In de Ridderzaal te 's-Gravenhage vond gisteren de officiëele opening plaats van de Wereldpost-Conferentie voor de Luchtvaart, door Minister van de Vegte (Minister van Waterstaat). Er waren 35 landen vertegenwoordigd. Foto genomen tijdens de officiëele opening in de Ridderzaal. DAG-AGENDA. 1—S September. Tentoonstelling v. d. Ned. Kunstkring. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Aug. tot en met Zondag 4 Sept. a.s waargenomen door de apotheken van cle H H. G. H. Blanken, IIongewoerd 171, Te lef. 502 en D. J. van Dries um Mare 76, Telef. 406. Vrijdag Sept., 's av. 910 uur. R.- K. Volksbond, Steen schuur 15: Ten toonstelling van werk der leerl. van de Avondteekenschool. Zaterdag 3 Sept. 's midd. 26 uur idem. Oegstgeest. Apotheek .,De Vijzel". Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. richtlijnen door den G.-G. zoo ver mo gelijk gehouden zijn. Onlusten met een communistische ondergrond, zoo zeide spr., dwongen de regeering tot het treffen van diep ingrijpende maatregelen, waarvan de financieele consequenties weinig ruimte lieten tot het doen van ge wichtige stappen in het sociale be lang van de bevolking. Spr. herinner de voorts aan de radio-toespraak van H. M. de Koningin. De groote liefde en verknochtheid die de hooge Landsvrouwe wordt toe gedragen, moge gelden als een sym bool van grooter Nederland, dat ook in Indië alom bestaat. Mr. Neytzell d© Wilde verzoekt den gouverneur- generaal de oprechte gelukwenschen aan de Vorstin over te brengen. Jhr. mr. De Graëff zeide in zijn antwoord, dat hij met deze gelukwen schen hartelijk instemt en deze zal overbrengen aan H. M. de Koningin, die zich onafgebroken wijdt aan de haar opgelegde hooge taak. Wij leven zeide Z.Exc. in een overgangsperiode op elk gebied, waar bij op godsdienstig, wetenschappelijk en staatkundig, maatschappelijk en economisch terrein geschud wordt aan de pijlers, waarop tot dusver on ze woningen gebouw zijn. Handha ving van orde en rust is de eerste plicht van de overheid. Er is geen grond voor de bezorgdheid, dat de re geering iets zal nalaten, waarvoor re delijkerwijs gezorgd zou kunnen wor den. De feiten hebben reeds bewezen, zeide spr., dat het aankweeken en onderhouden van de stemming van angst de overheid in haar maatrege len belemmert en misdadige elemen ten aanmoedigt. D© G.-G. drong er op aan, de toe komst met vast vertrouwen tegemoet te gaan en te zoeken naar hetgeen vereenigt in het belang en de ontwik keling van den voorspoed van Indië. Z.Exc. eindigde met de bede voor een gezegend levensjaar voor H. M. de Koningin. KUNSTENAARS-MISèRE. In de ..Groene Amsterdammer" zezi A. H. v. d. Feen 't is geen boutade al lijkt he er op het eerste gezicht we' op. erkt een schilder, die zijn' métier beho lijk verstaat, aan een bloemstuk van b.v. een halven vierkanten meter oppervlak? Bedenkt wel. die maat is, evenals) de lijst, een fictor van beteekenis. voor een wandversiering. Welnu, als de schilder vlijtig 'is, behoorlijk acht uur per dag werkt en niet uit luiheidsdrang op een divan gaat liggen wachten op „inspiratie", hooes'ens 7 werkdagen. Indien de lijst, de verf en *t linnen dan tezamen f 15 kosten, wat erg ruim berekend is, dan mag hij zijn kunstar beid waardeeren op f 85 en is het schilderij met f 100 behoorlijk be taald^ bovendien is er in die week nog tijd genoeg over om te schetsen! of ontwerpen voor andere dingen te maken en naar dezen maatstaf kdn hij dan voor grootere stukken natuurlijk meer en voor kleinere minder bedin gen. Gaat een schilder zoo te werk, is hii voldoende begaafi en ijverig en durft hij te breken met die dwaze prijzen- opjagerij, dan zien wij niet in, waar om zoo'n artiest mei zijn „kunst" nieil een behoorlijke boterham zou kunnen verdienen. Ons is een geval bekend van een jonpen, zeer begaafden schilder, die een paar jaar geleden den moed hadi zijn heele oeuvre het werk van een maand of acht ten roon te stellen in een bekende kunstzaal. De critici deden hautain, maar de jonge man stelde zijn prijzen ongeveer naar den maatstaf als we hiervoren aangaven. Het gevolg was, dat hij' bin ren veertien dagen voor vijf duizend grilden verkocht en later vóór de res tanten ook nog heel wat geld maakte. 'Och, het publiek wil heusch wel koopen. als er maar een behoorlijke evenredigheid is tusschen de prijzen en het gebodene. Nederlandsche broeders en zusters van het schilders gilde, die hun mé tier behoorlijk verstaan en voldoende ijverig zijn, behoeven naar onze over tuiging geen honger te lijden. Mits zij" hun prijzen met 75 pet. verlagen. 5 Maar indien zij zich hardnekkig en dwaselijk, kunstenaars van Gods ge nade wanen, die hun kunst niet willen werpen voor het plebs, enoch haar wenschen te laten prostitueeren door de snobs en het philisterdom ook dat is een standpunt, een geste, die echter meer kost dan Cyrano's pensi on paternelle dan zullen deze lie den inderdaad moeten uitzien naar 'n ander middel om zich van voedsel te voorzien. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. De opening der 46ste zitting. De 46ste raadszitting werd gister morgen om 11 uur voor een geheime zitting van anderhalf uur onder voor zitterschap van Villega (Chili) ge opend. De eenige nieuwe verschijning in den raad is de Chineesche gezant in Lissabon Wang. Behalve aan de vaststelling van de dagorde en de regeling was de zitting overwegend aan enkele voorstellen van Danzig gewijd. Senaatspresident Sahm was daarbij tegenwoordig. Be sloten werd de kwestie van de voor- loopige Poolscbe oorlogshaven te Dan zig tegen het protest van Polen op de dagorde te handhaven. Voor de kwestie van het Poolsche munitiemagazijn op de Westerplatte, zal een commissie worden benoemd, waarin elk raadslid een jurist kan doen plaats nemen. De volgende bijeenkomst zou heden ochtend om ti'en uur plaats hebben en eveneens gedeeltelijk vertrouwelijk zijn. De raadszetels. Griekenland heeft officieel zijn can- didatuur voor een niet-permanenten zetel in den volkenbondsraad als op volger van Tsjecho-Slowakije gesteld. Bovendien komen nog Finland, De nemarken en Portugal in aanmerking. VANDERVELDE NAAR BRUSSEL TERUGGEROEPEN. Vandervelde, die zijn houding moet rechtvaardigen in verband met de franc-terreurskwestie is uit Genève dringend naar Brussel teruggeroepen. Hij zou daar heden arriveeren, waar na onmiddellijk een ministerraad zou gehouden worden. Sommige kringen te Brussel zijn van meening, dat dit tot moeilijkhe den in den schoot der regeering aan leiding kan geven. OVERSTROOMINGSRAMP IN - GALICIë. Vermoedelijk eenige honderden dooden. Oost-Galicië is door een ernstige overstroomingsramp geteisterd. De ge bieden tusschen de Stry en de Dnjestr staan onder water. Tal van huizen zijn door wervelwinden, die met zware wolkbreuken gepaard gingen, geheel vernield. Het zwaarst werd het petroleum- gebied bij Borislaf en Drohobycz ge troffen, waar het riviertje de Tysmie- nica buiten zijn oevers trad. Te Boris laf stortten ten gevolge van het bin- nenstroomende water vijf huizen in, waarbij tal van personen den dood vonden. Zevenhonderd gehouwen zijn onder water geloopen. De fabrieken van de raffinaderij Galizia zijn even eens overstroomd en zullen voorloopig niet weer in bedrijf genomen kunnen worden. In het geheel zijn zeker 50.000 men- schen dakloos. De grootste materieels schade werd in de eerste plaats gele den door de kleine boeren van de bergstreken in Oost-Galicië. Het aan tal dooden zal zeker eenige honder den bedragen, doch kan nog niet met eenige nauwkeurigheid geschat wor den, daar uit een groot aantal plaat sen elk bericht ontbreekt. Alle verbin dingen, zelfs met tamelijk groote ste den, zijn verbroken. Tijdens de catastrophe speelden er zich ontzettende tooneelen af. Te Stry zijn twee kinderen van een spoorweg beambte weggespoeld voor de oógen van hun vader en moeder. Het cen trum der stad vormt een eiland, waar op alle overlevenden gevlucht zijn, ter wijl zich rondom hen een groote wa tervlakte uitstrekt. Te Sekelow wach ten de bewoners op de daken hunner huizen reeds anderhalven dag op hulp die echter nog niet is komen opdagen. Te Lemberg staan de vrij hoog gele gen kazernes onder water. Het vlieg veld is geheel onbruikbaar. ONGERUSTHEID OVER DE „SAINT RAPHAEL». Het Oceaan-vliegtuig verscheidene t uren ever tijd. Nog steeds zijn er geen definitieve berichten omtrent het lot van de „St. Raphaël", het Fokker-vliegtuig, waar mede Minchin en Hamilton Woens dagmorgen te Upavon zijn opgeste gen voor een tocht over den Atlanti- schen Oceaan. Nadat men het vliegtuig 800 K.M. ten Westen van de Iersche kust het laatst heeft gezien, is elk verder ze- kerkeidgevend bericht omtrent het verloop van hun reis uitgebleven, be houdens een draadloos bericht, Woensdagavond om elf uur ontvan gen, volgens hetwelk het vliegtuig zich met groote snelheid voortbewoog. Volgens een telegram uit Halifax (Nw. Schotland) was het vliegtuig zes uur na het tijdstip, waarop men ver wacht had dat deze stad bereikt zou worden, daar nog niet gezien. Minchin zeide, vóór het vertrek, dat de reis van twintig tot veertig uur kan duren. Alle hoop behoeft daarom nog niet te worden opgegeven. OVERSTROOMINGEN IN RIJNLAND Stremming van het scheepvaart verkeer. Uit Germershelm wordt gemeld, dat de peilstand van den Rijn daar ter plaatse gisteren als gevolg van den sterken regenval der laatste dagen een hoogte van 7.15 meter heeft be reikt. Sedert Woensdag staat de Rijn brug hij Worth onder water. De bevolking van het geheele ge bied verkeert in een paniekstemming. Tal van dorpen aan den oever van den Rijn zijn ondergeloopen en de oogst is grootendeels vernield. Het geheele scheepvaartverkeer in Rijnland is stopgezet. DE LUCHTBEWAPENING VAN AMERIKA. 48 nieuwe bombardementsvliegtuigen Het departement van marine der V. S. heeft een contract voor de levering van 48 hombardements-vllegtuigen gesloten, welke nog op rekening van de begrooting van het loopende dienst jaar zullen komen. Zoodra het con tract zal zijn geteekend, zal nog slechts een beslissing over 10 tot 20 benzine-vliegtuigen genomen moeten worden. De levering der vliegtuigen is opgedragen aan de Martin Cy., welke zoodra deze zullen zijn geleverd in de laatste drie jaar 300 vliegtuigen voor de marine zal henben gebouwd. HET LIED VAN DEN ARBEID. Rossini, secretaris-generaal der fas cistische corporaties, heeft tezamen met den componist Libero Bovio, een in Napels bekend liedjeszanger, een „Lied van den Arbeid" vervaardigd* dat bestemd is het lied der Italiaan- sche vakvereenigingen te worden. Het zal voor het eerst gezongen worden ter gelegenheid van eeri plechtigheid op den jaardag van den „Opmarsch naar Rome". KORTE BERICHTEN. Te Bareilly, in Engelsch-Indië, werden bij een godsdiensttwist 13 per sonen gedood en 96 gewond. De bij het spoorwegongeluk te Chamonix gewfcnde Nederlanders zijn naar Nederland teruggekeerd. Argentinië aanvaardt het lidmaat schap van de verkeerscommissie van den Volkenbond. In Rusland zijn 25 spionnen gear resteerd. De politieke politie te Leningrad heeft 26 mannen en vrouwen gearres teerd als agenten van den Britschen inlichtingendienst in Finland. De nieuwe reglementen ter belem mering der emigratie van Italianen, zijn gisteren van kracht geworden. Uit het Sociale Leven. EEN ONJUIST BERICHT. Vanwege de afdeeling Sociale Zaken der Gemeente-secretarie te Den Haag, werd aan de „Maasbode" opname ver zocht van het volgende: In „Het Vaderland" van 5 Augustus is onder den titel Liever werkloos dan haringventer" en „De haringpro- paganda van Pronk wordt geremd door gebrek aan werkwilligen" een be richt opgenomen van de volgende strekking: Medegedeeld wordt, dat de Scheve- ningsche reeder Pronk ter bevordering van de uitbreiding van het binnen- landsch verbruik van goede haring de ze tegen lagen prijs in Den Haag ver koopt en daarmede succes heeft, doch dat er meer haring zou kunnen zijn verkocht, als men meer venters had kunnen krijgen. De reeder zou on danks aanvragen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs er echter niet in kunnen slagen voldoende venters te verkrij gen. De oorzaak daarvan wordt niet in het loon gezocht, dat een ruim week geld zou kunnen opleveren voor hen, die wel willen werken. In verhand hiermede wordt onder meer de vraag gesteld of het vak van haringventer te min is voor een gedeelte van de werkloozen, die op Maatschappelijk Hulpbetoon steunen, of men liever lanterfant dan een goed stuk brood te verdienen met haring venten en of men hier te doen heeft met demorali satie tengevolge van overheidssteun. Naar aanleiding van dit bericht is een onderzoek ingesteld, zoowel van wege de Gemeente als vanwege den Rijksdienst voor de werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, waar bij gebleken is, dat de indruk, die door bovengenoemd bericht gewekt wordt, als zou in dit geval gemis aan werk willigheid aan den dag zijn gekomen bij gesteunden te eenenmale onjuist is. Indien het niet gemakkelijk is ge bleken, personen uit de? visschersbe- volking, die men het liefst als venters zou doen optreden, voor de hierbedoel- de ventershetrekking in dienst te ne men, dan kan de grond daarvan in elk geval niet gelegen zijn in de- werk- loosheidsuitkeering of steun, aange zien de visschers in de zomermaanden geenerlei recht hebben op uitkeering uit de werkloozenkas, noch op steun. Er is niet gebleken van eenig geval, waarin een ondersteunde zou hebben geweigerd, dit werk te aanvaarden. Na de mededeeling, dat niet voldoen de venters waren te verkrijgen, zijn 18 personen vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon gezonden, van wie nie mand heeft geweigerd, maar van wie slechts één is aangenomen. Wat betreft de mededeeling, dat een ruim weekgeld kan worden verdiend, moet erop gewezen worden, dat de ree der zelf het loon, dat venters in de eerste weken of bij minder gelukkigen verkoop verdienen, zoo laag achtte, dat hij zich tot den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon heeft gewend met de vraag of die dienst een bijslag op het loon zou kunnen geven. Aan dit verzoek is geen gevolg gegeven, omdat het bestuur van dien dienst van oordeel was, dat een dergelijke bijslag de concurrentie met andere venters haar normaal karakter zou doen verliezen. LOONSVERHOOGINGSKWESTXES IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De Fancy-spinners der firma Span jaard te Borne zijn niet tevreden met de toegekende verhooging, welke voor verschillende tricotgarens van 3 tot 7 y? pet. bedraagt. Zij vragen 15 pet. verhooging. De directie der Tricotfabriek te Apel doorn heeft de loonen van de arbei ders, werkzaam in de pakkamer, in de wasscherij en van het buitenperso- neel met 1.50 per week verhoogd. Dezen vragen echter 10 pet. GEMENGD NIEUWS. Groote, maar povere buit. Tijdens de afwezigheid van de be woners heeft men zich toegang" ver schaft tot de woning van M. C. R|. in de Kabel]ouiwstraat te Rotterdam. Een ijzeren geldkist werd openge broken, een bedrag van 100.000 Rus sische roebels en 100 Oostenrijkschej kronen werd eruit meegenomen, ver moedelijk in een kussensloop. Het geldi is ten deele waardeloos. Inbraak. Eveneens tijdens af wezigheid der bewoners is gisteravond ingebroken in de woning van J H. aan 'den Charloisschen Lage Dijk tes Rotterdam. O.a. werd een leeren portefeuille) zonder geldelijken inhoud gestolen. L ij1 k g e v o n di e n. Gistermorgen is in den IJssel drijvende gevonden! het lijk van 'den rentenier G. Dekker, die Zaterdagavond in zijn woning té Capelle aan den IJsel door den ar beider B. M. was geworgd en daarna! in de rivier werd geworpen. Het lijk zal ter gerechtelijke schou wing naar hier worden vervoerd. I Misdaad? De politie-expert v. Waegeningh uit Maastricht en "eenige rechercheurs stelden in de wontng van den kapper M. te Roermond een nauwgezet onderzoek in. Verschillende voorwerpen werden voor nader onderzoek naar Maastncnt meegenomen. Meerdere teekenen zouden er op wijzen, dat er een schermutseling heeft plaats gehad, en dat mevr. M. door worging om het leven is gekomen. Tegen den echtgenoot schijnen zeer Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders v n Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. Arnold Manufacturing Company en rechtverkrijgenden, tol het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van rijwielondcrde»». Ion in het perceel Rijn- en SchieKnn* no. 124, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie M. No. 4043; b. de N.V. Leidsche Kalkzandstr nfabriek en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een kalkzands'eenfabriek op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. Nis. 351 en 352. ge legen aan de Rijnkade; e. de fir^a Werkhoven en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor benzine in het perceel Pelikaan straat No. 13. kadastraal hekend Ge meente Leiden. Sectie F. No. 3515, Leiden, 31 Augustus 1927. A. VAN DE SANDF. BAKHUY7FN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Bescherming tegen brandgevaar. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen krachtens het bepaalde bij artikel 5, onder i van het Koninklijk Beslui' van 30 December 1924 (Staatsblad 620) voor deze gemeen te heeft aangewezen de volgende ge bouwen: Pieterskerk. Hooglandsche kerk, Marekerk, Lodewijkskapel (vroeger Saaihal). Academiegebouw (vroeger kapel der Witte Nonnen), Gemeente landshuis van Bijnland. Stadstimmer- werf. Waaggebouw. Gravestein, Voor malige Pesthuis. Toren Oostenrijck, Morschpoort, Zijlpoort. Voormalig La- tijnsche school. Kapel van het St. An- na-hofje aan de Hooigracht, Broekho- venhof. Meermansburg, H. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, Molen „de Valk", Molen ..de Stier", Universiteits bibliotheek, Bibliotheca Thysiana. Ge bouwen der Sterrenwacht en Harte- brugskerk. De hoofdstukken II en TIT van het bovenaangehaalde Koninklijk Gesluit houdende bijzondere voorschriften ter voorkoming van brand, zijn derhalve mede op die gebouwen van toepas sing. Leiden, 31 Augustus 1927. A. VAN DE SANDF. BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris bezwarende aanwijzingen te zijn ge vonden. 1 Hij blijft evenwel nog steeds ontken nen, aan den dood zijner vrouw schul dig te zijn. Aan g e houden. Gister kwam! bij een sigarenwinkelier op de Boorra- pies te Rotterdam een man, die een! flinke bestelling deed, beloofde deze te zullen laten halen en inmiddels! eenige doosjes sigaretten heimelijk wegf rommel de. Toen hij 's avonds, in gezelschap van een dronken kruier terug kwam; stond1 de politie te wachten en pakte» hem bij den kraag. De aangehoudene is de 35-jarige scheepskok en steward P. W. K., en werd reeds gezocht wegens meerdere kleine diefstallen. Jonge zwerfster. Gisteren nacht werd door den heer R. bij de politie te yiaardingen aangifte gedaan dat zijn 6-jarig dochtertje den vorigenf avond. 5 uur de ouderlijk woning nad verlaten en nog niet was terug ge keerd. De politie belde dadelijk eenige ora liggende plaatsen op, waarbij bleek, dat het meisje te Delft zwervende was> aangetroffen. Zij had' er vier uur over geloopen. 't Kind is door haar vader toen terugi gehaald. Te water gesp rong en. Gtè termorgen te omstreeks 9 uur is van de voetbrug, die langs de spoorbrug! over de Maas te Maastricht is aan gelegd, een ongeveer 30-jarige vrouw! in het water gesprongen. j Dit werd door eenige fabrieksarbeid ders gezien, die met een bootje de» vrouw uit het water haalden en kunst matige ademhaling toepasten, doch zonder resultaat. Door de politie werd het lijk naar Calvariënberg overgebracht. UIT ONZE INDIEN. MISHANDELING. De heer v. E. S., controleur ter be schikking van den assistent-resident van Menado beschuklid van rrvs- handeling, -1. n dood tengevolge heb bende, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook /etf' luj bekend, vroeger oreer raaien geslagen te hebben. FUSIE OORLOG EN MARINE. Alleen te Batavia zijn 600 handt e®- ke unp'tr \errzameld op het adres /au Onze Vloot tegen de samenvoeging, van de iepai lementen van Oorlog «.,n Max ire. EEN SCHORSING. De administrateur van het gemecn- tezpte er hui:- te Soekaboemi, de heer N. K., is geschorst, wegens het uitbrenger van een ondeugdelijk rao- port. Zijn administratie klopte niet met het geld dat ontvangen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2