Aan het einde der Week De afgeloopen week stond in het teeken van Sacco en Vanzetti. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben beiden in den electrischen stoel het leven gelaten. De actie van hun geestverwanten tot hun bevrijding heeft alzoo niets te hunnen voordeele uitgehaald, ja zelfs zouden we kun nen zeggen, dat dezen hun een slech ten dienst bewezen hebben. Het werd voor de regeering en de rechterlijke macht een zaak van prestige en het verleenen van gratie aan de beide ver oordeelden had den indruk gewekt alsof men geweken was voor het ter rorisme en de intimidatie. Bovendien, het ging niet om de kwestie of Sacco en Vanzetti wellicht onschuldig veroordeeld zouden wor den Als dit de zaak was, had het veel eer op den weg der demonstranten ge legen te betoogen tegen Rusland, waar de laatste jaren tienduizenden on schuld igen zijn ter dood gebracht, of tegen Mexico, waar men Rusland imi teert. De namen Sacco en Vanzetti wa ren een symbool van het anarchisme en de actie voor hen ging in laatster instantie om de ondermijning van de grondslagen der huidige maatschap pij. De terechtstelling van Sacco en Van zetti heeft aan de agitatie geen einde gemaakt, doch de gelieele week had den in verschillende deelen der we reld protestvergaderingen en revolu tionaire onlusten plaats. Het ergst in Genève. waar het bijna 'n straatoproer werd, doch ook in Parijs en in de drie groote steden van ons land, vooral te Rotterdam. Toch schijnt het alsof nu de storm geluwd is, zoodat het wach ten is op een volgende aanleiding tot agitatie De K. L. M„ die dank zij vooral den goed geslaagden vliegtocht met den heer Van Lear Black naar Indië en te rug zich in steeds toenemende mate in het vertrouwen van het publiek mocht, verheugen, heeft in het begin dezer week een tegenslag te boeken gehad, waardoor aan de populariteit van het luchtverkeer weer groote schade is toegebracht. Een der uitnemendste vliegtuigen, dat van Londen op weg was naar Amsterdam, verongelukte bij Seven Oaks: de vliegend mécani- cien werd gedood en de passagiers be kwamen min of meer ernstige verwon dingen. Dank zij de handigheid en de bekwaamheid van den piloot van Dijk liep het ongeluk nog betrekkelijk goed af, doch het vertrouwen en de veilig heid van de K. L. M. is er natuurlijk door een dergelijke gebeurtenis niet groot er op geworden. Merkwaardig is, dat een paar dagen later op dezelfde plaats de sneltrein van Londen naar Deal (een badplaats tusschen Dover en Folkestone) ont spoorde, waardoor 12 menschen ge dood en 48 gewond werden, terwijl in deze zelfde week bij Chamonix het voorste rijtuig van een trein met lo comotief in een afgrond stortte. Ook hadden eenige motor- en auto-ongeluk ken plaats, zooals in de omgeving van Leiden het motorongeluk aan den Maresingel en het auto-ongeluk aan het Haagsche Schouw. Men ziet daar uit, dat het verkeer op den beganen grond al even onveilig is als in de lucht. Overal hebben we de bewarende hand Gods van noode. doch tegelijk is het onze plicht, ons leven en dat on zer medemenschen niet roekeloos in de waagschaal te stellen. Op politiek gebied was het de afge loopen week nogal stil: 't is de vacan- tietijd. 't Belangrijkste is het besluit der Iersche regeering tot ontbinding van het parlement; het kabinet-Cos- grave ziet een gunstig voorteeken in de beide tusschentijdsche verkiezin gen, waar het een overwinning wist te behalen. Voorts hadden tal van congressen plaats. Te Genève kwam de Verkeers- conferentie van den Volkenbond bij een, ook vergaderde daar het derde internationale congres der georgani seerde Europeesche minderheden en de internationale persconferentie. Te Parijs had het 24ste jaarlijksche con gres van de Interparlementaire Unie plaats en in Den Haag werd in ver band met het zilveren feest van den Ned. Middenstandsbond het Midden standscongres gehouden. Als de wereld van congressen en vergaderingen beter wordt, behoeven wij nog niet te wanhopen WAT DE BLADEN ZEGGEN. De Russische olie. De Ne d. W e r.k gever billijkt ten volle de veroordeeling door Sir Henry Deterding uitgesproken over de transactie tusschen de „Standard Oil of New York" en de Sovjets. Die transactie verschaft aan de Sovjets de middelen voor hun heillooze pro paganda, waarvan het gevaar in In dië duidelijk aan den dag is getreden. Maar ook uit moreel en juridisch oogpunt is, wat de „Standard Oil" heeft gedaan, niet te verdedigen. Zij weet, dat deze olie komt uit terrei nen, waarop anderen, in de eerste plaats de „Koninklijke", doch ook andere particuliere maatschappijen recht hebben. De Sovjet-regeering heeft die terreinen aan de rechtma tige eigenaars ontnomen. Met het volste recht kon dan ook de heer Deterding de olie, waarover de over eenkomst gaat, als gesto.len olie qualificeeren. Het is in strijd met recht en moraal, dat de „Stan dard Oil", die dit weet, deze over eenkomst heeft afgesloten geheel buiten de rechthebbenden 9m. Hier door heeft zij niet alleen ere rechten der rechthebbenden verkort, maar hun tevens een machtig wapen ont nomen om alsnog rechtsherstel van Sovjet-Rusland af te dwingen Rus land immers kan deze olie niet ter markt brengen omdat het niet be schikt over een distributie-organi satie, terwijl het oprichten daarvan tientallen millioenen zou kosten. Het is dus aangewezen op de we reld-maatschappijen, de rStandard Oil" en de „Koninklijke", die wèl over zulk een organisatie beschik ken. Ware het de „Standard Oil" niet te doen geweest om er een „zaakje" van te maken en haar concurrente vliegen af te vangen, maar had zij zich geplaatst op het standpunt van goede trouw en han delsmoraal, dan had zij deze over eenkomst niet mogen aangaan zon der met de „Koninklijke" in over leg te treden. Ware dit geschied, dan zou de „Koninklijke" haar wel hebben duidelijk gemaakt, dat zij met haar in deze zaak één lijn be hoorde te trekken en elke faciliteit voor den afzet van deze olie aan Sovjet-Rusland moest onthouden, zoolang dit niet te vinden was voor een bevredigende regeling met de eigenaars der olievelden UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. DE WINKELWEEK. De officieele opening om 2 uur in het Wiite Huis. Groote belangstelling. Al- gemeene deelname. Een autorit langs de winkels. Waar blijven de vlaggen? Gistermiddag om twee uur had de officieele opening plaats van de „Oegstgeester Winkelweek 1927". Sommige beschouwen deze als het eerste lustrum daar het, de vijfde maal is dat een etalagewedstrijd wordt georganiseerd, anderen bewe ren dat het de derde winkehVeck is. vandaar dat we ons, houdend buiten deze twistvraag zullen spreken van de Winkelweek 1927. Een feit is het dat de pessimisten, die beweerden dat het winkelweken wat ^fgezaagd werd in het ongelijk zijn gesteld, gezien de algèmeene deelname, d w.z. bijna alle middenstanders-winkeliers doen me de. De officieele opening, begunstigd door het sporadisch geworden zomer zonnetje had plaats onder groote be langstelling. We zagen o.a. de ver schillende representanten der diverse miclenstandsbonden, de Voorzitter der Oranjevereeniging, J. C. Wirtz namens het tentoonstellingscomité (bet kindje van de winkelweek), Dr. Blok, voorzitter gemeentebelang; de raadsleden J. Uittenbogaard en M. C. van der Burg; de a.s. raadsleden A. van Breda, tevens in kwaliteit van voorzitter van het tijdens deze win kelweek onmisbare muziekgezelschap der N.Z.H.T.M. en Dr. Varekamp. De heer Averdieck hield ongeveer de volgende rede: Dames en Heerea. Het is mij een hoogst aangename taak u allen namens het comité har telijk welkom toe te roepen, in het bij zonder de vertegenwoordigers der midenstandsbonden, mijn spijt uit drukkend, dat het gemeentebestuur niet aanwezig is, alhoewel dit zeker niet is te wijten aan gebrek aan be langstelling maar meer aan ambts bezigheden zal zijn toe te schrijven. De meeningen omtrent het succes eener winkelweek bij herhaling, wa ren zeer verdeeld doch de eerste in druk zegt reeds dat het succes ver zekerd is. Spr. acht het zelfs voor Oegstgeest met hare speciale bijzon dere belangen noodig, daar Oegst geest gelegen bij een groote stad, ja bestaande gedeeltelijk uit van Lei den naar hier gekomen bewoners, steeds weer de nadeelen ondervond van elders gaan winkelen, iets wat uit economisch oogpunt voor de koo- pers niet noodig is, gezien de rijke sorteering ter plaatse, alsmede de concurreerende prijzen. Er is hier noodig samenwerking onder de leuze: „bevorder de welvaart in eigen gemeente" en hiervoor is noodig met ons artikel naar voren te komen om te laten zien dat men niet naar el ders behoeft te gaan. Daarom aan U LTwe etalages bezienswaardig te ma ken, het comité zal met medewerking van onzen burgemeester (die muziek - vergunning toestond) zorgen dat nie mand thuis kan blijven waardoor de belangstelling wordt opgewekt voor het tèntoongestelde. En dan zal hier uit geboren worden, dat velen die uit sleur en gewoonte naar elders gin gen voortaan bij U zaken doen. Dit moge voor onze collega's in Leiden niet prettig klinken, niettemin is het voor de Oegstgeester winkelstand een gebiedende eisch. Hierna verklaarde hij de winkel week geopend en werd de thee rond gediend. Vervolgens sprak de heer Attema. namens de Christelijke middenstand en tevens namens de afdeeling Oegst geest, en hij noemde het een voor recht het comité geluk te mogen wen- schen met het besluit tot het organi- seeren dezer winkelweek. Hieruit spreekt toch samenwerking en orga nisatorisch werken, beiden noodzake lijk voor den middenstand. Een kwarteeuw geleden werkte de mid denstand individueel, tot schade van zichzelve, doch vanuit den vreemde is noodzakelijkheid van organisatie en samenwerking bijgebracht. Het heeft een practische en algemeene be- teekenis. Een practische omdat het den winkelier noopt tot samenwer ken wat tot gevolg heeft dat men el kaar niet als concurrent maar als medearbeider, als collega gaat be schouwen. Dat dit vruchtbaar heeft gewerkt toont aan het oordeel van een Engelsch zakenman, die onlangs al hier ter plaatse aanwezig zich in zeer gunstigen zin uitsprak over den win kelstand in Leiden en omgeving, doch daarbij ook vaststelde, dat de etala ges evenwel niet verkoopkrachtig waren ingedeeld, iets wat de winkel stand kan ter harte namen. Tevens heeft de middenstand een taak, n.l. te bewijzen dat hij is een onmisbare schakel in het distributieproces wel ke door geen anderen kan worden vervangen of overgenomen. De*volgende spreker, de heer van Tetering, lid van het hoofdbestuur der R.-K. midenstand in het bisdom Haarlem sloot zich bij den vorigen spreker aan en acht het zich tot een eer, aangezocht te zijn tot jurylid. Wat de concurrentie met Leiden be treft acht 'hij den voorzitter wat op den zwaren kant want dit is toch niet zoo'n overwegende factor. Juist de ze concurrentie bevordert onderling samenwerken, bevordert den strijd ter plaatse en hieruit wordt geboren dus de energie welke leidt tot deze winkelweek. Zonder concurrentie van buiten was de winkelstand van Oegst geest niet gekomen tot het peil van heden, zonder deze concurrentie was zeker niet tot stand gekomen dit werk van organisatorisch samenwerken. Hierna sprak de heer Kuijpers na- riiens de afd. Leiden van den Nederl. Koffiehuishoudersbond, die vooral wees op de taaie volharding in Lei den, omtrent verkrijging van meer dere soepelheid wat betreft de mu- ziekgelegenheid in café's in Leiden, wat hier ter plaatse ook gewenscht is, en hoopte dat uit de winkelweek mocht worden geboren een streven zich wat liet zaken doen betreft als mede cafébezoek meer te bepalen tot Oegstgeest. De Voorzitter beantwoordde de ver schillende sprekers, waarbij hij spe ciaal nog naar voren bracht de nood zakelijkheid om telkens weer te wij zen op het winkelen elders en hij in zooverre van meening moest verschil len met de heer van Tetering. Het kornt tocli maar al te vaak voor, dat menschen wiskundig gaan bereke nen of het hier mogelijk is een zaak te gaan beginnen en vaak teleurge steld uitkomen. Overigens dankte hij de twee eerste sprekers voor de pro pagandistische strekking van hun be toog en hoopte met de heer Kuijpers, dat wat muziek betreft ook hier een maal meerdere soepelheid wordt be tracht. Vervolgens werd een photo geno men van het gezelschap, waarop, we mogen wel zeggen de traditioneele rondrit met auto, welwillend door particulieren beschikbaar gesteld, werd aangevangen. Wat een gezellige tocht was dat en wat hebben die Oegstgeester winkeliers de blom metjes buiten gezet. Nee, maar nie mand verzuime te gaan kijken We reden eerst door de Kempenaer- straat, en belanden, zonder oponthoud evenwel bij hotel Centraal, het aange wezen punt om de tocht te onderbre ken en een „snappertje" te snappen Vervolgens om te watertanden de sla gerij van J. Los gepasseerd, die even wel niet deelneemt, alhoewel het doorloopend bij hem winkelweek is, gezien zijn rijke keuze. Vervolgens passeeren we de zaak van den heer Van der Wilk, welke de moeite van bezichtiging waard is. Een speciaal soort behang, wat tegen boe nen en schrobben kan, trekt onze aan dacht, terwijl zijn rijke keuze in ta pijten, kleine meubelen en aanver wante artikelen voor elk wat wils bied. Hem viel ten'deel de 2e prijs voor de mooiste etalage, n.l. een zilv. lauwerkrans van de Oranjevereen. Dan komen wij bij de firma Van Bellen, met zijn damesartikelen, en zijn etalage, omgezet in een damessa lon, doet ons zien dat zijn echtgenoo- te mede in dit vak up to date is. De heer Overvliet met zijn Gazelle rij wielen en andere rijwielbenoodigdhe- den maakt zeker reuzen zaken tijdens de winkelweek, want zonder een nieuw karretje gaat niemand naar huis. De heer Duiverman, comitélid, heeft een reclame van diverse vulpen houderssoorten met een extra surpri se, wat we niet mogen verklappen; hij verwierf de 3e prijs voor de mooi ste etalage, t.w. zilv. lauwertak van Dr. Timmermans. De heer Kranen burg heeft de grot van Han in beeld gebracht met zijn zoutgletschers, wat bestaat uit een nieuw soort tafelzout. Eens proef genomen blijft men gere geld verbruiker, naar men zegt; hij werd bekroond met de 4e prijs voor de mooiste etalage en het was inder daad iets moois. Eigenaar werd hij van de lauwertak van het winkelco mité. De hr. Woestenburg heeft den zomer en winter in beeld 'gebracht, trouwens daar kan je ook altijd terecht. Het eerste stelt voor een tafel gereed voor diner van fijn glas- en aardewerk, en daarnaast het winteridee in den vorm van kachels, haarden,- fornuizen, enz. Het geheel vormt een aardige tegen stelling; ditmaal viel hem echter slechts een troostprijs ten deel, doch gezien zijn verkoopkrachtig artikel zal hem in den vorm van zakendoen nog wel eenige prijzen ten deel vallen. Singeling's schoenhandel verdient speciale aandacht voor haar rijke keuze in gekleurd schoenwerk, alles van eerste klas huizen. Niemand pas- seere hier, doch treedt binnen. De heer van der Leeden heeft de etalage bezet met Dureya's Maizena en heeft zooals altijd iets orgineels. Ditmaal heeft hij er een raadselwedstrijd aan verbonden met mooie prijzen. Verder deelt hij vlaggetjes uit en geeft een uratis dessert. De heer Hiemkens heeft zijn winkel „de Kleine Kapel" symbolisch in beeld gebracht, wat is bewerkt door een groote verscheiden heid op gebied van lingerieartikelen, wat een aardig effect geeft. De heer Jongeneelen, jong zakenman heeft het zakendoen .als.,slag te pakken, ge zien zijn verkoopkraohtige etalage, bestaande uit verf-, horstelwaren en/. De heer Bol verwierf het vorig jaar een prijs in de afd. Troostprijzen; en al dadelijk dachten we: hij wordt be vorderd, inderdaad hem viel ten deel de 4e prijs, afd. verkooplcrachtigste etalage. Zijn etalage stelt, voor een stilleven in paars en donkerblauw uitgevoerd, in gouden lijst, waarbij de champagneflesch niet ontbreekt. Het is reclam-e voor Aida's sigarenmerken. Bakker de Groot verwierf de 2e prijs verkoopkrachtigste etalage, t.w. een lauwerkrans van Gem.belang; terwijl slager Van der Zalm met de eerste pr. in deze afdeeling gin'g strijken en eigenaar werd van de verguld zilv. medaille van de Alg. Middenstands- vereen. Zijn collega Hofman had een etalage welke evenaarde, zoo niet overtrof de zaak van den heer 7-.. wat betreft de heerlijke vleesrhwaren, doch de afwerking van H. was min der gunstig. Het maken van een ge sloten etalage, d.w.z. een achtergrond vormend geheel is oni in aanmerking te komen voor een prijs, steeds ge wenscht. De heer Koelman verwierf nog een eereprijs, afd. schoonheid, de verg. zilv. beker van de Boerenleen bank; terwijl Hoogeyeen en Wies broek resp. 3e en troostprijs verwier ven in de afd. schoonheid. M. C. v. d. Burg (buiten mededin ging) heeft een rijke verscheidenheid op het gebied van parfumeriën, bin nen- en .buitenlandsche specialité's, ziekenverplegingsartikelen, enz. Het zou ons te ver voeren alle eta lages te beschrijven, vandaar dat we ons moesten beperken tot onze adver teerders. Bijzonder vestigen wij ech ter nog de aandacht op de etalages in de Dorpsstraat, welke zeker de moei te van een bezoek loonen. Dit gedeel te heeft ditmaal extra haar best ge daan.. Gisterenavond hadden we om halfacht een muzikale rondgang, wat veel publiek op de been bracht, dat niettemin alles uiterst rustig {jleef. Hedenavond om 6 uur muzikale omgang tot 8 uur, waarna gelegen heid is tot rustig winkelen en nie mand verzuime deze rustige preiode te benutten. RIJNSBURG. De heer S. alhier, trof in zijn tuin een klomp ijs (siamgeperste Hagei- steenen) aan, wegende niet minder dan 25 pond. Mej.- P. Kroon te Voorschoten is met ingang van 1 September a.s. be noemd uot tijdelijk onderwijzeres aan de Ghr. School, hoofd de heer Pieper alhier Mede in verband met de naderen de Koninginnefeostan is er goede vraag voor bloemen, vooral van Oranjekleu- rigen. Zoo gaan b.v. Mont Bretia's voor 0,310,40. Gladiolussen en Dahlia's hebben veel geled?n yan de hagelbuien, er is geen 1 stee kwaliteit op heden; wat nog van het beste is gaat nog voor f3, —3.70, wat Dahlia's betreit. Gladio lussen brengen van 0,400,75, extra soorten 1 1,30, Asters wit 0,450,65, andere kleuren 0,38—0,56, Helianthus 0,60—0,80, Margrieten 0,200,28. Pom poen-Dahlia's 0,600,85. ZEVENHOVEN. Op een verzoek van een pro- pagandr-commissie voor de uitzending van het zwakke Drentsche kind. werd op voorstel van B. en W. door den Raad besloten, een subsidie van 115 gulden uit de gemeentekas te ver leenen. Aan den Achterweg in het na burige Blokland, had een aanrijding plaats tusschen een auto en motor rijwiel'. Een heer uit Gouda kwam per mo torfiets uit de richting Amsterdam, toen een auto uit tegenovergestelde richting hem tegemoet reed, en een aanrijding geschiedde met het gevolg dit de motor omsloeg en de berij der bloedende wonden opliep. Op ae auto zat een knaap, d'.e eveneens verwond werd. De motorberijder, na verbonden te zijn door Dr. N., kon de reis naar Gouda per motor voort zetten, doch de knaap ging per trein. De Ghr. Zangverecn. „Soli Deo Gloria" alhier, behaalde op het con cours te Huizen £J.-H. den 3©n pqjs. Een kolenschipper voer met zijn mast. toen hij d? Ringsloot passeer de tegen een electrischen draad, welke afknapte. Hij kwam met de draad in aanraking, en viel bewusteloos neer. Gelukkig werd hjj spoedig verlost en kwam toen weldra, weer bij. Het tengeluk lien bijzonder goed af. Bij den veehouder G. Mourits is d vlekziekte onder de varkens uit gebroken. Vergunning is verleend aan C. G. Rijweveld tot hot verbouwen van de woning van J. de Jong aan den Hoef. GEMENGD NIEUWS. Een drieling. Voor een ta Oud-Gastel onlangs geboren drieling van het echtpaar B. S. heeft H. MT de Koningin haar bijzondere belang stelling getoond door het zenden van een gjft van f 25. De bisschop van Breda schonk een gelijk bedrag. Oud en nieuw. Toen de Ko ningin het besluit had genomen een aanzienlijke gift beschikbaar te stel len, teneinde de bewoners van Hoog- Soeren, die reeds jaren lan^ behoefte hebben gehad aan zuiver drinkwater van een waterleidinginstallatie te voor zien, werd krachtig gewerkt om die watervoorziening zooveel mogelijk te bespoedigen. l Nu is het bestuur der buurtvereeni- ging Hoog Soeren op het idee geko men, om afscheid te nemen van de oude watervoorziening'. On een der eerste dagen van de vol gende maand wil men 'de alleroud re wijze, om het water in de woning te brengen, nog eens laten opleven* en men zal dan met een ton op een 'krui wagen naar de „Pomphui" en andeie waterbronnen gaan, 0111 de ton te vul- 'len. De tonnen zullen bij die gelegenheid versierd moeten zijn en voor de mooi ste versieringen worden prijzen toe gekend. Tweemaal verkocht, Ecu' koopman-uit Winschoten verkocht op de Veemarkt te Groningen een ïonge koe Pe kooper en de verkooper verwij derden zich een oogenblik, zoodat de koe onbeheerd bleet slaan. t' Toen een ander liefhebber daar langs kwam, stonden bij fiet beeaü twee jonge mannen, die zevd-n, aai zi, de eigenaars van ><oe waren en het dier a.an hem verkochten.' Toen in een café de Dealing ge schied was, kwam de e i re i t oner opdagen, en het bleek, d.1*; de heide' jonge mannen met het geld reoib ver dwenen waren. De recherche heeft ae 's hts aan gehouden Hei zijn H. D., 18 laar, -n 1. F. ja<r.r beiden van Leeuwarden. Zr hadden reeds joecto sier oc- \an het geld en werdc-n in be schonken toestand naar het politiebu- rd'ui gebracht Zij zullen ter beschikking- van de lUsdtie worden gescoiJ. Vooreenkwartje. A. P. Ka- zarinovj een Russische jongen, was een der velen, die voor een kwartje een lot nam inleen loterij te Rusland, die door een Russisch luchtvaartcon cern was georganiseerd. Hii won den hoofdprijsdie hem een gratis wereldreis verschaft. Hei bedoelde concern had. aan den prijs de voorwaarde verbonden, dar zooveel mogelijk van luchtvaartroutes gebruik gemaakt moest worden. De jeugdige K. vloog dus van Mos- kou naar Berlijn en heeft verder al leen pei HamburgAmerika lijn de reis ovei den Oceaan gemaakt. Hu zal per vliegtuig van Wladiwo- stdk naar Moskou terugkeeren. Buiten de onkosten van het ver- voei mag hij plm. f 45 per dag uit geven. Naar de Noordpool. De „Pooolo d'Italian" meldt, dat gene raal Nobile, die met Armundsen erv Elsworth over de Noordpool voer. opnieuw een opging zal doen, om met een Italiaanscn luchtschip den Noord' pool te bereiken. De expeditie zal worden gefinan cierd door de stad Milaan. De eenzame. In de „Saturday- Evening Post" schrijft de tweede vrouw van den gewezen Duitschen - keizer over „Mijn leven". Zij beschrijft daarin o.a., hoe zij naar Holland ging om den ex-keizer in Doorn een bezoek te brengen, dat met het- absoluut onverwachte huwelijks- aanzoek eindigde Zij gaf in den trein haar plaatsbe wijs aan den Hollandschen conduc teur, die met een teederen klank in zijn stem vroeg, of zij naar den keizer ging Toen de prinses bevestigend ant woordde, zeiae hij: „Dat is goed; de arme keizer moet zich eenzaam voelen''. De vriendelijke conducteur voegde daar nog aan toe: „Kort geleden zat er ook nog een zoon van den keizer in den trein. Een nette heer hij hielp mij Tnet de baga ge". Mijnongeval. Op de Staats mijn Hendrik, geraakte Donderdag avond de 20-jange mijnwerker P. Vogels uit Nuntfort bekneld tusschen twee wagentjes. Gistermorgen is hij in het zieken huis té Heerlen aan de bekomen ver wondingen overleden. V a 11 e n d e p a a 1. Bii het leggen de gasbuizen in de Hoofdstraat te Hoensbroek vloog een houten paal tegen het. raamkozijn van een woning en trof een 14-jarig meisje met het ge volg, dat het kind met het hoofd door het raam sloeg. Met ernstige inwendige kneuzingen is zij in het ziekenhuis te Heerlen op genomen. Auto-botsing. Gisternacht te omstreeks 1uur is op den Haagweg nabij Delft een auto van den heer Lan termans uit Hillegersberg gereden te gen een auto Van den heer Rijkenberg uit I>en Haag, tengevolge van het ge bruiken van verblindende verlichting Beide bestuurders zijn door glas scherven aan liet hoofd verwond en zijn, nadat zij waren verbonden,-, met passeerende auto's naar huis gebracht! Beide auto's zijn zwaar gehavend. V 00 r k o 111 en In het dorpXop- nitza in Bulgarije, waren de boeren, opgewonden door de vele regens, die hun oogst dreigden te vernietigen, toe de overtuiging gekomen, dat dit slechi teweer de hemelsche straf was voos de zonden, welke eenige inwoners van het dorp bedreven hadden. Men besloot daarom zelt cfie zon daars te straften, om door het offeren' dezer menschenlevens den toorn des hemels af te wenden. In een bijeenkomst ten huize van een van de vooraanstaande boeren van het dorp werd een lijst der schul digen opgemaakt. Dezen, er waren er vier, werden door de vergadering ter dood veroordeeld en mannen werden aangewezen om het vonnis te voltrek ken. De autoriteiten ontdekten tijdig het lugubere plan en zetten de geheela commissie en de door haar aangewe zen uitvoerders achter slot en gren del.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7