«WE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 31 AUG. 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. jv De Stad. In een artikel over V3'e groöte-sta!ds- prob]enten van onzen tijd1, aan de hand! van de jongste i-elleties te Rotterdam, Schrijft onze A. R. Rotterldammer in! 'een "hoofdartikel o.m. het volgende: „Maar er groepeeren zich hier rond om toch zooveel machtige problemen, ten na.uwste verband houdende met de toekomst onzer maatschappij1, dat wij er ons zoo maar niet af kunnen maken. Vragte: zijn al die duizend en meer, beroepswerklPozen ontkomen aan den 'greep van htei Christelijk beginsel 1^ het woord.Van Paulus: „Zoo iemandl niet wil wferken, dat hij! ook niet éle" voor al lep. een vreemde klank? Wel licht zal het antwoord1 luiden: de ar beiders^ die niet doof zijn voor het Evangeliewoord, behooren bijna al tijd) tot de best gesitueerden in hun kringjen en bijna nooit tot de unskil led' labourers of tot de arbeidersre- sertfe, die slechts invalt, als er veel' werk is en anders een werkloozenle- gev vormt. 'Dit is zeer juist en een bewijs van dIe waarheid, dat aan het opvolger* van Gods geboden groot loon is ver- sponden, maar ontslaat dit de Chris tenheid van een taak tegenover de •velen, die een gemakkelijke prooi wor 'den van. anarchie, bolsjewisme en on geloof Wij' zijn nu ongeveer zoo ver, dat de oplossing, van het sociale vraag stuk voor zoover hier beneden varï een oplossfing mag gesproken ten opzichte' der geoefende arbeiders.; dia weikzaam zijn in een regelmatig ar beid gevend bedrijf, kan worden aan gewezen. Als 'de klassenstrijd' de hoofden niet verwart, kan zij! loop en over de vak beweging van patroons en werkne mers. Maar nu: moe: niet minder krach tig gestreefd worden naar de ophef fing der onderste maatschappijlagen. Lu st voor den arbeid moet aan gekweekt en het productieproces in zulkebamen geleid, dat het reserve- leger van den arbeid worde ingescha keld in het werkende korps. En 'dan het woningvraagstuk, dat 'daarbij nog de goede zeden bedreigt. Binnensta-'dsstraten. welke eigenlijk, geen woongelegenheid meer moesten kunnen bieden" en zoolang'ze'daartoe dienen, ge\<aar opleveren, móeten ver dwijnen". i liet artikel eindigt dan: „De taa'k is. zwaar, maar wordt ónze verantwoordelijkheid er minder om, als Kerk en Christelijk sociale bewe ging er daarom liefst maar nietwaar* beginnen of er weinig aan doen?" Losjes en aan den buitenkant. Bij het schrijven van dit stukje, zoo lezen wij in de Standi, van 29 .Aug. heeft de interparlementaire Unie reeds twee dagzittingen achter den ru£. Trots alle goede bedoelingen, blij ven de min aangename gewaarwordin gen niet achterwege. i De bedoeling" om gevoeligheden te sparen was ongetwijfeld aanwezig. In niet genn^en getale kwamen dó Duitsche afgevaardigden naar Parijs, «n in het schitterende Luxembourg, waar anders de; Fransche senaat, nu de conferentie vergadert, werd huni niet minder hartelijk dan den overigen' afgezant én het welkom toegeroepen. Bij de jfeceptrê, die het Fransche gemeentebestuur aanbood, werd zelfs Qoor de. militaire -stafmuziek het eerst een Duitsch - stuk ten gehoore ge bracht. Schoone woorden en vleiende com plimenten werden wederzijds gewis- leld. Uitwendig scheeai alles in orde, maar het raakte slechts den buiten kant. Niet zoodra ging men iets dieper, of het hokte. De uitbundige hulde aan den speech' van Poincaré gebracht, droeg het ka rakter van een Fransche manifesta tie. 11. Toen de president van den Duit se hen Rijksdag, Loebe, het denkbeeld opperde, om tot daden van verzoening! te komen en den wereldvrede te die nen, door 1 Januari 1928 de bezetting) van den Rijn op te heffen, regende het/ van aile kanten protesten. Fransche en Belgische woordvoer ders wekten daarna allerhande gevoe ligheden op en in de verga,derzaak teeltenden zich in de bijvalsbetuigin gen duidelijk twee sterk gepronon ceerde partijen af. lie el losies en erg aan den öuiten- kan<- zit 'bit velen de liefde voor den wereldvrede dat is wel de eerste les die de conferentie te Parijs bracht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Avenhorn en Grost- huizen: A. Priester, te Nieuw-Helvoet. Aangenomen naar 's-Heeren- hoek: M. C. W. Wegeling, te Bour- tange (Gron.). Naar Cadzand: F. A. Visser, te Oosterzee e.a. Bedankt, voor Appingedam (toe zegging): G. de Vries, te Oosterend (Fr.) Voor Rinsumageest (toez.)i S. Kooistra, te Welsrijp. Voor Maria Hoorebeeke (Belg.) M. C. W. Wege- ling te Bourtange. GEREF. KERKEN. Tweetal, te Warffum (Gr.): J. W. van Tol, te Scharendijke; en J. Schel haas, te Nederhorst den Berg. GEESTELIJK MANNA. „Het geestelijk manna'., per radio wordt ih Het Indische Volk bezongen: „Welk een wijde horizont opent zich voor de massa, als straks het geestelijk manna, dat zich op den Indischen bodem, dank zij over- heerscher's macht, zoo .slecht laat cultiveeren, uit de lucht op haar zal neerdalen. Welk een horizont ook voor onze propagandisten in Hol land, als zij weien dat hun machtig woord ook zijn klankbodem kan vinden in het gemoed der millioe- nenmassa in Indië, die massa na der kan brengen tot het Nederland- sche proletariaat, tot het socialis me" Maar deugt dit socialistisch man na wel voor export naar de tropen..? Exodus 16, vers 21, kon een waarschu wing zijn: „als de zon heet werd, zoo versmolt het Er waren heel wat Soc.-Dem. in Holland erger socialist dan in Indië. Of kan men in Nederland harder schreeuwen dan in Indië? IN DE KERK. Uit Harkema-Opeinde meldt men aan het N. v. h. N.: Onder de morgengodsdienstoefe ning Jn de Gereformeerde Kerk alhier had ^ondag een onverkwikkelijk in cident plaats. Een tienjarig zoontje van L. L. werd door den koster ver maand zich behoorlijk te gedragen. De moeder van den jongen, waar schijnlijk in haar eer gekwetst door deze aanvulling op haar opvoeding, vloog op den koster toe, en gaf hem twee flinke klappen in het gezicht. Een oudere broer van den oorsprong van al dit onheil voelde zich geroepen mede de familie-eer te verdedigen en kwam van de galerij naar beneden orn zich op den koster te werpen. Hij werd echter tegengehouden door eeni ge kerkgangers, die ook verder zorg droegen dat de ruzie gestild werd. De vechtlustige familie verliet de kerk, waarna de gestoorde dienst kon wor den voortgezet. GEREF. JONGELINGSVERBOND. Naar men ons mededeelt, bestaat voor den door de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelinsver- een. op G&ef. grondslag a.s. Zaterdag op „Vreugd en Rust" te Voorburg te houden groote belangstelling. Reeds worden minstens 4000 bezoekers ver wacht. Op het terrein zuilen luid sprekers voor de toespraken worden aangebracht. BENOEMING EVANGELIST. Benoemd tot Evangelist der Ned. Herv. Evangelisatie te Gorredijk, de heer A. Dubbeldam te Ellecom. OUDERLINGENCONFERENTIE. Naar we vernemen, hebben enke le ouderlingen der Geref. Keiken itt Hersteld Kerkverband te Amersfoort, 's Gravenhage, Haarlem en Zandvoorc het initiatief genomen tot het houden v. 'n ouder! ingenconfei'entie van hen, die de Geref. Ke/ken in Hersteld Ver band in dit ambt dienen. Deze conferentie 2al Maandag 5 Sept. a.s. in dé Paridcerk te Amster dam worden gehouden. i ZENDINGSWEEK 1927. De Hoofdbesturen van de in het Zendingsbureau te Oegstgeest samen werkende Zendingscorporaties hebben besloten ditmaal de „Zendingsweek" te houden van ondag 6 tot en met Zondag 13 November a.s. Bekend geacht mag worden dat het de bedoeling van gneoemde Besturen is, dat Christelijk Nederland zich in die week opmake tot Gebed, Toewij ding en Offer. Ongetwijfeld gaat 't er om dat gansch Christelijk Nederland deelneemt aan deze Zendingsweek. De organisatie werd daartoe reeds nu door het Zendingsbureau ter hand genomen. Allerwege worden H. H. Predikanten, Evangelisten en Gods dienstonderwijzers, Hoofden van On derwijsinrichtingen etc., en allen die een kring achter zich hebben opge roepen om eendrachtiglijk samen- Werkende te komen tot het gewensch- te resutlaat. In rondschrijvingen en circulaires dringen de Zendingsbesturen er op aan, dat men genoemde data noteere, dat iedere Gemeente deelneme aan deze week, dat reeds thans in de groo te gemeenten commissies gevormd worden voor het voorbereidende werk, dat men zich overal, reeds nu ga in- stelle op de Zendingsweek welke èn om de verlangde voorbede, èn om de gevraagde toewijding èn om het noo- dige offer voor het geheel van den Zendingsar.beid van de grootste be- teekenis geacht moet worden. Het Zendingsbureau te Oegstgeest is gaar ne bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken en contact te zoeken met allerlei kringen en groepen. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. (Achtste zitting.) De zitting werd aangevangen, met het zingen van Psalm 84 17 en ge bed. Appèl nominaal werd gehouden waarbij bleek, dat Prof. H. Bouwman van de prae-adviseerende leden ont brak. De ouderlingen K. Sloot, van Magalahg, J. C. van Oordt, van Wer kendam, en D. L. Harms, van Hoorn, waren voor het eerst ter Synode aan wezig. Zij betuigden door op te staan instemming met de belijdenisschrif ten. De praeses deelde mede dat de se cundus van ouderling A. Muis, ouder ling J. C. Diepenhorst, van Strijen, be richt van "verhindering zond. De praéses heette bijzonder ouderling Sloot welkom als afgevaardigde der classis Batavia, en sprak den wensch uit, dat zijn tegenwoordigheid hier mede moge dienen tot versterking van den band tusschen Holland en Indië. Nadat de praeses nog Ds. Ploos van Amstel gecomplimenteerd had met de herdenking van zijn geboorte dag, las de le scriba, Dr. G. Keizer, de acta der zevende zitting, welke werden goedgekeurd en vastgesteld. Uitvoering art. 13 K. O. Voortgezet werd de behandeling van het rapport omtrent de handelin gen van deputaten ad art. 16 K. O waaromtrent men de vorige week be sloot eerst de conclusies te doen druk ken en rondzenden. Over de 14e con clusie, aan de Part. Synode van Fries land-Noord te verzoeken, alsnog 1400.te willen storten in de gene rale kas tot steun der verzorging van emeriti-predikanten enz. ontstond een breede discussie. Tijdens deze discus sie werd de zitting geschorst. Des middags zou de discussie worden voortgezet. Na deze zeer belangrijke discussie over de conclusie bovengenoemd, kwam in behandeling conclusie XIII, die de percentages voor de verschil lende provincies voorstelt. Aan de dis cussies hierover namen deel Prof. F. W. Grosheide, Ds. W. W. Meynen, Dr. W. A. van Es. Daarna werd gepau zeerd. De middagzitting vgn gisteren. De middagzitting ving aan met het zingen van Ps. 139 14, waarna de be handeling van het rapport over de handelingen van deputaten naar art. 13 K. O. werd voortgezet. Bij de ver dere behandeling voerden nog het vvoord Ds. J. J. Miedema, Prof. F. W. Grosheide, Ds. A. Schweitzer, Ds. D. P. Koopmans, Ds. H. Meijerink en Dte. W. W. Meijnen. Een voorstel van Ds. Meijnen, om een commissie te benoemen, die de cijfers van deputaten verder zal on derzoeken staande deze Synode, werd met groote meerderheid verworpen. Een voorstel van Dr. W. A. van Es, om het percentage voor Friesland- Noord te verlagen tot 7 en voor Over ijssel te brengen op 8, werd eveneens verworpen, waarna de voorgestelde percentagecijfers werden aanvaard. Inzake conclusie 14 werd besloten, deze te aanvaarden doch wanneer Friesland-Noord meent, daaraan niet te kunnen voldoen, zal zij weder met Deputaten spreken. Vervolgens werd gediscussieerd over een conclusie in zake pensioenen voor predikants weduwen. Deputaten werden gedechargeerd voor hun financiëel beheer. Ds. J. J. Schouten rapporteert na mens de commissie over een schrijven van zrs, C. en J.E. B. te 's-Gr, waarin zij er op aandringen, de mogelijkheid, van hereeniging, geboden door het ge tuigenis van de Geref. Kerk in het Hersteld verband, te aanvaarden. De commissie stelde voor, aan deze zusters te berichten, dat de Synode tot haar leedwezen, aan het verzoek niet kan voldoen, omdat de mogelijk heid tot hereeniging niet in overwe ging kan worden genomen zoolang be doelde kerkengroep zich principiëe*. tegenover de op Schrift en Belijdenis gegronde beslissingen van de Synode te Assen blijft stellen. Aldus besloten. Ds. Schouten rapporteerde nader over verschillende dergelijke adressen waarop in denzelfden geest werd ge antwoord. Ds. H. d. Bruyn rapporteerde namens Cdmmissie IV nader over het optre- ';den van predikanten en candidaten van buitenlandsche kerken. De conclusies werden na eenige be spreking als volgt aanvaard De Generale Synode, overwegende, dat van predikanten en candidaten tot den H. dienst uit buitenlandsche kerken, met welke de Geref. Kerken in Nederland in correspondentie staan, geen mindere waarborgen die nen gevraagd te worden als van onze eigen predikanten en candidaten, be sluit te bepalen lo. Predikanten en candidaten tot den H. Dienst uit buitenlandsche ker ken, die met de onze in correspon dentie staan, mogen niet in eene der Geref. Kerken in Nederland voorgaan, zonder daartoe uitdrukkelijk toestem ming gevraagd en verkregen te heb ben. Dit punt werd daarna nader ver klaard en daarna volgden nog een tweetal punten, waarin gezegd wordt, dat het colloquium aangaande leer en wetenschap zal worden gehouden voor de classis bijgestaan door de Depu taten naar Art. 49 der Part. Synode en zal inzonderheid gaan over de kennis der Geref. leer en kerkregee- ring. Verder werd geregeld de kwestie van attestatiën naar het buitenland. Ds. D. P. Koopmans rapporteerde namens commissie IV over het ver zoek der Part. Synode van Utrecht De Particuliere Synode van Utrecht, lettende op het in de laatste jaren op- gekopen gebruik, dat bij begrafenis van een dienaar des Woords allerlei toespraken worden gehouden in het kerkgebouw en op het graf, waarin de verdiensten des overledenen buiten sporig worden gehuldigd oordeelende, dat dergelijk gebruik aanleiding kan geven tot een met de Heilige Schrift strijdige menschenver- eering verzoekt de Generale Synode van Groningen, dat deze uitspreke, dat dergelijk gebruik afkeuring verdient en in strijd dreigt te komen met den geest van Art. 65 K. O. De commissie stelde voor, op - dit verzoek niet in te gaan. Na eenige bespreking aldus besloten De eerste scriba las nog voor een hartelijk schrijven van Prol. Dr. Sebe- stijen Jenö, Hoogleeraar aan de Theo! Hoogeschool te Budapest, Hongarije- Na dankzegging door deti Assessor werd te 4 uur de zitting gesloten. Uit het Sociale Leven. „PATRIMONIUM". De Gew. organisatie van Patrdmonh ,um in Zuid-Holland, hield Zaterdag middag te Rotterdam een goed bezoch te vergadering. Aanwezig waren afge vaardigden van een 20-tal afdeelingen en verschillende belangstellenden. De voorzitter, de heer J. Hollander van 's-Gravenhage, opende met gebed en het lézen van Psalm 46, waarna hij een inleidend woord spi&k, dat opwekte tot vernieuwde activiteit, die geboden wordt uit de rechte dankbaarheid voor hét gouden feest dat het Verbond staat te vieren. Verder betoogde hij, dat Pa trimoniums arbeid in deze 50 jaren was een arbeid voor en in het Konink rijk Gods en dat ook in de toekomst moet blijven. Na eenige bespreking \yerden .de plannen, die het bestuur aan de afdee lingen had toegezonden, goedgekeurd, In een 6-tal plaatsen zal een kring ver gadering woipen belegd, terwijl ook ge poogd zal worden een Kerst vergadering te beleggen. .Verder zal gepoogd wor den om op bescheiden schaal een fonds voor de prlopaganda te vormen enz. Tot afgevaaidigden naar de Jubile- u|m-vergajdeipng van het Verbond wer den aangewezen de heeren Zandberg .to 's-Gravenhage -en Snel te Delft. Enkele punten der Bondsagenda wen den neg- nader kort besproken. Het be stuurslid, de heer Willigenburg van Lan ge 'Ruige Weide gaf een reieraat ten beste over het onderwerp: „Een on gelijke kamp' Hij schetste den strijd tusGchen het igjeloof en het ongeloof ook in het sociale leven en wees op meerdere fou ten, die daarbij den Christen aankleven en zijn paraatheid verzwakken. Mét nar [druk betoogde hij de roeping en dé beteekenis van Patrimonium en wees er op, hoe het, vooi^L ook op het platte land, nog veel te strijden heeft tegen de lauwheid van vele C'nristenen, maar ook tegen veel tegenwerking en smaad van hen ,die beter moesten weten en ander!» moesten doen. ook met het oog. op de machtsontplooiing van het o-ng&ioqi. Spr. wees er op, dat Patrimonium allereerst en allermeest most strijden voor de geestelijke goederen van ons volk, de jeugd, ook op het platteland moet grijpen en vasthouden ea steeds moet opwekken, om niet alleen over beginselen te spreken, maar vooral ook om jze te beleven. Wel .is onze kracht nu nog klein* maar de toekomst" is voor de getrou wen, door hun Koning. Op du interessante referaat, dat meAone detailpunten naar voren bracm', en met name wees op den zwa- ireii strijd van en voor Patrimonium op. het platteland, volgde nog een korte, maar geanimeerde bespreking. Hierna werd de opgewekte vergader ring gesloten. LOONACTIE. Bij de textielfirma F. J. ten Bos te Almelo is een loonactie gaande. Door de organisaties is een verzoek tot de firma gericht om de loonen voor de gehuwden toebrengen op 28, alsmede om doorbetaling op R.-K. feestdagen, wanneer de fabriek wordt stopgezet. Het antwoord op dit verzoek van.de firma ontvangen, was voor de arbei ders onbevredigend en daarom is een druk bezochte vergadering van we vers gehouden met de besturen van de Federatie, de Eendracht en Steunt Elkander. Besloten werd een schrij ven te richten, zoowel aan de firma als aan de Fabrikantenvereeniging, waarin een onderhoud geëischt wordt binnen korten tijd. De afdeeling van St. Lambertus be sloot aan het hoofdbestuur op te dra gen om met den meesten spoed bij de Almelosche Patroonsvereeniging een conferentie aan te vragen. FEUILLETON. Niets menschelijjks vreemd Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 64 0 „Ik heb mij gehaast zooveel ik kon", hernam Paulus. „De paden zijn hier minder effen dan de wandelwe gen te Alexandrië in de Canobische straat, en daar ik niet evenals de Cer berus, aan de voeten van Serapis zit, drie balzen heb, zoo zou het wijzer van mij geweest zijn, indien ik wat minder haastig tot u ware terugge keerd. De stormvogel heeft de ster ren opgeslokt, alsof het muggen wa ren, en de oude berg is daarover zoo boos, dat bem overal de tranen bij beken over de steenen wangen loopen. Ook hier Is het nat. Ga thans in het hol terug en laat mij wat ik hier voor li op den. arm draag jn den drogen gang leggen. Ik breng goede tijding. Morgenavond breken wij op, tegen dat de duisternis valt. Ik heb voor een vaartuig gezorgd, dat ons naar Klysma zal brengen, en vandaar ge- Jeid ikzelf u naar Alexandrië. In het schaapsvel dat ik hier heb zult gij de kleederen en den sluier van een Ame- lekietische vrouw vinden. Als uw spoor voor Phoebicius verborgen zal blijven, dan moet gij u deze ver momming laten welgevallen, want zoodra de lieden daar benéden u zien, zooals ik u heden zag, zouden zij mee- nen dat Aphrodite zelve weder uit het schuim der zee was opgerezen, en de tijding dat een blonde schoone hun verschenen was, haastig verspreiden tot in de oase". „Maar ik meen dat ik hier goed ver borgen ben", antwoordde Sirona. „Ik ben bang voor dien zeetocht. En al gelukt het ons ook zonder tegenspoed Alexandrië te bereiken, dan weet ik toch niet „Het is mijn zaak dan voor u te zorgen", viel Paulus haar in de rede, met een zekerheid, die bijna overmoe dig scheen en Sirona verontrustte. „Gij kent de fabel van den ezel in de leeuwenhuid; daar zijn echter ook leeuwen, die het vel van een ezel of een schaap dat komt zoowat op hetzelfde neer over de schouders dragen. Gisteren vertelde ge mij van de heerlijke paleizen der burgers, die gij in de hoofdstad hebt gezien, en hebt gij hen die ze bezitten gelukkig geprezen. Welnu, gij zult in een dier marmeren huizen wonen en daarin als meesteres gebieden, en mijn eer ste zorg zal zijn u slaven en draag stoeldragers en een wagen met witte muildieren te verschaffen. Twijfel er niet aan, want ik beloof niets, wat ik niet zou kunnen houden. De regen houdt op en ik wil nu beproeven vuur te ontsteken. Zijt ge reeds verza digd? Nu, dan wensch ik u goeden nacht. Het overige zullen wij morgen wel vinden". Sirona had de beloften van den Anachoreet met verbazing aange hoord. Hoe dikwijls had zij hen be nijd, die dat alles bezaten, wat haar zonderlinge beschermer haar toezeg de? Thans echter hadden al deze din gen voor haar niet de minste aantrek kelijkheid, en met het vaste voorne men Paulus, dien zij begon te mis trouwen, in geen geval te volgen, antwoordde zij, terwijl zij zijn groet koel beantwoordde. „Vóór morgen avond verloopen nog vele uren, waar in wij dit alles overleggen kunnen". Terwijl de Alexandrijn met veel moeite vuur ontstak, bleef zij weder alleen, en opnieuw begon zij zich in die donkere ruimte angstig te ma ken. Zij riep den Alexandrijn en*zei- de: „Het donker maakt mij zoo be nauwd. Hedenmorgen hadt gij nog olie in de kruik; mogelijk gelukt het u voor mij een lampje gereed te ma ken. Het is zoo akelig In het donker te blijven Paulus nam terstond een scherf, trok een draad uit zijn gescheurd wollen kleed, draaide dien in elkan der, legde hem als een pit in de vette vloeistof, stak hem aan zijn langzaam opflikkerend vuurtje aan, en gaf Si rona dit meer dan eenvoudige lichtje in in de handen met de woorden: „Hiermede zult gij geholpen zijn. In Alexandrië zal ik echter voor lampen zorgen, die beter gezien mogen wor den en door edeler kunstenaars ge maakt zijn Sirona plaatste het lampje in een holte van den rotswand boven haar legerstede, en vlijde zich vervolgens neder. Het licht verjaagt niet enkel de roofdieren maar ook de vrees van de rustplaatsen der menschen, en het verwijderde thans van de Gallische elke sombere gedachte. Klaar en dui delijk overzag zij haren toestand, en zij besloot het hol niet te verlaten en zich aan den Anachoreet toe te ver trouwen, tot zij Polycarpus wederge zien en hem gesproken had. Hij wist toch nu waar hij haar zoeken moest, en hij zou zeker, dacht zij, reeds tot haar teruggekeerd zijn, wanneer het onweder en de bewolkte hemel het bestijgen van den berg uit de oase niet onmogelijk hadden gemaakt. „Morgen zie ik hem weder, en dan open ik voor hem mijn hart", zeide zij tot zichzelve. „Dan laat ik hem in mijn ziel lezen als in een boek en op elke bladzijde, in eiken regel zal hij zijn naam vinden. Ik wil hem ook zeg gen, dat ik tot zijn „goeden herder" heb gebeden en hoe goed mij dat ge daan heeft, en dat ik een christin wil zijn, gelijk zijn zuster Marthana en zijn moeder. Vrouw Dorothea zal zich zeker zeer verheugen wanneer zij dat hoort, en zij ten minste heeft stellig niet kunnen gelooven dat ik slecht ben. Want zij heeft mij toch altijd lief gehad, en de kinderen, de kinderen,." De vroolijke gestalten van de klei ne schare kwamen haar lachend voor de verbeelding, en ongemerkt gingen haar voorstellingen over in droomen, en de vriendelijke slaap raakte baar bart aan met een zachte hand, en blies eiken schaduw van. zorg uit haar ziel weg. Glimlachend en onbe kommerd sluimerde zij in als een kind, op welks zacht gesloten oogen beschermengelen hunne kussen druk-, ken. Intusschen was haar zonderlinge beschermer bezig met nu eens bet rookende bout op den vochtigen haard om te keeren, en met een vuur rood gezicht in de smeulende kolen te blazen, dan weder onrustig op en neder te wandelen, en telkens wan neer hij den ingang van het hol voor bijging, zijn schreden te vertragen, om een verlangenden blik te slaan naar de lichtschemering, die uit Siró- na's rotsvertrek te voorschijn kwam. Sedert hij Polycarpus op den grond had geslingerd, was Paulus niet tot nadenken gekomen. Geen oogenblik had hij berouw gevoeld over zijn' daad, want bij had in de verte niet bedacht, dat een val op dein ijzerhar- den steen van den heiligen berg meer pijn deed, dan het neerstortten in het zand van het worstelperk. Die onbe schaamde, meende hij, had in alle op zichten verdiend aldus weggezonden te worden. Wie toch gaf hem meer recht op Sirona dan hij, Paulus, be zat, die haar leven gered en op zich genomen had haar te beschermen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5