CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8ste JAARGANG DINSDAG 30 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2218 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 31 Augustus. Telkens weer wordt 31 Augustus ons tot een dank- en bededag, hetzij wij dien dag vieren met een jubelend feest, hetzij wij stil ons werk doen en alleen in den avond ons verliezen in de feestelijke stemming. Ook morgen viert ons volk weer feest omdat de Koningin een jaar rij ker werd. Maar niet ieder viert dat feest op gelijke wijze. O zeker, allen verheu gen zich met H. M. over de vermeer dering harer jaren. Maar de een ein digt daar, terwijl de ander vandaar opklimt en God dankt. Hoe ook ons volk verschillend de zen jaardag viert, ieder die aan die viering deelneemt verblijdt zich dat onder zoo gunstige omstandigheden dezen feestdag aanbreekt. In stralen de gezondheid, pas gesterkt door een buitenlandsche reds, mag onze Lands vrouwe dezen dag' beleven. Naast haar, behalve Haar Gemaal, Haar 18-jarige dochter, Neêrlands hoop en verwachting, in den schoon- sten leeftijd, de trots der Moeder. Dat alles geeft stof tot blijdschap. Maar het geeft bovenal stof tot dank aan God. Hij schenkt daarin on ze Koningin en Haar huis, maar ook ons Volk een zegen. Daarom willen wij op morgen dan ken! Danken dat God ons met onze Koningin dien zegen schenkt. Wij willen ook danken dat God aan onze Vorstin de gave schenkt om Haar leeftijd, Haar omstandigheden en Haar omgeving zoo echt te kennen. Wij hebben meermalen in Haar be wonderd de gave van zieleadel, voor een Vorstin zoo noodig. Wij hebben bewonderd Haar meeleven, Haar lei ding, Haar kennis. Haar godsvrucht bovenal. Het is of thans, nu Haar dochter door leeftijd en toekomst meer zich geven kan in aanvallige beminnelijkheid, zich bij Hare Majes teit steeds meer openbaart die bemin nelijke gratie van de Hooge Vrouwe, die groot is zonder grootschheid ten toon te spreiden. In al Haar daden bespeuren wij ook nu weer ging de roep van uit het buitenland daarvan uit dat Zij weet een bekoorlijke gratie rond zich te verspreiden. Vooral in onze dagen achten wij dat van zeer veel gewicht. Het is ons een reden temeer om met overgeven de liefde ons te scharen rond den troon van Oranje om met Oranje God aan te roepen in dankzegging en ge bed. Geve God Onze Koningin op morgen een recht gezegenden dag. Maar ook naast onze Vorstin aan heel het Volk. Daarom morgen oranje op de borst, oranje op de lippen, maar vooral oranje in het hart! STADSNIEUWS. GEM. DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Verschenen is het verslag over 1926 van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken. Aan dezen dienst zijn opge dragen de werkzaamheden betreffen de de arbeidsbemiddeling, de werk loosheidsverzekering, de werkver schaffing, de steunverleening, de emi gratie, en alle andere aangelegenhe den, welke daarvoor naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders in aanmerking komen. Om Burgemeester en Wethouders van voorlichting te dienen, is inge steld een Commissie' van Advies voor Sociale Zaken. Zij-was op 31 December 1926 samen gesteld als volgt: J. F. X. Sanders, Wethouder, Voorzitter; Mr. J. Draaij- er, Secretaris; 2 leden uit den Gemeen teraad; 2 leden ter vrije keuze van B. en W.; 5 leden-werkgevers en 5 leden werknemers. Deze Commissie heeft zich onder verdeeld in 6 subcommissies. Wat de werkzaamheden inzake de arbeidsbemiddeling betreft, wordt op gemerkt, dat in het eerste halfjaar van 1926 de werkloosheid te Leiden aanmerkelijk daalde en in sommige beroepen zelfs een tekort aan ge schoolde krachten viel te constatee- ren, voornamelijk kwam dit tot uiting in de groepen der bouwvakarbeiders en metaalbewerkers. In het 2e half jaar van 1926 daarentegen nam de werkloosheid weer in die mate toe, dat het gemiddeld aantal ingeschreven werkloozen een hooger percentage aanwees, dan in de jaren 1922 en '25 Niettegenstaande de stijging der werkloosheid in verschillende bedrij ven, toonen de bemiddelingscijfers een flinken vooruitgang. Het grooter aan tal plaatsingen moet worden toege schreven aan de goede en vlugge be diening, het geregeld bezoeken van de werkgevers en de reclame, welke door adverteeren voor de beurs ge maakt wordt. Wat betreft de werkloosheidsver zekering, was in 1926 het totaal bedrag van de ontvangsten der werkloozen- kassen te Leiden, met inbegrip van dat der subsidiën, 116.105,30. terwijl 110.473,21 werd uitgekeerd. In 1925 waren deze bedragen respectievelijk ƒ120.684,30 en 116.722,77. De Uitbetaling der steunbedragen aan de nog niet rechthebbende en uit getrokken werkloozen geschiedde ook dit jaar via de organisaties. Aan steun werd totaal uitgekeerd lCu.G85.46, waaronder begrepen is een Kerstgave van 1206,05. Het totaal aantal leden van gesub sidieerde werkloozenkassen bedroeg op 31 December '25 4829, op 31 Decem ber '26 4864. BURGERLIJK ARMBESTUUR. In het verslag van het Burgerlijk Armbestuur over 1926 wordt medege deeld, dat in 1926 in den gewonen gang van zaken geen verandering werd gebracht. De aanvrage om on derstand moest, indien mogelijk, per soonlijk geschieden; bestaat de kans. dal men door een particuliere instel ling van weldadigheid geholpen wordt Of dat de een of andere kerkelijke ge meente de behulpzame hand biedt, dan wordt de aanvrager daarheen ver wezen, en eerst d&arna wordt onder zocht, of de hulp der Gemeente nog noodig is. De duur van den onderstand was niet altijd gelijk, varieerend van 2 weken tot 3 maanden toe, al naar ge lang van de oorzaak van het verzoek. Meervoudige bedeeling kwam in 1926 277 maal voor, d.w.z. aan het Burgerlijk Armbestuur was bekend, dat 277 bedeelden nog in natura ge steund werden door andere instellin gen van weldadigheid. De aanvragen om ondersteuning verminderden in het voorjaar regel matig; in den zomer waren de uitga ven iets minder dan in 1925, doch in het najaar waren deze weer wat hoo ger dan het vorige jaar; een zekere schommeling zal hierin wel altijd blijven bestaan. Het grootste deel der ondersteun den bestond uit oude lieden, wedu wen. zieken, of verlaten vrouwen, of vrouwen, wier mannen gevangenis straf ondergingen, en het kleinste deel der ondersteunden uit werk loozen. De totale uitgave der ondersteu ning bedroeg in 1926 143.169,98 tegen 137.440,83 Y* in 1925. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Volgens het verslag van de werk zaamheden van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden, gedurende het jaar 1926, werden in dit jaar op het laboratorium onderzocht 9127 monsters. Opgemerkt wordt, dat, naarmate de grove knoeierijen uit den handel verdwijnen, het onderzoek der monsters uitvoeriger geschiedt en dus tijdroovender wordt. 1-Iet aantal partijen waren (voorna melijk eet- en drinkwaren), dat ter plaatse werd gekeurd öf alleen orga- noleptisch öf met behulp van eenvou dige hulpmiddelen bedroeg 155422, terwijl in den verslagtijd 3303 winkels of pakhuizen grondig werden ge ïnspecteerd. Oppervlakkige inspec ties zijn in dit totaal niet opgenomen. Het verslag bevat een uitvoerige specificatie van de gekeurde en afge keurde waren over de verschillende gemeenten in dit district. Het aantal opgemaakte processen-verbaal be droeg 41. BOUW EN WONINGTOEZICHT. Aan het verslag 'van het Bouw- en Woningtoezicht van deze gemeente over het jaar 1926 ontleenen wij het volgende: Het toezicht op de uitvoering van de bouwwerken werd regelmatig uit geoefend. De bepalingen der verordeningen en wetten, en de aan vergunningen van Burgemeester en Wethouders verbon den voorwaarden werden steeds be hoorlijk nagekomen. Bouwvergunning werd in het ver slagjaar verleend niet inbegrepen de werken, uitgevoerd door Gemeente werken of de Bedrijven voor den bouw van: nieuwbouw 130 perceelen, o. m. omvattende 163 woningen; her bouw 38 perceelen. o. m. omvattende 31 woningenveranderen, uitbreiden en vernieuwen 232 perceelen. o. m. omvattende 207 woningen. Ook werd vergunning verleend voor den bouw van 15 kleine bouwwerken, als schuurtjes en dergelijken. waaronder 1 woonkeet. Voltooid en in gebruik genomen in het verslagjaar werden: nieuwbouw 284 perceelen. o. m.« omvattende 445 woningen; herbouw 11 perceelen, o. m. omvattende 7 woningen; veranderen, uitbreiden en vernieuwen 204 percee len. o. m. omvattende 184 woningen. De voorwaarde, dat, of een andere woning beschikbaar wordt gesteld, of 300.— in de gemeentekas wordt ge stort ten behoeve der Volkshuisves ting. werd niet meer gesteld. Bij. het einde van dit verslagjaar waren van de in de jaren 1922 en 1923 369 onbewoonbaar verklaarde woningen nog 226 bewoond, 45 afge broken of verbouwd en 98 onbewoond of hadden een andere bestemming verkregen. Ten aanzien van 156 woningen, die sedert de onbewoonbaarverklaring niet waren ontruimd geweest, werd de termijn tot ontruiming door den Raad verlengd. Technische adviezen werden uitge bracht in verband met de voorberei ding van den, bouw van een school Voor Geref. L. O. op een terrein in de Kooi. en verschillende R. K. scholen voor L. O. en LT. L. O. Verder bevat het verslag nog vele gegevens, benevens enkele stati stieken. VOLKSHUISVESTING. In het verslag van hetgeen met be trekking tot verbetering der Volks huisvesting in 1926 is verricht, vinden we allereerst een hoofdstuk over de voorschriften betreffende aan wonin gen te stellen eischen, waarin de ge vallen genoemd worden, waarin deze voorschriften al of niet toepassing hebben gehad. Verder handelt het ver slag over de aangifte omtrent het aan tal woningen,de verbetering van wo ningen, overbevolking, onbewoonbaar verklaring, sluiting en afbraak. Toe passing van de artikelen hierop be trekking hebbende, had niet plaats. Ook onteigening had niet plaats. Bij raadsbesluit van 30 Augustus 1926 werd aan de Woningbouwver- eeniging „Tuinstadwijk" een extra- bijdrage toegekend, groot 1689,71. in de betaling van de door haar aan de gemeente verschuldigde annuiteit over het grondvoorschotplan I, als tege moetkoming in de kosten van den aanleg der Koninginnelaan. Van het Rijk ontving de gemeente een voorschot groot 99.800, In Leiden zijn zeven woningbouw verenigingen. Het verslag bevat verder nog vele gegevens en bijzonderheden, die op de volkshuisvesting betrekking hebben. BRANDWEER. Volgens het verslag van de Brand weer over het jaar 1926 hadden gedu rende het jaar 1926 plaats: 13 schoor steenbranden, 26 kleine binnenbran den, 4 kleine uitslaande branden, 8 buitengewone branden, 1 scheeps brand, in totaal 52 branden, terwijl de brandweer nog twee maal op loos ge rucht werd gealarmeerd. Door de omliggende gemeenten werd de hulp van de Leidsche brand weer niet ingeroepen. Ongevallen door brand hadden, voor zoover bekend, niet plaats. In de formatie van het vaste per soneel kwam geen verandering; dit bleef bestaan uit: Commandant, On der-Commandant en 8 brandwachts. Het jaar 1926 was ten opzichte van het brandweermateriaal zeer belang rijk en wel door de in dienst stelling van de automobiel-motorbrandspuit met afneembare ladder. ONDERSCHEIDING. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin werd hedenmorgen, ten kantore van de N.V. Gebr.'s van Hoeken's Hout handel alhier, aan W. F. Arbouw uit gereikt het eeremetaal in zilver van de Huisorde van Oranje-Nassau, voor 47><-jarige dienstvervulling bij boven genoemde firma. Te 10 ure was de Directie met kan toorpersoneel en werkmeesters in de Directiekamer vereenigd, toen Bur gemeester v. d. Sande Bakhuyzen in een toespraak, den jubilaris compli menteerde met de onderscheiding, die hem was te beurt gevallen. Hij acht te het een voorrecht om het ordetee- ken aan een van zijn ingezetenen te mogen uitreiken en noemde het een gunstig verschijnsel zoowel voor den werkgever als werknemer, daar dit feit teekent de goede verhouding die er heerscht in het bedrijf in de N.V. Gebr.'s van Hoeken's Houthandel. De oudste Directeur, de heer A. J. van Hoeken, wenschte daarop den heer Arbouw geluk met deze onder scheiding en roemde de ijver en trouw die Arbouw in de lange reeks van jaren heeft getoond. De jubilaris nam hierop een enve loppe met inhoud in ontvangst terwijl de Directie hem een vrijen dag op Koningins verjaardag toezeide. De jubilaris dankte daarop met een enkel woord voor de verrassing hem bezorgd en den Burgemeester voor het uitgereikte ordeteeken. EEN KATHOLIEKE H. B. S. Naar de „Leidsche Courant" weet te melden, is thans, na vele onderhan delingen, zekerheid verkregen, dat te Leiden een R. K. H. B. S. zal komen. Begin September zal met een eerste klas worden aangevangen. AFSCHEID J. SCHIPPERS. Hedenmorgen is de custos der Uni versiteit de heer J. Schippers, die de zer dagen met pensioen den dienst gaat verlaten, door den rector-mag- nificus, Prof. Meijers, en den secreta ris van den Senaat. Prof. Wensinck, ontvangen en op waardeerende wijze toegesproken. Hem werd door den rector-magnifi- cus een portefeuille met inhoud ter hand gesteld. DE BEKENDE TRUC. Ter waarschuwing van het publiek wordt er de aandacht op gevestigd, dat zich evenals in andere plaatsen ook hier ter stede een geval van po ging tot oplichting heeft voorgedaan van een naar schatting 22 a 23-jari- gen jongeman, die beweerde van IJselstein te komen en voor 1 jaar overgeplaatst te zijn naar Leiden, waar hij werkte hij het „Motorhuis". Hij noemde zich A. de Vries en was van beroep chauffeur. Genoemde persoon zocht een kost huis en Vond dit aan den Ouden Rijn. Hij wilde van zijn hospita 2 leenen omdat zijn koffers aan het station stonden; deze was evenwel zoo ver standig daar niet op in te gaan. De „kostganger" verliet daarop het huis en is niet teruggekeerd. Het signalement luidt: 22 a 23 jaar, donker blond haar, schraal gelaat, lengte 1.70 M., gekleed in grof grijs costuum; grijze pet op, slappe boord, zwarte lage schoenen. Vannacht om 12 uur is op den hoek van de Pieter de la Courtstraat en de Heerenstraat de 22-jarige J. S. van haar rijwiel gevallen. Zij fietste naast haar broer; het ongeluk had plaats doordat de sturen te dicht bij elkaar kwamen. De juffrouw brak haar arm en werd door den E.H.D. verbonden, waarna zij zich naar het Ac. Ziekenhuis zou begeven ter ver dere behandeling. Gisteravond om 10 uur is de 19- jarige koopman J. v. T. op de Haar lemmerstraat door J. Z. en L. Z. te gen den grond geslagen en geschopt, v. T. heeft van deze mishandeling kennis gegeven bij de politie. Op een weiland in den Broekpol der is een koe aangetroffen, wier eigenaar niet bekend is. Wie recht op dit dier meent te hebben, vervoege zich bij de politie om inlichtingen. Ten nadeele van J. de H. is uit den tuin van een restaurant aan den Stationsweg een fiets ontvreemd. BINNENLAND. VERHOGGING VAN INVOER RECHTEN IN FRANKRIJK. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers deelt mede, dat het den officieelen tekst van het op 6 Septem ber a.s. in werking tredende Fransch- Duitsche handelsverdrag heeft ont vangen. Bij dit verdrag zijn zes lijs ten van goederen gevoegd, waarom trent speciale bepalingen ten aanzien van de invoerrechten zijn overeenge komen. Lijst A bevat de artikelen, die bij herkomst uit Duitschland in Frank rijk de invoerrechten van het tegen woordige minimum-tarief zullen ge nieten. Dit is voor Duitschland van groot belang, omdat alle Duitsche pro ducten sinds 1 Juli 1.1. onder het ma ximum-tarief vielen. Voor Nederland brengt dit echter geen verandering uitgezonderd het feit, dat de desbe treffende Duitsche producten op den zelfden voet in Frankrijk mee zullen concurreeren. Lijst B is voor Nederland echter van het grootste belang. Deze bevat een uitgebreid aantal artikelen, waar voor Frankrijk een nieuw en meestal sterk verhoogd minimum- recht met ingang van 6 September zal heffen. Voor Duitschland beteekent dit, vergeleken met de geldende maxi mumrechten wel een vooruitgang, maar voor Nederland beteekent het een aanmerkelijke tariefsverhooging in Frankrijk, aangezien de nieuwe rechten tegenover alle landen zullen gelden. Daarmede is Frankrijk als het ware vooruit geloopen op de nog steeds in ontwerp bij de Kamer aan hangige herziening van het douane tarief. Het geldt hier o.a. baksteenen, dak pannen, beenzwart, electr. kabels, emaille-artikelen, globetterie en fla cons, sanitair- en huishoudelijk aar dewerk, porcelein, gouden sieraden, koolzure magnesium, linoleum, ge latine, zinkzwart, papier (uitgez. cou- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Het raadsbesluit van Veenendaal tot niet toelating van raadsleden ver nietigd. Buitenland. t Lord Cecil is afgetreden als lid der Britsche regeering en vertegenwoor diger van Engeland in den Volken bond. Te Livorno is een kazerne inge stort. De Japansche troepen zijn uit Sjan- toeng teruggetrokken. De Pride of Detroit" zou heden van München naar KonstantinopeL vliegen. ï&ntenpapier), vluchtige oliën, men- tol, vaniline, glycerine en andere che micaliën, machinerieën, sloten, ver lichtingsartikelen, enz. Lijst C bevat artikelen, waarvoor Duitschland niet ten volle het Fran sche minimumrecht krijgt, doch slechts een gedeeltelijke verlaging van het maximumrecht; eerst na 15 December 1928 zullen ook deze artike len onder het Fransche minimumta rief vallen. Worden de Fransche in voerrechten in dien tusschentijd ge wijzigd, dan zullen ook deze rechten in verhouding gewijzigd worden. Lijst D bevat de artikelen, waar voor Frankrijk voorloopig geen wijzi ging van invoerrechten wil invoeren, tenzij het indexcijfer der gïoothan- delsprijzen meer dan 20 pCt. mocht veranderen. Op deze lijst staan o.a. graan, wijn, vee, vleesch, meel, koloniale waren, lood, tin, zink, nikkel, wasdoek, klee- dingstukken, courantenpapier, schoe nen, artikelen van lood, zink en nik kel, meubelen en automobielen. Lijst E bevat de artikelen, waar voor Duitschland aan Frankrijk fixa tie van rechten toestaat op het niveau der meestbegunstigde naties en zelfs voor enkele posten nog lagere rechten verleent, zoo o.a. voor likeuren, che micaliën, aardewerk en textielgoede- ren. Deze reducties gelden na 6 Sep tember a.s. ook automatisch voor Ne derland. De artikelen van lijst F zullen in Duitschland alleen meestbegunstiging genieten, zonder fixatie van de rech ten. Ten slotte is nog van groot belang dat beide partijen wederzijds geen in- en uitvoerverboden zullen instellen, uitgezonderd in speciale gevallen als bij besmettelijke ziekten, oorlogswa penen enz. BEGRAFENIS BRUNKLAUS. Gistermorgen beeft te Sittard, onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van den vlieger- mecha- riicien der K. L. M., J. L. Brunklaus, die te Seven Oaks bij Londen om het leven is gekomen. Zaterdagmiddag was het stoffelijk overschot per auto te Sittard gearri veerd. Gistermorgen werd het door de geestelijkheid van Sittard, een twee tal vertegenwoordigers der Koninklij ke Nederlandsche Luchtvaart Maat schappij, den burgemeester en ge meentesecretaris van Sittard, aan de woning afgehaald en overgebracht naar de kerk. Daar werd een plechti ge mis van requiem opgedragen, waarna de begrafenis plaats vond. HET SPOORWEGONGELUK BIJ CHAMONIX. De toestand van de Nederlanders^ die bij het spoorwegongeluk te Cha- monik verwond werden, is bevredi gend. Mevrouw van Oven en de heer van Voorst van Beest zijn vrijwel geheel hersteld. De verwondingen van den heer van Oven waren ernstiger, zoodat deze nog eenige verpleging noodig heeft, doch alles gaat naar omstandigheden zoo goed mogelijk en de heer van Oven hoopt tegen het einde dezer week zoover hersteld te zijn, dat hij naar Nederland kan terugkeeren. De heer van Voorst van Beest verzoekt melding te maken van de erkente lijkheid der Nederlandsche gewond^ tegenover de directie van het hotel Des Alpes te Chamonix, die hen lief derijk heeft opgenomen en de uiter ste vriendelijkheid en zorgen aan hen heeft gewijd. GRATIS VLUCHT NAAR PARIJS. De buitengewone belangstelling dit jaar voor de korte rondvluchten boven Amsterdam en Rotterdam van de K. L. M. houdt aan. Dezer dagen wordt zoowel op Schiphol als op Waalhaven de 50000ste deelnemer aan een rond tocht in 1927 verwacht, Aan heide

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1