Gisterenmorgen te 11 uur 21, arriveerde H.M. de Koningin- Moeder aan de Staatsspoor te Den Haag, terug gekeerd van haar Zomerverblijf. DAG-AGENDA. 18 September. Tentoonstelling v. d. Ned. Kunstkring. ,De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Aug. tot en met Zondag 4 Sept. a.s waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesura, Mare 76, Telef. 406. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Gisteravond te 10.04 zijn H.M'. de de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik met den Duitschen trein aan het Staatsspoor station in de residentie aangekomen. Op het perron was H. M. de Konin gin-Moeder ter begroeting aanwezig, vergezeld van eenige leden van de Koninklijke Hofhouding. De trein stoomde precies op tijd binnen; een hartelijk gejuich steeg op dat moment op uit de velen, die de Koninklijke familie op het perron wilden verwelkomen. Toen de Konin gin, de Prinses en de Prins waren uit gestapt herhaalde zich het hoerage roep, waarvoor fcij met een vriende lijk hoofdknikken dankten. Nadat de Koningin-Moeder Haar fa milieleden omhelsd en de hand ge drukt had, begaven de Koninklijke personen zich door de gereserveerde wachtkamer naar de voorzijde van het station, waar een groote menigte, die onder leiding van den hoofdin specteur Lucas door de politie op eehigen afstand werd gehouden hen opnieuw luide toejuichten. "In twee auto's gevolgd door drie met paard bespannen rijtuigen, ver trokken de vorstelijke personen daar op naar het Koninklijk verblijf aan den Ruigen Hoek, van waar de Konin gin-Moeder later in den avond naar het Paleis aan het Noordeinde zou te- rugkeeren. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn bij Kon. Besluit o.m. de volgende onderschei dingen verleend Koninklijk Huis. 'Benoemd tot grootkruis in de Orde Van den Ned. Leeuw; H. K. H. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina. Minister van Staat. .Benoemd tot Minister van Staat; Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, oud-Minister van Buitenlandsche Za ken, en Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter der Tweede Kamer der S.-G. Justitie. Officier Orde O.-N.: K. Fernhout, pred. Geref. Kerk te Vreeland, bij be vordering. Ridder Orde O.-N.J. C. Rullmann, pred. Geref. Kerk te Utrecht. Binnenlandsche Zaken Commandeur Orde O.-N.; Dr. H. J. Lovink, oud-Voorzitter Raad van de Visscherij, te Alphen a. d. Rijn. Ridder Orde N. L.: J. Schouten, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam; C. Smeenk, lid der Tweede Kamer te Arnhem. Officier Orde O.-N.; Dr. J. van der Kólk, geneesheer-directeur krankzin nigengesticht „Endegeest" te Oegst geest; Mevr. B. van den Bergh-Wil- ling, huize Wiltzangk, te Wassenaar. Onderwijs. Kunsten en W etenschappen. Ridder Orde N.-L.: Dr. P. C. T. van der Hoeven, hoogleeraar Rijksuniver siteit te Leiden. Officier Orde O.-N.: H. Wullings, dir. bijz. H. B. S. met 5-j. cursus te Voorschoten; Dr. W. Kreukniet, hoofd- red. „Maandbl. v. b. Boekhouden,, te Wassenaar. i Officier Orde O.-N.: legerpredikant Ds. F. G. Petersen. Arbeid. Ridder <J>rde O.-N.: N. C. F. van GinkeJ, dir.JKon. Ned. Grofsmederij, te Leiden; A. W. Frentzen, dir. N.V. A. W. Sijt- hoff's Uitg.-Mij. te Leiden; Jetse Sprey houthandelaar, te Alphen a. d. Rijn. Koloniën. Officier Orde O.-N.: Dr. B. J. Esser, mission. Dienaar des Woords, te Pöerbolinggo. Ridder Orde O.-N.: Mej. G. Vernet, lid der Geref. Kerken, te Batavia; J. Ouwehand, kap. art. met -buiten]ver lof, te Katwijk, (met de zwaarden). ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk het in de bedoeling van de Nederlandsche Spoorwegen zou liggen, aan het aantal onbewaak te overwegen in het geheel geen ver dere uitbreiding te geven, kan gemeld worden, dat bij de Nederlandsche Spoorwegen getracht wordt, de be zwaren van gezichtsbelemmering, welke het onbewaakt doen zijn v. en kele overwegen no gin den weg ston den, weg te nemen. Door aankoop van terrein zoo wordt b.v. een stuk boomgaard aangekocht als anders zins, is men bezig, het mogelijk te maken, dat zonder gevaar voor de veiligheid hot aantal onbewaakte overwegen met nog enkele wordt ver meerderd. Wel zullen anderzijds enkele over wegen, welke thans onbewaakt zijn, weer bewaakt worden, aangezien men van oordeel is, dat door de getroffen maatregelen de gezichtsbelemmering ter plaatse in sommige jaargetijden niet voldoende verdwenen is. In de onderhavige gevallen zal deze bedie ning evenwel geen personeelkosten voor de spoorwegen meebrengen. DE VLIEGTUIGEN UIT KOPENHAGEN TERUG. De Nederlandsche vliegtuigen, die van Kopenhagen vertrokken waren, zijn Maandagavond om 7 uur in Den Helder aangekomen. BEHEER VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Gisteravond werd in den Dieren tuin te 's-Gravenbage, een vergade ring gehouden van aandeelhouders van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap, waarin o.m. behandeld werd het rapport, ingediend door de commissie van onderzoek naar de ba lans van het afgelqopen jaar. Uitvoerige besprekingen werden ge houden, welke soms een zeer heftig karakter droegen. Het resultaat was, dat met 254 te gen 24 stemmen een motie werd aan genomen, waarin de vergadering zich niet met de conclusies van het rap port der commissie van onderzoek vereenigt en besluit, de balans over 1926 in den door den accountant aan gegeven zin goed te keuren. Vervolgens werd nog met overgroo- te meerderheid, na wederom heftige debatten, een motie van den heer Vrint aangenomen, waarbij bet be stuur verzocht wordt de uitgifte van den Tuingids in verband met de gel delijke resultaten te staken. NEDERLANDERS IN ITALIë. De heer Anton Adler te Meran, die in den afgeloopen winter ons land be zocht "en in tal van plaatsen lezingen hield over Italië (Zuid-Tirol) schrijft: Het zal Nederlandsche vrienden van de Dolomiten, die zoo gaarne de schoone Dolomiten bezoeken, interes seeren, dat j.l. Zaterdag 20 Augustus d© eerste groepreis met zes kleine auto's, komende van bet Grödner-Tal (Val Gardena) over bet Passo Ferrara- Grödnerjocb naar en door bet Gader- tal is getrokken, derhalve door bet hart der Dolomiten, met bestemming Lago di Braies (Pragser Wildsee), wat tot dusver door den slechten toestand van den weg over het Grödnerjoch onmogelijk-was; - - Het initiatief daartoe ging uit van een Nederlander, den heer H. W. J. J. van Deventer, uit Den Haag, die de zen -tocht maakte met Nederlanders, n.1. met een groep van de Nederland sche Christelijke Reisvereeniging. De ze nieuwe route opent voor het touris me in de Dolomiten schoon© pers pectieven. RANGBEVORDERING RIJKS TELEGRAAF. Bij ministerieele beschikking zijn in de rangbevordering technisch perso neel beneden den rang van electro- technisch ambtenaar de volgende wij zigingen gebracht: de facultatieve re geling, dat tot werkman 1ste klasse kunnen worden benoemd de werklie den, die bij voortduring worden be last met werk, waarvoor de 1ste klas se rang passend is en de noQdige ge schiktheid voor dien rang bezitten, is tot een verplichte regeling gemaakt; voor de betrekking van monteur zul len voortaan, behalve de vakwerklie den le klasse, mede in aanmerking komen de chefs-werkman; deze uit breiding geldt mede voor een benoe ming tot instrumentmaker; in bij zondere gevallen kunnen ook mon teurs, respectievelijk instrumentma kers, met voorbijgaan van den 1ste klasse-rang, tot chef-monteur respec tievelijk chef-instrumentmaker wor den benoemd. HET VERBOD VAN SAMENSCHOLING TE ROTTERDAM De burgemeesèr van Rotterdam heeft het Zaterdag j.l. uitgevaardigde verbod van samenscholingen opge heven. INTELLECTUEELE TOENADERING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIë. Ter aanvulling van leeds in de pers verschenen berichten meldt men van bevoegde zijde: Ter bevordering van de intellec- tueele toenadering tusschen Neder land en België zijn de regeeringen van beide landen thans tot overeen stemming gekomen omtrent den tekst van een daartoe te sluiten overeen komst. Daarbij zal inzonderheid de uitwisseling van hoogleeraren moge lijk gemaakt worden, terwijl heide re geeringen door het stichten van een beurs de voortzetting van studiën of het doen van wetenschappelijke on derzoekingen van universitaire instel lingen in het andere land zullen aan moedigen. Voorts zal- een Technische Commissie worden ingesteld, bestaan de uit een Nederlandsche en een Bel gische af deeling, onder ^presidium onderscheidenlijk van den Neder- landschen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van den Belgischen1 Minister van Weten schappen en.Kuiisten. Aan deze com missie zal worden opgedragen het be- studeeren van de vraagstukken, wel ke de intellectueele betrekkingen tus schen de beide landen raken, en het doen van voorstellen om deze te ont wikkelen. x Dit Verdrag, hetwelk voor zoover noodig door de wetgevende macht van beide landen zal moeten worden bekrachtigd, zal voor den tijd van drie jaar worden geslote# met de moge lijkheid van stilzwijgèndè verlenging wederom voor den tijd van drie jaar. Uit het Sociale Leven. LOONACTIE DER METAALBEWER- KERS TE ROTTERDAM. Zaterdagavond hebben de afdeelingen (Rotterdam van den Alg. Ned., den Om en den R. K. Metaalbewerkersbond, ©lk afzónderlijk, huishoudelijke vergaderin gen gehouden ter verdere bespreking van de loonactie. Tusschen besturen en leden is o vereens tarmning bereikt over do voorstellen, die'aan de afd. Rotter- da|m van den Metaal'bond verzonden zul len worden. Deze voorstellen zija: ie. io pet. verhooging der uurloo nen; 2e. betaling der Chr. feestdagen; 3e, drie aagen vacantie per jaar, beide met het volle loon. Op deze voorstellen is aatwóord ver zocht voor p£ ©(p 5 September sls. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE STROOCARTONFABRIEKEN. Tusschen de fabrieksarbeidersbon den en de besturen en directies van het meerendeel der stroocartonfabrie- ken in de provincie Groningen is over de afsluiting van de collectieve ar beidsovereenkomsten voor 1927/'28 overeenstemming verkregen. De direc tie van „De Kroon" welke fabriek niet bij de werkgeversvereeniging in de cartonindustrie is aangesloten, heeft zich eveneens bereid verklaard een gelijkluidènd contract aan te gaan, zooals afgesloten bij de carton- fabrieken te Oude Pekela. Tusschen de arbeidersorganisaties en de direc tie van „De Vrijheid" te Veendam zijn ook besprekingen gaande over eeri col lectief contract. De besturen van de fabrieken „De Toekomst" te Scheem- dermeer en „De Dollard" te Nieuwe- Schans zijn tot dusver nog niet bereid de loonen en arbeidsvoorwaarden der personeelen in een collectieve overeenkomst vast te leggen. EEN VERBOND VAN WERK- LOOZENKASSEN. Op initiatief van de Land. Vereeni- ging tot onderlinge verzekering tegen de nadeelige gevolgen van Werkloos heid en Ziekte te Rijswijk werd dezer dagen onder leiding van den heer K. Meijer een vergadering gehouden te Amsterdam. Voor deze vergadering waren 32 kasbesturen met een gezamenlijk le dental van 6120 leden uitgenoodigd uit diverse plaatsen. Besproken werd het doel van een verbond van Werkloozenkassen in verband met Hoofdstuk VIII, Art. 22 (sub 3) van het Werkloosheidsbesluit 1917 en de noodzakelijkheid van ver tegenwoordiging in deze Commissie, zoowel als in die van de Prov. en Plaatselijke commissies van Arbeids bemiddeling, Werkverschaffing en Steunregelingen. Na eenige discussie werd het Concept Reglement met eenige kleine wijzigingen met alge- meene stemmen aangenomen. Als bestuur tot de eerstvolgend© vergadering werden benoemd de hee- ren K. Meijer, voorzitter en C. H. A. v. d. Toorn Vrijthoff, secretaris, Verha- gen-Metmanstraat 68, Rijswijk (Z.-H.) en als penningmeester de heer A. Nie- man te Haarlem. Hierna kreeg het bestuur opdracht om zich met een verzoek tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid te wenden, om bij de eerstvolgen de benoeming der Advies-commissie een uitnoodiging te mogen ontvangen voor vertegenwoordiging daarin na mens de Werkloozenkassen buiten de Vakcentralen. In den loop der volgende maand komt het bestuur wederom bijeen om het werkprogram van den" Bond na der vast te stellen. Land- en Tuinbouw. HET DARWIN-TULPEN CONTRACT Maandag is te Haarlem een verga dering gehouden van kweekers van Darwintulpen om te komen tot d© in voering van het reeds meermalen be sproken contract. De verwachting was, dat geen meerderheid vóór het contract zóu te vormen zijn, daar de laatste dagen van verschillende zij den berichten warén gekomen over het geringe succes met het verzame len van handteekeningen. In de ver gadering bleek echter, dat voor een oppervlakte van niet minder dan 200.500 R.R. geteekend was. Bij de schriftelijke stemming werden voor ongeveér 1500 R.R. blanco stemmen uitgebracht, voor de overige verte genwoordigde oppervlakte werd vóór het contract gestemd. Hiermede is dus beslist, dat het contract zal doorgaan. Op 10 October zal een nieuwe vergadering worden gehouden. Intusschen zal men voort gaan met het verzamelen van hand teekeningen. Zooals men weet,, is de bedoeling van het contract, dat de onderteeke- naren zich verbinden om 8 H.L. Dar- win-bollen per 100 R.R. in te leveren, teneinde een te snelle uitbreiding van de Darwin-tulpenteelt te voorkomen. Tot nu toe is medewerking, toege zegd door de kweekers in bet West- land en in de streek van Anna Pau- lowna. De streek van Enkbuizen wenscht niet mede te werken. Men zal echter nog trachten ook deze kweekers ervan te overtuigen, dat meër Darwin-tulpen gekweekt wor den dan de wereldmarkt verdragen kan. GEMENGD NIEUWS. Mislukte wandeling'. Gis teravond liep meneer v. B. in de Heemsteestraat te Rotterdam in aan genaam gesprek met juffrouw D. In den zachten zomeravond zou de wandeling stellig een ongestoord ge noegen geweest zijn, ware het niet, dat meneer v. B. plotseling mevrouw v. B. tegenkwam, die wettelijk met hem in den echt verbonden is. Die genoot van de natuur in de Noorderstad, in gezelschap van juf- trouw C., haar zuster. v Mevrouw v. B. wierp een blik als de vonk van een hoogspanningsdraad naar juffrouw D. en vond toen woor den, gelijkwaardig aan haör bewogen heid, welke zij' tot haar man richtte- De reactie van den echtgenoot bleef niet uit. 1 Want hoezeer in onzen tijd! de schijn! tegen den man moge zijn, hij behoort nog altijd niet tot het „zwakke" ge slacht. I Daardoor is het veiklaarbadr,d&t mevrouw v. B. en haar zuster, toen het aan het meten van de lichamelijke krachten toekwam, het onderspit delf den, en even begrijpelijk mag het won den geacht, dat deze beide dames, verbitterd over haar nederlaag, ten slotte samen mej. D. in het gebobde haar vlogen. Het einde van deze droeve geschie denis was, dat de dames v. B., C. en D. alle drie naar het politiebureau! renden, om zich om beurten te be klagen over mishandeling. De sterke ging een biertje pakken en liet de politie ongemoeid1. Dijkdoorbraak. Uit Maxke- lo is gisteren het volgende telegram! verzonden aan de. regeering; en aan Ged. Staten van Overijsel: Dijk Bolksbeek doorgebroken. Dijk Schipbeek dreigt door te breken. Komt ons te hulp. De brand. Omtrent 'den brand te Roermond wordt nader gemeld, dat de kapper Mullenbruch naar het huis van bewaring is overgebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat op eenige plaatsen de gasleiding was' doorgesneden en de gaskranen* waren opengezet. t Het justitieel onderzoek duurt voort Dr. Hulst uit Leiden zou gistermid dag 1de lijkschouwing verrichten. Gebroken. De directie der Kon. Ned1. Stoomboot-Mij', verzoekt mede te deelen, dat haar gebleken is, dat de Calcutta in tweeën gebróken, is. Het schip kan dus als verloren' worden beschouwd. Auto-ongeval. Op den Gel- Idropschen weg te Mierlo ontmoette gisteren de autobus van de firma Spie rings en Co., dae den dienst onder houdt tusschen Helmond en "Eindho ven, vlak voor de kom de gemeente ven, vlak voor de kom der gemeente een Citroen auto. bestuurd door een-' dame uit Waalwijk, Daar de weg ter plaatse vrij smal' is vanwege de tramrails, kwam de Citroën door te ver uitwijken tusscherr de tramrails. Toen de auto weer op den weg wilde rijden, slipte de wagen en kwart dwars over den weg vlak voor dé bus te staan. De chauffeur trachtte een'aanrijding te voorkomen door zoover mogelijk naar rechts uit te wijken. De Citroën werd licht beschadigd, Door het ver uitwijken kwam dp bus op den slootkant terecht eii kan telde om. De meeste passagiers bekwameti teni gevolge van glasscherven verwondin gen van lichten aard. Een vrouw -ftadl een groote vleeschwond aan een arraL Twee vrouwen. Iedereen keu de ze in Florence, de twee vrouwen!, zóó verschillend van uiterlijk en. om vallend1. De een een mismaakte, eenoogi- ge bedelares, in' vieze lompen gehuld, die de straten doordrok en om aal moezen vroeg, en die vooral de terrasK sen der café's afwerkte, waar de En- gelsche en Amerikaansche touristen hun consumpties gebruiken. Ook de touristen kenden weldra het ongelukkige, vuile bedel vrouwtje, eri de meesten waren gul met 'de lires,; die ze haar van een eindje af toe wierpen, om maar liever naar nader-; komen te vermijden. De politie hield de bedelares wel: steeds in het oog, maar daar ze niet lastig was en niet brutaal, lieten ze haar maar haar gang gaan zoo'il stakkerd ook. De ander was een heel mooie eiï heel elegante jonge vrouw, vooral be kend in de nachtcafé's en nacht-res^ taurants, waar zij het geld met volle handen rondstrooide, en een vroolijk leventje leidde. De touristen, die 's middags met een soort medelijdende afschuw de' vuile, mismaakte bedelares een aal moes hadden toegeworpen,-, keken de3 avonds met gretige bewondering naait-, de mooie, rijke elegante jonge vrouwi; Nu, eenige dagen geleden, gebeurd^' er een auto-ongeluk in Florence, waar bij de arme bedelares méé een ver wonding opliep. Tengevolge daarvanf had er een politie-onderzoék plaats. En daarbij kwam uit, dat die arme mismaakte, vuile, eenoogige bedela- res en de rjjke, jonge, mooie, de gante vrouw één en dezelfde per soon waren. Die mismaaktheid, en 'dat eene oogj was niet anders dan een handig aan gebrachte vermomming. 1 Wat de bedelares overdag bij elkaar haalde, gaf de elegante jonge vrouw! 's avonds uit, bij handenvol. Heel Florence is onder den indruk van het geval. De worgmoorid. rfr Uit het veflü dere onderzoek in de zaak tegen Bil M., die den moord op den 61-jarigienj, rentenier G. Dekker heeft gepleegd is niet gebleken, dat dé jongemannen! 'die de aangifte bij' den veldwachter hebben gedaan, bij de zaak betrokken' zijn ot hulp hebben verleend. Zij' staaaf in de gemeente ook goed' bekend. De dader heeft nog nader bekenteL; 'dat hij het lijk dadelijk na den moord heeft beroofd van een bankbiljet varil f 10. Dit biljet is intusschen in beslag genomen. Het lijk is nog niet opgevisebt. I De strenge conducteur. Het ValcL vertelt: 1 Het is Zaterdagmiddag op het Spo$ gebéurd in een wagen van lijn 8. Daar zat een heer op een bank voor .twèepersonen. Hij1 zat natuurlijk ..od de eene helft, de andere helft van Ida bank wera in beslag genomen door een pakje, dat h±] daar neergelegd hakj Toen die conducteur, die al roe® schuine blikken toegezien haJd, of Icte! heer nu eindelijk dat pakje eens zod wegnemen, tot den man zei, dat_ hij het pakje bij zich moest nemen, weiger de deze dat te dloen. Het was volgens! hem heelemaal niet noodig, want ef waren geen passagiers, wat echter volgens den conducteur geen reden was om de plaats in te nemen. Beide personen wonden zich op. Bu de Spuistraat gekomen riep ué conducteur een agent van politie era dén wagen, met net beleefd verzoek den heer te verwij'deren. «- Maar de agent zeide, dat hij geen meester was in de tram en dat. de po litie niet als uitsmijter in dienst dier H. T. Ml is, waarop hij' den wagen verliet. Doch Ide conducteur liet het er niet bij. Opeens zagen de voorbijgangers, hoe een heer in flinke vaart uit dein tramwagen kwam rollen, achtervolgd! 'door een pakje. Het slot was, dat de man bij' do politie terecht kwam en daar een klacht wilde instellen wegens mis handeling. Waar echter niets van kwam, om dat men hem eenvoudig verwees naar de directie der H. T. M. Ingestort. Gistermiddag is bij het afbreken van een steiger voor dB "peobaoQ school aaa Ide wantsen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2