CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 85,0 JAARGANG VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2209 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week I 0,19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uil TVVEE Bladen. EERSTE BLAD. V Niet erg vriendelijk. De heer Kleerekoper is van vacantie terug. Dat kan men merken in de eer ste plaats aail het weer verschijnen van Oproerige Krabbels in Het Volk maar ook aan den inhoud van die krabbels. In het een of ander Belgisch dorpje heeft hij een ongelukkige hotelier ont moet, wien op wreedaardige wijze een ernstige ziekte is bezorgd. Hij vertelt: „In het eerste oorlogsjaar waren de Duitschers door dit Belgische dorp ge trokken. Zij namen hem als gijzelaar. En waarom zou men een gijzelaar niet van tijd tot tijd tegen de muur zetten, en bij wijze van vermaak de geweren op hem aanleggen, om hem dan weer naar zijn cel terug te voeren? Een spel als een ander! Maar wie het ondergaat schijnt snel te slijten. Na een week waren zijn bee- nen verlamd. Geparalyseerd heet dat, geloof ik." Volkomen terecht, dat hij dit vreese- lijk spel, dat tot zoo ontzettende ziek te leidde, veroordeelt. Maar hij maakt een gevolgtrekking op sociaal-democratische wijze. Hij heeft, zoo zegt hij, den sleutel gevon den om het raadsel waarom deze mi litaire ongerechtigheid, zooals alle mi litaire ongerechtigheid, op vreeselijke vergelding moet uitloopen, gevonden. Zoo gelukkig was hij te Malmédy. „Toen wij aankwamen in Malmédy, vertelt hij was het Zondagmor gen tien uur. Wij waren benieuwd. Dit was nu het Belgisch wingewest van na den oorlog. Wie toen van Duitsch- land genoeg had, mocht thuis blijven. Wie Duitsch blijven en de wraak der overwinnaars tarten wou, moest ter stembus komen en neen zeggen. Dit heette: volksstemming Wij zagen een oploop op het hoofd plein, voor de kerk. Dus gingen wij daarheen. En vonden in de portiek zes militaire hoornblazers opgesteld, drie aan eiken kant. Binnen was de Hoog mis. Zong de priester. Knielden achter hem de Merijntjes. En van den ingang der kerk tot het koor stonden twee rijen soldaten, het geweer aan den voet. Voor het koorhek een officier if. groot tenue. Ruggelings met den pries ter, die de handen gespreid de offe rande voorbereidde. De officier kom mandeerde, daverend, door den dienst; „Presenteer het geweer!" De loopen gingen omhoog. De hoqrns bij den in gang schetterden. De militaire bevel hebber trad binnen. Het orgel speelde de Brabanconne. En daarna voltrok zich het geheim der altaren. Dit was o, lacht niet de viering In dit wingewest van den jaardag der Belgische onafhankelijkheid van Ne derland. Dit was het kletterend gebeente des ontvleeschten Christendoms". Boven het verhaaltje van den onge- lukkigen hotelier zet hij het opschrift „kapot speelgoed", kennelijk doelende op den toestand van den ongelukkige Cynischer kan het al niet. En dan dit verhaal van de militaire vertooning in de kerk. 't Past bij el kaar volgens hem; het gekletter van een skelet. Maar dat alles gebeurt in België het land waar de partijgenootep van A. B K. den toon aangeven, waar deze par. tijgenooten heel braaf een leger op de been houden waar zich elk Neder- landsch Sociaal Democraat voor scha men zou. Dat noemt A. B. K. hu het klette rend gebeente van een skelet. Van je vrienden moet je 't maar hebben, zullen de Belgische Ministers partijgenooten van A. B. K.. denken. V Dierbare oproerlingen. De Locomotief, het bekende Sema- rangsche orgaan, gaf onlangs in een Volksraadsoverzicht de volgende De- schouwing: „In eersten termijn had de heer Soe- kawati zich beklaagd dat de regeering geen gevolg had gegeven aan de toezeg ging, om wanneer de financieele toe stand zou zijn verbeterd, ook voor Ba- li en Lombok een landbouwconsulent aan te stellen De regeeringsgemacb- tigde had er zich van afgemaakt nu opmerkingen, die men in goed Am- sterdamsch: Haarlemmerdijkjes zou noemen. Bij de stemming werd de mo tie volslagen misvormd, want nu werd er bij nader inzien alleen in verklaard, dat de Volksraad het betreurt, dat er voor Bali geen landbouwconsulent is aangewezen (..En wel een voor Boven- ^igoel", interrumpeerde de heer 's Ja cob zuur en raak). Nu, dat betreurt de regeering ook. als men den heer Ru*- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiên per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent, gers gelooven mag, en die kan het we ten. De motie werd nu zonder hoofde lijke stemming aangenomen." Het Handelsblad maakte er deze kantteekening bij: „Ter toelichting voor diegenen van onze lezers die van Indische zaken niet op de hoogte zijn. diene dat de heer Rutgers directeur van Landbouw is (hoofd van dat departement) en dat met den heer Soekawati bedoeld is Tjokarde Gdé Rahe Soekawati. poeng- gawa (districtshoofd) van Gehoed op Bali; hij zit als vertegenwoordiger van Bali in den Volksraad. Wat blijkt nu uit het bovenstaande? Voor de nijvere, ordelijke, door en door loyale bevolking van Bali kan geen geld worden gevonden voor een landbouwconsulent die haar was be loofd. Maar voor de kolonie van op roerlingen aan den Boven-Digoel op N. Guinea is dat geld, blijkens de op merking van den heer 's Jacob, wèl te vinden geweest. Voor hen. die het daarginds volgens de geruststellende verzekering welke minister Konings berger den heer Mendels gaf, zoo goed zullen hebben als ze 't nergens op de wereld zouden kunnen krijgen, voor deze onze dierbare oproerlingen schijnt (om eens een paedagogische leuze te bezigen), het beste nog niet goed genoeg te zijn. Zij krijgen dade lijk een landbouwconsulent om hun de beste wijze van cultuur te leeren als ze zoo vriendelijk zullen willen zijn om te werken, hetgeen ze immers volstrekt niet behoeven te doen; ook zonder werken zullen zij worden on derhouden, gehuisvest, gevoed en be taald op kosten van de schatkist. De Baliërs moeten maar wachten. Het is waarschijnlijk te lang geleden, dat die zich tegen ons gezag hebben verzet. Misschien voelt men nu de juistheid van de bittere vraag des heeren Mever Ranneft: Worden de ware vrienden van het gouvernement nog wel ge waardeerd?" Het Handelsblad dikt hier een klacht, geuit door een teleurgesteld distri ets-vertegenwoordiger, aan als 'n nationale tekortkoming. Uit het Volks raadsverslag blijkt echter dat Dr. Rut gers, en met hem vele leden van den Volksraad, hoewel de aanstelling van een landbouwconsulent voor Bali ge- wenscht achtende, een dergelijk amb tenaar voor Digoel noodzakelijk vond. Men vergete niet, dat Bali een goede cultuur kent, al is er ook nog veel te verbeteren. De bevolking heeft initia tief en kennis. Maar de nieuwe bevolking van Bo ven-Digoel kent voor het meerendeel geen landbouw. Men moet de geschik te gewassen daar nog zoeken. In het algemeen, wanneer daar geen leiding is, mislukt het. Daarom is daar een landbouwconsulent gebiedend noodig. Dat is volstrekt niet om die commu nisten in het gevlei te komen, integen deel, die zou een mislukking mis schien veel meer naar den zin zijn. Daarom is de conclusie verkeerd. STADSNIEUWS. VRIJE ARTSEN KEUZE. Sedert lange jaren wordt de genees kundige dienst voor on- en minvermo genden hier ter stede uitgeoefend door een zestal stadsgeneesheeren, die ieder een wijk bedienen. Zij ontvingen daar voor 1500 per jaar, terwijl vier dezer artsen tevens het geneeskundig toe zicht op de scholen uitoefenen en daar voor bovendien 1000 per jaar genie ten. B. en W. overwegen thans, in overr leg met den Directeur van den Genees kundigen Dienst, een ingrijpende wij ziging in het instituut van den kos- teloozen geneeskundigen dienst, in dien zin, dat zij een gemeentelijk Zie kenfonds willen instellen. Het aantal stadsgeneesheeren wordt dan terugge bracht tot vij« en de vaste vergoeding bepaald op ƒ500 per jaar. De artsen zullen dan echter vour eiken stadspa- tiënt, wien.een kaart voor kosteloo^e behandeling is uitgereikt, per jaar 3.25 ontvangen, of circa 6 cent per week. De te behandelen patiënten zul len zelf hun arts uit het vijftal mogen kiezen. Ook zijn B. en W. "voornemens de vier schoolartsen te doen vervangen door één vasten schoolarts, die uitslui tend met het toezicht op de scholen zal worden belast. De thans dienstdoende gemeente-ge- neesheeren zijn met deze voor te stel len wijzigingen niet bijster ingenorm# In vergelijking met de particuliere ziekenfondsen is de vergoeding h.i zeer gering te achten, te meer omdat bij deze fondsen geen leden boven de 60 jaar worden aangenomen. Boven dien zal bij invoering van vrije art senkeuze de behandeling iW patiën ten dje dan voor e'ken arts over de geheele stad verspreid wonen, meer tijd vorderen. LEIDSCH POLITIE MUZIEK GEZELSCHAP. Gisteren behaalde het Leidsch Poli tie Muziekgezelschap, directeur de heer M. Bolderdijk. op het groot na tionaal Concours te De Meern in de 2e afdeeling fanfare, een len prijs met 313 punten en in de concertwedstrijd, een len prijs in de marschwedstrijd, en een 3en prijs in den eere-wedstrijd. Het gezelschap behaalde op dien dag het hoogst aantal punten van alle gezelschappen in den concertwedstrijd REDDINGSDEMONSTRATIE. A.s. Zaterdagmiddag, 20 Augustus te 4 uur nam., houdt de Leidsche Zwem- club (reddingsbrigade) een demonstra tie in het kanaal bij de Wilhelmina- brug, Hooge Rijndijk. Het publiek zal deze demonstratie gemakkelijk kunnen volgen van de Kan aal brug. Allereerst zal vertoond worden het redden van een drenkeling met red- dingshaak, reddingslijn en reddings- klos. Voorts het gebruik van de red dingslijn tot bescherming van den redder. Dan reddingen zonder gebruik van reddingsmiddelen, opwekken van le vensgeesten enz. De reddingsbrigade hoopt op die wijze het publiek te laten zien, hoe het bij voorkomende gevallen, met het reddingsmateriaal moet omgaan. DE LEIDSCHE KAASMARKT EEN SUCCES. De nieuwe kaasmarkt alhier blijkt een succes te zijn. De aanvoeren blij ven gestadig toenemen. Vanmorgen zijn niet minder dan 153 partijen aan gevoerd, waarvan 99, zijnde 227949 K.- G., aan de Stadswaag zijn gewogen, zoodat de aanvoer ruim 300.000 K.G. heeft bedragen, een cijfer, dat hier ter stede nooit is bereikt. WAT TYPEERT DE LEIDSCHE KAAS? Dezer dagen maakten wij melding van het officieele bezoek aan de kaasmarkt alhier, welk bezoek in ver band stond met de pogingen, ook' den uitvoer van Leidschen kaas mo gelijk te maken. Hierover schrijft thans het Ned. Weekbl. voor Zuivel bereiding en -Handel: Desgevraagd vernamen wij, dat het vóór alles »*oodig is, precies te weten, welk vetgehalte de Leidsche kaas, die rondom Leiden gemaakt wordt, heeft. In kringen van deskundigen blijkt n.l. daarover geen eenstemmigheid te bestaan en deze kwestie wil men eerst uitgemaakt zien. Vrijdag j.l. zijn acht monsters genomen, deze week worden bij eenige Leidsche kaasboe ren thuis monsternemingen gedaan, terwijl ten slotte Vrijdag a.s. op de Leidsche markt nog een aantal par tijen geboord zullen worden. Hoewel ook wij het toejuichen, dat de boeren-Leidsche kaas eens op vet gehalte wordt onderzocht, zoo rijst bij ons toch de vraag, of bij een te ne men beslissing tot al- of geen uitvoer of bij eyentueel te nemen maatrege len, de kwestie van het vetgehalte van dit soort kaas, wel een overwe gende rol mag spelen. Niet het vet gehalte typeert de soort, die on der boeren-Leidsche kaas verstaan wordt, maar meer de maak, het aro ma en de waardevolle eigenschap, dat deze kaas zich zoo bij uitstek goed leent tot bewaren. Nu zijn deze eigen schappén niet te danken aan het vet gehalte der kaas, maar uitsluitend arn de gesteldheid van den bodem van de streek, die zooals algemeen bekend is, van zoo'n grooten inv'ned is op de gesteldheid, smaak enz. van de melk van het betreffpnd vee. Het komt ons dan ook voor, dat de oplossing van de kwestie van den uitvoer der Leidsche kaas óf gevon den dient te worden, door alle komij nekaas zonder meer voor uitvoer vrij te geven, óf door het instellen van een nieuw merk, dat dan alleen zal mogen worden verstrekt aan produ centen van echte boeren-Leidsche kaas, dat dus niet door anderen zal mogen worden nagemaakt. Maar omdat dit merk een „bewijs van oorsprong" zal zijn, kan de hoe grootheid van het vetgehalte, gevoe gelijk achterwege blijven. OF 'T ZEVENDE LEERJAAR OOK NOODIG IS! Bij de Raad van Arbeid alhier kwam dezer dagen het volgende briefje binnen: Mijnheer omdat ik op een pan- nenfriek ben en de oudte heeft van 15 jr zuo ik alstuflieft een rente- kaart wenschen. Afzender: enz. DRZ3£ENER KREUZCHOR. Het Dresdener Ivreuzchor, dat ver leden jaar zijn 700-jarig bestaan zoo luisterrijk vierde, zal op Vrijdag 30 September een concert geven in de Pieterskerk. In het Acad. Ziekenhuis is over leden de 8-iarige J. S„ die dezer dagen voor zijn ouderlijke woning van een hek viel en hierdoor inwendige ver wondingen heeft bekomen. Tot Custos aan de Rijksuniversi teit alhier is benoemd de heer A. Smit, thans bediende bij de Medische Chemie. In de tennisbaan bij de Posthof- laan is een poging tot inbraak gedaan. Er wordt echter niets vermist. BINNENLAND. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA IN NOORWEGEN. Het Noorsch Tel. Bur. seint d.d. 19 Augustus: Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana kwamen hedenavond in het Byg- din Hoogland-hotel aan. Het gezel schap maakte een mooien tocht en was zeer geestdriftig over de prachtige natuur. Zij zullen ongeveer een week te Bygdin blijven, vanwaar kleine ex cursies zullen worden gemaakt. Prins Hendrik is nog niet aangeko men. DF RIJKSMIDDELEN. De maana Tuli 1927 vormt eenprach tigen inzet van het tweede halfjaar althans wat de totaal-opbrengst der middelen betreft: ruim 3 millioen bo ven de raming en eveneens ruim drie millioen meer dan in Tuli 1926. Gaat men echter de afzonderlijke cijfers na, dan blijkt, dat het alleen de dividend- en tantième-belasting is. die deze meer opbrengst heeft veroor zaakt. De opbrengst dezer heffing steeg tot het ongekende cijfer van 6.296.000 gulden, dat is ruim 5 millioen boven de raming en ruim 3.5 millioen meer dan in 1926. Indien deze belasting, dit jaar, een gelijk bedrag had opgebracht als in Juli 1926, zoo ware de totaalopbrengst van alle middelen niet hooger ge weest dan in Juli 1926, doch een half millioen lager. Indien deze buitenge wone stijging van hetgeen in Juli aan dividendbelasting betaald werd, nu maar niet te danken is aan vervroegde betaling, zoodat een volgende maand zou moeten derven, wat thans te veel binnen kwam, dan zijn die drie milli oen in elk geval een vooruitgang. Maar de overige cijfers van den middelenstaat stemmen tot de grootst© voorzichtigheid. De personeele belasting ging achter uit met f 208.000, inkomstenbelasting! met f 70.000, wijn-accijns met f 49.000 zegelrecht met f 448.000, registratie recht met f 80.000, loodsgelden met f 50.000. Zeker stonden enkele geringe ver hoogingen daartegenover, maar het resultaat was tenslotte, buiten de ver rassende opbrengst van de dividend en tantièmebelasting, een achteruit gang van f 437.000, vergeleken bij de opbrengst in 1926. Letten wij op de totaal-opbrengsl over de eerste 7 maanden des jaars, dan is er uiteraard nog groote reden tot juichen. Dit blijkt afdoende uit. het vermelden der totaal cijfers. Totaal-opbrengst in Januari-Juli 1927 f 300.982.400. Totaal-opbrengst in Januari-Juli 1926 f 286.97(>.034. Vooruitgang in 1927 f 14.011.866. Totaal-opbrengst in Januari-Juli 1927 f 300.982.400. Raming over zeven maanden in 1927 f 275.630.017. Opbr. boven raming f 25.352.383. Neemt men daarbij in aanmerking) dat gedurende de eerste zeven maan den van 1927 is betaald f 5.287,265, aan ^wegenbelasting, een heffing in. 1926 nog in de windselen; dan "kan 1927 bogen op 'n totaal gestegen op brengst der middelen van biina 20 millioen gulden, inderdaad verblijdend DE TRAMBOTSING TE LAREN. Naar de Tel. verneemt, heeft de kleine Nico Lisser, die ten gevolge van het tramongeluk te Laren, zijn recli- ter-onderbeen moest verliezen, van LI. M. de Koningin-Moeder de toezegging ontvangen, dat H.M. voor hem zou uit zien naar het beste kunstbeen, dat te krijgen zou zijn. VERNIETIGING LOTING DOKKUM. Toen dezer dagen de loting, voor de lichting 1928 voor de gemeente Dok- kum was beëindigd, bleek er een lo tingsbiljet in de bus over te blijven Er was dus een nummer te veel in de bus gedaan. De vaders van enkele ingeschrevenen hebben op grond hier van bezwaren tegen de gehouden lo ting ingebracht. In verband daarmede heeft de commissaris der Koningin de gehouden loting vernietigd-en bepaald dat een geheel nieuwe loting voor ge noemde lichting en gemeente moet Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Konincin en Prinses zijn in het ByrtUn-hotel aangekomen. Anto-cngelnk te Huis ter Heide. Weer twee or r^lukken op het auto kerkhof bij Gouda. Buitenland Colonel Minchin is te Croydon ge land. f Staking in de Rijnscheepvaart* Het nienwe Grieksche kabinet. Terugkeer tot het parlementarisme in Spanje? De besprekingen tusschen Italië en Joego-Slavië zullen in het najaar worden hervat. worden gehouden, uit overweging, dat de aanwezigheid in de bus van één biljet meer dan het getal biljetten, dat daarin ha'd behooren te zijn, tot gevolg kan gehad hebben, dat sommige inge schrevenen andere nummers hebben getrokken dan zij zouden hebben ge trokken, indien dat biljet zich niet in de bus had bevonden, zoo dat de on regelmatigheid op den uitslag der ge heele loting van invloed heeft kun nen zijn. DE EENE STEM. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben ongegrond verklaard het beroep van W. Visser Azn., lid van den raad der gemeente Zuid-Beijerland, tegen het besluit van den raad dier gemeen te van 25 Juli 1927, waarbij P. van Dru nen Gzn., toegelaten is als lid van dien raad. Appellant heeft aangevoerd, dat een biljet ten onrechte van onwaarde was vëVklaard. Ged. St. overwegen daar omtrent, dat terecht is aangenomen, dat het biljet van onwaarde was, daar immers op dit stembiljet buiten het stem vak een ovaal -voi'mig teeken, dat kennelijk als een aanduiding van den te verkiezen candidaat is bedoeld, is aangebracht, zonder hier geacht moet worden aanwezig te zijn een opzette lijk aangebrachte bijvoeging, welke naar luid Van art. 87 der Kieswet, het stembiljet van onwaarde maakt. Voorts overwegen Ged. St. dat welis waar van de zijde van appellant is aangevoerd, dat bedoelde bijvoeging niet geacht kan worden opzettelijk te zijn aangebracht in den zin der wet. vermits hier slechts van een vergis sing van den kiezer en niet van een met opzet aangebrachte afwijking van de wettelijk voorgeschreven wijze van invulling van het stembiljet sprake kan zijn. doch dat dit standpunt niet als juist kan worden aanvaard, ver mits de rechtszekerheid daardoor ge schaad zou worden hetgeen vooral, waar de woorden der wet duidelijk zijn, vermeden behoort te worden. VRAGEN VAN DEN HEER v. STAAL. Het lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. de heer K. R. van Staal, te Gouda, heeft gisteren in verband met de twee nieuwe ongevallen, welke gis teren bij het beruchte ..auto kerkhof Gouda—Oudewater" gebeurd zijn. het volgende telegram aan den Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid- Holland gezonden: „Hedenmorgen wederom twee auto's door den verraderlijken graskant van den Haastrechtschen dijk afgegleden: een dame en een heer gekwetst en ver bonden door dr. Hakkenberg te Haas trecht. Kan Krimpenerwaard nie* vast met toegezegd herstel der zijkanten beginnen en de waarschuwingsborden plaatsen?" DE GÓOTSCHE STOOMTRAM. Woensdagavond is te Laren een door eenige honderden belangstellen den bijgewoonde vergadering gehou den ter bespreking van het tram vraagstuk. De vergadering werd ge leid door den heer Korthals Altes. Mr. Pennink zette In zijn inleiding uiteen dat er maatregelen genomen dienen te worden om het verkeer op den weg „veilig te stellen" voor de Gooisehe stoomtram, veiliger althans dan het op het oogenblik is. Spr. deed het voorstel, een commissie te benoe men. welke het noodlge ten deze zal voorbereiden. Bij de zich over dit voorstel ont wikkelende discussie kwam de ge dachte naar voren dat de commissie zich met het geheele wegenvraagstuk in het Gooi zou bezie houden. Een andere strooming uitte daarentegen de vrees, dat men zich daardoor in de ruimte zou verliezen; men meende ('at uiting moet worden gegeven aan de ontevredenheid van het publiek over de wijze, waarop de Gooisehe stoomtram in den dienst voorziet. De

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1