KIKE LEIDSCHE COM kerk EN' SCHOOL. aan het zoekucht. WOENSDAG 3 AUG. 1927 TWEEDE BLAD. "iLi WIT PI BUDEM ZEGDEN. öe vaccine-ongevallen. jjr Hét ^-antwoord van. Minister Slote- maker do Bruine op-de vragen van de heeren Krijger en Kersten betreffende bet optreden van ziektegevallen na inenting met koepokstof, kan niet an- ders dan een ontstel lenden indruk {maken, schrijft „De Zeeuw". Uit dit antwoord blijkt toch, dat de inspectie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid zich reeds gerui- m on tijd met deze kwestie heeft be- fcig gehouden. Men was dus met de gevaren, die hier dreigden, op de hoogte. Allee-n, het was niet met zekerheid bekend, waar de oorzaak van de ziek tegevallen gezocht moest worden, hoewel moet worden toegegeven, dat het bereiden van een hactei ieel-steriel vaccin nog niet binnen het vveten- schappelijk gezichtsveld lag. Bekend was dus, dat de verstrekte koepokstof b ee met was. En dezre wetenschap dateerde niet van van-daag of gisteren, neen, m aa-Tude 211 a-n g werd er door ver- 1 schallen.de rijksorganen gewerkt orn tot een oplossing- van de moeilijke i Vraag te komen. Dat is .geen kleine zaak. Het. vwgos bij de autoriteiten bekend, dat de gebruikte pokstof niet bacte- rieel-étekfiel was, m. a. w., clat oncler deze omstandigheden aan de vaccina tie groote gevaren voor leven en ge zondheid verbonden waren. Maandenlang- wercl gezocht naar een oplossing- van dit-vraagstuk. Maar intusschen. ging men rustig voort, met de besmette pokstof uit te geven. 'Intusschen bleef men de ouders verplichten hunne kinderen aan deze geVaarl^ke behandeling te onderwer pen. Intusschen werden, o.a. te Goes, meerdere kinderen in den dood ge dreven. Dat is toch een schrikkelijke be- 1 kentwnis. En. het spreekt 21 aar liet ons. voor komt vanzelf, dat hiermee deze zaak niet .uit kan zijn. Niet bevredigend, /Niet" bevredigend zijn de inlichtin- gen door Minister Slotemaker de Bruine verstrekt inzake het voorko men van ziekte- en sterfgevallen na inenting met koepokstof. Niet bevredigend, omdat thans Wijkt, dat niettegenstaande hekend was, dat met besmette koepokstof ge werkt werd en dat zich dientengevol ge een groot aantal ziektegevallen voordeden, toch maar rustig werd door-gegaan met deze entstof te ver strekken en men de ouders geheel noodeloos hleei' verplichten, hunne kinderen aan dit zeer ernstige gevaar bloot te stellen. Niet bevredigend ook, omdat wel gezegd wordt, dat met de verstrek king yhn de totdusver gebruikte koe pokstof niet zal worden voortgegaan en dat een ander vaccin zal worden verstrekt, maar niet dat last is gege ven de nog- in omloop zijnde koepok stof te vernietigen. Hieruit, evenals uit de laconieke medecleelingen omtrent het gebeurde krijgt men den indruk, dat de hooge ernst van deze zaak niet tot de auto riteiten is doorgedrongen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Jorwei'd, '\V. Stra- ting, te Noordbroek. Te Beerta, J. Boonstra, te Gieten. t GEREF. KERKEN. B*er o*e p e 11: Te Middelburg, A. Deróksefhjt e PijnackerNootdorp; en J. C. Houtzagers, te Reeuwijk. Te Bus- Als het in Amsterdam te warm wordt, trekken duizenden naar de Zuiderzee-badplaats Muider- berg om wat frissche lucht te happen. 2 foto's van de drukte en van den wedloop. sum (2e pred.pl.), Dr. C. Bouma te Zwolle. Te Haamstede, J. Snoek, te Vrijhoeven 's Grevelduin Capelle. Te Hoek van Holland, D. Bremmer te Bruinisse. meente te Hindeloopen intrede te doen. Bevestiger is Ds. L. J. van Rhijn. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. In de avondgodsdienstoefening nam Ds. J. Spoel3tra Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Sappemeer, met een predikatie over Hebr. 13; 21 en 22. Na deze predikatie sprak Ds. Spoel- stra zijn gemeente nog in liet bijzon der toe; allereerst kerkeraad en daar na vooral ook zijn catechisanten, en ten slotte Dr. Dee van Haren, als a.s. consulent, zoomede Ds. Heidema, van Zuidbroek', als zijn oudste ambtsbroe der. Namens den kerkeraad sprak de scriba een woorcl van dank en waar deering tot Ds. Sp.. waarbij een klein stoffelijk blijk van waardeering werd aangeboden; de gemeente zong staan de toe: Ps. 121 4. Dr. Doe, van Ilaren, sprak als afge vaardigde van de classis Groningen woorden van deelneming en blijd schap tot zijn bejaarden ambtsbroeder die nu gaat rusten. Vervolgens sprak Ds. Heidema nog een enkel woord van dank namens de Geref. Kerk ie Zuidbroek, welke kerk Ds. Sp. al 6 keer tot consulent had. Ds, G. van Setten nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Beek- hergen met een predikatie over Ps. 146 vers 6, liet laatste gedeelte; „die trou we houdt in der eeuwigheid". Na de predikatie werden de gebruikelijke toe spraken gehouden. Ouderling W. Diks sprak Ds. van Setten toe namens den kerkeraad en gemeente. Op zijn ver zoek werd toegezongen Ps. 121 4. Ds. de Bruijn van Apeldoorn, voerde het woord namens de classis, Ds. J. Meeu- wenberg, Ned. Herv. predikant, na mens de Chr. Nat. School. Aan het ein de van den dienst zong de gemeente nog toe; ,.Dat 's He-eren zegen op u daal'." Cand. A. Hoekerl te Elburg hoopt 18 September a.s. in de Ned. Herv. ge Ba. JOH. 9. LAAT SM AN. In den ouderdom van 59 jaar is te Brussel overleden Ds. Joh. H. Laats- man, predikant bij de Belg. Chr. Zen dingskerk aldaar. Ds. Laatsman werd in 1868 geboren. In 1890 werd hij candidaat aan de The- ol. School te Kampen, om in December van datzelfde jaar zich aan de Geref. Kerk van Brielle te verbinden. Na nog in 's-Gravenmoer en Gent gestaan te hebben, verbond hij zich 12 October 1919 aan de Belg. Chr. Zendingskerk te Brussel. Ds. T. KLOOSTERMAN. Ds. T. Kloosterman, die a.s. Zondag wegens vertrek naar Leeuwarden af scheid hoopt te riemen van cle Ned. Herv. Gem. van Voorburg, is door ver schillende corporaties in een speciale samenkomst in het dienstgebouw der Ned. Herv. Kerk te Voorburg gehul digd. Het woord werd gevoerd door de boeren ouderling D. Ge erts, namens den kerkeraad; A. J. de Bruyn, na mens het college, van notabelen; A. O. de de Leeuw, namens kerkmeesters; A. L. J. Schmal. namens de redactie van de Kerkbode; W. v. d. Brink, na mens het bestuur der Wilhelmina- school en C. v. d. Wees, namens aai der Bewaarschool. Aan Ds. Kloosterman- werd een al bum aangeboden met tal van foto's van personen en colleges, waarmede hij mocht samenwerken, alsmede met afbeeldingen van kerk en school. Ds. J. H. TELKAMP. Ket bericht clat Ds. J. H. Teljtamp, Geref. Predikant te Middelburg, die het beroep naar Utrecht aannam, eerst in Januari 1928 zich aan laatstgenoem de Kerk zou verbinden, behoeft eenige aanvulling. Uit overweging van de zit tingen der Generale Synocle te Gronin gen, de vakantieregeling en de vaca tures, werddoor den kerkeraad der Geref. Kerk van Utrecht directe over komst niet verwacht. In het uiterste geval kan Ds. Telkamp tot het einde van dit jaar te Middelburg blijven. Ds. C. FERGUSON VOORUITGAANDE Ds. C. Ferguson, Ned. Herv. Predi kant'te 's-Gravenhage, die eenigen tijd geleden een ernstige niersteenoperatie ondergaan heeft, is mooi vooruitgaan de, althans de koorts is gêregeld afne mende. Bestond de vorige week het vermoeden, dat zich een lichte com plicatie voordeed, met bronchitis-ver- schijnselen, thans is de toestand van den patiënt geheel zonder zorg, zoodat weder bezoek toegelaten mag worden. VROUWENKIESRECHT. Ds. J. S. Post, te Axel, heeft zich met een uitvoerig adres tot de Gen. Synode der Geref. Kerken gewend, waarin hij aandringt op een princi- pieele beslissing in de zaak van het Vrouwenkiesrecht en waarin hij uit spraak vraagt over het punt in kwes tie, n.l. of de stem bij de verkiezing tot het ambt aanwijzende dan advisee- rende kracht heeft. DE GEREF. KERK VAN MIDDELBURG. Slaande de gemeentevergadering der Geref. Kerk van Middelburg werd op aandrang der gemeente het door den Kerkeraad gestelde tweetal veran derd in twee „eentallen", zoodat be roepen werden Ds. A. Dercksen te Pijnacker-Noótdorp en Ds. J. S. Hout zagers, te Reeuwijk. WERELDBOND VAN KERKEN. Van 2430 Augustus 1928 zal te Praag een groote conferentie gehou den worden vaft het uit pl.m. 150 leden bestaande Alg. Intern. Comité van den Wereldbond van kerken. Gehandeld zal worden over „de ontwapening". EE LITURGISCHE HERV. DIENSTEN TE HAARLEM. Men schrijft, uit Haarlem aan het ..Handelsblad": Ook de tweede liturgische dienst in de Haarlemsche Groote Kerk is uitne- Leiden, 3 Aug. 1927,- Volgens sommige politici en econo men, vooral die welke men op de bal eons der electrische trams dikwijls het genoegen heeft aan to treffen, ligt de verklaring van 't nog steeds vrij du re leven in ons land in de hooge loo nen der arbeiders. Als die maar eerst de laagte ingingen. Nil zijn sinds 1920 de loonen al be langrijk gedaald, doch het indexcijfer is niet in dezelfde mate naar bene den gegaan. Dit zou reeds te denken geven, doch nóg sterker spreken de statistische cijfers uit de Ver. Staten van Amerika. De index dei* loonen is daar van 1920 tct' '1925. gestegen van 199 tot 238. Maar de curve der kleinhandelsprij zen is in dërizélfden tijd gedaald van 208 tot 173. De zaak is alzoo niet zoo eenvoudig als bovenbedoelde sociaal-politici met veel beslistheid verklaren. Er werken in het economisch leven veel meer factoren en het. vraagstuk, de- welvaart te deen terügkeefen, is niet simple comme le bonjour (zoo een voudig als het zeggen van „Goeden )l OBSERVATOR. mend geslaagd. De opkomst was nog grooier dan den eersten keer. Opge merkt werd. hoe tal van menschen, die hun vacantie in de dorpen rondom Haarlem doorbrengen, waaronder be kende personen uit kerkelijke kringen van elders, hier wijding en stichting, komen zoeken. Vanzelf nemen zij hun indrukken mede naai* eigen gemeente, waai* hun hier, (blijkens hun getuige nis) opgewekt enthousiasme allicht tot institueering van soortgelijke diensten zal leiden. Onder de velerlei critiek, die natuur lijk loskwam, was deze uiting wel de meest-principieele, dat hier de cultus de profetie vervangen zou. Deze cri tiek is echter niet juist. In den ont wikkelingsgang der Oud-Testamenti- sche openbaring was er gedurig bot sing tusschen de mannen van den cul tus, den fijn-uitgewerkten eeredienst in den tempel, en de dragers van het profetische woord. De cultus was ver vormd tot vormendienst; het hart was er uit, de profetie, het levende getui genis, was weg. Indien nu in de Haarlemsche dien sten symbolische handelingen waren ingevlochten, dan zou dit nog niet on reformatorisch of on-bijbelsch zijn. Denk maar aan dergelijke verrich tingen bij Doop en Avondmaal. Maar, er zou gevaar voor de profetie, 't gees telijk getuigenis ontstaan, wanneer door een uitgewerkten cultus het zin nelijke element in den eeredienst sterk en eenzijdig werd geaccentueerd. Dit is nu in het geheel niet het geval. Het is hier een zuiver-geestelijke cultus, alleen bestaande uit gebeden en lof zangen, terwijl schriftlezing en predi king in het centrum staan. Cultus en Profetie vormen hier geen tegenstel ling, maar heerlijke harmonie. Is er iets schooners dan een biddende en belijdende gemeente? Er waren ver schillende bezoekers, die verklaarden, dat zij het met den ouden, gerefor meerden text der gebeden niet geheel en al eens waren, maar het samenzijn op zich zelf voerde hen op een hoo- ger vlak en bracht hun wijding. „God was in ons midden". En een orthodox man, lid van een grooten kerkeraad, op wiens oordeel in zijn gemeente groote prijs wordt gesteld, verklaarde: „Ik zou niet altijd zulke diensten be- geeren, maar ik heb er geestelijken ze gen ontvangen." Het kan ook niet anders: het is echt een aanbidden in geest en waarheid. De opzet van den dienst is in den zelfden stijl als van de liturgie die Calvijn in Straatsburg vond. en ge bruikte. Hedenavond half negen wordt da derde dienst gehouden. JUBILEUM. Heden herdenkt Ds. L. Boersma, Ned. Herv. predikant te Oudega en Sanfirden (Fr.) den dag waarop hij voor 25 jaar te Haulerwijk het predik ambt aanvaardde. FEUILLETON. Nials meisscheSijjks vreemd! Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 40. o Toen zij ze» weder opsloeg zag zij, hoe de Gallische met gloeiende wan gen net aangezicht naar haren echt genoot keerde. Zij was ongedeerd; maar Hennas? „Dat is zijn bloed", klonk het in hare gemartelde ziel, „en ik moordenares, heb dat vergo ten!" Haar. handen lieten de luiken los; haar weten betraden weder het pla veisel van den hof en in vreeeselijken zielsangst liep zij langs den weg dien zij gekomen was, naar buiten den berg op. Zij gevoelde lat zij eerder aan verscheurende panteirs, aan de nachtvorst, aan honger en dorst weer stand zou kunnen bieden, dan dat zij, met zulk een schuld op het geweten, vrouw Dorothea, den senator en Mar- thaiia onder de oogen zou hebben dur ven komen. De vluchtende Mirjam was een dei* spookgestalten, die Pau lus zulk een schrik hadden aange jaagd. De geduldige Anachoreet zat we der op de steenen bank en dacht: „De vorst doet mij toch pijn. Zulk een wollig schaapsvel is inderdaad een heerlijke bezitting! Maar de Heiland heeft gansch andere smarten dan de ze gedragen, en waarom anders heb ik de wereld vaarwel gezegd, dan om Hem na te volgen en door hier alle lijden geduldig te ondergaan, mij voor te bereiden tot de zaligheid hier namaals? Waar de engelen zweven heeft men geen armzalige bokken- huid meer noodig, en ditmaal heb ik mij niet van zelfzucht te beschuldi gen, want ik lijd waarachtig voor an deren, ik bevries ter wille van Her- mas, en om den ouden man smarten te besparen. Ik wilde wel dat het nog kouder was; ja ik zalik zal zekér nooit nee'n nooit weer een pels over mijn schouders hangen!" Paulus bewoog het hoofd, als wilde hij zichzelven een teeken van bijval geven; doch weldra vertoonde zijn gelaat hooger ernst, want hij meende weder op een doolweg te zijn. „Daar brengt men nu een handvol goeds tot stand", dacht hij, „en tegelijk wordt ons hart vervuld met een kemelsla ding irots. Wat klapperen mij de tan den; ik ben toch maar een ellendig wezen! Hoe gevoelde ik mij te mid den van al-mijn overdenkingen en aarzelingen toch gestreeld( toen die van Raïthoe kwamen, om mij de waardigheid van presbyter aan te bieden! Teen ik voor het eerst mot een vierspan overwon, ja, toen heb ik luide gejubeld; maar ik was zeker niet opgeblazener dan bij deze jongste op dracht. Hoe velen denken den Heiland na te volgen, terwijl zij toch alleen naar hunne eigene verheerlijking streven De vernedering besparen zij zich liever. Gij, Allerhoogste, wees gij mijn getuige! Ik "zoek u ernstig, maar zoo dra de doornen mij verwonden, wor de A alle bloeddruppels tot rozen; en droog ik ze af, dan komen anderen en werpen kransen voor mij op den weg. Ik geloof, dat het even moei lijk is op. aarde lijden te vinden zon der vreugde, als blijdschap zonder smart. Zoo dacht liij, terwijl hij klapper tandde van de koude. Doch hij werd in zijn overpeinzingen gestoord, want de honden begonnen luide te blaffen. Phoebicius klopte juist aan de poort van den senator. Paulus stond op en liep naar de poort van Petrus' hof. Geen woord van hetgeen daar gesproken werd ontging hem. De zware stem van den senator, die scherpe hooge stem moest wel van den centurio zijn. De laatste verlangde van den eerste zijn vrouw terug, die hij in zijn huis ver borgen hield, terwijl Petrus ten stel ligste verzekerde, dat Sirona sedert gisterenmorgen zijn drempel niet be treden had. Niettegenstaande zijn huurder op lieftigen en verbolgen loon tot hem sprak, bleef de senator toch volkomen bedaarcl en verwij derde zich weldra, om zijn vrouw te vragen, of zij misschien ook, terwijl sliep, voor cle ontvluchte het huis ge opend had. Paulus hoorde hoe de krijgsman in den hof onrustig op en neder liep, doch haastig stilstond, toen vrouw Dorothea met haren echt genoot voor de deur kwam, en ook van haar zijde bepaald verklaarde, dat zij niets van Sirona wist. „Des te beter", viel Phoebicius haar in cle rede, „zal uw zoon Polycarpus op de hoogte zijn van haar schuil plaats". „Mijn zoon is sedert gisteren voor zaken te Raithoe", antwoordde Pe trus op een toon, die geen twijfel overliet, en deze verdenking onbe paald afwees. „Wij verwachten hem eerst heden terug". „Dan schijnt hij zich toch gehaast te hebben en vroeger teruggekeerd te zijn", zei de Phoebicius. „Het was geen geheim, dat wij ons gereed maakten om het offerfeest op den berg te vieren, en cle afwezigheid van den heer cles huizes lokt de dieven uit tot inbraak, vooral de verliefden, die rozen werpen in de vensters hun ner schoonen. Gij, christenen, be roemt u, dat gij het huwelijk zoo hei lig houdt; doch het komt mij voor, dat gij dit alleen toepast op uw ge- loofsgenooteA. Bij de vrouw van een heiden mogen uwe zonen hun geluk beproeven; het is maar de vraag, of de heidensche echtgenoot met zich laat spelen of niet. Wat mij betreft, ik ben alles behalve genegen zulk een grap te verdragen, en verklaar u, dat ik het kleed des keizers niet draag, om het te laten beschimpen; dat ik voornemens ben uw huis te onderzoe ken, en wanneer ik de vrouw, die zoo schandelijk haar plicht vergat, en uw zoon ten uwent vind, dat ik hem en u voor den rechter zal dagen, om met den verleider te handelen over eenkomstig hetgeen ik recht heb te vorderen/ „Gij zoudt vruchteloos zoeken", antwoordde Petrus, terwijl hij zich met moeite beheersclite. „Mijn woord is „ja" of „neen", en ik herhaal hier nog eens: Neen, wij herbergen èn haar èn hem niet. Noch Dorothea noch ik zijn geneigd ons in uw aangelegenheden te mengen, maar wij dulden ook niet, dat een ander, wie hij ook zij, zich met onze aangelegen heden bemoeit. Deze drempel wordt alleen overschreden door hem aan wien ik dit wil toestaan, of door den rechter des keizers, voor wien ik wij ken móet. LT verbiedt ik het, en ik zeg het nog eens: Sirona is niet bij ons, en gij zoudt beter doen haar elders te zoeken, dan hier uw tijd te verspillen. „Ik heb uw raad niet noodig", riep de centurio driftig. „En ik", hernam Petrus, „voel mij allerminst geroepen, om uw huiselij ke oneenigheden te beslechten. Ook zonder onze hulp zult gij Sirona wel terug krijgen, want het is altijd moei lijker zijn vrouw aan huis te binden, dan haar te vangen wanneer zij weg- geloopen is". (W.ardt Ysrvolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5