit: Ingeval de kerken van Bentheim en O.-Friesland niet bij machte mochten blijken, om in de verzorging van hun emeritus-pred., pred.weduwen, naar eisch te voorzien, wenden zij zich om steun tot de deputaten ad Art. XIII der Gen. Synode. Verband von Freikirchen. Ds. H. de Bruyne rapporteert na mens de betrokken commissie over een vraag van de part. Synode van de oud-Gereformeerde Kerken der classis Bentheim en classis Oost-Friesland. Aanvaard wérd deze conclusie: De Generale Synode van de Geref. kerken in Nederland, kennis genomen hebbende van het verzoek der Part. Synode van de oud- Geref. kerken in Bentheim en Oost- Friesland om haar van advies te die nen inzake een eventueele aansluiting van genoemde kerken bij een „Ver band von Freikirchen", met het doel om rechtspersoonlijkheid te verkrij gen, overwegende, dat het toetreden tot een dergelijk „Verband" uit een prin cipieel oogpunt niet onbedenkelijk is, wijl deze kerken dan mede verant woordelijk zijn voor de besluiten en handelingen van dit „Verhand", besluit aan de kerken in Bentheim en Oost-Friesland te adviseeren zich niet aan te sluiten bij dit „Verband von Freikirchen", maar geheel zelf standig, met alle kracht hij de regee ring aan te dringen op het verkrijgen waartoe zij behoorden den rug toege keerd en zich in de woestijn terugge trokken hadden, om daar, nadat zij vrijwillig afstand hadden gedaan van elk aTider streven, al worstelend te jagen naar een doel, dat verder dan dit leven ligt. In de zwijgende een zaamheid, ver van de verleidingen de zer wereld, scheen het eerder te zul- ien gelukken alle zinnelijke begeer lijkheden te dooden, de kluisters van het lichaam te verbreken, en alzoo den door de zonde en het vleesch aan de stof gebonden mensch nader te brengen tot de reine en geestelijke godheid. Al deze mannen waren christenen, en evenals de Heiland door het kruis, dat Hij vrijwillig op zich nam, tot Verlosser was geworden, zoo zochten ook zij door de reinigende kracht van het lijden zich te bevrijden van alle bestanddeelen der onreine mensche- lijke natuur, en door zware boete het hunne bij te dragen tot uitdelging van hunne eigene schuld, en die van hun gansche geslacht. Geen vrees voor vervolging had hen naar de woestijn gedreven, maar de hoop op een overwinning, die moeilijker dan eenige andere te behalen was. Alle Anachoreten, die zich' bij de wachtposten verzameld hadden, wa ren Egyptenaars en Syriërs, en vooral onder de eerste bevonden zich velen, die reeds in den dienst van de oude goden uit hun vaderland zekere voor liefde hadden getoond voor onthou ding en boete, en nu als christenen van rechtspersoonlijkheid, en zich daarbij de hulp te verzekeren van vooraanstaande personen in binnen- en buitenland, om dit doel te bereiken. Zondagsrust. Oud. P. Rijsdijk. rapporteert namens de betrokken commissie nader over de verzoeken van de Part. Synode van Z.-Holland (Z.) en van de kerk van Groote Lindt inzake de Zondagsrust in de continubedrijven. De commissie stelde voor te beslui ten aan de Deputaten voor de corres pondentie met de Hooge Overheid 00 te dragen, bij de Regeering er op aan te dringen, door een wijziging van de bestaande wettelijke regeling voor den arbeidstijd in de Semi-Continu-bedrii- ven te maken, dat ook de arbeiders in genoemde bedrijven de godsdienst oefeningen des Zondags regelmatig kunnen bijwonen gezien het besluit der Gen. Synode in overleg te treden met patroons of de bedrijfsorganisaties, om te verkrij gen, clat de arbeid tot het hoognoodige wordt beperkt om de arbeiders zooveel mogelijk gelegenheid te geven, de kerkdiensten bij te wonen. Aldus besloten. Het archief. Ds. C. W. Ploos van Amstel ^appor teert namens de betrokken commissie o\<§r het rapport van de kerk van Am sterdam inzake het archief. Besproken wordt een contract met de Kerk van Amsterdam te sluiten over de bewaring van het archief in de kluis onder de Nassaukerk. De Synode benoemt een adviseur met een secundus, om deze zaak na der te hespreken. Middagzitting. Te 1 uur ving de middagzitting aan. Gezongen werd Ps. 87 1. Hulpbehoevende kerken. Ds. H. Meijering rapporteerde over het verzoek van de Part. Synode van Drenthe, om de Deputaten voor cle Ge nerale Kas van hulpbehoevende ker ken te machtigen, te willen voteeren voor de Geref. kerk van Hijken ƒ350 voor die van Vledder 200, voor die van Schoonoord ƒ75 (indien deze een predikant krijgt), en voor die van Vries eveneens ƒ75. Besloten werd op het verzoek van de Part. Synode van Drenthe, inzake gevraagden financieelen steun uit de Gen. Kas ad. Art. Xl K. O. voor ker ken binnen haar ressort, niet verder in te gaan, als zijnde door de deputa ten dezer kas, bereids aan dit ver zoek voldaan. Minimum weduwenpensiosn. Dezelfde rapporteerde over een ver zoek van de Part. Synode van Gel derland om aan de Gen. Synode te ver zoeken het bedrag van het minimum pensioen der weduwe, aangegeven in haar advies, te willen verhoogen. Besloten werd op het verzoek van de Part. Synode van Gelderland in za ke verzorging van het minimum we- duwenpensioen, met verwijzing naar het te dezer zake reeds genomen be sluit, thans niet verder in te gaan. De zaak Brussaard. Ds. E. Kolthof rapporteerde over een bezwaarschrift van den Kerkeraad te Halfweg inzake de verklaring van Ds. Brussaard op de classisvergadering te Haarlem, dato 14 Dec. 1926 en een schrijven van den Raad der Geref. Kerk van Bloemendaal. Zonder discussie werden de volgen de conclusies aanvaard: De Gen. Synode, kennis genomen hebbende van het bezwaarschrift van den Raad der G#ref. Kerk van Half weg tegen Ds. J. C. Brussaard, van Bloemendaal, spreekt haar oordeel uit dat zij dit bezwaarschrift niet in be handeling kan nemen, aangezien het niet in den wettigen kerkelijken weg voor haar kwam; van dit besluit zal mededeeling ge daan worden aan den Kerkeraad van Halfweg en van Bloemendaal. In comité. Aangezien voor openbare behande ling geen zaken meer aan de orde wa ren, ging de Synode in comité-gene raal. zulke plaatsen kozen tot het tooneel hunner vrome oefeningen, waar de Heer zich aan zijn uitverkorenen ge openbaard had. Later werd niet al leen de Sinaï maar ook de geheeie landstreek van Petraeisch Arabië, die, naar de Schrift zegt, de joden 11a hun uittocht onder aanvoering van Mozes doortrokken, met asceten van dezelf de soort bevolkt, die aan de plaatsen waar zij zich nederzetten de namen gaven van de in den bijbel voorko mende stations, waar het uitverkoren volk een tijdlang had vertoefd. Doch er was nog geen verband onder de op zichzelf staande boetelingen; hun le ven was nog niet naar zekere regelen ingericht. Men telde ze nog slechts bij tientallen, ofschoon hun aantal wel dra tot honderden en duizenden zou aangroeien. Het dreigend gevaar had al deze verachters van de wereld en het leven die het oog onafgebroken op den dood gericht hielden, met stormachtige drift bij den wachttoren saamge- bracht. De oude Kosmas alleen, die zich met zijn vrouw, die hier gestor ven was, op den Sinaï had terugge trokken, was in zijn hol gebleven, en verklaarde zijn lotgenoot Gelasius, die hem drong te vluchten, dat hij tevre den zou zijn, op welken tijd of van welke plaats de Heer hem ook opriep. Het lag in Gods hand of de ouderdom dan wel een pijlschot voor hem de poorten des hemels zou openen. (W.ordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5