Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Beiaasrijkste nieuws in dit Nummer. 85'® JAARGANG DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2214 EN CODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Y Geweld als strijdmiddel. In een discussie over de vraag, ol geweld in den „klassenstrijd" al dan niet geoorloofd is, zijn door de hee- ren Sten huis en De Zeeuw eenige vriendelijkheden gewisseld. Daarop komt thans in de „Voor waarts" k" terug. Hij schrijft o.a.: Het gaat niet aan den eenen dag de nationale landsverdediging te verwerpen op grond van een zede- lijken afkeer voor zulk wapenge weld en den anderen dag socialisti sche knokploegen te mobiliseeren, ten einde de fascisten eens duchtig onder handen te nemen. Wie zóó handelt staat, wellicht ongewild, schuldig aan onoprechtheid. En zoo het geen onoprechtheid mag heeten ik neem dadelijk aan, dat zulks met Stenhuis het geval is dan ontmoeten wij hier een begripsver warring, als in dit voor het socia lisme kenterend getij niet geheel en al onbegrijpelijk moet worden ge noemd. Wellicht voert men mij te gemoet, dat de nationale landsverde diging en de bescherming van het proletariaat tegen gewelddadige aanslagen twee geheel verschillende dingen zijn, die niet met elkaar mo gen worden vergeleken. Maar dan zou ik hiertegenover toch willen stellen, dat deze verschillen in den grond der zaak meer schijn d^n we zen hebben. Nooit is een volk in den oorlog gegaan voor een strijd, dien het niet onvermijdelijk en gerechtvaar digd achtte. Ook het socialistische proletariaat, dat naar de wapenen grijpt, zal op dezen regel geen uit zondering maken en slechts han delen uit in een oprechte overtui ging wortelende aandriften. Maar het zou een miskenning der werke lijkheid zijn te willen beweren, dat zulks niet eveneens het geval zou zijn met de zonen der bourgeoisie, wanneer deze zich tot fascistische keurbenden vereenigden. Ook deze jongelieden zouden meenen voor een goede en gerechte zaak te strij den. Die overtuiging berust natuur lijk op een dwaling, maar de om standigheid, dat hier dan toch twee groepen, die elk voor zich te goeder trouw zijn, in gewapend conflict te genover elkaar komen te staan, moet tot nadenken stemmen. Twee groepen menschen, beiden gedre ven door een zuiver plichtsgevoel, maken zich op om elkaar met de wapenen in de hand te bestrijden Daar zit iets kroms in. Zou het niet kunnen zijn, omdat één hunner dwaalt in de keuze zijner middelen? Terecht spreekt de schrijver hier van „kenterend getij", want de be gripsverwarring onder de socialisten is in onze dagen sterker dan ooit, het geen daarmee verband houdt, dat ze hoe langs zoo meer met de practijk van het leven in aanraking komen. Het is gemakkelijk bij optochten en demonstraties een lied aan te heffen als b.v. het bekende: „Niet met de waap'nen der barbaren. Met kruit noch degen vechten wij, Het geesteszwaard der vrijheids scharen Brengt eens de zege aan onze zij". En het is ook niet moeilijk, als men oppositie-partij is, de leuze aan te hef fen: ..Geen man en geen cent voor het militairisme" en t«gen de oorlogsbe- grooting te stemmen. Maar moeilijker wordt'het, wan neer men zelf voor de taak der regee ring geplaatst wordt zooals dé socia listen in het buitenftmd. Dan zien zij zeiven in, de „waap'nen der barba ren" niet te kunnen missen en rich ten zij, zooals te Weenen, een burger wacht op om in tijden van dreigende ordeverstoring 't gezag te handhaven. Dan denken zij, zooals in Frankrijk, niet aan ontwapening, doch helpen ten wet op den burgerlijken dienst plicht aannemen. In Holland echter kunnen de „par- tijgeriooten" zich nog de weelde ver oorloven te discussieeren over de vraag of geweld in den klassenstrijd geoorloofd is en of er een principieel verschil bestaat tusschen geweld, voor dit doel gebruikt en geweld als mid del ter landsverdediging. Wie dit laatste geoorloofd vindt, behoort hier te lande vooralsnog onder de sociaal democraten tot de rarae aves. De mas sa leeft nog bij de oude leuzen Verkeerd systeem. Dr. J. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmina-Gasthuis te Am sterdam, schrijft aan de „Tel.": „De bladen van j.l. Maandag bevat ten een bericljt over een steekpartij BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten- hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. j.l. Zaterdagavond te Amersfoort ge houden. Van drie militairen, die aan gevallen burgers te hulp kwamen, kreeg één een steek in den arm, een tweede een steek in den buik. De laatste liep een eindje en zeeg toen ineen: geen wonder. Een burger-arts en een militair arts verleenen de eer ste hulp en achten chirurgische hulp noodig, die in het Militair Hospitaal te Amersfoort „onmogelijk is". De mi litaire arts laat een militaire zieken auto komen: „Doch eerst moest van hoogerhand permissie gevraagd wor den voor het vervoer naar Utrecht. Degene, die deze permissie moest ver leenen, was afwezig, waarop de mili taire arts den patiënt, na overleg met den burgerarts, naar Utrecht liet over brengen, ongeveer etn uur nadat de wond was toegebracht". Mijn vraag is: waarom moet een militair met minder zorg worden be handeld, wanneer hij verwond is, dan een burger? Deze vraag geldt niet den beiden artsen; ik heb het tegen het systeem. In Amersfoort is een goed burger- ziekenhuis, waar chirurgische hulp w e 1 mogelijk is. Amersfoort heeft twee te goeder naam en faam bekend staande burger-chirurgen. Ei) dan een man met een buikwond in een auto, al is 't'dan ook met 'n militaire ziekenauto, te moeten laten vervoe ren naar Utrecht! Noch de Minister van Oorlog, noch de genoraal-majoor- inspe» teur van deu Geneeskundigen Dienst der Landmacht, noch een an der militair arts zou met zulk een be handeling van zijn gewonden zoon vreden hebben. Cito, tuto et jucLinde, d.i. zoo snel mo gelijk hulp verleenen op zoo veilig en aangenaam mogelijke wijze, t'.eze re gel voor den arts worde ook toege past, wanneer de zieke óf verwunde militair is. Het komt ons voor, dat hier op een misstand gewezen wordt, die zoo spoedig mogelijk uit de wereld gehol pen dient te worden. Een Nederlan der, die voor korter of langer tijd mi litair is, heeft gedurende dien tijd recht op een niet minder zorgvolle be handeling bij ziekte dan wanneer hij burger is. De gedachte, dat het maar een soldaat is, behoort toch immers reeds iang tot het verleden? Met dit al zijn we, al is er reeds veel verbs eid, nog steeds niet waar we wezen moeten en daarom is het goed, dat de stem van den kundigen Amsterdamschen arts over deze zaak gehoord wordt. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De raad onzer gemeente zal verga deren op Maandag 29 Augustus a.s., des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Stads-ge- neesheer, voor het tijdvak 15 Augus tus 19271 Januari 1928. 2. Benoeming van een leerares in het Nederlandse!» aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19271928. 3. Benoeming van een leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, voor den cursus 1927—1928. 4. Benoeming van een leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19271928. 5. Benoeming van een tijdelijk leer- aar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19271927. C. Benoeming van een tijdelijk 1 eer aar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, vo<. r den cursus 19271928. 7. Benoeming van een leeraar in rechtlijning teekenen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voer den cursus 1927—P 28. 8. Benoeming van een leerares in het Engelsch in de Hoogere Burger school voor Meisjes, tot 1 Jan. 1928 9. Benoeming van een leerares in de handelswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 10. Benoeming van een tijdelijk leer aar in aardrijkskunde en geschiede nis aan de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. 11. Benoeming van een onderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openhaar lager onderwijs. 12. Praeadvies op het verzoek van J. Verwer, om eervol ontslag als leeraar aan den cursus in het Hoog duitse h, aan de Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen. 13. Praeadvies op het verzoek van P. C. Schreuder. om eervol ontslag als hoofd dec school aan den Maresin- gel A. 14. Praeadvies op het verzoek van Mej. E. Sagekuele, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school aan de Aalmarkt. 15. Rekening, dienst 1926, van het Leidsel» Muziekkorps. 16. Rekening, dienst 1926, van de Gezondheidscommissie. 17. Suppletoire begrooting, dienst 1926, van het H. G. of Arme Wees- en Kiii derhuis. 18. Staat van af- en overschrijving op de begi'ooting, dienst 1926, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 19. Rekening, dienst 1926, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 20. Suppletoire begi-ooting, dienst 1926, van het Geref. Minne- of Arme, Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 21. Rekening, dienst 1926, van het. Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 22. Balans en Verlies- en Winstre kening. dienst 1926, van de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest 23. Suppletoire begrooting, dienst 1926, van het Openbaar Slachthuis. 24. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van het Open baar Slachthuis. 25. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1926, vai» den Districts-Iveuringsdienst van Waren. 26. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van dei» Districts- lveuringsdienst van Waren. 27. Voorstel tot goedkeuring van de balans en verlies- en winstrekening van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswonin gen over 1926 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. 28. Voorstel tot wijziging en op nieuw voorloopige vaststelling van de gemeenterekeningen, dienst 1924 en dienst 1925, in verband met eenige wijzigingen van administratieven aard. 29. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1926 op dat van 1927 van gelden in verband met de voldoe ning van onbetaald gebleven vorde ringen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credie- ten, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafpos ten van den Kapitaaldienst. 30. Rekening van de Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het jaar 1926, met inbegrip van die der Haarlemmertrekvaart. 31. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1927, ten behoeve van de verhooging van de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur en van de gelden toegestaan voor den steun aan uitgetrokken werkloozen, alsmede tot regeling van eenige anr dere begrootingsposten. 32. Voorstel tot verhuring van het perceel teelland c. a. bewesten het P.aamland en benoorden de Fruin- straat, Sectie M. Nis. 4058 en 854, aan C. Boekee. 33. Voorstel tot verhuring van de benedenverdieping van den Noorde lijken vleugel van het gebouw ,,'sGra- venstein", aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Instituut voor Indische Archaeologie aan de Rijks-Universiteit, genaamd „Instituut Kern". 34. Voorstel tot ingebruikgeving van het speelterrein achter de Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cur sus aan de Burggraven laan aan de I eidsche Politie Sportvereeniging. 35. Voorstel tot overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond aan de Gabriël Metzustraat en den Haarlem merweg, Sectie K. Nis. 2583 en 2558. 36. Voorstel om te besluiten tot het Indienen van bezwaren tegen een aan slag in de Forênsenbelasting in een andere gemeente. 37. Praeadvies op het verzoek van N. P. M. Dieben, om vergunning tot demping van een gedeelte sloot langs den Hoogen Rijndijk, Sectie M. Nis. 4324, 2937 en 4356, alle ged. 38. Voorstel: a. tot vaststelling van overeenkom sten, betreffende de levering van elec- triciteit en van gas aan de gemeente Rijnsburg door de Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden; b. tot verkoop aan de gemeente Rijnsburg van het aan Leiden toebe- hcorend gasouizennet en de verdere inrichtingen, die»»ende voor de distri butie van het gas in Rijnsburg. 39. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van verschil lende onbewoonbaar verklaarde wo ningen. 40. Verordening, rogelende de sa menstelling en den werkkring van de C.ommissie van bijstand voor het on derwijs. 41 Praeadvies op het voorstel van den heer Groei»eveld. oi»» het Markt wezen als afzonderlijk bedrijf in te richten. 42. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aan brengen van eenige verbeteringen aan het schoolgebouw aan den Maresin- gel. 43. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de elec- trische verlichting en den aanleg van trottoirs in de Janvossensteeg. 44. Praeadvies op het voorstel van den heer Van Eek, in zake de instel ling van een arbeidsreserve van amb tenaren en werklieden, tevens prae advies op een desbetreffend verzoek van het Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Over heidspersoneel (A.C.O.P.). 45. Interpellatie van den heer Sijts- ma, in zake de exploitatie van het winkelhuis aan de Vischmarkt No. 14, liet besproeien van de Vischmarkt en omgeving des Zaterdags en op war me zomerdagen en de regeling van het autoverkeer des Zaterdags op de Vischmarkt. DE GEMEENTEREKENING 1926. B. en W. deelen den Raad mede, dat bij de beoordeeling van de eind- cijfers der gemeenterekening over 1926 in acht genomen 'moet worden, dat het voordeelig kassaldo der ge wone middelen, ten bedrage van J 314.192 moet worden verhoogd met J 72.986 voor het sluiten van den dienst 1926 nog te ontvangen gelden, doch daarentegen met 65.626 .moet worden verlaagd, in verband met on betaalde vordering-en of onverbruikt of onverwerkt gebleven credieten. Hieruit volgt, dat de gewone dienst van 1926 een voordeelig exploitatie saldo van J 314.192 plus 72.986 min G5.(i26 of 321.553 heeft opgeleverd. Bij de beoordeeling van het exploita tiesaldo van den gewenen dienst "26 moet evenwel in aanmerkii»g worden genomen, dat aan dat dienstjaar een aanzienlijk bedrag uit vroegere dienstjaren is ten goede gekomen. Blijkens de gemeenterekening over '26 bedraagt het batig saldo van vroege re diensten 922.420. Hierin is echter begrepen ten eerste het bedrag van 200.000 dat ingevolge een wijziging in de toepassing van de administra tie-voorschriften van de opbrengst der inkomstenbelasting '25'26 meer op de dienst '25 is verantwoord dan bij de begrooting was geraamd en dientengevolge als gedeelte van het vermoedelijk batig saldo van dienst '25 op dien van '20 is overgebracht. Ten tweede een bedrag van 14.700 waartegenover uitgaven uit andere hoofdstukken staan. Beide bedragen mogen bij berekening van hetgeen door dei» gewonen dienst '26 uit vroe gere diensten is ontvangen, niet in aanmerking worden genomen. Uit vroegere diensten is dus aan eten ciienst van '26 ten goede gekomen een bedrag van 922.420 min 214.700 of 707.720 zoodat de gewone inkom sten en uitgaven van het dienstjaar feitelijk sluiten met een nadeelig sal do van 707.720 min 321.553 of 386.166. HET TE DEKKEN TEKORT. B. en W. hebben aan den gemeente raad de medecleeling doen toekomen dat blijkens de voorloopige cijfers voor de uitkeeringen van het Burg Armbestuur, waarvoor over het jaar 1927 182.000 was uitgetrokken, ver moedelijk een som van 212.000 noo dig zal zijn, terwijl het bedrag van j 130.000 voor steun aan werkloozen vermoedelijk met 60.000 zal moeten worden overschreden, zoodat voor de ze beide posten nog een bedrag van j 90.000 benoodigd is. Voorts deelen B. en W. mede, dat de inkomstenbelasting vermoedelijk 107.830 beneden de raming zal blij ven, terwijl het bedrag kwade pasten inplaats van 180.000 ongev. 315.000 of 135.000 meer zal bedragen. Er moeten dus nog middelen wor den gevonden om een bedrag van J 332.830 te dekken. Hiertegenover kan worden gerekend op een verhooging van enkele ont- vangposten tot een bedrag v. 32.830. De resteerende 300.000 wenschen B. en W. te dekken door afschrijving van de algemeene reserve ad 800.000 gevormd uit het «batig slot der reke ning 1925. ELECTRÏCITEITSLE VERING AAN RIJNSBURG. Commissarissen der Stedelijke Lichtfabrieken alhier deelen B. en W. mede, dat op verzoek van het ge meentebestuur van Rijhsburg de Di rectie der Lichtfabrieken met dat be stuur in onderhandeling is getreden omtrent de voorwaarden, waarop Lei den bereid zou zijn electriciteit aan Rijnsburg te léveren. Aangezien Rijnsburg er de voor keur aan geeft den stroom en gros van Leiden te betrekken en een eigen distributiebedrijf in het leven te roe pen, zoowel ten behoeve van de eiec- triciteits- als van de gaslevering aan zijn ingezetenen, was het noodig te gelijkertijd in onderhandeling te tre den omtrent de vervanging van het op 26/28 Nov. 1910 gesloten gasleve ringscontract (met distributie door Leiden) door een nieuwe overeen komst voor gaslevtf'ing en gros. De gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat omtrent de voorwaarden in de door de commissie Binnenland. Prins Hendrik is te Oslo aangeko men. Geyse«dorf*«»r zni een vHepfocht van Amsterdam naar New-York on- dérnemen. Bntt.nUnd Rede vrn Prof. v. Fysinga op de Int. Verkeersconf erectie. Ernstig spoorwegongeluk bij Seven Oaks in Engeland. Een incident cp het derde nationa liteiten-congres te dcnève. Conflict in de Sc-Üngsche metaal industrie. overlegde concept-overeenkonjisteri neergelegd, volledige overeenstem ming met het gemeentebestuur van Rijnsbui'g is bereikt en dat de Raad dier gemeente bereids zijn goedkeu ring aan deze overeenkomsten, welke vrijwel gelijk zijn aan die der de laat ste jaren afgesloten soortgelijke con tracten met andere gemeenten, heeft gehecht. De nieuwe contracten zijn aangegaan tot 31 December 1957. Als gevolg van den nieuwen vorm. waarin de gaslevering aan Rijnsburg voortaan zal geschieden, moest een ïegeling worden getroffen ten aan zien van de overneming yan het in Rijnsburg aanwezige en aan Leiden toebehoorende gasbuizennet met den gashouder, dc fitterswoning enz. Een en ander zal door Rijnsbui'g worden overgenomen voor 98.500. een be drag gebaseerd op overneming per 1 Januari 1927. Het voor de uitbreiding van het ka- bclnej der electriciteitsfabriek benoo digd bedrag ad 12.000 kan voorloo- pig uit de beschikbare gelden der fa ir. .eken worden bestreden. Rijnsburg zal ien minste aan elec- trischen stroom betrekken IJ.000 K.W.U. in 1928, 20.000 K.W.U. in 1929 en 30.000 K.W.U. in 1930 en 40.000 K.W.U. gedurende de volgende jaren. B. en W. stellen den Raad voor de (Acreenkomsten met Rijnsbui'g goed te keuren. GEREF. GEMEENTE. Op de gisteravond gehouden verga dering van den Kerkeraad met de mannelijke leden der Gereformeerde Gemeente, alhier, werd, na-stemming, een beroep uitgebracht op Ds. A. de Blois, te Dirksland. ZWEMDIPLOMA. Door de Zwemvereeniging „De Zijl is het diploma van geoefend eek leed zwemmer (ster) uitgereikt aan de Di mes: G. W. A. Stammers, I. Planje, B. v. Wingerden, D. Karstens, M. C. v. d. Voorst, M. J. van den Heuvel, en Jo Paardenkooper en de heeren: D. Kraayenbrink, B. S. van Leeuwen. J Teeuwen, K. F. v. Wingerden, M. P. J Kallenberg, I. Haasbeek, J. Rietho ven en E. A. M. Casteleijn. De heer M. P. J. Kallenberg is de eerste agent van politic alhier, die het diploma zwemmen behaald heeft. Bi» Kon. besluit Is tijdelijk be noemd tot leeraar aan de Rijks Hoo gere Burger School te Tilburg, de heer ir. A. M. van Deventer, alhier. De raad van Hengelo heeft tot leerares in de klassieke talen aan het gymnasium aldaar benoemd mej. D C. de Snoo alhier. T. J. H. heeft bij de politie ge klaagd, dat hij in café op de Beesten markt is mishandeld door 'ekf^yo C. die hem met een bierglas op hot hoofd zou geslagen hebben en hem aldus bloedend verwond zou hebben. M. v. L. heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat zijn schoonzoon K. zes ruiten van zijn huis heeft vernield en zi.in deur heeft ingetrapt. De vrouw van K. heeft bij de poFtie ge klaagd dat haar stiefvader haar be- Jeedigd heeft. BINNENLAND. DE KON. FAMILIE IN NOORWEGEN. Het Noorscli Tel. Bur. seint d.d. 24 Augustus: Prins Hendrik kwam te Oslo aan en gaat morgen verder naar het Bygdin- Hooglandhotel. waar Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana reeds ver blijven en dagelijks wandelingen ma ken in de omgeving, daarbij door mooi weer begustigd. De Koninklijke Familie verlaat Byd- din Zaterdagmorgen in de eigen auto's om door Valdres naar Oslo te rijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1