CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. JAARGAN MAANDAG ?5 JULI 1927 NUMMER 2187 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week .••••«•I 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 ê\l uwer bestaai uii TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Stormramp. Saldo 100.65 Ontvangen "van v. H„ van een gezelligen avond bij T. en J. te Voorschoten 2.50 Totaal ƒ163.15 DIRECTIE. V Vaccinatie-gevaren. Onze A.R. .,De Zeeuw'* vestigt nog maals als Volgt de aandacht op deze gevaren: „Ook in andere plaatsen dan Goes hebben zich de treurige gevolgen van de vaccinatie geopenbaard. Zoo schrijft een vader uit Zaltbom- mel aan de N. R. Ct.: "„Ook te mijnen huize heeft een kind encephalitis gekregen door vac cinatie. Door tijdige inspuiting van een serum is het gered. In Den Bosch liggen ook twee kinderen met deze ziekte." Dit bericht bevestigt dus wat wij in ons nummer van Donderdag schreven: De smetstof der encephalitis schijnt op eene of andere wijze in de vaccine te zijn geraakt en met deze te worden voortgeplant en in het lichaam der ge- vaccineerden te worden gebracht. Het is duidelijk, dat hier een ern stig gevaar dreigt. Zou het daarom geen aanbeveling verdienen, in afwachting van de resul taten van een in te stellen onderzoek, dat voorloopig over heel de linie de inenting wordt stopgezet? Hier moet worden ingegrepen". Indien het nog niet gebeurd is, moet natuurlijk het eerste zijn de besmette vaccins op te vragen en te vernietigen. Reeds eenige dagen geleden meende men te weten dat de besmette vaccine afkomstig was van de Amsterdamsche inrichting. Toen dat vaststond, had onmiddellijk moeten worden nagegaan welke doktoren daarvan hadden be trokken. Indien dat niet gebeurd is, dan is hier van een ernstige nalatig heid sprake. Wij herinneren ons, dat in Indië op deze wijze eens een ernstige ramp is voorkomen. V Natuurlijk, meegaan! De „Tel." laat zich de volgende brief schrijven door een ateliermeisje: „Wij ateliermeisjes, moeten alle da gen veel en accuraat werk afleveren, doch wij allen werken met één'alles overheerschende gedachte: n.l. om zoo spoedig mogelijk te trouwen. Daar werken wij hard voor, en sparen wij, ten minste als wij thuis niet te veel moeten bijspringen in het huishouden. Maar nu lezeri wij in uw blad voort durend over emigratie en dat heeft, naast de stelselmatig gekweekte werk loosheid onder de mannen, onze laat ste hoop te niet gedaan. Wij denken aan de invasie van Duifsche werkkrachten, eerst meisjes, toen vrouwen, die onzen Hollandschen jongens het werk voor den neus weg nemen. Wij ateliermeisjes hebben als hoog ste ideaal een Hollandschen jongen te trouwen. De Regeering weet, ter oplossing van het werkloosheidsvraagstuk niet an ders te doen dan een praat-commissie in te stellen. Nu worden de flinkste Hollandsche jongens warm gemaakt om naar Ca nada te gaan. Maar waar moeten wij naar toe, als ons ouderlijk huis ons ontvalt?" Hier is meer dan een „aardige mop" zooals het stukje bedoelt. Er spreekt uit een Hollandsche trek, die naar wij meenen niet moet gevoed worden. Wanneer de Vaderlandsche bodem voor allen geen voedsel meer geven kan, wel, dan gaan wij, evenals onze kloeke vaderen, elders ons brood verdienen. In Amerika, zoowel in Ca nada als de Vereenigde Staten, in Afri ka in Indië niet te vergeten, vonden velen niet alleen brood maar ook een nieuw vaderland. Dat is noodig en een gelukkige uitkomst. Maar dan moet niet alleen de man, maar ook de vrouw, bereid zijn om zich in den weg te stellen die God aan wijst. Wij eeren in Indië en in andere landen de moedige Nederlandsche vrouwen en moeders. Laten daar de ateliermeisjes maar gerust een voor beeld aan nomen. STADSNIEUWS. A. SIJTHOFF JR. f In den ouderdom van 74 jaren is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Noordwijk overleden de a. Sijt- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent; lioff Jr., stichter van de „Haagsche Courant" en een bekende figuur in de uitgeverswereld. De overledene was ridder van de Oranje-Nassau-orde. De heer Sijthoff werd den lien Oc tober 1853 te Leiden geboren. Hij gaf ziclji geheel aan zijn levenswerk, de „Haagsche Courant", en slechts noode onttrok de ontslapene zich eenige ja ren geleden aap de leiding dezer cou rant, om die in handen te laten van beide zoons, van wie de jongste in het begin van dit jaar is overleden. Dezen zwaren slag is de heer Sijthoff nooit te boven gekomen. Bij gelegenheid van het veertig-jarig bestaan der „Haagsche Courant" in April 1923 is de nu overledene door het gezamenlijk personeel gehuldigd, waarbij gewezen werd op de liefde van den stichter voor zijn werk, op zijn groote energie en voorbeeldige werk kracht. De heer Sijthoff was o.a. president commissaris van de N.V. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij aan de Doeza- straat, alhier. DE ZETEL VAN WIJLEN PROF. BOLLAND. Gelijk men weet, is na den dood van Prof. Bolland tot diens opvolger aan de Universiteit alhier benoemd Dr. A. J. de Sopper, destijds Ned. Herv. pred. te Amsterdam. Dit was evenwel den Hegelianen niet naar den zin en thans doen deze moeite aan de Universiteit te Gronin gen een opvolger in den geest van Prof. Bolland benoemd te krijgen. In het Julinummer van de Idee, or gaan van Bolland s Genootschap voor Zuivere Rede zien we, dat 't bestuur van dit genootseh. zich tot den Minis ter van Onderwijs heeft gericht met een verzoek, waaraan het volgende is ontleend: „dat na het overlijden van Bolland diens leerstoel is ingenomen door een geleerde voor wien de wijsbegeerte in het geestelijk leven niet de beteekenis bezit die het Genootschap meent dat daaraan moet worden toegekend en voor wien mitsdien oo-- het wijsgeerig onderricht niet die üniverseele taak kan hebben, welke daaraan in het ge heel der wetenschappen toekomt. dat verschillende gebeurtenissen er op wijzen, dat ook in bet buitenland deze üniverseele beteekenis en taak van de wijsbegeerte in het wijsgeerig onderricht meer en meer erkenning vinden, dat thans de leerstoel van hoogleer aar in de wijsbegeerte te Groningen vacant is, dat in verband met de vervulling van dezen leerstoel ons bestuur meent niet te mogen nalaten Uwe Excellentie te wijzen op het belang dat ingevolge zijn grondreglen door het Genootschap wordt voorgestaan, dat ons bestuur zich tot het doen van dezen stap te meer verplicht acht, waar, naar zijn inzicht, door de benoe ming van een hoogleeraar voor wien de wijsbegeerte de beteekenis en de taak heeft, zooals het Genootschap deze opvat, niet het bijzonder belang van een bepaalde groep van wijsgeerig denkenden zal worden gediend, doch een algemeen belang dat van allereer ste orde is, zoowel voor de wijsbegeer te in engeren zin als voor de weten schap. reden waarom ons bestuur zich tot Uwe Excellentie wendt met het ver zoek om bij de vervulling van den va- ceerenden hoogleer aarszetel in de wijsbegeerte te Groningen met het door het Genootschap voorgestane belang rekening te willen houden". PRIJSVRAAG MARBURG. De faculteit der rechtsgeleerdheid alhier had voor de prijsvraag Marburg het volgende vastgesteld: De vermin dering der wapeningen als algemeen volkenrechtelijk instituut sedert de eer ste vredesconferentie, in het bijzonder de artt. 8 en 9 van het grond verdrag van den Volkenbond en de maatrege len tot verwezenlijking dier bepalin gen. Poor een commissie van studenten, die op voorstel van den heer Marburg zelf zouden beslissen, wien de prijs zou toekomen, is deze eervolle vermel ding toegekend benevens de helft der uitgeloofde som aan den heer C. J. F. Caljé, jur.-cand. te 's-Gravenhage. ZWEMFEESTEN „DE ZIJL". Voor de zwemfeesten van „De Zijl" zijn reèds zeer vele inschrijvingen. Voor het Volkszwemfeest zijn 50 in schrijvingen, voor de onderlinge wed strijden 80 en voor het nationale zwem feest 90, w.o. de dames M. Baron, M. Rraun, T. Baumeister, Truus Klapwijk en Willy den Turk, en de heeren Th. de Man P. van Ommeren, J. Prins. G. de Haas e.a. PARK-CONCERT. Programma van het concert in het Kooipark, morgenavond 8 uur. 1. Julianamarsch, Geijp. 2. Ouverture „Die lustige Wöiber", Nicolai. 3. „Gold und Silber", Wals, Léhar. 4. Fantaisie „Oberon", Geijp. 5. „Barcelona", Evans. 6. „Espana", Wals, Waldteufel. 7. „Kreutzritter", Marsch, Sousa. KORFBAL. Fiks IPernix I» 08. In dezen wedstrijd, die gespeeld werd op het terrein a. d. Van Wijtten- bachweg, Oegstgeest, heeft de Leidsche club, hoewel zij in het veld maar wei nig in de meerderheid was, door veel beter aanvalsspel en goede verdedi ging een groote overwinning behaald. 'Speciaal viel op het Veel betere spel der „Pernix' -dames, tegen wie die van ,„Fiks" over 't algemeen heel weinig in te brengen hadden. Daardoor kon ook de Oegstgeester club geen aanval ont wikkelen, en daar de eenige schoten, die zij nog geven kon, van zeer grooten afstand geworpen werden, en door den sterken wind natuurlijk zeer onzuiver gericht moesten worden, is het haar niet gelukt ook nog maar eenigszins de eer op te houden. Pernix daarente gen wist door keurig sluitend aanvals spel regelmatig de score op te voerén. De rust ging in piet 03. GR. v. Z. „HET OOSTEN". Wedvlucht vanaf -Lier (België) af stand 114 KM. op Zaterdag 23 Juli; de vogels zijn vermoedelijk 4.30 uur in vrijheid gesteld en bereikten hun hok ken als volgt: 1. H. E. Christiaanse 6.23 25 2. J Kooreman 6.25.25; 3. A. Faber 6 26.47; 4 J. Boekkooi 6.27.1; 5. H. E Chris tiaanse 6.27.25; 6 J. Kooreman 6.29.3; 7 G. Jongeleen 6.29.33; 8. A. Faber 6.29 37; 9 J. Wesselius 6.33.11; 10. A Faber 6 33.12; 11. E. P. v. Veen 6.30.24; 12. A Faber 6.41,26; 13. Idem 6.42.12; 14. J. Wesselius^ 6.42.22; 15. Idem 45.0. NIET WAARSCHIJNLIJK. „Wat heeft men met al die schil derijen van Jan Steen gedaan, die hier verleden jaar geëxposeerd waren?", vroeg een bezoeker van de L.i dsche Lakenhal. „Ik denk", zei de nieuw© suppoost, „dat zij naar den schilder zijn terug gestuurd." -(„Maasbode") Zaterdagmiddag heeft op de Witte Singel een aanrijding plaats gehad tusschen den wielrijder G. A. T. en een vrachtauto, bestuurd door A. v. A. uit Hazerswoude, waardoor het rijwiei ge deeltelijk werd vernield. Op de Maresingel heeft Zaterdag een aanrijding plaats gehad tusschen de wielrijders K. L. en S K. waardoor het rijwiel van den eerste werd be schadigd. T. J. J. B. uit Voorburg die een beetje te diep in 't glaasje gekeken had, reed Zaterdagavond met zijn auto van de Kippenbrug komende, met een vaart van ongeveer 75 KM. op de Boommarkt een handwagen van den stalhouder de L. aan, waardoor deze ernstig werd beschadigd. De politie heeft de auto meegenomen naar het politiebureau waar B. hem later toen hij weer nuchter was, heeft afgehaald. Vanuit het water langs de Boom- markt is een handwagen opgehaald. Inlichtingen bij de politie. Op de Kalvermarkt is hedennacht een onbewoond perceel (No. 4) inge stort. Gisteren heeft nabij Café-rest. Zo- merzorg een aanrijding plaats gehad tusschen een tram der N.Z.H., be stuurd door L. B. en een auto, .be stuurd door Dr. J. HL uit Boskoop, waardoor beide voertuigen werden be schadigd. Aan de electrische klok op het kruispunt BreestraatHoogewoerd is thans een wegwijzer aangebracht door de A.N.W.B., waardoor in een lang ge voelde behoefte is voorzien. Voor het toelatingsexamen voor de Middelbare Technische School te Haarlem zijn geslaagd en toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouwkunde en Electrotechniek: H. J. Bots en L. A. de Lange alhier. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: K. T. de Haan, jm., 25 j. en F. W. v. Rijkom, jd., 24 j.; H. J. de Jong, jm., 26 j. en M. Visser, jd., 18 j.; E. H. v. d. Bosch, jm., 28 j. en C. Knotter. jd,, 25 j.; J. G. H. Nijenhuis jm., 33 j. en M. J. F. Taverne, jd., 31 j.;. D. Mieremet, vvedr., 56 j. en J. G. M. Remond, gesch., 53 j.; C. D. Ligtvoet, jm., 24 j. en J. Horree, jd., 20 j.; J. v. Rijn, jm., 2d j. en L. C. J v. d. Berg, jd., 26 j.; R. Hilbrands, jm., 35 j. en J. M. Verhoog, jd., 22 j.; J. Leget, jm., 24 j. en J. M. v. d. Mark, jd., 25 j.; L. v. d. Heuvel, jm., 27 j. en E. Jasperse, jd., 23 j.; K. M. A. König, jm., 34 j. en M. M. Lechnevl jd., 24 j.; R. Marree, jm., 27 j. en C. H. Kloos, jd., 25 j.; J. Azier, jm., 22 j. en A. M. de Ridder, jd., 18 j.; L. de Vrind, jm., 21 j. en P. G. Broers, wed., 25 j. BINNENLAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN HET RIJKSMUSEUM. Zaterdagochtend bracht H. M. de Ko ningin-Moeder, begeleid dopr den Hof maarschalk Baron E. G. van Tuyll van Vleuten en de hofdame-honoraire freule van Tuyll van Serooskerken een bezoek aan de nieuw-ingerichte bo venverdieping van het Rijksmuseum te Amsterdam. Bij de bezichtiging volgde Hare Ma jesteit de opstelling naar tijdsorde der schilderijen, hield zich geruimen tijd in de kabinetten der Primitieven en voor de „Nachtwacht" op. Ook bet Delftsch der collectie Loudon had Harer Majesteits volle aandacht. Na een rondgang van ruim twee uur, waarbij de hoofddirecteur en de on der-directeur dr. F. W. Hudig toelich tingen verstrekten, vertrok Hare Ma jesteit per automobiel naar Soestdijk. GASTEN TEN HOVE. Jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Harer Majesteits gezant te Brussel, en mevrouw van Vredenbruch, benevens kapitein ter zee b. d. jhr. C. Hooft Graafland, adjudant in buitengewo nen dienst van de Koningin, hebben Zaterdagavond ten koninklijke paleize Het Loo deelgenomen aan den maal tijd der Koningin. De genoodigden bleven ten paleize overnachten. PRIJZEN EN KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. Verschenen is afl. 12, 5e jaargang, van de nTaandelijksche publicatie „Prijzen en kosten van levensonder houd", uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gra venhage. In deze aflevering zijn voor de .eer ste maal opgenomen de gemiddelde prijzen van aardappelen, groenten en fruit, berekend uit de dagelijksche be richten betreffende aanvoer en door- sneêprijs, verstrekt door de veilings- vereenigingen te Broek op Langend ijk, Berlikum, Goes, Grootenbroek, Reste ren en Venlo. Voorts zijn voor Nederland opgeno men de gemiddelde werkelijke prijzen in de maand Juni j.l. van een groot aantal artikelen in den groot- en kleinhandel, benevens de indexcijfers der prijzen. Onder „Buitenland" vindt men een overzicht van de groothandelsprij/.en van 30 t belangrijke artikelen in eenige der voornaamste landen, zoo mede de indexcijfers der groothandels- prijzen in verschillende landen. Grafieken verduidelijken zoowel voor Nederland als voor „Buitenland" den loop der indexcijfers. ENQUêTE ONLUSTEN IN KËD.-INDIë. Bij den voorzitter van de Tweede Kamer is een brief ingekomen van den voorzitter van den Volksraad, houdende mededeeling, dat de Volks raad met 445 stemmen besloten heeft, de aanneming van het voorstel van wet van den^heer Cramer c.s. tot het instellen van een onderzoek door den Volksraad naar de oorzaken van de onlusten, die in November 19^6 en in Januari 1927 in Nederlandsch Indië hebben plaats gehad, te ontraden. DE RAADSVERKIEZINGEN TE ZANDVOORT. Men schrijft uit Zandvoort: De heer J. W. Heinsberger, lid van den raad dezer gemeente, heeft bij Ged. Staten dezer provincie bezwaar ingebracht tegen het raadsbesluit tot toelating als raadslid van de heeren E. Fraenkel en J. Druyf, daar zij giften en gaven zouden hebben gegeven voor de verkiezing en geld en goederen zou den hebben gegeven om A. Terol en J. Kerkman, resp. no. 2 en 3 van hun lijst, te bewegen te bedanken als raadslid, zoodat de heer J. Druyf raadslid zou worden. Een justitioneel onderzoek wordt ingesteld. VOORKOMING VAN ONGELUKKEN BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdag werden op een der emplace menten der Staatsmijnen te Heerlen op de lijn Hoensbroek-Nuth eeni ge zeer interessante proefnemingen gehouden met een alarmtoestel, die nend ter voorkoming van ongelukken bij onbewaakte overwegen. De uitvinder, de heer Johan Put* Binnenland. De aankomst van de F Vila te Schiphol. Buitenland De begrafenis van Loning Ferdi nand van Roemenië. In een mijn bij Lippe zijn vijf arbei ders door het water opgesloten. Werkloozenrelletjes te Adelaide (Australië). De slechting der fortificaties aan de Duitsche Oostgrens. man, een ondergrondsch mijnwerker van de Dom. mijn te Kerkrade, als mede de heer P. H. Ringelberg, een ge- pensionneerd ambtenaar, die alles wat tot het administratieve gedeelte be hoort behandelt, hebben twee jaar aan deze uitvinding gewerkt en niet zonder succes, want de proefnemingen mogen zeer goed geslaagd heeten. Daar geen van beide heeren over voldoende middelen beschikte, wend de de beer Ringelberg zich tot den Minister van Waterstaat, ter verkrij ging van den noodigen steun en mede werking voor de proefnemingen. De Minister stelde echter als eisch, dat de complete teekeningen zouden worden overlegd. Na doorzage daarvan zou dan eene beslissing worden genomen. Men ging echter op een dergelijken eisch niet in, doch wendde zich tot de Directie van de Staatsmijnen te Heer len, welke aanstonds bereid was per soneel, locomotief en verder mate riaal beschikbaar te stellen. De proeinemingen hadden Vrijdag dan ook in tegenwoordigheid van ver schillende ingenieurs der Staatsmij nen plaats. Op 500 meter van den onbewaakten overweg bevindt zich op de rails een apparaat, hetwelk reeds bij de eerste aanraking van het \yiel van de loco motief een hel in werking brengt en een roode lamp doet branden (dag- en nachtsein), welke pep laatst zijn in een mast bij den overweg. Wanneer de trein den overweg is gepasseerd, wordt door een dergelijk apparaat op dezelfde wijze zoowel bel als lamp weder buiten werking ge steld. Aangezien het zou kunnen gebeu ren, dat men b.v. door het gerohk van een motor de bel niet zou hooren, is het de bedoeling, dat de lamp ook op den dag ontbrandt. Binnen niet al te langen tijd kun nen verdere proefnemingen en publi caties worden verwacht. Op de uitvinding werd reeds octrooi DE VEENENDAALSCHE RAADS- KWESTIE. Men schrijft uit Veenendaal: Voor het onderzoek der geloofsbrie ven der nieuw gekozen raadsleden \\as een commissie gekozen, bestaan de uit de heeren Jan van Leeuwen, A. S. Hekster en D. van Asseit. Na langdurig onderzoek bracht de heer Hekster een rapport uit, met de con clusie, geen enkele van de nieuw ge kozenen toe te laten, op grond, dat in 12 gevallen op de stukken der geloofs brieven geen datum voorkwam, wan neer zij waren ingekomen en daarom niet uit te maken was, of dit al of niet op tijd was geweest. Bij de discussie bleek bovendien, dat verscheidene le den tegen toelating waren wegens bij de verkiezingen gepleegde onregelma tigheden, blijkens het adres, dat vier raadsleden aan Gedeputeerde Staten hebben gezonden. Van het- dertiende raadslid was het ontslag uit zijn functie van opper- brandmeester nog niet ingekomen. Gevolg was, dat met 10 tegen 3 stem men werd besloten, geen der nieuw gekozen raadsleden toe te laten en het onderzoek van de geloofsbrieven uit te stellen, totdat bewezen zal zijn, dat zij op tijd ziin ingekomen. Of de moge lijkheid daartoe zal bestaan, wordt door velen betwijfeld. C. P. KUYPER. f De heer C. P. Kuyper, hoofdinspec teur van politie te Rotterdam, die met vacantie op Texel toefde, is daar Za terdag bij het baden verdronken. DE GRENSUITBREIDING VAN HAARLEM. De Haarlemsche Handelsblad-cor respondent schrijft: De grensuitbreiding van Haarlem brengt mee, dat aan werklieden, amb tenaren en hoofdambtenaren van de geannexeerde gemeenten een gelijk waardige betrekking moet worden verschaft in Haarlem. Voor de lageren in rang is er wel wat op te vinden, al

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1