NIEUWE LEIDSCDE COURANT aan het zoeklicht, van MAANDAG 25 JUL! 1927 TWEEDE BLAD. WAT DTBLNPEN ZES8EM. i t* Bij de gratie Gods. F r i e s c h Dagblad vermeldt als historisch: Het gebeurde ons eens op een exa men, dat een volbloed liberaal vroeg naar de beteekenis van die uitdruk king: bij de gratie Gods. De candidaat sprak van: bij Gods genade, maar dit antwoord, hoe juist ook, kon geen genade vinden in de oogen des liberalen examinators. Toen decreteerde hij: „Bij de gratie Gods regeeren, dat. beteekent: regee- ren krachtens erfrecht". Bij dit schïbboleth nu maakte hij uit, dat Lodewijk Napoleon niet een koning was bij de gratie Gods, maar Willem I wel. De candidaat zweeg, gelijk" paste bij zijn leeftijd en positie, want van zoo iets als vrije examens sprak men toen nog niet in ernst. Dit zwijgen werd blijkbaar uitge- legd voor wat het niet was: een ont dekking van „nieuw licht hij al thans ging genoeglijk voort met nog meer dergelijke „vaststaande" denk beelden te verkondigen, zeker in de echt paedagogische overtuiging, dat men niet licht weer vergeet, wat men op een examen heeft „geleerd". Het oordeel van den liberalen exa minator was er echter glad naast: de uitdrukking heeft nooit beteekend.en beteekent nog niet, wat hij er van wilde maken. „Bij de gratie Gods", bij Gods gena de regeeren, wil zeggen, dat de Over heid in die uitdrukking belijdt, dat haar gezag steunt op den wil Gods. Die in Zijn Woord zegt: „Door Mij re- geeren de koningen en stellen de vor sten gerechtigheid". En dit steunt op zijn beurt voor het Antirevolutionair staatsrecht weer geenszins alleen in het erfrecht op den troon. Zelfs in Staten met een re- publikeinschen regeeringsvorm, waar het volk hij vrije keuze den hoogsten Magistraatspersoon aanwijst, zien wij Ia dien persoon, nadat hij verkozen is, ons tegentreden „een van God gestelde macht"* die wij om Gods wil te eerbie digen hebben. Ook de President der Republiek wordt koezeer aangewezen door volks keuze, niet door het volk met zijn macht bek/eed, doch heet zelfs tegen over dege/.ien die hem kozen, op te treden met een gezag, dat aan God ontleend werd, wijl hij, zoowel als de Vorst bij een eeuwenoud stamhuis, re geert bij de gratie Gods. KERK EN SCHOOL. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Haarlo, E. K. Groe ne ve2d Wzn. te Wieringerwaard, \j geref. kerken. Aangenomen: Naar Weesp, W. A. Wiersinga, te Wormer. Bedankt: Voor Paesens c.a., H. de Zwart te Twijzel. Voor Barendrecht, W. Faber, te Hoogeveen. Voor Nieu- werkerk Z.\ G. H. de Jonge, te Lutje- gast ;(Gr.). r gereformeerde kerken (Hersteld Verband). Aangenomen; Naar Amsterdam Zuid (voor den amlDtelijken arbeid in Nederland), IW. E. van Duin, te Am sterdam. |i bevestiging, intrede en afscheid. Ds. W. Steunenberg, van Heerenveen zal op Zondag 28 Aug. door Ds. F. H. van Loon, van Haarlemmermëer-Sloter weg, bevestigd worden in de Geref. Kerk van Katendrecht-Hillesluis. In 'de week daaropvolgende hoopt Ds. Steunenberg zijn intrede te doen FEUILLETON. Niets menscheiijks vreemd Een episode uit de geschiedenis van de Christenen, op het Sina'itisch Schiereiland omstreeks het iaar 300. se o-, Maar al kon zij niet verstaan wat hij zeide, zij onderscheidde toch de k&ank van zijne stem. Hij be vond zicb. niet meer in Sirona's ver trek, maai' met haar in de kamer aan de strazct. Zij kon het dus wagen op te staan, om door 't geopende venster naar binnen te zien. De deur, die d© heide vertrekken van den Galliër verbond, was gesloten, en e©n lichtstreep z^ide haar, dat er in Phöbicius' woonkamer, waar zij samen waren, een© lamp brandde. Reeds strekte zij -de hand uit, om in bet donkere slaapvertrek te klimmen, toen een luide schaterlach van Sirona haar oor trof. H»t beeld barer vijandin trad haar voor de verbeelding, schitterend en in een stralenkrans van licht, als op dien morgen, toen Hermas tegenover haar had gestaan, door hetoovering als aan den grond genageld. En thans, thans lag hij zeker aan hare voeten, zeide hij haar zoete vleiende woorden, sprak h,'ij haar van liefde, strekte hij zijn artfa naai; haar uit. En zij had ge lachen! Ds. R. van Reenen hoopt 11 Rept. a.s. intrede te doen in de Geref. Kerk van Sleeuwijlc. Ds. A. H. v. d. KOOI. Te Amersfoort is overleden Ds. A. H. v. d. Kooi. emeritus-pred. van de Ge ref. Kerk van Bergen op Zoom. Ds. van der Kooi werd 7 September 1858 geboren. Den loden Juli 1891 werd hij candidaat, om 29 November 1891 zich aan de gemeente van Bergen op Zoom te verbinden. Einde Maart 192-4 ontving hij eervol emeritaat en vestig de zich te Amersfoort. Ds. T. W. DIJKSTRA. Te Schiermonnikoog, waar hij met ziekteverlof vertoefde, is op 53-jarigen leeftijd overleden Ds. T. W. Dijkstra, Ned. Herv. predikant te Westerbroek. Ds. Dijkstra werd in 1874 geboren en in 1902 candidaat in Utrecht, om 21 September van dat, jaar te Oterdum het predikambt te aanvaarden. 25 Fe bruari 1906 deed hij zijn intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. C. W. J. v. LUMMEL. Gisteren vierde Ds. C. W. J. v. Lum mel, predikant bij de Geref. Kerk van Zuidland, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Christiaan Willem Johan van Lum mel werd 17 Juni 1856 te Utrecht waar zijn vader, de bekende schrijvèr H. J. van Lummel, onderwijzer was geboren. De jubilaris bezocht de la gere school van zijn vader en daarna de Marnixstichting (Uloschool) te U- trecht. Zonder de Normaal- of Kweek school gevolgd te hebben, bekwaamde hij zich voor onderwijzer en stond op 16-jarigen leeftijd bij zijn vader is kweekeling voor de klas. Als zooda nig was hij ook werkzaam te Veenen- daal en te Makkum. Op 18-jarigen leef tijd haalde de jubilaris de ondprwijs- acte en werd hulponderwijzer te Via- nen. Dit bleek een vergissing, want de bijzondere school bleek geen Christe lijke, dus nam cle jonge van Lummel na het verstrijken van het eerste kwar taal zijn ontslag. Hij werd nu onder wijzer te Heurne, waar zijn zwager, de heer J. Verbeek, hoofd was. Daar deed hij examen voor Fransch, Duitsch en wiskunde. Van Heurne ging het naar de Kostschool te Doetinchem, waar een broeder van den jubilaris, de heer K. A. v. Lummel hoofd was. Zoo diende Ds. van Lummel zes jaar het Chr. on derwijs, om zich daarna een jaar te wijden aan de studie voor het admïs- sie-examen aan de Vrije L'niversiteit. Hij deed dit met goed resultaat en stu deerde aan deze hoogeschool theologie in den tijd van Kuyper, Rutgers en 'Woltjer. In 1887 werd de jubilaris can didaat. H'i'j nam het beroep naar Waar der aan. Een beroep van Delft werd afgeslagen, wijl men in Waarder mid den in den kerkbouw zat. Maar het tweede beroep werd in 1-889 aangeno men. 20 jaar heeft Ds. van Lummel in Delft gearbeid. Menig beroep werd hier afgeslagen en Ds. van Lummel dacht zeer stellig, dat hij heel zijn le ven aan Delfts Kerk verbonden zou blijven. Het ging echter anders eii 15 Aug. 1909 deed de jubilaris intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Veel heeft Ds. van Lummel voor zijn ge meente en het kerkelijk leven in het algemeen mogen doen. In classes en Part. Synodes was hij een man van beteekenis. Zijn grootste bekendheid verwierf Ds. van Lummel echter alom in den lande als toegewijd kampioen voor de A.R. partij. Leerling uit de school van Kuyper, Calvinist in merg en been, weionderlegd redenaar, slagvaardig de bater, was hij een kracht van betee kenis al deze jaren voor onze partij en vooral.in verkiezingsdagen liepen de vele honderden te hoop om dezen ge- vierden redenaar te hooren, die over zoo gezonden humor beschikt. Er is geen streek van ons land, waar Ds. v. Lummel niet voor de A.R. partij een verkiezingsrede heeft gehouden of een avond heeft gedebatteerd. Als debater vooral was Ds. van Lummel bij de so cialisten buitengemeen gevreesd. Hij had in dien kring vele jaren den bij naam van „adjudant van Dr. Kuyper". Natuurlijk had de jubilaris in elke plaats waar hij stond, zitting in het bestuur voor plaatselijke A.R. Kiesver- eeniging. Als voorzitter van het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenigingen in Daar lachte zij weder! Waarom werd het nu stil? Bood zij hem misschien hare lippen aan tot ©en kus? Zeker, zeker! En Her mas rukte zich niet los uit hare blan ke armen, zooals hij op dien middag aan de bron zich met afschuw uit de hare had losgewrongen, om niet we der te keeren Het koude zweet stond haar op het voorhoofd. Als eene waanzinnige greep zij in hare dikke zwarte haren, en haar bleek© mond kon een luide kreet niet terughouden, die geleek op het geschreeuw van een angstig dier. Weinige oogenblikken later sloop- zij door den stal en de poort, waardoor men het vee uitdreef, naar buiten, en vloog, zichzelv© niet meer meester, den berg op naar de Mithras-grot, naar Phoebicius, Sirona's echtgenoot. De Anachoreet Gelasius zat van verre in den maneschijn de gedaante van de herderin, die daar den berg opklauter de, en hoe haar schaduw haar volgdo van' steen tot steen. Hij wierp zich ter aarde en sloeg een kruis over zijn voorhoofd, want hij meende eene spookgestalte gezien te hebben uit de heidensche godenwereld, eene Oreade door eene satyr vervolgd. Sirona had de kreet van de herde rin gehoord. „Wat was dat?" vroeg zij verschrikt den jongeman, die, in den vollen Bergnymf. Zuid-Holland volgde hij Van A'sch' van Wijck op en bekleedde deze functie tot 1909. Later werd hij ook voorzitter van de Statensectie Ridderkerk, ter wijl hij dit tot verleden jaar was van den Kamerkieskring Dordrecht. Ook als Unie- en Oranje-redenaar, als spieker voor den Geref. Jongelin genhond en voor Patrimonium is Ds. van Lummel steeds zeer gewild. In ongebroken kracht staat hij nog en verleden jaar heeft hij onder zeer groote belangstelling zijn zeventigsten verjaardag mogen vieren. Ds. van Lummel is voornemens om a.s. Woensdagavond in de kerk van Zuidland een gedachtenisrede te hou den. EEN ZELDZAME PLECHTIGHEID- Door Ds. J. B. Benders. Herv. predi kant te- Giessen bij Woudricliem, is dezer dagen in de Herv. Kerk aldaar een huwelijk ingezegend. Deze plech tigheid was daar sedert 110 jaren niet voorgekomen. DE VERPLICHTE H. O. TE AMSTERDAM. Door het HervoLmd Classicaal Be stuur van Amsterdam is in een buiten gewone vergadering het bezwaar tegen het referendum van den verplichten Hoofdelijken Omslag te Amsterdam afgewezen. De heer G. A. de Ridder, die dit bezwaar heeft ingediend; zal zich thans wenden tot het Prov. Kerk bestuur. CONFERENTIE VOOR INWENDIGE ZENDING. Van i8—2i dezer is te Lunteren de 12de Conferentie voor inwendige zen ding gehouden. Dr. Roozemever opende Maandag avond met een kort welkomstwoord de conferentie, waarna Ds. J. W. Goed hard de openingsrede over „Deernis'' uitsprak. Het thema dezer conferentie, aldus spr., is de deerniswaardige wereld. Te midden daarvan moeien wij als chris tenen, kruisdragers zijn en onz9 roe ping „het licht der wereld zijn" volgen. De Dinsdagochtend was gewijd aan de reclasseering. Dr. Ledoboer gaf eerst leen kort overzicht van het reel. werk. De heer Pieterman sprak meer speciaal lover „Celbezoek". De heer Overmeer sprak óver „Vermijding van onnoodige gevangenisstraf'", terwijl ten slotte Dr. J. A. Visscher het gesprokene met aller lei voorbeelden a. h. w. illustreerde. 's Avonds sprak Ir. Grqns over „Jonge menschep, in de groote stad". De machine bracht in de groote stad „de massa" en „het kapitaal". Deze beide typeeren de pitad. In al' de veran deringen. (van gezinsleven, arbeid, vrijen tjjd, religieuse le.ven) wil de jeugd haar tijd uitleven. Zij moet worstelen voor de toekomst. De kerk verzuimde de jeugd te ontvangen. Onze taak is het gebód der liefde geheel te vervullen. Nadat Dr. v; Selms (evenals Dinsdag ochtend) Woensdagochtend de korte Godsdienstoefening had geleid, sprak ,Dr. O. Norel' over: „De Christen en het hedendaagsche geestesleven". Spr laat zien hoe men allerwege een richting kan opmerken, die het godsdienstig leven stchijnt tegemoet te komen. De Christen neemt hiertegenover een hou ding aan van „afstand bewaren". Met deze afgescheidenheid moet' het wel be ginnen, maar 'G mag er niet bij blijven. Wij moeten ook oog krijgen voor ander ren. Mej. Mr. Frida Katz sprak 's avonds over„Mogelijkheden en., moeilijkheden voor de nu opgroeiende Christenvrouw". Vrouwen hebben altijd een sterke in tuïtie en éen verlangen zich iets of iemand te wijden. Een christenvrouw bo vendien een diep geloofsleven. In de zen tijd heeft de christenvrouw vele mogelijkheden (meerdere ontwikkeling, grooter arbeidsterrein, meerdere zelf standigheid en vrijheid) maar ook moei lijkheden. Spr. wijst .op de noodzakelijk heid van goede beroepskeuze. Ook tucht is noodig. Bovenal geve men de jonge vrouw het hooge ideaal1 van Christus mee Den laatsten dag sprak" Ds. Crommelin over „De taak van de zending tegenover de aspiraties der Indonesiërs". Een ge deelte van" hen eischt een vrij en onaf hankelijk Indië, een ander gedeelte een autonomie in een niet te ver verschiet en onmiddellijk invloed en gelijkberech tigdheid. Er is een algemeien gevoel van onvol daanheid in Indië dat wij. moeten zien feestdosch van een Romeinsch officier, zoo schoon als een jonge krijgsgod, maar links en tamelijk onkrijgshaftig in zijne bewegingen voor haar stond. „Er heeft een uil gekrast", ant woordde Hermas. „Vader moet mij eindelijk zeggen uit welk geslacht wij afkomstig zijn, en dan ga ik naar By zantium, het nieuwe Rome, om den keizer te zeggen: „Hier hen ik. Ik wil onder uwe soldaten voor u strijden". „Zóó bevalt gij mij", riep Sirona. ,Als dat waar is", hernam Hermas, „zoo bewijs het mij, en laat mij slechts eenmaal mijne lippen op uw gouden haren drukken. Gij zijt zoo schoon en vriendelijk als eene bloem; zoo vroo- lijk en glanzend als een vogel, en toch zoo hard als het gesteente van onzen berg. Als ge mij niet één kusje toe staat, word ik ziek en kwijn ik weg van smachtend verlangen, eer ik van hier weg kan komen, om in den krijg mijne kracht te toonen". „En willigde ik uw verlangen in", zeide de Gallische lachend, „zoo zoudt gij steeds meer kussen willen hebben, en ten laatste in het geheel niet meer weg kunnen komen. Neen, neen, mijn vriend, ik ben de wijste van ons hei den. Ga nu in de donkere kamer. Ik wil eens onderzoeken of de lieden weder naar binnen zijn gegaan, en of gij door het venster aan de straat on gehinderd weg kunt komen; want gij zijt reeds veel te lang bij mij ge weest. Hoort gij, dit verlang ik be- aLs het land van de Indiërs. De zending kan dit nlleö niet aan zich' laten vonrbri- gaan. Zn moet er op aansturen zichzelf icverboclig te rn'akón'. Dei inlander (als leider) 'de Europeaan^ (als raadsman) moeten samenwerken in diénst van één Meester. Ten slotte snrak de voorzitter der conferentie. Ds? A. J. Roosemeijer de sjfictrecta uit. Spr. zeide dat er reden was tot groote dankbaarheid. God Lad in allés gezegend. Zelfs in de natutc. Vooral hetgeen we gehoord hebben was van groote wharde. Groote vergezichten icoende zich. Er bleken problemen te zijn. welke wij mede trachten op telos sen. Deze taak kunnen wij alken vol brengen in de kracht van Hem die ons lieven is en die de Vorst des Levens, is. Na het zingen van den A,postolischen zegen ging deze uitstekend gaslaaigde conferentie uiteen. UIT DE" OMGEVING. AARLANDERVEEN. De sluis van het stoomgemaal Neptunus is in reparatie. Er wordt een nieuwe vloer in gelegd. De vaart is daardoor gestremd en nu moeten de schepen over Nieuwveen of Zwam- merdam ons dorp bereiken. De Oost- kanaalweg, die over een gedeelte wordt opgboogd en verbard, is afgeslo ten voor rij- en voertuigen, zoodat de verbinding met Alphen a. d. Rijn ver broken is, eri thans over Ter Aar of Zwammerdam gereden moet worden. De leerlingen der hoogste klasse van de Chr. school maakten een auto- reisje naar Soest. Begunstigd door mooi weer, hebben ze veel genoten. Burgerl. Stand. Overleden: E. Vis, echtgen. van J. Boer, 53 j. BOSKOOP. De loting voor den dienstplicht lichting 1928, heeft plaats op Vrijdag 5 Augustus 1927 des namiddags 11/4 uur in de raadszaal van het gemeente huis alhier. Toen de ijsco-koopman Z. uit Gou da, dezer dagen in zijn bergplaats, aan den Reijerskoopenveg alhier kwam, bespeurde hij tot zijn schrik, dat zijn geheel© inventaris, bestaande uit ver schillende voorwerpen was wegge haald. Naar de man beweerde wel voor 200 gulden. Uit het onderzoek is gebleken, dat een en ander is geschied door een voddenkoopman. De politie heeft de zaak in onder zoek. Tot onderwijzeres aan de Chr. Ned. Herv. School alhier, is benoemd mej. J. J. Both uit Tiel. Ten nadeel© van een der bezoe kers is in een café alhier een porte- monnaie met aanzienlijken inhoud ge stolen. Den heer H. den Besten, onder wijzer aan de Chr. M.u.l.o.-school Ro- zenlaan, slaagde te 's-Gravenhage voor de hoofdakte. Burgerlijke Stand. Geboren: Ja cob, z. v. D. Loef en A. Gelderblom; Agatha Helena Paulina, d. v. A. J. Klijn en R. J. de Jong. Ondertrouwd: W. de Booij en P. Vries; M. Satter en J. Kout; E. H. Grootendorst en J. C. E. Oosthoek. Getrouwd: N. Straver, 22 j. en W. de Wit, 18 j. Overleden: A. M. Lagerman, echtge noot© van W. F. v. d. Ende, 33 j. Op 1 en 2 Augustus a.s. zal de sluis van den Laag-Boskoopschen pol der, wegens reparatie gesloten zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollenveiling. De veiling- vereeniging „Bloembollenteelt" hield Zaterdag 23 Juli 1.1. haar tweede vei ling van leverbare bloembollen. De aanvoer bestond uit 740 manden. Er was ook nu weer veel belangstelling van de zijde der koopers. De prijzen waren goed. Betaald werd per 100 voor I en II leverbaar: Fred. Moore 3.30 3.50, Gele Prins 3.503.70, Mon Tre- sor 5.80/6.20, Prosperity 3.804, Prins van Oostenrijk 2.803.10, Roi Cramoisie 1.701.90, Grysolora 4 4.20, La Reine 22.50, Coul. de Car dinal 44.20, Grand due 5.806, Rose Gris de lin 22.30, Scharlet due 2.703, Flamingo 3.503.70, Rose la Reine 3.80—4, Cullinan 4—4.30, paald!" Hermas gehoorzaamde met een zucht. Sirona opende intusschen de vensterluiken en zag naar buiten. De slaven gingen juist in den hof terug. Zij riep hen eenige vriendelijke woor den toe, die niet minder vriendelijk beantwoord werden, want de Gallische die ook met welgevallen op den ge ringste neerzag, was bij allen even geliefd. Met volle teugen dronk zij de koele nachtlucht in, en zag verge noegd naar de maan op, want zij was zeer tevreden over zichzelve. Toen Hermas in haar kamer was gesprongen, was zij verschrikt achter uitgegaan. Doch hij had haar hand gegrepen en zijne brandende lippen op haar arm gedrukt. Zij had hem laten begaan, want eene zonderlinge verwarring had zich van haar mees ter gemaakt. Daar hoorde zij hoe vrouw Dorothea riep: „Zoo aanstonds, zoo aanstonds! Ik wil de kinderen eerst goeden nacht zeggen". Deze eenvoudige woorden uit dien mond werkten als met een toovermacht op de schoone vrouw, die zoo mishan deld en gewantrouwd werd, die toch zoo geheel geschapen was voor geluk liefde en vreugde, en wier hart zoo warm klopte. Toen haar echtgenoot haar opge sloten en zelfs hare slavin met zich medegenomen had, was zij eerst be gonnen te razen en te weenen. Zij dacht aan wraak, aan vluchten, maar Lefden, 25 Juli 1927. Ds. J. Borger, de bekende Goudsche predikant, heeft een bundel preeken over de Bergrede uitgegeven: „rede voeringen of te wel preekan* noemt hij 't zelf. In een dezer preeken zegt JÖlj *t Vól gende: „De menigte, en daarmee ook de staat, de maatschappij, de kerk, is noodwendig schijnheilig en daarte gen werken en preeken geeft ten slotte geen zier. Het is ook onge rijmd, zich hierover te bedroeven. „Een Christen kan niet bedroefd zijn over de wereld; hij kan ook niet be droefd zijn over de menschen; bij kan niet bedroefd zijn over onver schillig wat er gebeurt, 't Is alles in orde, wat er gebeurt, d.w.z. alles wat gebeurt, moet gebeuren, al is het nog zoo ellendig, wat er gebeurt". „We kunnen daarom dan ook lang praten, maar ons praten werkt bij de menigte niemendal uit; want haar geestelijke gesteldheid is nu eenmaal zoo, dat zij zich de zaak zoo denkt, en niet anders denken kan". Een fatalistisch standpunt, een Mo hammedaan waardig. De vraag zou evenwel gesteld kun nen worden; wat beweegt zoo'n man Ned. Herv. predikant te worden; wat beweegt de gemeente of het kiescol lege hem als zoodanig te beroepen, en wat beweegt ten slotte als hij zijn be diening neerlegt nog velen, te trachten hem voor de kerk te behouden? OBSERVATOR. Witte Valk 3.60—3.80, Goudvink 4.404.60, Vermilion Brillant 4.50 4.70, Rose Luisante 4.204.40, Her man Schlegel 33.20, Cram. Brillant 1.601.90, Tournesol 5.105.50, Murillo 2.40—2.80, Theeroos 2.80— 3, Salvator Rose 4—4.30, Couronne d'or 5—5.20, Titiaan 5.806, Vuur baak 4.805, Darwin Clara but 1 1.20, William Copland 1.50—2, Pride of Harlem 11.30. Volgende week Zaterdag 3de veiling. Voor de jeugd. Donderdagavond a.s. zullen alhier de brandbluschmid- delen worden geprobeerd en wel des avonds te 7.30 uur. Voor de jeugd om te onthouden. Het bestuur der Oranjevereni ging besloot aan de verschillende Zangverenigingen in de gemeente het "verzoek te richten op den avond v. d. dag dat het Oranjefeest zal worden gehouden, dus 1 Sept., ieder een twee tal zangnummers ten gehoore te wil len brengen in de muziektent op de Turfmarkt. katwijk aan zee. De Commissie voor Strandevange- lisatie houdt deze week weder 2 bij eenkomsten op het Strand. Dinsdagavond te half acht Ds. van Baelen, van de Kaag; en Ds. Popma, van Katendrecht. Donderdagmiddag 4 uur Dr. Thijs, van Zwolle en de heer Sedefius, van Katwijk aan Zee. KATWIJK. H. K. H. Prinses Juliana. Naar wij vernemen zal Prinses Ju liana na haar reis naar Noorwegen, 20 Augustus te Katwijk aan Zee arrivee- ren en de villa's „Hoogcate" en ,,'t Waerle"' betrekken. Bedankt. Ds. R. P. A. Rutgèrs, alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Alfen bdankt. Burgerlijke Stand. Geboren: Ma ria, d. v. J. Hoek en M. van der Plas; Leendert, z. v. J. Hoek en M. van der Plas; Jan, z. v. J. van den Tol efr N. Kort; Cornelia Maria, d. v. Joh. Meijer en A. E. Aarts; Adriana Maria, d. v. Joh. Meijer en A. E. Aarts; Jacobus, z. v. A. Sneijders en P. de Vreugd. Ondertrouwd: J. Woonlijk en A'. van der Plas. Getrouwd: P. van Duijn en Tr. van Duijn. Overleden: Comelis Souverein, oud 3 j., z. v. Corn. Souverein en M. Rem- mel zwaai. was geëindigd met, innerlijk beleedigd en stil, voor het venster plaats te ne men, om te denken aan haar schoon vaderland, hare broeders en zusters, en de donkere olijvenbosschen van Arelate. Daar verscheen Hermas Het was haar niet ontgaan, dat de jonge Ana choreet haar hartstochtelijk bewon derde, en dat verheugde haar, want het beviel haar. Het streelde haar en scheen haar van dubbele waarde, dat hij in verwarring was geraakt toen hij haar aanzag; want zij wist dat de kluizenaar in het schaapsvel, wien zij den wijn schonk, toch eigenlijk een aanzienlijk jongeling was. En hoe ver diende de arme jongen medelijden, daar een harde vader hem zijn jeug! ontstal! Eene vrouw toont den man met wiens lot zij begaan is, gemakkelijk een teedere toegenegenheid, misschien omdat zij het aan hem te danken heeft, dat zij zich de sterkere mag ge voelen, en omdat door hem en zijn leed, de edelste begeerte van haar vrouwelijk gemoed, namelijk om hulp te bewijzen door zorgvuldige verple ging, bevrediging mag verwavhten, In de harten van mannén pleegt de liefde te worden uitgedoofd, als het medelij den begint. Op de ontkiemend? plant eener vrouwelijke neiging werkt de bewondering als de glans, dio van het vrouwelijk gemoed zelve uit straalt. - *4

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5