0.95 2.50 4- 1.15 0.04 1.10 1.05 0.05 1.15 2.30 4.65 5.75 3.75 RECLAME prijs hinderhoeden koordfluweel, div, kl. XAt) dameshoeden wintervilt', nieuwe mo dellen corset „speciaal" m. elastieken binnen band, speciaal voor zware figuren4^0 wollen jongens- truien m. liggende kraag m. das koordfluweel 70 br., alle modetin ten peau de peche 70 br., de nouveauté, 15 klyih kinderpulL-overs y leeftijd 7 j..... dameshemden van witte wol J<$0 Gewone Zaterdag- prijs Gewone Zaterdag- prijs mysteres m. entredeux en kant... (Mf5 handdoekrekje mass, koper en 2 glas staven hartstein wasch- stel 5 deelig 2,53 2 pers. matrasstel Jeluw, 2 kussens, prima 011 nt avakapok vulling UU.IU looprekken 100 x 100, mass, beuken 5^- 2-pers. ledikant in p.p. en eiken ge schilderd &25 huiskamerstoelen met leer bekleed 4"2"ö huiskamertafels 19 Kil m. leer bekL 85x100 >0.16,JU prijs Morgenmiddag en -avond wederom in onze portiek verkoop van coupons Flanel en Katoenen stof alsmede van een partij coupons Japonstoffen waaronder ook Winterkwaliteiten DAG-AGENDA. Vrijdag 9 Sept., 's av. acht uur. Pie terskerk: Samenk. met Militairen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst 'er apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 September a.s. waargenomen door de apotueek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Oegsigeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. PLAATSELIJKE KEUZE. Men schrijft ons In het nieuwe zittingsjaar van de Kamer zal ook aan dé orde komen! het nieuwe Drankwet-ontwerp van Mi nister Slotemaker de Bruine. Eigenaardig is, dat de verwijten van de tegenstanders zich hoofdzakelijk richten tegen het gedeelte van het ontwero. dat betrekking heeft op del Plaatselijke Keuze. En even eigenaardig, dat de argu menten daartegen zoo vaak onjuist zijn. Zien we goedi, dan zijn die argu menten hoofdzakelijk ideze: 1. de ervaring in andere landen, waarbij dan telkens twee landen ge noemd worden, n.l. Amerika en Noor wegen. 't Behoeft geen betoog, dat men et hier geheel naast is. Want wat de Mi nister voorstelt heeft niets te makeni met den toestand in Amerika. En wat Noorwegen betreft, daar is het juist de Plaatselijke Keuze, die nu, nadat .het verbod is opgeheven, weer wordt ingevoerd, en dus deug delijk bevonden is. 2'. de kosten. Millioenen zal het kosten. Hoe men dit bezwaar nu nog kan! noemen, nu het wetsontwerp alle ver gunningen. verleend vóór 1 Mei 1904, uitschakelt, is niet duidelijk. Om dei kosten behoeft men er nu waarlijk! niet meer tegen te zijn. 3 de persoonlijke vrijheid. Alsof niet in een geördenden staat ieder zich in het belang der gemeen schap, zekere beperkingen ziet opge legd, en zekere offers moet getroos ten. En bovendien is hier een al heel sterke meerderheid van drie vierden nocdig, zal er eenige bepaling in de zen kunnen worden vastgelegd. Vallen bovendien niet al deze be^ zwaren volkomen weg tegenover het groote belang der Plaatselijke Keuze voor onze lichamelijke, economische, zedelijke en geestelijke volkskracht? Niemand zal ontkennen, dat, wan neer althans de publieke drankverlei ding, via de Plaatselijke Keuze, lang zamerhand tot het verleden zou gaanj behooren, ons volk daardoor ten zeer ste gebaat zou zijn. I DE DIRECTEUR VAN ARTIS OVERLEDEN. Gisternacht is te Amsterdam in den ouderdom van 78 jaar overleden dr. G. Kerbert, directeur van het Kon. Zoolo gisch Genootschap „Natura Artis Ma- gistra". CENTRALE COMMISSIE VOOR DE FILMKEURING. Naar men meldt, zal de heer D. van Staveren, directeur van de gemeente lijke schoolbioscoop te 's-Gravenhage eerlang worden benoemd tot voorzit ter van de centrale commissie voor de filmkeuring. ZOMERTIJD. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan de gemeen tebesturen een brief gericht, waarin hij de aandacht vestigt op het K. B. van 22 Februari 1927, waarbij is be paald, dat in 1927 de zomertijd zal ein digen 2 October om 3 uur in den voor middag. H. COLIJN. De Zwitsersche correspondent van de N. R. Ct. meldt: Naar ik verneem, zal de Volken bondsraad weldra onzen landgenoot H. Colijn benoemen tot voorzitter van de Volkenbondsconferentie voor af schaffing van in- en uitvoerverboden en in- en uitvoerbeperkingen, die op 17 October te Genève zal worden ge opend. DE NIEUWE FOKKER. Men meldt aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: Het nieuwe Fokker bombardements vliegtuig bestemd voor den Ned.-Indi- schen Marinevliegdienst, heeft 7 Sep tember met zeer goede resultaten proefgevlogen voor de overneemcom- missie. Op 9 September zullen de zeewaar- digheidsproeven in de Noordzee wor den gehouden. POSTVLUCHT NAAR INDIë. Het Haagsche Anetakantoor ver neemt, dat de bemanning van het vliegtuig, waarmee de heer Koppen 1 October a.s. op zijn postvlucht naar Indië en terug zal vertrekken, thans definitief is vastgesteld. Zooals reeds eerder gemeld, zal de heer Frijns optreden als tweede be stuurder. De heer Frijns is vliegtuig bestuurder hij de K.L.M. en was voor dien werkzaam bij de Luchtvaart Af- deeling te Soesterberg als werktuig kundige en daarna als vlieger. Als werktuigkundige zal de heer S. Ellerman den heer Koppen op zijn tocht vergezellen. De heer Ellerman is langen tijd bij de Ned. Vliegtuigenfa- briek als chef-werktuigkundige werk zaam geweest. Hij vertoeft thans te Coventry om zich in de Siddeley-fa- brieken geheel op de hoogte te stellen van de behandeling en de constructie der Lynx-motoren. Ook de heer Frijns zal daar deze maand nog eenige da gen doorbrengen. Het driemotorige Fokker F VlI-a vliegtuig, dat voor den tocht bestemd is, zal waarschijnlijk de volgende week op het vliegveld Schiphol aan komen, zoodat de heer Koppen in de tweede helft dezer maand de noodige proefvluchten zal kunnen verrichten. INSPECTEUR PAUL. De inspecteur van politie, de heer Paul, die bij de achtervolging van 2 inbrekers door revolverschoten werd getroffen, heeft een rustigen nacht doorgebracht. Zijn toestand is verbe terd. POSTZEGELBOEKJES. In de eerste helft van deze maand zullen op de postkantoren worden verkrijgbaar gesteld z.g. gemengde postzegelboekjes, bevattende 6 zegels van elk der waarden 1, 2, 5 en 7M cent. De prijs dezer boekjes bedraagt 93 cent. BRIEVEN VOOR MILITAIREN OP MANOEUVRE. In herinnering wordt gebracht, dat correspondentie voor de militairen die van 12 tot en met 17 September a.s. zullen deelnemen aan de oefenin gen van de lichte brigade, zonder ver traging haar bestemming zal berei ken, indien op de stukken behalve de naam van den geadresseerde tevens vermeld wordt het korps en het on-' derdeel waartoe hij' behoort en als plaats van bestemming is aangege ven: „op oefening met de lichte briga de". HERZIENING VEILIGHEIDSWET. De Haagsche redacteur van de Maasbode meldt: Naar wij vernemen, wordt thans aan het departement van Arbeid ge werkt aan een herziening van de Vei ligheidswet van 20 Juli 1895 (St.bl. 137), houdende bepalingen tot bevei liging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen. Deze herziening heeft hoofdzakelijk ten doel de werkingssfeer der wet uit te breiden, waardoor zij zich niet meer uitsluitend zal beperken tot fa brieken en werkplaatsen. Het ligt in de bedoeling de Veiligheidswet onge veer een gelijk terrein te doen bestrij ken als de Arbeidswet, wanneer deze in vollen omvang in werking is getre den. Hét' herzieningsontwerp van de Veiligheidswet is reeds in zoodanigen staat van voorbereiding, dat het spoe dig het Departement van Arbeid zal kunnen verlaten. BELASTINGHEFFING VAN OVER WINNINGEN. Een onaangenaam avontuur heeft de Nederlandsche zwemploeg, die gis terochtend uit Italië in het vaderland teruggekomen is, beleefd. De Neder landsche douane heeft het namelijk noodig gevonden, van de prijzen, die onze dames gewonnen hebben, invoer rechten te heffen. Dat een ambtenaar zijn plicht doet en zilveren voorwerpen, die men in ons land wil invoeren, belast, kunnen we ons begrijpen. Maar een beetje meer soepelheid had men toch wel in deze mogen verwachten. De Nederlanders komen uit het bui tenland terug, zij hebben er roem en eer behaald, hebben met deze prijzen van het eene station naar bet andere gesjouwd, er koesterende zorgen aan besteed, zijn er alle grenzen mee ge passeerd met een lachende felicitatie van de betrokken douane-ambtenaren, en in Roozendaal vindt men het noo dig, allerlei moeilijkheden te verzin nen teneinde Bureaucratius niet te vertoornen. Op het station Roozendaal, waar het geval eenige opschudding verwekte, vond men algemeen deze handelwijze zeer onaangenaam. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Gritiek op den Raad. In de vergadering van gistealenmor- gen, die druk bezocht was, kretegeeitst de Litausche Minister-President Wol- demaras het woord. In een lang betoog behandelde hg het onstaan en de ont wikkelingsgeschiedenis van den Volken bond, voor zoover die op de bevesti ging van den vrede tusschap de vol keren betrekking hadden. Zijn betoog culmineerde in de bewering „de „Vol kenbond heeft als eersten plicht hjet or- ganiseeren van den blij venden vre destoestand; kan de bond die taak niet vervullen, dan is hij gedoemd te niet te gaan". Ten slobte sprak Woldemaras over/ het probleem der Oost-Europeesche Sta ten, die een der belangrijkste factoren voor het behoud van den vrede vorttnen De president van de Noorweegsche Kamer, Hambro, die hierop aan het woord kwam, viel de grootje mogendhe den uit den Raad in tamelijk heftige bermen aan, en verweet hun aa., dat nog geen enkele groote mogendheid art. 36 van het pact, hetwelk de *iak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag regelt, onderteekend heeft. Verder betreurde hg de geheime po litiek der Raadsmogendheden, en in het bijzonder van een groep van gijoobe mogendheden, waardoor het gevaar ge schapen was, dat de openbare meening der wereld zich'meer en meer van de werkzaamheden in Genève zou afkoe ren en den Raad haar vertrouwen zou opzeggen. Hambro meende een sterke yerflaii wing van de openbare belangstelling in den arbeid van den Volkenbond reeds thans te kunnen vaststellen en als de Raadsleden hun methoden niet wijzig den, zou die belangstelling ten slotte tot nul gereduceerd wohden. In dit ver band bestreed hg tevens de doeltref fendheid van het zenden van bgna uit sluitend diplomaten als vertegenwoor digers naar Genève. Ondanks dit alle6 wilde spr. zijn vertrouwen in den Raad en zijn taak blijven behouden en hij stond niet sympathiek tegenover een voorstel, om "net aantal der jaarlgkache bijeenkomsten in te krimpen. Met het voorstel van den Nederiand- schen Minister ging spr. volkomen ac- coord. Politis aan het woord. Een oratorisch en naar haar inhoud zeer belangwekkende rede hield .daar op de Grieksche afgevaardigde Politis die in het algemeen de verwijten .van Hambro ong egrond noemde, en de poli tiek der groote mogendheden verdedig de. Politis zeide verder, dat het proto col' van Genève van 1924 de belangrijk ste beginselen heeft opgesteld, die in hun geheel verwerkelijkt moeten wor den. Hij verwierp eenter het Neder landsche voorstel, maar ging mee met het Poolsche, voor zoover het een be ginselverklaring gold. Met nadruk wij zend op de noodzakelijkheid geduld t© hebben, besloot Politis zijn rede onder applaus van de vergadering. Ghamberlain schonk den spreker os- tentatieven en langduriger, hg'val HET FINSCHE VEILIGHEIDS VOORSTEL. Chamberlain steunt het. De Volkenbondsraad heeft gisteren opnieuw het bekende Finsche voorstel besproken tot verhooging van de veilig heid der kleine staten, doordat van te voren het nocdage crediet op de in ternationale geldmarkt gewaarborgd wordt voor het geval, wanneer het het slachtoffer wordt van een aanvalsoor log. 1 Op voorstel van Benesj. die wellicht in deze Raadsbijeenkomst als rappor teur voor ontwapeningsquaesties is op getreden. wordt het voorstel in handen van Vclkenbondsvergfdering gesteld Tot veler verrassing vraagt Chamber lain over d ze aangelegenheid het woord In naam der Engelsche yegeering ver klaart Engeland dat het 't Finsohévoor stel' als een waardevolle bijdrage tot de oplossing van het veiligheidsvraag stuk beschouwt en bereid is ter „vert wezenlijking daarvan hét zijne te doen. Wellicht verbond Chamberlain aan deze toezegging de voorwaarde, dat hlet Finsche plan een onderdeel van het al- gemeene pntwapeningsvTaagstuk moest zijn, zoodat Engeland alleen tot Jiet de algenieene ontwapeningsconferentie co's bereid is, wanneer inderdaad uit aanvaarden der nieuwe financieels risï een belangrijke vermindering van las ten voor net Engelsche volk zal voort spruiten. Het is en blijft inderdaad een stap voorwaarts, dat Engeland thans bereid is van te voren verbintenissen van financieelten bijstand toe te staan aan een onbekenden staat in een lonbekend geval. Het Poolsche voorstel. De Poolsche juristen te Genève héb ben de wijzigingen, die tié vertegen woordigers Jder groote mogendheden! in het origineele Poolsche non-agresl sie-ontwerp hadden aangebracht, on aannemelijk! verklaart!. 1 Zij zijn namelijk! van meening, tiatf de practische waarde van het ontwerp) Idoor deze wijziging vrijwel tot nul zou! worden gerédu.ceerti daar het zooda-* nig geamendeerti is, dat het slecht^ een eenvoudige veroordeeling in hetf algemeen van tien oorlog zou inhouw den. De pernamente vertegenwoordiger van Polen bij den Volkenbond, Sokaï heeft te Warschau om nieuwe instrud ties gevraagd, die gisteren niet meer werden verwacht. Het Poolsche voorstel is in tie gjs* teren gehouden zitting yan tien Vol kenbond niet openbaar gemaakt. Het besluit tier Poolsche delegatie! beteekende een groote teleurstelling voor het talrijke publiek, dat bij did middagzitting van den Volkenbond te genwoordig was, daar ieder verwacht te. dat thans de behandeling van het Poolsche voorstel zou plaats vinden. DE OCEAANVLUCHTEN. Groote ongerustheid over de Carling. Van het vliegtuig „Sir John Car- ling'' dat voor een non-stopvlucht Londen in Ontario naar Londen ia Engeland is gestart, is tot dusver nog geen enkel nader bericht ontvangen, zoodat men in Engeland op de aan komst van het toestel met groote on gerustheid wacht. Gemeld wordt, Üat de weersomstan digheden ten ,W. van Ierland slecht ajrt. i De benzine die de vliegers meevoe ren, was voldoende voor een vlucht tot gistermiddag 6 uur. Dit jaar geen Duitsche Oceaanvlucht meer. De Berlgasohe avondbladen melden, dat dit jaar door Duitsche vliegtuigen geen nieuwe poging zal' worden gedaan om over den Oceaan te vliegen. Vol gens mededeeling van het meteorolo gisch instituut kan eerder geijekead worden met een slechter worden dan met -een verbetering van het weer bo ven den Atlantischen Oceaan. KORTE BERICHTEN. Lloyd George uit zich in de „Daily Mail" ten gunste van de Hongaarsche bevolkingen, die hg het vredesverdrag van Hongarije afgescheiden werden. Het Engelsche vakvereenigingscon gres heeft gisterenmiddag met groote meerderheid besloten de betrekkingen met de Sovjet-Russische vakbeweging te verbreken. Broek en Schlee hebben het tus- schen Calcutta en Rangoon zwaar te verantwoorden gehad. Australië vaardigt voorschriften uit, die het gebruik van ongeschikte toestellen bij lange overzeescne vlieg - toeten verbieden. Door het gunstige verloop van de arbeidsmarkt heeft de Duitsche Rgks- Jminister van_ arbeid bepaald, dat de langste termgn voor werkloosheidsuit- keeringen met ingang yan 12 dezer weer op een half jaar wordt bepaald. Vandervelde zou heden te Genève een rede houden ter verdediging van het Nederlandsche voorstel. Prof. Lorentz hield te Genève een rede over den arbeid der commissie voor intellectueele samenwerking. Men verwacht in Queensland een verwoeden strgd tusschen regeeringen vakvereetnigingetn. GEMENGD NIEUWS. Vergissing. In het ziekenhuis aan den .Coolsingel te Rotterdam is de 27-jarige J. Smit uit Alblasserldami opgenomen, lelie bij' den tol aan tien Rotterdamschen Rijweg tie Overschie- sche motortram per rijwiel was tege moet gereden en onbekend met tiel plaatselijke toestandlen deze voor een autobus hadi aangezien. Smits was toen rechts van den weg blijVen rijden, denkende, dat de bus wél zou uitwijken. Het resultaat was, dat hij door den tramwagen weitii gegrepen en over reden. Hij' zijn val brak hij het linker been, terwijl hij verder een vrij ernsti ge hoofdwond bekwam. De eerste hulp werd hem verleend! door Üen juist passeerenden Dr. Ver meer uit Den Haag. Vermorzeld. Gistermiddag wilde de 23-jarige arbeider, werkzaam op de papierfabriek van Rath en Doo- deheefver te Pijnacker, bij de haltei Adrianalaan tien spoorweg overste ken, hoewel hij zag, dat een sneltrein; te 5.20 uit Rotterdam vertrokken en die daar niet stopt, in aantocht was. De bestuurder van den electrischen trein, v. d. Berg, kon niet meer tij'dig stoppen, zoodat de onvoorzichtige man gegrepen en vermorzeld werd. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooran Is. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.207.15 Muziek. 8.50 Muziek. 10.50 Muziek. LANGENBERG 468,8 M. .506.50 Concert. .30 Duitsche Avond. Daarna muziek. HILVERSUM, 1050 M- 5.306.00 Accordeon-Muziek. 6.006.30 Lering. 6-3°7-o° Pianorecital. 7.00 Vrijz. Prot. Radio-OmrOep. 7-45 Politiebericht. 8„k> Concert. io.i£ Persberichten. 10.3012.00 Muziek. DAVENW, x6fipM. 6.20 Muziek. 7.05 Muziek. r 7-35. De grondslagen 'der Muziek. 8.2c Muziek. Ö-ü Muziek. TOULOUSE, 392 M. 9.05 Concert. De trein kwam! met 10 minuten ver traging in Den Haagi binnen. Gebeten. Gisteren is de 13-ja rige A. V. uit de Frelderikstraat te Rotterdam op een minder prettige plaats idoor een paaild gebeten. 1 'Ongeluk. Bijl zijn werkzaamhe- Idena an tien Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, heeft 'de 44-jarige A. B. uit de 'Sionriwarsstraat gistermiddag een balk tegen zijn lijf gehad. De rwan orak zijn linkerbovenarm en werd in het ziekenhuis aan 'den- Coolsingel opgenomen. Gevallen. De 15-jarige schii- 'dersknecht uit de Oostmaesstraat ic R otteraam is gistermiddag in de Hu- go de Grootstraat, door een lantaarn gevallen. De jongen brak zijp rechtoroais en werd in het ziekenhuis aan den Cool singel behandeld. Huiszoeking. Op last van tie iv.o-ilie is dezer djgen een hu?szoek'i-g verricht in de woning van den ma- iaar G., die zujj nog steed; m voci- loopi~e iiectuenis bevindt, u verband met de vergifti<?:ng van den kapi+em der militaire administratie, Queck, in Den Haag. Ontploffing. .Gistermiddag te in een smederij in de Nieuwe Laan tjes te Den Haag, door onbekende oorzaak een vat uiteen gesprongen, waar een vrij groote hoeveelheid gas in was. Tegen het vat stond een ijzeren staaf, welke door de kracht van het gas weggeslingerd werd. Een der arbeiders, die in de nabij!- heid stond, werd aan het been ver wond. j Aanrijding. Op den Leid- schen Straatweg bij de Boorlaan te Den Haag, is gistermiddag een jon gen door een auto aangereden. De jongen verloor tengevolge van den val het bewustzijn en moest n2**r hei ziekenhuis women overgebracht. Aanvaring. .Gistermorgen is te IJmuiden binnen gekomen de stoom treiler Azimuth IJ Ml 195 van de Vis- scherij Mij. Neerlandia I, die in den nacht van Dinsdag op .Woensdag aan gevaren was door den Duitschen stoomtreiler Rich. .C. Krogmann H. O 41. De Azimuth was Dinsdagmiddag v* IJmuiden ter yisscherij vertrokken. Den volgenden nacht, op 140 mijl afstand van IJmuiden, benoorden Ten schelling, werd met een 9 mijls vaart verder gestoomd, toen men opeens dwars een licht van een ander schipi zag. i Van de Azimuth gaf men seirten, dat het andere schip achterlangs gaan moest, (doch even later reeds had de aanvaring plaats en werd de IJmui- der treiler aan bakboord bij den voor steven getroffen. Het schip bekwam ernstige schade en maakte flink wa ter. De schipper van de Azimuth vroegi den Duitscher assistentie te verlee- nen, wat tot Nieuwediep is geschiet. Daar Ide waterdichte schotten van do Azimuth het schip drijvende hielden,- gaf de schipper den Diiitscher, die van ide visschenj; kwam en graag de markt in .Cuxhaven wilde halen, te kennen, tiiat hij wel naar huis kon stoomen. De Azimuth bereikte Donderdag molt gen op eigen kracht IJmuiden. De Duitsche treiler bekwam door de aanvaring zware schade aan den voorsteven. Dit schip moet minstens met een 10 mijls vaart geloopen heb ben. 1 Tijdens tie aanvaring was het heiig op zee, terwijl de lichten van den Duitschen treiler zeer slecht waren te onderscheiden. Ongeval. Gisteren was op het stationsemplacement te .Groningen de 33-jarige voerman H. B. bezig uit een wagen kisten op zijn wagen te laden. Vermoedelijk is nij met de borst op een dier kisten gevallen, waarbij hij inwendige kneuzingen opliep. De man zakte ineen en is naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij kon na aankomst is overleden. Ontspoord. .V ermoedelijk ten gevolge van verkeerden wisselstand is te Gennep bij het directiegebouw van de N. B. D. S. een goederentrami van den Maasbuurtspoorweg uit de rails geloopen. De locomotief en eenige wapens ont spoorden en kwamen over den weg te staan. w

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2