Generale Synode der Geref. Kerken. (Zitting van gisteren). Gistermorgen 9 uur ving de zeven de zitting aan, nadat gezongen was P9. 33 11 en de voorzitter was voor gegaan in gebed. Appel nominaal werd gehouden. Daarbij bleek, dat oud. J. W. Maas van Nijmegen was vervangen door oud. F. W. Wielenga van Apeldoorn, die, door opstaan, instemming betuigde met de belijdenis der Geref. Kerken. De acta werden gelezen door den 2den scriba en goedgekeurd. Verzorging Emeriti. Nadat Ds. A. Schweitzer van Buik sloot gelezen heeft het rapport van Deputaten naar Art. 13 K. O. (verzor- trine Emeriti), rapporteerde Prof. Dr. F. W. Grosheide namens Commissie IV over dit rapport, waarbij ook in behandeling komt het volgende: De Part. Synode van Overijsel. over wegende: le. dat reed9 in meerdere Part. Sy nodale ressorten de Kerken overeen gekomen zijn, om aan de Dienaren des Woords, die een der samenwerken de Kerken inzake de verzorging der Emeriti naar Art. 13 K. O. dienen en bij eventueele emeriteering nog aan een dier Kerken verbonden zijn, een pensioen toe te kennen, berekend naar het hoogste traktement dat zij in een dezer Kerken ontvingen; 2e. dat deze regeling eenerzijds hoegenaamd geen ver meerdering van finantieele lasten me' brengt, omdat het pensioen van een Dienaar met een hoover traktement, ingeval hij tot aan zijn emeriteering in die gemeente blijft, toch naar dat hoogere traktement berekend wordt; en anderzijds de drievoudige moge lijkheid opent, dat grootere gemeenten in de plaats van een Dienaar wiens arbeid daar te zwaar wordt bij diens eventueel vertrek een anderen Die naar met volle arbeidskracht beroe pen; dat kleinere gemeenten met zulke Dienaren die een gemakkelijker ar beidsveld zoeken zeer gebaat zouden zijn en dat de Dienaren zelf in geval van vertrek naar een kleinere gemeente van al te zwaren ambtelijken last ont heven zouden worden, en bij eventu eele emeriteering. toch geen financi- eele schade zouden lijden; verzoekt aan de e.k Gen. Synode, een dergelijke overeenkomst aan de Kerken, die binnen het ressort eener Part Synode onder elkander vrijwillig finantieele verplichtingen inzake de eventueel door haar verschuldigde pensioenen naar Art. 13 K. O. hebben aaneegaan, ook aan de samenwerken de Kerken binnen de respectieve res sorten dier Part. Synodes onderling aan te bevelen; en geeft, ingeval zij hiertoe kon be sluiten. aan de Synode in overweging, in de Regeling inzake de uitvoering van Art 13 K. O. (zie Acta van Utrecht 1923 Bijlage B, bl. 146 v.v.) de volgen de zinsnede op te nemen: h. dat ingeval de samenwerkende Kerken in de verschillende Part, Sy nodale ressorten met elkander een overeenkomst aangaan om aan de Die naren des Woords, die een der samen werkende kerken dienen en bij even tueele emeriteerig nog aan een dier kerken verbonden zijn, een pensioen toe te kennen, berekend naar het hoog ste traktement dat zij in een dier ker ken ontvingen* het wenschelijk is dat alle daartoe samenwerkende kerken in de verschillende Part. Synodale res sorten een gelijkluidende overeen komst sluiten, waarvoor de Synode 't volgende concept aanbeveelt: ..dat het pensioen van een Dienaar des Woords. die eene der samenwer kende kerken binnen het ressort eener Part. Synode inzake de verzorging der Emeriti enz. naar Art. 13 K. O. dient, en vertrekt naar een der samen werkende kerken binnen het ressort van een andere Part. Synode, zoo bij bij eventueele emeriteering nog aan een dier kerken verbonden is, bere kend wordt naar het hoogste trakte ment, dat hij in een der samenwerken de kerken ontving, en, bij diens over lijden eventueel insgelijks het pen sioen der weduwe en weezen". Na eenige bespreking wordt besloten de conclusies te doen drukken en rond te deelen. waarna zij volgende week behandeld zullen worden. Bezwaarschriften. Ds. J. L. Schouten rapporteert na mens de betrokken commissie over 'n bezwaarschrift van den heer A. F. te Z., waarin deze zich bezwaard ver klaart over de uitschakeling van Ge nesis I in de beslissingen, door de Sy node van Assen genomen. Door de commissie werd voorgesteld aan A. F. te Z. te berichten: le. dat de Synode te Assen onder scheidene malen heeft uitgesproken, waarom Genesis I door haar niet in behandeling kon worden genomen (Acta voortgezette Buitengewone Sy node, artt. 292—295. 341. 367, 378. Bij lage LIII); 2e. dat in zijn schrijven geen vol doende gronden worden aangegeven, waardoor de Synode thans tot behan deling van Genesis I zou behooren over te gaan, te meer omdat hij nalaat zijn beweringen omtrent de gevoelens van bepaalde personen.te bewijzen. Aldus vastgesteld. Ds. J. L. Schouten rapporteerde ver der over een bezwaarschrift van Ph. B. te K. a. d. Z., waarin deze bij de Synode in appel komt tegen een be sluit van zijn kerkeraad. De commissie stelde voor aan Ph. B. te berichten, dat zijn appel niet ont vankelijk is, omdat het, naar den on der ons geldenden regel, eerst op de mindere vergaderingen behoort te die nen, en er geen afdoende reden is, om in dit geval van dezen regel af te wij ken. Aldus vastgesteld. Middagvergadering. Te 1 uur werd de vergadering voort gezet, nadat gezongen was Ps. 43 3. Zendingstentoonstelling. Oud. Ch. Dixon rapporteerde, na mens de betrokken commissie, over deelname aan een zendingstentoonstel ling tijdens de Olympiade 1928. De conclusies luiden; a. de door Deputaten in deze zaak aangenomen houding goed te keuren; b. aan de te benoemen Deputaten voor de zending op te dragen ter za ke eener eventueele zendingstentoon stelling, onder verantwoordelijkheid van de volgende Generale Synode te handelen, zooals zij gewenscht zullen achten. Na mededeeling van Ds. Breukelaar dat deze tentoonstelling weinig kans heeft van doorgaan, aldus vastgesteld. Zendingsconferenties. Oud. Dixon rapporteerde vervolgens over het bijwonen van conferenties in zake de zending door Deputaten voor de zending. De commissie stelde voor: De Synode besluite: a. dat zij prijs stelt op het bijwonen van conferenties als bedoeld; b. dat de Geref. Kerken echter niet als lid tot den genoemden Missions- bond kunnen toetreden, om het ver schillend standpunt der samenstellen de deelen; c. dat zij bereid is een billijk aandeel in de kosten bij te dragen; d. den Deputaten dank te zeggen voor hunne bemoeiingen. Aldus besloten. Audiënties Zendingsdeputaten. Tenslotte rapporteerde ouderling C. Dixon over de audiënties van de zen dingsdeputaten bij nieuwe Ministers van Koloniën en den nieuwen gouver neur-generaal. De commissie stelde voor: De commissie, dankbaar erkennen de de welwillendheid en belangstel ling betoond door leden der Hooge Re geering, stelt uwe vergadering voor de handelingen uwer Deputaten in dezen goed te keuren. Conform besloten. Zendingsconsulaat. Ds. J. G. Kunst rapporteert over het Zendingsconsulaat. Te dezen aanzien stelde Commissie V voor; 1. de handelingen der deputaten ter zake van het Zendingsconsulaat dus ver verricht, goed te keuren; 2. aan de te benoemen deputaten voor de Zending onder heidenen en Mohammedanen op te dragen de aan sluiting van de Zending der Geref. Kel ken aan het Zendingsconsulaat alsnog te bestendigen, zoolang die aanslui ting a. geen naar hun oordeel al te zwa re finantieele eischen stelt; b. geen gevaar oplevert voor behoud van eigen zelfstandigheid der Geref. Zending, in welk geval zij in overleg zullen treden met de Algemeene Ver gaderingen van missionaire arbeiders op Midden-Java en Soemba over de vraag, of het ook beter is de aanslui ting te doen eindigen en daartoe de volgende Gen. Synode te adviseeren. Conform besloten. Opleidingsschool. Ds. W. Breukelaar rapporteert na mens Commissie V allereerst over de opleidingsschool te Djocja. De commissie stelde de volgende conclusies voor; De Generale Synode besluit; 1. dank te zeggen aan Br. J. P. Zui- dema voor al den gewaardeerden ar beid, dien hij zoo tal van jaren in den dienst der Zending op Midden-Java heeft verricht; 2. uit te spreken hare dankbare waardeering voor den gezegenden ar beid der docenten Ds. D. Bakker en Dr. F. L. Bakker; 3. ingenomenheid te betuigen, dat op zoo weinig kostbare wijze de reor ganisatie der opleidingsschool en hare vestiging in daarvoor zeer geschikte gebouwen tot stand is gekomen; 4. goed te keuren de voor den twee den docent Dr. F. L. Bakker voorgestel de tractements- en pensioen-regeling; 5. aan de te benoemen deputaten voor de Zending op te dragen na overleg met de docenten der Opleidingsschool en na ingewonnen advies van de af zonderlijke vergadering van missio naire predikanten op Midden-Java de instructies voor den eersten docent te herzien en voor den tweeden docent een instructie vast te stellen; 6. goed te keuren, dat de Javaansche cursus wordt bestendigd en het leer plan voor dezen cursus worde gewij zigd en uitgebreid en dat het leerplan van de Holl. cursus is veranderd; 7. bijzondere waardeering te betui gen voor de milde bijdrage, die bij ge legenheid van het jubileum der Zen ding te Djocja door de vrienden onzer Zending in Indië is bijeengebracht en gestort in het studiefonds der oplei dingsschool; 8. dank te zeggen aan de afzonder lijke vergadering van Miss. dienaren des Woords voor haren arbeid in het belang der opleidingsschool; 9. goedkeuring te hechten aan de handelingen van de deputaten voor de Zending inzake de opleidingsschool en hen te dechargeeren van bun fi- nancieele besognes. Aldus besloten. Keucheniasschool. Ds. Breukelaar rapporteert vervol gons betreffende de Keucheniusschool te Djocja. De commissie stelde de volgende conclusies voor: le. de handelingen van de deputa ten voor de Zending ke de Keu- choniusschool goed te keuren; 2e. waardeering uit te spreken dat op zoo bevredigende wiize is voorzien in de behoefte aan betere gebouwen voor de Keucheniusschool; 3e. dank te betuigen aan Rr. D. Koe- lewijn voor al den gewaardeerden ar beid door hem als directeur der Keu cheniusschool verricht; 4e. goedkeuring uit te spreken over de benoeming van br. J. A. Wiggers tot directeur der Keucheniusschool en hem dank te zeggen Voor al zijn ar beid; 5e. goed te keuren de instructie voor den directeur zooals die door de de putaten is vastgesteld; 6e. instemming uit te spreken met de voorloopige loslating van het plan tot oprichting eener tweede Normaal school; 7e dank te zeggen aan den Raad van Toezicht en aan de Algemeene Verga dering voor al hunnen arbeid in het belang der Keucheniusschool; 8e. de deputaten voor de Zending te dechargeeren voor de door hen geno men financieele beslissingen op de Keucheniusschool betrekking hebben de. Aldus besloten. Generale Zendingskas. Ds. Breukelaar rapporteert over het voorstel van de Part. Synode van Z. Holland (N.G.); De Gen. Synode wijzige art. 25 Z. O. in dezen zin, dat de bijdragen voor de Generale Zendingskas voortaan ge stort worden door de respectieve Zen dingsressorten, met dien verstande, dat naar mate een Zendingsressort zwaarder belast is voor eigen Zending het procentsgewijze minder bijdraagt voor de Gen. Zendingskas en naarma te bet minder zwaar belast is, het procentsgewijze meer bijdraagt voor de Generale Zendingskas. De Gen. Synode besloot op voorstel der commissie tot afwijzing van dit voorstel, doch tegelijkertijd aan de putaten van de Zending op te dragen te overwegen of bet ook gewenscht zou kunnen zijn, verandering aan te brengen in Art. 25 Z.O. Aldus besloten. Soerabaja. Prof. Dr. J. Waterink rapporteert over de kerk van Soerabaja. De commissie stelde voor; le. aan de te benoemen deputaten voor de Zending onder heidenen en Mohammedanen aan de Kerk van Soe rabaja, inzonderheid met het oog op het emeritaatspensioen van Ds. Pera, uit te keeren een jaarlijksch subsidie van ten hoogste 900, gedurende de jaren 19281930, telkens over het voor afgaande jaar, na en naar gebleken behoefte; 2e. te besluiten de kwestie als afge daan te beschouwen. Aldus besloten. Evangelisatie. Tenslotte rapporteert Prof. L. Lin deboom over het verzoek van samen werkende Kerken van Amsterdam en omgeving, om den arbeid der Evange lisatie tijdens de Olympische Spelen 1928 moreel en finantieel te steunen. De voorgestelde conclusies werden als volgt aanvaard; 1. haar ingenomenheid met den voor genomen arbeid der zeven kerken uit te spreken zonder te treden in beoor deeling van regeling, leiding en toe zicht, die geheel overlatend aan de zorg en verantwoordelijkheid dier ker ken; 2. al de kerken op te wekken met krachtigen, geestelijken en financiee- len steun deel te nemen in dit veel omvattend werk op de wijze door de commissie van uitvoering voorgesteld. 3. dit te doen door een woord van opwekking te zenden aan de kerkera den en afschrift daarvan aan onze ker kelijke bladen met verzoek om plaat sing en aanbeveling; 4. van dit besluit kennis te geven aan de adresseerende commissie van uitvoering. Besloten wordt, aan Ds. B. v. Schel ven heden het volgend telegram te zenden; De Generale Synode van Groningen vvenscht u met uw achtste kroonjaar op den dag van heden van harte ge luk en bidt u Gods rijken zegen toe. Moge de avondstond van uw leven overgoten zijn van het licht van Gods vriendelijk aangezicht. DIJK, Praeses. KEIZER, Scriba. Gezongen wordt Gebed des Heeren vers 3, waarna de praeses voorgaat in gebed en de zitting wordt verdaagd tot Dinsdagmorgen 9 uur. Beste jongens en meisjes, oor soiiiiiLge scnoien is da vacan tie al gecind.gd, en voor anderen zal zq t-och niet lang meer d.iren, dus, me dankt, de igd ie niet ver ra er dat ahe oabbelhoekers weer present kunnen zijn Ln nu al dadelijk heb ik weer ten goede ttd.ng voor jul.ie. Onze familie is weer grooter gewoiden. "We tellen weer een i Leef je racer. Leuk hé. al dadelijk na dj vacantie. Jullie heeten hem natuur- ,ijk even als ik, hartelijk welkom ii onzen kring. „Cornells de Wit". Natuurlijk mag met on3 me d jen, Cornells. 'kHoop dit je dat maar lang en geregeld zuit d en. Dan zul je het zien, wij vormen een gezellige iamiiie. Je schuilnaam vind ik heel aardig bedacht. Vertel je an ij volgende keer wat meer? Op welke school ga je en in welke klas zit je? Heb je nog meer broertjes en zusjes? „Piet Hein", 'k Ben het met je eens rdmiraal. Vacantie is heel prettig, maar 't is toch ook weer gezellig als de school begint. En dit moeder big is dat jul lie met 7'n drieën weer weg gaat 's mor- nigens, dat begrijp ik ook heel goed. Dat arme kleine zusje. Ze was er hee- fenm.1 d~or yerwenddat juUio altijd met haar kon spelen. Nn moest ze weer alleen thuis blijven, en dat viel rmbiur- liik nmt mee voor het kleine HFing. Mabr dat went ook wel weer gauw hoor. Ja. zoo'n middag in de speeltuin kan heel ge^dlig wezen, 't Was zeker mooi we^r dien dag? „Ro?°knop.ie en Reseda". Dus jul lie beidjes ziin ook w^er present. .Te hebt het gezellig gelmd in Den Haag itozeknopje, las ik uit je brief. Ja, ik beo ook wel eens in de Bijenkorf ge weest en ook op de roltran. 't Was ze ker mooi weer toen je in Scheveningen was. Je ansicht uit Z. heb ik ent vangen. Dat heb je toch wel gezien in de cou rant? Was het gezellig toen je daar was? En Reseda is niet veel uit. ge weest, maar eon -huis vol logee's is ook wel gezellig. En d»an maak ie toch wel' eens een uitstapje met hen? Jullie ziet, ji; beantwoord je beide brieven maar gelijk. „Lathyrus". Ja, het regent weer dik wijls de laatste dagen. Maar over het al gemeen is het in de vacantie nogal tamelijk goed weer geweest, dus la ten we maar niet mopperen. Vind je het prettig dat je weer aan het naaien gaat, als de visite we? is? Heb je nog iets^ onderhouden o! ga je wat nieuws beginnen? De kleintjes zullen wel wat lastig ziin, als ze zich niet goed voe len, is het niet. Nee, dat woord was fout. De L moet weg en dan nog .een h er tusschen, dan is het goed. ..Seringentak enPioenroos". Hadden jullie zoo weinig nieuws doze week? Nu dat kan best eens gebeuren. Zgn die twee nichtjes bn S. lanc .geweest? En waren ze tegelijk met de drie achter nichtjes? Dan hadden jullie een aardig clubje bg elkaar om te spelen. Is de vacantie voor jullie ook al weer geëin digd? Of ga je i Sept. pas weer naar school „Hartcdief". Vind je hot prettig dat de school weer begonnen is? Öf had je liever nog een poosje vacantie gehad? Dat is een heele wandeling die jullie giemaakt hebt. Maar 't was dien dag prachtig weer hé. En dan zoo'n ont moeting met een troep koeien. Gingen jullie beidjes niet aan den haal? Of zijn jullie niet bang van koeien? Leuk voor je om een middagje naar Leiden te gaan. En dan nog wel op ver jaarvisite. Er komt zoo aan het uitgaan geen einde hé? .Moeder''s Meisje'. Dat gebeurt in dé vacantie wel eens vaker. Nu eens slaat de een, dan de ander weer eens over. Maar na de vacantie gat ieder'ziin of haar schade weer inhalen. Nef als irj nu, met jeugezPllig langen brief. Dat heb ie Zondag dus slecnt getroffen. Het heeft wat afgeregend. Gelukkig maar. dat het Maandag beter wis. Ja, op den Burcht is het mooi. Had je nog al een mooi vergezicht? Of was he* nevelig? Leuk voor jullie dat je nu al ■dadelijk weer voor de Oranjefeesten moet gaan w*Tjren. de Wil araag- Jioo r^sn wat jij hebt moeten doen en of jullie nctf tot de gelukkigen hebt be hoord. „Braamstruik en Denneapp-d". 'k Heb jullie beidjes natuurlijk gemist, dat be grijp je wel. Maar 'k dacht wel dat het door de vacantie kwam, en dat neem ik natuurlijk niet kwalijk. Zgn jullie ge zellig uit logeeren geweest? En warnet lleuk toen de nichtjes er waren? Dus Br. is weer een zusje rijker? Is ze er blij mee? 'k Vind Gerda een heel aar dige meisjesnaam. Gezellig voor jou iDcmneanpel, dat Braamstruik nu zoo dicht bg je logeert. „Gustaai Adolf". Zoo, is het logeeren in Bodegraven afgeloopen? Ja, dat moet wel, hé, als de vacantie weer voorbij is. 't Zal wel even vreemd zijn. dat je vrije Deventje uit is, dat is zoo. Maar 't went toch neel gauw weer. En als je dan flink aan den gang bent. dan vind je het ook weer prettig, dat zul' je zien. Ja, dat weet ik, dat je ooml een melk- auto heeft. Daar kon jij fijn van ge nieten hé? Dus Logeetje kan volgende week ook weer present zijn. Dan hoo? ik van haar wel, hoe ze het gehad heeft in Alphen. „Rie". Dus de echte zin om te raad selen was er nog niet, meisje. Maar die komt ook wel weer. Een gezell'g briefje heb ik alvast van je gonad. Wat ben je leuk uit geweest, in Den Haag. Ben je rook nog in Scheveningen geweest? Hoe heet dat park, waar je dikwijls kwam? Vond je het gezellig in de Bijenkorf? •Hoe iang ben je bij jj tante geweest? O ja, logee's hebben js haast net zoo ge zellig als uit logeeren gaan. „Alpenroos en Gentiaan". Nee hoor aü3 ]e tje de raadsels niet hebt. Dat kan ie- d.reen wel eens gebeuren dat de cou rant zoek raakt. Jullie hebt zeker wel een leuken tijd gehad toen de nicht jes er waren. Vonden ze het niet fijn, U)o dikwijls naar zee te gaan? Jammer, was da toen het dien morgen dat je wilde gaan zwemmen, zoo regende. De kleuren van je kleedje lijken mij heel i. idg. k Ben nieuwsgierig of de kiek van dj twee Neb goed is uitgevallen. „Watorlel'.e". Dat is een gezellig logeerpartijtje voor je geweest, meisje, 't Is altijd leuk om ergens fte komen, waar je. nooit eerder was en allerlei nieuwe dingen té zien. Ik ben nog nooit in Zeeland geweest. Kalfsoesters luist ik wel, maar iK geloof, diat ik, net zoomin als jij. nog nooit gooi echt-1 oesters ge- prcvld heb. En struiken kon ik hee- Lemaal niet. 'k Stel me zooiets voor als mosselen. Of heb ik dat mis? 't Was een heel gezellig briefde dat je schreef „Boschviooltje". Ja, ^eem dag ïtanzee kaïn* wat gezellig, zijn. "Vooral met zoo'n chibie. Jullie hebt zeker wel Pink gerollebold door het zand. Zgn jullie allemaal tegelijk in het water geweest? IWat zal er dan .gelachen rijn. Verbiïan- den kan soms dagen lang nog pijn d<^en. Maar jij was er nogal .gauw af. vind ik. De oplossingen van de vorige week rijn: 1. Geen grooter plaag dan lui en traag. Ond rdee'en: Gret*. Deuren, Groen, Aap, In, Galg, Tol, Ada. 2. Jon a. Obadja. Bi^am. (Job). 3. O-b'd-ja. Obadja. 4- As. Ster. Aster. 5. Een appel. En hier velden d° ri-uwe raadsels: Ingezonden do^r Piet Hein. 1. Mgn geheel bestaat uit 36 le^te^s, die tezamen een spreekwoord vormen. Zoo glad als een 1 8 9. Een 26 18 15 14 is een viervoe tig dier. Een 15 16 16 22 is een bloem. Een 13 16 18 is een kDedings-uk. Een 1 23 31 12 15 is een vergiftig dier. Een 5 21 18 is een boom. I 26 "34 5 9 en 26 5 24 15 rijn vruchten. 28 24 2 7 is een versterkende drank. Een 10 21 12 63 hebben jullie allemaal graag. II 1 2 18 is een roofvogel. 30 29 35 3 en 27 29 5 30 zijn lichaamsd elen. 33 32 19 9. b een meisjesnaam./ 4 24 20 7 is een afgekorte jon gensnaam. 36 16 17 is een vat. 25 8 9 is een ander woord voor dwaas. Ingezonden door Gustaaf Adolf. 2. Welk meer bes'aat niet uit water? 3. Welke kaars brandt langer, een vet- of een waskaars? 4. Den jongeling dien ik tot shya.ad; den griisaard tot steun. Wie ben ik? 5. Waarom r^ent het nooi1 twee ■dagen achtereen? Ziezoo jongelui, de babbolhoek ïs klaar. Nu mogen jullie wot -aan het werk. De vacantie is zoowat voorbij, dus nu gaan we weer met nieuwen moed aan het werk 'k Neem m afscheid tot volgTd"? week zoo we hopen. Vele proeven van je TANTE FRAN^^N BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Op een zonnige Junidag zaten juf frouw ligedam en haar moeuer bij el kaar. Juffrouw Rijsdam had de thee tafel naar buiten in den tuin gebracht. Zij vend he: jammer om met zulk mooi weer binnen te blijven. Juist had ze haar moedjr een brief voorgelezen, die ze nu zorgvuldig weer dicht vouwde, 't Was een schrijven waarin haar toe stemming werd gegeven om Bertha de Gunst voor een maand naar buiten te sturen. Zij moest zich nu op een be paalden dag naar den dokter begeven en die zou "dan zeggen of zij naar het koloniehuis aan zee of in het bosch moest gaan. .,'k Moest er aanstonds maar eens gauw heengaan", zei juf* ifirouw Rijsdam, „om ze de blijde tijding, te brengen. Er zal nog wel een en andier voor haar in 01de te brengen zijn, denk ik". Zij keek nog eens in een lijstje dat bij den brief was ingesloten, waar in vermeld stond wat het meisje voor kleeren m e moest breqgen. „'t Zal wel nood.g zijn dat juffrouw de Gunst hierbij geholpen wordt, moe der", zei ze. „U kunt niet gelooven hoe arm die menschen het hebben. En 't is een wonder zoo keurig als alles er nog uitziet, 'k Ben nu al verscheide ne malen in dat huisje geweest, maar •nooit hoor je van dat vrouwtje een woord van klacht. Altijd weer weet ze je te vertellen dat de esn of ander haar met iets heeft verrast, en daarin Snerkt ze altijd 90 hoe trouw God voor haar zorgt". „En wat zal ze het toch zwaar heb ben in zoo'n groot gezin", zei mevrouw Rijsdam, ,,met een man die drinkt". „Ja", zei juffrouw Rijsdam, en toch klaagt ze nooit over hem. Je kunt het aan alles merken dat ze liever voor hem bidt. dan over hem klaagt". (Wordt vervolgd.) Scheepstijdingen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BALI uitr. 26 te Belawan. GROTIUS uitr. 26 v. Genua. PRINSES JULIANA thr. wordt morgei»- ochtend 6 uur te IJmuiden en te 10 uur te Amst. verwacht. SALLIER uitr. pass. 26 Gibraltar. EON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA vacantier. 26 middagbestek 56 gr. 40 m. N.B. en 4 gr. 32 m. O.L. Hcdvn te IJm. 6 uur v.m. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. MELISKERK uitr. 26 te Dar-es-Salaam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NIEUW-AMSTERDAM v. Rott. n. N.- York 29 v. Halifax. ROTTERDAM v. Rott. n. New-York p. 25 Lizard. VOLENDAM v. New-York n. Rott. 29 4 v.m. te Plymouth verw. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL thr. 25 te Freetown. VLIELAND thr. 1.9 te Havre verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TOSARI thr. 24 v. Singapore, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MELAMPUS v. Amst. n. Bat. 26 van Sabang. PERSEUS v. Japan n. P.ott 2; te Tsinglao.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8