DAG-AGENDA. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 1 Aug. tot en met Zondag 7 Aug. a.s. waargenomen door de apotueek van ien heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oégstgiest. Apotheek „De Vijzel iv'einpènaerstraat 4, des nacbts en >es Zondags. GEMEENTEZAKEN. Ontslag curator Gymnasium. B. en W. stellen den raad voor aan den heer Prof. dr. D. C. Hesseling, op diens desbetreffend verzoek, eervol ontslag te verleefTen als curator van het gymnasium aldaar, onder dankbe tuiging voor de goede diensten, door hem als zoodanig bewezen. Leeraar Geschiedenis en Aard rijkskunde Kweekschool. B. en W stellen den raad voor, op diens verzoek, aan den heer A. Wisse eervol ontslag te verleenen als leeraar in-de geschiedenis en aardrijkskunde aan de kweekschool voor onderwijzers 'en onderwijzeressen aldaar Benoeming curator Gymnasium. Curatoren van het gymnasium beve len den raad aan te benoemen tot cu rator van' het gymnasium in de vaca ture. ontstaan wegens het bedanken als zoodanig door dr Weebers: 1. prof dr J. A. J. Barge; 2. mr. E. J. M. H. Bolsius Leeraar Duitsch Gymnasium. Curatoren van het gyriyiasium heb ben' bij den gemeenteraad alhier de volgende voordracht ingediend voor de benoeming van een leeraar in het Hoosduiseh: 1. mej. C. M. de Haas doctoranda in de Cfermaansche taal en letterkunde, leerares aan de Rijks H - B.S.-te Helmond; 2. de heer J. C. de Wilde, leerbar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Gooische H.B.S te Bussum. Onderwijzer lichaamsoefening. Voor de benoeming van een onder wijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs hebben B. én' W. de volgende voordracht bij, den raad ingediend: 1. J. H. Koers t-? Almelo; 2. F. W. Wiegel, te Amster dam, en 3. W. C. Brassem. te Amster dam. Ontslag Directrice H.B.S. B. en W. stellen den raad voor, .op haar verzoek, aan mej. B. C. G. Numan eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van directrice van de H.B. S. voor meisjes. Keuringsdienst van Waren. B. en W. bieden den raad aan het ontwerp der begrooting voor den Keu ringsdienst van Waren dienst 1928. Aankoop terrein tTansf.huisje Leenwerikstraat. B. en W. geven, conform -het advies van de Coinm. der Lichtfabrieken den Raad in overweging aan te koopen een stukje grond aan de Leeuwerikstraat waarop een tran-sformatorenhuisje staat. Koopprijs 1000. Commissaris Bank v. Leening. Wegens periodieke aftreding op 1 Juli j-1. van den heer Wilmer als com missaris van de Bank van Leening, bevelen B. en W. ter benoeming aan het dubbeltal: 1. Th. B. J. Wilmer en 2. B. J. Huurman Dzn. Ontslag Stadsgeneesheer en Schoolarts. B. en W. geven den raad in overwe ging aan den heer H, W. Blote over eenkomstig diens verzoek eervol ont slag te verleenen als Stadsgeneesheer en schoolarts met ingang van 1 Novem ber a.s. Overdracht Kerktorens. De torens van de Waalsche kerk, de Pie'erskerk en de Hooglandsche kerk worden geacht eigendom te zijn van de burgerlijke gemeente, terwijl de kerkgebouwen zelf aan de kerkelijke gemeenten toebehooren. Een dergelij ke toestand, waarbij kerkgebouwen en toren niet in dezelfde hand zijn, ver dient volgens B. en W. geen aanbeve ling. Aangezien de gemeente Leiden bij het bezit van deze torens geenerlei gelang heeft, integendeel zij met de zorg voor het onderhoud i9 belast, zon der dat daartegenover voor haar eenig rechtstreeksch voordeel staat, zijn B. en W. met de desbetreffende kerkbesturen in overleg getreden in zake overdracht in eigendom van de torens aan de kerkgenootschappen. Als gevQlg hiervan stellen B. en W. den raad voor, de torens aan de kerk besturen over te dragen en te betalen als afkoopsom voor den onderhouds plicht aan de Waalsch Herv. gemeente een bedrag van ƒ500, aan het Ned. Herv. kerkgenootschap voor den toren van de Pieterskerk en voor dien van de Hooglandsche kerk 4000. DE GEMEENTEBEDRIJVEN. Blijkens de- heden verschenen re kening van de hierna te noemen be drijven over 1926 heeft de gasfa briek een winsU opgeleverd van 210.097.24. (Raming 64.850,—); de electriciteitsfabriek een Winst van 323.399,26 (Raming 150.600,—); de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest een winst van 90.000 (Raming 21300). Het grondbedrijf heeft een verlies opgeleverd van 30.146,de reini- gings- en ontsmettingsdienst een ver lies van 227.988,63 H (Raming 256.500); de bank van leening een verlies van 12.635,64 (Raming 15.859). Het gemeentelijk waschbureau heeft een winst opgeleverd v. 967,36 (Raming 1700). Op 1 Augustus hield de iNed. Vereen, tot afschaffing van het gebruik van alcoholische üran&en haar 92ste Jaarlijksche Algemeene Vergadering te Deventer. HOTEL „DEN BURCHT' De verbouwingswerkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat de heer A. Backer, de gérant van „Den Burcht", overeenkomstig zijn voor- neriien met 1 Sept. a.s'. het hotel „Den Burcht" zal kunnen openen, dat in de plaats van het vroegere verkoop- lokaal aldaar verrezen is. DRONKEN AUTOBESTUURDER EN DE GEVOLGEN. De heer P. O., pit Hazerswoude. was gistermorgen met zijn auto in Alphen en ontmoette daar zijn vriend Van 'E., eveneens uit Hazerswoude. Zij zouden gezamelijk huiswaarts keeren, doch onderweg werd eens ge ducht gebierd, Nadat zij wat veel biertjes gebruikt hadden, besloten zij 'nog maar niet huiswaarts te gaan, doch een tochtje te maken naar Den Haag. Derhalve ging het in woeste vaart langs den Hooge. Rijndijk onder Zoeterwoude. De bestuurder blijkbaar het stuur niet geheel meestey, want het ging zig-zag langs der» weg reed tegen een hem tegemoet komend motorrijtuig aan,waardoor dat voertuig vrij ern stig werd vernield en reed in woestf® vaart door tot Leiden. Op de Hoogewoerd alhier zou de dronken bestuurder e-ven zijn voer tuig verlaten en viel op de straal neer. Gelukkig werd- dit door een agent opgemerkt en werd hij ter ont nuchtering in bewaring gesteld. De veldwachter, Degenaars. van Zoeterwoude, die intusschen telefo nisch de Leidsche politie verzocht had den woesteling aan te houden, kon hem daar in het arrestantenlo kaal vinden. Procesverbaal zal tegen hem wor den opgemaakt. OUD-HOLLANBSCHE LIEDEREN. Wij maken opmerkzaam op de uit voering van onbekende oud-Holland- sche liederen door Hovy's Leidsch a capellakoor (dirigent de heer C. W. Harmans) in het Badhotel te Kijk duin, Loosduinen, hedenavond om 8 ui.r, waarvoor de dames mevr. Jo Blokspoelvan den Berg (Den Haag) fc'n mej. N. Kouv (Sassenheim), so pranen; mevr. de BackAlers (Den Haag), piano; en de heer J. C. Taey- mans, bas (Rijswijk) hun welwillen de medewerking hebbe*. toegezegd. Het uitsluitend doel van het koor is: onbekende oud-Hollandsche liede ren aan de vergetelheid te ontruk- - ken. Naar aanleiding vap een der vorige uitvoeringen schreef A. de W.: „Een genoegelijke avondWat de heer Hovy heeft opgedolven, loeit van a. tot z., hier is een kenner en muziek minnaar van goeden huize aan 't woordprachtige propaganda voor het oud-Holl. lied". LECTOR GENEESKUNDE. Bij Kon. besluit van 29 Juli j.l. Is, met ingang van 19 September a.s., aan de Rijksuniversiteit alhier be noemd tot lector in de faculteit van geneeskunde, om onderwijs te geven in de neurologie, dr. A. Gans, genees heer van het Provinciaal Ziekenhuis te SantpoorBloemendaal. Onze stadgenoot, de heer E. v. Boerstra,3laagde te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. Gisteravond om 10 minuten voor 8 is op het Rapenburg de 12-jarige J. S. van den melkauto van zijn vader gevallen, tegelijk met een melkbus. Hij klaagde over pijn aan de bee- nen en had een bloedende wonde aaii de knie, die in het Ziekenhuis ver bonden werd. Ander letsel had hij oogenschijnlijk niet bekomen. De 11-jarige L. H. is bij het voet ballen gestruikeld, waardoor zijn rechter elleboog ontwricht werd. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij behandeld werd. Gisteravond 7 uur kwam op den hoek van den Morschweg en de Paul Ivrugerstraat de 11-jarige wielrijder C. K. in onzachte aanraking met een auto, bestuurd door S. De fiets werd gegrépen; de jongen viel, doch be kwam geen letsel, alleen klaagde hij over pijn in de linkerheup. Het rijwiel werd vernield. BINNENLAND. houden. H.M. zal de tentoonstelling bezoeken op Woensdag 14 of Donder dag 15 September. OUDE MUNTEN GEVONDEW. Op een open liggend stuk grasland te Heerlerheide heeft een zekere B. niet minder dan 464 geldstukken' op gegraven. De vondst bleek een partij' Fransch zilvergeld të zijn üit de 18e- eeuw. De munten' zijii iets groot er dan onze rijksdaalder en wogen geza,men lijk ongeveer 13 kilo. Op den voorkant prijkt de beeltenis van Lodelijk XV en ook zijn er bij met het beeld van Bo dewijk XVI. O.p" het grasveld stond vroeger een. groote hoeve! welke jaren' geleden afbrandde en niet meer opge bouwd werd. HARING VOOR SOVJET-RUSLAND. Na de breuk tusschen Rusland en Engeland heeft het bewind te,Moskou de maatschappijen die levensmiddelen inkoopen verboden verdere bestellin gen in Engeland te doen. Daardoor moeien ook de aanzienlijke bestellin gen van haring nu elders worden ge plaatst "- - Naar gemeld wordt, heeft nien daar-' voor o.a. ook aan Nederland gedacht, waar man naar nieuwe afzetgebieden voor de haring uitziet. Men heeft er echter van afgezien bij ons ter markt te gaan, omdat ook Nederland geen of ficieele betrekkingen met de U! R.-S, S onderhoudt. Het grootste deel -van de' behoefte is. nu in Noorwegen gedekt; - Er;- is daar reeds voor ruim een- half milliöen roe bel (ruim 6ÓO.COO gulden) aan haring ingeslagen. WATEBV'-IEITTUJGEN LANDEN AAN HET STRAND. De duizenden, die1 gistermorgen naar Scheveningen getogen, waren, hebben van. een aardig schouwspel genoten. Twe.e watervliegtuigen van de marine kwamen boven de pier cirkelen.' Gelei delijk daalden de. piloten en ten slotte" sjreken zij op het water neer. Lustk-j; en rustig werdom de Pier getaxied en naar het strand gevaren. Groot was natuurlijk de belangstelling van de jeugd, waarvan enkele veelbelovende leden kans zagen hun moeders te ont snappen. Spoedig stegen de vliegtui gen weer op en maakten ten afscheid nog een paar toereh boven de zee. HET ONGELUK TE BERLICUM. De burgemeester van Berlicum heeft naar aanleiding van het feit, dat. een 28-jarig meisje gedood werd do.or een splinter van een verdwaalden kogel aan het schuttersgilde. St. Joris.mede gedeeld, dat tot nader bericht geen schietoefeningen, meer mogen gehou den worden. DE LAND- EN TUINBOUWTENTOON STELLING TE RIDDERKERK. De Koningin heeft, -naar men ons mei jt, besloten, een bezoek te brengen aan de land- en tuinbouwtentoon stelling të Ridderkerk, die van 14 ;ot en met 17 September zal worden ge DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE EINDHOVEN. Gelijk gemeld, had de S.D.A.P. Ie Eindhoven bij Ged. Staten een protest ingediend in verband met het feit, dat bij de gemeenteraadsverkiezing op een stembureau de stemming niet op het juiste uur was begonnen én voorts we gens een verschil bi£ het opmaken van het aantal stemmen. In hun gisteren gehouden, vèrgade- ring hebben Ged. Staten dit protést af gewezen ên de verkiezing geldig ver klaard. REVOLUTIONAIR SOCIALISTISCH COMITé". Maandagavond vond te Rotterdam een vergadering plaats van eèn aantal onlangs uit de- C.P.H. getreden leden en enkele andere genoodigden,- tenein-; de tot de oprichting.van een Revolutio nair Socialistisch Comité te komen. Na een korte discussie werd .tot; de oprichting besloten. - - Een vijftigtal leden trad tot het co mité toe. Als voorzitter werd gekozen de heer E. Bouwman en als secretaris de heer E. Rifach. - BUITENLAND. EE ERIE MOGENDHEDEN CONFERENTIE. De vergadering van heden gaat door. Nadat eerst een nieuw uitstel van de voltallige vergadering "was overwo gen, luiden de laatste berichten weer in dezen zin. dat de zitting op h j en zal doorgaan. De leiders der drie delegaties heb ben gisteravond van 10 tot .12 uur be raadslaagd. Na afloop deelden zij me de, dat de openbare vergadering der conferentie heden, Donderdag, zal doorgaan. Zij waren overigens buitengewoon gesloten, maar .uit verschillende aan wijzingen viel af te leiden, dat de bij eenkomst van heden de laatste zou zijn en dat de conferentie morgen zal eindigen. REDE VAN DEN PRINS VAN WALES Gij spreekt óver zijn taak als toekomstig vorst. De prins van, Wales hééft Dinsdag avond in een) tafelrede aan een gast maal, door de 'Canadèesche regeèring te Ottawa gegeven, het waarschijnlijk voor het eerst in'het openbaar gehad over zijn toekomstige troonsbestijging Hij maakte de opmerking, dat het de Canadeesche -confederatie i9 geweest, die zestig jaar geleden zoo niet dé eer ste. dan toch de duidelijkste.,stap heeft gedaan op den. weg naar het denk beeld en de verwezenlijking van een groep van autonome, gemeenschappen binnen het Ëngelsche- rijk, die. gelijk in staten ep gekenmerkt door een ge meenschappelijke trouw aan de kroon z jn, waarop de,. Prins vervolgde: „Voor mij in het bijzonder, als s Ko- nings oudste zoon,- heeft dit denkbeeld een bijzonder belang, en in welk deel van het rijk ik ook mag zijn. ik tracht daar altijd aan te denken. De kroon staat boven alle verschillen van land. ras en partij en dient om een eenheid te maken.' waarin al dergelijke ver schillen worden opgeheven. Als mij het loc eens te beurt zou vallen van die waardigheid op mij te nemen, ver trouw ik, dat ik haar waardig zal wor den bevonden. Ten minste mag ik zeg gen, dat ik geen gelegenheid verlies om dit contact met allé deelen van het Britsehe rijk levendig te houden, dat ik de laatste tien jaar gelukkig heb gekregen." De prins legdeden nadruk op het belang van het persoonlijk verkeer van man tot man in rijksaangelegen heden, want, zei hij,ik weet de' waar de voor mijzelf - van mijn eigen bezoe ken overzee en van mijn ontmoetin gen met bezoekers van overzee te Lon den. De rede werd minüten lang storm achtig toegejuicht. Een pijp voor Baldwin. Aan het dessert hield Mackenzie King, de C&Aa.deesehepremier een oii- officieele toespraak tot Baldwin, die zijn GOsten verjaardag vierde en bood hem een nieuwe pijp van kersenhout aan. COOLIDGE's VERKLARING. Een krijgslist? Het besluit van Coolidge om. zich in 1926 niet weer candidaat- te stellen voor het presidentschap schijnt de grootste sensatie sinds vele jaren in Amerikaansche politieke kringen ver oorzaakt te hebben. Menschep die in nauw contact met den president staan, zijn van meening dat hij zifh door deze verklaring vo.or goed heeft teruggetrokken uit den wed loop om het presidentschap in 1928. Dit is echter geenszins de meening van de meeste bladen en politici, die Coolidge de laatste maanden van na bij hebben waargenomen. Na vele da gen van nauwlettende waarneming zijn deze geneigd te geloöven, dat het besluit zorgvuldig-is berekend om zijn mededingers in den schoot van de re- publikeinsche partij te ontdekken. Zij zijn ervan overtuigd, dat Coolidge heel sterk zal staan als hij, evenals velen denken, wordt gedwongen door het al gemeen verlangen in den lande, om, tegen zijn schijnbaren wensch en be doeling, zich een derde ambtstermijn te laten welgevallen. De wijze, waarop Coolidge zijn be sluit heeft'kenbaar gemaakt, was bui tengewoon komiek. Hij ontbood jour nalisten en overhandigde hen, een blaadje, waarop getypt stond: „I do not choose to run for the Presidency in 1928." („Ik verkies géén gooi te doen naar het presidentschap in 1928") Dit was alles. Hij wilde geen nadere verklaring geven, maar gaf met de hand een teeken, dat. de journalisten weg zouden) gaan.' STAKINGEN TE BOEDAPEST. Een politieke achtergrond? Er zijn te Boedapest stakingen om loonsverhooging uitgebroken onder -de zagers, maalderij-arbeiders, bakkers gezellen en metaalbewerkers in vele ondernemingen ter plaatse. Uit vrees voor een algemeene staking heeft de politie voorzorgsmaatregelen genomen. De bladen meenen, dat er politieke bijgedachten op den achtergrond van deze conflicten zouden liggen. HEVIGE ONWEDERS IN ZWITSERLAND. Het gebied tusschen Bern en Luzern zwaar geteisterd. Dinsdagmiddag heeft een. geweldig onweder. van een orkaan vergezeld, tal van streken in Zwitserland geteis terd. Vooral Thun en het Berner Ober land. Montreux en de streek tusschen Bern en Luzern hebben zwaar gele den. Ten gevolge van .de stortbuien heb ben op tal van plaatsen overstroomin gen plaats gevonden, waardoor be langrijke vertragingen in het reizigers vervoer noodzakelijk werden. Zoo is het spoorwegverkeer over do lijn Lausanne naar Milaan 's avonds" en gedurende den nacht van Dinsdag, op Woensdag onmogelijk geworden ên hebben de reizigers van Lausanne naar Milaan een omweg moeten ma ken over Bern en de Lötsch-bbrgbarn. Eveneens werd het spoorwegverkeer op de MontreuxBern Oberlanclbéetf- en op de lijn BernLuzern versnel*'l en moeten ook hier de reizigers door zijlijnen naar de plaats hunner bestem, ming vervoerd worden. DE WEENSCFE GEMEENTE WA CHT. De sterkte zal verlaagd werden. Naar. Belga uit Weenen meldt, heoft' Seip.el.ten gevolge van de stappen., van het kantoor tot afwikkeling .van de oorlogszaken/van het Weensche.-Pie meèntebestuur de toezes-ging weten - verkrijgen, dat de sterkte v°ri de Wcpd sche gemee.ntewacht verminderd zal wordep. KORTE RF*»Tf!FTFN. ,v r- Een drijvend dok van 25.QOO werd gisteren namens DuUschlan;1;V.: overgedragen aan de autoriteiten dér haven -van Bordeaux. Dit dok mnp-kj./ deel -uit van de Duitsche schadeloos-*--; stellingsprestaties. Lenins weduwe, die verleden 'aal* zelf tot de oppositie behoorde, dor-h.l thans aan dp zijde van Stalin- staai'.-r hield een felle 'rede tegen de oppo sitie. "L.y Naar gëmeld wordt, zullen' de drie;.' généraals, Obregori, Verrano en Goméz;-- zich volgend jaar candidaat stellén?-' voör de verkiezingen voor het presi dentschap Van Mexico. - Naar Uit Moskou gemeld word tg zijn wederom 12 politieke gevangenen terechtgesteld, waardoof het aantal--- executies "in de maand Juli tot 120-is gestegen. De Russisch-Poolsehe gedachtéii- - wisseling naar" aanleiding x van den;-- moord op dén sovjet-gezant te War- t' schau. schijnt een zoo gunstig verloop te hebben, dat spoedig de onderhande lingen over de non-agressie-pac't tus schen beide landen zullen worden her- vat. Er bestaat kans, dat het parle ment van Massachusetts een actie op touw zal zetten om eeh herziening va'm het proces tegen Sacco en Vanz'etti tó.V krijgen. Woensdag 3 Augustus bereikte pr-oL De Louter, die thans te Hilversum woon-" achtig is, den tachtigjarigeri leeftijd. GEMENGD NIEUWSL Brutale roofoverval, In;- perceel Singel 378 te Am.sterdam- nar bij de Beulingsloot te Amsterdarn heeft de heer Wessel een groot pensi- on gevestigd, waarin vrijwel doorloo-, pend 1U personen gehuisvest zijn. In den regel zijn dit gepensionneer- de onderwijzers, monteurs-, kantoor bedienden, kappersbedienden, kell- ners, enz. CA' :Genoemde- pensionhouder,d-ie ,b4 ..- jaar oud is, bevond zich gistermiddag" omstreeks kwart over drie in de keu ken,. welke, geheel achter in dit oude) huis is gevestigd-. Zijn vrouw was niét thuis, daar zij iemand zou afhalen. Op dat tijdstip verscheen een zijner logeergasten, de Oostenrijker Viotoit Habermann, die-reeds geruimen tijd ijl het pension vertoefde," beneden metl' een gewatt eerden deken. Habermana liet hem dien deken zien, zeggende, dat hij te vuil was om gebriiikt te Wor- den. De heer Wessel, die hem schijnbaar ook.verre van schoon vond, antwoord- de, dat hij even een schuier zou halen om den deken af te borstelen. Inmiddels waren ook twee. andere pensiongasten, de Duitschers August Muller en Max Kramer in de keuken' gekomen. - Terwijl de oude man ziin hand uit- strekte om den schuier te halen; wierp het drietal hem plotseling den deken over het hoofd en een hunner drukte idien stijf op zijn mond. Vervolgens fooiden zij hem op den grond en een unner stopte het slachtoffer een wit- ten keukenhanddoek in den mond, teneinde hem het schreeuwen te be letten. - Met vereende krachten knevelden zij den man, die den deken nog om zich heen had met een groot touw. Toen', dei aangevallene nog rumoer maakte, sloegen zij hem eemge malen in het gelaat. .Wapenen werden bij. dezen overval niet gebezig<L Terwijl het slachtoffer in de keu- ken op den grondi achter bleef, bega-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2