NIEUWE LEIDSCHE COURANT lets mensclielijks vreemd van DINSDAG 26 JUL11927 TWEEDE BLAD. WRT OE BLHBHI ZEGGEN. De huurverordeningen. Dé houding van den heer Marchant, die in den Haagschen Raad tegen de Huurverordeningen stemde en deze daardoor ten val bracht, vindt in „do Vrijzinnig-Democraat" scherpe bestrij ding. Een inzender schrijft over het op^ treden van zijn partijleider: „Waar een maatregel werkelijk noo- dig en nuttig is, daar. moeten wij niet vragen van welken kant zij komt; ook niet veronderstellen of er deze of gene andere beweegredenen achter liggen. Wij zijn er voor, omdat hei voorge- stelde goed is. Waren de soc.-dem. niet op andere gronden voor het Alg. Kies recht, dan de vrijz.-dein.? Hebben wij er niet even hard voor gestreden? Zoo ook hier. iH'et surplus van 5 pCt. in die huur- laag was nog niet bereikt, zegt M. zelf. Juist, dan was er ook maar één hou- ding: de huurverordening invoeren en handhaven tot. het percentage er zal zijn. Dat het niet zal worclen bereikt, wordt door M. toch slechts veron dersteld. Bijbouwen derhalve, en wel door den „gelukkigsten vorm van par ticulier initiatief', zooals een Leid- sche autoriteit zich eens uitdrukte, nl. door middel van den vereenigings- bouw. De juridische bezwaren kunnen wij in dit geval buiten beschouwing laten. Waar hier juristen van naam zich zoowel er voor als er tegen hadden uit gesproken, of juister; juridisch niot en wel toelaatbaar hadden geacht, 1 daar geven alleen de economische be langen zie hierboven den door slag. Met socialisme of socialisatie heeft dat allemaal niets te maken. Er is ten deze nog gedeeltelijk een crisistoe stand even goed als ten aanzien van de werkloosheid en dat moet onze houding bepalen". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Weelde (toez.), 'X. Speekman te Aduard. Te Garderen i (toez.) G. Alers te Nieuw Lekker land. Te Dusseiï (N.-B.), J. J. Kuiper, eme ritus predikant te Avereest. Te Veen- huizen, E. Was te Oosthuizen. Te Knol lendam, K. Hendriks te Thesinge. Aangenomen: Naar Loosduinen, G. Venema te Appmgedam. Bedankt: Voor Randwijk, A. M. :den Oudsten, te Mlddelharnis. Voor Alphen aan den Rijn, R. P. A. Rutgers jte Katwijk aan Zee. GER15F. KERKEN. Tweetal: Te Katwijk aan Zee, W. ,E. Gerritsma, te Oudega (Smal); en D. jScheele te Oudewater. Te Almelo - (2e pred.pl.) S. van Dijken, te Nieuwer- oord; en J. van Herksen te Hillegom. Bedankt: Voor Antwerpen, K. 'Sietsma, te Schoondijke. Voor Paesens 'c.a., H. de Zwart te Twijzel. Voor Ba- rendrecht, W. Faber, te Hoogeveen. jVoor Heinenoord, J. W. van Tol. te Scbarendijke. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Dokkum, H. 'Hoo- gendoorn te Bunschoten. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. A. H. J. G. v. Voorhuizen, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Rijssen aannam, hoopt 21 Augustus van zijne gemeente te Nijkerk afscheid :te nemen en 28 Augustus te Rijssen zijn intrede te doen. Ds. J. H. Meuleman te Hooger- jsmilde, die het beroep naar de Geref. Kerk van Den Ham lieeft aangenomen, hoopt zich op 11 September a.s. aan zijn nieuwe gemeente te verbinden. FEUILLETON. Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 33 O— Maar noch het een noch het ander had dien avond Sirona aanleiding ge geven, om Kermas aan haar venster te roepen. Zij gevoelde zich zoo beangst en verlaten ,dat ieder haar welkom moest zijn, uit wiens mond zij een vriendelijk woord mocht verwachten, een woord dat haar beleedigd gevoel van eigenwaarde weder kon opwekken Daar verscheen nu de Anachoreet, die in hare nabijheid zichzelven, en al het overige vergat; wiens blikken, wiens bewegingen, wiens zwijgen zelfs haar scheen te huldigen. En dan zijn dwaze sprong in haar venster, en zijn harts tochtelijk bedelen om een gunst! Dat is liefde, zeide zij tot zichzelve. Hare wangeii gloeiden, en toen Hernias ha re handgreep en zijne lippen op haar arm drukte, weerde zij" hem niet af, totdat de stem van Dorothea haar her innerde aan die waardige vrouw én hare kinderen, en door dezen aan hare eigene ver verwijderde broertjes en zusjes. Als een reinigende stroom vervulde de gedaohte aan deze reinen haar ont roerd gemoecL, en opeens stelde zij Ds. I. VOÖRSTEEGH. Bevestiging en intrede te Gouda. In den morgendienst van 24 Juli werd Ds. Voorsteegh, gekomen van de Ned. Herv. Gem. te Katwijk aan Zee, door zijn ambtsbroeder Ds. R. P. A. Rutgers tot zijn dienst ingeleid en be vestigd in het ambt als predikant der Goudsche gemeente. De bevestiger deed dit naar aanleiding van de pro fetieën van Ezechiël, hoofdstuk 37 4: „Toen zeide Hij tot mij: Profeteer over deze beenderen en zeg tot dezelve: Gij dorre beenderen, hoort des Heeren woord!" 's Avonds deed Ds. Voorsteegh zijn intrede, waarbij evenals des morgens de St. Janskerk tot. in alle hoeken ge vuld was. Vele leden uit de gemeente van Katwijk a. Zee waren roede aan wezig om van hunne belangstelling te getuigen. Onder het zingen van Psalm 23:3: „Óch mocht ik in die heilige gebouwen", beklom Ds. Voorsteegh den kansel. Nadat nog het 5de vers van Ps. 23 gezongen was en Ds. V. in gebed was voorgegaan, sprak hij naar aanleiding van Johannes S 12a en Matth. 5 14a: „Ik ben het licht der wereld". „Gij zijt het licht, der we reld". Een schijnbaren tegenspraak, maar toch' ook niét..Christus het licht der wereld, maar ook dé Zijnen, om dat zij uit 1-Iem leven. Spr. belicht zijn tekstwoord van ver schillende zijden. In de eerste plaats- vraagt hij zich af wie het zegt; ten tweede hoe Christus het licht der we reld is, terwijl na den middenzang Z.- Eerw. spreekt over het tweede gedeel te van zijn tekstwoord: Gij zijt het licht der wereld. Na het zingen van den Lofzang van Zacharias- het 5e vers, wendde Dr. Bijl zich namens cle gemeente tot den nieu wen predikant in enkele hartelijke woorden, waarna de gemeente op zijn verzoek Ds. Voorsteegh toezong: Ps. 121:4. Van de ringscollege's was aanwezig Ds. Luiendijk van Nieuwerkerk aan den Use). GEREF. KERKEN IN HERSTELD VERBAND. De heer J. v. d. Woude, theologisch candidaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft toestemming gekre gen cm in de godsdienstoefeningen van de Geref. Kerken in Hersteld Ver band op te treden in den dienst des Woords. ZENDELINGE Zr. E. SCHARTEN. Ds. Westermann deelt in „De Wart- burg" mede een schrijven tc hebben ontvangen van den- beer B. Voskuil, consul te Rangoon (Birma)- gedateerd 25 Juni, dat aldaar is aangekomen de China-zèndelinge E. Scharten met nog twee zusters zendelingen. Over land hadden zij van uit China 6 weken ge reisd, waarvan 4 weken te paard. Zij waren zeer vermoeid en logeerden in liet hotel van de „American Baptist Mission." Onnoodig te zeggen, dat de heer Voskuil de dames alle mogelijke hulp heeft aangeboden. Velen die zich al ongerust hadden gemaakt over het lot en leven van Zr. S. zullen dit be richt met blijdschap vernemen. CHRIST. GEREF. ZENDINGSDAG. Op „De Pauw" te Wassenaar zal morgen de jaarlijksche zendingsdag van de classis 's-Gravenliage der Chr. Geref. Kerk worden gehouden. Als sprekers zullen optreden Ds. L. J. de Vries, te Rijnsburg, openingswoord; Ds. D. Driessen, te '-Gravenzandc, over den dag der kleine dingen; Ds. J. D. Barth, te Alphen, over: Wat de Heide nen moeten weten; Ds. J. Jongeleen, te Hilversum, over De zending en de we derkomst van Christus; cand. A. Bik ker, a.s. missionair predikant op Cele bes, over: Wat zijn de Heidenen?; en Dr, J. K. L. Dake, zendeling-arts met verlof, over: De zending in de Batak- landen. Ds. J. L. de Vries zal ook het slotwoord spreken. Het Rijnsburgsche muziekkorps Wilhelmina zal wederom welwillende medewerking verleenen. WACHTGELDERS GAAN VÓÓR. ;De raad der gemeente Winkel kon de benoeming van een hoofd der school te Lutjewinkel en van onder wijzeressen te Winkel niet laten door ziek de vraag: Wat zou ik toch zijn zonder die daar aan de overzijde, en is deze grooté verliefde knaap, die nog pas als een schoolknaap tegenover Polycarpus stond, dan waard, dat ik om zijnentwil het recht opgeef hun vrij in de oogen te zien? Zij stiet daar om Hennas, die het voor de eerste maal waagde met zijne lippen hare welriekende goudgele haren te nade ren, met gestrengheid terug, en gebood hem bescheiden te zijn en hare hand los te laten. Zij sprak zacht, maar op zulk een beslissenden toon, dat de jongeling, aan gehoorzaamheid gewend, zich zonder weerstand te bieden door haar in het woonvertrek liet duwen. Daar stond eene brandende lamp op de ta fel, en op de rustbank, geplaatst tegen een der zijwanden, die met bonte kleu ren beschilderd waren, lagen de klee deren, de helm, de staf van den cen- turio en de overige deelen van zijn wapenrusting, die Phoebicius had af gelegd, vóór hij naar het Mithrasfeest was gegaan, om zich te tooien met het gewaad van een ingewijden in den leeuwengraad. Het lamplicht deed nu ook Sirona's edele gestalte uit het duister te voor schijn komen. Toen zij daar zoo in al hare schoonheid, met blozende wan gen, voor hem stond, begon het hart van den jongeman sneller te kloppen. Opnieuw ontwaakte zijne stoutheid en breidde hij zijn armen uit om haar te gaan, omdat Juist een dag voor de ver gadering de eerste Kamer het gewij zigde wetsontwerp tot wijziging van de artt. 56, 97, en 203 der onderwijs wet 1920 had aangenomen. De proeflessen waren gegeven, de voordrachten opgemaakt, doch volgens de nieuwe, wet zou allereerst getracht moeten worden de keus te doen uit de zonder ambt zijnde wachtgelders. Op een telegram tijdens de vergade ring aan den minister van Onderwijs gezonden, of zonder gevaar voor het verlies van rijksvergoeding de benoe ming van de zooeven genoemde leer krachten kon plaats hebben, is heden als antwoord ontvangen: In de vacature van onderwijzend per soneel mag niet anders worden voor zien dan uit wachtgelders, tenzij ge wichtige redenen kunnen worden aan gevoerd in welk geval de min. over wegen zal of ontheffing op grond van het nieuwe 5de lid van artikel 56 der Lageronderwijswet '20 kan worden ver leend. CHR. GEREF. SCHOOLONDERWIJS. De jaarvergadering van de vereeni- ging voor Chr. Geref. Schoolonderwijs zal naar we vernemen 'Woensdag i0 Aug. a.s. In-dé Chr. Ger. Kerk te Amers foort worden gehóuden.' BINNENLAND. FE TERUGKEER VAN DE F VII. Een oorkonde. Van de terugkomst van Van Lear Black en zijn tochtgenooten is de vol gende gekalligrafeerde oorkonde opge maakt, wélke bij de K.L.M; zal blij ven berusten: Oorkonde ter herinnering aan de eerste passagiersvlucht van Amster dam naar Batavia en 'terug, onderno men door mr; Van Lear Black, verge zeld door zijndienaar J. Leo Baylin, met een Fokkervliegtuig F VII. Neder- landsehe" registertéekens H.N.A.D.P., \oor onze réis gecharterd van de Kon. Luchtvaartmij. v.oor Nederland en Ko loniën, en bemand door: G. J. Geysen- dorffer, len bestuurder, J. B. Scholte, 2den bestuurder, A. Weber, werktuig kundige. Deze oorkonde stelt vast dat het plan tot dezen tocht op 31 Mei 1927 opkwam, dat alle voorbereidin gen werden getroffen tusschen dezen datum.en 15 Juni d.a.v., dat het vlieg tuig een pormaal diensttoestel was der Kon. Luchtvaartmij., en zonder andere voorzieningen dan.een extra benzine tank en een extra oliekoeler de vlucht maakte, dat de. heenreis aanving op het vliegveld Schiphol op lé-6-'27, om 8.31 Amst. Zomertijd en eindigde op het vliegveld Tjililitan op 30-6-T7, om 17,07 Indischen tijd, dat.de terugtocht begon op 6-7-"27, om 8,08 Indischen tijd, en eindigde op Schiphol op 23-7- '27 om 16,48 A.Z.T., zoodat de heele reis in 39 dagen met een gemiddelde snel heid van ruim 167 K.M.-u. over een af stand van 29750 K.M. is volbracht." Deze oorkonde is onderteekend door de ministers van. oorlog en waterstaat, door burgemeester de Vlugi, vertegen woordiger van de Kon. Luchtvaartmij. en het Comité Vliegtocht-Indië als mede door degenen die de vlucht heb ben volbracht of eraan hebben deelge nomen. De duur der vliegreis, Cp de oorkonde van de reis door de K.L.M. vervaardigd,, staat ingevuld, dat de Indische vliegers terugkeer den om 16.48 Amst. Zomertijd. Dat over de heele reis (heen en terug) werd gedaan 39 dagen, dat de afstand van 29750 KM. werd afgelegd in 1771-2 vlieg uur, dus met een gemiddelde snelheid van ruim 167 KM. per uur werd ge vlogen. Door omvliegen bij Allahabad werd de terugreis 200 KM. langer. Samenvatting van de prestaties. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Nu de H—NADP Zaterdag om 16 u. 48 behouden te Amsterdam is terugge keerd, kunnen de prestaties worcjen sa mengevat. Nadat het op 15 Juni van Amster dam vertrokken was, kwam het vlieg tuig 30 Juni d.a.v. te Batavia aan, na 16 dagen onderweg te zijn geweest. Van deze 16 dagen stond het vliegtuig een dag stil in Kohstantinopel en twee omvatten. Doch de Gallische ging voor hem uit den weg, trad achter de tafel, legde hare handen op het gepolijste blad, en verweet hem, door dit meubel als door een schild beschut, op schier moederlijken toon, zijne meer dan vrije, aanmatigend, ja onpasselijke handelwijze; Iemand die. het vrouwe lijk hart kent, zou over deze woorden, uit dezen mond en in dit uur, geglim lacht hebben, doch Hermas sloeg schaamrood de oogen neder, en was niet in staat een enkel woord tegen te spreken. Bij de Gallische had eene groote ver andering plaats gegrepen. Zij gevoelde zich trotsch op hare deugd, op de over winning die zij over zichzelve had be haald, en wenschtte, terwijl zij zich vermeide in den glans harer eigene voortreffelijkheid, dat ook Hermas de ze mocht opmerken en erkennen. Zij begon Hem onder het oog te brengen, hoeveel zij in de oase te ontberen en te lijden had, en sprak over de eer baarheid en de plichten van de vrouw, en de slechtheid en vermetelheid der mannen. Hermas, zeide zij, was niet beter dan de rest, en omdat zij goed voor hem.was geweest, daarom meen de hij reeds een recht op haar hart te hebben. Daarin bedroog hij zich echter zeer, en als de hof maar vrij was, zou zij hem reeds lang de deur hebben ge wezen. De jonge kluizenaar luisterde maar hali' naar hare woorden, want zijne dagen te Bagdad;; het laatste opont houd was te wijten aan een storing van het smeerstelsel. Het toestel vloog 13 dagen en legde den weg af in 86 vlieguren, hetgeen dus een gemiddel de bet eek ent van 6! vl ieguur per dag. De gemiddelde snelheid bedroeg 171 k? KM. De heenreis was 14.775 KM. De terugtocht werd aanvaard op 6 Juli en dezelfde route werd gevolgd, slechts met dit verschil, dat in plaats van over Singapore, over Medan naar Sengora werd gekoerst. De tocht ging daardoor over een route van 14976 KM. Deze tocht werd afgelegd in 91 uur 22 min., hetgeen een gemiddelde snelheid geeft van 163.9 KM. In Bangkok moest het toestel een dag overblijven, omdat het Zaterdagmiddag niet op de ren baan in Rangoon kon landen, waar dan de bekende wedrennen worden ge houden. Een buitengewoon sterke zand storm aan de Perzische Golf hield hen in Basra 4 dagen op. In het geheel werd de terugtocht af gelegd in 14 reisdagen, er zijn daarbij-' trajecten gevlogen met buitengewone snelheid, zooals b.v. Calcutta-Allaha bad met een gemiddelde van 204 KM. In welk een uitstekenden staat het vliegtuig verkeerde blijkt wel daaruit,- dat een dag vóór de aankomst te Am sterdam nog een buitengewoon lange etappe de langste van den geheel-en tocht, n.l. KonstantinopelNeurenberg kon worden afgelegd, over welk traject van 2200 KM. het toestel 13K uur vloog. In het geheel is de tocht afgelegd in 177?-'2 uur, met een gemiddelde snel heid van 168.8 KM. per uur. De heer Van Lear Black is gisteren om 2 uur n.m. met de D P.weer naar Londen vertrokken, met de bestuur^ ders Geysendorffer en Scholte. NOORSCH BEZOEK. Ter gelegenheid van het a.s. bezoek van hei Noorsche pantserschip Tov- denskjold aan Rotterdam zal namens de Regeering aan den commandant van dien buitenlandschen bodem eeni ge officieren van dat schip en verderen genoodigden een noenmaal worden aangeboden in Huize Voorhout te 's- Gravenhage op Vrijdag 29 dezer. Wegens afwezigheid met verlof in het buitenland van den Minister van Oorlog, Minister van Marine a.i., den heer Larnbooy, zullen de honneurs worden waargenomen door vice-admi- raal C. C. Zegers Ryser, secretaris-ge neraal van het Departement van Ma rine. VICE-ADMIRAAL J. H. ZEEMAN. Naar wij vernemen, zal vice-admi- raal J. H. Zeeman chef der afdeeling materieel van het departement van marine, tegen het einde van het loo- pende jaar of het begin van het vol gende jaar clen Zeedienst verlaten. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg). 10. Verordening, regelende de hef fing van opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting te Leiden. Hierbij komt in behandeling de mo tie-van den heer Van Eek. D-e heer Van Eek (S.D.A.P.) is minder tevreden met het voorstel van B. en W. om de progressie te doen ver vallen. Spr. vindt het jammer dat B. en W. zulks nu prijsgegeven hebben. De progressie heeft nu eenmaal bur gerrecht verkregen en ze - is daarom zoo populair omdat ze het solidari teitsgevoel versterkt. Spr. gelooft dat 't resultaat van het voorstel van B. en W. zal zijn, dat voor menschen die 'n betrekkelijke lage huurwaarde verwo nen en die thans van het rijk een voor- deelige regeling hebben bekomen, dit voordeel door de gemeente zullen zien weggenomen. Hier komt bij dat de hu ren stijgende zijn en dus voordeelen die de menschen die weinig huur ver wonen zullen krijger., ook daardoor gedeeltelijk worden weggenomen. Daarom is spr. zeer tegen opheffing van de progressie. Wanneer het eenigs- zins kan zou spr. er voor zijn dat de gemeente geen schade leed door een rijksregeling'. Als de gemeente wel verliezen lijdt dan moet dat op een an dere manier verhaald worden, b.v. uit de winst van de bedrijven of uit de gem. inkomstenbelasting. aandacht werd geboeid door de voor hem liggende wapenrusting van Phoe bicius, die aan zijne hartstochtelijke aandoeningen eene nieuwe richting gaf. Onwillekeurig strekte hij zijne hand uit aar den blinkenden helm, en viel de schoone spreekster in de rede met de vraag: „Mag ik hem opzet ten?" Toen lachtte Sirona. Zij riep vroolijk en in eene geheele andere stemming: „Neem hem maar! Gij zoudt wel een soldaat willen zijn? Wat staat hij u goed! Doe nu die leelijke schaapsvacht eens af en laat zién hoe een Anachoreet er als een centurio uitziet". Hermas liet zich dit geen tweemaal zeggen. Hij kleedde zich met de wa penrusting van den Galliër, en Sirona hielp hem daarbij. Het moet toch wel treurig met ons menschen gesteld zijn! Hoe komt het anders, dat wij reeds van onze jeugd zulk een groote lust plegen te hebben in verkleedingen, dat is in het prijsge ven van onzen eigen persoon ten gun ste van een ander, wiens gestalte wij borgen? Dit moeilijk te verklaren ge not deelt het kind met den wijzen, en de ernstige man, die het zou willen veroordeelen, zou daarom juist geen wijze zijn. Want wie zich geheel en al van elke dwaasheid wil onthouden, is des te zekerder een dwaas, naarmate hij het minder meent te zijn. Met na me voor de vrouwen heeft het verklee- Spr. protesteert met kracht tegen het opheffen van de progressie. Dat mag niet in onzen deaïocratischen tijd. Deze belasting is toch werkelijk geen slechte belasting. Wanneer de gemeen te het rijk volgt in deze, dan kan de progressie nog sterk worden doorge voerd. De heer Deumer (C.-H.) zegt dat deze voorgestelde wijziging z.i. in houdt een belastingverhooging. In ons land is de belasting zeer hoog, spr. meent zelfs het hoogst van alle lan den van Europa. Ongetwijfeld is hier wel verband te zoeken met de groote werkloosheid. Spr. wijst hierbij op een artikel van Mr. Zimmerman in de Te legraaf. Het wil spr. voorkomen, dat de hier voorgestelde verlaging een be lastingverhooging is. Spr. vraagt of het niet. mogélijk is de gelden die de gemeente Leiden hiermede derven moet op een andere manier te verkrij gen. Spr. gaat niet zonder voorbehoud mee met het praeadvies van B. en W. De heer Eikerhout (A.-R.) zegt dat het voor hem vast staat dat een groot deel van de woningen in huur zullen verhoogd worden .Spr. gelooft dat het een verhoogirig van de uit gaven is en'zelfs wel'van dien aard dat het boven de draagkracht der be trokkenen uitgaat. Spr. gelooft dat B. en W. de zaak te donker hebben inge zien. Er is wel eens een ander geluid gehoord. Spr. heeft in de opvoering van hét cijfer een-zwaar hoofd en wil dit jaar nog geen beslissing nemen. Het is wel mpgelijk dat dé winsten in de'bedrijven mee zullen vallen en. spr. stelt dan ook voor dit punt van de agenda af te voeren en te behandelen bij de a.s. begrooting. De hr. Sanders (Weth.) zegt dat dit voorstel moeilijk kan uitgesteld wor den omdat de begrooting. eerst in No vember of December aan de orde komt. Het voorstel Eikerbout wordt daar na verworpen met 26 tegen 4 stemmen. De heer Heemskerk (R.-K.) neemt nog geen bepaalde houding aan tegenover het voorstel. Spr. erkent ook wel de bezwaren die hier genoemd zijn gedeeltelijk, maar ziet toch ook de lichtzijde. Wethouder Sanders zegt in ver hand met het gezegde van den heer v. Eek, die heeft toegegeven dat de wij ziging van deze regeling er niet toe mag leiden dat de gemeente er nadeel van ondervindt, dat ook B. en W. hier op uit zijn geweest en gedacht hebben dit het beste te zullen bereiken' door het voorgestelde. Spr. meent dat de Regeering wel wijziging gebracht Leeft in deze belasting maar dat ze dit niet zonder meer beeft gedaan. Ze heeft juis't de gemeente' de gelegen heid gegeven haar progressieve rege ling te wijzigen zooveel ze noodig vond. Spr. gelooft dat wanneer men de be lasting in haar geheel beziet de pro gressie versterkt is bij vroeger. In ver band met het gesprokene door den heer Deumer 2egt spr., dat de Opcen- tenheffing voor de provincie de zaak nog gunstiger maakt dan ze al is. Spr. licht dit toe met eenige voorbeelden. In verband met het gesprokene door den heer Eikerbout zegt spr., dat de ze 'n fout heeft gemJaakt in zijn rede voering. Het voorstel van den heer v. Eek om de opcenten inplaats van 5010Ö te doen loopen van 75—150 vindt spreker verbazend onbillijk. Spr. noemt daarvoor eenige voorbeel den en zegt dat dit heelemaal in strijd is met de rijksbedoeling. Spr. gelooft dat het voorstel van B. en W. verdient, aangenomen te wor den. Spr. heeft alle mogelijke bereke ningen gemaakt en ze leiden allen tot een verlies voor de gemeente. Daarom pleit spr. met kracht voor aanneming van het huidige voorstel. De heer V an E ck-zegt dat de Wet houder hem verkeerd begrepen heeft Spr. staat op dit standpunt dat de ge meente zich zooveel mogelijk heeft aan te sluiten bij de Rijksregeling, en kan niet inzien waarom zijn voorstel onbillijk zal zijn. Spr. is blij, dat hier aan de gemeente de gele genheid wordt gegeven van do men schen die het kunnen betalen of al thans gerekend worden het te kunnen betalen omdat ze zooveel huur venvo- den van anderen iets buitengemeen bekoorlijks. Men mag dilcwijls vragen wie meer geniet, de kamerjuffer die het toilet van haar meesteres maakt, of de vrouw die met zoovele kostbaarhe den wordt getooid. Sirona hield van elke vermomming. Indien men naar een grond had moe ten zoeken, waarom de kinderen en kleinkinderen van den senator haar zoo liefhadden, dan had men zeker niet in de laatste plaats moge.n noe men, dat zij zich door dezen g.ewillig en in opgeruimde stemming met bont kleurige doeken, linten en bloemen liet opsieren, en dat zij van hare zijde ook de kunst verstond, om de aller grappigste verkleedingen uit te den ken. Zoodra zij Hermas met den hi?Im voor zich zag staan, bekroop haar de lust, de vermomming, die hijzelf 'be gonnen was, te voltooien. Geheel onbe zorgd was zij ijverig in de weer om de wapenrok recht te trekken. Zij hielp hem het pantser dichtgespen en het zwaard vastmaken. Onder dezen arbeid, waarbij de Anachoreet zich ta melijk onbeholpen aanstelde, klonk telkens haar buitengemeen gulle en vroolijke lach. Zoodra hij, hetgeen trouwens nog al eens gebeurde, haiv hand zocht te grijpen, tikte zij hem ge voelig op de vingers en zette hem met een krachtig woord op zijn plaats. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5