CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN JAARGANG WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1927 NUMMER 2195 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en guiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V Kroon en Minister. Mr. S. van Houten wijdt in het Haagsrh Maandblad een opstel aan de afwijzende beschikking op het verzoek van den Neo Malthusiaan- schen Bond om goedkeuring van sta tuten. Zoowel op den vorm als op den in houd van deze beschikking oefent de grijze staatsman critiek. Hierover schrijft Mr. v. H.: „Politieke gevolgen kunnen er niet anders zijn dan een blaam op de regeering van Koningin Wilhel- mina, welke, daar het besluit door een Koninklijk Ministerie is geno men, niet ten volle op een parle ment kan worden afgewenteld. Al lieeft de beschikking den gebruike- lijken vorm, mij ware hier de enke- kele mededeeling van den Minister, dat hij geen gunstige beschikking aan H. M. kon voordragen, liever geweest. Overleg tusschen Kroon en Ministers gaat noch de verzoe kers noch het publiek aan. Voor den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond zijn die gevolgen: Allereerst een reusachtige recla me. Allerwege is natuurlijk nieuws gierigheid opgewekt om iets te we ten te komen, waarvan de Regee ring, en juist de Regeering, het volk onkundig wenscht te houden. Juridische gevolgen: Het geldt hier eene vereeniging, die reeds krachtens de tijdens het regentschap der Koningin-Moeder verleende goedkeuring op de statu ten rechtens bestond en door niet- verlenging harer rechtspersoonlijk heid van rechtswege in liquidatie verkeert. Duur der liquidatie en omvang van bevoegdheden der li- quidateuren zijn onbeperkt. Verveelt hun deze stand van za ken, dan kan rrïen, als de Dage raad, het op wetenschap gerichte doel der vereeniging iets duidelij ker in de statuten op den voor grond doen komen en den Minister het geringe houvast voor zijn insi nuatie ontnemen. 't Is begrijpelijk, dat de man die in het Ministerie-Roëllvan Houten, in de jaren 18941897, de portefeuille van Binnenlandsche Zaken had, thans niet accoord, gaat met het standpunt door Minister Donner in genomen. Wat de vorm der beslissing aan gaat, verraqdt de aanmerkingvan den heer Van Houten dat hij nog ste vig vasthoudt aan het Oud-Liberale standpunt, dat de Kroon plaatst ge heel buiten de actieve handeling. Wij verheugen ons intusschen mede ook daarom over de genomen beschik king, omdat zij in den nu gekozen vorm is gegoten. Wat de gevolgen aangaat. De Neo Malthusiaansche bond behoeft helaas geen reclame meer. Deze reclame zal hem intusschen niet dienen. Juridisch meenen wij dat de raads man van Koningin Wilhelmina beter gepeild heeft het welwezen van ons volksbestaan, dan de raadsman van Koningin-Regentes Emma. Ten slotte bevat de opmerking van Mr. v. H. betreffende de liquidatie-' positie van den Bond, een vingerwij zing naar een gevaar dat dreigt. 't Is alsof de heer Van Houten zeg gen wil: een beetje minder openlijk kan ook wel, doe als de Dageraad en verdoezel een béetje de bedoeling en dan moet de Minister wel toestaan! Wie het aangaat zal er op letten, naar wij vertrouwen. De Ghineezen van Europa. Het is geen loffelijk getuigenis waarmede ons volk werd aangeduid als „de Chineezen van Europa". Zoo achterlijk in opvattingen en manie ren als de Chineezen, neen vleiend is het niet. Maar er zijn stamgenooten geweest en zij zijn er helaas nog die het er naar maken dat men ons dien naam geeft. Wij klagen en terecht over het annexionistisch optreden van de Belgen, maar de Hollanders maken het soms ook in België er naar dat men daar heeft te klagen over de Hollanders. Een kras staaltje hiervan ver meldt een Antwerpsch blad waarin met naam en toenaam een Brus- eelsch handelaar van Nederlandsche afkomst wordt gesignaleerd, die op een Vlaamsch schrijven van een zij ner klanten(I) antwoordde met een Engelsch briefje van den volgenden inhoud: „Verontschuldig ons, dat wij niet vroeger hebben geantwoord op uw briefkaart, geschreven in een taal, welke wij niet kennen. Op het oogen-, blik berust ze in 'handen van onzen Chineeschen vertaler. Indien dit geen succes oplevert, kunnen we uw schrijven altijd nog zenden aan den oud-gouverneur van België, dr. Von Bissing in Duitschland". Is het geen schande dat een Ne derlander van afkomst zoo optreedt? In de eerste plaats om het hatelijke partij kiezen in de taalkwestie, welke in België, evenmin als in Zwitser land, reden tot ernstige wrijving hoef de te geven.. Maar vooral hatelijk is de slotzin waarin verwezen wordt naar den tijd toen België zuchtte on der Duitsche overheersching. Chineezen van Europa, 't is voor waar niet vleiend maar voor sommi gen inderdaad verdiend. Hun gedrag vinde bij ieder Neder lander slechts afkeuring. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Maandagmiddag zal de raad onzer Gemeente bijeenkomen. GEMEENTEVERSLAG 1926. Wij ontvingen het verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1926. Dit boekwerk, dat in 13 hoofdstuk ken met een paar bijlagen 111 blad zijden beslaande, de geschiedenis van Leiden over het voorgaande jaar ver haalt, zal ons stof tot overdenking bie den in een of meer van de volgende nummers. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: De Bureaulijsten van Stembureaux 4 en 20 kwamen deze week binnen. De volgende bureaux bleven tot- dusver nalatig:11, 2, 6, 8, 20, 21, 25, 26, 27, 33, 34, 36, 40, 42, 43 en 45. Van de 46 bureaux ontbreken er nog 16. AMBACHTSSCHOOL. Bij de laatst gehouden examens ter verkrijging van het Staatsdiploma Machinist ter koopvaardij slaagden de heeren: W. J. van der Linden, J. A. Stevens, F. J. van der Meij, P. D. Stijger, W. Waldkötter en A. C. H. van Leeuwen, allen leerlingen der Machinistenop leiding verbonden aan de Ambachts school alhier. TÜINCONCERT IN „ZOMERLUST". Maandagavond werd in de tuin van „Zomerlust" een concert gege ven door „De Vereenigde Zangers" in samenwerking met het muziekgezel schap „Orpheus". Een tuinconcert op een mooien zo meravond heeft veel bekoring. Vooral wanneer de tuin lommerrijk is en ge zellig, zooals die van Zomerlust. Tot in alle hoeken was de tuin bezet en een publiek uit alle geledingen der plaatselijke maatschappij was daar bijeen. Orpheus opende het concert met een kloeke marsch, Washington Grays, van C. S. Grafula en speelde daarna met succes de Ouverture Or pheus in der Unterwelt van J. Offen bach en Künster Leben, een wals van Johann Strauss. Het muziekgezel schap heeft deze lang niet gemakke lijke composities alle eer aangedaan en hetgeen verheugend is, de spelers raakten er steeds meer in, zij speel den allengs meer bezield, en het luis teren was een lust. De nummers door de Vereen. Zan gers voorgedragen, droegen het stem pel van ernstige studie en gewillig volgen van de instructies van den Di recteur, H. Pilag'e, die met bijzonde ren tact zijn mannen weet te leiden over de moeilijke paden van de zang kunst en tot en zoodanig succes te voeren, dat den hoorder inderdaad veel goeds toekomt en het luisteren een genot is. Er is veel werk gemaakt van uitspraak en nuanceering en ook het ensemble is zeer goed. Ter afwisseling kwam een jonge dame, leerlinge van den heer Pilage, ons vergasten op eenige liederen, die, waar zij algemeen niet boven hare krachten gingen, juist daarom zeer goed klonken en met voldoende mu zikaliteit en stemmateriaal werden weergegeven. Het was een prachtige avond van echt kunstgenot. BLOEMENDAG BLINDENBOND. Gaarne vestigen wij, op verzoek, de aandacht onzer lezers op den bloemen dag te houden op Zaterdag 13 Augus tus a.s., ten bate van de afrl. Leiden, van den Nederlandschen Blindenbond. welke bloemendag ten doel heeft, de kas der jonge afdeeling te steunen op dat het bestuur dier afdeeling in staat gesteld worde, de leden hulp te bieden, daar waar dat voor het gezin of hunne werkzaamheden noodig mocht zijn. Wij wenschen de jonge afdeeling gaarne succes met haar pogen. HET BEZOEK TER ROEMENEN. In aansluiting op ons verslag van het bezoek van de Roemeensche intel- lectueelen aan Leiden, kunnen wij nog mededeelen, dat in de Senaatskamer der Universiteit ter ontvangst aanwe zig waren, de rector-magnificus, prof. mr. E. M. Meyers, prof. dr. P. J. Blok en prof. mr. A. S. de Blécourt. Prof. Meyers heette de aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde erover uit, dat intellectueelen uit Roemenië naar Holland gekomen zijn en zoo doende in staat zijn zelf een oordeel over ons land te kunnen vellen. Nog te vaak, aldus vervolgde spr., wordt in het buitenland Holland be schouwd als het land van kanalen, kaas en windmolens, maar wij zijn o.m. trotscb op onze industrie, onzen handel, heide groot geworden door de vrijheid, die zoowel op politiek als op religieus gebied hier ten allen tijde ge- heerscht heeft. Spr. hoopte ten slotte, dat het be zoek der intellectueelen den band tus schen Holland en Roemenië verster ken zal. Een der gasten dankte prof. Meyers voor de tot hen gerichte woorden. Spr stelde in het licht welk een vooraan staande plaats Holland op het gebied van kunst en wetenschap inneemt en hij sprak zijn leedwezen er over uit, dat de tijd ontbrak om het vele, dat in Holland te zien was, voldoende te genieten. Spr. besloot met een woord van hul de aan de Koningin en Haar gezin. (Luid applaus). Hierna bezichtigde het gezelschap, waarhij zich gevoegd had de 1ste se cretaris der Roemeensche Legatie, de heer Marool Romanesco, het academie gebouw, waarbij prof. JBlok een uiteen zetting gaf van de geschiedenis der verschillende zalen en der beziens waardigheden. Aan het slot dankte kolonel Origo- rescu namens de bezoekers voor de al lerhartelijkste ontvangst. P. J. KOOREMAN f In den ouderdom van 64 jaar is vrij plotseling Maandagavond te halfacht in het Diaconessenhuis alhier overle den de heer P. J. Kooreman. een zeer bekende persoonlijkheid hier ter stede. De heer Kooreman was in zijn jon ge jaren koetsier bij de fa. van Vliet aan de Haven en richtte nu omstreeks 45 jaar geleden zelf een stalhouderij aan de Aalmarkt op. Hij had onder zijn vakgenooten en het publiek een goeden naam en was leverancier voor het'Collegium van het Leidsch S tuclen tencorps en vele studentenvereenigin- gen. O.a. de mailcoach die in den groentijd rijdt, is van de stalhouderij Koorem'an. De begrafenis zal a.s. Donderdag op „Rhijnhof" plaats hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, handschoenen, gou den broche met steentjes, 3 cahiers, werkbroek, zilveren heerenhorloge aan lederen riempje, 10-rittenkaart AmsterdamLeiden, rijwielbelasting- plaatje, rijwielbelastingplaatje in etui, regenjas, portemonnaie met in houd, portemonnaie (ledig), witte kralen halsketting, Hongaarsche brief, blauwe jongenscape, lederen si garenkoker, paardenhalster, gummi damesmantel, gymnastiekschoen, schooltasch, jongenspet, ring (ge vlochten haar met gouddraad), blau we colbertjas, kleerhanger, pannetje, deurveer, een-persoons houten ledi kant, houten hoepel, schooltasch inh. 2 witte schorten enz., grijs damesrij wiel met heeren stroohoed, houten balk, damestaschje met inhoud, leer boek van de schippersschool te Rot terdam, paardenzweep, zilveren speld „K.N.A.C.", zilveren heerenhorloge aan ijzeren ketting, gehaakt dames taschje met inhoud, broche met 2 paarse steentjes, bruin lederen school tasch inh. potlood enz., „Focus" be lichtingsmeter, kralen beursje met inhoud, autonummerplaat H 55389, bankbiljet a 10., zwart lederen mo torhandschoen, heerenstrikje, kralen damestaschje met inhoud, witte haar- strik, scheermes in etui, zwart kin derschoentje, pakje inh. 2 kinder schortjes enz., zilveren manchet knoop, paar klompen, portefeuille m. inhoud, medaillon (jongensportret), slinger van een auto, gouden heei*en- riijg met blauwen st^en, beige da mestaschje met inhoud, honden. Gevond-:n in de electrische tram (stadsüm): Parapluie, paar dames- handschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Maria; d. v. H. Sasburg en C. Peet; Jakob, z. v. S. Kloos en J. de Vos; Theresia Maria, d. v. J. B. L. Schalks en W. M. J. v. Kempen; Nicolaas, z. v. H. Kooreman en J. Fakkel; Johanna, d. v. C. de Koning en W. Deel; Johanna Gerar- da, d. v. B. Verplancke en C. Lange- zaal; Jan, z. v. J. G. Kroesemeijer en G. v. d. Nat; Lena, d. v. H. Philippo en/ J. Groeneveld; Johanna Maria, d. v. H. Schouten en W. S. T. v. Weeren; Johannes, z. v. H. Benschop en J. Brussee; Willem, z. v. I. Neuteboom en C. Links; Theodorus, z. v. T. Hout- hoff en B. H. v. d. Nat; Johannes Franciscus, z. v. T. C. J. Kathmann en C. M. Koemans; Thomas, z. v. I. de Daas en L. v. d. Ham; Abraham, z. v. L. den Os en A. dep Oude; Evert Jan, z. v. E. J. v. d. Vliét en J. Klaui; Kor- stiaan Emil, z. v. J. J. Oudenbroek en T. F. R. Polster; Adrianus, z. v. A. Kiel en A. Brinks; Gatharina, d. v. D. v. d. Blom en E. J. Bon; Alida, d. v. J. F. Rensink en G. A. P. v. d. Berg; Albertus, z. v. H. J. Lek en C. v. Noord; Wilhelmina Fredka. Geertra., d. v. R. P. de Graaf en D. la Lau; Ja- coba, d. v. N. de Tombe en J. C. de Mey; Abraham, z. v. A. Oudshoorn en E. Spies; Adrianus Theodorus, z. v. A. H. Mank en M. J. v. d. Kolk; Ca- tharina» Anthonia, d. v. N. G. Zand vliet en C. W. ter Haar; Elisth. So phia Marie, d. v. J. Korenhof en J. E. Rosier; Elisabeth, d. v. W. Neute boom en E. Bekooy; Cornelis Huber- tus, z. v. H. S. Kok en G. Riethoven; Marga. Adiena Martha, d. v. A. G. Groenhoff en H. C. Friedericy; Johan nes Engelbertus, z. v. A. v. Haarlem en J. E. v. Biezen. Gehuwd: H. A. J. v. d. Tuin, wedr. en M. M. Lammüller, jd.; J. Rijsdam, jm. en C. Kl. Kok, jd.; W. Zaalberg, jm., en C. Gant, jd.; C. Pet, jm,. en M. W. A. den Hollander, jd.; N. Vogelenzang, jm. en L. Krüger, jd.; B. Marree, jm. en C. H. Kloos, jd.; L. de Vrind, jm. en P. G. Broers, wed.; L. v. d. Heuvel, jm. en E. Jasperse, jd.; J. Leget, jm. en J. M. v. d. Mark, jd.; H. J. de Jong, jm. en M. Visser, jd.; J. Azier, jm. en A. M. de Ridder, jd. Overleden; J. v. WijkOnvlee, wed., 88 j.; L. Hol, d„ 1 j.; K. J. Trüm- per, m., 56 j.; E. A. v. d. Steenv. Dijk, vi\, 4j j.; H. G. A. v. Wissen, z., 1'j.: M. tl. W. van .SchieHoog straten,» vr., 65 j.; J. F. G. Ranke, m„ 56 j.; G. J. Stolwijk, z„ 2 j.; A. A. Vër- verJager, wed., 67 j.; G. J. v. d. Hoe ven, z., 10 j.; J. H. de Vriendde Kadt, vr., 64 j.; K. v. d. Linden, d., 25 j.; J. L. Schravendijk, d., 65 j.; E. A. M DrP-ssenForckenbeck, wed., 96 j.; P. J. Kooreman, wedr., 63 j. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een soort hazewind hond, wit met grijs, die Vrijdag j.l. on beheerd op straat is aangetroffen. Naar wij vernemen zal op 16 de zer aan de halfjaarlijksche vergade ring van aandeelhouders der N.V. Elec triciteits- en Gas Mij., v.h. de Vries en Stevens, alhier worden voorgesteld, over het afgeloopen boekjaar geen di vidend uit te keeren (evenals verleden jaar). BINNENLAND. WETHOUDER DE WILDE. Op wethouder de Wilde, die, gelijk bekend is, het voornemen heeft te ken nen gegeven om zich met September a.s. niet opnieuw voor een benoeming beschikbaar te stellen, is sterke aan drang geoefend om op zijn aanvanke lijk besluit terug te keeren. Volgens de N. H. Ct. is van onder scheiden zijden, in en buiten het Col lege van B. en WM de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat hij zich voor het wethoudersambt weer disponibel stelt. Dit werd in de bestaande om standigheden om meer dan één reden in het belang der gemeente geacht. WETHOUDER AF. De heer J. F. J. Baltussen, die ver zuimd had tijdig zijn geloofsbrieven in te zenden, waardoor hij geen zitting mag nemen in den nieuwen raad van Eist, heeft thans ook bedankt als raadslid en wethouder voor de nog loopende zittingsperiode. De heer Baltussen is voorzitter van de afd. Gelderland van den Bond van R.K. gemeenteraadsleden en heeft ook daarvoor zijn ontslagbrief ingezonden. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer Blnnpnland. Teren den verdachte van dan moord in de Da Ri9merstraat is rechtsingang veriaend. Bnltanlap d President CooP*r>e zal zich n?c* meer beschikbaar stellen voor het presidentschap. De bes'icrende ;*:-r vlooleon- ferentie op morren. Japansche bemid dcFrr™ voetstellen die te Washington echter een ongun stig onthaal vinden. Borodin wordt doer den ChriSylen- generaal Feng als rijzsiaar vastgo houden. Seen Tsjoean-fang zet zijn opmarsch tegen de nationalisten voort. DE MOORD IN DE DE RIEMER- STRAAT. Naar wij vernemen heeft de vacan- tiekamer denHaagsche Rechtbank gis teren op vordering van den Officier van Justitie, mr. Rijkcns, rechtsingang verleend tegen den in het Huis van Bewaring opgesloten 40-jarigen S.. ver dacht van den in Juli 1924 gepleegden moord op den heer v. d. Stijl. De strafzaak tegen S. wordt behan deld volgens liet oude Wetboek van Strafvordering. A. C. BARON BENTINCK. Namens H.M. de Koningin heeft haar kamerheer en waarnemend cere moniemeester Jhr. A. C. Sickinghe gis teren een bezoek gebracht aan haar kamerheer in b. d. A. C. baron Ben- tinck ter gelegenheid van zijn 90sten verjaardag. Jhr. Sickinghe heeft, hem in op dracht van Hare Majesteit geluk ge- wenscht en hem, de versierselen over handigd van grootofficier der Huisor de van Oranje. MIN. EEELAERTS VAN BLOKLAND TE FLIMS. Minister jhr. Beelaerts van Blok land is gisteren met zijn gezin te FUms gearriveerd en in hotel Wald- iiaus afgestapt. NIET OPGEWASSEN TEGEN ZIJN AMBT. B. en W. van Utrecht stellen voor eervol ontslag te verleenen aan ir. J. H. de Bruyn, als directeur van den gem. houw- en woningdienst, daar hij niet opgewassen is gebleken tegen de moeilijkheden van zijn ambt en hem ineens reglementair toe te kennen een bedrag van 13.782, d.w.z. de helft van zijn salaris over drie jaar en negen maanden. DE HAARLEMSCHE ORKEST. VEREENIGING. BEHOUDEN. Aan de O. H. C. wordt medegedeeld dat Zaterdag de 6750, die noodig wa ren oiii de H. O. V. in stand te kun nen houden, bijeen zijn gekomen. De gaven waren veelal klein, het aantal was echter groot. Daaruit blijkt er te Haarlem in breeden kring voor de H. O. V. belangstelling te bestaan. De heer Ed. van Beinum is, in ver band met de nu in orde gekomen fi- nancieele toestand der H. O. V. door 't bestuur der vereeniging officieel be noemd tot directeur in de plaats van den aftredenden dirigent Nico Gerharz De heer van Beinum heeft zijn benoe ming Maandag aanvaard. Het eerste concert met den nieuwen dirigent zal plaats hebben Maandag 10 October a.s. CHRISTEN-GEHEELONTHOUDERS BOND. Gisterochtend vond de opening plaats van de 12e algeineone vergade ring van den Jongelieden Christen-ge- heelonthoudersbond te Amsterdam. Nadat 's morgens een wijdingsbijeen komst was gehouden, begon 0111 onge veer 10.30 uur de vergadering. De bondsvoorzitter opende die op de ge-, bruikelijke wijze. Na de behandeling der diverse* verslagen, werd het bonds- best uur een bondsvlag overhandigd door de afd. Amsterdam. Gistermiddag had een wandeltocht plaats naar een der sportterreinen in Watergraafsmeer, 's Avonds werd on der leiding van den heer H. van Beek eeu tuinfeest gehouden in Schinkelha- HARING EN HEILBOT OP DE AFRIKAANSCHE KUST7 In overleg met de Vereeniging voor Zuid-Afrikaansche Zeevisscherij heeft het departement van Landbouw en Visscherij besloten een proef te nemen met het overbrengen van haring en heilbot naar het zeegebied van de Westkust, waar het water nagenoeg dezelfde temperatuur heeft als in de Noordzee tusschen Schotland en IJs land. DE HAASTRECHTSCHE DIJK. In verband met de gedane toezeg ging door den commissaris der Konin gin in de slotzitting der Prov. Staten Bij de behandeling der motie-van Staal

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1