Dames- en Kinderkleeding Eenige ie Verkoopsters, WAALS, HaarLstraat 114. Uw Haar DAG-AGENDA. 1—3 September. Tentoonstelling v. d. Ned. Kunstkring. Zaterdag 3 September, s av. 9 uur, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Bidstond. Zondag 4 Sept., 's morgens tien en 's avonds zeven uur. Vrij Evang. Gem, Middelstegracht 3: Samenk., Spr. de heer A. Donker, van Wormer- veer. De Zondagsdienst der Huisartsen Ie Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Bruining, Timmer mans, Schreuder en de Jager. De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 September a.s. waargenomen door de apotaeek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Te lef. 523. Osgstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Naar wij verder vernemen werden hun, wanneer zij zich buitenslands willen begeven, geen moeilijkheden in den weg gelegd. OPEN BRIEF Mr. P. G. KNIBBE. Mr. P. G. Knibbe heeft naar aanlei ding van de beslissing van de Gronin ger Synode op zijn bezwaarschrift een Open Brief uitgegeven, waarin hij te gen deze behandeling protest aan- teekent. Wij komen Maandag op den inhoud daarvan terug. ERNSTIGE VAL. Hedenmorgen heeft aan de Stedelij ke lichtfabrieken alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 30-jarige van Egmonrl was bezig met werkzaamheden op het dak van de centrale en wilde van de eene kant naar de andere loopen, waarbij hij een lichtkoekoek moest passeeren die 150 bij 5 M. groot is. Hij wilde, daarbij gebruik makende van 'n badding, er overheen stappen, maar had 't ongeluk door de ruit te vallen en terecht te komen in de machineka mer. Zwaar gewond met inwendige kneuzingen is hij naar het Elisabeth Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. DIPLOMA'S ZWEMMEN. Door de Zwemvereeniging „De Zijl" is het diploma van geoefend gekleed zwemmer uitgereikt aan de heeren: J. B. Straathof, lid van de Leidsche Politie Sportvereen.; H. Horn, Haven- rechercheur; P. VVensveen, Brugwach ter; J. Nievaart, idem; N. Eduard, idem; D. Gulay, idem; M. v. Lieshout, idem. De heeven L. A. Mennes, directeur van le Markt- en Havendienst, en de voorzitter van de Politie Sportvereen. J. W. Zwart, waren bij de uitreiking tegenwoordig. J. M. V. alhier is door de politie aangehouden op verzoek van den of ficier van justitie te Den Haag, om dat hij nog een week gevangenisstraf te goed heeft. Naar wij vernemen is de heer P. H. Zandstra, onderwijzer aan de school Lusthoflaan van de Geref. Schoolvereeniging, benoemd tot on derwijzer aan een der scholen van de Vereen, voor Chr. Onderwijs te Wel tevreden (Ned. Indië.) BINNENLAND. LE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LEEUWARDEN. Naar de L. Crt. verneemt, komt de Koningin-Moeder Dinsdagochtend 11 uur 30 te Leeuwarden aan. In dezen trein loopt het salonrijtuig' van H. M. mee. Koningin Emma vertrekt des avonds om 7 uur 32. Koningin, Prinses en Prins komen Woensdagochtend, over zee, om 11 uur 51 te Leeuwarden aan en vertrek ken des avonds om 5 uur 35 met den sneltrein over StavorenEnkhuizen naar Den Haag. DE GLINDHORST. Een verklaring van het bestuur. Het bestuur der vereeniging tot duurzame verzorging van minderjari gen acht zich verplicht aan de leden der vereeniging, diaconieën der Geref. Kerken, obligatie- en schuldbekente nishouders en crediteuren, openlijk de volgende mededeelingen te doen: Een ongeduldigen obligatiehouder, die dreigde beslag te zullen leggen op eigendommen der vereeniging, is het onlangs gelukt betaling zijner achter stallige rente te krijgen. Om beslag legging te voorkomen werd hem van bevriende zijde de rente betaald. Hierdoor aangemoedigd hebben 4 obli gatiehouders (eveneens geen leden eener Geref. Kerk), het bestuur wil len dwingen om ook aan hen rente uit te betalen, onder bedreiging van faillissementsaanvrage. Het bestuur, handhavende zijn be kende standpunt, n.l. niet den één bo ven den ander te bevoorrechten, heeft aan dien dwang weerstand geboden. Niettegenstaande de ernstigste waar schuwing om toch niet door faillisse ment hun eigen, maar ook de gelden van alle andere crediteuren in ge vaar te brengen en ondanks de uiter ste pogingen door het bestuur, bijge staan door de commissie van O. en S. RECLAME Voor directe indiensttreding gevraagd: geheel op de hoogte met den verkoop. aangewend, om deze koppige obliga tiehouders tot rede te brengen, heb ben zij hun opzet volvoerd en de ver eeniging ten val gebracht. De rechtbank heeft 24 Augustus j.l. het faillissement uitgesproken. Met groote droefheid in het hart ziet het bestuur door deze gebeurte nis zijn hoop verijdeld om ten langen leste ieder het zijne te geven, nu het ongeduld van enkelen die hoop den bodem insloeg. De ingespannen ar beid van 3% jaar is daarmede ver woest. Wat te meer te bejammeren is, nu sedert een jaar de smetten der moreele debacle waren uitgewischt. Reeds begon het kinderaantal weer te stijgen. Het herstelde vertrouwen bleek voortdurend meer, in den groeienden steun der diaconieën. In dit jaar zou althans een gedeelte der rente betaald kunnen worden. Dat de stichting weer in „stijgende lijn" was gebracht, bleek uit de pas gepubliceer de verslagen. De enthousiaste jaarver gadering van 13 Juni j.l. beschouwde het bestuur als de inluiding van een nieuwe periode van opbloei. Door den nu gevallen slag ont veinst het bestuur zich niet, dat thans de toestand der „Glindhorst" bijna hopeloos is en de toekomst buitenge woon donker. Evenwel zal het be stuur zijn taak blijven vervullen. En dat in de eerste plaats om de kinde ren, wier lot de vereeniging zich aan trok. Doch ook om het belang van hen, die met zoo'n zeldzame trouw en op offering hun leven hebben gewijd aan de dagelijksche verzorging en op voeding der pleegkinderen. Het Bestuur voegt aan het boven staande nog het volgende toe: Voor allen, die de stichting steeds geldelijk hebben gesteund (Diaconieën zoowel als particulieren) worde aan het bovenstaande nog toegevoegd, dat hun steun ook nu dringend noodig blijft voor levensonderhoud. Tijdens den duur van het faillisse ment gaat het leven op de stichting zijn gang. De kinderen moeten ge voed en verzorgd worden. Alle giften, in welken vorm ook, komen uitsluitend daaraan ten goede Het bestuur verzoekt daarom, de verpleeggelden, contributiën en col lecten te zenden aan den penning meester van het Suppletie-Fonds, den heer J. Reinink, te Harderwijk. DE VEENENDAALSCHE RAADS- KWESTIE. De vier raadsleden, op wier adres over de onregelmatigheden bij de laatste raadsverkiezingen door Ged. Staten van Utrecht afwijzend is be schikt, zijn in hooger beroep gegaan bij de Kroon. Overwogen wordt, ook in beroep te gaan inzake de toelating door Ged. Staten van de nieuw gekozen leden, op grond dat op de geloofsbrieven datum van binnenkomst ontbreekt en zoodoende niet na te gaan is,* of de geloofsbrieven op tijd zijn binnenge komen. H. H. KORTEBOS, f De heer H. H. Kortebos, te Rijssen, die kort geleden zijn veertigjarig raadsjubileum vierde, is dienzelfden dag, 73 jaren oud, overleden. De laatste hulde, die hij in ont vangst nam was die van een duizend tal schoolkinderen, die 31 Aug. in op tocht naar 't feestterrein trokken en waarvan een vijftal hem, als eere voorzitter der Oranjevereeniging, bloemen kwamen brengen. DE VERKIEZING TE AARDENBURG Nu bericht is ontvangen, dat de Kroon het beroep van den ouden raad tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de nieuwe raads leden niet worden toegelaten, heeft verworpen, is de gemeente Aarden burg ingaande 6 September zonder raad en zonder wethouders. Een nieu we stemming op de in April ingele verde candidatenlijsten zal nu moe ten plaats hebben. BUITENLAND. UIT DEN BELGISCHEN MINISTER RAAD. De francfirenrsoorlog. De Belgische Ministerraad kwam gisterenmiddag in aanwezigheid van Vandervelde, Minister van Buiten- landsche Zaken, daartoe opzettelijk uit Genève teruggeroepen, bijeen, ter bespreking van de kwestie der aan vaarding door Duitschland van een door Vandervelde aan den Duitschen gezant voorgestelde internationale enquete naar den franctireursoorlog in 1914. In tegenstelling, met wat sommige kringen verwachtten .had deze bijeen komst een vrij kalm verloop. Vander velde zette de kwestie uiteen, nadat Jaspar, de minister-president, hem kennis had gegeven van de meening der niet-socialistische leden van het kabinet, die van een nieuwe enquete niet willen w-eten. Tot slot w.erd door Jaspar, de Broqueville, Hymans en Vandervelde het volgend communi qué opgesteld: „Nota nemend van de- verklaring op 13 Juli j.l. gedaan door den Minister van Buitenlandsche Za ken betreffende de aanvaarding door België van een zelfs laattijdige inter nationale enquete, betreffende den be weerden franctireursoorlog, heeft de Duitsche Rijksregeering op 22 Augus tus haar gezant te Brussel opgedra gen, aan de Belgische regeering me de te deelen, dat zij die enquete aan vaardde en voorstelde, deze tot alle op den oorlog betrekking hebbende feiten uit te breiden. Zij verborg trou wens niet, dat volgens haar opvatting dezelfde methodes ook ten opzichte van andere landen zouden kunnen aangewend worden. De Belgische minister van buiten landsche zaken gaf akte aan den Duit schen gezant van zijn n-ededeeling en verzekerde hem, dat hij ze aan een volgende ministerraad zou onderwer pen. De ministerraad, in haar bijeen komst van heden was eensgezind van oordeel, dat op deze voorstellen niet kan ingegaan worden, zelfs waar deze van een geest van bevrediging blijken uitgegaan te zijn. Het lijdt geen twijfel, dat in de hui dige omstandigheden een enquete ge vaar zou loopen. de hartstochten weer op te zweepen en tot gevolgen zou lei den, welke letterlijk in strijd zijn met den gemeenschapelijken wensch der beide regeeringen tot bevrediging en verbetering der betrekkingen tusschen heide landen". Vandervelde zal deze opvattingen uiteenzetten in de gesprekken, welke hij zich voorstelt te hebben, tijdens de assemblée te Genève met de vertegen woordigers der mogendheden, welke het verdrag van Locarno onderteeken den. Uit het communiqué blijkt dus, dat het gevaar voor een regeerings- crisis geheel is geweken. Vandervel de keerde gisteravond nog naar Ge nève terug. DE OPVOLGER VAN DE JOUVENEL Lccien Hubert genoemd. In den Franschen ministerraad heeft Briand de benoeming doen goed keuren van Lucien Hubert, den voor zitter der öenaatscommissie van bui tenlandsche zaken, toi plaatsvervan gend lid der Fransche delegatie bij den Volkenbond ter vervanging van de Jouvenel. Briand vertrok gisteravond 8 uur naar Genève: zijn afwezigheid zal on geveer drie weken duren. DE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De zitting van gisteren. De Raad van den. Volkenbond heeft gisteren zonder debat het rapport van Stresemann goedgekeurd over de gevolgen te geven aan de besluiten der internationale economische con ferentie. Paul Boncour gaf een samenvatting van de werkzaamheden verricht door de commissie voor intellectueele sa menwerking tijdens haar laatste zit ting. De Raad machtigde de internatio nale commissie voor economische sa menwerking om een commissie van deskundigen bijeen te roepen tot het voeren van voorbereidende besprekin gen over een ontwerp voor een inter nationale overeenkomst ter bescher ming van den wetenschappelijken eigendom Op de agc-nda van den Raad kwam geen enkel politiek vraagstuk voor. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Fusie tusschen Nanking en Hankau? De minister van binnenlandsche za ken van de Nanking-regeering, Woe, heeft verklaard, dat thans de tijd ge komen is voor een fusie tusschen de regeeringen van Hankau en Nanking. Op 15 September vergadert de execu- :ieve van de Koeomintang, alwaar waarschijnlijk de fusie tot stand zal komen. Nader wordt gemeld, dat tusschen Hankau en Nanking reeds een fusie tot stand is gekomen. De overeen stemming moet zijn bereikt na het uitbtoolen van zes communisten uit het centrale executieve comité. BE VLIEGTOCHT ROND DE WERELD. Te Bagdad. De „Pride of Detroit" met Broek en Schlee is gisteren te Bagdad aange komen. Broek en Schlee, die hun tijd zoo noodig hebben, willen zij er in slagen hun plan om binnen 15 dagen de reis om de wereld per vliegtuig te maken, te volvoeren, konden Donderdag nog niet uit Konstantinopel vertrekken, daar het Turksche bureaucratisme van geen van de vele formaliteiten, vereischt om hoven Turksch gebied te mogen vliegen, afstand wilde doen. Daar ons tot dusver nog geen bericht van hun vertrek gisteren bereikt nceft, is de kans groot, dat ook de Vrijdag voor hen verloren is gegaan. Zoover ging het formalisme van de Turksche ambtenaren, dat zelfs het radiotoestel van de Pride of Detroit onbruikbaar moest worden gemaakt, daar de vliegers niet iri het bezii wa ren van de vereischte machtiging tot het hebben van een draadlooze instal latie op Turksch gebied. KORTE BERICHTEN. In Galicië zijn ruim 350 plaatsen door de overstrooming geteisterd. Er is groote schade in het petroleumge- bied. De verkeersconferentie is geslo ten. Nederland is voor de volgende vier jaren tot lid der verkeers-com- missie gekozen. Tusschen Frankrijk en Engeland is overeengekomen, dat de Rijnland- kwestie uitsluitend als waarborg voor Frankrijk's veiligheid in West- Europa zal beschouwd worden Een beambte der Russische le gatie te Warschau is door een onbe kenden inan doodgeschoten. Er is nog geen definitief nieuws van het vermiste vliegtuig St. Raphaël Bij een ontploffing jn een bazalt- groeve nabij Kassei werden elf perso nen gedood. Bij Buenos-Ayres werden elf menschen gedood door een ontplof fing in een vuurwerkfabriek in de voorstad St. Martin. Do fabriek ging geheel in vlammen op door den brand, dwie op <le ontploffing volgde. Sinds drie dagen vergadert te Genève een congres ter bestudeering van de bevolkingsvraagstukken, dat door ongev. 200 biologen, sociologen en statisth i uit alle deelen van de we reld wordt bijgewoond. RECLAME. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol 't voldoet iedereen GEMENGD NIEUWS. Aangehouden. De Haagsche vreemdelingendienst heeft aangehou den een zekere B., van Duitsche natio naliteit. B., die zich ook uitgaf voor Dr. B., en ook onder nog enkele andere na men zich aan liet dienen, maakte er zijn werk van, bij verschillende firma's' té Den Haag en Rotterdam inkoopen te doen, met de belofte over eenigert tijd te zullen betalen. Verschillende leveranciers gaven goederen af. Het geld werd echten nooit voldaan. B. woonde eerst eenigen tij'd in de Nassaubuurt, maar werd wegens zijn practijken niet langer door den eige naar van de woning geduld. Hij nam toen zijn intrek in een lo gement op het Spui. In Rotterdam had hij' bij de firmai G. een schrijfmachine "op afbetaling gekocht. Korten tijd later verkocht ij de schrijfmachine. De gedupeerde firma deed nu een aanklacht ter zake van verduistering Naar vermoed wordt, heeft hij' kans gezien om in totaal voor f 2000 aani goederen onder valsche voorwendsels te veik rijgen. Hij 'is thans aangehouden en zaL ter beschikking van de Rotterldam- sche politie gesteld worden. Gistermiddag werd hij naar Rotter dam overgebracht. Gebleken is, dat de man ook nog gezocht wordt door de Duitsche po litie en 'dat hij in zijn Heimat nog eenige maanden gevangenisstraf "tel goed heeft wegens oplichting. Opsporing verzocht. Nar mens een familielid verzoekt del Vreemdelingendienst te 's Gravenha- ge bekend te worden gemaakt met Id© verblijfplaats van Paul Josef Bergend 55 jaar, geboren te Nice,_ en van zijn lechtgenoote Marie Glouique. Vermoed wordt, dat zij in gezel schap van een troep zigeuners het land afreizen. Het hoedj e. H. J. B., een koop man te Rotterdam, ha'd een strop ge kocht. Toen de lieve Lente kwam met ha gelbuien en regen, 'dacht hij': „Wat nus valt, slt dezen zomer niet", en hij rekende op een zomer, welke- een echte zon er zou zijln, met zonneschijn: en hitte, met droogte en sproeten. En toen de gelegenheid zich voor deed kocht hij een partij van 2000 nieuwe stroohoeden. De matelotjes werden opgeslagen in een pakhuis van G. D. aan de Hof straat aldaar, en B. ging op den zo mer zitten wachten. Maai* de zomer kwam niet, en meï wanhoou in zijn hart dacht B. aan zijn/ 2000 hoedjes. Toen kwam de gelegenheid, 1600! van de hoeden van de nand te doeny en B. bedacht zich geen twee keer. De resteerende 400 liet hij in het pak huis liggen. Die zijn goed voor brand hout, ze? B. tegen D. M:aai D. dacht er niet aan de 400 puike hoeden in puin te slaan. Hij wachtte tot het laatst_ van Au gustus, kocht een pot oranjekleurige! vert en schilderde alle hoedjes in de nationale kleur. Met 400 oranjekleurige hoedenveü scheen D. Woensdag in de straten van Rotterdam, en vele feestgangers lie ten ziel voor een kwartje later op den dag werd het drie stuivers een oranjehoeü aanmeten. H. j. B. kwam toevallig langs de plaats, waar D. adn het meten wds en vond het zoo'n aardig idee, door min- dei van een hoed uiting te geven aan de liefde voor het Vorstenhuis, dt hii dadelijk drie stuivers betaalde en een hoecl opzette, of juister: hij vil do er een opzetten, want bij het opzet "e i kee-ix' hij in den hoed en daar zag hij Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ts. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 8.210 Orkest-concert. 10.50 Muziek. LANGENBERG 468,8 M. 8.50 Vroolijke avond. s' 5.506.50 Concert. Daarna muziek. HILVERSUM, 1050 M. 4.006.00 Muziek. 6.007.45 A. N. R. O.-Concert. 7.45 Politiebericht. 8.109.20 V.A.R.A.-Avond. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 5.20 Orkest. 6.20 Muziek. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der Muziek. 7.50 Muziek. 8.20 Muziek. 9.55 Muziek. 10.5512.20 Muziek. TOULOUSE, 392 M. 9.05 Concert. ZONDAG 4 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1050 M. 5.50 Uitzending van den Kerkdienst vanuit de Schinkelkerk (Geref.) te Amsterdam. Voorganger: Ds. H. S. BOUMA, Geref. Pred. te Amsterdam. Kort overzicht van den Dienst: 1Orgelspel. 2. Votum en Zegen. 3. Zingen: Psalm 73:1. 4. Lezen: Geloofsbelijdenis en Jesa- ja 28 24—29, 5.. Zingen: Psalm 103 -.5. 6* Gebed. 7. Tekst: Jesaia 28 =2429. 8. ZingenPsaï'm 66 4 en 5 9. Eerste ged, van de Predikatie. 10. Tusschenzang: Psalm 33 10. 11. Tweede god. van ce Predikatie. 13. Zingen: Psalm 119:36. 14. het merk staan, dat hem zoo bekend was en waarvan hij in den regenrijkerï voorzomer zoo dikwijls benauwde 'di c o men had gehad Dat zijn mijn hoeden, riep \i. Ik heb het voor kachelhout van je gekregen, meende D. Maar B., die naijverig was gewor den, omdat D. slimmer was geweest dan hij, holde naar een politiebureau om aangifte van verduistering te doen. Brand. Gisternacht ongeveer) 12 uur, is te Waalwijk het groote hutè van den heer H. Aarts, waarin geves tigd 'n broodbakkerij met kruideniers! wïnkel van den heer van Rooy, del schilderswerkplaats van den heer W. Hens, en waarin woonplaats heeft de heer J. Kleiks, geheel door brand ver nield. De brand nam zoo snel in omvangj toe, dat de kinderen slechts met groot te moeite konden worden gered. De heer van Roov kreeg een gedeeli te van een vallenden schoorsteen op het lichaam, waardoor hij zeer ern stige verwondingen opliep. Het huis alsmede de inboedels zijni tegen brandschade verzekerd. D e „Koning spij p". Een ge bouw, behoorend aan een groot ta baksmagazijn in Liverpool^ draagt deni schoonen naam van „De Koningspijp". Blijkbaar is deze naam geïnspireerd! op sde gedachte, dat een koning wel enorm veel moet kunnen rooken. Doch de Koningspijp in Liverpool rookt wel veel maar net is nooit vaiil goede kwaliteit. Integendeel. Alle be schadigde en onbru 'kbare tabak wordÜ daar in tegenwoordigheid van doua ne-ambtenaren verbrand. I Eenigen tij'd geleden heeft de Ko ningspijp een buitenkansje gehad. Er waren tien millioen sigaretten^ bestemd voor verdeeling onder de matrozen en soldaten aangehouden, omldat zij van al te slechte hoedanig-'' heidwaren. Zulke slechte sigaretten wenschtenl de militaire autoriteiten niet onder de jongens verdeeld te zien. f De geheele voorraad' werd in beslag genomen en besloten werd alle tienl millioen sigaretten te verbranden. Zoo werd de groote oven van dd Koningspijp volgestopt met het slechl te goedje, de brand werd er in gestel ken en de zwaarste pijp werd gerookt die wel ooit gerookt zal zijn. Brand. Donderdagavond is op ide groote boerderij op de Mandjes- waard, Kampereiland, toebehoorendö aan de gemeente Kampen en bewoonldl door J. Netjes, met drie schuren en drie hooibergen geheel door brand) vernield. Ongeveer 75.000 K.G. hooi, alle landbouwgereedschappen en machi nes en een groot gedeelte van den in boedel zijn verbrand. Het vee was in de weide. Vermoedelijk is hooibroei de oor zaak. Een k nval. De recherche te Haarlem heeft- met ambtenaren van de accijnzen een inval gedaan iu het perceel De Génestetstraat 2, aldaar, bewoond door T. Vermoed werd dat daar een gehei me distilleerderij gevestigd was, welte vermoeden juist bleek te zijn. In de achterkamer werd een in een kast verborgen distilleerketel gevon den en in de keuken werden drie fles- schen gedistilleerd ontdekt. In de schuur stonden drie kuipeni grondstoffen voor de bereiding van gedistilleerd1. Alles is in beslag genomen en tegen A. T. is proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2