NIEUWE LEIDSCHE COURANT Niets menscheiijks vreemd j van DINSDAG 30 AUG. 1927 4 TWEEDE BLAD, WflT DE BLUDEN ZEGGEN. jZwak punt. il In een polemiek met Ide Chr. Hist. „Banier" over die Chr. Hist, politiële schrijft „Friesch Daigfolaldi" o.m.: De „Banier" is van oordeel, 'dat het standpunt der Antirevolutionairen erg zwalk: is, wijl de consciëntie wisselen|d is met de personen. Daartegenover acht het blad het Standpunt Ider Unie sterk', dat aan 'n Roorrïsch of Socialistisch Over- heildspersoon bij' dé wet den plicht wil zien opgelegd, om Protestantsch- Ghristelijfc te regeeren. Daar treedt een der Christelijk His* .toxische voormannen op en acht het noodig, een parlementair kabinet Colijti uit den zadel te lichten, eeni kleurloos Kabinet daarvoor in de plaats te schuiven, een Protestantsch Ministerr van onderwijs te vervangen 'door een Roomschen collega, in de; opleiding van de predikanten der Her vormde Kerk1 te doen voorzien door ©em Katholiek minister. Alles om het Protestantsch-Chris- telyk karakter van ons land te redden. 2a,g men het ooit dwazer Want het is niet een rood1 Minister,, zelfs niet een Roomsche, die aldusi )de Christelijk Historische grondslagen van ons volksleven „beveiligt", maar het is een C. H. man bij uitnemendi held, die de politiek leidt in zoocia- i ïiigen weg, dat de Unie onder dat iProtestantsch Christelijk niemendal verstaat^ dan een laten rusten der prin- cipieele vraagstukken. En, om met de Barnier te spreken, „Üie het beter weet, zegge het nu maar". Be Koningin en de Radio. i i Het Vaderland schrijft1: Naar aanleiding van ons artikel over het eventueel uitzenden tan de Troon rede door Hilversum, vestigt men onzel aandacht op een kort stukje in De Aetherbode van 21 Aug. j.l., waarin wordt gezegd, dat daarvoor de mede- weiking der Regeering noodig is, en het vermoeden wordt uitgesproken. dat deze zich het vorig jaar tégen een 'dergelijke uitzending zc-u hebben ver- klaar d Dat 'de medewerking der Regeeringj j noodig is, was ons natuurlijk niet on- bekend. Al is het laatste woord oven 'deze zaak uiteraard bij de Koningin zelf, het ligt voot de hand, dat de Regeering haar adviseert. En wij" ho pen, da.t dit advies ditmaal gun stig zal zijn. Wij zien waarlijk niet in, Wat er tegen kan zijn, om aan het ster ke verlangen van het grpotste deel! jdes volks te voldoen. En Wij herhalen,. |dat er tweeërlei wórdt bereikt: in de eerste plaats zullen vele duizenden nu eens de stem der Koningin kunnen hooren en in de tweede plaats zal da belangstelling voor de troonrede en de daarin opgenomen onderwerpen er (ongetwijfeld door worden geprikkeld. Men heeft gezegd: het zou niet aan- 'genaam voor de Koningin zijn, als het 'gespróken woord slecht zou overko men. j Dit argument gaat niet op. Menl 'heeft het ook niet laten gelden tegen over de Indien, waar het veel meer op zijn plaats zou geweest zijn. i En bovendien is de uitzending wei met dergelijke waarborgen te omrin gen, dat zij onmogelijk slecht kan zijn Wij herhalen daarom ons advies: men zende dit iaar óf de. opening den I iStaiten-Generaal in haar geheel, óf de i Troonrede alleen door Hilversum uit. En met vreugde en ontroering zul len honderd duizenden Nederlanders in en buiten ons land de stem iderr Ko- ningin beluisteren. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Dirksland-, R. 'Steenbeek te Wapenveld. FEUILLETON. Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 1 03 —O— I De liefde die twee harten verbindt, isi den oceaan van Homerus gelijk, die de twee aardhelften in een cirkel besluit. Hij woelt en golft. Waar is de plaats van zijn oorsprong te zoeken; of hier of daar? Wie zal het zeggen? Vrouw Dorothea had de Gallische moederlijke trots in de werkplaats van haar zoon gebracht. Thans dacht Sirona ook aan haai- en haren echt genoot en zijn huis, boven welks deur een spreuk in steen gebeiteld stond, die zij dagelijks uit haar slaapkamer had gezien. Zij kon geen Grieksch le- zen, doch Polycarpus' zuster, Mar- thana, had haar meer dan eens ge zegd wat zij beduidde: „Beveel den Heer uwe wegen en hoop op Hem", luidde het opschrift. Deze woorden zeide zij zichzelve nu een- en ander maal voor, en daarbij teekende zij al lerlei schoone droombeelden voor de toekomst, die steeds scherper omtrek ken en helderder kleuren aannamen. Zij zag zich met Polycarpus ver- eenigd als de dochter van Petrus en Dorothea in het huis van den senator. Nu had zij een recht op de kinderen, die haar liefhadden en die haar zoo dierbaar waren. Zij stond de diakones Bedankt: Voor Helder (toez.), Mr L. N. Zillinger Molenaar te De ijp en Graft. i 1 GEREF. KERKEN. Beroenen: Te Ari'del, Giessen- Rijswijk, E. Douma .te Oostkapelle. Aangenomen: Nnar Zwartsluis, P. de Feijter te Boornbergum (Fr.) Naar Schoonhoven, J. Hoekstra te DaJfsen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Zierik'zee, H. Hoo- gen'doorn te Bunschoten en P. Smit te Boskoop. Te Schiedam, D. J. van! Brummen te Driebergen en J. A. Rie- kel te Sliedrëoht. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. W. E. van Duin, laatstelijk! predikant bijl 'de Geref. Kerk van Haaf lemmermeer-Oostzijde. hoopt Zondag 18 Sept. a.s. bevestigd te worden als predikant bij de Geref. Kerk binnen Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid! voor den arbeid in Nederland. Ds. H. van Elven, te Ooster Nij- kerk, hoopt D. V. Zondag 9 October a.s. afscheid te nemen van de Ned;. Herv. Gem. te Ooster-Nijkerk en Zon dag 16 October a.s. zijn intrede te- |doen te Moercapelle, na bevestigd ta zijn door Ds. J. A. van Nie, van Zet ten. Ds. A. Rolloos, Geref. predi kant der Geref. Kerk van Zwijndrecht, 'hoopt, na langen tijd ongesteld te zijn geweest, binnenkort weer voor zijn gemeente op te treden. Na een vijf jarig verblijf nam Ds. G. Yenema Zondag afscheid van zijn gemeente te Appmgedam, om te ver trekken naar de Ned. Herv. gemeente te Loosduinen. De scheidende leeraar bepaalde zijn gehoor bij het woord uit Hand. 20:19 18. i Woorden van dank werden tot Ds. Yenema gericht door den w.n. con sulent, Ds. j. D. Derksen en door ouderling G. L. Bouwman, namens 'kerkeraad en gemeente. Den scheidenden predikant werd staande toegezongen de zegenbede uit Ps. 121. A.s. Zondag zal Ds. Venema te Loos duinen zijn intrede doen. Ds. W. Steunenberg, overgeko men van de Geref. Kerk van Heeren veen, werd Zondagavond door Ds. F. H. van Loon, van Haarlemmermeer. (Sloterwegj in de Geref. Kerk van Ka lend recht (Rotterdam) bevestigd als derde Dienaar des .Woords aldaar. Ds. G. VAN DOKSSEN. f Zondag is te Druten overleden da heer G. van Dorssen, em. predikant, in den ouderdom van bijna 85 jaar. BIJZONDER ONDERWIJS. Deze \v_ek_ zullen niet minder dan idrie nieuwe -uhr. scholen te 's-Graven- hage worden geopend. riedeinfmiddag is de Chr. Bewaar school in het kuindorp'ta Schayehingen Oiticieel in gebruik, genomen. Vrijdag- fcriddag zal ern half drie de O. G. Hel- •dnngschool aan het Distelvinkenplein en cm 2 uur te Scheveningen de H. Colrjnschool worden geopend. Bij de opening van laatstgenoemde schooi zal -do oud-Minister het woord voeren. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg zitting van gisteren). 40. Verordening, regelende de sa menstelling en den werkkring van de Commissie van bijstand voor het on derwijs. Hierbij werden behandeld de amen- dementen-Verweij. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De artt. 1 tot en met 7 worden vast gesteld. De heer Ver we ij (S.D.) prijst de kortheid en duidelijkheid dezer ver ordening maar meent dat toegang van de leden tot de scholen gewaar borgd moet worden. De Voorzitter hoewel erken nende de goede bedoeling van den voorsteller, meent dat er bezwaar te gen bestaat. De Commissieleden heb ben zonder toestemming van het be treffende bestuur geen toegang tot de ter zijde bij al hare bezigheden, en ontving lof en tevreden blikken tot dank. In het huis haars vaders had zij geleerd de handen te roeren, en hier kon zij weder toonen wat zij ver mocht. Polycarpus zag met verbazing en bewondering toe en zeide haar, dat zij even handig als schoon was, en be loofde een tweede Dorothea te wor den. Vervolgens ging' zij met hem in zijn werkplaats, en bracht daar orde in alles wat zoo wild door elkander lag en stofte het af, terwijl hij elk harer bewegingen met zijn blikken volgde, en dan voor haar bleef staan en zijn armen opende, wijd wijd Zij verschrikte, drukte de handen voor haar oogen en wierp zich aan zijn geliefde borst, die zoo vol liefde voor haar was. Zij wilde onder het storten van heete tranen hare armen slaan om den hals van den dierbaren jongeman. Doch daar verdween reeds het vriendelijk droombeeld, want een vluchtig schijnsel van licht verlichtte de donkere ruimte der spelonk, en spoedig daarop hoorde zij het door de rotswanden van haar verblijf getem perde, doffe rollen van een donder slag. Geheel tot de werkelijkheid terug gekeerd, luisterde zij naar buiten, ter wijl zij zich aan den ingang van het hol plaatste. Het begon reeds don ker te worden, en uit de duistere wol ken, die rondom de toppen van den berg als een ontzaglijke sluier van zwartfloers schenen te hangen, vielen zware regendruppels neder. Paulus bijzondere scholen. Eveneens is het Iwijelachtig' of Curatoren van het Gymnasium de toegang moeten toe staan. Voor wat de L. scholen aan gaat is het de vraag of de gemeente lijke verordening uitbreiding mag ge ven aan het desbetreffende artikel der wet. In de vierde plaats vraagt Spr. zich af of het getal koks de spijsbe reiding hier niet zullen bederven. De taak der Comm. is meer beperkt en bedoelt naar Spr. meent alleen hulp hij het onderwijsbeleid, niet zoozeer de detailleering. Spr .geeft den heer Verweij in over weging het voorstel terug te nemen en in portefeuille te houden. Laat eerst de Comm. eens werken. Spr. wil- den Raad er op voorberei den dat het niet uitgesloten is dat de Kroon deze verordening zal vernieti gen. Spr. wil toezeggen dat de Com missie voor een onderzoek in loco steeds hulp zal ontvangen v. B. en W. De heer V e r w e ij meent dat de be zwaren voor een deel voortkomen uit de houdinga van B. on W. die de noodzakelijkheid van deze Comm. niet hebben gevoeld. Dat bij de wet deze soort Comm. niet worden genoemd bewijst nog r.iet dat ze onbestaanbaar zijn. Spr. trekt zijn amendement in. De geheele verordening wordt aan genomen. 41 Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld, om het Markt wezen als afzonderlijk bedrijf in te richten. De heer Groeneveld (S.D.) zegt dat het er minder toe doet in welken vorm de overzichtelijke cijfers wor den geproduceerd, daarom wil Spr. zijn voorstel intrekken. Spr. maakt aanmerking op de langzamen gang waarmede 'n stuk Spr. bereikte; dit was gedateerd April 1927 en bereikte -Spr. enkele dagen geleden. Het voorste! van B. en W. wordt aangenomen. 42. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aan brengen van eenige verbeteringen aan het schoolgebouw aan den Maresin- gel. Aangenomen. 43. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de elec- l.rische verlichting en den aanleg van trottoirs in de Janvossensteeg. De heer Groeneveld (S.D.) dringt op spoed aan. De Voorzittter zegt dat toe. Daarna wordt dit voorstel aangeno men. 44. Praeadvies op het voorstel van den lieer Van Eek, in zake de instel ling van een arbeidsreserve van amb tenaren en werklieden, tevens prae advies op een desbetreffend verzoek van het Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Over heidspersoneel (A.C.O.P.). De heer Baart (S.D.) vestigt er de aandacht op dat hc-t voorstel is inge diend 8 Juni 1921. Gezien het advies ware het mogelijk geweest in 24 uur dit klaar te maken. Spr. acht de reserve heslist noodig. Voor den gemeentedienst wordt in de cene afdeoling personeel ontslagen, en door een andere afdeeling nieuw per soneel aangenomen. Reeds daarom zou het noodig zijn. In sommige bedrijven moeten over uren gemaakt worden. Daarvoor zou men reserve-personeel kunnen ge bruiken. Tegenover de stelling in de stuk ken, dat zooveel mogelijk gestreefd wordt naar vaste aanstelling, staat dat er nog velen steeds in tijdelijken dienst zijn. Thans is niet verwezen naar elders mot de opmerking dat het zoo duur is. Spr. wil opmerken dat het in Am sterdam en Den Haag goed werkt. In Utrecht is men er nu ook toe overge gaan om met een reserve van 40 man 1e beginnen. Bij het marktwezen heeft men gere geld losse werklieden, die kon men betrekken uit de reserve. Spr. heeft een lijstje van 100 losse werklieden, wel niet groot voor Lei den maar toch nog van voldoende omvang om daarop een reserve te ba seeren. Men meent aan de Lichtfa brieken te kunnen komen tot perso neelsvermindering, maar dat staat nog lang niet vast. De heer Van Eek (S.D.) deelt me- was nergens te zien, maar daar stond de maaltijd nog, die hij voor haar had gereed gemaakt. Zij had sedert het ontbijt niets gegeten; zij wilde nu de melk opdrinken, maar deze was zuur geworden en niet te gebruiken, doch zij had aan ^en stukje brood en eeni ge dadels volkomen genoeg. Toen de bliksemstralen en donder slagen steeds korter op elkander be gonnen te volgen, en de duisternis hand over hand toenam, overviel haar een groote angst, en zij schoof het eten ter zijde en zag tegen den berg op, welks.toppen nu eens geheel in nacht gehuld waren, dan weder, als badende in een zee van licht, dui delijker dan bij dag te zien waren. Dikwijls scheidde een bliksemschicht, met een scherp geteekende vurige snede, het wolkgordijn met ongeloof lijke snelheid vaneen; vaak klonk de donder door de stille woestenij als bazuingeschal, dat zich dreunend, ratelend en langzaam wegstervend van rots tot rots voortplantte. Opeens schenen het licht en de slag tegelijk van den hemel neder te da len. De rots, waarin hare spelonk was, beefde. In gebogen houding en be vende trek zij zich in het binnenste hoekje van haar hol terug, en telkens, wanneer de enge ruimte plotseling verhelderd werd, verschrikte zij. Eindelijk volgden de bliksemstra len elkander na langere tusschenpoo- zen op; de stem van den donder ver loor hare vrees-aanjagende kracht, en teen de stormwind het onweder ver- de, dat bij de taakverdeeling den hr. Baart, is toegewezen de verdediging van, dit voorstel. Maar Spr. wil. als maker van het voorstel nog gaarne daar iets aan toevoegen. Spr. meent dat de invoering van 'de personéelreserve in het belang is van het personeel, maar niet alleen voor het personeel maar ook van de ge meente; in het belang van den arbeid. Het brengt arbeidsvreugde, nu die ar beidsvreugde steeds meer dreigt te verdwijnen. Er komt contact, voort durend contact tusschen den arbeid en den arbeider. Spr. noemt een voor beeld van een ingenieur, die technisch bekwaam maar stug van karakter was en een ander ingenieur die tech nisch minder bekwaam maar soepel en gemakkelijk van karakter was. Deze laatste bereikte meer dan de eer ste. Dat contact nu wordt door de in stelling van de arbeidsreserve in de hand gewerkt. Het is geen gemak voor de dienst hoofden omdat zij dan niet meer ge heel vrij zijn, maar daar staat tegen over dat zij beschikken over een ca tegorie van min of meer geschoolde krachten. Het voorbeeld van Amsterdam is spoedig gevolgd door andere steden. Dat heeft ook voor Leiden wat te zeggen. Spr.. meent dat de reserve van de gemeente ook door particulieren kan worden benut, b.v. voor wachtdien sten. Men zegt, da't de arbeiders in Over heidsdienst worden voorgetrokken. Spr. geeft toe dat er een zekere sti mulans moet zijn voor beide, maar do bestaanszekerheid kan het best door de gemeente worden aangevat. De wachtgeldregeling kan dan groo- tendeels vervallen, in elk géval is het beter om. door arbeid het bestaan te verzekeren dan door wachtgeld zon der arbeid. Het arbeid-rekken, zooals nu wel eens voorkomt, zal worden voorko men. Ook voor ambtenaren kan deze ar beidsreserve gelden, al zal men zoo veel mogelijk naar doelmatige ver deeling moeten zoeken. Tenslotte moet alle werk liever zijn dan werkloos heid Spr. dringt aan op aanneming van zijn voorstel. De heer Heemskerk (R.-K.) meent dat arbeidsvreugde niet bevor derd wordt door deze regeling. Het gemis aan arbeidsvreugde heeft een andere oorzaak. De arbeid is meer ge mechaniseerd, maar bovenal er heerscht groote ontevredenheid over de geheele wereld. De arbeidsvoorwaarden moeten goed zijn maar die worden door de personeel-reserve alleen niet goed ge maakt. Voor de voorstanders van deze per- soneels-reserve heeft de afdoening de zer zaak misschien te lang geduurd, maar wie geen groot voorstander is, is blij dat men wat ang en nauwkeu rig gewikt en gewogen heeft Het mo ge voor andere steden nöodig zijn, de getallen voor Leiden nopen daartoe niet. Onder de ongeveer 100 personen zijn er heel wat die als leerlingen enz. afvallen; nog niet de helft van deze menschen blijft als volkomen werk lieden over Wanneer het niet alle vol komen werklieden zijn, dan moeten ze niet in de reserve worden opgeno men. Spr. is er in de Comm. tegen ge weest en ook als raadslid tegen. De heer Wilbrink (C.-H.) be spreekt ook het argument der ar beidsvreugde. Wanneer de enkelen wat meer zekerheid krijgen zal dit op de massa geen invloed hebben. Voor ernstige bedreiging door per soneelsvermindering behoeft niet te worden gevreesd. Spr. heeft vrees dat de personeels- reserve ons zal brengen wat de wachtgeldregeling heeft gebracht: on geschikte krachten op bepaalde plaat sen. Aan de Lichtfabrieken moet men soms losse krachten aannemen. On der deze zijn er vele die voor andere diensten niet geschikt zijn. In andere steden, waar de getallen 10 maal groo- ter zijn, kan het stelsel goed werken, maar niet voor een klein korps. De arbeidsreserve zal naast de arbeids beurs komen te staan. Spr. is tegen het voorstel-Van Eek, omdat het in der en verder naar het zuiden joeg stierf die stem geheel weg. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Het was stikdonker in Sirona's hol, akelig donker, en hoe zwarter de nacht, die haar omgaf, zich vertoon de, des te hocger steeg haar angst. Van tijd tot tijd sloot zij de oogen zoo stijf dicht als zij kon, want clan was het haar als zag zij een purperachtig schijnsel, en gelijk een drenkeling naar den oever, zoo smachtte zij in dit uur naar licht. Daarbij kwelden schrikbeelden van allerlei aard hare ziel. Als Paulus haar nu eens verla ten en aan haar lot prijs gegeven had? Als Polycarpus bij het onweder den berg eens doorzocht had om haar te vinden, en door de duisternis misleid in een afgrond was gestort of door een bliksemstraal gedood? Als eens- de rotsmassa, die over den ingang van het hol hing, door den storm los raakte, en nederstortte, en haar den ingang naar buiten versperde? Dan was zij levend begraven; dan moest zij eenzaam versmachten zonder hem, dien zij liefhad, wedergezien en hem gezegd te hebben, dat zijn vertrouwen hem niet bedroog. Door zulke gedachten vreeselijk ge kweld, verzamelde zij a] hare krach ten, en ging zij al tastend naar bui ten in de vrije lucht, terwijl de wind haar tegenwoei. In die sombere een zaamheid, in dat akelig donker, kon zij het niet langer uithouden. Reeds AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 30 Aug. 1927. Het Vrijzinnig Weekblad „Kerk en Volk" geeft een nabetrachting op de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk Het blad noemt de beslissingen dei- Synode een „hoos en schrijft daar dit van: ....„Zoo was de orthodoxe over- machtswillekeur losgebroken over onze kerk. Zij kon huishouden naar haar aard. Eenige weken lang heersehte zij ongebreideld en kon de tuinen en hoven en gebouwen onzer kerkelijke reglementen toe takelen al naar haar grilligen aard het haar ingaf. Nu is de hoos voorbij. - Voorloopig althans. Wij komen nu weer buiten om de stormschade op te nemen. Gelukkig: alles ligt nog niet te gen den grond, Maar veel is toch ontworteld en vernield. Oude knoes tige eiken, die 't landschap sierden en heugenis droegen van vele eeuwen, (de Walen). Ook is door het land. dat door noesten vlijt was geëffend en ontgon nen een diepe geul geslagen en zoo dra de regenvloed komt, zal het water in woeste vaart de geul veran deren in een rivier, wier onstuimig, door sluizen onbeheerd water hoe langer hoe meer het goede land zal doen afbrokkelen, (groote Synode, reorganisatie-commissie). Zoo staan wij in een ten deele verwoest landschap 1 Maarwij aarzelen geen secon de en tijgen aan 't werk, want niet blinde redelooze machten zullen ten slotte heerschen, maar de kracht, die God ons geeft om naar redé en geweten aan Zijn Wil vorm en ge staltenis te geven". Naar reden en geweten vorm en ge staltenis geven aan Gods wil. Daar mede zal de Vrijzinnigheid wel scher per eigen zwakheid hebben geteekend menschelijke berekening en men- schelijk werk bestand zijn tegen een orkaan, zal de menschelijke rede vorm en gestaltenis kunnen geven aan Gods wil. Het 1 -eld van de- hoos is kostelijk maar ontzettendI OBSERVATOR. den grond alleen bedoelt baantjes, te scheppen. De heer Eikerbout (A.-R.) meent ook dat het getal arbeiders van Lei den te klein is orn tot deze persp- i.eels-reserve te besluiten. Het aantal overuren is hier eigenlijk nog veel te hoog. Men kan op plantsoenen ge makkelijk dat getal overuren verklei nen, desnoods door eenige uitbrei ding van de vaste formatie. Spr. is in het algemeen voor uitbreiding van de vaste aanstelling. Wethouder Re imerin g er deelt mede, clat alleen in Amsterdam'volle dige gegevens omtrent de arbeidsre serve zijn te verkrijgen. Maar die ge gevens zijn niet maatgevend voor een kleine stad. Zelfs in Amsterdam js men niet in staat om al die menschen emplooy te bezorgen. Zelfs heeft Amsterdam geen per- sonee.lsresjrve voor- Ambtenaren,- daarom is- ook voor Ambtenaren in een kleine stad een arbeidsreserve- niet te aanvaarden. Wat Leiden aangaat heeft men Je de laatste maanden steeds meer ge streefd naar vaste aanstelling. Het lijstje van losse arbeiders is al veel kleiner dan de heeren hier gebruikten Spr. ontraadt het voorstel-Van Eek. De heer Baart (S.D.) laakt het vergoelijken van liet langzame afdoen dezer zaak door den heer Heemskeak. Spr. zegt dat het niet de bedoeling is baantjes te scheppen. Indertijd werden aan de lichtfabrieken een groot aan- tal personen op wachtgeld gezet. De heer Huurman (A.-R.) Dat was een bijzondere omstandigheid die niet weer voor komt. De heer Baart is daarop zc-o ge- rust niet. Spr. is bevreesd, dat de po litiek van de gemeente er toe- zal lei den, dat men later op een lager loon de menschen weer aanneemt. Met de deskundigheid van de per sonen behoeft men het niet zoo nauw had zij den uitgang der spelonk be reikt, toen zij voetstappen hoorde, dxö haar schuilplaats schenen te naderen. Zij verschrikte opnieuw. Wie waag de het in dezen pikdonkeren nacht van de eene rots op de andere te. klimmen? Kwam Paulus misschien terug? Was hij het, of wel Polycar pus, die haar zocht? Als verbijsterd drukte zij beide handen tegen haar hart. Zij gevoelde zich gedrongen om te roepen, maar waagde het toch niet. Hare tong wei gerde haar den dienst. Met angstige spanning luisterde zij naar het geluid der slappen, die recht vóór haar uit, meer en meer naderden. De nachtelijke wandelaar merkte cle schemering op van haar wit ge waad en riep haar bij den naam. Het was Paulus. Zij gevoelde zich verlicht en haalde weder adem, toen zij zijne stem herkende en zijn groet beantwoordde. „Bij zulk noodweer", zeide de Ana choreet, „is het, geloof ik, beter hier binnen dan buiten; want dat het in de open lucht niet bijzonder aangenaam is, heb ik ondervonden". „Maar ook hier in het hol", ant woordde Sirona, „is het verschrikke lijk geweest. Ik heb mij vreeselijk bang gemaakt, want ik was zoo alleen in het akelig donker. Had ik mijn hondje nog maar bij mij gehad, dat was ten minste een levend wezen". (W.ordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5