CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 8s,e JAARGANG ZATERDAG 23 JULI 1927 NUMMER 2186 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. rt\ nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Als wolkenzware hemel. Een mensch lijdt dikwijls 't meest, Door 't lijden dat hij vreest, Maar dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te dragen, Dan God te dragen geeft. Is het niet vaak zóó in het leven van veel menschen. Zij zien geen gat in de moeilijkheden en- zorgen. Wan neer anderen al lang weer in de ruim te staan, dan zuchten zij nog steeds over de zwaarte van het leed. Als vreugde, hun omstraalt dan zuchten zij al, dat het wel weer spoedig gedaan zal zijn met die blijdschap. Die karakters treft men overal aan. Zelfs in Jezus discipelen-kring kwam een Tuomas voor. Men heeit uit de woorden van den Heiianu, die hij eenmaal sprak tot Thomas, toen ueze, na Jezus1 verrijze nis, maar niet gelooven kon dat Jezus opgestaan was, de woorden: „wees niet ongeloovig maar geloovig'de gevolgtrekking gemaakt dat liet on geloof in den zin van „niet willen aan nemen" van Thomas was. Men zegt zelfs helaas heel vaak te onpas wat een ongeloovige Thomas. Toch is dat onjuist, Thomas was niet ongeloovig. Integendeel, de Evan geliën hebben menig moment waar uit 'ihomas' sterk geloof spreekt. Maar Thomas is in den discipelen- kring de vreemde, neen toch ook niet de vreemde, maar toch wel de man waarvan men niet precies weet hpe hij zich gaf. Men kan geen navraag doen, 't is alles met een donkerheid een wolken-zware hemel bedekt, t Is als- oi men liever niet spreekt van Thomas. Maar één oogenblik was er toch dat Thomas tot Jezus kwam. Naast een Petrus, een Johannes, een Andreas en een Judas zelfs, wilde Jezus ook eien Thomas hebben tot Zijn volgelirigen, die Hij apostelen maakte. Thomas komt tot Jezus, Thomas gaat met Jezus. Hij gaat in gelaten heid. Ontrouw worden, terugkeeren, dat doet Thomas niet. Zijn karakter brengt groote trouw mede. Het loon dier trouw zal hij vinden. Maar de vreugde dier trouw komt hem onwe zenlijk voor. Heel typeerend voor de Thomasziel io het woord dat hij sprak toen Jezus, nadat hij de Joden hit Judea had moe ten ontvluchten, toch naar Judea te rug wilde, om in Lazarus, zijn vriend die gestorven was, de kracht der op standing te toonen. Thomas ducht daarvan niets dan kwaad. Hoe kan Jezus nu Zich voor de tweede maal wagen aan het moord plan der Farizeeën? Maar als er dan niets aan te ver anderen blijkt, dan is het Thomas die zegt: Laat ons ook gaan, opdat wij met Hem sterven. Daartoe is hij zelfs bereid. Als een wolken-zware hemel, zoo zijn sommige karakters. Een enkele zonneplek moge door het loover val len, toch heeft dat licht iets weife- Jends. Hun wezen is druilerig, kleur loos, rals een Decemberdag. Wanneer de volle zwaarte van den last des levens i§ gedragen, en schier al het leed bij een mensch heeft over nacht, dan kan-het gebeuren, dat na zwaren strijd de rust verkwikkend is. Na heftige bewogenheid, kan dan ge lijkmatigheid intreden. Zoo is echter de Thomasnatuur niet. Zij is integendeel ais de plant, die groeiend door de stervenssmart heen, zich buigend een weg 'zoekt tusschen stof en gruis, waar schier geen licht straal doordringt. Alle slagen van de smart vangt zij op met het harnas van de verzekering, dat zij ook eigenlijk niet anders verwacht had. Dat is ook het gevaar van zulke zie len, dat ze in vertwijfeling zullen ver vallen. 't Is waar bittere kruiden moeten in de eenzaamheid gegeten worden. Maar het leven is als de markt waar ook de vreugde met kwis tige hand te koop geboden wordt. Als onwisselbaren schat Draagt de ziel heur rijk gemis Door de bonte wildernis Van de groote menschenstad. De ziel moet haar rijk gemis, dragen in de bonte wildernis van het rijke menschenleven. Door gemeenschappe lijk gemis kan daar geleerd worden de vervulling uit Gods hand te ontvan gen. Ook Thomas is daar gekomen. In den apostelenkring vond hij zijn ver loren gewaanden Heiland terug. Daar hooren wij van hem dat jube lende Mijn Heer en mijn God! Jezus heeft het met dit karakter gewaagd. Als ze op onzen weg komen, moeten ook wij ze niet afstooten, maar aan trekken Als wijzelf ons een Thomas weten, dan moeten wij met ons levensleed naar Jezus toe. Onze Heiland alleen is machtig om door Zijn Ceest ons ka rakter te louteren en te leiden. Laat ons nooit vergeten dat ook bij ons het laatste móet zijn: Mijn Heer en mijn God. V In Holland terug. Was 30 Juni een dag van vreugde toen de Fokker Vila te Batavia land de, de dag van heden spant de kroon. Voor het eerst zal te Schiphol lan den het eerste vliegtuig dat een ge wone passagiersvlucht tusschen Hol land en Indië volbracht. Hoer geen bravourstukje door een sportief aangelegdep jongeman vol voerd. Hier geen sportprestatie, waar bij durf en volharding den boventoon voeren. Hier de simpele, maar met taai geduld volgehouden en met groo te kennis van fcaken doorgevoerde daad, die van nog niet te overziene p actische beteekenis kan worden. De reis naar Indië, vroeger haast een jaar vragend, toen, door de tech niek der waterbouwkunde en de in voering van den stoom als beweeg kracht, tot een week of zes bekort, later aanzienlijk in duur beperkt door snelle verbindingen over land voor een deel van het traject, behoeft voortaan voor hem, die er het geld voor over heeft, maar eenige dagen te duren. In dië en Nederland liggen voortaan even dichtbij elkaar als Middelburg en Leeuwarden in de dagen van de trek schuit. Dat is de groote practische beteeke nis van wat heden gebeurt. Nederland beleeft een grooten dagl V Toch rechts. De Banier, het orgaan der S. G. P., schrijft in een beschouwing over den uitslag der stemming van Gedeputeer den in de Staten van Zuid-Holland ook over de houding der S.G.-statenieden. Het blad meent dat deze statenleden gekend hadden moeten worden in het overleg. Maar aan de andere zijde wit het toch ook geen overleg. Triomfan telijk roept A.J.K. üit: Wij vragen dus: Wat is, door ge mis aan steun van onzen kant, ver anderd? Zijn onze mannen niet „rechts?" Wij meenen ja, De A.-R. pers meent toch van „neen". Zij wil ons blijkbaar „rechts" noemen, als wij vooruit ons hinden, als wij mede doen achter de schermen alles in scène te zetten, én dan in 't publiek de vertooning geven. In de practijk komt dat onloo chenbaar hier op neer: „hier niet te sterk tegen zijn", ginds „wat prac- tisch handelen", elders anderen „niet afstooten" enz. enz. En dat wenschen wij niet. Zeer spoedig hopen wij daarover in 't openbaar ook nog een woord te wis selen. Dat Roomsch-Kath., Antirevolu tionair en Chr.-Historisch in den grond der zaak niet bijeen behoort, is niet onze schuld. Dat de Staat kundig-Gereformeerden hunne eigen zienswijze en bezwaren hebben, is niet weg te denken. Deze vier stroo men nu maar geforceerd in één bed ding te leiden bekoort ons niet, is verraad aan de beleving der schoone Gereformeerde Belijdenis en zou blijken de dood te zijn voor alle po litiek medeleven des volks. Gaarne zouden wij den geheelen toestand anders zien, maar ze is niet anders. Vreemd doet aan dat vier gerefor- - meerden door 't volk worden afge vaardigd, maar dat ze in pers noch college als „rechts" erkend worden. Althans niet „practisch". Ja, die praktijk ook. En die „rechtscherij". Voor ons is de eenige voldoening in dit geschrijf dat de S.G.P. toch „rechts" wenscht te zijn. STADSNIEUWS. VOORDORPDAG. Naar Ds. G. H. Beekenkamp in het Leidsch Predikbeurtenblad meedeelt, heeft de gehouden „Voordorpdag" een batig saldo opgeleverd van circa ƒ750. Een mooi resultaat! OPCENTEN PERSON. BELASTING. De volgende motie is door den heer van Eek hij den Gemeenteraad inge diend: „De Raad acht het gewenscht, dat de progressieve regeling van de heffing van opcenten op de personeele belas ting gehandhaafd blijft en verzoekt Burgemeester en Wethouders een der gelijke regeling op den grondslag der nieuwe wettelijke bepalingen te ont werpen". ONTSPANNING VAN HERHALINGS- PLICHTIGEN. In verband met de van 824 Septem ber 1927 te houden herhalingsoefenin gen van het 4de Reg. Inf. te Leiden, zullen gedurende dien tijd een 800-tal herhalingsplichtigen der lichtingen *22 en *24 in onze stad onder de kapenen zijn. Om nu aan deze militairen zonder onderscheid van richtingen en opvat tingen voor en na gelegenheid te bie den ook in hun vrijen tijd vereenigd te zijn in bijeenkomsten waar aan al len gezamenlijk iets goeds kan worden geboden voor oog en oor, voor hoofd en hart of waar ze zich kunnen ver meien en ontspannen in sport en spel, heeft zich een algemeen comité ge vormd, dat de naam draagt: Algemeen Comité Voor ontspanning van herha lingsplichtigen hij het 4e Reg. Inf. te Leiden in September 1927. Van dit co mité heeft onze burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, zich welwil lend bereid verklaard het eere-voor- zitterschap te aanvaarden. Verder be staat het comité uit 31 personen van velerlei levensrichting. BOERHAAVE's WERKEN. Bij Menno Herzberger te Amsterdam is een beknopte bibliographie versche nen van de werken geschreven of uit gegeven door Boe'rhaave. Het boekje is samengesteld door Menno Herzberger met medewerking van den heer J. van der Linden en voorzien van een inleiding door dr. J. G. de Lint, den voorzitter van' het zesde internationale congres voor de geschiedenis der ge neeskunde. Bij de Boerhaave-herdenking alhier is aan alle leden .^an het congres een exemplaar van dezen catalogus aange boden. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Werd vorige week Zaterdag op de hoek Korevaarstraat-Hoogewoerd door den heer Spinter het mooie perceel in gebruik genomen ten behoeve van zijn meubelafdeeling, thans heeft zich daar tegenover op de hoek Korevaarstraat- Steenschuur gevestigd de heer G. J. A. Beekman en het laat zich aanzien, dat daar ter plaatse zich een schitteren den winkelstand zal ontwikkelen, wat gezien het drukke verkeer op dat punt niet te verwonderen valt. Ook de zaak in Dames-:- Heeren-, Kinderkleeding en kleeding naar maat van den heer Beekman is een prachtig perceel met sierlijke etalages in mo derne uitvoering. Ook van binnen is de winkel prach tig ingericht. Het houtwerk is in ma honie uitgevoerd, terwijl de wanden op een nieuwe wijze zijn bespat met oranje en zwart. Het timmerwerk is uitgevoerd door de fa P. J. Lugtig- heid, Oude Vest 89, het schilderwerk door de fa. Jansen Oude Singel en het Electriciteitswerk door de fa. Vocking, Hoogewoerd, allen alhier. De heer Beekman heeft naast con fectie ook een le klas maatafdeeling, speciaal in het betere genre. Vanwege het vergevorderd seizoen is van de da- mes-afdeeling momenteel nog niet veel werk gemaakt. In September echter, wanneer het najaarseizoen begint, zal op de le etage de damesafdeeling wor den ingericht speciaal voor bontwer ken. Wij twijfelen er niet aan of deze nieuwe zaak zal veel belangstelling trekken. Bij de opening hedenmiddag geven tal van bloemstukken aan het geheel een fleurig en aantrekkelijk ca chet. We wenschen den heer Beekman goede zaken. KAMPJOOL. Wanneer de vacantietijd aanbreekt dan is daarmee ook de kampeertijd aangebroken. De oudere menschen gaan hun verlof doorbrengen op meer bezadigde wijze maar de jonkheid wil een week van jolijt in de vrije natuur en slaat haar tenten op ergens ver ver wijderd vandes tofige stad, waar men ongestoord kan genieten van God's mooie scnepping. De Kampcommissie der Leidsche Chr. Jeugdorganisatie „Phebe" heeft ook dit jaar weer van Zaterdag 1320 Augustus te Noordwijkerhout een kampweek georganiseerd en ter gele genheid daarvan een boekje samenge steld, waarin men vinden kan inlich tingen omtrent de voorwaarden tot deelneming aan het kamp en practi sche wenken, terwijl verschillende ontboezemingen van oud-kampeerders de vele voordeelen van het kampleven in het licht brengen. In het voorwaard lezen we o a. deze zinsnede.- „Het doel v. ons kamp is niet alleen de jonden? een week vol jolijt te verschaffen, doch ook hen te wijzen op het mooie van de natuur en hen nader te brengen tot den Schepper aller dingen. Wij zien in dit kamp werk een machtig evangelisatie-mid del." We juichen dan ook de organisatie van deze kampweek van harte toe en hopen dat de leiders door een groote deelname mogen verrast worden. WATERPOLO. Merwede I De Zijl I 1I. Gisteravond speelde te Dordrecht De Zijl haar laatsten competitiewedstrijd tegen Merwede, waarvan zij evenals in Leiden, wist te winnen. Nadat eenige schoten gehouden zijn, weet Kramp na goed samenspel ,aan De Zijl de leiding te geven (0—1). v. d. Horst zwemt twee maal op, waarvan evenzooveel doelpunten het resultaat zijn (03). Na rust een snelle aanval der Lei- denaars, doch de rechtsvoor komt bin nen het beruchte gebied te liggen, waarom hij het water moet verlaten. Lang weet De Zijl stand te houden, maar dan redt Merwede de eer (13). Bij een vrijen worp zwemt de Leidschs linksvoor even te vroeg weg en wordt naar de outiline verwezen. Met 6 man spelen de gasten hardnekkig verder, aanval op aanval wordt gekeerd, zelfs vergroot De Zijl door Kramp den voor sprong (14), met welken stand het einde komt van dezen prettigen wed strijd. A.s. Dinsdag n.m. 7.30 uur speelt De Zijl I tegen Maas II, uit Rotterdam, welke wedstrijd door den Burgemees ter van Leiden zal worden bijgewoond. EX. NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het examen nuttige Handwer ken te Rotterdam, slaagden de dames A. C. Bos, C. A. Rutgers. M. A. v. Wel, H. J. Kemperman, allen te Leiden. Door een rechercheur uit Den Haag is h denmorgen naar hier overgebracht en ter beschikking van den commissa ris van politie gesteld zekere W. V., koopman, oud 32 jaar, zonder vaste woon- en verblijfplaats, die in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd als ver dacht van diefstal van een rijwiel. V. is ter beschikking gesteld van de jus titie. Donderdag is de 5-jarige G. de B. in de Oosterstraat door een wielrijder omvergereden, zoodat het kind kwam te vallen met het achterhoofd op den trottoirband, waardoor het een sche delbreuk bekwam. Naar den wielrij der wordt een onderzoek ingesteld. Gisteren kwam in de St. Joris- steeg zekere V. in het voorbijrijden in aanraking met een rijwiel, dat ge plaatst was door M. L. voor een per ceel, bewoond door M„ waardoor dit rijwiel, dat beladen was met een mand met flesschen door de glasruit viel en een schade aanbracht van ongeveer 8 gulden. Alhier is aangehouden de gesig naleerde H. V. C„ 21 jaar, marktventer, gedomicileerd te Vlissingen, die door het Kantongerecht te Heerenveen was veroordeld tot 10 of 10 dagen. In verband 'met de aanrijding door een onbekenden vrachtauto op Donderdag 21 Juli j.l. op den Hoogen Rijndijk, waarbij een dame werd ver wond, verzoekt de Commissaris van Politie alhier ieder, die inlichtingen kan geven omltrent het nummer van den auto of den naam van den be stuurder, die te verstrekken aan zijn bureau Zonneveldstraat, afdeeling Re cherche. In de plaats van prof. A. J. Blok, die als zoodanig heeft bedankt, is mr. J. Schokking, burgemeester van Kat wijk, gekozen tot bestuurslid van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen alhier. Geslaagd voor het Federatiè-eka- men Boekhouden (Mercurius-diploma) de heeren M. H. L. Bulten te Voorhout en T. Verhoeven Hzn. alhier, leerlin gen van den Leer J.%A. Jansen, alhier. BINNENLAND. DE DOOD VAN DEN KONING VAN ROEMENIë. De Koningin-Moeder zal zich .mor gen bij den rouwdienst voor koning Ferdinand van Roemenië in het ge bouw der Roemeensche legatie doen vertegenwoordigen door haar hofmaar schalk, E. G. baron Van Tuyll van S - rooskerken van Vleuten. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De Fokker VII hedenmiddag 4 uur op Schiphol verwacht. Een grootsche ontvangst voorbereid. De begrafenis van Dr. Tonkens en de zijnen te Groningen. Buitenland. De Britsche regeering heeft de hou ding van Cecil en Bridgeman goedge keurd. De Italiaansche regeering geeft een subsidie aan het instituut voor intel- lectueele samenwerking. Stabilisatie van den Franschen fianc op 150 op het pond sterling. El Abrasj, het hoofd der opstandige Broezen, is uit de Fransche gevan genschap ontsnapt. iMigBFMfff/r tti* f ^««MUBBBBM BEGRAFENIS FAMILIE TONKENS. Onder overweldigende belangstel ling heeft gistermiddag op de Zuider begraafplaats te Groningen de teraar debestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van dr. S. Tonkens en de zijnen, die Maandag op hun vacan- tiereis op zoo tragische wijze om he leven zijn gekomen. De politie had zeer uitgebreide ordemaatregelen ge nomen en den Ubbo Emmiussingel, waar het woonhuis van dr. Tonkens staat, afgezet. Aan het sterfhuis leidde ds. D. van Dijk, Geref. pred. te Groningen, te vo ren een rouwdienst, sprekende over Joh. 14 1 en 2. Precies 12 urn* werden de 5 lijkkisten uitgedragen en elk in een afzonderlijken rouwwagen ge plaatst. Daarbij sloten zich aan tien rijtuigen voor de familie en zeven voor deputaties. Op weg naar het kerkhof had zich een onafzienbare schare opgesteld om van deze uitvaart getuige te zijn. Reeds lang te voren hac} de politie het kerkhof afgesloten, ten einde den enormen toeloop te stuiten. Op de be graafplaats werden eerst de twee kis ten der beide zoons bij den grafkelder neergezet, waarna met de overigen een rondgang over het kerkhof werd gemaakt. Hier sloten zich aan de Gro ninger artsen, deputaties van onder scheiden vereenigingen, de brandweer lieden, wier arts dr. Tonkens eveneens is geweest, de zusters van het Diaco- nessenhuis en de leerlingen der Chr. H.B.S. te Groningen. Nadat de vijf kisten onder diepe stil te in den grafkelder zijn neergelaten, treedt allereerst ds. D. van Dijk naar voren om in een toespraak uiting te geven van wat leeft in aller hart. Verder voerden het woord de heeren W. Melles, namens hét Ziekenfonds „Draagt elkanders lasten", waarvan dr. Tonkens 29 jaar geneesheer en be stuurslid is geweest; Chr. Stapelkamp, directeur der Chr H.B.S. te Groningen K. van Sevenhoven, burgemeester van Onstwedde, vice-voorzitter van het be stuur dezer H.B.S.; het Groningsche raadslid Joh. B. Visser, namens de Ge ref. Ziekenverpleging, waarvan dr. Tonkens 7 jaar bestuurslid is geweest; J. Engel, namens de Industrie Mij. voor Gas en Electriciteit te Amster dam, waarvan de overledene president commissaris was, en ds. G. H. A. van der Vegte, Geref. pred. te Groningen, die als vriend sprak Ds. I Tonkens, Geref. pred. te Epe, broeder van den overledene, sprak hierna namens de familie woorden van dank voor het ondervonden mede leven en medelijden. Tijdens de langdurige plechtigheid zijn door de warmte en het gedrang verschillende personen flauw ge/allen waarbij de aanwezige doctoren eerste hulp verleenden. DE KRUIDHOF TE ARNHEM. Minister Kan begaf zich gisteren naar Arnhem teneinde aldaar den Kruidhof van geneeskrachtige gewas sen te openen. In de openingsrede deed de minis ter uitkomen dat de cultuur van ge neeskundige kruiden te eerbiedigen is als een groot belang. Spr. schetste de beteekenis der vereeniging. die beoogt langs systematisehen weg tot het tee- len van de beste kruiden te geraken en kennis aangaande het te kweeken materiaal te verspreiden. DE H. B. S.-EXAMENS TE DELFT. Op een desbetreffende vraag heeft ile Delftsche burgemeester een onder zoek naar de oorzaken van den ongun- stigen uitslag der eindexamens aan de II. B. S. te Delft toegezegd. In Sept. a.s. worden de resultaten meegedeeld. KRIJGT BERGEN OP ZOOM NOG EEN RAAD? Na het collectief bedanken voor hun benoeming tot lid van den gemeente raad van Bergen op Zoom van de can- didaten der R.K. Staatspartij, heeft ook de heer van Melle, van de geza menlijke candidatenlijst der antirevo- ititionairen en christelijk-historischen, ir 'ün benoeming bedankt. Nu-i9 ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1