Spoorwegongeluk te Chamonix.Op den voorgrond de locomotief met eerste wagen in 't ravijn, bovenaan links de tweede wagen door den conducteur tot staan gebracht. DAG-AGENDA. De avond-, nacht- en Zond 'gsdienst dor apotheken wordt van Maandag 29 Aug. tot en met Zondag 4 Sept. a.s waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesura, Mare 76, Telef. 40G. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaei'straat 4, des nachts en des Zondags. worden 2000 uitnoodigingen aan leid- Bters en belangstellenden toegestuurd. Inlichtingen en programma's zijn te bekomen aan het Bureau Meisjesse cretariaat, Kromme Nieuwe Gracht 7 te Utrecht. BUITENLAND. NIEUWE OCEAANVLUCHT. De „Pride of Detroit*' in 24 uur over den Oceaan. Gistermorgen om 10.40 Greenwich- tijd, na een vlucht van iets meer dan 24 uur, zijn Brock en Schlee in de „Pride of Detroit" vlot geland op het vliegveld Croydon bij Londen. Toen de Oceaan-vliegers in een vlugge soepele landing neergestreken, kwam snel de politie opzetten ten ein de een cirkel om het vliegtuig te vormen en den vliegers een hartstoch telijke begroeting la Lindbergh te besparen. Het publiek was haar ech ter- te vlug af, het cordon werd "door broken en de menigte holde naar de aeroplane. Nauwelijks was deze tot stilstand gebracht, of de vliegers wer den van hun zitplaatsen gesleept en in triomf op de schouders van het pü- bliek rondgedragen Het relaas van den tocht. Broek vertelde aan de journalisten: „Gedurende de eerste 18 uur had onze tocht een glad verloop, maar tij dens de laatste 1200 mijl was het weer niet zoo gunstig. Wij geraakten in een zwaren regenstorm, die ver scheiden uren aanhield en het zicht zeer bemoeilijkte. Daarna geraakten wij in een mistbank. Toen wij einde lijk land zagen, wisten wij niet waar wij waren. Wij waren juist uit den mist gekomen, toen wij Plymouth zagen en het was ons onmogelijk ons te oriënteeren. Toen wij een kuststa- tiön zagen, wierpen wij stukken car ton uit om naar de juiste richting te vragen. Nadat wij die te pakken had den, ging alles verder van een leien dakje. Wij blijven vandaag in Lon den, gaan morgen naar München en van daar naar Belgrado". De reis om de wereld in recordtijd. „Gedurende den tocht van New- Foundland tot Croydon bestuurden Broek en ik om beurten de machine, aldus de andere vlieger, Schlee. „Wat het doel is van de vlucht? Wel, wij willen per vliegtuig een reis om de wereld maken en het record, dat op acht en twintig dagen staat, flink kloppen. „Wij interesseeren ons beiden bui tengemeen voor de aviatiek en wij willen er alles voor doen wat wij kun nen, om het vliegen te bevorderen. Reeds jaren was ik trouwens van plan een reis om de wereld per vlieg tuig te ondernemen. Ons toestel is uitgerust met de nieuwste uitvindin gen op het gebied van de luchtnavi- gatie. Wij gaan morgen door naar München, Dan verder via Belgrado, Bagdad, Rangoon, Tokio en Honoloe- loe. De tocht van Tokio naar de groo- te eilanden halverwege den Stillen Oceaan gelegen, zal onze eerstvolgen de lange afstandsvlucht zijn. Wij moe ten dan den afstand van 2480 mijl af leggen. De tocht dien wij nu volbracht hebben is 2350 mijl. Wij deden hem in 24 uur". De reddende sinaasappel. De luchtvaartdeskunüig© van de „Ti- mee" heeft de kaarten gezien, waarop de beide mannen vlogen. Zq zrjn geheel onvoldoende voor de identificatie van het landschap, uitgezonderd de bree- de kustlijn. De positie van Croydon ken nen zij slechts ongeveer. Toen eindelijk aan hun boodschap uit de lucht gevolg was gegeven de derde Boodschap in een zak met een tiinaasappel verzwaard, viel aan het strand te Seaton en weid door een jon getje opgepikt, waarna een der inwo ners den plaatsnaam met krijt op ,het IdiQinkere asfalt van den strandboulec vard schreef konden zij op den kompaskoers op .Londen aansturen. Spoedig daarna lazen zij Dulwich op een spoorstation en vonden toen hun weg. Het toestel is een Stinson-Detroiter (eendakker met een lading van 355 Amerikaansche gallons benzine,voldoen de voor meer dan 35 vlieguren, zoodat er nog genoeg benzine aanwezig was voor tien uur vliegen. Een vlieger, om bij noodlanding op te laten, een kleine draadlooze zendinstallatie en een rub- bervlot, dat bij een eventueele noodlan (ding op zee gebruikt kon worden, be hoorden tot oe inventaris. Met het zoe ken naar de juiste richting zijn onge veer drie uren verloren gegaan. Het is duidelijk, aldus besluit de deskundi ge, dat de vliegers nog het zwaarste ge deelte van hun vlucht voor den boeg hebben. Central-News geeft nog de beide bij zonderheden omtrent de beide vliegers: William Brock is een Engelschman, ge naturaliseerd in Amerika, die reeds in zijn geboorteland als vlieger befaamd Edward Schlee is oliehandelaar uit •Detroit Hjj is President van de Wayco Oil Company of Detroit. Htj £taat be kend als een goed piloot en acht zich volkomen jn staat om in 15 dagen rond lie wereld te vliegen. De .vliegers na men de route, gevolgd door Alcock en Byrd op hun tocht van Harbour Grace over den Atlantiscben Oceaan. ORKAAN BOVEN NEW FOUNDLAND. Tal van visschersschepen vergaan of vernield. De orkaan, die Donderdag de kust van ,New Foundlarid heeft geteisterd, heeft drie en dertig menschenlevens ge- ëischt, terwijl de materieel© schade op 150.000dollars wordt geschat. Vqf visschersschepen zijn met man en muis vergaan, terwijl van nog .elf visschersbooten die eveneens gezonken zjjn, de bemanningen gered konden wor den. In de haven van Bona vista zijn vijf en twintig visschersschepen vernieldj. echter zonder dat menschenlevens te betreuren zijn. In de Bay de Verde zijn vrijwel alle visscherij-inrichtingen ver woest; de kustbooten „Argyl-e" en „Phi lomela" liepen op den wal, doch passa giers en bemanning konden worden ge red. Men vreest, dat ook de visscherts- vloot bij de groote banken ernstig heeft geleden, doch tot dusverre heeft men vandaar nog geen berichten ontvangen. WEER EEN AARDBEVING IN TURKESTAN. Honderd dooden en gewonden. Uit Moskouwordt gemeld, dat de stad Namangan in Russisch-Turkeistan <*pnieuw door een aardbeving is ge teisterd. Tachtig huizen zijn ingestort; het aantal dooden en gewonden be draagt circa honderd. Men verwacht nog meer schokken. Namangan is geheel geïsoleerd. De regeeringsautoriteiten hebben het be treden der stad verboden. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De Noordelijken teruggeslagen Een communiqué der nationalisten meldt, dat de Noordelijken, die Vriji dag de Yangtse overtrokken, zijn te ruggeslagen, nadat het meerendeel de zer troepen ontwapend waren. De Zuidelijken zouden de spoorlij nen reeds weer hebben hersteld en in allerijl 8000 manschappen naar Tsjin- kiang hebben gedirigeerd. DE STORMEN OP DEN ATLANTI- SCHEN OCEAAN. Een angstige overtocht. Na een stormachtige reis zijn te New- York Zaterdag verscheidene booten aangekomen met nagenoeg uitgeputte bemanningen. Zij hadden op den Oce aan met geweldig noodweer te kampen gehad. Stormen met een snelheid van 80 a 100 mijl per uur joegen geweldige gol ven soms wel 50 voet hoog op, die dan op de dekken uiteensloegen, zoodat de fro0te ooeaanstoomers als kurken op et water ronddobberden. Het hardst heeft het Italiaanse he stoomschip „Martha" het te verdurfen gehad. Het schip was één dag over tijd. Het had 617 passagiers aan boord uit verschillende havens van de Middel- landsche Zee. Dinsdagnacht werd het schip door een orkaan geteisterd, die den volgen den dag nog ,in hevigheid toenam. Woensdagnacht heeft niemand aan boord een oog dicht kunnen doen. De tuisschendekpassagierts brachten den tijd in gebed door. De vrouwen weenden voortdurend. Zestig passagiers werden gewond en moesten zich onder medische behande ling stellen. KORTE BERICHTEN. De Britsche Minister van Buiten- latnldsche Zaken heeft het tot stand ko men van een Fransch-Engelsch-Belgisch acc-oord inzake de effectieven van het Rijnland bezettingsleger bevestigd. Politis zal Griekenland op de a.s. IVolkenbondszitting vertegenwoordigen. De Parijsche politie heeft een uit gebreide enquête ingesteld in verband met de revolutionaire onlusten. Op nieuw hebben 130 arrestaties plaats gehad. Te Triest heeft een storm Zater dag aanzienlijke schade aangericht. Een honderdtal personen werden gekwetst. In het Fransche Riviera-gebied zijn nieuwe branden uitgebroken. Op het congres van de interparfle- mentaire unie drong Loucheur aan op verlaging van de douanetarieven. De .heer Heldring sprak ter ver- keersconferentie over de noodzakelijk heid van spoedige ratificaties van con venties van vorige conferenties. - Op het departement van Buitenl. Zaken te Londen weet men niet beter of Lord Cecil zal zich als En^elsch afgevaardigde naar de Volkenbondsver nedering te Genève begeven. Dit in verbard rset de geruchten van Cecil's aftreden als Minister. GEMENGD NIEUWS. Gestrand. Uit Helder wordt gemeld: Het stoomschip Strauss is gistermid dag met hoog water door de sleepboo- ten Assistent en Drente vlot gesleept en te Nieuwediepbinnen gebracht. Het schip heeft eenige machineschade. De Strauss was op weg van Rotter dam naar Nakskov met een lading) spoorwegmaterieel. Een driftig officier. Vrij dagmiddag kwam een afdeeling veld artillerie terug van de legeroefenin- gen op de Vel uwe. Nabij Amersfoort moest even ge stopt worden, omdat de passage op den Hoogeweg zeer nauw is in ver band met het vernieuwen der bestra ting, en ook, omdat juist toestemming gegeven was aan'twee boerenwagens en twee autobussen om in.de richting) Barneveld door te rijden. Her wachten duurde den eerste lui tenant C. v. 't W:, van het eerste regi ment veld-artillerie te Utrecht, te lang en hij sloeg, met zijn sabel een groote ruit stuk in den autobus van K. De zes inzittenden kregen de glas scherven om de ooren, doch gelukki# werd niemand gewond. Toen de chauffeur K. bij de politie aangifte wilde doen, had de officier! reeds gezegd, dat hij de schade zou vergoeden, .want hij had het in drift! gedaan. Ontploffing. Zaterdagmor- den is aan boord van het in de Zalm>- haven te Rotterdam liggende motor boot Dispatch, van de Graan-Eleva- tor-Mij., bij het aanzetten van de ma chine, de motor ontploft. De 18-jarig© dekknecht H. 'S., die in de machinekamer stond, heeft ern stige brandwonden gekregen Hij is in het ziekenhuis aan den Cool singel ter verpleging opgenomen. De 23-jarige kapitein G. P., die in de stuurhut stond, werd daaruit ge slingerd. Hij kwam op de voorplecht terecht en kreeg slechts lichte venvon dingen; na in genoemd ziekenhuis te zijn verbonden, kon hij naar huis gaan De motorboot is zwaar beschadigd In de machinekamer is alles ver nield, de achterplecht is omhoog ge perst, de kajuit is in eengedrukt en alles is ontzet. Bij de ontploffing sloeg een groo te vlam hoog op uit de machinekamer Van in de buurt staande perceelen zijn enkele ramen gesprongen. T w ee botsingen. Vrijdag avond om 7 uur is ér een botsing ge- geweest tusschen een personenauto en ide Gooische stoomtram. De bestuurder van de auto wilde,, achter een gemeentelijke auto om, het Ajaxterrein oprijden. Hij had nieti op de tram, welke naderde, gelet. De auto was leelijk beschadigd. Niemand is gekwetst. Zaterdagmiddag te omstreeks half een, kwam uit de Krijtstraat bij de Harteveldsche brug, gemeente Diemen een groote vrachtauto, die in de rich ting van den grooten weg reed. öp dat oogenblik kwam juist uit de richting van het Gooi een wagentram van de Gooische Stoomtram. De tram kwam met de vrachtauto in botsing, tengevolge waarvan zoo wel aan de auto, als aan een der tram wagens vrij belangrijke materieele scha I de werd toegebracht. Toen de autobestuurder de botsing) zag aankomen, sprong hij tijdig van de stuurplaats. Iemand, die naast hem zat, kreeg eenige niet-ernstige wonden. In afwachting van de komst der justitie uit Amsterdam, heeft de bur gemeester van Diemen beslag gelegd op vrachtauto en tramwagen Naar de oorzaak van de botsing zal een onderzoek worden ingesteld. Spe ciaal zal de tramwagen op hadr remmen worden onderzocht. Persoonlijke ongelukken zijn bij het gebeurde gelukkig niet te betreureq. Seven Oak sW e e s p. Naar aan leiding van het spoorwegongeluk bij Seven Oaks in Engeland hebben de af deelingen Bussum en Hilversum van den Algemeenen Bond van Foren sen zich met een adres tot de Neder- landsche Spoorwegen gewend. Daarin wordt er op gewezen, dat be doeld spoorwegongeluk eenige over eenkomst vertoont met dat, 't welk in 1918 op de lijn bij Weesp is voorge komen. De af deelingen dringen er bij de Di rectie op aan, in dezen tijd met zijn veelvuldige regens niet te verzuimen een veilig vervoer over den spoorweg van het Gooi naar Amsterdam te verzekeren. Arb eid sdwang. Naar de „Iz- westija" meldt, heeft de „Gosplan'^ van de Kaukasische Sovjet-republiek zijn goedkeuring gehecht aan een ont wierp, volgens hetwelk de plattelands bevolking gedwongen wordt arbeid te verrichten ten behoeve van den aan leg en het onderhoud van wegen, die voor het verkeer van belang zijn. Tot deze werkzaamheden worden verplicht de dorpsbewoners, die den leeftijd hebben van 1850 jaar. Hét aantal dagen, dat gewerkt moet worden is vastgesteld op 7 per jaar. Van de arbeidsverplichting zijn vrij gesteld de arbeiders en employe's, alsi mede de bewoners van dorpen, welke meer dan acht werst van net terrein der werkzaamheden zijn gelegen. Vier mannen verdronken.1 In de Maas bij Borgharen fn Limburg) is men bezig een stuw te bouwen, in verband waarmee ongeveer de helft v. d. Maas daar afgedamd is, zoodét de stroombreedte der rivier tot de helft is terug gebracht. Bij den hoogen waterstand van thans' stroomt het water daar met ongeveer 800 M2. per seconde langs. Even achter het versmalde gedeel te worden regelmatig de arbeiders van dit weik overgezet. Zaterdagmorgen te kwart voor zes namen zes werklieden plaats in een roeiboot, om naar het werk te wor den gebracht. Bij' het afzetten van de boot in de snel stroomende rivier deed de roeier een valschen slag metf den roeiriem; hij sloeg over het water heen en raakte'hierdoor het meester schap over de boot kwijt. Deze werd door den snellen stroom opgenomen en tegen twee zandschui ten geworpen, die enkele meters ver? der stroomafwaarts lagen. Door den snellen stroom ging de boot met de i nzittenden, behalve den arbei der Tabak, die kans zag, zich aan een der schuiten vast te grijpen, onder de schepen door. Omstaande werklieden, die het on- teval zagen, bemanden direct eentwee e boot, om hulp te gaan bieden. Ongeveer 300 M. van de plaats,/ waar de boot was ondergegaan, wisten zij den arbeider Wesseling te redden. De andere vier mannen verdronken. Het zijn de 29-jarige H. Bos uit Delf zijl, vader van 3 kinderen; de 37-jarige T. van der Velden, de 27-jarige J. Winters, beiden ongehuwd en afkom stig uit Smilde; en de 24-iarige A. op de Bruist,, afkomstig uit Neaerweert. Gegrepen. Zaterdagavond om streeks half i.en vond op den Badhuis weg te Scheveningen een ernstig on geluk plaats. De motorwagen van de z.g. blauwe tram greep een man, die de rails wil de oversteken, met het gevolg, dat hij: zwaar gewond werd opgenomen. Radio-Programma. Wat er vanavond te booren U. KöNIGWUSÏERH., 1300 M. 6.50 Engelsche les. 8.50 Uitzending van Berlijn. LANGENBEKG 468,8 M. 5.506.50 Muziek. 8.50—10.35 Herdenking van H.ivnajj; Löns. 10.5012.20 Concert. HILVERSUM, 1050 M. 4.405.55 Kinderuurtje. 6.00—7.45 A.. N. R. U.-Concert. .7.45 Boiaiebericht. 8.10 Lezing d^or Jhr. v. Swindealen.; 9.00 Kurhaus-Concert. 10.15 Persberichten. 11.3012.00 Muziek. DAVENÏKY, 1600 M. 6.20 Het Daventry kwartet. 7,05 Het Daventry-kwaxcet. - 7.35 De .grondslagen der Muziek. 7.50 VaiLté. 8.25 Muziek en Zang. 9.55 Muziek. TOULOUSE, 39? M. 9.05 Concert. Gerichte draadlooze telegrafie. Binnen c -n paar weken zal de dienst, met gericht draadlooze telegrafie vol» gens net systeem van Marconi tusbefren - ingeland eenerzqds en de Vereen. Sta ten en Zuid Amerika anderzijds geopend, worden. In een jaar tjjds zijn door de Marconi-maatschappij reeds verschillen-, de radio-verbinding en van die soort tot/ stand gebracht. Verleden jaar Octobér werd de dienst op Canada geopend.. In April van dl! jaar volgde Austrhlië;. in Juli daarop Zuid-Afrika. Op het oogenblik is het centrale tele-:. graafkantoor te Londen in geregelde verbinding met Bombay en binnenkort- zal die radio-communicatie ook voor het publiek opengesteld worden. De bla- den uiten hun voldoening over dezen vooruitgang. Dé radio-distributie De directeur-generaal der P.'-T. T.. heeft aan de gemeentebesturen eéa circulaire gezonden, waarin een uiteen- izetting wordt gegeven van de wijzei waarop, bij aanneming door de Staten-- Generaal, van de thans aanhangig ge maakte wettelijke regeling, de .verschil-" lenda aanvragen om machtiging tot stichting van een radio-distributie- ia? richting zullen worden behandeld.. Allereerst zal voor elke gemeente moeten worden vastgesteld 01 metéén radio-distributie-inrienting kan worden volstaan, dan wel meer inrichtingen inocdig 'zijn. Daarna is aan de ftrde de vraag, aan wie(n) de machtiging tol worden verleend. - De in een gemeente reeds bestaandé radio-distributie-ondernemingen zullcq door combinatie moeten samenvloeien tot één bedrnf voor de geheel© gemeen te. Is de samènstelling of de uitgebreid heid van de gemeente zoodanig, dat niet met één bedrijfsgebied kan worden volstaan, dan worde de gemeente irf zooveel gebieden verdeeld, als ratio neel moet worden geacht; de reeds.be staande ondernemingen worden tot ten hoogste zooveel combinaties terug ge* bracht als er gebieden zijn en aan elke combinatie wordt de vereischte mach tiging voor het haar toegewezen gebied verleend In de eerste plaats moet dus gestreefd worden naar het vormen van eén exploiteerend lichaam voor de cen trales in de gemeente. In de gemeenten waar nog geen radio diistribuitie-inrichting aanwezig iè> en' waarvoor .aamvragein zijn ingekomen, 'zullen, indien er meer dan eén aan vrager is, de aanvragers zooveel' mo gelijk moeten trachten te komen tot het" vormen van één lichaam. Brj gebreke - van overeenstemming te dien aanzien, adviseert het gemeentebestuur aan wie of aan welke organisatie de machtiging het best zou kunnen worden uitgereikt. Weldra is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. Het slachtoffer is een naar schat ting 45-jang man, wiens identiteit ech ter gisteravond om 12 uur nog niet kon worden vastgesteld. Het tramverkeer ondervond gerui-" men tijd vertraging. V Verdronken.' Zaterdagnacht is ter hoogte van Laag Soeren een dog cart met drie personen in het Apel-' 'doorn-Deirensche kanaal gereden, ten gevolge waarvan een 12-jarig meisje verdronk." De carroussel-houdar - Bosveld keer de met zijn dogcart, waarop behalve hij, zijn vrouw en een buurmeisje ge zeten' waren, van het Koninginnefeest te Laag Soeren in stikdonkeren/nacht huiswaarts. *.s. 1 Even buiten Laag Soeren oonsta- teerden zij, verkeerd gereden te zijn.. Op den smallen weg, die ter plaatse vlak langs het kanaal loopt, wilde men met het 'karretje draaien, het paard -. schrok en liep achteruit het kanaalf iü- Het echtpaar Bosman wist tijdig van het karretje te springen, het buur- meisje, dat slapend in den wagen 'lag, - geraakte echter tewater. Alle pogingen om haar op het drögo te brengen mislukten. Eerst na een halfuur werd haar lijk opgehaald; de levensgeesten waren echter geweken. I - Het thee verb ruik. Het thee* verbruik is van 754 miilioen pond in 1925 toegenomen tot 78ó miilioen pnd in 1926. Engeland en zijn koloniën in deiy ruimsten zin verbruiken 67 pet. van, de wereldconsumptie. Voegt men er ae consumptie in de .Vereenigde Staten, bijna 10Q milli-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2