CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Uil nummer bestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 8s,e JAARGANG WOENSDAG 27 JUL! 1927 NUMMER 2189 UW BUREAUHooigracht 35 ^Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 franco per post per kwartaal f 2.90 V De jonge Koning. 't Is wel een indrukwekkend plaatje waar de vijfjarige koning Michael van Roemenië te Boekarest de bijzondere zitting van de Nationale Vergadering (Kamer en Senaat) bijwoont, en waar in de leden van den regentschapsraad den eed op de grondwet afleggen. Onwillekeurig denkt men aan de ge schiedenis uit 2 Kon. 11, waar ons de 6-jarige Joa^ beschreven wordt, onder bescherming van den Hoogepriester Jojada. Ook in de hooge vergadering te Boekarest de patriarch van Molda vië, die den eed- afneemt en nog een patriarch, die als lid van het regent schap den eed aflegt. Wij lezen in Z Kon. 11 vs. 4, dat Jojada het volk den zoon des Koning toonde. Ook de jonge koning Michael is nog te jong om meer dan een kinderlijke indruk te ontvan gen. De nieuwe, de 5-jarige koning van Roemenië, Michael, is wat verwon derd geweest over de plechtige cere moniën, waarbij hij tot „Koning Mi chel den Eersten" is uitgeroepen, ver telt de „Tel.". Na afloop zei hij tot zijn moeder: „Het was allemaal erg aardig, mammie, maar waarom huilden ze toch zoo?" Zij treurden om je grootpapa, die pas gestorven is", werd hem ten ant woord gegeven. Toen hij de verandering in zijn titel oplette, zei hij: „Waarom noemen ze me niet meer Koninklijke Hoogheid?" Je bent nu koning Mjchael". leg de zijn moeder hem uit. ,,en je moet nu altijd zoet en verstandig zijn." Goed mammie, dat zal ik, maar mag ik nu niet meer met m'n speel goed spelen? Daarop werd het baasje verteld, dat hij nog een paar jaar net als alle jon getjes mag zijn, alvorens hij de zor gen en verantwoordelijkheden van zijn nieuwe levensroeping op zich moet ne men. 't Is echt naar het leven geteekend. Moge ook aan dezen koning te beurt vallen dat hij verstandige raadgevers mag hebben, nu in de leden van den regentschapsraad en straks, wanneer hij zelf tot regeeren geroepen wordt, raadgevers zooals Joas in Jojada had. Roemenië neemt een voorname plaats in. in dat deel van Europa dat men wel eens noemt: de heksenketel van Europa, of met wat meer flegma uit gedrukt, de kinderkamer van Europa. V Samengaan moeilijk. Men kent in ons land de uitdruk king van Mgr. Nolens: „de uiterste noodzaak", waarmede hij indertijd wil de aangeven dat, wanneer al het an dere beproefd was, de R.K. er aan wil den denken om met de S.D.A.P. in overleg te treden om mannen een Mi nisterie te vormen. Later zijn de R.K. daarop vrijwel volledig teruggekomen, zoodat thans een dergelijke samenwer king zeer moeilijk denkbaar zou zijn. Maar ook in het buitenland blijkt de samenwerking met de Sociaal-De mocraten al niet veel beter te gaan. De heeren houden er van om zich niet al te veel om de bezwaren van anderen tegen hun denkbeelden, te bekomme ren. Dat is nog pas in Duitschland geble ken. In de Oostenrijksche kwestie na men de Sociaal-democraten dadelijk een standpunt in dat onmogelijk ge deeld kon worden door anderen. In de Rijksbanier zijn personen van verschil lende levensopvatting opgenomen en daar voeren de heeren blijkbaar het grootste woord en geven, zonder op de bezwaren van anderen te letten, uiting aan hun gevoelens. Dit nu heeft daar tot scheuring geleid. Rijkskanselier Dr. Marx heeft in een schrijven aan het bestuur van de „Rijksbanïer zwart-rood-goud" zijn ont slag als lid van dezen bond meege deeld. Bedoeld schrijven luidt als volgt: „In verband met verschillende ge beurtenissen van den laatsten tijd, in het bijzonder het manifest van het be stuur van de Rijksbanier aan den re- publikeinschen Schutzbund te Weenen welk manifest een ongemotiveerde in menging in de politieke verhoudingen van het bevriende Oostenrijk is en een ernstige' beleediging van de Oosten rijksche bondsregeering, neem ik ont slag als lid van de Rijksbanier". Naar vernomen wordt zijn meerdere vooraanstaande personen voornemens voor de Rijksbanier te bedanken. Het zal niet lang duren, of het zal tot een openlijk conflict tusschen de socialis tische en katholieke leden van de Rijksbanier komen. Het blijkt toch maar uiterst moeilijk om nrit de heeren Sociaal-Democraten gemeenschappelijk zaken te doen! STADSNIEUWS. UNIFORME BENAMING VAN KOOP WAAR BIJ INTERNATIONAAL SPOORWEGVERKEER. Bij het spoorwegtransport worden door de beambten verschillende moei lijkheden ondervonden doordat de handel, de spoorwegautoriteiten en de douanebeambten niet steeds de zelfde benaming geven aan de te ver zeilden goederen. Dat vertraging bij het transport daardoor mogelijk wordt is verklaarbaar. De Internationale Kamer van Koop handel werkt thans samen met de Union Internationale des Chemins de Fer om een internationale dictionnai- re samen te stellen. Het is op aandringen dier Interna tionale Kamer dat de Kamer van Koophandel alhier zich wendt tot alle handelaren en verzenders in haar dis trict met het verzoek haar te willen opgeven bij welke benaming men moeilijkheden heeft ondervonden of wanneer de spoorwegadministratie of de douanebeambten namen gebruiken, welke afwijken van die in den handel gebezigd worden. Een korte omschrijving van de on dervonden hinder zal door de Kamer zeer op prijs worden gesteld. SPOORWEGONGELUK. Hedennacht omstreeks half twee is bij het station alhier £en spoorweg ongeluk gebeurd.- dat zonder persoon lijke ongelukken en ook zonder groote materiëele schade is afgeloopen. Men was op het stationsemplacement aan het rangeeren, waarbij door een on handige rangeermanoeuvre een twee tal locomotieven op elkander liepen, waarvan de eene stond voor een goe derenwagen en de andere voor een montagewagen voor de electrische geleiding. Een der locomotieven geraakte uit de rails, wat tot gevolg had, dat het eene spoor (van de zijde van Leiden naar Den Haag gerekend het linksche; versperd was, zoodat het verkeer over één spoor moest geschieden. Dit bracht een belangrijke vertra ging in het verkeer op de lijn Den HaagAmsterdam teweeg enkele treinen vielen uit en andere kwamen met groote vertraging aan. Zoo viel b.v. de electrische locaaltrein, die 's morgens om 8.10 uit Den Haag naar Leiden vertrekt, uit en stopte de snel trein naar Amsterdam, die om 8.00 uur uit Den Haag vertrekt, vandaag ook te Voorschoten en te Leiden. Deze trein arriveerde evenwel pas om 5 mi nuten voor 9 te Leiden. De trein, die hedenmorgen 9 uur uit Amsterdam naar Parijs vertrekt, werd over NieuwersluisGouda geleid. Natuurlijk werd met man en macht gewerkt, om de baan weer vrij te ma ken, zoodat van af 9.39 hedenmorgen het verkeer weer gewoon over dub bel spoor kon geschieden. MEMENTO MORI. Hedenmorgen kreeg de 50-jarige wijnhandelaar J. F. G. R. uit Alphen a. d. Rijn, die zich met den trein naar Leiden begaf, in den trein een be roerte. Bij aankomst van den trein hier ter stede werd hij het station bin nengedragen, waar hij spoedig daar na is overleden. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Hedenmiddag kwart over 1 had voor het "perceel Hooigracht 44 (de meubelzaak van den heer Dirkse) een auto-ongeluk plaats, dat gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is af geloopen. Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting reed de vrachtauto van den heer v. d. K., beladen met wat ledige melkflesschen e.d., tegen een boom op. Door den schok werd de geheele bak van de auto afgerukt en kwam op de straat terecht. Gelukkig liep er niemand in de buurt van den auto; anders had er een ernstig onge luk gebeurd. Thans liep het ongeluk met eenige materieele schade, vooral aan den auto, af. De chauffeur kwam met eenige schrammen en met den schrik vrij. WATERPOLO. „De Zijl I"—de Maas II". 3—1. Gisteravond had in de Zweminrich ting „de Zijl" een ontmoeting plaats tusschen „de Zijl I" en „de Maas II". Een talrijk publiek woonde dezen wedstrijd bij. Onder de aanwezigen bevond zich Zijn Edelachtb. de burge meester onzer stad, de heer A. v. d. Sande Bakhuyzen, die door het be stuur van „de Zijl" tot bijwoning van dezen wedstrijd was uitgenoodigd. De burgemeester was in gezelschap van Wethouder J. Splinter. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam, werd de burgemeester toegespro ken door den voorzitter van de Zwem- vereeniging „de Zijl", den heer F. v. d. Mark. Vanaf de springplank richtte de voorzitter het woord tot den burge meester. Na een woord van welkom tot den burgemeester te hebben gericht wees Spr. opde noodzakelijkheid van de beoefening der Zwemsport voor het havenpersoneel en politie en vroeg den burgemeester als hoofd der politie aan deze nuttige en noodige zwem sport speciaal zijn belangstelling te wijden. Namens het bestuur van „de Zijl" bood de heer v. d. Mark, den burge meester het eere-voorzitterschap van de vereenigïng aan en reikte hem het insigne, bestaande in een zilveren pla- qüet, onder bijval "van het publiek uit. De burgemeester, door dit blijk van erkentelijkheid verrast, betuigde zijn dank aan den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Hoewel van meening dat bekwamer menschen op het gebied der zwemsport dan hij voor deze onderscheiding in aanmerking zouden komen, aanvaardde hij met dank het eere-voorzitterschap van de Zwemvereen. „De Zijl.v De verzekering gevende, dat de Zwemsport zijn volle belangstelling heeft en zal houden. Na deze plechtigheid had een zwem- demonstratie plaats, uitgevoerd door een twaalftal dames van „De Zijl". Deze demonstratie slaagde uitste kend en viel bij het publiek zeer in de smaak. Hierna ving de wedstrijd aan. Onder leiding van scheidsrechter Van Se- nus stellen de ploegen zich op. Direct ai ontwikkelt zich een vinnig en vlug spel met „de Maas" iets in de meer derheid. De voorhoede der gasten werkt be ter dan die van „de Zijl", doch het cor recte spel der achterhoede-spelers voorkomt voorloopig; ieder gevaar. Luide aangemoedigd trekken de spe lers iederen keer ten aanval. Totdat v. d. Horst zich van zijn tegenstander weet te bevrijden en zeer snel met de bal op het Maasdoel afzwemt. De spanning bij het publiek is nu op haar hoogtepunt. Vlak bij de Maas-keeper gekomen is het voor v. d. Horst geen moeite om „de Zijl" met een fraai doel punt de leiding te gaven. Door dit succes aangemoedigd wordt er nu zeer enthousiast gespeeld. Voor de rust worden er evenwel geen doelpunten meer gemaakt. Na de rust een herhaling. Alleen is de Maas nu even in de meerderheid. Het succes is echter bij de Zijl. Weer gaat v. d. Horst er met de bal tus- schenuit en met een mooi hard schot verhoogd hij de score. De Maas II komt nu flink opzetten en ziet haar moeite dan ook beloond. Uit een mooi voorgegeven bal weet de middenvoor keurig het eerste en laatste doelpunt te maken. Den weinigen tijd die er nu nog restte benutte Snoeker nog even om door mooi samenspel, voor de derde maal den Maas-keeper het na kijken te geven, waarop de scheids rechter het einde floot. Na het einde van dezen wedstrijd gaf het personeel van „De Zijl" nog eenige demonstraties in popduiken, schoonspringen, zwemmen onder wa ter enz. enz., die bij het publiek zeer in den smaak vielen. Hiermede eindigde deze goed ge slaagde avond. Wij herinneren nog even aan de he den- en morgenavond en Zaterdag te houden zwemwedstrijden in „De Zijl" en wekken iedereen op, die belang stelt in de Zwemsport, om van die belangstelling blijk te geven. MIDDENSTANDSCENTRALE. In een gisteravond gehouden ge combineerde vergadering van de be sturen der Leidsche afdeelingen van de neutrale middenstandsvereeniging, de christ. middenstandsvereeniging, de r.-k. middenstandsvereeenging De Hanze is besloten, tot het oprichten van een middenstandscentrale alhier. De statuten werden vastgesteld terwijl werd besloten, de Koninklijke goed keuring aan te vragen. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Juli 1927. Brieven Binnenland. J. Bakker, Papegaaien 6??? Me vr. T. Brak, Wassenaar Comman dant Indeelingsdistrict, Haag De partement van Financiën, Haag S- Haasbeek, Rotterdam W. Jelten, Smidslaan??? Th. Klijnhans, Den Haag S. G. Kortbeek Apeldoorn P. P. Koster Amsterdam Mej. M. J. de Man, Utrecht Meerhuizenstraat, Amsterdam Minister van Financiën Haag (2 stuks) Nieuwe Leidsche Courant, Leiden A. Peters. Leiden Wed. A. Slijkoow, Rotterdam Veldhuizen van Zanten, Hillegom L. W. Vlugt, Terbregge P. H. Wol- ters, Leidschendam Zeepfabriek de Duif, Den Dolder Mevr. Zwanen burg, Leiden Zwartouw, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. C. Beekman, Nijmegen T. de Haan IJmuiden J. v. d. Heijden, Haag A. Holwerda, Haag W. van Iterson, Dordrecht A. Muijzer, Haag Me vr. Mulder, Haag J. F. v. d. Nat. Nij megen Familie Pils Leiden Fam. F. C. Ris Puther, Amsterdam F. Scheepbouwer, Brouwersdijk??? Mevr. C. Scharz, Leiden Spanjaardt Willem Pastoorstraat??? Mevr. C. Visser, Haag. Brieven Buitenland. Directeur Swartswalder Swartswald Koékoekklokkenfabriek Jion Heker, Zurich. Briefkaarten Buitenland. F. van Hugten, Borgerbout Fraul. M. Parmentier, Berlin Mevr van Wissen, Anvers. Vier briefkaarten zonder adres. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een heerenrijwiel, dat onbeheerd op den openbaren weg is aangetroffen. Gisterochtend is de 12-jarige E. S„ die op de Lange Mare met zijn rij wiel voor een auto wilde uitwijken, in een ruit gereden, wat een schade van ƒ1.20 ten gevolge had. BINNENLAND. INTREKKING VAN DE BANKBIL JETTEN VAN 25, MODEL 1862 EN 1914. De directie van De Nederlandsche Bank roept houders van' dehierna genoemde bankbiljetten op, om deze ter betaling aan te bieden bij de Hoofdbank, Bijbank, Agentschappen en de correspondentscchappen van De Nederlandsche Bank binnen den tijd van één jaar na den dag dezer oproe ping. le. De door De Nederlandsche Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bank biljetten van 25. De biljetten zijn ge dateerd van 1 Januari 1890 tot 9 Maart 1921. Deze biljetten zijn alleen op de voor zijde bedrukt. De druk bestaat uit een oranjekleurigen ondergrond met een in zwart gedrukten tekst en gegra- veerden rand; in dien rand komt bo ven den tekst een leeuwenmotief voor. 2e. De door De Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljet ten van 25, gedateerd 1 Augustus 1914. Van de coupure van 25 zullen dus alleen gangbaar blijven de ook op de achterzijde bedrukte biljetten, welke gedateerd zijn van 11 Mei 1921 af. Dit zijn de biljetten, op welke zich boven den tekst een medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje (Willem de Zwijger) bevindt. NEDERL. SPOORWEGEN. Aan de Avondpost wordt gemeld, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de firma Van Gend en Loos v. h. Collignon en Co., te ken nen heeft gegeven, dat zij het binnen kort afloopende contract met die fir ma niet wenscht te verlengen. De nieuwe autobusonderneming der Nederlandsche Spoorwegen (A.T.O.) zal het bedrijf van van Gend en Loos overnemen, ten einde volgens het blad te trachten, de opbrengst van het goe derenvervoer, dat zich volgens de Spoorwegdirectie in 1927 slecht liet aanzien, op te voeren. VADERLAND-HULDE AAN GEYSENDORFFER. Het Vaderland heeft voor een hul deblijk aan Geysendorffer als Haagsch ingezetene een som van 2184.75 bij eengebracht. Zaterdag bij de aankomst op Schiphol heeft de directeur van het Haagsche blad, de heer E. de Lang, den eersten bestuurder van den Fok ker VII een zilveren plaquette en aan de andere passagiers een zilveren her inneringsmedaille aangeboden. De bij eengebrachte som zal den heer Gey- sendorffer worden «overhandigd om er een eigen bestemming voor te vinden. HULDIGING VAN SCHOLTE TE ENSCHEDé. De piloot J. B. Scholte zal als oud-Enschedeër a.s. Zaterdag 30 Juli te Enschedé worden gehuldigd. Ten stadhuize zal hij officieel worden ontvangen en aan hem pn zijn familie wordt een feestmaaltijd aangeboden. Er is een huldigingscomité van 12 personen gevormd. Verschillende mu ziek-, zang- en sportvereenicingen zul len deelnemen aan een défilé, hetwelk zal worden besloten met een vaandel- Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Moord in een café te Amsterdam. Doodelijk ongeval te Wassenaar. 13-jarig meisje te Scheveningen bij het baden verdronken. Buitenland. De Brltsche gedelegeerden ter drie- mogendhedenconferentie hebben hnn terugkeer naar Genève uitgesteld. Een onderzoek inzake de Russische vakbeweging. De Britsche Mijnwerkersfederatie heeft besloten een nieuwe campagne te openen voor nationalisatie van de mijnen. Het debat in het Oostenrijksche parlement over de Weensche troebe len. en vlaggenhulde. 's Avonds is er een concert op het Volkspark. DE VERDERE PLANNEN VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK. De „Tel.'-correspondent te Londen heeft den heer Van Lear Black gepolst over zijn verdere plannen. Ik ga nu wat uitrusten, vertelde de heer van Lear Black ons later, toen hij weer thuis was in zijn Lon- densche woning. Al was de vliegreis zeer comfortabel, een klein beetje rust kan ik toch wel gebruiken. Ik keer dan ook voorloopig 'niet naar Ameri ka terug. Ik blijf hier, waar mijn eigen home mij wacht enzou ik zeggen, na al die wederwaardigheden lokt. U gaat dus voorloopig niet weer vliegen Niet bepaald direct, antwoordde de heer Van Lear Black lachend. Ik moet eerst op adem komen. Wat heeft u hert meest op uw tocht getroffen? vroegen wij nog. De ontvangst te Amsterdam, ant woordde de Amerikaan met groote stelligheid, die was werkelijk ver bluffend. Ik bad werkelijk zoo iets groots niet verwacht. De belangstel ling van de zijde van het publiek was buitengewoon. In dichte rijen stonden de menschen langs de- trottoirs en zij juichten, of wij vorsten waren. Ik was er van ontdaan. Het is een gek gevoel, plotseling te ontdekken, dat je be roemd bent. Ik was er absoluut niet op voorbereid. Dat is iets om nooit te vergeten. En de redevoeringen? Zeer indrukwekkend, antwoord de de heer Van Lear Black. Er waren stroomen van woorden, maar het wa ren warme, welgemeende woorden, die tot het hart spraken. Ik ben keusch geen ondankbare. Ik weet al dat harte lijke, wat men mij gezegd heeft, hoo- gelijk te apprecieeren. Ik heb van de redevoeringen genoten I En wilt u mij nu excuseeren, ik ka naar bed, uit slapen. DE NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL IN BELGIë. In verband met de uitbreiding harer werkzaamheden over het Groot Her togdom Luxemburg, vestigt de Neder landsche Kamer van Koophandel \n België speciaal de aandacht op de van 1324 Augustus 1927 te houden Internationale Jaarbeurs te Luxem burg. De deelname aan deze jaarbeurs was tot op heden altijd aanzienlijk van Belgische, Fransche en Italiaansche zijde. Nederland liet zich slechts één maal vertegenwoordigen. Vooral voor de Nederlandsche levensmiddelen industrie kan deelname van veel be lang zijn. Inlichtingen zijn verkrijg baar ten kantore der Nederl. K. v. K., 35a rue de La eken, na 1 Augustus, 284 rue Royale Brussel. Tot correspondent, der Kamer te Luxemburg werd benoemd de heer Arthur Thill 4 Route de Prague Luxemburg. ZWITSERSCHE NACHTTREIN HEEFT VIER UUR VERTRAGING. De nachttrein uit Zwitserland naar Nederland kwam gisteren niet aan, doordat de spoorwegbaan versperd was tengevolge van een botsing tus schen twee goederentreinen nabij Frei burg. In aansluiting op dit telegram uit Keulen kan nog gemeld worden, dat de passagiers van den Zwitserschen trein naar Amsterdam alleen het on gemak van een langdurige vertraging hebben ondervonden. De passagiers zullen waarschijnlijk met een volgen den trein naar hun bestemming door reizen. De n^ehttrein, die om ÜL32 uur aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1