Dit nummer bestaai uit ÏWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s,e JAARGANG DONDFRDAG 21 JULI 1927 NUMMER 2184 CODRiNT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 EERSTE BLAD. Een nieuwe Onderwijscommissie Zooals reeds met een enkel woord in het Maandagavondnummer is mee gedeeld, stellen B. en 'W. voor om in het leven te roepen een Commissie van bijstand voor de zaken het lager on derwijs betreffende. Een raadscommis sie dus uitsluitend samengesteld uit raadsleden met een wethouder-voor zitter. Erg van harte gaat 't met het in stellen van deze commissie niet. Dit blijkt ten duidelijkste uit het prae-ad- vies dat woordelijk aldus luidt: „Reeds eenige malen is in Uwe ver gadering de wensch geuit om hier te „komen tot instelling van eene raads commissie, die ons College bijstand „kan verleenen in de zaken, het lager „onderwijs betreffende. „Deze zaak heeft geruimen tijd een „punt van overweging bij ons uitge maakt. Eenerzijds toch waren wij van „meening, dat aan de instelling van ueen dergelijke commissie bezwaren „zijn verbonden, omdat daarvan al- plicht vertraging in de afdoening van „zaken het gevolg kan zijn. Thans „reeds moeten in vele gevallen zoovele „adviezen worden ingewonnen en daar „na bestudeerd, dat het somtijds „uiterst bezwaarlijk is -alle zaken tij- „dig tot een goed einde te brengen; „zelfs is het voorgekomen, dat afdoe ning van zaken binnen dèn voor af doening wettelijk gestelden termijn, „niet mogelijk zou zijn geweest, in dien alle adviseurs in de gelegenheid „waren gesteld hunne adviezen te on eer kennis te brengen. „Anderzijds erkennen wij, dat de on derwijszaken dikwijls van groot be- „lang zijn en de instelling van een spe ciale raadscommissie ook wel wetti gen. Nu ons daarenboven is gebie den, dat een groot deel van Uwe ver gadering prijs stelt op instelling van „zulk een corfrmissie en wij, ook met „het oog op die onderwijszaken, waar- „over Uwe vergadering te beslissen „heeft, van meening zijn, dat een der gelijke commissie vruchtdragend „werk kan verrichten, hebben wij he lsloten onze medewerking te verlee- „nen tot het instellen van zulk eene „commissie. „Naar ons gevoelen zou zij, behalve „uit een wethouder-voorzitter uit vier „léden van den Raad kunnen bestaan. „Wij geven U mitsdien in overwe ging te besluiten over te gaan tot het „instellen van eene commissie van „bijstand voor de zaken het lager-on derwijs betreffende." Merkwaardig in dit stuk is, dat B. en W. zeggen vertraging te vree zen in de afdoening der zaken als deze commissie wordt ingesteld. Wij begrij pen de motiveering daarvan niet. Im mers thans doen B. en W. het in lager onderwijszaken vrijwel zonder advi seurs en het is gebleken bij de aan vrage van de verbouwing der Noord- eindeschool, dat dan bijzonder vlug kan worden gewerkt. Inschakeling van een raadscommissie kan hier geen bij zondere vertraging geven. Volgens haar laatste verslag wordt de Plaatse lijke Schoolcommissie ook zoowat in 't geheel niet meer gehoord door B. en W. Wie zijn dan toch die talrijke adviseurs wier adviezen moeten wor den ingewonnen en bestudeerd? Wij kennen ze niet.. De inspecteur van het L. O. toch wordt ook lang niet in alle zaken gehoord vóór» zij in den Raad ko men. Dit is wettelijk ook niet noodig. Gevallen van zeer langzame afdoe ning van zaken kwamen herhaaldelijk voor bij aanvragen van gereformeerde en roonisch-katholieke zijde, maar nimmer is daarbij gebleken, dat an deren dan B. en W. zelf van die ver traging, al dan niet gewild, de oorzaak waren. Het voorstel van B. en W. juichen wij inmiddels zeer toe, daar het van groot belang is, dat de technische kant van de onderwijsvoorstellen in een kleine commissie van raadsleden kan worden bezien en dat dit niet meer, zooals tot nu toe, in de openbare raads vergaderingen behoeft te geschieden. Dit zal aan de openbare behandeling der onderwijsvoorstellen ten goede ko men. Onbegrijpelijk is het evenwel, dat B. en W. deze, zoo^zeer noodige commis sie, willen beperken tot zaken het 1 a- g e r onderwijs betreffende. Daar be grijpen wij nu weer niets van. Er ko men toch ook zaken betreffende hei gymnasiaal middelbaar vak-nijver heids- en bewaarschool on der wijs in defv :^aad ter sprake? Het was juist bij isfsx laatste bewaarschooldebat, dat. de heer Wilmer nog eens zijn ver langen naar een onderwijscommissie uitsprak en dat de Wethouder einde lijk de toezegging deed met een voor stel te zullen komen. En nu wordt die lang verwachte, vurig gehoopte commissie uitsluitend beperkt tot het lager onderwijs! Dit is niet alleen niet naar V raads ver langen maar wegens den innigen sa menhang van heel het onderwijs or ganisatorisch ook absoluut onjuist. Evenmin als wij een wethouder heb- bep van het lager onderwijs, maar van onderwijs, evenmin kan men een en kel onderdeel van het onderwijs uit het geheel uitnemen en daar een Com missie voor instellen. De Raad zal wel zoo wijs zijn het woordje „lager" in dit geval te schrap pen. t t STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 25 Juli, des namiddags te twéé uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een opzichter, chef der afdeeling bestratingen bij den dienst der Gemeentewerken, in den rang van hoofdopzichter, voorloopig voor den tijd van één jaar. 2. Praeadvies op, het verzoek van Ir. ■G. L. Driessen, oun eervol ontslag als Directeur der Gemeentewerken. 3. Praeadvies op het verzoek van Mej. J. ICeja, om eervol ontslag ais on derwijzeres aan de school Vrouwen kerksteeg A. 4. Voorstel tot overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een strook grond, gelegen in het verlengde van de Thorheckestraat, Sectie M. no. 4157 ged. 5. Voorstel tot overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van een perceel grond, gelegen ten Noord-Oosten van de Wasstraat, Sec tie xM, No. 4392. 6. Voorstel tot ingebruikgeving van een terreinstrook aan de Geversstraat onder Oegstgeest, Sectie E, No. 2468 ged., aan de N. Z. Holl. Tramweg-Mij. 7. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van het perceel Sectie M, No. 3135 ged., gelegen aan den Hoogen Rijndijk en het Utrechtsche Jaagpad, aan de N. Z. Holl. Tramweg Maatschappij. 8. Voorstel tot verkoop van het per ceel bouwgrond, gelegen aan de Oost zijde van de Munnikenstraat, Sectie K no. 3936, ged., aan de. afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond. 9. Voorstel om te, hesluiten tot het indienen van bezwaren tegen aansla gen van een 2-tal personen in de Fo- rensenbelasting in andere gemeenten. 10. Verordening, regelende de hef fing van opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting te Leiden. 11. Voorstel tot het instellen van een Commissie van bijstand voor de zaken het lager onderwijs betreffende.. 12. Nader praeadvies in zake het maken van een keerplaats op de Rijn en Schiekade. 13. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden, om toekenning van eene bij drage per Leidsche leerling op dè Chr. Hoogere Burgerschool alhier, over het jaar 1924. 14. Beantwoording van de interpel latie van den heer Van Stralen, inzake de uitvoering en toepassing van het Tarief van bijdragen, te voldoen we gens Ziekenhuisverpleging vanwege de gemeente Leiden. 15. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem.-blad No. 17), op de Straatpolitie. 16. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 November 1897 (Gem.-blad No. 12), op de Wateren GEMEENTEZAKEN. Straatpolitie. B. en W. stellen voor in de veror dening op de straatpolitie een tweetal wijzigingen aan te brengen. Ten eerste om een verbod op te nemen over het schrobben van een pasg^legde straat en over straat-schrobben in tijden van waterschaarschte. In de tweede plaats om B. en W. meerdere vrijheid te ge ven bij de voorschriften in acht te ne men hij het vervoer en verwerken van stof-verwekkende goederen. Hoofdopzichter bestratingen. B. en W. dienen een nieuwe voor dracht in voor Hoofdopzichter voor de bestratingen, n.l. de heeren C. Kiljan, opzichter Gemeentewerken te Heerlen en M. Pijnacker, opzichter Gemeente werken te Enschedé. Ontslag onderwijzeres. Gunstig wordt geadviseerd op het verzoek om eervol ontslag van Mej. 3. Keja als onderwijzeres aan de school A in de Vrouwenkerksteeg. Overneming stukje grond. B. en W.geven in overweging koste loos over te nemén een stukje grond aan de Rodenburgerstraat groot onge veer 195 M2. Straataanleg voor derden. De eigenaar van een perceel grond nabij de Wasstraat en de Cobetstraat heeft verzocht voor hem een stuk straat en plein aan te leggen. Hij staat den grond kosteloos af en heeft voor straataanleg enz. ƒ22.500 ter verreke ning in de gemeentekas gestort. B. en W. adviseeren gunstig en stellen voor aldus te besluiten. Afstand grond voor tramwacht huisje. Indertijd werd aan de N.Z.H.T.M. nabij Endegeest afgestaan een stukje grond voor de plaatsing van een tram huisje. Door grenswijziging met Oegst geest is het grootste deel van dit ter rein in de gemeente Oegstgeest komeu te liggen. B. en W. stellen nu voor de overeenkomst met dezen gewijzigden toestand in overeenstemming te bren gen. De jaarlijksche opbrengst aan huur loopt terug van 30 op 5. Erfpacht terrein Tramremise. B. en W. stellen voor de N.Z.H.T.M. opnieuw in erfpacht te geven het ter rein waarop de tramremise aan den Hoogen Rijndijk is gevestigd. De nieu we termijn zal dan ingaan 1 Jan. 1928 en afloopen 31 Dec. 1949, terwijl de ca non voortaan 600 per jaar zal zijn. Verkoop bouwterrein Munniken straat en Waardsiraat. B. en W. stellen voor aan de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbona te verkoopen een stukje bouwterrein aan de Oostzijde van de Munnikenstr. voor 7.50 per M2, onder voorwaarde van doelmatige bebouwing waarom- irent bepalingen worden voorgesteld. ZESTIG-JARIG BESTAAN DER ZONDAGSSCHOOL „ZAAI UW ZAAD IN DEN MORGENSTOND" Ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van de Zondagsschool „Zaai Uw zaad in den Morgenstond" (Veste- straat) alhier werd gisteravond in de kerk aan de Heerengracht een Her denkingsavond gehouden. Voor dezen avond was medewerking verleend door de Gerei, Zangvereen. „Hosanna", directeur de héér G. de Wolf, welke vereeniging op het uit gebreide programma voorkwam met eenige liederen uit Valerius' Gedenck- clanck. Hoe dikwijls ook gehoord, blij ven deze liederen steeds hun innige schoonheid behouden, en zoo klonken ook gisteravond weer het: „O Heer die daar des hemels tenté spreidt" en het „Wilt heden nu treden" devoot op voor de stil-luisterende schare die ge komen was om te gedenken. Tevens mocht men genieten van eenige nummers viool- en orgelspel, gegeven door de heeren De Wolf en Verhoeven, eerst de Sonate 8 Opus 5 van A. Corelli en later Air van Johann Mathesson. De oudste leerlingen van de Zon dagsschool hadden voor deze gelegen heid enkele van de versjes die ze tel kens Zondags zingen extra ingestu deerd en het waren mooie momenten die kinderen, tweestemmig, hun dank en bedeliedjes te hooren zingen op de naïeve wijsjes, die aan de woorden een bijzpndere bekoring geven. De opening van den avond geschied de door den heer H. P. Kwaadgras, die liet zingen Ps. 103 1, las Ps. 78 17 en voorging in gebed. Spr. sprak daarna een kort openings woord waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette en den wensch uitsprak, dat men niet teleurgesteld zal heengaan aan het einde van deze samenkomst. Aan de groote .opkomst heeft zeker meegewerkt, het feit, dat Ds. Douma op het programma voor komt. Spr. heet Z.Eerw. hartelijk wel kom en eveneens de afgevaardigden van andere Zondagsscholen en de le den van den kerkeraad, waarbij spr. mededeeling doet van het feit dat Ds. Fouwtman, die als predikant tot deze samenkomst was afgevaardigd tot zijn leedwezen bericht van verhindering had moeten zenden. Tevens heette spr. hartelijk welkom al degenen die tot het slagen van den avond zouden me dewerken. De heer J. H. Kwaadgras gaf een his torisch overzicht van de Zondags school. Spr. begint met te herinneren «aan den oprichter van de Zondags school, die voor zijn komst in Lëiden reeds een soort Zondagsschool gehad hebbende ook hier ter stede dezen ar beid wenschte voort te zetten, 't Was in den zomer van het jaar 1867, dat br. de Geus met als medehelper br. J. H. v. Leeuwen, ouderling bij de Geref. Kerk Heerengracht tot den kerkeraad het verzoek richtte het kerkgebouw te mogen gebruiker om daar een Zon dagsschool op te richten, wat geree- delijk werd ingewilligd. Hoewel het in het begin niet vleugde, wat o.m. hier aan te wijten was, dat de heer de Geus het werk moest neerleggen, we gens zijn ambt van leerend-ouderling en ook br. van Leeuwen zich terugrok, terwijl ook de nieuwe krachten de brs. J. Overduin en G. Kwaadgras spoedig het werk moesten neerleggen, zou God toch niet laten varen het werk zijner handen. Br. P. v. d. Haas vestigde zich in Leiden, die den arbeid krachtig aan pakte en hem mocht het gelukken de Zondagsschool tot meerderen bloei te brengen. Hij werd bijgestaan door de broeders Chaudron, Du Pon en Men nes en de dames Antmeyer, E. Robber en de gezusters C. en M. v. Hooidonk. Later kwamen als onderwijzers de brs. Kiel, J. E. v. d. Ouweelen en M. P. v. Hooidonk weer ledige plaatsen bezet ten. Zoo nam de Zondagsschool steeds in kracht toe. Na het overlijden van br. v. d. Hans in 1893, welk verschei den diep betreurd werd, kwamen de broeders H. W. Laman en J. Overduin het onderwijzersgetal versterken, en van toen af werden geregeld vergade ringen gehouden en wel de eerste op 25 Aug. 1893. In deze vergadering werd ook aan de Zondagsschool haar naam gegeven, een bestuur gevormd en de financieel© zaken geregeld. In de ba nen waarin de 'Zondagsschool toen ge leid is wordt het werk nog voortgezet. In de 34 jaren na dien tijd verloopen, mocht Gods zegen in ruime mate worden ondervonden. De donkere wol ken die kwamen opzetten werden tel kens weer verdreven en al bleven zorg en moeite niet gespaard toch kon het werk met kracht worden voortgezet. Thans zijn er aan de Zondagsschool verbonden 4 onderwijzers en 11 onder wijzeressen die Zondag aan Zondag de harten v. hen, die in den morgenstond des levens zijn het zaad uitstrooien. Toen het woord was aan de afge vaardigden sprak eerst de heer H. J. Blomimendaal namens den kerkeraad. Spr. feliciteerde de Zondagsschool har telijk met haar zestigjarig bestaan. Hij wilde niet uitwijden over dit zestig jarig zaaien, maar wees slechts op het groote voorrecht dat men de kinderen onder de beademing van het Evangelie' mag brengen. Spr. zou tot het Bestuur willen zeggen: Zaai dan voort, want eenmaal zullen de schoven ingehaald worden in de voorraadschuren. Verder uit spr. nog een persoonlijk woord van meeleven met de Zondagsschool en bidt van ganscher harte den onderwij zers 's Heeren zegen toe bij den mooien arbeid dien'zij te verrichten hebben. Namens de Zondagsschool „Zaai aan alle wateren" feliciteeerde de heer Snel hartelijk de jubileerende Zon dagsschool. Spr. wil naast het Bestuur ook de kinderen hartelijk gelukwen- schen. Het is op de Zondagsschool niet om verhaaltjes, die de onderwijzer vertelt te doen, aldus spr. tot de kinde ren, maar 't gaat om het eeuwig ziele- heil. Spr. wenscht den onderwijzers kracht van Boven toe bij dit hoog-ern- stige werk en de kinderen een ontvan kelijk hart om het zaad te ontvangen. Vervolgens sprak namens de Zon dagsschool aan de Oude Vest de heer A. Kiel, die eveneens de onderwijzers en leerlingen hartelijk geluk \yenschte en de wensch uitsprak dat het zaad, in dein morgenstond uitgestrooid rijpe vruchten zou dragen. Hierna sprak namens de Zondags school Pred. 12 la de heer F. Eiker bout, die dankte voor de uitnoodiging omdat hij daarin voelde den band die de Zondagsscholen samenbindt. Het stemt spr. tot blijdschap dat hij da Zondagsschool van harte kan geluk- wensclien en hoopt dat God Zijn zegen van dezen mooien arbeid niet zal onthouden. Tenslotte sprak namens de Zondags school „De Vierentwintig huizen" de heer C. A. P. Minderhoud, die even eens onderwijzers en leerlingen van harte Gods besten zegen op het werk toewenschte. Daarna nam het woord Ds. Douma van 's-Gravenhage tot het uitspreken van de feestrede. Spr. begint met te zeggen dat hij gaarne aan de reeks van gelukwenschen de zijne toevoegt. Spr. herinnert zich hoe voor 20 jaar hij zijn arbeid in Leiden aanvatte en herinnert zich ook hoe hij met deze thans jubileerende Zondagsschool ken nismaakte. En thans komt spr. voor den geest al de toewijding, trouw en liefde die aan deze Zondagsschool is ten koste gelegd. Dat is de groote hoofdzaak waarom het gaat en wan neer spr. een wensch wil uiten tot de kinderen dan denkt hij aan het woord dat Jezus sprak tot den geraakte: Zoon wees welgemoed, Uw zonden zijn U vergeven en voor de onderwijzers heeft spr. het woord voorafgaande daaraan: „Jezus, hun geloof ziende". Want al maakt het geloof van den een den ander niet zalig, wel kan het geloof van den een den ander tot ze- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Het s.s. Meerkerk te Lissabon lin nen gesleept. Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland be noemd tot Griffier der Eerste Kamer. Buitenland. Een proclamatie der Roemeensche regeering naar aanleiding van het overlijden van den koning. Koning Ferdinand's kleinzoon is uitgeroepen tot koning Michael II. Het Engelsch-Japansche compromis inzake vlootbeperking wordt te Was hington onderzocht. Prof. Lorentz is wederom tot voor zitter der Commissie voor Intellec- tueele samenwerking gekozen. gen zijn. Spr. noemt daarvoor ver schillende voorheelden uit Gods Woord. Ook in de geschiedenis van den geraakte komt' dat uit. Deze man is een toonbeeld van ellende, alleen heeft hij één geluk en dat zijn zijn vrienden in den nood. Deze vrienden weten den geraakte bij Je:., j te bren gen en aan Jezus is de aanbieding van dien man op z'n matrasje welkom. Jezus ziet van die vrienden hun liefde, hun ijver, hun schranderheid, hun vol harding en in dat alles en achter dat alles ziet Jezus hun geloof. De Evangelisten leggen allen hierop de nadruk: Jezus hun geloof ziende. Wie herkent in Jezus, die in de gestalte van een dienstknecht komt, den eenig- geboren Zoon van God? Alleen iemand die het oog des geloofs heeft die ziet in Hem den Zaligmaker. Dat geloof: Hij kan het en hij wil het, dat is Gode welbehaaglijk. Jezus geeft den geraak te nog meer dan gevraagd wordt, want het is hem welbehaaglijk dat de mensch gelooft: Hij wil, hij kan, hij zal. En zoo ook wij, als wij doèn wat wij kunnen, dan doet Jezus wat wij niet kunnen. Jezus is nu in den hemel en Hij ziet alle onze werken en ziet Hij nu ook in het werk om aan de kinderen het Evangelie te brengen het geloof? aldus spr. Dat geloof moet ook thans in on zen tijd nog blijken uit de liefde. Het Zondagsschoolwerk moet uit liefde tot God geschieden en dan mogen de niienschen die daarvoor werden dank baar zijn, dat ze daarvoor mogen werken. Het is werk uit liefde tot God en ook uit liefde tot de zielen. Het ge loof komt ook uit in de ijver, in de schranderheid, in de volharding, zoo- als hij de vrienden van den geraakte. Er ontbreekt zeer dikwijls veel aan het werk en ook Satan werkt het tegen, de weg is dikwijls moeilijk. Maar vol houden is het devies en de vrucht zal het werk verzoeten. Er zullen er velen zijn die zuchten over hun zonden en meenen dat hun geloof zoo weinig en hun ongeloof zoo sterk is, maar al is het geloof klein en zijn de bezwaren groot, op Christus ziende wordt de werker niet moedeloos, maar wordt de kracht vernieuwd. Spr. hoopt dat God dezen zegen zal geven aan alle broeders en zusters die arbeiden aan deze Zondagsschool en alle andere Zondagscholen in ons Vaderland. Aan het slot van de samenkomst sprak de Voorzitter een kort woord van dank speciaal tot Ds. Douma, de afgevaardigden van den Kerkeraad en van de Zondagsscholen en verder tot de heeren Verhoeven en de Wolff voor hun keurig spel, alsmede tot de zang- vereeniging Hosanna voor haar mooien zang en tenslotte tot alle aan wezigen voor hun opkomst waaruit hun liefde voor de Zondagsschool ge bleken is. Ds. Douma ging voor in dankgebed. DE OPCENTEN PERSONEELE BELASTING. De Leidsche medewerker van het Haagsehe Volk eindigt een beschou wing van het voorstel van B. en W. inzake de Opcenten op de Personeele belasting aldus: „Wij kunnen het begrijpen/dat het gemeentebestuur op maatregelen zint, die een verlies van 56.000 voor de gemeentekas kunnen voorkomen. Dat dit door het wegnemen der progressie uit de ppcentenregeling voor een groot deel zal moeten gaan ten koste der- minder gesitueerden, daarmede kunnen we ons in geen ge val vereenigen. Naar wij vernemen zal onze raads- fraktie dan ook pogingen doen om de progressie in de gemeentelijke opeen tenregeling te handhaven".

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1