CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN i)ii nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8«,e JAARGANG DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1927 «HJMMER 2190 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS Id Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. V De nieuwe schoolstrijd. Wanneer ergens de medewerking van de «gemeente wordt gevraagd voor de stichting van een bijzondere school, dan zijn de heeren en dame3 van de linkerzijde er als de kippen bij om te wijzen op de verspilling van gelden voor de oprichting van kleine schooltjes. Met argus-oogen worden de lijsten van kinderen, die de te stichten school' zullen bezoeken, na gegaan of die wel in orde zijn. Wij hebben er reeds eerder op ge wezen, dat het gewenscht is om niet al te krap te meten met die namen. ooral in de seden zal het Veelal niet moeilijk zijn om een surplus te krij gen. Dat dit noodig is bleek nog pas weer in Utrecht waar een verzoek om medewerking om een tekort van 3 kinderen werd afgewezen. Het Volk vermeldt dit aldus: „In Juni j.l. behandelde de Utrechtsche Gemeenteraad een aan vraag van het bestuur der Christ. Geref Schoolvereeniging om gelden uit de gemeentekas voor den bouw van een Christ. Geref. lagere school Er waren 139 „gegadigde" kinderen maar een onderzoek wees uit, dat er maar 96 kinderen in aanmerking konden komen, waarbij er nog ve len waren, die eerst op 1 Sept. 1928 vijf en een half jaar zouden zijn. De Raad wees dan ook de aan vrage van de hand. Nu heeft het genoemde school bestuur een nieuwe aanvrage inge diend, want de gemeentekas kan 't betalen! Er zijn nu 143 „gegadigde" kin deren. Hiervan mogen echter niet in aanmerking komen: 18 kinderen, die op den dag van v de opening der school, 1 Sept. 1928, nog niet den vereischten leeftijd hebben; 23 kinderen, die nu reeds eeij christelijke school bezoeken; 5 kinderen, die thans eveneens een christelijke lagere school be- eoeken, maar die door het bestuur vergeten" waren als zoodanig op te geven! Jbiijven over 97 kinderen. Er moeten 100 kinderen zijn, dus stellen B. en W. den raad voor de aanvrage niet in te willigen", 't Is de vraag, of op deze 23 en 5 is &8 kinderen, die reeds een christelijke school bezoeken, niet toepasselijk is de kwestie, welke te Leiden ten aan zien van de Geref. school in het Kooi- kwartier aan de orde was. Maar in elk geval, de wijze waar op ook dit geval weer uitgebuit wordt de aandrang om toch vooral streng die cijfers te controleeren, steekt zeer scherp af bij de middelen, die wor den goedgekeurd om eert concurree- rende openbare school op te richten. Zelfs wordt dan niet 't middel ontzien om. zelf een openbare school op te richten om een christelijke school te gen te houden. Wat nog pas in Drente bleek, waar „Volksonderwijs" de pers de laatste weken onveilig maakt met artikelen over de dure pacificatie en overeen komstig deze opvatting de stichting van bijzondere scholen zooveel mo gelijk tegenwerkt. Dat was het geval in de mooie ge meente De Wijk, bij Meppel, waar, zooals de „Nieuwe Hoogeveensche Crt:verhaalt, Ds. van den Berg poog de in het dorp Koekange een Ned. Herv. School te stichten. De openbare schoolmannen kre gen er de lucht van en wisten de tot standkoming in het dorp zelf voor- loopig te verhinderen. Toen wilde de predikant beproeven tot schoolstichting in het Koekanger- veld te komen. Het meerendeel der ouders had daar wek1 ooren naar. Maar ook daar moest het voor de Christelijke bevolking overeenkom stig het oude volkslied van Koekange blijven vertaald uit het zangerige Drentsch „Lange heide, korte wei de, zoute boter, en zuur brood". Daar mocht geen Christelijke school komen, want dan zou het dorp door partijtwisten verscheurd worden. En dus besloot de raad, holdersde- boljder, met 6 tegen 5 stemmen in het Koekangerveld een openbare school te doen bouwen, 't Was niet in het be lang van het onderwjjs, 't was even min een voordeeltje voor de gemeen tekas, maar dat kwam er niet op aan: Er moes- en er zou een open bare school komen om de stichting ren er Christelijke school te verhinde ren. Geld plenty.... als er een openba re school gebouwd moet worden, maar zuinigheid, als het een Christe lijke school geldt. De oude schoolstrijd in nieuwen vorm. V De Indische dienst. Anete verneemt, dat voor het exa men voor candidaat Ind. Ambtenaar en candidaat gezaghebber B. B., dat 11 Juli een aanvang zou nemen zich een zeer gering aantal liefhebbers op gegeven hebben, n.l 4 voor de 13 be schikbaar gestelde plaatsen voor ge zaghebber en 14 voor 17 plahtsen Ind. ambtenaar. Te bevoegder plaatse naar de reden van dit opmerkelijk gebrek aan ani mo informeerénde, vernam het Bat. Nbl., dat do jongelieden blijkbaar wei nig zin hebben om later naar buiten gewesten te worden gezonden, „daar mee slechts aantoonende, hoe weing zij van deze gewesten op de hoogte zijn, en hoe verkeerd zij zich de toe standen voorstellen in die gewesten, waar in algemeen en zin door den be stuursambtenaar meer bestuurd kan worden dan op Java." Voor de opleiding voor gezaghebber zijn voor Indië 13 en voor Holland 12 plaatsen opengesteld. Indien nu de 4 candidaten zonder uitzondering voor een plaatsing in aanmerking komen, zullen de restee- rende plaatsen, den jongelieden- in Holland, waar de animo veel grpo- ter is, ten goede komen, een kwestie, die de aandacht van het Indo Euro- peesch Verbond waard zou zijn. Het zal bekend zijn, dat de gezag hebbers enkel voor de buitengewes ten bestemd zijn, de controleurs voor Java en de buitengewesten. Het hiergenoemde verschijnsel, doet zich al reeds vele jaren voor. De Indi sche halfbloeds studeeren niet voor onderwijzer en worden geen gezag hebber. Maar de bureaubetrekkingen wor den overstroomd door sollicitanten. Voor een groot deel is dit te wijten aan de indolentie van de Indiërs. Het is gemakkelijker om een bureaube trekking met weinig verantwoorde lijkheid te hebben, dan leiding te geven in de school, of een verantwoor delijke post bij het Bestuur in te ne men. Aan de andere zijde is dit een voor deel voor de Hollandsche jongens, 't Leven van een gezaghebber gaat niet op reizen. Vooral voor de vrouw is het vaak moeilijk in dc eenzaamheid Maar het wei;k geeft een ondernemen de jonge man zeer veel genoegdoening. In elk geval is Indië gebaat bij het dienstnemen van menschen, die de gevaren en moeilijkheden niet gering achten, maar deze met levensmoed tegemoet treden, bovenal die biddend opzien tot Hem, Die den zwakke de krachten geeft. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeente raad op Maandag 8 Augustus a.s. Te behandel enonderwerpen: 1. Benoeming van.een Curator van het Gymnasium. 2. Benoeming van een leeraar(es) in het Hoogduitsch aan het Gymnasium 3. Benoeming van een onderwijzer in de lichamelijke oefening bij bet openbaar lager onderwijs. 4. Benoeming vaneen Commissaris van de Gemeentelijke Bank van Lee ning. 5. Benoeming van een Stadsgenees heer tot 1 Januari 1928. 6. Praeadvies op het verzoek van Prof. Dr. D. C. Hesseling, om ontslag als Curator van het Gymnasium. 7. Praeadvies op het verzoek van Mej. B. C. G. Numan, om eervol ont slag als Directrice van de Hoogere Burgerschool voor Mëisjes. 8. Praeadvies op het verzoek van A. Wisse, om eervol ontslag als leer- aar aan de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. 9. Praeadvies op het verzoek van H. W. Blote, om eervol ontslag als Stads-geneesheer en als Schoolarts. 10. Balans dn Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van de Gemeen telijke Bank van Leeing. 11. Balansen en Verlies- en Winst rekeningen, dienst 1926, van dQ Ste delijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit. 12. Suppletoire begrooting, dienst 1926, van Oe gestichten „Endegeest. Voorgeest en Rhijngeest". 13. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van de gestichten .Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest" 14. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van het Grondbe drijf. 15. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van den Gemeen telijken Roinigings- en Ontsmettings- dienst. 16. Balans en Verlies- en Winstre kening, dienst 1926, van het Gemeen telijk Waschbureau. 17. Begrooting, dienst 1928, van d,en Keuringsdienst van Waren voor het distriot Leiden. 18. Voorstel tot aankoop van een stukje grond met transformatorge bouwtje en toegangspad aan de Leeuwerikstraat, Sectie P. no. 1457. 19. Voorstel: a. tot het doen van afstand aan de Waalsch Hervormde gemeente van de rechten op den toren van de Waal- sche kerk; b. tot het doen van afstand aan de Ned. Herv. gemeente van de rechten op den toren van 'de Pieterskerk en op dien-van de Hooglandsche kerk; c. tot vaststelling van den desbetref- f en den begrootingsstaat. 20. Voorstel om de Commissie van Beheer over de gestichten „Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest" te machtigen de voor aanschaffing van nieuwe wasehmachines en voor de verdere inrichting van het waschhuis benoodigdt. gelden te betalen uit de voor de uitbreiding van het wasch huis enz. toegestane gelden en voorts uit de middelen van hèt afschrijvings- <?n vernieuwingsfonds der gestichten. 21. Voorstel inzake het toekennen van een bijdrage aan vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. GEMEENTEVERSLAG 1926. Bevolking. De bevolking der gemeente bedroeg op 1 Jan. '26 68886 en op 31 Dec. 69718. Het aantal buiten echt geborenen bedroeg in 1926: 101, tegen 104 in 1925, 91 in 1924, 87 in 1923, 124 in 1922, 143 in 1921, 124 in 1920, 159 in 191Ö, 174 in 1918 en 194 in 1917, Voltrokken werden 507 huwelijken en 27 echtscheidingen werden uitge sproken. De sterfte per 1000 inwoners was over 1926: 9.38 tegen 9.55 in 1925. Het hoogste cijfer over de laatste 10 jaren „was in 1918 met 15,12, het laagste in 1924 met 8.90 op welk jaar 1926 volgt. Het aantal woningen vermeerderde door nieuwbouw, herbouw en veran dering met 295 perceelen omvatten de '467 woningen en verminderde met 71 perceelen omvattende 107 wonin gen, zoodat de netto vermeerdering was 224 perceelen met 360 woningen. Gemeentebestuur. In den Gemeenteraad hadden slechts twee veranderingen plaats. De heer A. J. Oostdam werd vervangen door C. J. van Tol en de heer R. Zui- dema door A. J. Schoneveld. Geldmiddelen. Onder de inkomsten over 1926 zijn er enkele die belangrijke verschillen vertoonen met die over 1925. Zoo b.v. de opcenten op de dividend- en tan tième-belasting die van 48722.91 over 1925 terugliepen op 37996,82 over '26. De plaatselijke directe belasting be droeg in 1925 2.127.417,34 tegen in 1926 1.400.421,05. Het havengeld liep terug van 40.074,31 in 1925 tot 29.779,39 in 1926. De schoolgelden L.O. stegen van 63.718,16 in 1925 op 85.140,98 in 1926*Schoolgelden Gym nasium van 19.985,45 in 1925 tot 24.251,28 in 1926. Het gebruik van gemeentewerken van 19.910,67 in 1925 tot 26.810,28 in 1926. Aan het einde van het jaar had de gemeente Leiden nog een leenings- schuld groot 13.204.400,—. Aan ren te werd betaald 623.005,92 en aan aflossing 357.800,—. Het aantal sterke drank vergun ningen daalde van 131 op 1 Mei 1925 tot 127 op 1 Mei 1926. Aan vergun ningsrecht werd ontvangen 8543,75. Uit een vergelijkend staatje blijkt dat sedert 1 Mei 1882 het aantal vergun ningen steeds daalde. Het'bedroeg in dat jaar nog 271 met èen recht van 11.925,—. Gemeente eigendommen. Met uitzondering van de vermel ding van den bouw van bet nieuwe politiebureau, een verbouwing van de Lakenhal, afbraak van het voormalig Invalidenhuis, het verbranden van cenige noodwoningen aan de Magda- Jena Moonstraat en verbouw van de school Vrouwenkerksteeg, worden van de gebouwen alleen onderhouds werkzaamheden vermeld. Voor de inspectie van bruggen en waterwerken werd een inspectie- bootje aangeschaft. Tegenover 85 boomen die gerooid moesten worden werden 543 jonge boomen geplant. Bij 60 boomen werd iepziekte waar genomen. Behalve voorziening uit eigen kweekerij werden voor de par ken 7450 bloemplanten aangekocht. Met de toepassing van cement-ijze- ren beerpuntten met overstort naar 't hoofdriool werd ook in 1926 voortge gaan. Geplaatst en aangesloten wer den voor rekening van particulieren 126 stuks (15 binnen en 111 buiten de singels) tegen gem.ddeld 250 per stuk. Het totaal aantal is nu geste gen tot 1715. In 1926 werden 128.345 M2. straat bestraat of herstraat, waarvan voor rekening van bedrijven of van der den 33.212.50 M2. Van deze straat oppervlakte moesten niet minder dan 8622 M2. worden bewerkt tengevolge van opbreken door de jeugd. Voor waar nog een ernstige aanklacht te gen de Leddsche jeugd. Medische politie. Een aantal verslagen van verschil lende inrichtingen en diensten is on der de bijlagen opgenomen. Als bijzonderheid wordt vermeld dat het perceel Hooge Rijndijk no. 5 nog steeds niet aan de waterleiding is aangesloten. Er werden 473 doode ratten aange bracht waarvoor 0.05 per rat 23,65 aan premie werd betaald. Aan 13 organisaties tot bestrijding van het drankmisbruik werd subsi die verleend. Voor 112 honden en 363 katten werd gebruik gemaakt van het asphyxiatie- toestel der gemeente. Gemeente-politie. De gemeente-politie wordt uitge oefend door 1 Commissaris, 1 hoofd inspecteur, 3 inspecteurs le klasse en 3 inspecteurs, 1 adm. ambtenaar, 2 klerken, 2 hulpklerken, 8 hoofd-agen- ten, 2 brigadiers, 96 agenten le klas se, 27 agenten 2e klasse en 3 tijdelijke agenten. In 1926 hadden 52 branden plaats, vielen 22 personen in het water, waar van 2 verdronken, kregen 221 perso nen een ongeluk, waarvan 6 met doo- delijken afloop, 6 personen bleven plotseling dood, 6 personen pleegden zelfmoord en 6 deden een poging daartoe. Wegens openbare dronkenschap werden 242 personen in politiebewa- ring gesteld. Aan 2844 werd door de politie nachtverblijf verleend. In 282 gevallen van aanranding van de eigendommen van anderen werd voor een waarde van 26.273.50 gestolen. Aan de Justitie wedden over geleverd 585 personen, 69 bleven voortvluchtig. De brandweer kostte over 1926 J 33.974,75 tegen 34.568,69 over '25. Invalidenhuis. Op 13 Juni 1925 waren opgenomen 53 verpleegden. Er overleden 3, 8 wer den op verzoek ontslagen en 3 wer den verwijderd, daarentegen opgeno men 9, zoodat op 14 Juni 1926 aanwe zig waren 48 verpleegden. KINDERZENDINGSFEEST OP „OUD-POELGEEST". 't Was gistermiddag jal zeldzaam mooi weer, zonnig en helder, niet'te koud en niet te warm, en het was voor vele ouders, Zondagsschoolon derwijzers en onderwijzeressen een waar genot om met hun kinderen een wandeling te maken naar Oegstgeest om daar het Kinderzendingsfeest, dat op het prachtig landgoed Oud- Poelgeest gehouden werd bij te wo nen. Er waren dan ook toen om twee uur de heer F. J. Barens het feest opende heel wat kinderen en ook grooten aanwezig. De heer Barens liet zingen Ps. 48 vs. 1 en ging voor in gebed, waarna hij alle aanwezigen van harte wel kom heette. Spr. wist zijn openingswoord heel kort te maken en herinnert alleen aan de groote klok die het vorig jaar op dit feest tegenwoordig was, de klok die door de kinderen geschonken was aan Zendeling Eggink voor de Zwarte broeders en zusters in het heidenland. Deze klok heeft veilig zijn bestemming bereikt en is plech tig ingewijd. Spr. leest een brief voor van de menschen aan wien hij ge schonken is, een brief die inhoudt een nauwkeurig verslag van de plechtig heid der inwijding en die tevens over vloeit van dankbaarheid aan de schenkers. Na voorlezing van dezen brief ver klaart Spr. het Zendingsfeest voor geopend en wenscht den kinderen een prettigen middag in deze schitteren de omgeving. Voor dezen middag hadden zich drie sprekers beschikbaar gesteld. Allereerst zou spreken Ds. Fergu son, van 's-Gravenhage. Deze wap echter verhinderd en in zijn plaats sprak Ds. Lindeijer, Luth. pred. te Purmerend. De tweede spreker was de heer W. G. Aldershoff, Hoofd der Chr. U.L.O.- school aan de Hooglandsche Kerk- gracht alhier en ten derde sprak de heer H. J. Agter, Zendeling der Utr. Zendingsvereeniging Ds. Lindeijer begon met het woord van Jezus aan te halen; „Gij zult Mijne getuige zijn Spr. vertelde daarbij van een Engelsch meiéje, ErrR- lie geheeten, die van jongsaf den Heera Jezus liefhad en in wier hart ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. B. en W. van Leiden stellen den Ge meenteraad voor, de kerktorens aan de verschillende kerken over te dra gen en den onderhoudsplicht af te koopen. Een wetsontwerp tot wijziging der L. O. -wet bij de Kamer ingediend. Pensionhouder te Amsterdam door drie buitenlanders overvallen en be roofd. Buitenland. Heden wordt het einde der mari tieme conferentie te Gcnève verwacht. De Prins van Wales spreekt over zijn taak als toekomstige vorst. Coolidge's weigering van een nieu we candidatuur voor het president schap. Stakingen te Boedapest. Het effectief der Weensche gemeen- tewacht zal verminderd worden. geboren werd het verlangen om dit ook aan andere kinderen mee te dee- len. Zoo werd ze onderwijzeres maar hoewel ze al haar liefde, gaf voor de kinderen was ze toch nog niet bevre digd en toen hoorde ze van de Medi sche Zending en ze yoelde dat het haar roeping was daarvoor te gaan studeeren en naar Indië te vertrek ken. In 1905 ging ze naar dat land, naar het dorp Medak. Daar begon ze haar werk en kon ze haar liefde uiten. Den ganschen dag was ze in de weer en hatl bijna geen rust. Met veel tegenkanting had ze te worste len. Maar haar werk was niet tever geefs. Spr. vertelt daarvan een ont roerend voorbeeld. Spr. wekt de kin deren op ook Gods getuigen te zijn zooals Emilie. De heer Aldershof begon te wijzen op Lindbergh, die geëerd wordt in de kranten als een grooten held. Er zijn echter nog grootere helden en dat zijn degenen die naar de verre hei- denlanden gegaan zijn om het Evan gelie- te brengen. Spr. vertelt dan de geschiedenis van twee jongetjes, die ondeugend waren geweest en niet naar de kerk moch- ten^voor straf. Toen ontsnapten ze stilletjes uit het Zendingshuis. Spr. vertelt de avonturen van deze jon gens op spannende manier, hoe de een Haar het huis terugkeert en hoe de ander als slaaf wordt verkocht en na veel lijden en ontbering tenslotte terugkeert in het Zendingshuis en daar liefderijk wordt opgenomen en den Heere Jezus lief leert krijgen. De heer Agter sprak over het on derwerp: „Onder de Papoea's". Spr. begint met de bootreis-naar In dië te beschrijven, eerst het moeilijke scheiden en daarna de afleiding van de verschillende aanlegplaatsen en de schoonheid van Gods schepping, totdat tenslotte men aankomt in het land van de Papoea's, Nieuw-Guinea, om vandaar te gaan naar de Schou ten-eilanden, naar de Biakken. Daar na vertelt Spr. van een reisje met een prauw rondom de Schouten-eildn- den, van de verschillende ervaringen die op zulk een reis worden opge daan, van de zeden en gewoonten van de Papoea's en van de gevaren die men ontmoet. Spr: vertelt dan ook nog een van de oude Papoeasche verhalen, die ge heel met hun geloof samenhangen en daarna van den arbeid der zendelin gen: van hun ervaringen, van de moeite van hun arbeid en van den ze gen op hun werk. Het spreekt vanzelf, dat door de kinderen veel gezongen werd, psal men, gezangen- en zendingsliederen. Aan het begin van het feest werd er collecte gehouden, evenals bij den uitgang. Op het programma stonden twee pauzen van een uui\ waarvan echter de laatste vanwege den tijd moest in gekrompen worden tot een half uur en in deze pauzen was er ruimschoots gelegenheid zich te verfrisschen. Vooral de verkoop van IJsco's was niet bij te houden. Achter elkaar moesten vier volle karren aanrukken om de I Jsco-dorst te lesschen. Er was in die pauzen echter ook een heerlijke gelegenheid om door de lanen te dwalen en te genieten van de prachtige natuur van dit schoone oude landgoed. Het feest werd gesloten door den heer C. de Ru, die de kinderen opwek te in hun eigen kringetje voor Jezus op te komen en vooral om niet te rusten alvorens zich veilig in Zijn ar men te bevinden. Spr. ging daarna voor in dankge bed, nadat staande nog gezongen was Ps 72 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1