Aan het einde der Week Telken jare in de eerste dagen van Augustus gaan onze gedachten onwil lekeurig terug naar 1914 en zien we als in vogelvlucht de geweldige ge beurtenissen die zich sindsdien heb ben afgespeeld in ons werelddeel. Eerst de verschrikkelijke oorlog, die millioenen menschenlevens vroeg en nameloos wee bracht over honderden millioenen. Doch, zoo voorspelden toen velen, de stroomen bloeds zouden niet doelloos vergoten zijn: dit was de laat ste oorlog; was nu eenmaal de vrede geteekend (een rechtvaardige vrede, op democratischen grondslag!) dan zou de menschheid voldoende geleerd heb ben en door schade en schande wijs zijn geworden. En de meesten geloof den 't: met 't totstandkomen van den wapenstilstand was voor de wereld een periode van nieuwen, van eeuwi gen vrede aangebroken. Hoe zijn wij allen ontnuchterd! De vrede die geteekend werd was een machtsvrede, den overwonnnenen door de overwinnende mogendheden opge drongen. Van ontwapening was alleen maar sprake bij de overwonnenen, niet bij de overwinnaars; integendeel schijnt het soms of we weer den weg opgaan van den wedstrijd in bewape ning. zooals die voor den oorlog be stond. De door de overwinnaars vast gestelde grenzen bergen in zich de mo-, gelijkheid van allerlei conflicten, ter wijl voorts in de plaats van het Duit- sche het Italiaansche imperialisme ge komen is. En de geheime diplomatie is ook nog niet uitgestorven. Voeg daarbij de voortdurende propaganda, met woord en daad, voor de wereldre volutie, en men zal moeten toestem men dat de politieke toestand nog ver re van rooskleurig is. Een bewijs, hoe weinig er toch eigen lijk nog veranderd is in de wereld, is wel het échec der dpor president Coo- lidge bijeengeroepen conferentie ter be vordering van de vermindering van de bewapening ter zee. Vijf mogendheden waren uitgenoo- digd, waarvan er twee voor de eer be dankten. En de drie overige zagen geen kans tot een vergelijk te komen, zoodat de conferentie onverrichterzake moest huiswaarts keeren. Ja, zelfs is door deze ontwapeningsconferentie 't oorlogsgevaar eer vergroot dan ver minderd. 'Wie de schuld draaft van de mis lukking? O.i. is deze hoofdzakelijk te wijten aan de halsstarrige houding van Amerika, dat in de kruiserkwestie niet voldoende rekening wilde houden met Engelands geographische positie, waardoor het ter beveiliging zijner handelswegen een groot aantal krui sers behoeft. Doch de dieper liggende oorzaak is het onderlinge wantrou wen tussehen de naties. President Coolidge heeft meegedeeld dat hij volgend jaar geen gooi naar 't presidentschap zal doen. Zou hij on der den indruk zijn geweest van de mislukking zijner conferentie? Of zou 't een krijgslist van hem zijn? In Ame rika wordt zijn verklaring op de meest uiteenloopende wijze gecommentari eerd. In de petroleumwereld is de laat ste dagen beroering geweest door het bericht, dat twee Amerikaansche maatschappijen, de Standard """Oil Company of New York en de Vacuum Oil Company in Rusland belangrijke aankoopen van petroleumproducten hebben gedaan met de bedoeling, deze op de Amerikaansche markt te wer pen. De „Koninklijke" is over deze daad harer concurrenten niet best te spreken en de directeur dezer maat schappij Sir Henry Deterding, heeft in een brief aan het publiek daarover op scherpe wijze zijn afkeuring uitgespro ken 't Is gestolen olie, zoo zegt hij, en de Sovjets zullen het geld dat ze er voor krijgen gebruiken om revolutie te stoken. Waar veel van waar is. In China strijden nog steeds vijf ge neraals om de heerschappij en elk hunner is aan 't onderhandelen, ten einde uit de overige vier een of meer bondgenooten te krijgen tegen de an deren. Terwijl H.M. de Koningin met Haar Dochter deze week voor een vacantic- reis naar Noorwegen is vertrokken. Gelukkig dat er in onzen tijd nog zoo velen, van allerlei rang en stand zijn, die er' een paar weken uit kunnen en dat het zomerweer meewerkt ofri deze vacantie te doen slagen. WilT DE BLADEN ZEGGEN. Blindheid. In het Rotterdamsche socialisten blad „Voorwaarts", zoo lezen wij in De Maasbode, loost sinds jaar en dag een roode predikant zijn bitter-gestem- de levenswijsheid en zoo pas waren zijn collega's in het predikambt aan de beurt, die als „blinde leiders van blinden" aan de kaak werden gesteld. Meer bijzonder naar aanleiding van het feit, dat de plattelandsarbeiders nog maar altijd niet goed meewillen achter de roode vaan. „Een groot deel der plattelandsarbeiders zoo sput tert hij wil van organisatie, van strijd voor betere arbeids- en levens voorwaarden, van socialisme niet we ten", aldus terloops weer de valsche pretentie suggereerend van het socia lisme. als zou dit van een en ander het'monopolie hebben. Die menschen lamenteert hij zijn sociaal blind. En dat is de schuld van hun „blinde leiders". Want: „zij zijn van jongsaf op geleid in lijdzaamheid en tevreden heid en nederigheid". Deze drie echt-christelijke deugden heeft de roode voorganger dus blijk baar uit zijn geestelijk vade-mecum geschrapt; en zij, die voor een geluk kige en vreedzame samenleving drie onmisbare grondpijlers moeten hee- ten nochtans allerminst een belet sel vormen voor een gepast streven naar betere levensconditie -worden hier als ondeugdelijk materiaal voor den bouw van een maatschappij, naar socialistisch, model heel beslist door dezen bedienaar des woords afgewe zen. Een bewijs te meer, dat de sociaal- democratie aan de vestiging van haar aardschen gelukstaat vergeefs moet arbeiden en dat haar methode van de richting door het christendom gewe zen hopeloos afleidt. Van „blindheid" en van „blinde lei ders van blinden" gesproken! Klassebevoorrechting. Is het klassebevoorrechting, wan neer voor water, gas en electriciteit, ook het gezin met beperkt inkomen betalen moet, evengoed als de meer be middelden? Niémand zal het beweren, antwoordt De Standaard. Waarom is het dan wel klassebe voorrechting, wanneer tot gymnasium of H.B.S. de leerling uit een onbemid deld gezin indien ihjj piet van bui tengewonen aanleg is alleen toe gang heeft tegen betaling van school geld? De minder bemiddelde wprdt niet achtergesteld. De meer gegoede wordt niet bevoorrecht. Integendeel .wil ook de staatscommissie een progressief stelsel van schoolgeld. Maar als regel tenzij een buitengewone aanleg blijkt geen vrijs telling -van school geld. Het is gemakkelijk, tegen dat stelsel oppositie te voeren, wanneer men er van uitgaat, dat vrijstelling van school geld voor onvermogenden eigenlijk vanzelf spreekt. Dan heelt men natuur lijk bij voorbaat het pleit gewonnen. Maar.het wordt wat moeilijker, wan neer gronden voor dié "algemeene vrij stelling voor onvermogenden moeten worden bijgebracht. Dan komt men al- leep klaar door te spreken van een recht op gelijke ontwikkelingskansen, en, smalend te spreken van jthet toeval der geboorte". Een vergelijking toch met het lager onderwijs gaat niet op. Daar is het een. eisch van algemeen belang, dat de kin deren van ons volk niet in onwetend heid opgroeien. Ieder kind moet la ger onderwijs ontvangen. Maar gym nasiaal of middelbaar onderwijs be hoeft niet ieder kind te ontvangen. En leerlingen -voor gymnasium en H.B.S komen er niet te weinig, maar juist te veel. Kostelooze toelating beteekent dat de publieke kas geen enkel offer vraagt aan de ouders, die toch de eerst aangewezen verzorgers hunner kinde ren zijn. Kostelooze toelating is niet vanzelfsprekend. Er moeten deugdelij ke gronden voor zijn. DAMRUBRIEK, De twee volgende standen kwamen voor in partijen, gespeeld in den win- terwedstrijd van D.O.S. tussehen de heeren L. Duitz en J. Groenteman. L. Duitz. (zwart) J. Groenteman, (wit) Zwart 12 schijven op 6. 13, 14, 16, 20, 21, 23, 24. Wit 12 schijven op 25/28, 32, 33, 35, 38, 42/44 en 48. Stand na den 35sten zet van zwart. 26. 44—39. .Deze zet is fout. Aangewezen was hier 4339 gevolgd eventueel door 48 42. Zwart zal dan wel een schijf moeten verliezen op den duur. B.v. wit 43—39, zwart 10—15, wit 48—42. Z. 17— 22 (24—29 gaat niet wegens 39—33 wat zwart op verlies van schijf komt te staan). 'W. 28X17, 2, 21X12, W. 33— 28, Z. 6—11, W. 39—33, Z. 11—17, W. 44—39, Z. 24—29, W. 33X24. Z. 20X29, W. 42—37, Z. 15—20, a) W. 39—33 en wint een schijf want op 2934 volgt 3530, Z. 34—40, W. 30—24 en wint twee schijven, terwijl op 20—24 volgt 35—30, 33X 24, 28X 8, 25X 34. a) Zwart kan hier ook spelen 16—21, W. 27X16, Z. 18—22. Wit speelt dan 25—20, Z. 1831, W. 20X7, Z. 31—36, W. 7—1, Z. 36—41, W. 39—34, Z. 28X40, W. 1X50, Z. 4146, W. 45—50, Z. 46— 23, 'W. 50X1 werd gewonnen stand voor wit. 36.... 10—15; 37. 42—37, 17—22 38. 28X17, 21X12; 39. 33—28, 6—11; 40. 39—33 24—29 41. 33X24, 20X29 42. 35—30? 11—17; 43. 48-42, 18—22; 44. 27X20, 15X35. Zwart heeft een stuk achterstand aanvaard om zich van gen doorbraak naar dam te kunnen verzekeren. Zw. heeft ook goed geprofiteerd van wit's zwakke voortzetting bij den 36sten zet. 45. 43—39. Wit wilde hier niet doorloopen blijk baar bevreesd voor 1924, 35X15, hoe wel dit een zekere remise zou hebben gebracht. 45.... 12—18; Dreigt met 29—33; 46. 3933, 29—34; Zwart heeft nu on danks zijn materieelen achterstand de grootste kans op winst wegens de voor uitgeschoven positie door de beide schijven ingenomen. 47. 25-20, 17—22; 48. 28X17, 19—24 49. 20X40, 35X44; Wit maakt nu als volgt remise. 50. 33—28, 44—50; 51. 28X19 50X6; Preifft zoowel met 1621 als met 18—23. 52. 38—33, 6X39; 53., 19—14, 39—654. 3833remise. De bedoeling van het plaatsen van deze positie is om te laten uitkomen hoe snel door een zoo op het oog ge ringen, foutzet, men van voordeel in het nadeel kan komen. Zwart. Wit. Zwart 6 schijven op 4, 12. 19, 29, 30 en 31. Wit 6 schijven op 15, 22, 28, 38, 40 en 42. In dezen stand wist de heer Duitz op aardige wijze de remise te forceeren en speelde daardoor 4035. Men ziet dat zwart dreigde met 30 35 een stuk van zwart te winnen en daarmee ook de partij. Op 4035 van wit kan zwart nu niet spelen 30—34 wegens 4237, 28X30. Zwart is dus gedwongen tot 19—24. VV. speelt nu 3832 Zwart kan nu niet zijn toevlucht nemen tot 3034 omdat dan 2218, 28X39 zou volgen. Het bes te is diis 29—34. Wit zou verliezen zoo hij vervolgde met 32—27 (Z 34—39) W. 27 36 (Z 39—44) en wat wit ook speelt steeds volgt 44—50 met winst. Aangewezen is dos 28—23 Z 34—39, W. 22—17. Z. 12—17, W. 18—13, met re mise. B.v. Zwart 39—43. (13—8) 43-4-9 (8- 5) 49X21 (42—38) 21X49 (3X20). Neemt zwart dam op 48 dan speelt wit even eens 8—3. zwart 48X5 en wit 3X25. Inplaats van 3943 naar 45 spelen het geeft echter allemaal remise Zwart die in positie schijnbaar ver in het voordeel stond, werd blijkbaar verrast door wit's 4035. GEMENGD NIEUWS. Diefstal. Ter aanvulling van her reeds vermelde omtrent den dief stal va,n een aantal costuums en gel dl in den winkel van den heer Jos. Her- berricks te Snekholzerheide, verne men we nog, dat in totaal gestolen zijn minstens 20 heerencostuums, 4 gar- bardineiassen. ee,n aantal stroohoe- den, 57 golden en een damesrijwiel. De winkel is des nachts onbeheerd. Mijnwerkers, die naar de miia gin gen, hebben Woensdagochtend op Duitsch gebied gezien 4 personen, een hunner reed op een rijwiel voor, de drie overigen volgden met pakken en doozen beladen. Het spoor der dieven leidt naar Kohlscheid, In een veld op Duitsch gebied zijn de etiketten van de costuums gevon den benevens een stroohoed. Een vaag signalement der vier Duit- schers is bekend. Een zonderli.ng geval. Uit Haar'em schrijft pten: Donderdagmiddag beweerden vele bezoekers van het Bloemendaalsche strand, dat zij iemand op ongeveer 200 M in zee zagen zwemmen. Duidelijk konden zij de vergeefse he pogingen van den zwemmer zien, om tegen wind en stroom in de kust te bereiken. Algemeen was men van oordeel, dat er een zwemmer in noora was Plotseling1 was de man verdwenen/ De politie werd gewaarschuwd, 'n Lid van de Haarlemsche reddingsbri gade had zic'h intusschen met een lijn in zee begeven, maar moest onverrich terzake terug keeren. De zwemmer was spoorloos ver dwenen. De beide dienstdoende agen ten S. en de V. waren inmiddels eepi eind onder den wind met de sloep van de badinrichting in zee gegaan Zij, noch de heèren van N. en K., die met een boot van de Bloemendaal sche reddingsbrigade in zee waren ge stoken, ontdekten meer iets van den zwemmer. Nu doet zich echter het vreemde geval voor, dat noch op het strand', noch tegen het duin, kleedingstukken zijn gevonden en dat ook geen dec kampbewoners aangifte heeft gedaan van vermissing van den een of ander. Heeft er dus gezichtsbedrog op groo te schaal plaats gehad, of is hier spra ke van massa-suggestie? Ongeval.. In de Buitenhaven; te Delfzijl is de 16-jarige W. Tansen uit Nordeich aan boord van de vis- schersboot „Harmina" bij het aanzet ten van den motor door den slinger zoodanig getroffen, dat hij met een gebroken diibeen is opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Gevallen Te Stavenisse is een 13-jarige jongen in een schuur van den zolder gevallen en met een her- schenschudding en een sleutelbeen fractuur opgenomen. Edison's slaap. Naar men weet heeft Thomas Alva Edison, de beroemde uitvinder, den naam, met vier uur slaap per dag toe te kunnen. Dit was misschien vroeger ook wel het geval, maar Charles Edison, Tho mas' zoon, heeft bij een bezoek aan Los Angeles aan journalis'en 'X hem kwamen ondervragen, onthuld, dat de oude heer langer slaapt, dan hij vroeger placht te doen. Als hit vroeger met een of ander probleem bezig was, sliep hij inder daad niet meer dan vjer of vijf uur per dag en dat nog voor het grootste Meel in een stoel op zijn laboratorium!. Edison bezat n.l. het geluk te kun nen slapen waar en wanneer hij wilde Hij viel dan in een gezonden slaap, waarvan hij volkomen uitrustte. Thans zoekt hij echter bij voorkeur zijn bed' pp, zelfs als er voeldoende leege stoelen of tafels op het laborato rium zijn, waarop hij zou kunnen sla pen. ,i Krachtig gebaar. Donder- Idagavonld zat een meneer van den Scniedamschen Singel te Rotterdam dn een café in de Weste Wagenstraat aldaar. De omstandigheden /dat de contan ten, welke hij bij zich had, niet toe reikend waren, om de vele consump ties te betalen, verontrustte hem niet, omdat een vriend, die altijd goed bij kas was, hem had beloofd, dien avonct in het café te komen. Een kleine lee ning zou alle moeilijkheden uit den weg ruimen. Het uur, waarop de vriend zou ko men, naderde,, was er en verstreek, maar de vriend bleef uit.. Een half uur verliep, een uur, vijf kwartier verstreken, maar de vriend Jk\yam niet. Het werd den bezóékér nu toch wel wat bang tè moede en hij keek van de klok naar de deur en van de deur naar de klok en dan weer in zijn por- temonnaie. Maar hoe dikwijls nij ook telde, het bedrag, bleef beslist te laag. In arren moede bestelde hij toen nog maar eens wat.' Hij kwam toch geld te kori cn of het nu veel of wei nig was. dat kwam op hetzelfde neer. Het werd later en later en de een zame bezoeker werd steeds" somberder. De vriend zou nu zeker niet meer ko men en het verteerde bedrag was in middels bedenkelijk hoog geworden. Het werd „hoogste tijd" en de kell- ner kwam om af te rekenen. Toen volgde het verhaal van den vriend die niet was gekomen, van het geld. dat er evenmin was en tenslotte bood de bezoeker zijn hoed in pand te geven. De kellner hechtte geen geloof aan het verhaal, en met volkomen min achting voor de waarde van het hoofd! deksel sprak hij als zijn stellige mee ning uit, dat de meneer Tiet er op had toegelegd, een heelen avond gratis te drinken Met zulke klanten had men liever n:e' te doen. De kellner wilde zijn woorden van1 een krachtig gebaar vergezeld doen gaan. Het gebaar vond zijn einde even we' op het gezicht van den bezoeker en de kracht nacf zijn onderkaak ge broken. De bezoeker is in het ziekenhuis' aan den Coolsingel verbonden- Tegen -den kellner is proces-ver baal opgemaakt. Brand. Gistermiddag brak een felle brand uit in dc woning van W1. Wevgers te Oss. Huis en inboedel werden een prooi' der vlammen. Fef huis was zeer laag verzekerd, de inboedel niet. Gisteravond is de boerderii vani den heer T. M. Kamphuis nabij Al melo door brand vernield. Het vee kon gered worden. Abes was verzekerd. De woning van R. de Boer te Wijnieterp is een prooi der vlammen geworden. De woning van 'den winkelier J. H. Beentfe té Slochteren is een prooi der vlammen geworden. Te Heer (Maastraciht) zijn de wp ningen van de gezinnen va,n Smeets en Bovens, terwijl de menschen in het veld waren, geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Opeinde bij Drachten is de boerenwoning van J. ït. Douma eert prooi der vlammen geworden. Aangereden. Te Nieuwen- hagerheide werd de 20-iarige J. L. G. Donderdagavond, terwijl hij' op zijn rijwiel zat, aangereden 'door een auto en door een heg geslingerd. In deerniswekkenden toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. O verreden. Het 4-jarig doch tertie van den heer K. Pieterman te Spijk, gem. Bierum (Gron.) is cTooe een auto overreden. Het kind werd dood opgenomen. Auto-ongeluk te Thulin. -J Omtrent het auto-ongeluk te Thulin (B.) kan nog worden gemeld, dat da 'Belgische auto bestuurd werd doordh.il Deportemont uit Wodecq, terwijl zich mede zijn zoontje van 4 jaar en een heer en een meisje daarin bevonJden. De botsing was zoo hevig, dat de Belgische auto over den kop sloeg. De heer Deportemont kon slechtg met groote moeite uit het voertuig be vrijd worden. Hij had een schedelbreuk! en zeer ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. Zijn toestand' was hope loos. Zijn zoontje en het kleine meisje hadden hoofdwonden bekomen, de vierde inzittende bleef ongedeerd. De vier Hollanders uit den anderen auto, de heeren R. uit Breda, S. uit Teteringen, en v. d. M. en S. uit Rot terdam kregen slechts lichte kwetsu ren. Een overval. Te Halsteren ■is de koopman J. S. uit Poortvliet, die zich van Bergen op Zoom huiswaarts begaf, door een tweetal personen uit Etten van zijn rijViel afgerukt en aan hoofd en hand ernstig mishandeld en beroofd van f 5 De beide aanvallers, die zich onder de mènschènmeriigte, die zich verza melde, ophielden, werden door de politie aangehouden en legjden een vol ledige bekentenis af. Inbraak. Gistermorgen' is',' naar de Asser Crt meldt, in de zuivel fabriek te Ruinen ingebroken. Nadat de dief of dieven eerst aan 'den voorkant der fabriek een drietal .ramen geprobeerd hadden open te krijgen, hebben zij door verbreking van een ruit achter de fabriek op de z.g. spoelplaats toegang verkregen. Daarna zijn ze weer door verbreking van een ruit door de binnendeur ge gaan. Vérvolgens, vermoedelijk met behulp van valsche sleutels, kwamen zij in het kantoor. Gelukkig echter had de directeur het weekgeld, dat juist gisteren zouf worden uitbetaald, al uit voorzorg op gen veilige plaats geborgen. Dit geld zal zeer zeker het doel de? inbrekers zijn geweest De kleine kas met f 10 is door de ongewenschte gasten meegenomen, bei nevens een 25-tal sigaren en al de voor radige postzegels. De brandkast is door de heeren aangeboord. Vermoedelijk echter zijn de inbre kers in hun werk gestoord. De politie was vroeg ter plaatse en stelt een onderzoek in. Land- en Tuinbouw. ONZE RUNDVEESTAMBOEKEN De controversie men zou kunnen, zeggen oorlog tussehen twee ründ- veest-amboéken, het Friesche ep het Nederlandsche, is helaas nog steeds blijven voortbestaan, zoodat verdeeld heid en., tweedracht heerscht, waar sa menwerking en eendracht, zoo niet samensmelting gewenscht ware. Nu heeft op een Overijselsche dis tricts vergadering, volgens te „Veld bode", de heer Krot kort en bondig gevraagd, of van de zijde van het F. R. S. pogingen zijn gedaan, om tot wederzijdsche erkenning te komen en hoe de houding van het N. R. S. zoui zijn, indien het F. R. S. bereid zou zijn, het N. R. S. te erkennen. Door den hoofdinspecteur van het N. R. S. werd geantwoord, dat er van de zijde van het F. R. S. geen (dergelijke poging is gedaan en dat, indien het F. R. S. bereid mocht zijn het N. R. S. te erkennen, het dag. be stuur van het N. R. S. bereid is aan het bestuur van het N. R. S. yooi; te stellen, de onderhandelingen over we derzijdsche erkenning te heropenen- Het N. R. S. staat dus nog op zijn oude standpunt en vertegenwoordig daardoor de meesten der fokkers, die» in ruzie geen heil zien. De redactie van het Overijselsch Landbouwblad zegt, dat het et bijhaal' niet in kan, dat de groote massa der Friesche fokkers, die het toch ook voor een flink deel van de binnenland sche markt moeten hebben, wél heil zouden blijven zien in een dergelijk oorlogje. Het belang van onze geheele zwart- bontfokkerij brengt ontegènzëggëlijk mede, dat vrede heerscht. De N. R. S.-menschen hebben van! hun bestuur een openhartige verklad- ring gevraagd en verkregen, laat nu! het F. R. S. van zijn kant spreken. Natuurlijk kan er niet anders1 sprake zijn dan van een volledige wederzijd sche erkenning. GIPSHOUDENDE WIJNEN. Dr. Van Hamel Roos schrijft in heö Mbd. t. d. Ververvalschingen De vraag of gipshoudende wijnen uit een hygiënisch oogpunt af te keu ren zijn, heeft reeds sedert langen tijd de deskundigen speciaal natuur lijk in Frankrijk bezig gehouden. Het Is duidelijk, dat ae hoeveelheid dezer stof hierbij een hoofdrol speel de, daar betrekkelijk geringe hoeveel heden 'gips in schier alle wijnsoorten aanwezig zijn. De Fransche „Conseil d'Hygiène" heeft ten deze de bepaling vastgesteld* dat een zekere hoeveelheid niet over schreden mocht worden. Dit geldt na tuurlijk voor wijnen, waaraan op zettelijk gips ioegevoegld is, teneinde bij de roode wijnen ae „belle robe rouge" te verkrijgen, zooals de Fran sche wijnbouwers het noemen. De beoordeeling dezer zaak veran dert evenwel geheel, indien tengevol ge van de samenstelling van den. bo dem, langs den natuurlijken weg zwa velzure verbindingen, resp. zwavel zure kalk (gips) in de druiven en laten in de wijnen geraken. Dit is nu voornamelijk het geval iiï de zuidelijke streken van Spanje, van waar de beroemde Xeres-wijnen (d. w. z. de Sherry) afkomstig zijn en waar de gronden met gips bestrooid worden. f Het gehalte aan minerale bestand^ deelen en gips is dus blijkens herhaaA de analyses, ook van onze zijde,, hoo- ger dan i n andere wijnen. Prof. Freseniire vond o.a. in zuive ren Sherrywijn 0.99 pet. minerale be4 standdeelen. 1 Zooals bekend is, vermeldt de nieu we Ned. Pharmacopoe als medicina;-' len w»,n inplaats van Malagawijn höti gebruik van Sherry en is het ö.us zoo wel m het belang van hen, die voor dit d >-; dézen wijn verkoopen, a& in) het belang der verbruikers 'speciaal zieken en zwakken) dat nauw «-.urig geiet wordt op hei gipsgehafte, w&ai- voor de Neci. Pharm. de grenzen \&3t ges "el u heeft. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat voor het voorschrijven van Sherry, m dien deze een te hoog gipsgehaltè ver- toonen mocht, de z.g. wijn ver bete ring ten nadeele van het artikel 2"u aan gewend worden en is het derhalve noodzakelijk, bij den aankoop de noo- dige waarborgen te eischen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7