CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 8«" JAARGANG DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2208 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Opzettelijke bijvoeging. Bij Ged. Staten van Zuid-Holland is thans iri behandeling een door een lid van den Gemeenteraad van Zuid-Beij- erland ingediend bezwaarschrift tegen het besluit van dien raad tot toelating van een raadslid. Het eigenaardige van dit geval is. dat het gaat om de geldigheid of on geldigheid van één stembiljet dat be slist over de toelating van lid A. of lid B. Het bewuste stembiljet is «on langs bij de gemeenteraadsverkiezing van onwaarde verklaard omdat het een bijvoeging (onderstreping van den naam van den gekozene) bevatte. Deze beslissing werd door het hoofdstembu reau genomen met 3 tegen 2 stemmen. De Gemeenteraad schijnt zich ge makkelijker van de zaak afgemaakt te hebben, althans het bezwaarschrift tegen de toelating van het raadslid dat hierdoor verkozen werd, werd voor kennisgeving aangenomen. Voor (Jed. Staten is nu door de op- poneerende partij aangevoerd, dat do kiezer die op deze wijze zijn biljet on geldig maakte eerst uit onbekend heid met de voorschriften den naam onderstreepte en daarna op de voorge schreven wijze zijn stem uitbracht op ditzelfdë biljet. Men gevoelt, hier zit de kneep. Is dit inderdaad juist, dan zou van „on opzettelijk aanbrengen" gesproken kunnen worden, iets wat volgens do wet het biljet niet ongeldig maakte. Aan de andere zijde wijst men er op, dat de kiezer niet met dit biljet had moeten stemmen maar dit aldus van onwaarde geworden biljet had moeten teruggeven tegen een ander. Van die zijde wijst men er voorts op, dat op deze wijze omkooperij in de hand gewerkt kan worden. Waar het hier vooral op aankomt, lijkt ons van gewicht of het uitge- ipaakt kan worden, welke bedoeling de kiezer gehad heeft. Of in tijdsorde het zetten van de streep vooraf ging of volgde op de gewone behandeling van het stembiljet, doet weinig ter zake. Ged. Staten staan hier voor een zeer moeilijke beslissing omdat van deze eene stem zooals gezegd, zooveel af hangt. De aarde heeft mij weder In de Nieuwe Meerbode bespreekt A. B. R. de critiek van Dr. Bonger, de beke.nde Sociaal Democratische pro fessor, in de Socialistische Gids op het Werk van Hendrik de Man over de psychologie van het socialisme. „In 1899, zoo zegt hij, was het de Duitscher Ed. Bernstein, die in zijn „Voorwaarden van het socialisme" af rekende met het orthodoxe Marxisme, gegrondvest op historisch materialis me en klassenstrijdleer. Nu is het Hendrik de Man, die zich met scherpe wapenen tegen het Marx isme keert en het de baktanden uit breekt. Hoe hoog de S.D professor deze cri tiek op het socialisme ook schat, het boek heeft volkens hem één gebrek. Het gemoed van den schrijver drijft naar een godsdienstige levensbeschou wing. en dat is prof. Bonger niet naar den zin. Tegenover De Man gevoelt hij be- noefte uit te spreken, dat hij, hoe ouder /hij wordt en hoe dieper zijn stu dies gaan, .steeds meer overtuigd wordt van het feit, dat de economi sche maatschappijbeschouwing een Ier grootste ontdekkingen is, die ooit .loor den menschelijken geest zijn ge- laan. Daar hebben we het alweer. De economische maatschappijbe schouwing. dat is toch maar „je"! Volgens die beschouwing komt eerst iet stoffelijke, en dat stoffelijke be paalt het geestelijke. Als de menschen irmoede lijden', in kommer en gebrek ieven, dan vormt zich in hun bewust zijn de gedachte aan de een of andere ?odheid, die beschermend optreedt en le gevaren zal afwenden. Volgens deze opvatting is het 'dan »ok, dat Bebel leeraarde, dat Gen. 1 ers 7 niet moet zijn: „En God schiep ien mensch naar Zijn evenbeeld", naar juist omgekeerd: ,.En de mensch chiep God naar zijn evenbeeld". Prof Bonger wil toegeven, dat en- tele oude stellingen van Marx ietwat rehavend zijn door de geoefende cri- 'iek, maar het historisch materialis- ne blijft de kern van het socialisme, »n die kern blijft volgens hem onaan- (etast. Deze stelling houdt hij vol, als hij ie religieuze „bevliegingen" van De VTan bespreekt. Dat loopt toch op niets lit, beweert hij: „De aarde heeft mij weder" mag BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 en moet het socialisme van nu zeg gen een ieder zijn vrijheid latend om ook nog in den hemel te geloo- ven." „De aarde heeft mij weder", ziedaar de kern van het socialisme. O ja, men mag bovendien nog aan een hemel gelooven. Maar prof. Bonger vergeet, dat het geloof in den hemel zijn rechten ver liest,, als de aarde den mensch goed en wel in haar greep houdt. Ziedaar weer de oude tegenstelling.' Geformuleerd, niet door den een of anderen loslippigen socialistischen propagandist, maar door een weten schappelijk gevormd man als prof. Bonger. Deze critiek op de critiek van De Man schuift opnieuw naar voren de tegenstelling tusschen socialisme en christendom, een tegenstelling, welke door volijverige propagandisten maar liefst in de schaduw wordt gehouden." STADSNIEUWS. ZANGERSAVOND IN ZOMERLUST. Gisteravond had, begunstigd door schoon zomerweder, een uitvoering van vijf zangvereenigingen plaats, in den tuin van Zomerlust. Er stonden. 6 deelnemende vereeni- gingen op het programma, doch „Hal leluja" van Oude Wetering was ver hinderd zijn medewerking te verlee- nen. Hoewel de aanvang gesteld was op 7 uur „precies", begon men eerst te kwart voor acht. De voorzitter der Chr. zangvereeni ging „Excelsior", van Leiderdorp, de heer G. Goedhart Hz., opende met het laten zingen van het bekende Bonds lied: „Een in geest en streven". Daarna sprak hij een kort openings woord. Spr. heette allen hartelijk welkom. Waren het vorig jaar 10 vereenigin- gen opgekomen, nu was dit aantal ingekrompen tot 5. Dit was wel eenigs- zins ontmoedigend. Doch, aldus spr., laten wij het schoone doel voor oogen honden, door onzen zang God te ver heerlijken en het leven te veraange namen. Wel wordt de zang veel misbruikt, ook in Chr. kringen, doch spr. hoopt, dat de arbeid van den ring moge mede werken om de zang op een hooger peil te brengen. Daarna volgden enkele mededeelin- gen. De Chr. zangvereeniging „Hallelu ja" van Oude Wetering"was door om standigheden verhinderd mede te wer ken. In haar plaats zouden de andere vereenigingen enkele extra nummers zingen. Bijzonder werden welkom geheeten de verschillende dirigenten inet hun koor. Ook werd den heer Kulk, den eige naar van Zomerlust, voor zijn mede- king. om de zangvereenigingen in zijn tu;n te ontvangen, dank gebracht. Ten slotte heette spr. ae pers wel kom. Daarna opende spr. met gebed. Als eerste vereeniging trad op de Chr. zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" van Noordijk aan Zee, onder leiding van den heer Jac. Smit. Als eerste nummer bracht zij „Licht gef'ikker" van Leo Mens ten gehoore. Ofschoon jn dit nummertje nogal eens een voetangeltje zat, werd het zonder aarzelen en rhythmisch uitge voerd. Daarna no. 2: „Paaschzang", van J. S. Bach. Daarin trof vooral de duidelijke uit spraak, iets, wat nogal eens te wen- schen overlaat, en' waarin o.a. de loopjes der tenoren mooi uitkwamen. Als toegift kregen wij te hooren: ,,'t Reisl ed", - van J. Neumann. Ook dit koor had "de bekende kwaal, te weinig mannenstemmen. Ze hiel den zich echter goed, zoodat hun zwak te niet al te merkbaar was. De Chr. zangereenigjng ..Halleluja" van Oegstgeest, directeur de heer van Wouw, kreeg daarna het woord. Hadr eerste nummer was de „Zan- gersmarsch", van A. Trube. Dit stukje werd zoo nu en dan niet erg zuiver vertolkt. De mannenstem men, die hier overheerschend waren, domineerden te veel en klonken som tijds ruw. Ook werd niet voldoende op den dirigent gelet, zoodat men op sommige momenten ongelijk be»on. Hun tweede nummer, „De stille wa terlelie", van F. Abt, maakte wel den indruk van beter gezongen te wor den, doch dit viel moeilijk te beoor- deelen, daar dit nummertje piano ge zongen werd, en ondertusschen Het publiek, dat nota bene voor het groot ste deel uit de andere zangers bestond, •ondertusschen ergerlijk luid praatte. Ondertusschen werd door een der lo comotieven aan het nabijgelegen sta tion stoom afgeblazen, zooclat de stille waterle'ie zóó door het diverse rumoer overstemd werd, dat zij onhoorbaar wegkwijnde. Erg jammer van het mooie stukje. Als derde zangvereeniging was de Chr. zangvereeniging „Halleluja", van Leiden, directrice Mej. Tilly Leening aan de beurt. „Des Heeren huis", van J. H. Wulp werd goed gezongen. No. 2: Gezang 22, van C. L. Blom- niaert. Ook dit nummer, waarin een kleine sopraansolo voorkwam, werd goedi ver tolkt. Alleen het koraal in dit stuk had meer maestoso gezongen kunnen worden. Het klonk te „gewoon". Als extra nummer kregen wij „Het Groene woud". Dit nummer, ingezet met een vrouwenkwartet, werd pittig gezongen. Als tweede extra, nummer nog heb bekende: De dag des Heeren. Mej. Leening weet haar klein koor tje op een hoog peil te brengen. Daarna werd een pauze van onge veer twintig minuten aangekondigd. Na de pauze trad de Chr. Zangver eeniging „Excelsior", van Leiderdorp, idirecteur de heer Jac. Smit, op. Haar eerste nummer: „Heilig, heilig" werd zeer beschaafd gezongen. Als tweede nummer bracht zij ten gehoore: „Ontwaakt tot liederen der vreugde", van H. M. Keruning. Dit stukje, op de piano begeleid, werd nu en dan wat onzeker gezongen. Men had de noten nog te veel noodig.i en kon daardoor niet de noodige aan dacht aan den directeur wijden. De verdeeiing der stemmen was in dit koor goed. Met dit stemmen- materiaal valt nog wei meer te be reiken. Als laatste vereeniging stonü de Chr. zangvereeniging „Ad\endo", van Noordwijk Binnen op het programma. Ook hier weer de heer Jac. Smit als directeur. Haar eerste nummer: „Zij zullen het niet hebben", van H. Snei, werd met ge v oei voorgedragen. Als tweede nummer: „O, Herder Is raels", van Bordniansky. Ook dit werd mooi' gezongen. Uvèr het geheel werkte bij dit koor de „Vox Humana" wel wat te stent. Overigens is het koor van dien aard dat wij het gaarne nog eens hooren. De heer Jac. Smit maakt op ons den indruk van een bekwaam direc teur te zijn, die zijn drie koren de noodige beziemig weet te geven. La ten zijn koorleden goed acht op zijn (aanwijzingen geven, dan zal het ge heel nog mooier worden. Nog werden drie nummers uitge voerd door de zangvereenigingen „So li Deo Gloria", van Noordwijk aan Zee en „Advendo", van Noordwijk Binnen, onder leiding van den heer Jac. Smit, en wel: „Soli Deo Gloria", dat krach tig en statig door het verdubbelde koor werd vertolkt. „Lentelied", ook een leuk stukje. „Morgenwandeling", een melodieus en pittig stukje, dat mooi in marsch- tempo werd voorgedragen. Men hoede zich voor domineeren, daar het soms hier en daar den schijn wekte ,dat de eene vereeniging de an dere probeerde te overschreeuwen. Tot slot zong „Halleluja" van. Oegst- geest nog twee extra nummertjes. 1. „Kerstlied", van Diamant Dit kerstliedje, een mooi en teer stukje, Werd mooi en met gevoel vooi- gedragen. Vooral het met bromsterh- men gezongen gedeelte klonk mooi. Jammer, dat ait lied moest worden onderbroken door het groote rumoei, en eerst tot stilte moest aangemaand worden, alvorens men verder kon gaan. No. 2 was weer de „Zangersmarsch." van A. Trube, doch met gewijzigjden tekst. Het scheen dat dit koor nu veel beier op dreef was, tenminste, nu zat er, pit in. 'I ot slot nam de heer G. Goedhart! Hz. van Leiderdorp, die dezen avond de getiieele leiding had, het woord en dankte de aanwezigen voor de op komst, waarna gesloten werd met het zingen van den Avondzang. het is jammer, dat het schoone pogeiv van degenen, die den Zangers avond georganiseerd hebben, van de zijde van het publiek zoo weinig ge waardeerd werd, zoodat men herhaal delijk om stilte moest verzoeken. Ook mogen de in den tuin zittende zangers en zangeressen niet meezingen, met de concerteerende vereeniging, want het klinkt niet mooi, als men in zijn omgeving een tenor, iets ver der weer een alt, hoort meezinglen, natuurlijk uit de maat. Het is boven dien met beleefd. Hopen we, dat het publiek zich be tere, opdat de directeuren niet ge heel ontmoedigd wegblijven, en zoo doende zulke avonden aan het betere deel van 't publiek ontnomen worden. W. St. PROF. v. EYSINGA NAAR GENèVE. Professor Jonkheer Mr W .J. M. van Eysinga, hoogleeraar in het Volken recht alhier, zal Nederland wederom vertegenwoordigen op de algemeene verkeersconferentie, die de volgende week te Genève begint. Professor van Eysinga is eerste voor zitter der verkeerscommissie van den Volkenbond geweest en heeft ook als voorzitter der commissie voor de ka lenderhervorming en als lid der rechts geleerde commissie van advies de ver- keersorganisatie van den Volkenbond vele diensten bewezen. ONZE STATIONSCHEF EN DE PERS. Naar aanleiding van het bericht be treffende het besluit van den stations chef alhier om bij eventueele onge lukken de pers geen toegang tot de spoorbaan te verleenen, terwijl hij wel bereid was aan de journalisten inlichtingen te geven en ze zelfs naar de plaats van het onheil te brengen, heeft de Tel. zich gewend tot de di rectie der Spoprwegen, om haar standpunt te vernemen ten opzichte van het besluit van den stationschef. Ir. Kalff deelde aan genoemd blad mede, dat de directie geen aanleiding vindt om het besluit van den stations chef tegen te gaan. daar ze zijn maat regelen volkomen onderschrijft. Men meldde voorts nog aan de Msb.: De ^Telegraaf' van gisterenavond bevat een bericht uit Utrecht, waar uit zou kunnen worden afgeleid, dat de stationschef te Leiden inzake het toelaten van journalisten bij spoor wegongevallen inderdaad in den ver volge een ander standpunt zal inne men dan hij tot dusver ingenomen heeft. Naar aanleiding hiervan stelde de stationschef er prijs op te verklaren, dat voor zulk een gevolgtrekking ab soluut geen aanleiding bestaat en hij voegde eraan toe, dat hij bij even tueele spoorwegongevallen aan de pers dezelfde faciliteiten zal verlee nen, welke zij ook bij vorige spoor weg ongelukken te Leiden heeft ge noten. De correspondent van de ,N. R. Crt." en het „Vad." heeft hem echter eischen gesteld, die geen enkele sta tionschef kan inwilligen en zeker niet als het stellen van deze eischen ge paard gaat met het bezigen van een zekere^ pressie. Gewone advertentiën per regel 22'cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke rednctie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer Blnnpnland. De besrrekingen van Minister Kr.»* te Brussel. Buitenland De Noordelijke troppen in Ghina hebben Nanking gebombardeerd. Britsch—Chineesch incident U Sjanghai. Zal Cosgrave een beroep doen op de kiezers? Het FranschDuiische handels verdrag. De revolutionaire beweging in Por tugal blijkt van monarchistischen aard te .zijn geweest. KONINGINNEDAG. Op 31 Augustus a.s. zal op het Schuttersveld een Ruiterfeest plaats hebben, waarvoor de toegang koste loos is. Aan het Regimentsbureau zijn tot een beperkt aantal kaarten verkrijg baar. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de in dit Nummer voorkomende advertentie. DAGVAARDING NIETIG VERKLAARD. De kantonrechter alhier heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen den directeur van een broodfabriek te Leiden, B. van D„ die terecht had ge staan dat hij den 13den Juli des mor gens voor 10 uur niet heeft belet, dal de broodbakker G. J„ in dienst van de firma Koole Nicola Co., aan het Levendaal, waarvan verdachte het hoofd of de bestuurder is, brood heeft afgeleverd. De kantonrechter heeft deze dag vaarding nietig verklaard en zulks op de volgende overwegingen: Overw., dat art. 261 Wetb. van Straf vordering luidt: „De dagvaarding behelst een opga ve van het feit, dat ten laste wordt gelegd, met vermelding omstreeks wel ken tijd en waar ter plaatse het be gaan zou zijn; alles op straffe van nie tigheid. Zij behelst tevens de vermelding van de omstandigheden, waaronder t feit zou zijn begaan." Overw. dat uit voormelde wetsbepa ling volgt, dat de dagvaarding moet bevatten een zoodanig bepaald om schreven feit, dat de verdachte zich behoorlijk tegen de tegen hem inge brachte aanklacht kan verdedigen; dat de verdachte alzoo uit de dag vaarding zelve moet kunnen w e t e n, waarop hij zich heeft te verantwoor den, en het niet voldoende is, dat de verdachte uit het bij dagvaarding ver melde moet kunnen vermoeden, ter zake waarvan hij zich heeft te ver antwoorden; Overw. dat blijkens de inleidende dagvaarding de ambtenaar van het O M. bij dit Kantongerecht den ver dachte heeft doen oproepen ter open bare terechtzitting van 3 Augustus j.l des namiddags 2 uur, om terecht te staan dat hij heeft gepleegd wat hem bij dagvaarding is ten taste gelegd (zie boven); Overw. dat uit het voormelde bij dagvaarding gestelde niet is te lezen, terzake waarvan verdachte zich heeft te verantwoorden; dat toch in de dagvaarding niet is vermeld waarom verd. aansprakelijk wordt gesteld voor het afleveren van 't bij dagvaarding vermelde brood door den broodbezorger J. en evenmin daarin is vermeld, dat iemand, yoor wien verdachte aansprakelijk was. op een verboden tijd versch brood heeft vervoerd, zijnde bij geen op 13 Juli 1927 geldende wet op wettelijke veror dening verboden en strafbaar gesteld het vervoeren van versch brood, vóór tien uur 's morgens: Overw. dat mitsdien, nog daargela ten dat de onderwerpelijke dagvaar ding voor den rechter niet geeft een voldoenden grondslag voor het on derzoek ter terechtzitting, deze op «le voormelde gronden moet worden nie tig verklaard. De heer Th. J. v. d. Heijden, al hier, is benoemd tot deurwaarder bi} de belastingen van de gemeente Zoe- terwoude. Door de politie is in beslag ge nomen een heerenrijwiel van D. V. M., dat niet voorzien was van een belas tingplaatje Dooi Mej. P. B. is aangifte ge daan, dat haar rijwiel gistermorgen in botsing is geweest met de auto van D., bestuurd door S. De wielrijdster kwam uit de Vrouwensteeg en wilde naar de Lange Mare gaan, terwijl de auto precies uit de tegenovergestelde •richting kwam, met het gevolg dat zij op den hoek tegen elkaar botsten. De voorvork van het rijwiel werd vernield. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: K. van Stralen, jm. en A. M. Klinkhamer, jd.; J. v. Ulden; jm. en K. Zandvliet, jd.; A. C. Nie- meijer, gesch. en E. de Ruiter, gesch.; P. J. Otten, jm. en M. Th. Funke, jd.; B. Slegtenhorst, jm. en C. Petie, jd.; J. J. Schild, jm. en A. de Groot, jd.; H. Florisson, jm. en J. M. de Wit, jd.; G. C. J. Radius, jm. en A. Neute boom, jd.; H. B. Moraal, jm. en H. Ver- meij. jd.; K. T. de Haan, jm. en F. W. v. Rijkom, jd.; J. Bleijie, jm. en S. de Tombe, jd.; G. N. Terlouw, jm. en J. A. Overduin. BINNENLAND. MINISTER ANSEELE NAAR VLISSINGEN. Naar Belga uit'Brussel seint, meldt de Soir, dat Minister Anseeie gister morgen naar Vlissingen is vertrok ken, waar hij ter plaatse Üen loods- dienst zal bestudeeren. STORMRAMP 1927. Het Nationaal Steuncomité Storm ramp 1927 is thans met zijn voorbe- reidingswerk bijna gereed. Ten einde te kunnen weten hoever het met het toekennen der schadever goeding binnen de grenzen, die rede lijkerwijze gesteld kunnen worden, mag gaan is het noodzakelijk te we len over welke bedragen beschikt kan worden. Daarom herhaalt het Comité het vroeger reeds aan Gemeentebesturen, Corporaties of particulieren gedane verzoek om de gelden die nog niet verantwoord zijn te storten bij de As- sociatie-Cassa te Amsterdam (Giro nummer 8065) op naam van den Pen ningmeester, den heer F. J. M. van Ogtrop of zoo dit nog niet mogelijk is, aan het secretariaat Dr. Kuyperstraat 8, Den Haag, te willen berichten, wel ke sommen reeds ontvangen zijn. INVALIDEN EN HULP BEHOEVENDEN. De commissie, die destijds door de vergadering, belegd door de Besturen van den Ned. Blindenbond, den Bond van Invaliden, de Landelijke Vereeni ging van Ongevals-Invaliden, de Blin- oenvereeniging „Caecitas" en den bond van Mobilisatie-Invaliden en

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1