CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer beslaat uil TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. a»,e JAARGANG NUMMER 2205 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post pet kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Pornogralie. Zoo heeft onlangs Henri Borel een boek genoemd, geschreven nog wel door een jonge dame, Mej. Alie Sme ding. Het is ontstellend, dit getuigenis. Ontstellend ook. dat z00 iets gretig verslonden wordt door jongens en meisies. Ontstellend ook dat schier niemand het met Henri Borel eens is. Hij zelf constateert dit aldus: Toen ik onlangs in het Vad. den ro man ,,Een Zondaar" van Alie Smeding besprak, wist ik vooruit, dat ik daar. heel wat over te hooren zou krijgen Hetgeen ik dan ook te hooren kreeg, bewoog zich tusschen twee uitersten. Eenige brieven van abonné's verweten mij. dat ik in hun dagelijksche blad Over zulke smerige dingen had ge schreven, in plaats er over te zwijgen omdat men over dergelijke vuiligheid niet schrijft. Ziehier één der uitersten En sommige literaire cVitici let wel critici, op wie de plicht rust, het pu bliek voor te lichten verweten mi.i heftig dat ik al die viezigheid porno grafie had geleemd, en constateerden met nadruk, dat Een Zondaar een goed. een voortreffelijk kunstwerk was. En ziehier het andere uiterste. Dit laatste vind ik nu als verschijn sel namelijk, wel te verstaan uiter mate belangrijk, omdat het, om zoo te zeggen, de litteraire mentaliteit van een deel onzer voorlichters over kunst blootlegt. Het gaat hier om zeer ge wichtige dingen, en daarom ben ik blij dat ik bovengenoemd Vaderland-ar tikel heb geschreven, en kom ik er in een apart artikel nog eens op terug". Verder geeft hij enkele opmerkingen weer van kunstcritici die het met hém nie- eens waren. Een er van, Frarl< Coenen zegt van het boek van Mej. Smeding: Zoomin als men van vuile voeten spreekt, 'zoomin spreekt van van zin lijkheid en geslachtsdrift in net gezel schap en het zal wel zijn goede reden hebben. Immers ook zonder gezelschap ook alleen en tegenover zichzelven, zal het vejen, mannen als vrouwen, innig pijnlijk zijn zich zoo genadeloos ero tisch geanalyseerd te zien, als in Alie Smeding's boek geschiedt Is zoo dan de waarheid van de gewone liefde en het gewone huwelijk? Deze volmaakt ongeestelijke begeerte des mans, deze vulgaire prostitutie bij de vrouw? Be staan zoo zeven achtsten van onze maatschappelijke verhoudingen en doen wij niets dan mooie namen ge ven aan wat gemeenlijk enkel zuivere dierlijkheid is? Dierlijkheid van drif ten, van geslachtsdrift en baatzucht? Dan zijn we toch wel heel wat minder verheven dan wij gedacht hadden en loopen onze waardeschattingen en on derscheidingen naar ras en stand en beschaving hopeloos in de was". Wij zeggen met Borel, neen, God dank. zoo is het huwelijk nog niet ver laagd. Geen dierlijkheid, maar echte zelfovcrgevende liefde siert nog het grootste deel van de echtverbintenis sen. Al zal menig echtgenoot met zelfaanklacht voor God moeten nade ren, toch mogen hij en zij God tevens danken, dat Hij voor dierlijkheid be waarde. s Maar dat er schrijvers en".schrijf sters zijn, die in een boekwerk zoo.iets durven uitbrengen is vreeselijk. Alie Smeding zelve heeft in Morks' Magazijn Borel verweten, haar „uitge jouwd" te hebben, en heeft met na druk daarbij verklaard, dat de nood en de misère van tal van huwelijken als het door haar in De Zondaar be schrevene. haar drongen tot haar ro man. Zij zag hierbij oveV het hoofd, zegt de heer Henri Borel dat ik absoluut niets heb tegen het „on derwerp", het inderdaad zeer serieuze (reeds meer behandelde) onderwerp van een ongelukkig huwelijk, waaraan de koude seksueele onverschilligheid en het egoisme der vrouw schuld zijn. Ik heb alleen geprotesteerd tegen de „manier waarop", tegen de beestachtig rauwe, met zekere ongezonde voor keur tot in de uiterste viezigheden ge detailleerde beschrijvingen, en de, voor de tendenz van dat onderwerp abso luut overbodige vuile moppen van het geméénste allooi. Wij kunnen instemmen met het oor deel van den heer Borel, aan het slot gegeven. Het wordt tijd, dat de lezende men- schen eens gaan beseffen, wat toon aangevende critici onder „kunst" ver staan. De door mij boven aangehaalde citaten toonen helder, aan, dat de meest dé-g$ütanteviezigheid, mits zij *%rsar" is, door hen daaronder /egrepen wordt. Wij voegen er aan toe dat het noodig is dat onze Christelijke huisvaders gaan toezien op de neutrale pers, die, in haar Zondagsbladen vooral, derge lijke beschouwingen ten beste geeft. Ook daarom moet onze eigen pers de plaats innemen, die haar toekomt. STADSNIEUWS. ONZE STATIONSCHEF EN DE PERS Wij teekenden Zaterdag bij het be richt van den Correspondent van het Vaderland aan, dat genoemde mede- deeling wel een beetje overdreven kon zijn voorgesteld. Ons was nimmer een onwelwillende bejegening te beurt ge vallen. Naar aanleiding van genoemd re laas meldt de correspondent der Maasbode thans: Naar aanleiding van bovenstaand artikel deelt de Leidsche stations chef, de heer v. d. Born, ons mede, dat er van een veranderde houding zijnerzijds tegenover de pers absoluut geen sprake is en dat het artikel een gevolg is van de weigering zijnerzijds aan den verslaggever van beide bladen (N.R.Crt. en Vaderland) om hem des morgens te half negen toe te laten op het terrein, waar des nachts om half 2 twee locomotieven elkaar hadden aangereden en waar niets meer te zien was, terwijl hij, de chef, druk doende was om te zorgen, dat het ver keer tusschen Rotterdam en Amster dam zoo spoedig mogelijk werd her steld en hij dus niet met den journa list kon meegaan. Wanneer hij van houding veranderd is, dan, zoo verzekerde de chef ons, treft dit niet de pers in haar geheel, doch alleen den correspondent van beide bladen, die hem eischen stelde, welke geen enkel stationschef kon in willigen. Ook in het vervolg, aldus zeide ons de stationschef', ben ik bereid bij on gevallen de pers in de gelegenheid 3 stellen haar functie naar behooren te verrichten, voor zoover dat met de be langen en de voorschriften van den spoorwegdienst vereenigbaar is. Dit heb ik, aldus de chef, den ver slaggever, die mij zijn copie nog voor af heeft laten lezen, ook meegedeeld. En daarom is het mij, aldus de heer v. d. Bom, onbegrijpelijk, hoe hij er toe komt te schrijven, zooals hij heeft gedaan. Het geheele verhaal is van zeer tendensieuze strekking. Zij- nerzijdst gaf de chef nogmaals de ver zekering, dat hij zijn houding tegen over cle pers niet heeft gewijzigd en zich tegenover den verslaggever van béide bladen niet in het verband, waarin hij zulks geschreven heeft, heeft uitgelaten. De stationschef voegde hieraan nog toe, dat d^ verslaggever van heim„ voorrechten verlangde, die hij aan niemand kon toestaan en liij heeft hem dan ook t geantwoord, alle jour nalisten op gelijken voet te zullen be-, handelen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. In de volgende maand zal bij de rechtbank te 's-Gravenhage in behan deling komen een eisch tot terugbe taling van gemaakte onkosten, die een der slachtoffers van het spoor wegongeluk van de Vink bij de spoor- 'wegdirectie heeft ingediend. De direc tie heeft aangeboden van deze reke ning twee vijfde deel te vergoeden, waarmede de belanghebbende geen genoegen heeft willen neanen. DIAMANTEN JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer H. Sin- geling den dag, dat hij 60 jaar als wever in dienst was bij de firma v.h. Gebr. van Wijk Co. alhier. De jubi laris werd 's morgens ten kantore van de firma ontvangen, waar hij harte lijk werd toegesproken. De heer van Wijk wenschte hem geluk met zijn zeldzaam jubileum; van af zijn 9en jaar is de heer Singeling hij de firma in dienst geweest. Als geschenk werd h<etm een portemonnaie met inhoud aangeboden Ook het personeel liet zich niet on betuigd en bood den jubilaris een mooie lampekap aan. Van talrijke vrienden en kennissen kwamen nog gelukwenschen binnen en van bloemen werd de feesteling rijk voorzien. GEREF. GEMEENTE. Door den Kerkeraad der Geref. Ge meente alhier werd, ter voorziening in de vacature Ds. W. den Hengst, het navolgende tweetal opgemaakt: Ds. A. de Blois te Dirksland en Ds. M. Hof man te Krabbendijke.- GR. v. Z. „HET OOSTEN". Wedvlucht vanaf Mons (België) op Zaterdag 13 Augustus. Afstand 202 K. M. De vogels zijn 12 uur vrijhei-' gesteld en bereikten hun hokken als volgt: 1. G. Jongeléen 3.20.2; 2. A. Faber 3.25.15; 3. H E Christiaanse 3.28.13; 4. J. Boekkooi 3^28.49; 5. G. Jongeleen 3.29.17; 6. A. Faber 3.30.10; 7. H. E. Christiaanse 3.30.40; 8. idem 3.34.0; 9. idem 3.36.21; 10 A. Faber 3.39.27; 11. J. Kooreman 3.43.26; 12. H. E. Christiaan se 3.43.48; 13. A. Faber 3.51.6; 14. J. Kooreman 4.2.52; 15. J. Boekkooi 4.19.3. PARK-CONCERT. Het programma voor hetConcert in het Kooipark op Dinsdag a.s. 8 uur, luidt: 1. „Alte Kameraden", marsch, Teike. 2. Ouverture „Der Haweschacht", Holstein. 3. „Atmospheric", wals, Gung'l. 4. Balletmuziek uit „Faust", Gounod. 5. „Anno nuovo, vita nuovo" Cos- setti. 6. „Chere Amie", wals, Musgrave. 7. Schutterij-marsch, Geijp. Te Utrecht slaagde voor het examen Engelsch L. O. de heer F. R. Doornbos, alhier. Zaterdagmorgen te 11.15 uur zijn op de binnenplaats der Morschpoort- kazerne de reserve tweede luitenants van het 4e Reg. Inf. Susan en Muis winkel door overste Brandt als zoo danig beëe.digd. Door A. J. v. d. B. is aangifte ge daan, dat van zijn woonschip, liggende in den Rijnsbur'gersingel, zijn ont vreemd een paar sokken en een kin dertrekwagen. Gisteravond is op de Haarlem merstraat bij de Mon-Père-kerk de tram van de de H.T.M. gederailleerd, doordat de achterste wagen niet over den wissel kwam. Het verkeer had 1 uur vertraging, van 10 tot 11 uur. De Alphensc.he heilssoldaat J. V., die een vrouwelijke heilssoldate thuis bracht, kreeg gisteravond op de Pape gracht van den Laidenaar v. d. T., die de zon niet in 't water kon zien schij nen, een drietal stompen tegen het hoofd. Door baldadigheid is een hek in de Koppenhinksteeg vernield. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Ursulasteeg in een ruzie de 39-jarige grondwerker L S. met een mes in zijn hoofd gesto ken, waarschijnlijk door zekeren W. F. De gewonde moest naar het zieken huis geleid worden, waar hij verbon den werd. Bacchus schijnt aan 't geval niet vreemd te zijtf geweest. Gistermorgen half acht is bij de Witte-Poorts-kazerne een auto tegen een muur aangereden, waardoor het voertuig ernstig beschadigd werd. Gistermiddag half zeven is op de Haven de 4-jarige J. v. d. V. aange reden door J. D. Tegen dezen wiel rijder is proes-verbaal opgemaakt, aangezien hij te hard reed en daar door schuld aan dit ongeval had. Het kind bekwam een bloedende ontvel ling aan den artm, doch kwam er ove rigens nog al goed af. In de afgeloopen week zijn in de Stedelijke Werkinrichting opgenomen: 192 volwassen personen en 6 kinderen, totaal 198 personen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: C. J. F. Dolk, jm. 40 j. en A. T. Mi: KLlaverwijden, jd. 24 jaar. J. E. M. Veeren, jm. 26 j. en M. Th.Godldijn, jd. 28 j. H. dö Mooy,_ jm. 25 j. en M. A. A. Gejjs- man, jd. 22 j. G. Teske, jm. 24 j. en M. Verbiest, 24 j. D. J. v. Weizen, jnt. 25 j. en C. Werkhoven, jd. 22 j. H. Lagerwij, jm. 28 j. en P. Pijnaker, jd. 23 j. T. Oostveen, jm. 25 j. en G. Era,- Idus, jd. 23 j. P. J. Wagenaar, jm. 27 j. en J. A. v. Wijk, jdl 28 j. M. Jong bloed, 24' j. en S, M. Vermeif, ja'. 24 j. C. J. den Edel, jm. 22 j. en ML Frie- seina, 23 j. L. Planjer. jm. 27 j. en B. E. Schreuder, jd. 23 j. J. C. P. v. Oijen, jm. 36 j. en E. F. v. Bruggen, jd. 32 j. BINNENLAND. DE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Uit Oslo wordt d.d .13 dezer gemeld: Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana met gevolg hebben hedenmorgen Fefor verlaten en zijn per auto vertrok ken naar Böverdalen. Vandaar zullen zij de reis deels loopend en deels rij dend in een carriole naar Bygclin in Jotunheimen voortzetten, waar zij a.s. Dinsdag zullen aankomen en ongeveef- een week zullen vertoeven. Daar zal Prins Hendrik zich bij de Koningin en de Prinses voegen. He: weder was heden prachtig en is voortdurend mooi geweest, uitgeno men twee regendagen Nader wordt nog gemeld: Het verblijf van Koningin Wilhelmi na en Prinses Juliana te Fefor is be gunstigd door schitterend weer. De hooge gasten hebben bijna dagelijks uitstapjes gemaakt in de bergstreek in de omgeving. Ook maakte het konink lijk gezelschap een tocht van vijf uren om het Feformeer en bezocht het twee groote zomerhooiboerclerijen. Prinses Juliana is den bekenden bergtop Fe- forkampen bestegen, welke 800 voet hoog is en een prachtig uitzicht biedt op het hoogste berggebied van Noor wegen, Jotunheimen met zijn sneeuw- bedekte toppen. De Koningin heeft haar groote vol doening betuigd over haar verblijf al daar en de gasten van hotel Fefor heb ben allen ten zeerste rekening gehou den met de wenschen van H. M., die zoo weinig mogelijk opgemerkt wenscht te worden. GOEDKOOPE UITSTAPJES NAAR AKEN. Tot en met 15 September a.s. zijn aan verschillende stations verkrijg baar speciale 30-daagsche retourbiljet ten naar Aken. SCHIPHOL. Zaterdagmiddag is op het vliegveld Schiphol de 4000ste passagier, die een passagiersvlucht maakte, de lucht in gegaan. Dé K.L.M. heeft voor deze ge legenheid de dame, die dit trof een vrije vlucht aangeboden Amsterdam- Rotterdam vice-versa. BETOOGINGEN VOOR SACCO EN VANZETTI. Het is Zaterdagavond in de binnen stad van Den Haag met name op de Prinsegracht en in de JanA Hendrik straat weer danig rumoerig geweest. Een aantal jongelui, wilden name ten om den Hagenaars kond te doen lijk dezen mooien zomeravond benut- van de gevoelens, die zij voor Sacco en Vanzetti koesterden. Te dien eindo hadden zij de beschikking weten te krijgen over een vrachtauto, die rijke lijk met doeken, waarop leuzen als: „Redt Sacco en Vanzetti" was versierd terwijl ook nog een megafoon werd medegevoerd. Op de Prinsegracht, waar het op Za terdagavond, in verband met de markt zeer druk is, vond de politie het ge- wenscht den auto aan te houden en de verdere demonstratie te verbieden. Omstanders bemoeiden zich met het geval en ten slotte zag de politie zich genoodzaakt van de sabel gebruik te maken, waarhij eenige personen sabel houwen opliepen. Dit gebeurde om ongeveer halfnegen Om tien uur was de rust op de Prin segracht en omgeving nog niet weer gekeerd, zdodat de politie nog eenige malen, bijgestaan door politie te paard en de motorbrigade, 'de menschen tot doorloopen dwong. De auto, die naar het politiebureau Prinsestraat werd meegenomen, werd later op den avond door de politie weer vrijgegeven. ONZE STEENKOLENVOORRAAD. De Kamer van Koophandel te Maas tricht heeft vergaderd in het gemeen tehuis te Valkenburg. In een vorige vergadering was een vraag gesteld betreffende den1 steenkolenvoorraad van Nederland. De voorzitter deelde thans mee, dat volgens officieel e ge gevens Nederland een reserve heeft van 5 milliard ton steenkool. De Zuid- Limburgsche mijnen bevatten plus mi nus 2850 millioen ton steenkolen, vol doende voor ongeveer twee eeuwen bij een jaarlijksche productie van 12 mil lioen ton. Spr. merkte voorts op, dat de domaniale mijn te Kerkrade nog on geveer 21 millioen mijn steenkool be vat. Deze zal dus zeker over 25 jaar niet zijn uitgeput, zooals indertijd is bericht. Verder was er een waag gesteld, welke regeeringsmaatregelen waren te verwachten inzake de ceramische in dustrie. De voorzitter deelde mede, dat de regeering de vorige maand door een harer hoofdambtenaren een uitge breid onderzoek bij fabrikanten heeft laten instellen en dat over dit onder zoek rapport zal worden uitgebracht. Voorloopig diende men dus een af wachtende houding aan te nem^n. DE ZUIDERZEEWERKEN. De bedijking van den proefpolder der Zuiderzeewerken te Andijk is thans grootendeels voltooid, terwijl met het droogmaken van den polder een aanvang is gemaakt. Verwacht mag worden, dat de polder binnen en kele weken zal zijn drooggemalen en met het stichten der bedrijfsgebouwen een' aanvang zal kunnen worden ge maakt. Door de met het oog op den proef polder, onder voorzitterschap van dr. H. J. Lovink ingestelde commissie van advies werden bereids een aantal maatregelen voorbereid, waardoor dp te nemen proefnemingen zullen leun ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarlei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adyertentiên bij vooruitbetaling -*• van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De opening van het Troelstra-Oord te Beekbergen. Buitenland. Mislukte staatsgreep in Portugal. Tsjang kai Sjek heeft zich terugge trokken. De twee Junker-vliegtuigen „Bre men" en „Europa" zijn gistermiddag voor de Oceaanvlucht uit Dessau ge start. De „Europa" heeft te Bremen een noodlanding gemaakt. De bekende schrijver, James Oliver Curwood, is op 49-jarigen leeftijd te Michigan overleden. nen aanvangen zoodra de gronden droog zullen vallen. De eerste uit te voeren onderzoekingen zullen vooral van bodemkundigen aard zijn. In de op 9 Augustus j.l. gehouden vergadering der commissie van advies werd uit een zeer groot aantal sollici tanten, welke zich daarvoor hadden aangemeld, tot bedrijfsboer van den proefpolder benoemd de heer A. Lan- gereis te Anna Paulowna. UIT HET MIJNBEDRIJF. Het bestuur van den Nederlandscheri Mijnwerkersbond heeft in een uitvoe rig schrijven aan de contactcommissie voor de mijnindustrie geprotesteerd tegen het besluit der jongste bestuurs vergadering van het Algemeen Mijn- werkersfo^ids om aan een groot deel der leden van dit fonds die tengevolge van ziekte invalide dreigen te worden ontslag te geven op korten termijn om op deze wijze te voorkomen, dat de betreffende zieke arbeiders hun regle mentaire ziekengelden zullen ontvan gen. Het schrijven zegt, dat -een derge lijke regeling niet ligt in handen van het A.M.F., maar dat dit een zaak is voor de contactcommissie weshalve om een spoedige bijeenkomst van dit lichaam wordt verzocht. HET TROELSTRA-OORD. Halverwege tusschen de Veluwsche Idorpen Beekbergen en Loenen, ach ter „De Dennehkamp" is op een rus tige olek verrezen het Troelstra-oordl te midden van hei en dennen, waar alleen het gonzend geluid van een vliegmachine, die de internationale verbinding van landen en volken be werkstelligt, zich nu en dan doet hoo ren. Eenvoud is het kenmerk van het geheele cebouw, ook wat de inrich ting betreft, en het doet den ontwer per, den heer J. H. Mulder, architect, én de uitvoerster Bouwmaatschappij! ..Haberwold", beiden te Amsterdam, alle eer aan. Rekening is gehouden met het tvvee- erlei doer der stichting vacantie- en studieoord: het eerste voor eenige maanden, het laa'ste zoo mogelijk voor het geheele jaar. Bij het binnentreden van de hal valt direct op de buste van den heer Troelstra, volgens ontwerp van Men- des da Costa, een geschenk van de S. D. A. P. Ook de buste is in stijl gebleven. Het licht komt de hal binnen door ramen van gebrand glas. De meubilee ring" van de ruime eetzaal is. evenals hergeheele gebouw, een geschenk van het N. V.' V. Alles in het gebouw is trouwens geschonken door de een of andere organisatie. De inrichting van de leeszaal is zeer practisch. Marmeren rustbanken zijn •aan den ingang van de leeszaal ge bouwd. Naast de hal bevindt zich de iroei- strakamer. De binnenmuur van dezq werkkamer bevat enkel het portret! van den heer Troelstra; later zal hier tegen zijn boekenverzameling een plaats vinden. Op de eerste étage bevinden ziet 20 'tweepersoons-slaapkamers, geschei' den- door muren van een nieuw pro cédé van geperst suikerruit, aange wend als brandvrij en zooveel mogo lijk geluiddempend. Op de tweede etage bevinden ziel? 20 tweepersoons- en 20 eenpersoons slaapkamers; daarboven nog zolders donkere kamer, linnenkamer, enz. Van den 25 M. hoogen toren af heeft men een prachtig panorama toi aan de IJsselsteden toe. De bijkeuken en provisiekamer ziji ook zeer practisch ingericht. Om het gebouw is als een loopgraal een autoweg uitgegraven, waardoo: groenten en levensmiddelen tot in d< autogarage kunnen worden aangie voerd. Ook bevinden zich hier de electri

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1