CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Bs,b jaargang. VRIJDAÜ 2 SEPTEMBER rJ2 NUMMER 2221 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 't' Vorderingen op vreemde mogendheden. Het verslag van de Rekenkamer over 192ü geeft op veel punten een aardigen kijk op dingen die men ge- wbonlijk niet ziet. Ieder weet, dat door den oorlog en de jaren die daarop volgden onze schuldenlast enorm is toegenomen en dat er zelfs een tijd geweest is waar op men ernstig vreesde voor een staatsbankroet. Wij zijn nog onze Rq- geering, en vooral oud-Minister Colijn, dankbaar dat met vaste hand werd ingegrepen. Maar dat wij ook nog zeer aanzien lijke vorderingen op vreemde mo gendheden hebben dat wordt wel eens over het hoofd gezien. De uitgaven ten behoeve van krijgsgevangenen en vluchtelingen zijn voor een groot deel reeds terug betaald. Maar er zijn ook nog andere vorderingen welke nog niet betaald zijn. Zoo heeft België nog een schuld van ƒ37.438.000 dat met jaarlijksche an- nuiteiten van /2.233.C-32 (rentevoet 5 wordt afbetaald. België heeft dus nog eenige jaren voor den boeg. alvorens de schuld geheel is afgelost. Duitschland heeft nog een schuld van ƒ34.347.48, maar op het oorspron kelijk bedrag van ƒ1.426.010.91 is reeds afgelost ƒ1.391.663.43. De schuld van China is ƒ21.091.15 ::A groot. Hiervan is nog niets afgelost en over rentevergoeding wordt nog steeds onderhandeld. Aan Polen is een kleedingcrediet verstrekt waarvan nu nog 8.886.999.66 uitstaat. Dit bedrag wordt in 10 jaar termijnen afbetaald. Op het voormalig Oostenrijk-Honga- rije heeft Nederland nog een vordering van ƒ177.348.37. Het baart moeilijkhe den, om uit te maken welk deel ieder der rijken Oostenrijk en Hongarije be talen moet dan wel of een deel door anderen moet betaald worden. Oostenrijk zelf kreeg een voorschot van ƒ16.937.882.47 waarvan een afbe talingsregeling is gemaakt. Hongarije heeft nog een schuld van ƒ76.486.42. Joego-Slavië heeft nog de volle schuld te betalen 171.100.67. Sedert 1 April 1921 is geen rente betaald, zoodat deswege reeds een schuld van ƒ59.176.86 is ontstaan. Polen heeft met inbegrip van rente een totaal schuld van 520.490. welk bedrag op 1 Jan. 1940 afgelost moet zijn. Bepaald onwillig is Rusland. Dit heeft een totaal schuld van 666.807.44. Vermoedelijk zal Neder land dit bedrag wel moeten afschrij ven, tenzij de Sowjet-Regeering nog eens door een andere vervangen mocht worden. Wanneer men deze sommen samen telt, vormen zij een niet onaanzien lijk deel van onze staatsschuld. Daar op mag ook wel eens de aandacht ge vestigd worden. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 6 September 1927, des na middags te twee uur. Dé vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden. 2. Benoeming van vier wethouders (vacatures: de H. H. A. Mulder, J. B. Meijnen, Aug. L. Reimeringer en J. F. X. Sanders). 3. Benoeming van drie leden van dc Commissie van Financiën en uit dezen van den voorzitter (vacatures: de H.H. B. J. Huurman, H. W. Spendel en J. Splinter Gzn). 4. Benoeming van twee leden van de Cbmmissie van Fabricage, (vacatures: de H.H. H. W. Spendel en A. J. Scho- neveld). 5. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Openbaar Slacht huis, (vacatures: de H.H. J. Wilbrink en Th. M. W. Bergers). 6. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Marktwezen, (vacatures: de H.H. T. Groeneveld en J. A. van der Reijden). 7. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het oud-archief, (vacatures: de H.H. J. A. van Hamel en Th. B. J. Wilmer). 8. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verordeningen en uit dezen van den ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Voorzitter, (vacatures: cle H.H. K. Sijtsma, Mr. D. A. van Eek en Th. B. J. Wilmer). 9. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordenin gen. (vacatures: de H.H. Mr. D. A. van Eek en P. P. Deumer). 10. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Onderwijs. 11. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, (va catures: de H.H. F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, B. J. Huurman en H. W. Spendel). 12. Benoeming van vier leden van de Commissie van Beheer over de ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" (vacatures: de H.H. B. J. Huurman, M. Dubbeldeman, Th. B. J. Wilmer en Mevr. H. W. B. van Itallie van Embden). 13. Benoeming van twee leden van de Commissie van Beheer over het Grondbedrijf (vacatures: de H.H. H. W. Spendei en A. J. Sclioneveld). 14. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundi gen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (vacatures: de H.H. B. J. Huur man. Th. B. J. Wilmer, T. Groeneveld en Mevr. H. Dietrichr-de Rooy). 15. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der be zwaarschriften tegen aanslagen in 't Vergunningsrecht en uit dezen van den voorzitter, (vacatures: de H.H. Dr. B. D. Eerdmans, E. J. Coster en A. J. Schoneveld). 16. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", (aftredend: de H.H. Dr. J. A. J. Barge en Dr. G. J. Boekenoogen; vacatures; de H.H. J. A. van Hamel en B. J. Huurman). 17. Benoeming van vier leden van het Bestuur der Stedelijke Werkinrich ting, uit de leden van den Raad, (va catures: de H.H. K. Sijtsma, E. J. Cos- ter, Mevr. H. Dietrichde Rooij en de heer J. J. van Stralen). 18. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrich ting, buiten de leden van den Raad, (aftredend: de heer A. Bisschop). 19. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening (vacature: de heer Th. B. J. Wilmer). 20. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Com missie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werk lieden in dienst van de gemeente Lei den, (vacatures: de H.H. P. Heems kerk en F. Eikerbout). 21. Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtena ren der gemeente Leiden, (vacatures: de H.H. K. Sijtsma en P. Heemskerk). 22. Benoeming van vijf leden en vijf plaatsvervangende leden der Commis sie, bedoeld in art. 2, le lid, sub. 3. der verordening, houdende Reglement voor de Commissies van Advies be treffende de arbeids- en dienstvoor- waarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden, (vacatures: de H.H. F. Eikerhout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, Dr. B. D. Eerdmans en H. J. Baart, en de H.H. B. J. Huurman, J. Splinter Gzn., Th. M. W. Bergers, K. Sijtsma en F. Ivooistra). 23. Benoeming van twee leden van het Bestuur der vereeniging tot in standhouding van het Leidsch Mu ziekcorps, (vacatures: de H.H. K. Sijts ma en Dr. B. D. Eerdmans). 24. Benoeming van een lid van het Bestuur der vereeniging „Kennis is Macht", (vacature: de heer K. Sijtsma) 25. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs (aftredend: de heer Mr. H. M. A. Coebergh). 26. Benoeming van een leerares in de oude talen aan het Gymnasium, voor den cursus 19271928. 27. Benoeming van een ieerares in de aardrijkskunde aan het Gymna sium, voor den cursus 1927—1928. 2S. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 19271928. 29. Verdeeling van den Raad in Sec tiën. GEMEENTEZAKEN. Com. v. Toez. Middelb. Onderw. Deze Com. beveelt in de vacature Mr. H. M. A. Coebergh aan behalve den aftredende Mr. C. J. M. H. Bol- sius. Bestuur Sted. Werkinrichting. In de vacature van lid buiten den Gemeenteraad worden aanbevolen A. Bisschop (aftr.) en A. de Koster. Sted. Museum De Lakenhal. In de Comm. voor De Lakenhal wor den aanbevolen; a. voor de vacature Prof. Dr. J. A J. Barge: Prof. Dr. J. A. J. Barge en Prof. Dr. L.' Knappert. b. voor de vacature Dr. G. J. Boe kenoogen: Dr. G. J. Boekenoogen en Ir. M. C. F. J. Cosijn. c. voor de vacature J. A. van Ha mel, die zitting had als lid van den Gemeenteraad en als zoodanig is af getreden, de H. H. Ir. A. G. Bosman en Mr. A. J. Romijn. d. voor de vacature B. J. Huurman, die herbenoemd is als lid van den Ge meenteraad en als lid zitting had, de H.H. B. J. Huurman en T. S. Goslinga. Comm. voor „Endegeest", „Voor- geest" en Rhijngeest". In deze Comm. worden ter benoe ming aanbevolen: Vacature-B. J. Huurman: lo. B. J. Huurman. 2o. J. G. van Es. Vacature-M. Dubbeldeman: lo. F. Kooistra. 2o. T. Groeneveld. Vacature-Th. B. J. Wilmer: lo. Th. B. J. Wilmer. 2o. Mr. A. F. L. M. Tepe. Vacature-Mevr. H. W. B. van Itallie —van Embden: lo. J. Wilbrink. 2o. Ir. A. G. Bosman. Comm. Bank van Leening. Als Comm. voor de Gem. Bank van Leening worden door B. en W. aanbe volen Th. B. J. Wilmer (aftr.) ep B. J. Huurman. Leeraar oude talen Gymnasium. Hiervoor worden door B. en W. ter benoeming voorgedragen; 1. Docts. A. J. Koster te Boskoop. 2. Docta. J. B. Zwaardemaker te Amsterdam. Tij del. leeraar aardr.kunde en wiskunde Gymnasium. Als zoodanig wordt wegens klasse splitsing voor den cursus 19271928 aanbevolen: Mej. Dr. C. H. Kool en Dr! J. D. A. Boks, beiden ook voor den cursus 1926—1927 tijdelijk werkzaam geweest. DE 3 OCTOBER FEESTEN. Het Bestuur der 3 Oetober-vereeni- ging richt zich tot Tie Stedelijke Zang- vereenigingen met het volgend schrij ven: Der gewoonte getrouw, zal ook dit jaar weer een belangrijk nummer van de feestviering van den 3 October-dag zijn: 's Morgens 8 uur Koraal in het v. d. Werffpark. De buitengewone belangstelling van de zijde van het publiek bewijst wel, dat deze uitvoering ten zeerste wordt gewaardeerd. Noodig echter is het, dat de deelname veel grooter wordt. Ieder Leidenaar, van welken rang en stand, met lust tot zingen,- moest 's morgens op het appèl zijn en de uit voering maken tot een indrukwekken de betooging. Daartoe roept het Bestuur der 3 Oc- tober-vereeniging evenals het vorige jaar u op. Verleent uw medewerking; wekt uw vrienden en kennissen op tot deelname, opdat de nieuwe directeur de heer Leo Mens, een talrijke schare zangers en zangeressen mag leiden. Gaarne ontving het Bestuur zoo spoedig mogelijk mededeel ing, of op de medewerking van uw vereeniging gerekend kan worden, om dit in het programma te vermelden. HET REVOLVERDRAMA. De rechercheur van politie G. D., die eenige dagen geleden in beschonken toestand met een dienstrevolver heeft geschoten, is door den burgemeester uit den politiedienst ontslagen. R.-K. H.B.S. Naar wij vernemen, werden nog de volgende leeraren voor de R.K. H.B.S. benoemd: behalve drs. Balduinus de Goede O.F.M., thans leeraar aan het Gymnasium te Venray, tot leeraar in geschiedenis en Engelsch, aan wien tevens de leiding is opgedragen; P. Haanappel, leeraar M. O. te Rijswijk, tot leeraar in de aardrijkskunde; W. Vlaming, leeraar M. O. te Utrecht, tot leeraar in het Duitsch; M. Bertels,'lee raar M. O. te Den Haag, tot leeraar in het teekenen; S. Casteleijn, leeraar M. O. in lichamelijke oefeningen te Lel den. EEN 16-JARIGE JONGEN VER DWENEN EN WEER TERECHT. Gistermorgen is bij de politie aan gifte gedaan van de geheimzinnige verdwijning van een 16-jarige jongen uit den Haag. Een vijftal jongens, de 17-jarige D. v. d. V., de 14-jarige W. v. d. V., de 16- jarige Theo v. d. H. en Frans v. d. H. en een onbekende waren meegegaan met de verhuisauto van de expeditie firma v d. V. uit de Helmerstraat te Den Haag- Men reed van Zwolle naar Utrecht, waar de radiateur werd bij gevuld en vandaar ging men naar Leiden, waar wederom water moest bijgevuld worden. Toen de chaufeur bij die gelegen heid in den auto keek, bemerkte hij tot zijn groote verbazing, dat er in plaats van vijf jongens vier lagen te slapen. De 16-jarige Frans v. d. H. was ner gens te vinden. De chauffeur wekte de andere jon gens, doch deze wisten ook voor de verdwijning van hun vriend geen op lossing te vinden. Alleen wist een van het viertal ze ker, dat Frans bij het verlaten van Utrecht nog rustig lag te slapen. Oogenblikkelijk stelde de chauffeur de Leidsche politie van de geheimzin nige verdwijning in kennis. Niet het geringste spoor van den jongen was te vinden. De weg tusschen Leiden en Utrecht is door uc politie per motor geheel af gezocht, maar geen enkele aanwijzing werd er geconstateerd. De broer van den verdwenene ver klaarde echter, dat hij meermalen be merkt had, dat Frans in zijn slaap wandelde en aan nachtmerries leed. In dit verband is ook opmerkens waardig dat hij zich herinnerde even wakker geweest te zijn doordat hij van iemand een trap kreeg. Hij was echter dadelijk weer ingeslapen. Men vreesde reeds een ongeluk. De ouders zaten in ongerustheid over hun zoon, zooals begrijpelijk is. Het is echter goed afgeloopen. Om kwart over twee gistermiddag werd de politie telefonisch door den vader van den vermisten jongen in kennis gesteld, dat zijn zoon juist was gearriveerd Volgens de jongen zou het geval zich als volgr hebben toegedragen: In Nijkerk heeft de auto gestopt om water in te nemen Alle jongens stt,p ten uit en Frans maakte een kerto wandeling. Toen hij terugkwam be merkte hij tot zijn groote verbazing en schrik, dat de auto reeds vertrok ken was. Hij heeft toen een tijd rondgeloopen en is later in den ochtend per trein naar Den Haag gegaan, waar hij te gen 1 uur aankwam. Daar deze lezing in strijd is met de mededeeiingen van den chauffeur van den auto, stelt de politie thans een nauwgezet onderzoek in naar de wa re toedracht der geschiedenis. De jongen was geheel ongedeerd. Vanmorgen is alhier aangehou den J. O. op verzoek van de officier van justitie te Den Haag. De 35-jarige wielrijder P. H. E. is op de Mare bij het passeeren van een handwagen in het water terecht ge komen. Hij is door den bestuurder van den handwagen D. M. er uit ge haald. GEVONDEN VOORWERPEN. Damesvulpenhouder, huissleut els, rijwielbelastingplaatje, rijwielbelas- tingplaatje in etui, rozenkrans, pakje hoefstiften, paar bruine lage kinder schoenen, stroo-dameshoed, doublé armbandje, roode gummi damesman tel, rijwielpomp, damesceintuur, zil veren beursje met inhoud, elastieken sportriem, imitatie paarlen halsket ting met dito armband, nieuwe zak doek, reserve-velg met band van een „Ford" auto, Goudsche kaas, dames handschoen, portemonnaie met inhoud portemonnaie (ledig), zakschaartje, R.- K. kerkboekje in etui, kindertaschje inh. zakdoek, kindertaschje (ledig), damestaschje met inhoud, nieuw jon genspakje, nikkelen tabaksdoos, dou blé vulpotlood, kam in etui, bril, bril in hoornen montuur, paarlen rozen krans in etui, studieboek „Organothe rapy in general practice", jakje inh. ondergoederen en een flesch, bruine overjas, alpacca beursje met inhoud, nikkelen rozenkrans in etui, portret broche, eenig geld en een zilveren R.- K. medaille, jongenstrui, pakje inli. fluweelen linten, luxe broche, gouden kettingbroche, zakje inh. 2 strengetjes wol, Yale sleutel, bronzen medaille, bruin kinderschoentje, armbandhor loge in lederen riem, zilveren broche met 3 kwastjes, boterhammesje, oud- heerenrijwiel, pakje badgoed, bank biljet van 10, Engeische sleutel, nik kelen horloge, gulden, honden. Gevonden in de Electrische tram (stadslijn): Gouden ring met mono gram, gouden vulpotlood, bankbiljet van 10, portemonnaie inh. postzegels' damesparapluie, dameshandschoenen Gevonden in het Postkantoor: Rijks daalder, parapluie. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. BINNENLAND. ECONOMISCH URGENTIE CONGRES. De Alg. R.-K. Werkgeversvereni ging houdt Maandag 19 September in hotel „De Twee Steden" te 's-Graven- Belanorijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De deputaten der Geref. Synode In zake uitbonw van de belijdenis zijn tot de conclusie gekomen, dat tot de zen stap niet moet worden overge gaan; de commissie van rapporteurs ondersteunt dit voorstel. Buitenland Gisteren is de 46ste zitting van den Vclkenbondsraad te Genève geopend. Vandervelde is in verband met de üranc-tireurskwestie dringend uit Ge nève naar Brussel teruggeroepen. Overstromingsramp in Galicië. Overstroomingen in Rijnland. De Ver. Staten zullen 48 nieuw 2 bombardementsvliegtuigen bouwen. hage een economisch urgentie-congres Het Tweede Kamerlid de heer H. G. M. Hermans verdedigt de volgende conclusies: Ten aanzien van zijn handelspoli tiek verkeert ons land in een zeer na- deelige uitzonderingspositie. Tegen over de ver doorgevoerde handelsbe lemmeringen in alle andere landen, stelt het een nagenoeg vrije markt. Dit schept voor den Nederland- schen arbeid den toestand van een voortdurende abnormale concurrentie. Terwijl die arbeid in het buiten land tegenover hoog beschermde me dedingers is geplaatst, wordt zijn po sitie nog meer verzwakt doordat ge- noemde uitzonderingspositie aan de zelfde mededingers dumpingpraktij ken op de binnenlandsche markt ver gemakkelijkt en hem bovendien, ook voor de toekomst, ook nog een voor sprong doet krijgen bij de rationali satie der bedrijven. Het duurtepeil van ons land in de laatste jaren, tlat de loonen noodza kelijk hooger doet zijn, dan in andere landen, bewijst, dat tegenover deze groote nadeelen geen of althans geen noemenswaardige voordeelen staan voor de massa des volks. Zoolang ons land dat wegens zijn gunstige ligging ten aanzien van het wereldverkeer en wegens de be kwaamheid zijner bedrijfsleiders en arbeiders in industrie en landbouw door vrij ruilverkeer wordt gebaat, van dit vrij ruilverkeer is uitgesloten, dienen van overheidswege, tot be scherming van het algemeen welzijn, maatregelen van noodweer te worden genomen tegen de funeste gevolgen voor ons land van een toestand al9 boven geschetst. Mr. M. P. L. Steenberghe, di recteur van Van Purgenbroeks Tex- tiel-Maatschappij te Goirle, komt tot de volgende conclusies: Ten gevolge van verschillende oor zaken, speciaal voortvloeiend uit den wereldoorlog en het Vredesverdrag, zijn de laatste jaren de handelsbelem meringen tot een dergelijke hoogte opgevoerd, dat een internationale voorziening noodzakelijk werd ge acht. De Internationale Economische Conferentie van den Volkenbond heeft getracht die voorziening te brengen, doch is er slechts in geslaagd een eer ste internationale toenadering op eco nomisch gebied te bereiken. De reso luties der conferenties spreken niet van algemeenen internationalen vrij handel; zij verzetten zich niet tegen reciprociteit en bescherming tegen abnormale concurentie. Algemeene toepassing van vrijen invoer, een ruime tolunie of eene be- teekenende verlaging der invoerrech ten is in de eerste jaren niet te ver wachten; zelfs op de zeer gematigde resoluties der Economische Conferen tie is door verschillende landen in breuk gemaakt. Het economisch ontwapend Neder land zal rekening moeten houden met ten blijvende bewapening van het buitenland. Het zal, zonder daardoor met de resoluties der Economische Conferentie in strijd te komen, zoo spoedig mogelijk moeten overgaan tot het instellen van een dubbel tarief van invoerrechten en tot het nemen van maatregelen tot afweer van ab- normalen invoer, voortvloeiend uit dumping, valuta-concurrentie en an dere tijdelijke en abnormale oorzaken KONINGINNEDAG IN INDIë. De audiëntie ten paleize bij gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is met de gebruikelij ke ceremoniën geopend, aldus wordt uit Batavia gemeld. Mr. Neytzell de Wilde, de voorzitter van den Volksraad, wees er in zijn toespraak op, dat de installa tie-rede van den gouverneur-generaal vooral in inheemsche kringen ver wachtingen gewekt haii, waarvan de

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1