D W UIT ONZE INDIEN. GLADDE INLANDERS! Men schrijft aan de „Loc.": Het vernuft van den Inlander is on uitputtelijk. Breekt er een wiel van een dos k dos en hij heeft geen mate rialen, geen nood. Met een bamboe en taaie vezel weet hij hot vehikel op te lappen, althans ..gangbaar" te ma ken. Maar ook valsch geld maakt hij „gangbaar", dank zij de hulp deT posterijen. Zoo zagen wij dezer dagen twee bruine broeders voor het postkantoor ernstig een valsch kwartje onderzoe ken. Op klank, zwaarte en besnoeiing werd het beproefd en ten slotte valsch bevonden. Maar de postzegel automaat onderzoekt alleen op zwaarte. Gooit het kwartje erin, heeft hij de automaat nog waar, dan geeft hij zonder morren 2 postzegels. Dusboleh tjoba, bangzei- de de een. En de gehoorzame automaat gaf twee postzegels. Toen wachtten ze kalm. Ga je postzegels koopen, bang? aldus tot een met juist twee brieven beladen man; het is erg druk koop deze maar. Hij onderzocht de kopjes, bevond ze duidelijk, betaalde, kreeg een strootje en postte zijn brieven. Gampang, zeide de eene bang tot den anderen, toen ze ieder voor een menggol ijspoeter dronken. GOUVERNEUR HILLEN. Het Bat. Nbl. publiceert den brief van den gouverneur van West-Java, den heer Hillen, aan een onder hem gesteld hoofdambtenaar, tevens lid van den Volksraad, waarin hij »»9zen beschuldigt in den Volksraad een „bewuste leugen" te hebben gezegd, en hem beschuldigt van het aanne men van „onbehoorlijk, groote ca- deaux" bij zijn overplaatsing. De brief is gericht aan den regent van Bandoeng, den heer Wiranata Koe- soema. Het lid van den Volksraad, de heer Kerkkamp (N.I.V.B.), heeft schriftelij ke vragen gesteld aan de Regeering naar aanleiding van dezen brief, en is van oordeel, dat door een dergelijk ingrijpen het recht van vrije meening- uiting van ambtenaren, die tevens lid van den Volksraad zijn, in het ge drang komt en hij vraagt of de regee- rig bereid is herhaling van een derge lijk ingrijpen te voorkomen, en of ze bereid is na te gaan, in hoeverre dit, niet op zichzelf staande feit, den doorslag mag geven bij de overwe ging van de vraag of de blijkbaar door overspannenheid overijld gehandeld hebbende gouverneur nog opgewas sen is tegen de zeer zware taak, die hem onder zoo moeilijke omstandig heden is opgelegd. EEN ONGEWENSGHT SCHIP IN ONZEN ARCHIPEL? Het Bat. Nbl. meldt, dat de kruiser Java Woensdagnacht met grooten spoed uit Tandjong-Priok wegge- stoomd is met onbekende bestem ming. De autoriteiten weigeren alle in lichtingen. Het blad verneemt intusschen, dat het vertrek in verband staat met een verzoek van den heer Hillen, gouver neur van West-Java, en dat er op dracht gegeven is om met den meest mogelijken spoed een ander schip te achterhalen. SCHRIFTELIJKE VRAGEN VAN VOLKSRAADLEDEN. Het lid van den Volksraad, de heer S. J. Aay (N.I.V.B.) heeft schriftelijke vragen gesteld aan de Regeering in verband met de dagbladberichten, volgens welke het dynamietmagazijn te Leuwiliang, waaruit onlangs aan zienlijke voorraden gestolen zijn, niet bewaakt was. Het lid van den Volksraad, Mr. H. 's Jacob (P.E.B.), heeft een schrif telijke vraag gesteld aan de regeering of het op 27 Juli 1927 ingediend wets ontwerp nopens goedkeuring van het verdrag en enkele overeenkomsten tot bescherming van den Industriee- len eigendom van 6 November 1925, tevens voorziet in de toetreding van Nederlandsch-Indië tot dit internaio- aal verdrag. En zoo ja, of de Regeering dan stap pen wil doen, opdat dit wetsontwerp eerst aan het oordeel van den Volks raad zal worden onderworpen. ONJUISTE BERICHTEN OVER MISHANDELING. Volgens de dagbladen zou een aan klacht zijn ingediend tegen den con troleur ter beschikking van den as sistent-resident der afdeeling Mena- do, den heer F. H. C. van Emmeloort Stein, speciaal ambtenaar toegevoegd voor toezicht op het ontvoogde dis- trictsbestuur in de Minahassa. Vol gens deze berichten had deze ambte naar zich schuldig gemaakt aan mis handeling, den dood ten gevolge heb bende, waardoor de bevolking van Amoerang in onrust verkeerde. Donderdagmorgen zijn deze berich ten officieel tegengesproken met de verklaring, dat het geneeskundig on derzoek heeft uitgewezen, dat er geen sprake is van mishandeling. KRANKZINNIG? Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gelast, dat de soldaat Sumampow, die in den nacht van 29 November 192G in het hospitaal te Weltevreden den sergeant-wachtcommandant Klay en den korporaal Sunneken heeft dood geschoten en op zijn vlucht den ge- pensionneerden ambtenaar Leisen en den politie-opziener Dijkstra even eens, en die door den krijgsraad te Tjimahi tot de doodstraf door den kogel was veroordeeld, gedurende zes maanden zal worden opgesloten in een krankzinnigengesticht en daar onder observatie gehouden zal wor den. HET CHINEEZENINCIDENT TE SANGA-SANGA. Volgens het Soer. Handelsblad heeft de Chineesche consul te Sema- rang, de heer David Sun, zijn onder zoek inzake het Chineezen-incident te Sanga-Sanga beëindigd. De conclu sie luidt, dat de politieambtenaren, die op het volk geschoten hebben, fouten hebben gemaakt. Het consulair rapport is aan de Chineesche regeering te Peking toe gezonden, voorzien van voorstellen, waaronder een voorstel tot een eisch voor schadeloosstellint, van de nage laten betrekkingen der gevallenen. UIT HET VERSLAG VAN DE REKENKAMER. Volgens het verslag van de Reken kamer over 1926 kwamen er bij de gouvernementsadministratie dat jaar 237 kastekorten voor tot een totaal bedrag van 135.719. In het jaar 1925 kwamen 360 kastekorten voor tot een totaal bedrag van 554.297. ONTPLOFBARE STOFFEN. Er is een inbraak ontdekt in het magazijn van ontplofbare stoffen te Leuwiliang nabij de waterkrachtcen trale Kratjak. Er blijken gestolen te zijn 630 dyna- mietpatronen en 1200 slaghoedjes. Er is nog niet gebleken, of deze diefstal in verband met communistische voornemens staat. Twee koelies, die betrokken zijn in het transport van de ontplofbare stoffen naar het waterkrachtwerk Kratjak, zijn aangehouden. De Locomotief wijst op de dringen de noodzakelijkheid om de diensten, waar ontplofbare stoffen voorradig zijn zorgvuldig te bewaken. Volgens het Soer. Handelsblad zijn eenige dagen geleden bij een inland- schen tunnelwachter bij de tunnel nabij Merawan dicht bij Kalibaroe in het Banjoewangische zes dynamiet- patronen gevonden, voorzien van slaghoedjes en lont. De tunnelwach ter verklaarde deze ontplpfbare stof fen ontvangen te hebben van een Me- nadonees, ex-opzichter van het Land Karagtambar, met het doel om de tunnel op te blazen. Het onderzoek heeft nog niet uit gewezen of men hier met een poging tot een eommunistischen aanslag te maken heeft. AFGEVAARDIGDE NAAR DE RADIOCONFERENTIE TE WASHINGTON. In plaats van Dr. De Groot, die aan boord van de J. P. Coen in het Suez- kanaal is overleden, zal worden afge vaardigd naar de internationale ra dioconferentie te Washington als af gevaardigde van Ned.-Indië de heer G. C. Holtzappel, tijdelijk waarnemend afdeelingshoofd bij het bedrijf der te legrafie en telefonie. VRIJGESPROKEN. De Raad van Justitie te Batavia heeft den gewezen procuratiehouder W. van de Ned. Ind. Handelsbank te Batavia, tegen wien, wegens verduis tering van 21.000, drie maanden ge vangenisstraf was geëischt, vrijge sproken. VERDUISTERING. De heer P., notaris te Ambon, die 230.000 heeft verduisterd, is veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) LEIDEN, Augustus 1927. L. S. Er komen gasten. Wanneer er gasten komen dan moet alles gereed gemaakt worden en van te voren bedenkt men een en an der, waarmede wij de gasten genoe gen kunnen doen. Zoo gaat het ons als verschillende deelen van het Christelijk Militair verband, nu de opgeroepenen voor de herhalingsoefeningen gedurende een drietal weken in Leiden zullen vertoeven. Die ongeveer 800 mannen moeten uit hun woonplaats en werk kring en zij mogen verwachten dat het legerbestuur in hun voeding en ligging voorziet, de Burgerij voor hun geestelijke belangen willen zorgen. Om daartoe te komen hebben zich verschillende comité's gevormd, die voor de verschillende behoeften werk zaam willen zijn, teneinde de opgeko- menen in Leiden gelegenheid te ge ven hun vrijen tijd op nuttige en aan gename wijze door te brengen. Het Christelijk Militair verband, bestaande uit de Besturen van het Chr. Militair Tehuis, Chr. Officieren en Onderofficieren Ver., Militair en Burger Pro-Rege thans ook aange vuld met de Chr. Oranjever., verschil lende predikanten en anderen, wenscht in de eerste plaats te zorgen voor eenige mooie avonden, waar het nuttige en aangename gepaard gaat, en bovendien het Bestuur van het Chr. Militair Tehuis te steunen in het geven van bijzondere attractie's in het Tehuis. Daaraan zijn echter groote kosten verbonden. Wij rekenen evenwel op Uw steun, alsmede op die van de in woners der omliggende gemeenten, wier inwoners mede tot de opaeroe penen behooren, en verzoeken U een ruime bijdrage, waardoor wij in staat gesteld zullen worden meer te doen dan waarop wij gehoopt hadden en waarvoor wij U bij voorbaat dank zeggen. Laat aan de Christelijke aj:tie niets ontbreken, maar van haar gezegd kunnen worden, dat alles flink dege lijk en goed was. Het Comité voornoemd: J. BOSCH, Voorzitter, Pieterskerkhof 19. L. QUESTROO Jr., Secretaris, Nieuwe Rijn 51. D. KROON, Penningmeester, Rijn- en Schiekade 88, Giro No. 108866. L. BOEKKOOI. H. v. CITTERT. E. J. DE GEUS. Ds. JOH. W. GROOT ENZERINK. Khpt. J. L. v. HAMEL. P. J. JANSEN. Kapt. G. KUIPER. G. KUPERUS. Dr. A. D. MEETER. W. MEILOF. J. DE MOED. J. P. MULDER. Ds. F. G. PETERSEN. Ds. H. THOMAS. W. ZWART. pgSS Ons Babbelhoekje. a^-»=is=a=g=X=& Beste Jongens en Meisjes. De vacantie is in vollen gang. Dat zie je als je op sixaat loopt, aan al de uitgaanue menschen, maar dat zie je ook aan onzen Babbelhoek. JNu eens 'is ue een, dan weer de ander uit. 'k Vind net heerlijk voor jullie dat je zooveel genieten kunt, dat begrip je. Maar la- ien nu degenen die tnuis zijn, vooral inet overstaan, dan houden we toch eju gezetligen babbelhoeü. over. Dat zul je zien. En nu de briefjes, 't Eerst komt aan ue beurt: „Goaciblundje". Ja, zoo gaat het in de vacande bjjna overal. Is men zelf niet uit dan heeft men dikwijls' logees. En dat is ook gezellig né? iNatuurlqk geeft het ook drukue. bat zou leuk zijn, ais je met de logee-s uit Amsterdam meteen mee kon reizen. Zou je anaers alteen moeten gaan? Of zou vader je brengen? En ben je eenmaal uit lo- geeren geweest, aan heb je weer'nieuws gienoeg „om mij een .heel langen brief ue schrijven, koe, lang mag je in Am- S'Ueraam blijven? „Vergeet mij nietje". Kind, wat heb een prachtig rapport. Ben je er iiiet bljj om, dat je zoo goed te-ren kunt? Aan je cijfers zie ik tenminste wel dat'net loeren jou niet veel moeite zal kosten. Wat zeiden vader en moer der pr wel van? Prettig voor je dat je £en weekje uit logéeren mag. 'k Zal eens opletten of je in dat weekje nog pm mq denkt, of dat je mij maar da delijk vergeet. Ja, dat was een pracht eau eau voor J. hé? „Blondine1. Wat is dat gezellig als je Qteo een clubje uit bent hé? En vooral op ue fiets jiitgaan, dat is toch zoi ieuk. Gelukkig maar, dat het goed weer was, want anders is het natuurlijk op de fiets niet prettig. Ja, ik vind het daar ook heelmooi. Wel zijn die steile wegen wat gevaarlijk, vooral om dat ze ook niet breed zijn. Staan er nog /neer uitstapjes op het program ma? koe gaat het met de tweelingen? „Piet Hein". Dat begrijp ik dat je tolii bent dat het vacantie is, vooral als je met zoo'n mooi rapport naar huis bent gekomen als ^ij. Wat zeiden vader en moeder wel? Die waren zeker pok tevreden is 't /liet? Leuk dat je al <een dagje bij je vriendje bent ge weest en hij nu bii jou komt. Met het mooie weer zijn jullie dan veel buiten idienk ik. Dank voor je raadsel, Piet Hein. Ik zal het nazien em zoo spoedig Imiojgielqjk plaatsen. „Woudlelie en Theeroosje". Ja, ik ben vroeger ook eens mjet de boot naar Haarlem geweest, en vandaar naar Heemstede, en ik vond het ook een Eeerlftjk tochtje. Jullie hebt ook heel mooi weer gehad hé? Gelukkig dat Woudlelie weer heelemaal beter is, en het reisje naar Zeeland dus door kan gaan. 'k Vind het erg leuk bedacht dat de courant opgezonden woi:dt. ern ik idus een brief heelemaal uit Zeeland krijg. Je mag dan de bifiief wel uiter lijk Dinsdag posten, anders komt hij te laat en dat zou jammer zijn. Ik wensch jullie allebei veel genoegen hoor „Seringentak pn Lioenasaos". Dat ge beurt Jn d©n vacantietijd wel eens meer, dat iemand niet schrijven kan, omdat hij of zij uit. is. En als ze dan weer thuis zjjn, komen de brieven vol verhalen over al het genoegen dat ze gehad hebben. Juist zooals nu van jullie Ik kom net uit Voorschoten thuis, waar ik op rite fiets heen geweest ben, nu ik van de nichtjes van S. lees. Hoe hee- ten zij? Misschien ken ik hen wel. Nog hartelijk gefeliciteerd m?t je verjaar dag Pioenroos, al is het wat laat Vertel je mij volgende week wat van de cade autjes? Is het geen leuk gezicht die jon ge biggetjes? Hoeveel zijn er wel? „Harteaief". Dus ook al aan het uit gaan geweest, meisje? Ja. ja, dat hoort nu e nmaal bij vacantie. Jij hebt fijn ge noten, dat merk ik wel. Roeien en een autotocht en aalbessen en aardbeien eten. Nee maar. 't kan niet op. Komt het nichtje uit Den Haag bij jullie lo geeren? Of bij Opa? Dat begreep ik niet erg goed. Moeler's Meisje''. Welnee, in de va- cant'e gaat het babbelen altijd een beet je ongeregeld. Maar ik ben toch alt£d blij als degenen die thuis zijn, zorgen present te zijn. Dan wordt onze babbel- fre't niet al te ongezellig. Vind je het niet heerlijk zoo'n autotocht? Ik heb er tenminste laatst op een avond wat van genoten. Vooral als het mooi weer is. is het fijn. Jullie hebt veel genoe gen gehad toen je uit logearen was hé? En nu logee's thuis? Dat is ook gezel lig. Wat een leuke dag is dat geweest met je club. „Meitakje". Je hebt dat stille uurtje goed gebruikt hoor. Want al is het va cantie, je moet toch tante Francien niet hectemaal vergeten. Ja. ik vind uitgaan op de fiets ook heerlijk. Laatst ben ik ook op de fiets naar Katwijk geweest en nu kom ik juist pas thuis uit Voor schoten. Dus je ziet, dat ik mnn fiets geel gebruik hé, net als jn. yan je andere uitstapjes hoor ik ook nog wel wat en wanneer denk je naar Rotter dam 6e gaan? „Logeetje", 't Gaat best met het weer nu. Op het oogenblik hebben de va- cantiemenschen en -kinderen geen kla gen. Nee, dat logeetje woont dan heel wat dichter bil dim jij. 't Zal wel vreemd voor je zijn als ze weer weg gaat. Wan neer ga je uit logeerenDus je gaat niet gelijk met G. A. Je hebt een goed rapport hé. Wat zeiden Oom en Tante er wel van? „Gustaaf Adolf", 'k Heb wel misge raden, maar .ik was er toch niet zoo heel ver vandaan. Je hebt een mooi rap port G. A. Ben jé er niet blij mee? Wat zeidén vader en moeder er wel van? Volgende week hoor ik zeker wel wat van je uitstapje met het gym.? rkHoop dat je veel genoegen zult hebben gehad. Ga je ook nog naar B,? En wanjieer? „Waterlelie", 'k Vind het leuk, dat je zoo onder het uitgaan door, tante Francien toch niet vergeet, meisje, 't Kan in de duinen soms nog fijner zijn dan aan zee, want je voelt er niet alles zoo. Maar waar zijn die duinen waar jul lie heen znn geweest? Heb je ook ge rollebold? Wei jammer, dat je je nicht je niet kon gaan halen hé. Maar ik be grijp best. dat moe je niet wou laten gaan als de lucht zoo dreigend was. En 't nichtje is er toch. Dat is het voor naamste hé. Veel genoegen samen. „Boschviooltje". Leuk voor je zusje dat ze telkens zoo'n uitstapje heeft. En dan met zulk mooi weer. Dat is dub bel prettig. Was het'raadsel niet lastig? Dat is juist goed, want in de vacantie wil ik het jullie niet al te moeilijk ma ken. Krijgen jullie ook nog logees? De oplossingen van de vorige week eftn: 1. Wie kaatst moet den bal verwach ten. Cnderdeelen: Kat, Net, Aanbeeld. Aardbeien, Wakker, Het, Chevrolet Stal. Mond, W. 2. Een hangklok. 3'. Om vooruit te komen. 4. De hond heet Hoe. 5. Bergen, Leiden. En hier volgen de nieuwe raadsels: Ingezonden door Meitakje. 1. Mijn geheel bestaat uit 29 letters. 3 10 14 7 en 12 1 4 zqjn huisdie ren. De 27 22 19 geeft licht en warmte. 15 20 26 6 6 8 29 zijn hemellicha men. Een 16 28 23 28 15 29 28 22 21 is een buitenlandsche vrucht. Een 25 10 2 17 4 8 6 is een fami lielid. 24 5 13 11 is niet half. 9 18 15 is niet dwaas. Ingezonden door Reseda en Rozeknopje. 2. Wat staat hier? Ingezonden door Waterlelie. 3. Moord is misdaad en onrecht. Waar is echter moord recht? 4. Wanneer is een dwaas verstandig? 5. In welk opzicht is een speld, gelijk aan een blinde? Anecdote ingez. door Meitak ie. Mevrouw: „Mina, hier is je geld; je kunt onmiddellijk vertrekken". Mina: „Best mevrouw, maar geeft u ieen gulden er van aan Polly". Mevrouw: „Wat is dat nu voor on zin? Wat moet dat beest met een gulden doen?" Mina: „Hij heeft het eerlijk verdiend. Alle borden en schalen likte hij schoon en dat spaarde mij heel wat werk". Ziezoo jongelui, hu kunnen jullie weer beginnen, 'k Heb de raadsels maar niet te moeilijk gegeven, want in de va cantie moet alles maar makkelijk gaan vinden jullie ook niet? 'k Nëem nu af scheid tot volgende weck zoo we hopen. Vele groeten van je TANTE FRANCIEN. BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Tante Dina wist van al h-J leed in het kleine huisje van de Gunst, en gast vrij had ;e Bertha met haar kléine zus in huis genomen, toén ze in groote angst tot haar kwam. re eerste week dkt moeder in het t'ekenhuis had gelegen, was alles zoo geel gegaan. Vader was veel thuis ge bleven. had Bertha geholpen bij alles wat voor haar te zwaar was. De buren brachten ook weer wat schoenwerk bij hem om te hersteTen. en het geld wat hij daarmee verdiende, werd zorg vuldig uitgegeven. Moeder kreeg niets dan gunstige be richte1. 't Leek wel alsof méér nog dan de goede verzorging en het sma kelijke eten. die gunstige berichten moe der in beterschrp deden toenemen. Maar in.de te'^cd? week ging het v;e*r zjjn oude 'droevige gang. Vader was 's middags uitgegaan, had gezegd thuis «uilen zijn eer de kinderen naar be l moesten, maar 't was al acht uur in den avond, en nog was vader 'er niet. 't Werd later, al later, de kinde ren sliepen al lang. en nog zat B°rtha met ren angstig kloppend hart bene den in het kamertje, en luisterde of zij vpder ook hoorde aankomen. Einde- tijk. 't was elf uur, daar hoorde ze in het begin van het straatje de be kende onzekere stappen. Vlug ging ze nu naar boven en bleef daar luisteren, tier wijl ze o zoo h~ g was. Ze hoorde vader binnen kom en al mopperend door de kamer gaan. O, wat duurde het lang. 't Scheen wel alsof zij daar uren aan de trap had gestaan, eer ze zag dat vader het licht uit de;d en begreep dat hjj nu naar bel was gegaan. Toen zocht zjj ook haar slaapplaats op. Maar slapen kon ze niet. Ze deed niets dan snikken. „O moeder", had ze gefluisterd, „kom toch gauw weer bij ons". En bij dien eenen keer was het niet gebleven. Op een middag toen alle kinderen naar school waren, in Bertha met het kleintje even naar buiten was ^egaaL. •zag zij in de verte haar vader aanko^ men. 's Morgens vroeg was hij al weg ge gaan en nog niet weer thuis geweest. Feu bran a- blos steeg Bertha naar heo hoofd. Weer was vader. O, ze kon let VTeeselijke woerd zelfs in ge- dach en niet meer uitspreken. Toen var der naar binnen was gewaggeld zonde®» Eertha gezien ta hebben, had Bertha het plan opgevat, en ook dadelijk uit gevoerd, om naar tante Dina te gaan. Geroerd had tante naar het verhaal van Bertha geluisterd. Zp wist wel dat het treurig was in het kleine huisje maar zóó erg had zij het niet vermo d. Den anderen dag was vader wel bij tante Dina naar Bertha komen vrager. Maar tante had tegen hem gezegd, dat ihiij het nu zóó volhandig had met al •de kinderen thuis-en zonder vrouw, dat hij Eertha en Dora maar bij h^ar meest laten tot moeder weer thuis was En toen had vader het. hoewel schoor voetend, toegestaan. Wat was Ee-tha blij geweest, en wat (Vd het verblqf brj tante Dora haar gqel (Wordt vervoterit VISSCHEKIJBERICHTEN, IJMUIDEN, 5 Augustus. Heden aan gekomen aan den rijksafslag 7 stoom- treilers en 52 kustvisschers. Aanvoer en prijzen waren voor treil- visch: 31 kn. tarbot 1365, 16 kn. griet 12.50—42 per 50 Kg.; 235 st. groote tong 2.402.50, 2921 st. middel tong 1.75—2.20, 12.756 st. kleine tong 0.951.30 per Kg.; 3 kn. groote schol 3036, 4 kn. middel schol 18 20.50, 30 kn. zet schol 18—21, 342 kn. kleine schol 2.4013, 94 kn. schar 3.4013.50 per kist van 50 Kg.; 12 kn. rog 711 per 20'stuks; 2'st. vleet j 1.25 per stuk; 2 kn. roode poon 29, 1 kn. middel rood© poon 40, 2 kn. kleine roode poon 3 /4 26—28, 50 kn. pieterman poontjes 213, 6 kn. groote schelvisch 19.5028, 15 kn. middel schelvisch 8.5015, 64 kn. kleinmiddel schelvisch 6.3010.50, 152 kn. kleine schelvisch 2 506 50 per kist van 50 Kg., 8 kn. kabel jauw 2762 per kist van 125 Kg., 77 kn. gr. gullen 3.609.50, 81 kn. kl. gul len 1.905.50 per kist van 50 Kg.; 21 st. leng 0.241.70 per stuk, 7 kn. wijting 2.202.50, 277 kn. makreel J 6.3012, 335 kn. haring 5.708 p. kist van 50 Kg.; 3 st. zalm 3.20— 17.60 per stuk. Van de IJmuider stoomtreilere kwamen er heden 7 aan de markt. D© besommingen waren: IJM 196 met f 2144, IJM 46 met 1445, IJM 38 met 2100, IJM 60 met 2005, IJM 203 met 1231, IJM 62 met 1647 en IJM 93 met 8 (naschep). Heden kwamen hier aan de markt de haring-stoomtreilers IJM 120 met 3960 besomming. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BILDERDIJK, B.-Blanca n. R'dam p. DRECHTWJK, 5 v. Vancouver te R'dam. NICTHEROY, R'dam n. Vancouver 4 (9.3 v.m.) 45 mijl Z.W. v. Land's End VOLENDAM, R'dam n. New-York p. 4 Lizard. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SUMATRA (thuisr.) 4 v. Beira. NIAS (uitr.) 4 te Kilidini. JAGERSFONTEIN (uitr.) 4 v. Wal- vischbaai. RIJPERKERK (thuisr.) 5 v. KilidinL BILLITON (thuisr.) 5 te R'dam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD, WATERLAND (thuisr.) 5 v. Bahia. ZEELANDIA (thuisr.) 5 v. Bahia. KENNEMERLAND (thuisr.) 5 te Rot terdam. S ALL AND (uitr.) 4 te Buenos-Ayret. OR AN IA (uitr.) 4 v. Pernambuco: l' LANDRIA (thuisr.) 5 (1 v.m.) v. Vigo ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBORA (thuisr.) p. 4 Perim. SITOEBONDO 5 v. Batavia te R'dam SLAMAT, 5 v. Batavia te R'dam. PATRIA (uitr.) 4 (2 n.m.) te Marseill# SAMARINDA, R'dam n. Batavia 3 to Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MAPIA (uitr.) 5 te Port Swettenham. RONDO (uitr.) 4 v. Belawan Deli. BATOE (uitr.) p. 4 Gibraltar. KARIMATA (thuisr.) 4 te Marseille. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr) 4 v. Southampton. KON. PAKETVAART MIJ. HOUTMAN, 5 v. Batavia te Sydne».

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8