dag-agenda. coupons buitenland" uit de omgeving. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 ot en met Zondag 21 Aug. a.s. waargenomen door dfe apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Teief. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Te lef. 136. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. van hunne Nabestaanden, is aange wezen, om na te gaan, in hoeverre de mogelijkheid bestaat van samenwer king met behoud van ieders zelfstan digheid, tusschen de bestaande Bon den, Vereenigingen en personen die lotsverbetering trachten te krijgen voor invaliden ten hulpbehoevenden, is thans zoover met haar arbeid ge vorderd, dat zeer binnenkort te Am sterdam de oprichting tegemoet kan worden gezien van een Federatie van 1 ivaliden en Hulpbehoevenden. Aan deze Federatie zal een rechts kundig adviezen-bureau worden ver honden, waar invaliden en hulpbe hoevenden kosteloos rechtskundige hulp zal worden verleend. VERWARMING VAN TRAM WAGENS. Het ligt in de bedoeling van de di rectie van het trambedrijf te Arnhem om voortaan de groote wagens, welke op lijn I dienst noen, bij vorst elec- trisch te verwarmen. Voor aankoop van electrische kachels met montage hiervan zal op de begrooting 3000 uitgetrokken worden. VERBETERING DER RIJKSWEGEN. Bij de behandeling van de begroo ting van het Wegenfonds in.de Twee de Kamer is door den Minister van W aterstaat mededeeling gedaan van een door hem ontworpen vijfjarig werkplan, dat beoogt de Rijkswegen in dien tijd in een behoorlijken toe stand te brengen. Daar de verschillende vereenigin gen van weggebruikers, belangheb- tende corporaties e.d. bij de samen stelling van dit voor haar zoo be langrijke stuk niet door den Minister waren gehoord, hebben de dagelijk- sche besturen van den A.N.W.B. eh de K.N.A C. in een gezamenlijk adres verzocht alsnog van het opgemaakte werkplan kennis te mogen nemen, ten einde dit in studie te kunnen ne men en eventueele opmerkingen of bezwaren tijdig onder de aandacht van den Minister te kunnen brengen. Op dit adres heeft de Minister van Waterstaat de besturen geantwoord, „dat het voornemen bestaat binnen kort van Regeeringswege nadere me- dedeelingen over het 5-jarig werk plan te doen, waarvan zij alzoo spoe dig zullen kunnen kennis nemen". WEGENBELASTINGWET. De Minister van Waterstaat heeft de volgende ambtenaren van den Rijks- en van den Provincialen Wa terstaat aangewezen, welke met de opsporing van de overtredingen van de wegenbelastingwet zullen zijn belast; rijkswaterst.: de hoofdingenieurs directeuren,. de hoofdingenieurs, de ingenieurs, de technisch-hoofdamb- tenaren, de technisch-ambtenaren en de opzichters; provinciale waterstaat: de hoofdin genieurs-directeuren, de hoofdinge nieurs, de ingenieurs, de adjunct-in genieurs, de bouwkundigen, de hoofd opzichters, de technisch-ambtenaren en de opzichters. Voorts de tot den rijks- of tot den provincialen waterstaat behoorende sluis- en brugwachters van de in de wegen-gelegen sluizen en bruggen en de kantonniers of wegarbeiders, voor ze oveel dezen van een aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter of als gemeenteveldwachter zijn voorzien. DE HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGIN G. De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft den raad van Haarlem een dankbetuiging gezonden voor de ver leende extra subsidie van 6750, maar de vereeniging vroeg nogmaals om het Jharlijksche subsidie van 30.000 op 40.000 te brengen. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Uit goede bron wordt Vernomen, dat het voornemen bestaat om Hr. Ms. „Hertog Hendrik" dit jaar een win terreis te doen maken naar eenige havens in de West-Indische wateren, waarbij ook eenige andere plaatsen in de Antillen zullen worden aange daan. De reis zal worden aangevangen in November om begin April weder in Nederland terug te keeren. DANSVERBOD TE HILVERSUM? Bij den Raad van Hilversum is in gekomen een voorstel van de Christe- lijk-historische raadsleden Hootsen, Vlaanderen, Wilg v. d. Wal en Gorte mulder om de commissie voor de strafverordeningen te verzoeken aan den Raad ter vaststelling aan te bic den een verordening, waarbij het dan sen wordt verboden op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feest dagen en op werkdagen na 10 uur s avonds. ONDERZOEK NAAR STRUMA. Het gemeentebestuur van Zutphen heeft aan den gezondheidsraad zijn medewerking toegezegd tot het in stellen van een onderzoek naar het RECLAME Wederom een buitengewone 4 partij uit alle afdeelingen, waarbij ook Vitrages, Vloerzeilen en Linoleums. Doet uw voordeel!! HAARLEMMERSTRAAT 130 136 voorkomen van struma bij de school gaande jeugd. Het blijkt namelijk dat Zutphen ten opzichte van het jodium- gehalte van het drinkwater, dat op die kwaal van invloed kan zijn, een bijzonder gunstige plaats inneemt, zoodat de vergelijking van de te ver zamelen gegevens met die van ande re plaatsen tot belangrijke resultaten leiden kan. Het onderzoek zal waarschijnlijk in de tweede helft van September ge houden worden. EEN MEEVALLER VOOR ZANDVOORT. Er schijnt zich in Zandvoort's be narde financieele positie een meeval ler te hebben voorgedaan, welke voor de belastingheffing van groot belang wordt geacht voor de badplaats. Van de administratie der Rijksbe lasting is n.l., naar verluidt, bericht binnengekomen, dat er van vorige dienstjaren nog een bedrag za! ontvangen worden van meer dan 70.000, terwijl de belasting, die wordt opgebracht aver 1926/'27 ook ver boven de raming moet zijn. Wat het gevolg hiervan zal zijn, is nog niet bekend, maar verhooging van het vermenigvuldigingscijfer zal wel niet meer noodig zijn. L. A. DE RAADT, t Te Voorburg is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer L. A. de Raadt Mzn., oud-lid van de Pro vinciale Staten Van Zuid-Holland en oud-wethouder der gemeente Baren- drecht. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In tegenstelling met hetgeen in an dere1 bladen is gemeld, bericht men aan de N. R. Crt., dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen niet het voornemen heeft de gelegenheid tot het maken van reclame iloor parti culieren op spoorwegeigendommen, uit te breiden. Er is geen sprake van, dat de wanden der bagage- en goede renwagens ten behoeve van reclame door particulieren, beschikbaar zou den worden gesteld. EEN GETUIGE GEGIJZELD. Bij de behandeling van een zaak van mishandeling voor het gerechts hof te Den Bosch tegen P. J. M. P. te Nederweert weigerde de getuige J. v. H. eene door het gerechtshof verlang de verklaring af te leggen. Hem werd gevraagd of ook hij geslagen l.-ad. Hij weigerde die vraag te beantwoorden. Dat had volgens hem, er niets mede te maken. Hij wilde alleen zeggen wat hij gezien had. Daar hij in zijn weigerende houdingvolhardde ge lastte het hof den getuige in gijzeling te stellen tr.tdat hij bereid zal zijn de gestelde vraag te beantwoorden. De behandeling der zaak werd uitge steld tot 29 lezer. DE IERSCHE POLITIEKE TOESTAND Een beroep op de kiezers? Ter aanvulling valt over de Dail- zitting van j.l. Dinsdag nog te mel den: Toen Cosgrave na de stemming voor stelde de zitting tot 11 October te ver dagen, deelde hij tevens mede, dat de regeering, zoo zij de twee tusschen- tijdsche verkiezingen, niet mocht win nen, de Dail binnen een week zou bij eenroepen. Dit wordt opgevat als een aan wij- Toer door Nederland, 1ste dag Amsterdam—Maastricht, tiet fïooidpeieion rijdt Roermond binnen. Inzet: De winnaar van de eerste etappe Heini Kessmeier. zing, dat de regeering in dat geval een beroep op de kiezers zal doen. Slechts enkele Engelsche bladen be vatten beschouwingen over den uit slag der parlementszitting. De liberale „Daily News" merkt op: „Het lijkt alsof De Valera en de zij nen tevergeefs den eed van trouw heb ben afgelegd. Hun plan was de regee ring omver te werpen en van haar op volgster gedaan te krijgen, dat zij zich tot Engeland zou wenden met een ver zoek om wijziging van de eedsformu le. Als Engeland dat hetgeen vast stond weigerde, zouden de Valeris- ten met hun oude leuze, dat Engeland de vrijheid van Ierland vertrapte, den boer opgaan. „De stemming van gisteren, die Cos- grave's regeering op het nippertje een meerderheid heeft gebracht, heeft zul ke plannen verijdeld." „Men mag verwachten, zegt 't blad, dat Cosgrave nu eerlang een beroep op de kiezers gaat doen, als „trouwe wachter van de politieke stabiliteit on der het charter van het Engelsch-Ier- sche verdrag". DE BURGEROORLOG IN CHINA. De opmarsch der Noordelijken. De Noordelijke troepen hebben gis termorgen Poekau genomen en bom bardeerden gistermiddag Nanking. Wrijving tusschen Engeland en China. Wegens de weigering van de Chi- neezen om de vleugels van het Engel sche vliegtuig terug te geven, dat j.l. Dinsdagavond te Sjanghai een ge dwongen landing heeft uitgevoerd bui ten de Europeesche concessie heeft de Engelsche bevelhebber den spoorweg Sjanghai—HantsjouNingpo afgesne den en de oude stellingen buiten de concessie opnieuw bezet, die de En gelsche troepen gedurende de onlusten in#het begin van het jaar hadden be zet. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN PORTUGAL. Monarchistische agitatie. Meei en meer blijkt dat de jongste revolutionaire actie van zuiver mo- narchistischen aard was. Daar de Fe- bruari-revolutie in Oporto, Lissabon en Faro bloedig door den toenmali gen minister van oorlog, Passos e Sousa, was onderdrukt, geloofden de monarchisten^en de elementen der uiterste rechterzijde in Passos e Sou- sa hun man te hebben gevonden. De ze toonde zich echter niet ontvanke lijk voor monarchistische invloeden, maar een betrouwbaar republikein. Vandaar dat de monarchisten de be noeming van Sousa tot vice-president gingen bestrijden. De poging om Sou sa en daarmede president Carmona ten val te brengen, mislukte echter. Zij werd veeleer een aanslag, dan een staatsgreep. President Caimona is thans voor nemens alle monarchistische rijks ambtenaren uit den -staatsdienst te verwijderen. HET FRANSCH—DUITSCHE HANDELSVERDRAG. Critiek in de Fransche pers. Direct na de onderteekening van het met Duitschland gesloten han delsverdrag heeft het Fransche mi nisterie van Handel een communiqué gepubliceerd, waarin het een over zicht gaf van de voordeelen van het verdrag. Dit overzicht blijkt echter ten aanzien van twee punten ondui delijk, die gisternacht met zoo groote hardnekkigheid zijn besproken, n.l. ten aanzien van de kwestie der be handeling als meest begunstigde na tie en van die der vestiging van de Duitschers in de protectoraten en ko loniën. De kwestie der consulaten zou zijn aangehouden. De „Temps" wijst op onduidelijk heden in het officieele, communiqué en verklaart, dat zij de publicaties van den volledigen tekst van de gesloten overeenkomst verwacht teneinde te kunnen oordeelen over datgene, waar van vandüag in vage bewoordingen melding wordt gemaakt. In officieele kringen echter b.ijkt men onvoor waardelijk voldaan, en daar men er tegenwoordig van houdt, bij alle ge legenheden het woord „Locarno" te bezigen, was de Fransche gedelegeer de SeiTuys van meening, dat men thans een nieuw economisch Locarno heeft gesloten. DE „ZEGENINGEN" VAN HET BOLSJEWISME. Meer dan 1.600.Q00 slachtoffers. Een lezer van de „Reichspost" ver neemt uit New York het volgende: In de Russisch-orthodoxe Verlos- serskerk de grootste Russische kerk in New York werd onlangs een ka pel ingewijd, welke toegewijd is> aan „den rouw van Rusland". Op de wan den van deze kapel werden opschrif ten aangebracht, waaronder men o.a. een getallenstaat vindt van de aan het bolsjewisme ten offer gevallen Russen. Volgens deze opgaaf werden door het bolsjewisme vermoord: De Czarenfamilie, 31 bisschoppen, 1560 geestelijken, 34.585 leeraren en artsen, 16.367 studenten en professor ren, 79.900 ambtenaren, 65.890 edelen, 56.340 officieren, 196.000 arbeiders, 268.000 -soldaten en matrozen en 890000 boeren. De vele slachtoffers, die onder den boerenstand te betreuren zijn, zijh toe te schrijven aan de langdurige en uiterst bloedige gevechten, welke ge leverd werden tusschen de roode troe pen en de hun eigendom verdedigende dorpsinwoners. HET SLAGVELD DER AMERIKAAN- SCHE WEGEN. Meer dooden dan tijdens den oorlog. Volgens bericht van de National Automobile Chamber of Commerce, zijn er in de laatste acht jaar in de Ver. Staten meer menschen door auto mobielen gedood dan het totaal aan tal Amerikaansche soldaten, dat tij dens den oorlog gedood werd. Van 1 Januari 1919 tot 31 December 1926 bedroeg het aantal dergenen, die door auto's omkwamen, 137.017; het aantal gesneuvelden der Amerikaan sche troepen was 120.050. .Sedert den wapenstilstand zijn 3K millioen men schen door auto's gewond. Van de dooden en gewonden waren 26 pet. kin deren onder de 15 jaar. Verleden jaar werden 23.000 menschen gedood of 1000 meer dan in 1925 en het grootste aantal in één jaar tijds. Een Engelsch blad wijst er ter ver gelijking op dat het aantal ongeluk ken met doodelijken afloop in Groot- Brittann'ië van 1 Jan. 191931 Dec. 1926 ongeveer 21.000 was. ZOLA-HERDENKING. Op 6 October zal het 25 jaren gele den zijn, dat Emile Zola overleed. Bij die gelegenheid zal, onder voorzitter schap van den Franschen minister Radio-Programma. Wat et vanavond te hooren te. KüNIGWUSTERH., 1300 M. 5.506*50 Orkest. 8.50 Vroolijke zang. Hans Schwarz. 10.50—12.50 Muziek. LANGENBERG 468,8 M. 5.50—6.50 Concert. 8.50 Concert. Daarna muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.006.00 Concert. 0.008.00 A. N. R. O.-Concert. 7.45 Politiebericht. 8.ix» Ned. Chr. Radio-Vereeniging; Sprekers: Prof. Dr. R. H. Woltjëï iïoogleeraar aan de V-iLje Universiteit te Amsterdam. Onderw.„Christendom, en (Ouidheid". De hoer A. van Remssen, Utrecht. Onderw.: „Het zenderfonds". Verdere medewerking van: Het Chr. Gom. Koor „Emmanuël'.' van Bussum, Dir.: J. H. Smit Duy- tentkujnst. Organist: Rudolf Karseoneyer. Fv heer J. H. Smit Duyzentkunst, Bari ton, Hilversum. De heer Rudolf Kaj> iSjemeyer, Piano, Bussum. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 6.40 Muziek. 7.35 De sonates \an Be:t'.ov n. 7.50 Muziek. 9.55 Muziek. 10.5512.20 Muziek. Het Fokkertoestel, waarmede kolonel Minchin voornemens is de Oceaanvlucht LondenNew- York te maken, is gisteren op Schiphol aangekomen. Inzet: kolonel Minchin en Hamilton. Herriot, een plechtige zitting in de Sorbonne worden gehouden. Op 16 October zullen de vereerders van den schrijver onder leiding Yan. Lucien Descaves een bezoek brengen' aan het huis te Medo, waar Zola heeft gewoond. DE WAARDE DER LITERATUUR Bij het overlijden van James Oliver Curwood, den Amerikaanschen „no vellist", is er de aandacht op gevestigd dat hij eens 16.000 pond sterling voor het verfilmen van een zijner verhalen ontvangen heeft. Dit is een hoog be drag voor een verhaal over de „wild west", vooral als men bedenkt, dat Milton voor zijn „Paradise Lost" des- tijds maar.... tien pond heeft gekre gen. Keats en Shelley haddèn grootè;. moeite om een uitgever voor hun boe ken te vinden. Later is Keats een wat de Engelsche uitgevers „big jnoney- maker" noemen geworden, maar hij; zelf heeft er niet meer van geprofi teerd. De opbrengst zijner werken, tij dens zijn leven, was onvoldoende om hem een bestaan te verzekeren en heen in staat te stellen zijn geliefde Fanny Brawne te huwen. Het is" dus ook in Engeland de oude historie van de werkelijke literatuur, uit de inspiratie van den kunstenaar voortgekomen, die het aflegt tegen de magazine-letterkunde, en de sensutio- neele „short story". De waarde van, li- teraire werken wordt door de vra&g van het publiek bepaald. Toch schijnt het peil van den kunstzin der menigte: in Engeland gestadig t'e stijgen, daar volgens de Engelsche uitgevers de klassieken nooit méér zijn gevraagd dan juist in onze dagen, nu het leven zoo laag bij den grond en materialis tisch heet te zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op Maandag 22 Augustus a.s. des namiddags te 6.30 uur. Agenda: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemd verklaarde raadsle den F. L. van Muiswinkel en Th. Cocx.. 2. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de salarissen en loonen van ambtenaren en werkileden in dienst der gemeente in verband met. het in de vorige vergadering genomen besluit tot verhooging. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening inzake het verhaal van pensioenbijdragen vai^ de gemeente-ambtenaren. 4. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van gelden voor den:._ bouw van een bijzondere school in do nabijheid der Goeman Borgesiusstr. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceeltje grond aan dén Bloemweg van N. van Staveren ten behoeve van den bouw van een hoog spanningsruimte aldaar. 6. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met -J.- Roest alhier, tot vestiging van het recht van opstal op zijn grond in Ver band met het leggen van electriol- teitskabels. 7. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet voor de electrificatie van de straatverlich ting in den Gnephoek e^i Lage Waard. 8. Voorstel van B. en W. om hun machtiging te verleenen tot het stel len van éen garantie ten behoeve van de vestiging van een publiek tele foonstation in de Ridderbuurt. 9. Vaststelling van staten van onin bare posten. 10. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van een tijdelijke onderwijzeres, belast met het onderwijs in de nut tige handwerken aan de openbare, school voor U.L.O. aan den Oudshoorn, sche weg. De rekening van het Algemeen Armbestuur onzer gemeente over het jaar 1926 sluit op de volgende cijfers: in ontvangst op 56270.66 in uitgaaf op „56122.20^ met een batig saldo van 148.46

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2