UIT ONZE INDIEN. DE COMMUNISTISCHE ACTIE ONDER MILITAIREN. Naar men zich nog uit de .beginda gen van do communistische relletjes herinnert, bestond er ook zware ver denking, dat onder de militairen in de garnizoenen te Weltevreden en Meester Cornelis propaganda werd gevoerd. Streng werd er toen gelet op verdachte personen, die wellicht de communistische ideeën waren toege daan, met het resultaat, dat eenige Javaansche militairen uit den dienst werden ontslagen. Onder hen bevond zich o.m. een zekere Tan win, die op 12 Februari j.l. uit het leger werd ver wijderd. Sindsdien heeft hij rondgezworven zonder een vast middel van bestaan, zoodat hij den argwaan van de politie opwekte. Thans is bekend geworden, dat hij nog steeds doorgaat commu nistische propaganda te voeren onder de militairen. Begin Juli is hij gearresteerd en in verzekerde bewaring gehouden. INDIë, INDONESIë, NED.-INDIë. De naam onzer kolonie in 't Zuid- Oosten van Azië is en b 1 ij v e Ne- derlandsch-Indië, schrijft Mr. H. G. Koster in het Hbld. Doch men klei- neere den term Indonesië niet door dezen gelijkwaardig te achten aan een pseudo-dichterlijken naam (Al bion), aan een archaisme (Iberië) of aan een scheldwoord (Moffrika). Indonesia d.i. Eilandindië (van Indos en nésos) "is een zeer zinrijk aardrijkskundig begripssymbool. Het onderscheidt den Soenda-archipel eenerzijds van het land, dat sinds de vroege oudheid India heet (Voor-In- dië: Dekan-Hindostan) en anderzijds van Polynesië of Eilandenveel heid, ten oosten en noordoosten van het Australisch vasteland. Het her innert ons bovendien, dat geologisch de Soenda-archipel bij Achter-Indië en cultuur-historisch in menig op zicht bij Voor-Indië behoort. Indonesië is in kunstmatig Grieksch als het door Multatuli uit kunstmatig Latijn gesmeede woord Insulinde. Nederlandsch-Indië is een staats rechtelijk, Indonesië een aardrijks kundig begrip. Beide begrippen val len niet geheel samen. Serawak, Bru nei, Britsch-Noord-Borneo en Oost- Timor zijn Indonesisch, niet Neder- landsch-Indië. Ceylon was eens Ne- derlandsch-Indisch, nimmer Indone sisch. Indonesiërs als benaming voor be woners van Indonesië heeft evenveel bestaansrecht als het zeer gebruike lijke Polynesiërs. Zeker, Indonesiër schap is geen nationaliteit, evenmin alsPolynesiërschap. Doch dit be zwaar mag niet gelden. De Brit noemt gerustelijk alle bewoners van Voor- Indië Indians; toch vormen ook de Voor-Indiërs geen natie. Ethische zwakheid en zwakke ethiek heeft het woord kolonie uit de Grondwet geschrapt. Moge de dag verre blijven, waarop zij Neder- landsch uit Nederlandsch-Indië verwijdert. Of men van Nederlandsch- Indië of van Nederlandsch-Indoneslë spreekt is een zaak van weinig be lang. Niet het gebruik van het woord Indonesië, maar de weglating van het woord Neder la n-dsch wqkke onze ergernis. Die weglating in officieele stukken isrevolu- tionnair. HET COMMUNISME. De pogingen om communistische propaganda te maken onder Menado- neesche militairen, blijken niet de eenige levensteekenen te zijn ge weest, welke de revolutionnairen in de kolonie den laatsten tijd gaven. Naar het (Indische) „Alg. H." uit betrouwbare bron verneemt, zijn de politieke recherche en het bestuur van Batavia fcegin Juli gealarmeerd door een ontdekking, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat men met de maatregelen, na de woelige Novem- bei'-dagen, de communistische bewe ging nog maar zeer weinig in be dwang had. Aan het licht is namelijk gekomen, hoe zich in de afgeloopen maanden te Batavia en waarschijnlijk ook wel in andere steden in Ned.-Indië een vereeniging heeft gevormd, onder den naam van „Tangan item", of wel „Zwarte hand", er op uit zijnde om den handel in deze landen te desor- ganiseeren, althans, dit staat in het werk-programma. Bestuur en politie .hebben de quaes- tie onderzocht en vant is komen te staan, dat het initiatief voor de op richting van deze veireeniging „tegen het imperialisme van. den handeldrij vende landen in Ned.-Indië" genomen werd buiten deze gewesten, terwijl bij een verder onderzoek bleek, dat Ali- min hierin de hand moet hebben ge had. Van uit welke Aziatische stad de idee werd gepropageerd, daar kon men nog niet achter koanen, maar het systeem blijkt dermate gelijk aan de steeds door de Kuo Min Tang gevolg de strijdwijze tegen den handel van Engeland, dat gerust kan worden aangenomen, dat Canton hier weer de hand in het spel heeft. De regeering heeft stappen gedaan om volkomen op de hoogte te komen van de vorderingen dezer organisatie en aan de verschillende politie- en bestuursafdeelingen is gevraagd, de aandacht zeer scherp gevestigd te houden op de ontwikkeling van be wegingen, gericht tegen den handel. ARBEIDSSYSTEEM EN ARBEIDS CONFLICTEN? Iemand die er nota van ha'd geno men dat het te Medan verschijnende blad „De Planter" nu en 'dan aan de hand van het op Malakka verschij nende Engelsche orgaan „The Plan ter" iets mededeelde over planters lief-en-leed op den Overwal, infor meerde of er in dat orgaan nooit wat vermeld stond over bloedige excessen op arbeidsgebied, gelijk het Medan- sche blad die pleegt te publiceeren onder het cynische hoofd: „Dankbare bladvulling". „Wij hebben hem moeten antwoor den schrijft nu „De Planter" nooit iets van dien aard in „The Plan ter" geboekstaafd te hebben gevon den. Aanvallen van koelies op plan ters schijnen in de Malay States niet voor te komen, zoodat het hier be doeld soort bedrijfsrisico voor de laat sten zich beperkt tot aanslagen van professioneele of van gelegenheids bandieten op de leiders van geld transporten naar ondernemingen nu en dan. „De vraag waarom de min of meer bloedige arbeidsconflicten tusschen personeel en koelie9 ginds door afwe zigheid schitteren, zal wel beant woord moeten worden met een ver wijzing naar de omstandigheid, dat in de Overwalsche cultures het mili- tairistische dril-systeem, hetwelk in- haerent is aan het arbeidsstelsel hier, geen toepassing vindt en vervangen is door ietwat gemoedelijker verhou dingen. Waarvan anderzijds weer het gevolg is, dat naar verluidt, de rub bertuinen op den Overwal in 't alge meen op het punt van den staat, waarin ze verkeeren, geen vergelij king kunnen doorstaan met de onder nemingen hier". HET SUMMUM! Als Fiscus en Bureaucratie hand in hand gaan De gemeente Modjokerto legde het vorige jaar 20 opcenten op inkomsten en personeels belasting. Hoe dat nu precies zit, kunnen we niet zeggen, om dat we htt niet weten, maar dit jaar bleek de begroeting sluit.-nd óe.naakt te kunnen worden ook wanneer de-op centen met 5 verminderd werden, waar van natuurlijk te aangewezene! plaats behoorlijk kennis- gegeven werd. Verschillende ingezetenen mcohfcen dus tot hun genoegen ontwaren, dat de opcenten voor het gouvernement tot 24 en die voor de gemeente tot 15 vermin derd waren. Anderen daarentegen kre gen toch 20 opcenten op hun biljet. Wat bleek? Dat de medsdeeiing, dat het aantal opcenten verminderd was, niet tijdig genoeg was ontvangen en er te Batavia bezwaar bestond om de ver mindering goed te keuren. En omdat de mogelijkheid bestaat, dat de Vet goed keuring gehandhaafd bljjft, of schoon het geld niet noodig is, wor den alle aanslagen, uitgeschreven na he, bericht uit Batavia, voorzichtigheids halve met opcenten belast. Alzoo krngt mei belasting te betalen, niet omdat net geld noodig is, maar om dat anders tegen één of ander voor schrift gezondigd wordt. Motief: als eenmaal 15 opcenten zijn opgebracht, kan het bgzwaar van Ba tavia niet gehandhaafd blijven. Belasting betalen is zoo prettig en leve de Bureaucratie.' UIT DE OMGEVING, ALPHEN AAN DEN RIJN. He. bestuur der rereeniging voor HaiHieisavondonderwjjs voor Alphen a. d. Rijn en omstreken, heeft het voorne men, begin September a.s. een Handels avondschool te openen, waar gelegen heid gegeven zal worden, les te nemen in een of meer der volgende vakken: Nederlandsche-, Fransche-, Duitsche-en Engelsche taal en handelscorresponden te; Boekhouden. Rekenen, Handelsre- kenen. Handelskennis, Schrijven, Ste- nografie, Wiskunde en Handelsaardrijks kunde. Wie de L. S. doorloopen heeft, kan tot de Handelsavondschool worden toege laten. Schooldiploma's. Tevens opleiding voor 'itq praktnkexamens. Leerlingen, die voortgezet onderwijs genctc-n. kunnen in speciale cursussen voor de praktijkexamens worden opge leid. 't Schoolgebld bedraagt per kwar taal fio,f20,afhankelijk van 't aantal vakken, waarin men les noemt De lessen zullen worden gegeven In lokale.i der M.Ü.L.O. School, Stevinstr. 1, alhier. Inlichtingen en aanmeldingen bij den Directeur, adres Stevinstraat 8, en bij den concierge der school. E. de Goede, ,-tevinstraat 3. De collecte langs de huizon voor de Middernachtanding heeft opgebracht f 193,091/». De vacatures in den Raad, ont staan door het bedanken van den heer Nomen A. R.. en door het overlijden van den heer J. Ranke R. K., zullen worden vervuld door huu opvolgers, nl. de heeren van Muiswinkel A. R., en Cocx R. K. De Burgemeester der gemeente Alphen a. d. Rijn verzoekt de ingezet» nen 0111 op den 6en Augustus a.s.. bij gelegenheid van de plechtige uitreiking van ile Mobilisatiekruizen, zooveel mo gelijk te vlaggen, teneinde aan de plaats een feestelijk aanzien te geven. KATWIJK. Gemeenteraad. (Slot.) 10. Voorstel tot wijziging der veror dening betreffende de gtraatpolitie. Aangenomen. 11Voorstel tot het aanvaarden eener schenking van drie Schilderstukken van den Kunstschilder Arthur Feudel. B. en 'W. stellen voor deze schilde rijen in dank te aanvaarden. Aangenomen. 12. Voorloopige vaststelling van de rekeningen der bedrijven over 1926. Deze rekeningen worden vastgesteld voor het Electriciteits-bedrijf op ƒ8706.03, voor het Gasbedrijf op ƒ7004 en voor het Waterleidingbedrijf op 865. 13. Vaststelling kohier Straatbelasting 1927. Aangenomen. Voor het examen M.U L.O. staag den in Den Haag M. v. d. Plas en H Everwjin alhier. 14. Voorstel tot verlaging der tarieven voor de levering van Eïectriciteit. B. en W. stellen voor een verlaging van ƒ0.40 op ƒ0.34 per K.W.U. Voor het vastrechttarief zal de prijs bedra gen bij een aansluitwaarde van 150 Watt in plaats van 20, /)16.50. Voor iedere K.W.U. meer inplaats van 18 ct. 15 ct. en voor 50 W. aansluitwaarde meer inplaats van 6 op 4.80. Aangenomen. 15. Voorstel tot verhooging der op centen op de Hoofdsom der Person© o. le Belasting. B. en W. stellen voor een verhooging van 50 op 65. De heer v. Tongeren zegt, dat de belastingdruk toch al zwaar is en spr. zou willen vragen aan B. en W„ of alle mogelijkheden voldoende overwogen zijn. De voorzitter zegt, dat het hier alleen de kwestie is hoe de gemeente Katwijk aan haar zelfde inkomsten komt in verband met de gewijzigde wet op de personeele belasting. Het is hier geen verhooging maar een ver schuiving. Het voorstel wordt aangenomen. 16. Vaststelling staten oninbare be laatingpo6ten. Aangenomen. 17. Voorstel tot wijziging der Begroe ting 1927. Aangenomen. iS. Behandeling Belasting-Reclames. Aan het slot der vergadering her denkt de voorzitter met een enkel woord de verjaardag van H.M. de Ko ningin-Moeder op dezen dag. Spr. stelt voor een telegram aan H.M. te zenden van den volgenden inhoud: De Raad der gemeente Katwijk in openbare vergadering bijeen biedt Uwe Majesteit zijn eerbiedige gelukwen- schen aan en bidt God, dat Hij Uwe Majesteit nog lange jaren sparen moge voor land en volk en vöor het Kon Huis. Dit voorstel wordt met instemming begroet. De voorzitter spreekt dan nog een enkel woord in verband met het feit dat het heden waarschijnlijk de laatste vergadering is van den Raad in zijn huidige samenstelling. Spr. dankt de blijvenden maar in 't bijzonder de scheidenden voor alles wat ze in deze 4-jarige periode voor de gemeente ge daan hebben. Daarna volgt sluiting. KATWIJK AAN ZEE. Vanwege de Comm. voor Strand evangelisatie zal Donderdagmiddag 4 uur weder een samenkomst worden ge houden. Als sprekers zijn aangekondigd Ds. S W. Bos, Pred. ts Leeuwarden, vroeger te Dokkum en Ds. W. Sedrée, Pred. te Oude- en Nieuwe-Wetering. De politie kreeg bet alhier te kwaad met een troepje luidruchtige Lei- denaars, die op de laatste tram stonden te wachten. De politie maakte van de nabel gebruik, waardoor een der bel hamels naar een medicus moest worden gebracht, die niet minder dan 40 hecht sels moest aanbrengen. Bij den Burgemee3fc?r van Katwijk als hulp-officier van justitie is een aan klacht wegens mishandeling tegen een der agenten ingediend. KATWIJK AAN DEN RIJN. Sinds eenigen tijd is voor motor rijtuigen in een gedeelte van het dorp het eenrichtingsysteem ingevoerd, het geen een kolossale verbetering is. Als met het ilegenwoordigo verkeer zulks niet het geval was, moesten er onver mijdelijk vele ongelukken gebeuren. De A. U. W. B. heeft in deze ook flink mee gewerkt door het plaatsen van de be kende borden, wegwijzers, voor ieder duidelijk leesbaar ©n ttegrijpeljjk. En niettegenstaande deze zeer duidelijke alanwijzingen. komt het herhaaldelijk voor, dat auto's uit richting Noordwijk de Voorstraat inrijden. Dat men de bor den niet ziet. is persé niet aan te ne men; dat het analphabeten zijn is ook ongelooflijk. Dus moet het zijn een zich niet storen aan de wettige voor- schriften, die in het belang der veilig heid genomen zijn. En hier dient o.i. een einde aan te worden gemaakt. Met het eenrichtingsysteem rekent men op geen yerkeer van den eenen kant En dat zal ongelukken veroorzaken. De politie al leen kan hieraan een einde maken door streng op te treden. Door schade en schande enz. Die niet lezen wil, moet dan maar be talen. LISSE. Vergadering van dan Gemeente raad op Vrijdag a.s.. des avonds 8 uur Te behandelen onderwerpen: 1Voorstel van Burgemeester en Wet houders, om aan den heer J. J. Vrolijk, onbezoldigd assistent aan de Openbar» Lagere School, met ingang van 1 Sep tember 1927 overeenkomstig eigen ver- zeek als zoodanig eervol ontslag te ver- leenen. 2. Voorstel "an Burgemeester en Wet houders tot ruiling van grond tusschen de gemeente en den heer L. A. Schip pers silhier. 3. Voorstel van Burgemeester énWet houders tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de Kanaalstr. aan ieder der heerön A. H. Schnama en L van der Reejx 4. Vaststelling vaii de oriderwijZew welke aan de Openbare School voor uit gebreid lager onderwijs ten welke aan de Openbare School voor gewoon lager on derwijs verbonden zullen zijn. 5. Verzoek van het bestuur dér OhE Oranje-Vereeniging. afdeeling „Lisse", 10m gelden beschikbaar te stellen voor schoolfeestjes ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. 6. Vaststelling van de verordening op het beheer van de Gas- en Waterleiding bedrijven der gemeente. 7. Vaststelling van de verordening, re- gelende de voorwaarden voor de leve ring van water door het Gemeent»li|k W atefleidingbedrijf 8. Vaststelling van de gewijzigde ven ordening, regelende de voorwaarden voor de levering van het gas door het Gem. Gasbedrijf over den gewonen- en den muntgasmeter. 9. Aanbieding van de Gemeentereke. ning over het jaar 1926. 10. Comptabiliteit. 11. Ingekomen stukken en mtededoe- lingen. Naar men ons van gewoonlijk wel ingelichte zijde meldt, heeft de heer A. Verduyn Jr.. gisteren ten tweede male zijn benoeming als Raadslid ont vangen. De ».teer Verduyn had plaatsing ver zocht onderaan op de lijst. Dezelfde berichtgever meldt, dat geen der andere C. H. candidatea zulks bij hun bedan ken hebben verzocht. Alle A. R. candidaten deden dit ech ter wel. GEMENGD NIEUWS. Een familie drain a. Aanhéti politieposthuis aan het Dapperplein te Amsterdam is gisteravond, omstreeksi 7 uur, hevig bloedend uit een diepe wonde ter hoogte van den halsslagader een man komen binnenströmpelen. Hij was zóó uitgeput door bloedver lies, dat hij geen woord kon uitbrem gen en spoedig het bewustzijn ver loor. De aanwezige agenten trachtten meb een noodverband het bloeden te stel pen en alarmeerden inmiddels den geneeskundigen dienst. In den ziekenauto, die binnen en kele minuten voor was, is de man naar het O. L. V. gasthuis gebracht, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, spoedig den geest neeft ge geven. Bii onderzoek bleek, dat men te: doen had met den 45-jarigen van N. uit de van Swindenstraat, een alcoho list, die in zijn dagelijks voorkomen de vlagen van dronkemansrazemij al dikwijls gedreigd had zijn vrouw en kinderen te zuilen vermoorden. Het laatst was dit Zaterdag j.l. ge beurd, waarop de-vrouw en ae kinde ren, van wie de oudste een jongen van 16 jaar en de jongste een meisje van 11 jaar het huis zijn ontvlucht. De beide oudste jongens, die van 16 en een van 14 jaar, waren Maandag] middag van hun werk naar huis ge gaan, waar hun moeder en de andere) kinderen nog niet waren teruggekeerd. Wat er na hun thuiskomst gebeurd is, is tot dusverre niet vast té stellen geweest. S Toen de politie het eerst in de wo ning kwam, vond zij in een der kamers een met bloed gedrenkt bed. In de kamer daarnaast troffen de agenten' den 14-jarigen jongen aan. Deze deelde mede, dat hij in de ach terkamer een schreeuw had gehooid maar niet had durven gaan kijken, oml dat zijn vader altijd zulke rare gelui den maakte als hij dronken was. Toeru hij zijn vader de trap af had hooren stommelen, had hij in de achterkamer het bloed gezien en was daarna hevig geschrokken weer naar 'de voorkamer gegaan. De politie heeft daarna den 16-ja- rigen jongen opgezocht en dezen voor loopig aan het bureau in de Lmneus- straat gehouden. Hij verklaart slechts even thuis ta zijn 'geweest, zijn vaJder in beschonken toestand te hebben gevonden en on middellijk weer op straat te zijn ge gaan, zonder van nem notitie te heb ben 'genomen. Verder wist hij1 van! niets. De politie deelde ons mee, dat eD van arrestatie van den knaap geeni sprake is. Hij moet slechts op het bu reau blijven om steeds voor het ver hoor bij de hand te zijn. De politie acht het allerminst uitgesloten, dat men hier met een zelfmoord' te doen] heeft. i De leiding van het onderzoek is irH handen van den officier van Justitie en 'den rechter commissaris. Het lijk Js ter gerechtelijke schou wing in beslag genomen. Een nader bericht meldt: De justitie te Amsterdam heeft geen aanleiding gevonden om den 16-jari- gen zoon van den opperman van N. uit de Van Swindenstraat, die tenge volge van een halssnede in het O. L. ,Vr-gasthuis is overleden, in verzeker de Bewaring te houden. De jongén réi op 'vrije voeten gesteld. Hij was voorloopig öp het politiebu reau gehouden, teneinde voor het geven Van inlichtingen steeds onmid dellijk bij: de hand te zijn. Het schijnt dat zelfmoord1 in dit ge val als het meest voor dej hand; liggend] is te beschouwen. Een vergissing. Men schrijft uit Amersfoort: De Mij. De Sierkan in Den Haag] verzond per aangeteekenden brief een bedrag van ruim f 5000 aan iemand te Amerongen. hage kwam die brief in een pakje posH stukken voor Amersfoort terecht. i Pp het postkantoor te '5 .Graven* Ook hier merkte men zeker niet op Öat het stuk verkeerd was en van R'. aan 'den Hoogeweg, die preoies denzelf 'den naam draagt als d'e geadresseerde, te Amerongen, kreeg een kennisgeving van aankomst. Hij! haalde dén brief af en men lette waarschijnlijk alleen op het nummer. De man deponeerde het bedrag bij de politie, zoodat deze ernstige ver gissing voor afzender en geadresseer de geen ernstige gevolgen heeft. i S traatroof. Uit een actetasch, bevestigd aan een rijwiel, staande voor* het kantoor der Gemeente-Giro té Amsterdam, zijn twee kwitanties, groot] f 171 en f 9 ontvreemd. Bij onderzoek is gebleken, dat de kwitantie, van f 171 reeds door on bevoegden was geïnd. Kwajongens. Onder de ge meente Lonneker zijn een paar 14- jarige knapen verbaliseeid, wijl zij: steenen op de rails van de spoorlijn naar Gronau hadden gelegd'. l De machinist van den aankomenden trein had het gevaar gezien en zijn machine tijdig tot staan gebracht. 1 VISSCHERIJBERICHTEN, IJMUIDEN, 2 Augustus. Heden aange» komen aan den Rjjksafslag 11 stoom trawlers, 30 kustvisschers en 1 haring- logger. Aanvoer en prijzen waren: 51. (kisten tyarbot, So26; 16 kisten griet, 47—18 per 50 K.G.; 207 st. groote tong 2,602,40; 320 st. middel tong, 2,40 1,80; 16.561 st. tong, 1,401,20 per K.G.; 4 kisten groote schol, 44; 3. kisten middel schol, 42; 19 kisten aet- schol 37—21; 318 kisten kleine schol 22,504,60; 9 kisten bot, 138,50; 48 kisten schar. "114,40; 1 kist tongschar 58 per kist vain 50 K.G.; 15 kisten rog 17 per 20 st.10 st. vleet. 8,50 p. st; 28 kisten pieterman poontjes, 13—2,40; 4 kisten grocie schelvisch, 3019,50; 10 kisten middel' schelvisch, 2015,5° 51 kisten kl'einmiddel schelvisch 12-* 9; 168 kisten kleine schelvisch, 83,50 per kist van 50 K.G.; 5 kisten, kabel jauw, 5044 ner kist van 125 K.G.; 42 kisten "gr. gullen, 12,507- 85 kisten kl. gullen, 5,503,60 per kist van 50 J£.G.; 6 st. leng, 45 ct. p. st.; 21 kisten wijting, 5,503,20; 283 kisten makreel, 12,506, "per kist van 50 K.G.; 4 stuks zalm 64,40 p. st.; 4 kisten horsmakreel 2,20 per kist van 50 st. Haring: 173 kanties volle haring; 23>7°2I»8s; 396 kantjes maatje^ 15,3011,50: 10 kantjes makreelen, 12 11.50 per kantje. Van de iJmuidor stoomtrawlers kwamen er heden 11 aan de markt De besommingen waren: IJM. 36 met I752» UM. 21 mei 3234. IJM. 51 met 1759» IJM. 118 met 2089. ITM. 157 met 1677, IJM. 325 mei 1626. IJM. 70 met 1610, IJM. 42 met 1714. IJM. 127 met 1768»: IJM. 106 met 1446, en IJM. 44 meit 3546. De besommingen der haringsch» pen waren heden K.W. 37 met 163 en -KW. 163 met 869, voor gedeelte der vangsten. Van de IJmuider haringvloot kwam ?rtelen binnen de st-oomlogger Pefr trus Paulus IJM. 266 met 34 last pekel» haring. Scheepstijdingen. HOLLANDAMERIK A-LIJN. SPAARNDAM, Rolt n. ff. Ori«-' ans, 31 v. Tamp. GAASTERDIJK, Vancr. n. Rott.; 1 v. Glasgow. 1 EE MD IJK, [Vancr. n. Rott., 1 van] St. Thomas. I DRECHTDIJK, Vancr. n. Rott., II Z. v. Niton. i BLIJDENDIJK, Rott. n. Boston* 29 Z.O. van Valentia. VEEN DAM, 2 v. New Yorfd te Roti MAASDAM, 2 v. Rott. naar N„ OW leans. j HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BILLITON, thuisr., p. 30 OitavogJ VEENDIJK, 2 v. Antw. n. Amsft! GIEKERK, 1 v. Lorenzo Marque^ n. Beira. I HEEMSKERK, thuisr., 2 v. Port Said. JAGERSFONTEIN, uitr., 2 te Wat vischbaai. i; RIJPERKERK, thuisr., 2 te Kjlin»1 'dini. RIETFONTEIN, thuis®,, pass. Ouessant. j HOLLAND—WEST-AFHIKA-LIJN. KILSTROOM, uitr., 30 O. v. Nifcooj REGGESTROOM, thuisr., 2 té Rott. I l KON. HOLLANDS'JHE LLOYD. ZEELANDIA, thui'sr., 1 v. Santo»,) WATERLAND, tb.uisr., 1 te Bahia. GELRIA, vacanti'ereis, 1 op Sme- renburg ten anker. 'Mooi weder. t ZAANLAND, thuisr., 1 v. Teneriffé ROTTERDAJftSCHE LLOYD. SLAMAT, thurisr., 3 te Cowes v«r« wacht. I TERN ATE, 'thuisr., 1 v. Colomfod PATRIA, uitr., p. 2 Gibraltar. JACATRA, 2 v. Rott. n. Batavia^ GAROET, thuisr., p. 2 OuessantL BLITAR, ui.fr., 1 v. Port Said1. BANDOF.7NG, uitr., 1 v. P. SaJd. TOBA, tbiuisr., 31 v. Medan. I STOOMVA ART MIJ. NEDERLAND. PRINS DER NEDERLANDER 2 v. Amst. n. Bata,via. i KRAK. AT AU, uitr., 31 te Batavia*' MANOERAN, uitr., p. 2 Suez. 1 RONDO, uitr., 31 te Sabang. I T. P.. COEN, thuisr., p. 30 Perm# BIN,'TANG, thuisr., p. 1 Perim. PRÏNSES JULIANA, thuisn, 00 v. M/Cjdan. BATOE, uitr., 31 O. v. Niton. KON. PAKETVAAR* MIJ. y. HEJJLTZ, 31 Medan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6