CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN NUMMER 2207 ANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Een zware beschuldiging. Het Volk voert nog steeds een veld tocht tegen de Directies van sommige bedrijven. In sommige gevallen moeten wij in derdaad deze actie gelijk geven. Bijzonder opvallend is wel wat nu weer te Weesp schijnt voorgekomen te zijn. Daar werd na een bespreking in een geheime raadsvergadering de Di recteur der Gasfabriek geschorst. Het Volk publiceert nu een brief van ze keren heer Van der Stel van den vol genden inhoud: „B. Leffef (de Directeur) heeft steeds de 10 pet. korting van Wilson genoten en Indien op de faktuurs van_ Elster geen 15 pet. korting van 't bruto be drag is afgetrokken, heeft hij ook deze 15 pet. in den zak gestoken. Is 5 pet. afgetrokken, dan heeft hij zelf 10 pet. opgestreken. Berghuys „geeft" 25 cent per ton ko len een den direkteur, en dan ben ik er van overtuigd, dat Leffef er nog ex tra opgelegd zal hebben. Dat bij onderhandsche aanbesteding de oven aan Bürgemeister is gegund, zegt niets. Het is de gewoonte, dat bij eenige leveranciers wordt aange-' vraagd en met ieder van hen ze knoeien allen wordt afgespro ken een zeker bedrag voor den direk teur er op te leggen. Door meer dan bij één prijs aan te vragen worden dc gemeentebesturen om den tuin geleid en stellen vertrouwen in den direk teur. t Indien ik inzage had van faktuurs, prijskouranten en, opgave der- ver schillende leveranciers, zou ik kunnen aantoonen, dat hij bij iedere bestel ling in de eerste plaats aan zich*ze!f denkt." 't Is een zwarë beschuldiging. Maar 't is ook een vingerwijzing om met de Overheidsbedrijven voorzichtig te zijn. V Een jaloersche buurman. Onder den sensationeelen kop van „De struikroover is menschelijker' ageert Het Volk tegen een aanschrij ving van den Minister van Oorlog aan de verschillende korpsen waar mili ciens voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. „In deze aanschrijving dan ,zoo heet het, worden de meerderen „met na druk" herinnerd aan hun plicht (en het gevaar voor bestraffing bij het na laten ervan, o Glasius!) om tot hand having van een goede krijgstucht, zoo in als buiten dienst, niet te schromen, indien dit onvermijdelijk is. al de hun ten dienste staande machtsmiddelen ook te gebruiken. De politietroepen, de katholiek-ko ningsgetrouwe toezichthouders op los se tunieken en dgl„ moeten weliswaar him dienst op zoo weinig mogelijk op vallende wijze verrichten, dit mag echter niet tot gevolg hebben, dat het verschijnen van de politietroepen in het openbaar wordt tegengegaan ten einde de gevoelens te sparen van de slechte elementen, die aanstoot nemen aan de aanwezigheid van een ieder, die aangewezen is om het gezag .te handhaven. De „meerderen" worden verder ver maand, aan onlusten zoo spoedig mo gelijk een einde te maken. Men wachte niet te lang, krachtig optreden wordt steeds moeilijker, hoe langer men wacht. Eischen van oproerlingen om eerst te confereeren, arrestanten los te laten, een onderzoek bij te wonen, enz. moeten steeds onvoorwaardelijk worden afgewezen, zij zijn onvereenig- haar met het begrip krijgstucht. Wanneer het .ihandhaven van de tucht bij samenrottingen aldus gaan de „aanwijzingen" verder van militairen het gebruik maken van de vuurwapenen dreigt te vorderen, moet de meerdere, die dezen maatregel zal gelasten, daaraan een duidelijk bevel om uiteen te gaan. met waarschuwing dat geschoten zal worden, doen voor afgaan. Waar zulks redelijkerwijs on verwijld mogelijk is, zal onmiddellijk voor het bevel om uiteen te gaan, eeni ge malen het hoorn-, trompet-, of trom signaal „geeft acht" worden gegeven. Indien echter wettige zelfverdedi ging of andere omstandigheden het onmiddellijk gebruik maken van de vuurwapenen vorderen kunnen zoowel het signaal als het bevel achterwege blijven." Men zou zoo zeggen, wat is daar nu voor barbaarschheid aan? Dat er orde en tucht moet zijn spreekt toch van zelf! Naast deze ordemaatregelen wer den allerlei gunstige bepalingen voor een dragelijk verblijf onder de wape nen gomaakt. ïfei* krijgt dan ook het gevoel, bij het lezen van d.eze beschouwingen, dat Het Volk zich in de positie ziet van den jaloerschen buurman, wiens tuin door iedereen vertreden, met puin be dekt en ongespit ligt, naast dien van een ander, waar de heining in orde is, waar goed gemest en gespit is, en waar geurende rozen en frissche groen ten den arbeid loonen. Wij gelooven, dat de houding van de S.D.A.P. die dit jaar toch weer geen ontwapeningsdefnonstratie kan geven, en daarom met leede oogen een orde lijke legeroefening tegemoet ziet, met dezen jaloerschen buurman wel eeni ge overeenkomst heefh STADSNIEUWS. STORMRAMP-COMITé, Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: Van den penningmeester van het Nieuwe Tooneel ƒ17.25; gecollecteerd in de Hoogl. kerk bij Ds. Hymans op 7 Augustus van N. N. ƒ1.50; van Onze Nicht H. N. te Grand Rapids. Amerika 1eerder kwam nog in N. v. W. 10, en v. H. ƒ10. InXhtaal werd tot nu toe afgedragen aan het Nationaal Steuncomité te 's- Gravenhage een bedrag van 11.500. Giften worden nog gaarne ingewacht Dij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer. Plantsoen 49 Lei- flen, postgiro No. 57471. DE HUISZOEKINGEN BIJ DE INDONESfëRS. Nederlandsche medewerkérs van In dische bladen brengen eenige nadere bijzonderheden omtrent de aanleiding tot het doen van huiszoekingen bij in- landsche studenten te Leiden en Delft; détails, welke wij hier te lande niet vermeld vonden. Volgens den Haagschen medewerker der „Java-Bode" is de indruk van menschen, die geacht kunnen worden op de hoogte te zijn, dat de Engelsche regeering de onze heeft gewaarschuwd, dat ook in ons land een agent der Komintern aan het werk was, en dat men eenigen tijd heeft noodig gehad om uit te vinden in welke richting het communistische Russische geld werd aangewend. Het is nog te vroeg concludeert de briefschrijver om reeds een oordeel te formuleeren over de vraag of inderdaad een propaganda is ge voerd, die onder het bereik van de Strafwet valt. Maar het tot nu toe openbaar gemaakte, is wel een ge duchte tegenvaller voor de vele men schen van goeden wille, voornamelijk uit de kringen van vroegere Indische ambtenaren, die, evenals ik dat reeds tal van jaren geleden in deze kolom men deed, steeds hebben aangedron gen op het zenden naar Nederland van jongelieden van voornamen huize uit de inlandsche samenleving. De correspondent te Amsterdam van hetzelfde blad schrijft nog: ,,De voortdurend in heftigheid toe nemende uitingen der Indonesische vereeniging in haar orgaan „Indo nesia Merdeka", met bedreigingen tegen het Nederlandsche gezag, heeft de justitie aanleiding gegeven in te grijpen, ook omdat het geen geheim was, dat deze studeerende jongelui betrekkingen onderhielden met de felste communisten in Indië en ge bleken was, dat ze hadden meege daan aan een door de communistische partij alhier belegde vergadering op den dag van de begrafenis van Van Heutz, bij welke gelegenheid gepro testeerd werd tegen „De nationalis tische en militaristische propaganda, officieel gevoerd ter gelegenheid van de overbrenging van het lijk van den beul van Atjeh!" Een vertegenwoordiger van de Indonesische vereeniging heeft op die vergadering zijn volle instemming met het protest betuigd en daags daarna is toen de inval gedaan." Intusschen duurt het onderzoek van het in beslag genomen materiaal voort en worden nog steeds de gangen der jonge heethoofden nagegaan. Kort na den inval, welke de justi tie den lOden Juni bij de Indonesische studenten alhier heeft gedaan, heb ben wij gemeld, dat de justitie ook be slag had gelegd op de hun per post toegezonden wordende corresponden tie. Wij vernemen thans, dat deze ge rechtelijke censuur nog steeds niet is opgeheven en dat de studenten hun brieven e.d. nog. steeds ontvangen, voorzien van het kenmerk, dat zij op rechterlijk hevel geopend zijn. BUURTVER. ZUIDERKWARTIER". Maandag hebben een 150-tal jongens en meisjes van 614 jaar van de Buurt- vereeniging Zuiderkwartier hier ter stede hun vacantie-uitstapje gemaakt. In den morgen kondigde het wappe ren van de vlag op een der hooge perceelen in de Lindestraat het door gaan van het feest aan, en hoewel het weer zich niet bijzonder mooi liet aan zien was er in de Lindestraat omstreeks 8.30 al een heele drukte van joelende uitgelaten jongens en meisjes waar te nemen. Om 8.45 werd aangetreden en de kinderen in groepjes ingedeeld. Ook van de ouderen die wenschten mee te gaan was een aparte groep gevormd, waarvan door plm. 35 ouders gebruik werd gemaakt. 't Was een heele stoet van lachende, blijde gezichten, die klaar stond om af te marcheeren toen zich geheel onver wacht een zeer aangenaam incident voordeed. Namens een commissie, uit de leden gevormd, trad Mej. Dingjan naar voren en bood met een hartelijke toespraak het bestuur der Buurtvereeniging een vereenigingsvlag aan. De Voorzitter, de heer Sjerp, dankte namens „Zuiderkwartier" voor een dergelijk spontaan bewijs van medele ven en sympathie met de vereeniging. De vlag zelve is meer dan keurig van Leidsch Blauw vervaardigd, plm. 1.60 lang en 1.10 breed en draagt als sym bool een opgaande zon waaronder de naam en plaats der vereeniging ruim in goud zijn uitgevoerd. Om 9.30 vertrok het gezelschap in echte feeststemming per extra tram naar den Haag. Het weer was intusschen opgeklaard en met een klein zonnetje wandelden we in optocht langs verschillende be zienswaardigheden, terwijl er ook eenige bezocht werden o. m. het Mesdagmuse um. De indruk dien het Panorama van Scheveningen op de kinderen maakte was zóó treffend, dat enkele kleuters vroegen waarom we niet op het strand gingen. Een keurige explicatie bracht hun echter aan het verstand het groot ste schilderwerk door Mesdag e.a. tot stand gebracht. Vandaaruit ging het door de Sche- veningsche boschjes naar .,De Bataaf". Daar is gedraaid, gewipt, gehobbeld en gerodeld naar hartelust, de kinderen genoten en hebben zich de verschillen de tractaties van limonade, melk, biscuit en chocolade best laten smaken. Ter afwisseling werden poppenkast en goocheltoeren vertoond. Van hieruit ging het naar Scheve ningen het eindpunt van het uitstapje. Ook hier werden verschillende tracta ties verstrekt alslimonade, b-scuit en chocolade en na nog aan het strand te hebben vertoefd, vertrokken de kin deren omstreeks 7 uur braaf moe maar voldaan en tevreden over het genotene, per extra tram weer huiswaarts. Bij onze aankomst te Leiden pl.m 8 uur, stond het muziekgezelschap „Nieuw Leven" gereed, om langs een kleinen omweg de feestvierende jongens en meisjes huiswaarts te geleiden. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van den Nederland- schen Leeuw prof. dr. W. A. Kuenen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. HET MOTORONGEVAL BIJ DE HAAGSCHE SCHOUW. De toestand der beide gewonden van het motorongeluk bij de Haagsche Schouw, die in liet Diaconessenhuis alhier verpleegd worden, is iets voor uitgegaan. Het levensgevaar blijft ech ter nog bestaan. DIERENMISHANDELING. Tegen/ J. D. is proces-verbaal opge maakt, omdat hij aan een hond een harden schop gegeven had. zoodat het dier vrij ernstig letsel bekwam. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten waarvan de afzenders on bekend zijn, terug ontvangen in de le helft van de maand Augustus 1927. Brieven Binnenland. Admi raal, Mej. T., Limmen. Bock, Zuster L. de, Directeur Werkloosheid verzekering en Arbeidsbemiddeling, Haag. Drimmeien, Fa. J., Rotterdam. Gerards, D., Daag. Inspecteur van Politie, Katwijk. Leeuwen, J. v., Oos- terwijk. Paula Perl, Leiden (2 stuks). Raad van Arbeid, Leiden. Rademaker's Cacao- en Chocoladefabriek, Haag. Rouma Co., Amsterdam. Ruder Zn., Haag. Sampion, J., Scheveningen, Zand- stra, Sneek. Briefkaarten Binnenland. Apon, W. P., Velseroord. Bemmel, Wed. v., Buijs, Mej. B., Hilver sum, Coole, Mej., Griep, B, Am sterdam. Groot, To de, Haag. Haarlem, v. d., Leiden. Koopman, V. J. Alkmaar. Fam. Petiet, Den Haag. „De Regen- halers" Kamp. Wolfheze. Slingerland, P., leiden. Urban, Mej. Th. W,, Haag. Vannette, Scheveningen. Brieven Buitenland. Bureau du Serne Social a la Hospital, Paris. Pijnaker, J.f Aachen. Waffenschwied, Mannheim. Briefkaarten Buitenland. Bahr, Lindau. Fam. Kat, Soerabaja. Kunig, Wien. Lauwers, J. Antwerpen. Noswetter Ferenc, Budapest. Schuma cher, Fraul., Bonn. 5 briefkaarten zonder adres. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeeïingen, dubbel tariei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Prins Hendrik te Berlijn. Te Leidschendam is de graanmale- rij van Blonk Zoon verbrand. Buitenland. In den Ierschen Dail is de motie van wantrouwen tegen Cosgrave met 1 stem meerderheid verworpen. De zaak Sacco en Vanzetti voor het Hooggerechtshof. De aardbevingen in Turkestan doren voorl. rentuin) geeft op de gebruikelijke wijze het Comité een feestconcert en verschillende vertooningen. Voorts zal des avonds van gemeen tewege op het Malieveld het gebrui kelijke vuurwerk worden ontstoken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Cornelis. zv. P. de Ruiter en H. den Uijl Gijsbert, zv. G. Verschoor en J. Koelewijn Frederika Maria, dv. B. H. Oudenbroek en F. E. Leen heer Jannetje, dv. C. van Zeist en G. Koppeschaar Francisca Maria, dv. H. den Ouden en C. van der Goes Willem Pieter, zv. M. Koolhaas en J. Nolles Wilhelmina Gerarda, dv. M. W. F. de Bolster en G. P. Felix Franciscus Theods. Johan, zv. F. T. Goddijn en E. C. Peeters Hendrik, zv. J. C. Hensen en M. C. Vermont Gijsbs. Wilhs. Leons., zv. L. J. v. Vel- zen en W. M. v. Leeuwen Hendricus Gers., zv. J. J. Bontje en C. G. A. de Groot Willem Fredk. Corns., zv. P. Lugthart en E. C. Kret Cornelis Jo hannes, zv. C. v. Daal en en J. de Zwij ger Isaac, zv. G. Polane en F. Arnol- dus Mecheltje, dv. H. J. de Jong en M. Visser Henriëtte Louise, dv. J. de Bree en M. E. M. van Dam Ha- zina, dv. C. Zwanenburg en H. van der Boon Hendrica Johanna, dv. A. Prins en H. J. Schimmel Guurtru- dia Clazina. dv. G. A. Sassen en J. L. M. de Vrind Johanna Christina, dv. A. Woerdenbach en J. Erades Susanna Catharina, dv. A. van der Spree en M. van der Heemst Wil lem, zv. J. Neuteboom en C. Colpa Wouter Jan, zv. W. J. Holverda en M. G. Molenaar Hermanus, zv. D. v. d. Berg en H. C- Martijn Maartje, dv. C. van der Meij en A. v. d. Meij Johanna Maria, dv. W. Verhoef en E. J. de Jong Mijneveld Theods. Johs., zv. M. T. Mulder en A. van Deursen Elisabeth, dv. A. v. Laarhoven en .H. C. Klaassen Hendrik, zv. H. Singer- ling en J.' M. Buitendijk. Overleden: G. de Bruijn, man 63 j. M. A. Vink. dr. 6 d. I. Staal— v. Loon, vr. 55 j. A. de Kievit-Maas kant, vr. 49 j. W. de Jong. dr. 2 j. H. de Water, wedr. 91 j. P. C. Bon netNeuteboom, vr. 64 j. M. J. Pee tersde Bruin, wede. 65 j. Door de politie zijn te Rotterdam aangehouden een tweetal minderjari gen uit Lisse, een 16-jarige jongeman en een 15-jarige jongedame, die sa men de wijde wereld waren ingetrok ken. Door de Leidsche recherche is aangehouden G. de W.. zonder vaste woonplaats, die te 's-Gravenhage een klein bedrag had verduisterd. BINNENLAND. DE AANSTAANDE VERJAARDAG DER KONINGIN. Omtrent de plannen van het Haag sche Comité voor volksfeesten voor de viering van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage, wordt ntedegedeeld, dat met mede werking van de Maatschappij „Zeebad Scheveningen" een strandfeest ge geven zal worden ten Z. van het wan- delhoofd. O. m. zal er een wedstrijd worden gehouden in het maken van zandfiguren. Op het terras van het Kurhaus is muziek. Van de brug van het wandelhoofd zullen luchtballons worden opgelaten. Een gedeelte van de Kurzaal, waar een kindervoorstel ling wordt gegeven, is ter beschikking van het Comité. Op het feestelijk versierde terrein voor het zwembad in het Zuiderpark zal zich een muziekcorps doen hoo ien, terwijl op verschillende podia de kinderen vertooningen zullen kun nen zien. Voor de kleintjes komt er een poppenkast. Het is de bedoeling, dat op het terrein ook wedstrijden worden gehouden, o.m. een vlieger wedstrijd. De uitvoering en voorstelling in het Zuiderpark zijn voor een ieder toe gankelijk. In den tuin van het K. L. B. G. (Die- VEE-TENTOONSTELLING. B. en W. van Den Haag deelen den Raad mede, dat het Comité -van voor bereiding voor de in 1928 te Den Haag te houden tentoonstelling van rundvee, paarden, schapen, varkens en geiten den steun der gemeente heeft verzocht in dien zin, dat de ge meente een tribune voor plm. 1700 personen op het Malieveld ter be^ schikking zal stellen. De kosten hier van worden voor de gemeente op 15.000.begroot. B. en W. zijn van meening, dat deze steun behoort te worden verleend. De Nederlandsche regeering is voor nemens, met inzendingen, afkomstig uit Rijksinstituten voor den landbouw deel te nemen, en de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bovendien financiëelen steun toegezegd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de tribune nog voor andere doel einden ter plaatse tijdelijk kan ge bruikt worden. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS WET. Aan het overzicht van"de ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdoms wet 1919 toegestane renten ontleenen wij Op 1 Juli 1927 werden 8388 wedu- wenrenten en 9207 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet geno ten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 59741 per sonen in het genot verkeerden van -een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week Voorts genoten 17333 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzeke ring, geregeld in de Ouderdomwet 1919, waren op vorengenoemden da tum 114.005 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. UTRECHT EN JUTPHAAS. Het lid der Provinciale Staten van Utrecht de heer Vermooten (AR.) heeft de volgende vragen gesteld aan Ged. Staten dier provincie-, le. Hebben Ged. Staten kennis ge nomen van het feit, dat het Gemeen tebestuur van Jutphaas het houden van een kermis op den rand der go- meente Utrecht op alle manieren be vordert, hoewel de gemeenteraad van Utrecht in den loop van dit jaar in overeenstemming met bericht en raad van het college van B. en W. met alge- meene stemmen besloot, niet te treden in een verzoek om wederinvoering der kermis? - 2e. Hebben Ged. Staten eveneens kennis gekregen van de stellige berich ten als zou het Gemeentebestuur van Jutphaas medewerking verleenen aan de stichting van een concurreerende groenten- en vruchtenveiling dicht in de nabijheid van de nieuwe veilings terreinen. die het gemeentebestuur wan Utrecht bezig is voor de sinds ja ren in die gemeente bestaande groen ten- en vruchtenveiling aan te leggen? 3e. Indien Ged. Staten van dit feit, respectievelijk van deze berichten, ken nis namen, kunnen zij dan mededee- len of zij een dergelijk optreden van een gemeentebestuur in overeenstem ming achten met de eischen van goe de nabuurschap en bevorderlijk aan de rust en den richtigen gang van za ken? Het antwoord van Ged. Staten op deze vragen luidt als volgt: 1. Dat het gemeentebestuur van Jut phaas het houden van een kermis op den rand der gemeente Utrecht op al le manieren bevordert, is ons niet be kend. 2. Ons college heeft geen bericht be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1