CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN B5"» JAARGANG ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2210 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dii nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Roepen en slapen. Het is in onze dagen waarlijk wel noodig om eens te herinneren aan het boek Jona. Hij, de profeet die liefst het heiden- sche Ninevé aan zijn lot zou overla ten, omdat hij weet dat de prediking een bijzondere bemoeienis Gods met die heidensche stad is, is ons een voor beeld van de innerlijke overlegging, die ook vaak bij ons is. Wij meenen dat onze eigen toestand, de verhoudingen in ons eigen land, al voldoende terrein voor ons vormen om ons bezorgd over te maken. Aan de landen rondom ons denken wij liefst zoo weinig mogelijk. Maar de Heere ziet verder. Hij zag in dat Heidensche Ninevé, de hoofd stad van het Assyrische rijk, dat straks Israël tuchtigen zal, een voor werp van Zijn almacht niet alleen, maar ook een voorwerp in Zijn hand om een rol te spelen in de groote we reldgeschiedenis. De kortzichtige Jona wil zich daar niet mee bemoeien. Liever wil hij de straf Gods op zijn ongehoorzaamheid trotseeren, dan Gods bevel volbren gen. Laat God, die toch genade zal be wijzen, dat dan doen zonder eerst te prediken. Zoo doen ook wij vaak. Als in Mos kou, in 'Weenen. in Indië. of ergens elders de communistische actie uit breekt, dan nemen wij zoo licht de houding van Jona aan. Dat moet toch op het oordeel uitloopen. laat. het dan maar komen! Maar God wil van ons anders. Wij moeten prediken. Wij moeten onzen Calvinistischen zegen ten zegen stel len aan anderen. Doen wij dat niet. dan kan God ook ons bezoeken met storm en tegenhe- den op den weg waarin wij God ont vluchten. Maar God laat ons dan ook wel eens zien hoe wij vaak bij anderen achter staan in het gebruik der middelen. Hoe dan? vraagt ge. Wel, ge ziet in den nood, waarin het schip door den orkaan verkeert, een aangrijpende tegenstelling. Daar zijn heidensche zeelieden, die ja ook wer ken en zwoegen en roeien om het schip te behouden, maar bij dat wer ken nog iets anders voegen, want zij roepen een iegelijk tot hun god. Het gevaar drijft hen uit tot het gebed. Van verschillende nationaliteit als ze zijn. roept de een tot dezen, en de an der tot dien god; de onverschilligheid wijkt voor angst, de angst maakt tee- der, en zij smeeken den hemel om uit komst, en roepen overluide om behou denis van hun leven. En Jona? Hij is zeker de eerste, die zich op de knieën werpt, en zijn God aanroept, en den Heere bidt om redding? Hij heeft zeker aan de heidensche matrozen het voorbeeld gegeven om zich te veroot moedigen, en uit de diepten van ellen de de vlucht te nemen tot hun god! Hij predikt hun zeker, dat zij moeten ophouden met verlossing te verwach ten van hetgeen ijdelheid en leugen is. en hij wekt hen zeker op, om den Heere aan te loopen als een water stroom! Hij Weet ge waar Jona is? In het ruim van het schip. Weet ge wat hij daar doet? Soms bidden in de eenzaamheid? Soms zich vernederen voor God? Was 't maar waar! Jona slaapt. Hij heeft zich terstond, toen het schip uitvoer, ter ruste begeven want hij is immers veilig buiten "s Heeren bijzondere tegenwoordigheid, en alles is hem meegeloopen, en nu slaapt hij den slaap des rechtvaardigen. Geen stormwind en golvengeloei kunnen hem wakker maken, en welk een con trast; de heidensche zeelieden roepen in hun nood tot hun god, maar de vro me profeet, die God dankte, dat hij niet was, als die heidènen, bidt niet, noch voor zichzelf, noch voor anderen, maar hij slaap t. Doch het contrast treft u nog scher per. Het verdriet tenslotte den schepelin gen, dat die Joodsche passagier zich zoo onverschillig betoont en blijft door slapen, en daarom daalt de opper- schipper tot Jona af, en schudt hem wakker, en zegt: Wat is u, gij hardsla- pende? Sta open wat moet Jona dan doen? Beveelt deze gezagvoerder hem de matrozen te helpen? Vraagt hij hem mee te roeien? Dringt hij er bij hem op aan zijn handen aan de pompen te slaan? Neen, hij roept hem toe: „Sta op, roep tot uw God!" Hoe beschamend! BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Deze heiden wekt Jona op om te bidden. Deze heiden, wien de eigengerech tige profeet natuurlijk 's Heeren ge nade niet gunde, drijft hem tot die genade uit, opdat hij de ontferming Gods voor hem inroepe. Deze afgoden dienaar, dien hij den weg naar den hemel niet gepredikt heeft, en uit zichzelf nooit prediken zou. wijst hem naar boven, en smeekt hem: roep toch uw God. Bidt gij voor ons. Misschien kan uw God, de God Israëls. Die reeds vroeger groote wonderen heeft ver richt, ons helpen. Welk een contrast! De biddende heidenen en de slapen de Jona. Die rustige profeet en die vragende kapitein. Doch weest nu voorzichtig om over dezen ontrouwen dienstknecht des Heeren den staf te breken, en hem uit de hoogte te veroordeelen, want hoe dikwerf beschaamt de wereld ons, en hoe vaak is er een tegenstelling tus- schen ons slapen en haar roepen! Ook in onze dagen. Is het niet opmerkelijk dat in onze dagen de wereldproblemen dieper en grondiger bestudeerd worden door on- geloovigen, dan door de Christenen? Daarin ligt een beschaming, evenals het voor Jona een beschaming was, dat deze heidenen deden wat hij be hoorde te doen. Ook wij hebben op de teekenen der tijden te letten. Tegenover de actie van de Communisten moeten wij pre diken de regelen door God voor dit le ven gesteld. Daartoe moeten wij be kwaam zijn en dat eischt studie en or ganisatie. Daarom is Jona's voorbeeld voor ons leerzaam. Wij moeten de wereld vóór wezen. Wij moeten haar het voorbeeld geven. Ontwaakt dan, gij die slaapt. Het is geen tijd om te slapen. Maar om te roepen tot God. En om te werken, zoolang het dag is. Onbillijke ergernissen. Niet wij zijn de eenigen die getrof fen worden door den geest van haat tegen al wat christelijk is, die ademt uit wat Het Volk den sociaal-demo craten voorzet. Het Christen Socialistisch weekblad „De Blijde Wereld", onder hoofdredac tie van den S.D.A.P.schen Ds. Bruin9, maakte met instemming melding van een schrijven van een partijgenoote over het feit dat in Het Volk wel „ra riteiten" en „verkeerdheden" worden vermeld, maar niet of weinig melding wordt gemaakt van het wassen der re ligieus socialistische gedachte, zooals blijkt uit de Barchemsche bijeenkom sten en uit het feit, dat te Amsterdam beroepen werd een socialistisch predi kant. Doch hoor nu hoe Het Volk daarop reageert, en deze aanmerking onbil lijke ergernissen noemt. „Deze getuigenis van instemming verwondert ons te meer, aangezien het blad zelf erkent, dat ons populair-we- tenschappelijk bijvoegsel vrijelijk voor onze religieuze partijgenooten ter uit eenzetting hunner denkbeelden open staat, doch van deze gelegenheid be trekkelijk weinig gebruik wordt ge maakt. Onder die omstandigheden van „negeeren", „onderdrukken" en „versmoren" te spreken, is zeker nog al heel sterk. Hoe moeilijk liet is, het sommigen onzer religieuze partijgenooten naar den zin te maken, blijkt wel uit het oordeel, dat de redakteur van „de Blij de Wereld" over den schrijver onzer rubriek „Geestelijke Stroomingen" velt: „Een goeden gids op het gebied van het geestelijk leven kunnen we hem niet vinden"; hij „schijnt vooral oog te hebben voor abnormaliteiten en rariteiten". Uit een andere plaats in het artikeltje leiden wij af, dat ds. Bruins hiermee o.a. de Krishnamurti- beweging bedoelt. Echter zijn onder de aanhangers dier beweging ook tal van partijgenooten. Trad een geestverwant van ds. Bruins als „gids op het gebied van het geestelijk leven" in ons blad op, dan zouden de Krishnamurti-aan- hangers onder ons al even ontevreden over „Het Volk" zijn als ds. Bruins en zijn inzendster thans. Daarom is het 't best, wanneer wij ons blijven hou den aan het beginsel, door „de Blijde Wereld" ook als het zijne uitgedrukt: vrijheid van levens- en wereldbeschou wing in de Partij, geen pogen om aan de Partij een religieus karakter te ge ven, maar recht voor elke eerlijke over tuiging. Als wij het daarover eens zijn, kunnen wij elkaar uitstekend verdra gen, maar meer moet geen onzer ver gen, anders komen er zulke onbillijke „ergernissen" aan den dag als van in zendster en redakteur van ons reli gieus-socialistisch weekblad." Is het nu onjuist als wij beweren, dat goed Christen en Socialist-zijn niet samengaat? STADSNIEUWS. NED. BOND VAN CHR. PROT. P. T. T.-PERSONEEL „DOOR PLICHT TOT RECHT". (Afd. Leiden). Bovengenoemden Bond vergaderde Donderdag j.l. in gebouw „Prediker", Janvossensteeg. Ruim 8 uur opent de Voorzitter, de heer G. v. d. Berg met het lezen van Ps. 22 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord roept hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder aan de heeren A. Feenstra en B. Terlouw uit Den Haag, welke zich beschikbaar hadden ge steld om voor de Afd. te komen spre ken. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Den heer Leenmans, welke de Afd. vertegenwoordigd heeft op het 19© Congres te Utrecht geeft daarna ver slag van dit Congres, waarvoor hem een woord van dank wordt gebracht. Een vijftal nieuwe leden worden daarna voorgesteld, terwijl de leden van het Correspondentschap Noord- wijk zich-ook bij de Afd. Leiden wen- schen aan te sluiten. De Voorzitter roept de nieuwe leden een hartelijk welkom toe. De heer B. Terlouw, van Den Haag, krijgt daarna 'het woord om te spreken over: „Waarom een Christe- l:'ke Postbond". Met tal van voorbeelden toonde spreker de noodzakelijkheid daarvan aan. Ook in Leiden moeten de vrien den er goed van doordrongen worden dat nauwere aansluiting en krachti ger medewerking de Chr. Postbond in groei en bloei doet toenemen. Onzen Bond neemt weer in aantal toe, het parool is: „in 1928 voor het Congres de 1500 .vol''. Ook de Afd. Leiden moet daaraan medewerken. Onze Bond heeft getoond niet vele bewijzen, dat hij voor de geestelijke en materieele belangen zijner leden trouw op de bres. sfaai. Door zijn ar beid zijn vele toestanden verbeterd en vele verslechteringen mede afge weerd. Door eendrachtig voortwer- ken moeten echter meerdere verbete ringen worden verkregen en dreigende gevaren afgewend. Ieder Christen Postman moet hieraan medewerken. De weg naar de maag loopt over het hart, vanwaar de uitgangen des le vens zijn. Het zoeken ï.aar de oplos sing der maatschappelijke vragen mag niet huiten onze beginselen om gaan. De Christelijke rechtsbeginselen Daarom werkt allen mede deze begin selen te propageeren en wekt anderen op hieraan mede te werken. Hierna werd overgegaan tot be stuursverkiezing. J. Padding, van Noordwijkerhout, wordt tot Voorzitter gekozen en tot overige bestuursleden, de heeren: A. Kiel, A. M. Immink, A. Muys en G. v d. Berg; de functies zullen onder ling verdeeld worden. Daarna sprak de heer A. Feenstra, van Den Haag, over: „Christelijke Solidariteit". Ook deze goed gedocumenteerde re de werd met groote belangstelling ge volgd. Beide sprekers ontvingen een dankbaar applaus. Na het hespreken van eenige huis houdelijke zaken werd deze gezellige en leerzame avond op de gebruikelij ke wijze gesloten. BELASTING-OPHAALDIENST. De vierde afdracht heeft plaats ge had en is afgedragen ƒ6993,37. Reeds hebben zich thans 1500 personen bij den dienst aangesloten en melden zich nog dagelijks personen aan. AMBACHTSSCHOOL. Volgens een advertentie in dit blad is aan de Ambachtsschool weder ge legenheid tot inschrijving voor deel name aan de cursussen voor Land- machinist. De lessen van deze cursus sen hebben ten doel elkeen die door den aard van zijn werk meer moet weten van het stoomwerktuig, den electromotor met zijn toestellen en de gas- en oliemotoren, hiermede nader bekend te maken. Voor hen, die in bedrijven met werktuigen als hier voor genoemd, te werk willen worden gesteld, bestaat de gelegenheid na het met vrucht doorloopen van een dezer cursussen een semi-staatsdiplo- ma te verwerven. Dat werkgevers prijs stellen op personeel hetwelk in het bezit is van een dergelijk diploma blijkt wel uit verschillende oprqepin- gen, waarbij vermeld wordt, dat be zitters van Landmachinistendiplo- ma's 'de voorkeur genieten. Boven dien geeft deze cursus opleiding voor de examens voor Machinisten en Mo tordrijvers voor de Rijn- en Binnen vaart. Met de bovenbedoelde cursus sen werd aan rle Ambachtsschool al hier 1 Januari 1926 een aanvang ge maakt en mocht men er zich reeds in verheugen, dat acht der cursisten een diploma verwierven en wel drie voor Stoommachinist Diploma A, één voor Motormachinist Voorl. Diploma, drie voor Motormachinist Diploma A en één Electrisch Machinist Voorl. Diplo ma. Men ga daarom eens inlichtingen inwinnen bij den Directeur der Am bachtsschool, die gaarne bereid is de ze te verschaffen. KON. NED. MAATSCH. VOOR TUIN- BOUW EN PLANTKUNDE. Het programma van de feestelijke herdenking van het vijftig-jarig be staan der Leidsche Afdeeling der Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde verscheen. Wij zien daaruit, dat deze feestviering in de eerste plaats zal bestaan uit het hou den van een demonstratieve tentoon stelling in al de zalen der Stadsge hoorzaal. De deelneming daartoe is bevredigend, zoodat, waar de alge- meene leiding in zeer goede handen is, iets werkelijk fraais op bloemen- gebied te wachten staat. Deze ten toonstelling zal duren van 13 tot en met 18 September, De feestelijkheden zullen geopend worden door den Burgemeester in te genwoordigheid van een groot aantal genoodigden, in de receptiekamers der Stadsgehoorzaal, waarna gele genheid gegeven zal worden de Af deeling te complimenteeren. Hierna zal een bezichtiging der tentoonstel ling plaats hebben, die daarna van 4 tot 11 n.m. voor het publiek geopend is. Des avonds om 6 uur heeft een feestmaaltijd plaats, waaraan alle le den der Maatschappij kunnen deelne men en des avonds een feestelijke samenkomst van de leden der Afdee ling met genoodigden. Woensdag den 14en September heeft de Vriendschappelijke Bijeen komst van leden der Maatschappij al hier plaats. Deze zullen des morgens om half elf in de receptiekamers der Stadsgehoorzaal ontvangen worden. Nadat de bloemententoonstelling is bezichtigd, begeven de deelnemers zich naar het Raadhuis, waar zij offi cieel door het Gemeentebestuur zul len worden ontvangen. Hierna heeft een gezamenlijk noenmaal in Zomer- zorg plaats, waarna een autotocht zal gehouden worden over Oud Was senaar, Park de Kieviet en Meyendel naar huize „De Pauw" waar de deel nemers door het Gemeentebestuur van Wassenaar zullen worden ont vangen. Na afloop hiervan zal het park „De Pauw" worden bezichtigd, waarna de autotocht zal worden voortgezet over Nieuw Rijksdorp eri Katwijk naar Noord wijk en van daar naar Leiden terug. Omstreeks 6 uur zal men zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd in „De Burcht" ver eenigen. Om acht uur wordt dan den deelnemers en een aantal .genoodig den het kunstspel „Bloemensproke" aangeboden. Een beperkt aantal plaatsen zal hiertoe ook voor het pu bliek beschikbaar zijn. De componist, de heer F. E. A. Koeberg, zal dit kunstspel persoonlijk aan den vleugel begeleiden. Donderdag -5 September zal een herhaling van dit kunstspel voor het publiek plaats hebben. Van Woensdag den 15en tot Zondag den 18en September zal de bloemen tentoonstelling voor het publiek te bezichtigen zijn. De entreeprijzen zijn zoo gesteld, dat deze voor niemand een bezwaar behoeven te zijn; deze zullen nader worden geadverteerd. Leiden zal dus die week in het tee- ken van een bloemenfeest staan. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Ds. A. van Andel, em.-predikant der Geref. Kerk te Hilversum, is overle den. De Nederl. Kamer van Koophandel te Sjanghai vraagt toezending van een oorlogsschip voor de bescherming der Nederlandsche belangen aldaar. Buitenland Her hooggerechtshof van Massa chusetts heeft hei beroep van Sacco en Vanzetti verworpen. De verdedi ging wendi zich tot het federale Hof der V. S. Tegenstrijdige berichten over de staking bij de Rijnscheepvaart. Noodweer in Boden. Militair autopark te Brussel ver brand. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft aan prof. mr. F. G. Schcltema in den Haag eervol ontslag verleend als lid der Gezond heidscommissie alhier. OUDERDOMSVERZEKERING. In antwoord op vragen van den heer Hermans over het aantal perso nen dat op 65-jarigen leeftijd nog geen aanspraak, kan' maken op ouder domsrente heeft Minister Slotemaker de Bruine o.m. meegedeeld, dat bij den Raad van Arbeid te Leiden over het tijdvak 1 Januari1 Augustus 1927 in behandeling kwamen 201 aan vragen om ouderdomsrente. Daarvan konden 45 niet onmiddellijk bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd worden ingewilligd. EEN GESCHENK AAN DE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Door mevr. de wed. Ds. R. A. Lauts —De Beer te Molenaarsgraaf (Z.-H.) is aan de Universiteitsblibliotheek al hier ten geschenke gegeven een ver zameling papieren, nagelaten door haar grootvader, prof. G. Lauts, in dertijd hoogleeraar in de Nederland sche taal te Brussel en daarna aan het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Medemblik. De verzameling bevat verschillen de brieven van bekende tijdgenooten van prof. Lauts, vooral betreffende zijn aardrijkskundige studies, o.a. brieven van Van Desfelden van Hin- derstein, de auteur van een in zijn tijd zeer gewaardeerde kaart van Ned.-Indic, waarvoor hij nog gebruik maakt van oude kaarten van Blaeco en Van Keulen, omdat deze beter wa ren, dan vele latere. Ook de toentertijd opkomende ge heelonthouders-beweging had prof. Lauts belangstelling. Mevr. MEIJNEN. f Gisteren is te Epe (Gld.), waar zij met vacantie vertoefde, vrij plotseling na een operatie, in den ouderdom van 59' jaar, overleden Mevr. G. M. Meij- nen, geboren Snijder, echtgenoote van den Wethouder van Onderwijs, den heer J. B. Meijnen. Door de politie is met behulp van de militaire politie aangehouden de korporaal J. v. L„ die op de Haar lemmerstraat een sergeant van de politie-troepen had mishandeld. Gistermiddag had de 8-jarige J. S. het ongeluk, tegen een hek aan de Lammermarkt zijn arm uit de kom te stooten. De jongen begaf zich naar het huis van zijn grootmoeder en wei gerde door den dokter van den E.H.D. behandeld te worden. Zijn arm was al meermalen uit de kom geweest, beweerde hij. Dies volstond de dokter met den raad, zich met den huisdokter in ver binding te stellen. Ten nadeele van W. is een rij wiel ontvreemd. J. A., die in een logement hier Ier stede logeerde, is al slapende te gen een kachel gevallen met zijn hoofd tegen de punt. Hij bekwam een ernstige wonde bij de rechter slaap en werd na door den dokter van den E.H.D. verbonden te zijn naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BINNENLAND. NEDERL. BELANGEN IN CHINA. De Handelsbl-correspondent te Sjanghai meldt: Door den terugtocht der nationale troepen zijn ernstige verwikkelingen mogelijk geworden. De Nederlandsche Kamer van Koophandel alhier ver zocht de Nederlandsche regeering: „Zend onmiddellijk een oorlogsschip voor de bescherming der Nederland sche belangen". DE WETTELIJKE WINKEL SLUITING. Uit een door den heer A. Ingenool Jr., directeur van het bureau van den Ned. Middenstandsbond uitgebracht centraal-rapport inzake de wettelijke winkelsluiting blijkt, dat 43 bij den Ned. Middenstandsbond aangesloten organisaties hebben voldaan aan het verzoek om haar standpunt kenbaar te maken ten opzichte van het vóór- ontwerp Werktijden-besluit voor win kels. Gelijk bekend zal dit onderwerp op den derden dag van het aanstaande Middenstandscongres te 's-Graven- hage op 25 Aug. a.s. in behandeling komen. DE VALUTA-CONCURRENTIE. Ter voldoening aan de toezegging, door hem gedaan bij de beantwoor- üng van het Voorloopig Verslag der Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1927, heeft de Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, den voorzitter der Kamer doen toe komen een exemplaar van een ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1