DAG-AGENDA. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Aug. tot en met Zondag 7 Aug. a.s. waargenomen door de apotiieek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegsfgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4. des nachts en des Zondag9. omtrent den toestand van den Haas- trechtschen dijk hebben gisteren de leden van Ged. Staten von Fisenne en Schaper, vergezeld van den hoofdinge nieur van den provincialen water staat, den heer Elselingen, den toe stand ter plaatse in oogenschouw ge nomen. De heeren werden 1 Gouda ontvangen door de statenleden dr. Hof mann en Van Staal. Op velerlei plaat sen werd de beruchte Haastrechtsche dijk in oogenschouw genomen. Mede waren hierbij aanwezig de dijkgraaf en de secretaris van de Krimpener- waard, de opzichter van den provin cialen waterstaat en de burgemeester van Gouda, de heer Gaarlandt. Ter geruststelling van het autorij dend publiek kan worden medegedeeld dat de gevoerde besprekingen tus- schen den hoofdingenieur en het be stuur van den Krimpenerwaard ertoe zullen leiden, dat de gevaarlijke zij kanten van den dijk met bekwamen spoed volledig zullen worden hersteld. Waarschijnlijk zullen boomen verdwij nen en heggen verlaagd worden, die het uitzicht thans belemmeren. Voorts zuil en-een aantal borden worden ge plaatst ter waarschuwing voor gevaar lijke bochten en aanmaning tot het rij den met minimum snelheid. De on derhandelingen ter verbreeding van den weg zullen iA de naaste toekomst worden voortgezet. DE NACHTVERLICHTING VAN SCHIPHOL. Hedenavond zal de nieuwe verlich tingsinstallatie op het vliegveld Schip hol te Amsterdam ten behoeve van hc. landen en star en bij nacht, officieel in gebruik worden genomen. Voor de aanwezige autoriteiten zal vporaf een korte technische uiteenzetting worden gegeven van den bouw en werking der installatie. Daarna zullen enkele nacht vluchten worden uitgevoerd. BEZOEK AAN SCHIPHOL. Op den dag van den terugkeer van het K.L.M.-vliegtuig uit Indië met den heer van Lear Black, is Schiphol be zocht dbor rond ÏO.OCO bezoekers. On der deze waren c.a. 8500 bezoekers, die entrée betaalden. BOND VAN NED. LUTH. MEISJES- VEREENIGINGEN. In een te Utrecht gehouden vergade ring is opgericht de bond van Neder- landsche Luthersche Meisjesvereeni- gingen. Als voorloopige bestuursleden zullen optreden mevrouw Van de Rid derde Groot te Utrecht, voorzitster; mevrouw van Genderen Stort te Nieu we Pekela, mevrouw Mangër te Tiel, mevrouw MertenMeyer te Amster dam en mevrouw Simon te Gouda. NA DEN VLIEGTOCHT VAN VAN LEAR BLACK. De Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart verzoekt te melden, dat de vereeniging de daad van de heeren Geysendorffer, Scholte, Weber en Van Lear Black heeft geëerd döor aanbie ding van de gouden medaille van ver dienste der vereeniging aan ieder hun ner. Voorts heeft de vereeniging den kamerdienaar van den heer Van Lear Black een zilveren sigarettenkoker met inschrift aangeboden. DE FERRYBOOT VOOR DEN DIENST VLISSINGEN—BRESKENS. Ged Staten van Zeeland hebben be sloten, de ferryboot voor den dienst BreskensVlissingen niet in de vaart të brengen, alvorens nogmaals het ad vies van de scheepvaartinspectie inge wonnen te hebben. DE K.L.M. EN DE LUFTHANSA. Wolff seint d.d. 2 Aug. uit Duisburg: Maandagavond kwamen met een van Rotterdam komend vliegtuig al hier aan mr. Wytema, burgemeester van Rotterdam, en een vertegenwoor diger van de Kamer van Koophandel aldaar. Zij werden door den burge meester van Duisburg, dr. Maiweg, welkom geheeten. Veryolgens werden er besprekingen gevoerd, welke tot re sultaat hadden, dat de vliegdiensten in de toekomst op dezelfde wijze als tót nog toe zullen worden voortgezet. Voor 1 September a.s. zal de K.L.M. haar vliegplan in samenwerking met dat der Lufthansa zóó inrichten dat de van Keulen via Duisburg naar Rot terdam komende vliegpassagiers di rect aansluiting op Londen hebben. Later zal er een vliegdienst zonder overstappen van Keulen via Duisburg naar Rotterdam en Londen ingericht worden. Bij het begin van den zomervlieg- dienst in het volgende jaar zal de lijn, indien mogelijk, met twee machines bevlogen worden. DE RAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Ged. Staten van Zeeland hebben niet goedgekeurd het besluit van den ge meenteraad van Aardenburg d.d. 25 Juli, waarbij de nieuwgekozen raads leden werden toegelaten. De Chnstelijke Oranje-Vereeniging organiseerde gisteren, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk een kinderaubade. Deze aubade werd geleid door den Heer Joh. Röntgen. De kinderen trekken in optocht naar het paleis. Dr. Ir. C. J. DE GROOT f Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van dr. ir. C. J. de Groot, hoofd van den Tech- nischen Telegraaf- en Telefoondienst in Ned.-Indië. Dr. de Groot, die op weg was naar Nederland, tevens met het voornemen de telefoonconferentie te Como en de internationale telegraafconferentie te Washington bij te. wonen, is Maandag ochtend tengevolge van groote hitte in de Roode Zee aan een hartverlamming bezweken. Hij was 44 jaar oud. Aneta meldt uit Batavia: Dr. de Groot van Malabar is aan boord van de Jan Pietersz. Coen, waar mee hij op weg was naar Europa in het Suezkanaal aan een hartverlam ming overleden. BUITENLAND. PRESIDENT COOLIDGE. Geen candidatuur in 192S? Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Coolidge ver klaard, dat hij nimmer meer een can- didatuur voor het Presidentschap zal aanvaarden. Naar aanleiding van bovenstaand bericht wordt nog geseind, dat de supporters van Coolidge weigeren de- j ze verklaring als definitief aan te nemen. Zij wijzen er op dat zij nog de deur niet dicht doet voor zijn candi- daatstelling, indien de conventie hem desoianks aanwijst. DE DRIE MOGENDHEDEN. CONFERENTIE. Morgen de beslissende dag. Coolidge heeft aan de Amerikaan- sche gedelegeerden -op de vlootcon- ferentie te Genève- omgedragen alle pogingen aan te wenden om tot. een aceoord te komen. Indien zij niet sla gen, gelooft Coolidge dat de conferen tie .si h e die (d.w.z. voor onbepaal- den tijd) verdaagd zal worden. Men meent te weten, dat 'Coolidge het gerucht ongegrond acht, dat de conferentie uiteen zal gaan tot het najaar of een ander tijdstip. Het schijnt, dat er een poging in het werk gesteld wordt om morgen oen overeenkomst te bei-eiken, doch indien het accoord niet tot stand komt, zullen de bijeenkomsten ge staakt worden, i Japansche bemiddelingspogingen. De bemiddelingspogingen, die eigenlijk reeds sinds Donderdag van Japansche zijde verwacht werden, zijn gisteren werkelijk aangevangen, doordat graaf Ishii Maandagavond den Amerikanen eenige denkbeelden ter overweging heeft aangeboden. Daarna hebben gistermorgen Ishii en admiraal Saïtoo eerst een bespre king gehad met Gibson en vervol gens met Bridgeman en lord Cecil met het gevolg, dat de Britsche en Amerikaansche delegaties besloten de Japansche bemiddelingsvoorstel len ter kennis harer regeeringen te brengen. Omtrent de Japansche voorstellen, die nog niet officieele voorstellen hee- ten, doch heel voorzichtig nog slechts 'suggesties worden genoemd, is nog zeer weinig bekend geworden. Het schijnt» dat de Japanners zich neer- léggen bij het denkbeeld, dat een tien- Jarige conventie, die alle kwesties be treffende kruisers, torpedojagers en onderzeebooten zal regelen, thans niet meer te bereiken is. Zij stellen daarom slechts een kor te vier-jarige overgangsregeling tot 1931 voor, die hoofdzakelijk op krui sers betrekking heeft. De Engelschen en Japanners zullen geen 10.000 ton-kruisers meer aan bouwen terwijl Amerika dit nog slechts zal mogen doen, totdat pari teit in deze met Engelandehereikt zal zijn. Voorts bevat het Japansche voor stel nog een strikt geheim gehouden tweede bepaling, die waarschijnlijk op de kanonnen der kleine kruisers betrekking heeft en die vermoedelijk het grootste struikelblok op hun weg tot overeenstemming zal zijn. Ofschoon vermoedelijk de aanne ming van het Japansche voorstel wei nig beteekenen zal, daar Amerika tot 1931 toch niet meer kruisers kan bou wen, zal het door het Japansche voor stel toegestane maximum voor de aanvaarding van het Japansche denk beeld wellicht een goede psychologi sche uitwerking hebben. Daardoor zou zoowel een verdere verbittering tusschen Amerika en Engeland kun nen vermeden worden en zou boven dien de volkenbond gemakkelijker zijn ontwapeningspoging kunnen voortzetten dan het geval zou zijn, in dien de conferentie boos uit elkander ging. Ongunstig onthaal. De Japansche voorstellen voor een voorloopige kruiser-overeenkomst tot 1931 hebben het Departement van Buitenl. Zaken te Washington be reikt. f In afwachting van het onderzoek onthouden de ambtenaren zich van commentaar, maar de eerste infor- meele reactie op de voorstellen in of ficieele kringen schijnt niet gunstig te zijn omdat er aanwijzingen zijn, dat de totale kruisertonnage, waarvoor de sanctie van Amerika verlangd wordt, veel grooter is dan eenig cij fer, dat de Amerikaansche delegatie zou wenschen te bespreken. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Borodin als gijselaar vastgehouden. Uit Loyang wordt geseind, dat Feng Joe-sjiang Borodin als gijzelaar vasthoudt. Eenige bloedverwanten vail Feng, die hem verleden jaar bij zijn bezoek aan Moskou vergezelden, worden daar feitelijk gevangen ge houden en de „Christen-generaal" heeft langen tijd zijn gelegenheid af gewacht om -een vooraanstaand bols jewiek als tegengijzelaar voor hun veiligheid in handen te krijgen. Verdera opmarsck tegen de Nanking- troepen. Soeh Tsjoean-fang schijnt zijn op- marsch tegen de nationalisten snel voort te zetten en men veronderstelt, dat er thans gevochten wordt in de buurt van Toengtsjau, op 80 K.M. af stand van den Jangtse. Te Sjanghai komen thans gewonden aan. Volgens berichten uit Hankau schijnt de invloed, van. Tsjang Kai-sjek te Kanton weer bevestigd te worden. De hem trouw geblevenen daar ter stede verklaren, dat zij zich tegen alle po gingen om een afzonderlijk régime in te stellen zullen verzetten. Verschei dene ambtenaren, die door de re geering van Nanking benoemd wer den, doch weigerden, de door Li Tsja- soem aangesteiden te vervangen, heb ben thans hun functies ingenomen. De Minister van Financiën is te Sjanghai gisteren uit Nanking aan gekomen. Hij heeft verklaard, de fi nanciën van Kanton te zullen reorga- niseeren en aan de stakers te Hong kong schadeloosstelling te zullen ge ven, ten einde zich op die wijze van hen te ontdoen. Voorts zal hij maat regelen nemen voor de afschaffing van de nieuwe douanerechten van Tsjang Kai-sjek. Dit zal echter niet voor September geschieden, ten ein de de bevolking in het binnenland voldoende tijd te geven zich van een en ander op de hoogte te stellen. KORTE BERICHTEN. Feisal, koning van Irak, zal bin nenkort naar Europa vertrekken, ge deeltelijk voor een kuur, gedeeltelijk voor het voeren van besprekingen met Engeland. Kellogg, de Minister van Buiten- landsche Zaken, heeft Mac Murray, den gezant der Vereenigde Staten te Peking, verzocht naar Washington te komen om deel te nemen aan een conferentie over den toestand in China. In het bestuur van den Antwerp- schen Diamantbewerkersbond zijn bij de vernieuwing van het bestuur ne gen communisten gekozen. De toetre ding van communisten tot het be stuur zou wel eens groote verande ringen in de vakvereeniging tot ge volg kunnen hebben. Foead, de koning van Egypte, is te Rome aangekomen, waar hij door den koning, Mussolini en de minis ters werd ontvangen. Volgens een bericht uit Boeka rest denkt het Roemeensche volk er niet aan een beroep op ex-kroonprins Carol te doen. Volgens een nader bericht zijn er bij de ontploffing aan boord van den Japanschen mijnenlegger „Toki- wa" 50 officieren en 33 manschappen gedood en 47 manschappen gewond. De beslissing over het lot van Sacco en Vanzetti valt heden. De Roemeensche Kamer heeft de civiele lijst des konings vastgesteld op 56 millioen lei. Gemeentelijke Aankondigingen GEMENGD NIEUWS. Verkeersongevallen. Zoni dagavond en -nacht hebben nabij En schedé enkele verkeers-ongevallen plaats gehad. Op den Hengeloschen straatweg is Ide motorrijder v. D. in botsing geko men met een wielrijder. v. D. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn benedenkaak was versplinterd! en zijn bovenkaak gebroken. Zijn echtgenoote, die op de duo zafl liep enkele kwetsuren op. In de Deumingerstraat is de motor rijder R. uit Lonneker, wiens beide kinderen op de duo-zitting zaten, tegen een auto opgereden. K. werd ernstig gewond. De kinderen liepen slechts ontvellingen en schrammen op. Op den Hengeloschen weg is de wiel rijdster W. gevallen en door een passeerenden auto overreden. Met gebroken beenen en ernstiga kneuzingen werd hij naar het zieken huis overgebracht. Op den Haaksbergscheweg .s een motorrijder uit Haaksbergen legen een boerenwagen opgereden. Met inwendige kneuzingen eii een kneuzingen werd zij naar het zieken huis opgenomen. Scheiden tut Weh. In een café te Enschedé werd de hulp inge roepen van de politie voor een i>uit- scher, die zich daar bevond en met wenschte te betalen. De politie zette den man buiten ae deur, maar toen hii ook buiten herrie begon te maken, £,chtte men het be ter, hem mee naar het bureau te ne men, waar hij ter ontnuchtering een nacht werd opgesloten. Toen hij den volgenden morgen weer wat gekalmeerd was, werd hem gezegd dat hij kon vertrekken, maar hieraan wenschte de man, die blijk] baar een goede nachtrust had gehad, en me'f dan waardeering koesterde voor de huisvesting der Enschedésche politie, niet te voldoen. t Met vereende krachten werd hij de straat Opgewerkt, maar hij stelde zich daarbij zoo te weer, cïat de poifcie termen aanwezig aentte, om proces verbaal op te maken wegens huisvre debreuk. Daardoor kreeg de vreemdeling zijn zin en kon hij opnieuw gemeten van de gastvrijheid der Enschedésche po litie. Maar huisvredebeuk in het politie bureau Dat zal in de geschiedenis der Ne- derianilsche criminaliteit nog wel met vaak zijn voorgekomen. Op v r ij e voeten. Bij de sectie op hei lijk van de 29-jarige Mej.-De Traa uit Berlicum, die, naar vermoed werd, het slachtoffer was geworden van een moordaanslag, is bij uet oog. eer stuk van een kogel gevonden. Het viel niet op te; maken, uit welk waoeu deze kogei afkomstig was. De maréchaussée heeft toen een onderzoek ingesteld op de schietbaan St. Joris, waar op den avond van het ongeval met scherp geschoten is. Men vermoed nu, dat het meisje door een afgedwaalden kogel is getrof fen. In verband hiermede is C. van M., die was gearresteerd, op last van de justitie in vrijheid gesteld. Gratie. Men meldt uit Frane- ker: Door H. M. de Koningin is aan den wegens verduistering ontslagen ge meente-ontvanger R. L. ,W-, thans te Harlingen wonende, die veroordeeld was tot een half jaar gevangenisstraf, gratie verleend. Verdronken. Gisternacht te omstreeks half twee is door de politie uit het Wilhelminakanaal te Tilburg opgehaald het lijk van den 53-jarigen i\V. Schuurmans aldaar. Een stuk zeep en een handdoek ia- gen bij 's mans kleeren aan den water kant. Men vermoedt derhalve, dat de man bii het baden is verdronken. Tusschen Middelstum en Kan tens is Mej. J. de W- in het Boterdiep geraakt en verdronken. Onder Zuidwolde is een U/g-jan^ kind van J. de Langé verdronken. De marechaussee F. Seine uit Zuidwolde (Dr.) is bij het baden ver dronken. Gisteravond wilde te Scheemda de machinist G. de V. zijn 7-jarigl dochtertje, dat in het kanaal was ge raak^ redden. Beiden zijn echter verdronken. Sedert Maandagmorgen werd te Groningen vermist de 5-jarige W,. Boomstra. die om 10 uur de ouderlij ke woning had verlaten en het laatst spelende werd gezien bij het Schuiten- idiep en daarna spoorloos was ver dwenen. y y 1 Gisterenmiddag omstreeks één uut werd het lijkje uit dit kanaal opge haald. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene ken nis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de American Petro leum Company, om vergunning tot het uitbreidem van de bewaarplaats van petroleum op het perceel Zijl- singel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 912; b. J. en N. Schouten, om vergunning tot het op richten van een door electromotoren gedreven koeMnrichting in het per ceel Boom markt No. 9^ kadastraa l hekend gemeente Leiden. Sectie K. No. 35: -c. de N.V. Leidsche Meubelindus trie, om "vergunning tot het uitbrei den van de fabriek voor het vervaar digen van meubelen in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 44, kadas traal bekend gemeente Leiden, Sectie M. Nos. 3763 en 3857, is verdaagd. Leiden, 2 Augustus. AUG. L. REIMER'NGER. Weth. l.o. Burcemeestec VAN STRT.TFN. Secretaris Ongeluk Zaterdag heeft in do. Ned. Fabriek vocv werktuigen en snoonvegm-t-pvlnal Werksnoor te Zui len een bedrijfsongeval plaats gehad cfat aan veen arbeider het leven heeft gekost. :r Toen de 52-jarige S. zich onder een hijscMcetting. waarmee het giet-- stuk werd opgeheschen, bevond, stort te plotseling het gie:stuk naar beneden en trof den man. Hij werd zwaar gewond opgenomen met ernstige inwendige verbloedingen Twee uur later is hij aan de bekomen verwondingen o\er!eden. Het slacntoffer was gehuwd. Verbrand. In de woning vart D. O. te Rotterdam waren eenige kin deren aan het spelen met een bal. Deze kwam tegen het plafond te recht kaatste terug en viel op eeni kan kokende koffie. De kan viel om e.i de inhoud kwami- terecht op een meisje van zes maan-. den. Met zware brandwonden is de klei ne naar het ziekenhuis vervoerd, waar. ze is overleden. Branden. Te De Loo zijn drie hooimijten van, den landbouwer H", Bos- man een prooi der vlammen geworden De behuizing kon gespaard blijven; Te Apeldoorn neeft door onbe kende oorzaak een uitslaande brand gewoed in de rijwielherstelplaats, te vens woning van Capelle aan de Schoolstraat. Het perceel brandde geheel uit. P I e Ommeren is de woning van G. M. v. B. door onbekende oorzaak totaal afgebrand. Verzekering dekt de schade. V Op het emplacement van het- Station Zuid te Enschedé is- brand ontstaan in een wagon, geladen met- niier van de firma Zilverberg. )e wagen is geheel uitgebrand. De inhoud was niet verzekerd, u DE OMGEVING. BOSKOOP. Voor he. examen Eng-el3ch L. O, slaagde te Ij tracht G. W. Bulk, alhier. 'ie (Jtrccht slaagde voor /het exa men Fransch M. 0„ Mej. H. Frits, alhier HAZERSWOUDE. Door Mej. 11. G. M. van der Mejlen alhier. werd te 's-Gravenhage hei diploma A voor M.U.L.O. behaald. te prijs der melk is weder met i cent per liter verhoogd, en nu gebracht' op 12 ct. per liter. Werden tot heden bij de brandweer alhier steeds klankbo.din gebruikt om bekend te maken dat er brand in de ge meente is, thans zijn deze klankborden vervangen door brandhoorns, en is aan eiken brandroeper opgedragen van dit signaal bij brand voortaan gebruik te maken. De beer C. W. Oppalaar C.Wzn. al hier is benoemd tot candidaat Gezag heb- ber voor het binnenlandsch bestuur in Nel. Indic. Mej. W. Binnendijk alhier, slaagde te Rotterdam voor h?t .examen Nuttige Handwerken. HILLEGOM. Te Utrecht is geslaagd voor bet examen Engelsch L. O., G. van Klaveren alhier. NIEUWVEEN. De leerlingen dc-r Christ. School maakten dezer dagen een reisje naar Amsterdam. Bezichtigd werden het Bij- belsch Museum, Ariis enz. Voldaan keerde de jeugd huiswaarts. G. A, v. K. is tot f40,boete- subs. 1 maand hechtenis veroordeeld, terzake overtreding Warenwet, (ondeug- delijke Karnemelk). NIEUWKOOP. Burgerlijke stand. Bevallen: C, K Crceneveld.' geb. v. Capel. z. M. C, Weerde, geb? Luijben, z. J. Feenstrc, geb. Serne. wonende té Kloetinge. Ondertrouwd: J. de Jong 25 j. en M. Verwejj 21 j. Gevestigde personen: J. D. Herrewijn uit Alphen a. d. Rjjn. M. Trimp uit Ka «rik. H. Bogaard uit flarmeten. C. v Veldhuizen uit Scherpenzeel. A. M. ds Jong uit Aalsmeer. Vertrokken personen: J. Beuk naar Mjjdreeht. A. L. v. Rossum naar Leiden A. J. W. v. Dam naar Vinkeveen. A v Heemert -en gezin naar Alphen a. d. Rijn G. de Groot naar Wilnis. G. v. d. Gra naar Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2