CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8,,e JAARGANG ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1927 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het merkteeken van het Beest. De tijd waarin wij leven kenmerkt zich door een steeds sterker wordend organisatieleven op alle gebied. De be- teekenis van den enkeling wordt ge durig geringer; deze beeft slechts waarde als hij zich laat inlijven in het groote geheel en steeds hechter wor den de banden waarin het godsdien stig, staatkundig en maatschappelijk leven wordt vastgeklonken. Velen vragen zich met bezorgdheid af. waar dat heen moet en of een der gelijke ontwikkelingsgang wel is in overeenstemming met het Woord en den wil Gods En bij vele Christenen leven, min of meer bewust, gedachten zooals we die in een onzer kerkelijke bladen op de volgende wijze geformu leerd vonden; De groepen van menschen met gelij ke belangen zijn zich de laatste tien tallen van jaren hoe langer hoe meer gaan vereenigen. Eerst waren die organisaties zuiver plaatselijk en volkomen heer en mees ter in hun eigen kring. Er was geen verband met andere soortgelijke licha men op andere plaatsen. Toen kwam er de drang om zich als vereenigingen aan te sluiten in een landelijk ver bond. Allengs groeide dit verband van vereenigingen uit tot een verbond van afdeelingen; en, hadden de afdeelin- gen eerst nog veel zeggenschap, de organisatie centraliseerde zich op zulk een wijze, dat men plaatselijk niet veel meer beteekenen kon, zon der het centrale bestuur. En geestverwante bonden in het land sloten zich daarna aan bij. of vormden een bond van bonden, met een opperbestuur. In andere lanclen ging het net als in Nederland. En was er voorheen geen contact van de centrale bonden der verschillende landen, thans vindt men op allerlei terrein internationale organisaties met millioenen leden en millioenen gelds. Verder ziet men ook in de geld- en bedrijfswereld allerlei combinaties en samentrekkingen en afspraken ont staan, tot ver over de grenzen van het land heen. Liet voorheen de regeering zich niet in met die zucht tot vereeniging, nu stelt de regeering van stad en dorp en land belang in dit streven, bevordert het en houdt er in haar bemoeiingen rekening mede; benoemt uit.de bon den commissies van advies of overleg. Ja, overwoog reeds de vraag van wet telijke regelingen op het gebied van het maatschappelijk leven. De Staten sloten zich aan bij den Volkenbond en deze beraadslaagt te Genève met de vertegenwoordigers der internationale bonden en der ver schillende regeeringen. De besluiten van den Volkenbond gaan met den steun der afgevaardig den naar de regeeringen terug en de zen zullen in den regel trachten het advies van den Volkenbond in prak tijk te brengen. Nog een paar stappen verder en we hebben oppermachtige kapitalistische trusts en maatschappijen eenerzijds, en streng gecentraliseerde internatio nale bonden anderzijds. Waarvoor we bevreesd moeten zijn; „niemand mag koopen en verkoopen zonder het merk teeken van het beest (Openb. 13 17). Daartoe behoeven slechts verplicht lidmaatschap, bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, nationaliseering v. den arbeid en taakverdeeling der be drijven te worden ingevoerd en bij eenige reglementswijzigingen in het volkenbondsstatuut is er plaats en taak voor een oppergebieder, in den zin van Openb. 13. Want de maat schappijen en organisaties, die niet met God en Zijn Woord rekening hou den zijn overwegend sterker, zoodat 't geen twijfel overlaat, wie in den we- reldmachtigen bond zal heerschen; de geest uit den afgrond. En dan, dan is het gedaan met heel onze Christelijke levensopenbaring in kerk en staat, in school en maatschap pij. De heerschappij van den anti christ wordt dus door den drang naar organisatie bevorderd en zoo banen christenen, satan den weg. Wat valt er tegen een dergelijke re deneering als wij boven weergaven op te merken? Ligt inderdaad in den drang, naar organisatie het groote ge vaar en zou het derhalve maar het beste zijn, indien de menschen zonder eenigen band als losse individuen naast elkander gingen leven? Wie dit laatste beweren moge, de Christen zeker niet. Hij gelooft in een God die uit éénen bloede het gansche geslacht der menschen heeft gescha pen; hij weet dat daar is solidariteit in de zondeschuld maar ook gemeen schap der heiligen. Hij ziet de maat schappij als een organisch geheel, op gebouwd uit de gezinnen als de cellen. Alle individualisme is hem vreemd; deze is veeleer een plant van revolu tionairen bodem. De Christelijke liefde moet zijn het saambindende element in het leven van individuën en volken; zij gaat uit. tot alle menschen. Daarom loochent de Christen echter de antithese niet; hij is daarvoor te veel werkelijkheids- mensch. Hij vindt de antithese geen ideaal want hij zou wel wenschen dat allen met hem de knie voor Jezus bogen. Doch hij weet dat dit niet zoo is, en dat de leuze „voor of tegen den Chris tus" de burgers van hetzelfde land in twee groepen verdeelt, en met dit feit houdt hij rekening. En de tegenstan der, hoezeer hij met den mond de anti these ontkent, bevestigt haar, bestaan telkenmale met de daad. Het gaat nu eenmaal in de wereld geschiedenis om het tweeërlei merk teeken; en hoe meer wij de voleindina naderen, des te scherper worden de te genstellingen. Daar zijn eenerzijds „de kleinen en de grooten. en de rijken en de armen, en de vrijen en de slaven, (wien) een merkteeken gegeven wordt op hun rechterhand of op hun voorhoofd": het merkteeken van het Beest (Openb. 13 16. 17). Maar anderzijds zijn daar de volgelingen van het Lam: de „hon derd vier-en-veertig duizend, die Zijn naam en den naam Zijns Vaders op hunne voorhoofden droegen": het merkteeken van het Lam (Openb. 14 :1) Men ziet uit deze verzen, die vlak op elkaar volgen, welke tegenstelling de ziener van Patmos op het oog heeft. Het gaatjiier niet om de vraag: orga nisatie al dan niet, maar om de al- lesbeheerschende antithese: het merk teeken van het Lam of van het Beest, geloof en ongeloof. Voor het organisatieleven volgt hier uit dat we tegenover de organisaties die het merkteeken van liet Beest dra gen moeten stellen de organisaties, die leven uit het beginsel van het Lam. Dit is onze dure roeping. Of wij er dan in slagen zullen, de macht van het ongeloof te breken? Met het profetisch woord voor oogen' is het niet mogelijk deze vraag in be vestigenden zin te beantwoorden. Er zal voor de geloovigen der laatste da gen een moeilijke tijd aanbreken. De Christen vat de antithese nooit in dien zin op, dat hij de andersden kenden met den economischen onder gang zou bedreigen. Maar de Anti- Christ doet dat wel. Niemand zal mo-. gen koopen en verkoopen zonder het teeken van het Beest. Alle handelsver keer met de geloovigen moet worden afgebroken. Zij worden totaal geboy cot. Zij zijn geheel op eigen economi sche krachten aangewezen. Doch zij dit laatste dan voor hen een aanmaning, in eigen kring saambin ding te zoeken tegen de hen bedrei gende gevaren, en hun eigen organisa ties zoo sterk mogelijk te maken. Hoe donker ook de tijden mogen worden, de uiteindelijke overwinning is niet aan het Beest, maar aan het Lam! Een goed beginsel. Italië heeft onlangs een nieuw wet boek van den Arbeid gekregen: de Carta del Lavoro, w-elks bepalingen in veel opzichten 't ideaal der Chris- telijk-sociale beweging benaderen. Het kenmerkende dezer nieuwe Arbeids wetgeving is namelijk, dat zij niet staat op het standpunt van den klas senstrijd, doch uitgaat van de gelijk gerechtigdheid van werkgevers en werknemers en hun organisaties. En beide partijen werken op loyale wijze mede aan de uitvoering dezer wetten. Ook de werkgevers. In de „Times" stond onlangs een artikel, waarin ge zegd werd, dat de toestand in Italië niet zoo rooskleurig is als men van fascistischen kant wel voorstelt. Da delijk daarop kwam echter de tegen spraak. De heer Benni, voorzitter van het algemeen fascistische vakverbond van de Italiaansche nijverheid, heeft aan de Times een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat het blad zich ver gist, als het spreekt van de teleurstel ling van de Italiaansche industriee- len over het feit, dat hun organisaties op gelijken voet behandeld worden als de vakvereenigingen der werklie den. De Italiaansche fabrikanten, zoo zegt het telegram verder, zijn de fas cistische regeering ten zeerste dank baar, dat zij in de fabrieken de orde, de tucht en het gezag heeft hersteld. Zij hebben trouw bijgedragen tot de vaststelling van de vakvereenigings- wetten en werken van ganscher harte mee aan de toepassing ervan, ver heugd en trotsch, dat de fabrikanten verenigingen en de werkliedenver bonden gelijkelijk door den staat tot medewerking zijn opgeroepen, in een gemeenschappelijke» geest van sa menwerking, om het hoogste belang van de natie te dienen en de Italiaan sche productie te versterken en te volmaken. Nu is het niet onze bedoeling, het pleit te voeren voor letterlijke over neming van het Italiaansche Charter van den Arbeid in ons land. Daarvoor zijn de toestanden in beide landen te verschilend. Doch het beginsel, waarop de ze wetgeving berust, is juist: geen klassenstrijd, doch samenwerking en toenadering tusschen de verschillen de standen, waaruit de maatschappij bestaat. Deze kan niet anders dan ze genrijk werken. STADSNIEUWS. GEMEENTE-WONINGEN. Door den heer Van Stralen wordt den Raad verlof verzocht de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: Villen Burg. en Weth. meedeelen of het juist is dat vanwege de Stich ting tot Beheer enz., van Gemeente woningen aan een aantal bewoners van gemeentewoningen aanzegging is gedaan dat zij zoo spoedig mogelijk hun woning moeten verlaten? Indien zulks juist is willen B. en VV. dan meedeelen welke motieven er toe hebben geleid, om aan meerge noemde bewoners, van wie er ver scheidene reeds een groot aantal ja ren hun tegenwoordige woning bewo nen, thans plotseling aanzegging te -doen dat zij hun woning moeten ver laten, daardoor onrust in de betrok ken gezinnen brengende omtrent hun ne huisvesting? DE PRIJZEN DER GASCOKES. Aan den Raad is het volgende adres verzonden: Geven eerbiedig te kennen onderge- teekenden J. H. Nijhuis en W. C. H. van Kesteren, resp. voorzitter en se cretaris van den Ned. R.-K. Volks bond afd. Leiden te Leiden; dat het hun is opgevallen dat de di rectie van de Stedelijke Lichtfabrie ken de prijzen van de gascokes heeft verhoogd met ingang van Maandag 22 Aug., van welke verhooging werd melding gemaakt op Zaterd. 20 Aug.; dat zij meenen, dat deze handelwij ze niet is in het belang van de bur gerij; dat zij bovendien van meening zijn, dat bij het bepalen van prijzen bij ge meentelijke instellingen, instellingen die toch in het leven worden geroe pen om de belangen der burgerij te dienen en niet om winst te maken, dat daarbij niet op de eerste plaats de wet van vraag en aanbod mag gel den, maar wel de productiekosten; dat daarom ook meer gelet dient te worden op de behoeften van de bur gerij, dan wel wat het meest winstge vend is; dat zij daarom van meening zijn, dat het maken van giel cokes slechts dan mag worden toegestaan, wanneer in de behoefte aan gascokes voor huisbrand voldoende is voorzien. Redenen waarom zij UEdelachtba- ren beleefd verzoeken te willen be werken, dat de prijsverhooging voor- loopig wordt ingetrokken b.v. tot 15 September a.s. en in vervolg bij de prijsbepaling met bovenstaande wordt rekening gehouden en dat de gietco- kesproductie zoo wordt bepaald, dat in de behoefte aan gascokes voor huisbrand voldoende kan worden voorzien. LEIDSCHE BOND VAN 2ANG- VEREENIGINGEN. Op een gehouden vergadering in café „Zomerlust" is in principe beslo ten tot oprichting van een „Leidsche Bond van Zangvereenigingen". Op deze vergadering waren aanwe zig de Gemengde Zangvereen.: „Zang zij onze Leus", „Ex Animo", Amici- tia", het Dameskoor „Euphonia" de Mannenkoren: „Kunst en Vriend schap en „De Vereenigde Zangers". De definitieve oprichtingsvergade ring zal plaats hebben op Vrijdag 16 Septemer. PROF. DR. P. C. FLU. Prof. Dr. P. C. Flu, hoogl'èéraar in de Tropische Hygiëne en de Parasito logie aan de Universiteit alhier, zal, naar „De West" meldt, in September in opdracht van de Vereeniging Insti tuut voor Tropische Geneeskunde RotterdamLeiden, zich voor den tijd van drie maanden naar West-In- dië begeven, tot het doen van onder zoekingen en het verzamelen van ma teriaal ten behoeve van het Instituut. LEIDSCHE WINKELSTAND. De bek nda zaak van den heer H. M. Pierrot in d? Maarsmansstoeg 14 heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Door betrekking van een gedeelte van een naastgelegen perceel is de winkel engeve t tweemaal zoo groot geworden. Het is dan pok thans een prachtige rui me winkel, waarin de verschillende ar tikelen go.d tot hun recht komen. In mooie groote glazen, verlichte vitrines worden de bijouteriën uitgestald. £00- als men weet, kan men in de zaak van den beer Pierrot terecht voor alle mo gelijke luxe artikelen. Tevens treft men er aan een prachtsorteering uurwerken, w.o. speciaal de voortbrengselen van de moderne architectuur. Ter gelegenheid van de heropening' •die hedenmiddag plaats heeft gehad cm 3 uur, wordt aan elk koop er een herinnering uitgereikt. Zeeer tot tevredenheid van den ei genaar heeft de verbouwing plaats ge had orider leiding van den heer Grfoene- wegen, Rapenburg alhier. De vitrines werden geleverd door den heer Batist, Langebrug alhier. HET ONGELUK AAN DE HAAGSCHE SCHOUW. Naar wij vernemen, maken de pa tiënten van het auto-ongeluk bij de Haagsche Schouw het ook heden goed. Het lijkje van hut slachtoffer is dooi de justitie vrij gegeven, en zou heden middag naar Hilversum worden ver voerd. waar het Dinsdag ter aarde zal worden besteld. Het is gebleken, dit door den gewel digen sphok het meisje ernstige inwen dige kneuzingen bekwam, en dat daar de dood aan te wijten is. Omtrent het deskundig onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ver- irtemen wij, dat de mogelijkheid van slip pen niet uitgesloten is. De ïemmenvan de auto's, alsmede de stuurinrichting waren volkomen in orde. Voor het examen Hoogduitsch I.. O. is geslaagd de heer W. Wassenaar, alhier. Alhier is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer J. J. Blom, oud-landmeter van het kadaster. De begrafenis heeft 29 Augustus plaats op Rhijnhof. In de Sted. Werkinrichting zijn in do afgeloopen week opgenomen 194 volw. pers. en 6 kinderen, totaal 200 personen. Zekere W. S. is op de Uiterste gracht door een ruit gevallen, waar door hij bloedende wonden opliep in het gezicht. S., die een beetje te ved op had, beweerde dat K. hem door de ruit gegooid had. Do zaak is in onder- Eoek. Dr. Dclbare heeft S. veriDonldUn, H. v. d. L. is achterover in hot drie M. diepe ruim van zijn schuit „De Stad Kampen", liggende in de Haven, gevallen. De man had jpn wond aan het hoofd en zal eenigen tijd rust moe ten houden. Bij den stalhouder Dieben is een nuchter kalf geschut, half zwart bont, van het vrouwelijk geslacht. Het be -st was per ongeluk terecht gekomen bij schipper Knol van Nieuwkoop. —7. Aan ieder, die in relatie wenscht te treden met den Oostenrijker Otto Bremgartner, verblijf hebbende te Leiden, wordt in overweging gegeven, zich vooraf te wenden tot den Com missaris van Politie alhier. De Commissaris van Poiitie te Tilburg, verzoekt degenen, die aan H. J., A. A. ML, of C. N. Luyoregts, wonende aldaar, goederen ,>~eletr2iu hebben, welke niet betaald zijn gewor den, daarvan aan hem, hetzn monde ling, hetzij schriftelijk, kennis te wil len geven, onder overlegging van clen brief of de briefkaart, waarop de bestelling, gedaan werd. BINNENLAND. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. Over het verblijf van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in Bygden deelt een correspondent van Tidens Tegn nog een en ander mee. Op het pleintje voor het lioogge- bergte-hotel woei de Nederlandsche vlag. De geheele nieuwe Zuidelijke vleugel van het hotel was voor het gewone publiek gesloten en voor het hooge bezoek in gereedheid gebracht. In de garage stonden drie glanzen de auto's met initialen en konings kroon. De Koningin schijnt onder den in gespannen tocht, die voor een deel onder minder gunstig weer plaats had, neuralgische aangezichtspijn te hebben gekregen, waardoor zij zich genoodzaakt zag, niet alleen buiten, maar ook binnen, aan tafel, een doek om het hoofd te dragen. Prinses Juliana zag er gezond en bruinverbrand uit; zij heeft, aldus de correspondent van Sidens Tegr., de volle charme der jeugd, wanneer zij een beetje onzeker op Noorsche bek- sömlaarzen aan komt loopen, met een bijzonder innemenden, half schelm- Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De Kon, Familie dineert Zondag bij Koning Haakon. De intellectneele toenadering tas- sch Nederland en België. De winkelweek te Oegstgeest. Door den burgemeester van Rotter dam is het verbod van samenscholing afgekondigd. Buitenland Frankrijk en Engeland zijn het eens geworden over de vermindering van de bezettingstroepen in het Rijnland. Nienwe successen voor de Noorde lijken in China. Verduisteringen hij de Roemeen- sche staatsdrukkerij. schen, half verontschudigende glim lach op_ het gelaat. De Kóningin en haar gevolg gebrui ken de maaltijden afzonderlijk. De Koningin pleegt aan het hoofdeinde der tafel te zitten en leidt meestal met haar heldere en rustige stem, het gesprek. Aan haar linkerzijde zit Prinses Juliana, aan haar rechterzij de haar adjudant. Ook hier wordt een tamelijk strenge hofetiquette in acht genomen. De tafel is versierd met de typische bloemen van het hooggeberg te. Midden op tafel staat een groote vaas met fjeldkoningin (een prachti ge witte schermbloem, die op rots wanden groeit). Verder kleine vaasjes met de bruin en rood gekleurde fjeld- pyrola. De Koningin staat vroeg op. De Nederlandsche regeering heeft, waarschijnlijk zonder dat de Konin gin het weet, hier twee detectiven heen gezonden. Alle nieuw aangeko men gasten worden door de twee ge moedelijk uitziende lieeren in stilte scherp opgenomen. Een Hongaar, die toevallig tegelijk met de Koningin in Bygdin aankwam, had door het een of ander hun achterdocht opgewekt. Hij werd, zonder dat hij het wist, den geiieelen nacht bewaakt; eerst den volgenden morgen, toen hij verder zou reizen, werd hij er opmerkzaam op gemaakt, dat zijn bewegingen door Nederlandsche detectiven gevolgd wa ren. Zondagavond bij Koning Haakon. Uit Oslo wordt gemeld, dat de Ko ningin daar Zondagmiddag per auto uit Bygdin wordt verwacht. Koning Haakon geeft 's avonds een maaltijd op het landhuis Kongsgaard, op Byg- doe, waaraan deelnemen Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana, met gevolg, de Nederlandsche zaakgelastigde in Oslo met zijn echt- genoote en de Noordsche minister van buitenlandsche zaken met zijn echt- genoote. Koningin Wilhelmina vertrekt a.s. Maandagmorgen uit Oslo en kan Dins dagavond te Den Haag worden ver wacht. DE KONINGIN-MOEDER. Naar gemeld wordt, zal de Konin gin-Moeder eind September Haar zo merverblijf ten paleize te Den Haag eindigen. Alvorens Haar paleis te Den Haag te betrekken, zal H.M., evenals vorige jaren, eerst weer een buiten landsche reis gaan maken, vermoede lijk naar Italië. EEN VROUWELIJKE WETHOUDER. De afdeeling Deventer van de S. D. A. P. heeft besloten, aanspraak te ma ken op één wethouderszetel aldaar en geen eandidaten te stellen tegen over de twee rechtsche wethouders en den vrijz.-democraat. Daarentegen zal de candidatuur van den aftreden den wethouder van den Vrijheids bond worden bestreden. Als vertegen woordigster van de S.D.A.P. in het college van B. en W. zou eventueel optreden mevrouw SaundersBlaau- boer. INTELLECTUEELE TOENADERING. Tusschen Nederland en België. Naar uit Brussel gemeld wordt, is de kwestie der officieele bevordering van de intellectueele toenadering tus schen België en Nederland, thans een heel eind opgeschoten en het sluiten van een overeenkomst tusschen bei de landen, die dat doel beoogt, in den aard van de reeds tusschen België en de Ver. Staten bestaande overeenkom sten, mag binnen vrij korten tijd reeds mogelijk worden geacht. Voor wat de uitwisseling van uni versitair geschoolde leerkrachten be treft heeft de Nederlandsche regeering een door den Belgischen minister van kunsten en wetenschappen, dr. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1