WAT DE BLADEN ZEGGEN. Niets mensetoelijks vreemd aan het zoeklicht. TWEEDE BLAD. Nieuwe Leidsche Courant DINSDAG 19 JULI 1927 Bevolkingstoename. Ndderlarid heeft een snel groeiende bevolking, zoo lezen wij1 in 'Onsi Schild'. De 'door het Centraal Bureau voor Ide Statistiek' gepubliceerdcijfer^ ton nen rdit nog weer eens overduidelijld aan. Het verschil iusschen het aantal geborenen op de 1000 inwoners en hefl aantal overledenen is beduidend. De navolgende cijfers illustreereri jdit: Geb. op Overl. op 1 r 1000 looo inw. inw. 1 1926 April 24.55 11.97 1 1 Mei 23.84 10.12 Tuni 23.19 S.07 1 juli 23.S9 ■- 8.33 Aug. 23.19 7.81 Sept. 24.76 4! SAS 4 Oct. 7 23.IS 8.88 t Nov. 22.10 9.44 Dec. 22.86 10.86 1927 Tan. r 23.64 15.71 Febr. 24.64 14.29 f* Maart'..' 24.40 11.08 Wie deze cijfers met 'die van vroe gere jaren vergelijkt, die constateert daling van het aantal geboorten, maart nog veelgrooter daling van het sterf tecijfer. i 1 Vooral dit laatste stemt tot ver heuging. Tal van factoren hebben daartoe! .meegewerkt. De verkorting van den werktijd, 'de betere voeding, de beterei woningen, gezonder leefwijzen en be tere medü.sche verzorging, ze zijn alle! middel geweest om dit tloel te berei ken. De sociale beweging heeft daartoq krachtig meegewerkt. Maar vooral daardoor is het pro bleem van de bevolking en .de wel vaart van het volk gesteld. Hoe die kwestie op te lossen? Langs den door Malthus aangege ven weg? De Christen zegt neen. - Maar hoe dan? We noemen enkele middelen. Allereerst in cultuurbrengingvan nog ongecultiveerde gronden en aan wending van nog niet ontbloote schat' ten. Daarnaast is uitzwermen naar Oost en W-est een eisch, waaraan de zonen, van een snelgroeiend volk zich niet mogen en kunnen onttrekken. De wereld is zoo onmetelijk ruim,j en zoo onmetelijk rijk, dat we kunnen instemmen met het woord van Wal ter Rathenau. dat er de eerste eeuwen, no£ ^een gebrek aan grondstoffen is. Indien de rnenschen maar voldoen de energie hebben om ze te zoeken en te gebruiken. Daarbij voegt de Christen zijn ge loof. De almachtige Schepper kan ander maal zijn wijsheid doen schitteren in het doen vinden van nog ongekende bodem- of natuurschatten. i Hij beschaamde iri de vorige eeuw( de wijsheid der wijzen. Zijn machtige arm is nóg uitgestrekt! Aan ons, en inzonderheid aan ons! christenen de taak, wijl we andera zondige middelen afwijzen om voor aan te staan in de actie voor ontwik keling der bekende, nog ongebruikte! scheppingsschatten en voor de ver vuiling van den aardbodem, overeen komstig het Goddelijk gebod. KERK EN SCHOOL. NED. HEKV. K2RE. 1 Beroepen: Naar Ïïeer-Hugowaard, en Veenhmzen, L. Was ta Gasthuizen. 'Ie Acquoy, J. A. Tammens, Cand. te Groningen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Engwierum. J. M. gpier. Cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: Naar Enschedé, J. van Henten te Nieuw-Vennep. Bedankt: Voor Heerenveen, A. J. Bourna. te Wanswerd. Voor Deventer (B,), J Hett.inga te Wijckel en Balk. GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). Aangen ome n: Naar Zaandam. G. W. van Deth, Cand. te Bloemendaal. CHR. GEREF. KERK. T we e t al: Te Schiedam. A_ M. Berk- hoff te Amsterdam en W. Bijleveld te Haarlem. A a n g e n o m en Naarr Nieuwpoort, K. Green te Baarn. Naar Zaandam. H. C. Binee te Murmerwoude. Be dan kt: Voor Noordeloos. D. J. v. Brummen te Driebergen. GEREF. KERK (H.V.) ROTTERDAM) De Clerc-f. Kerk (in herst. verband) te Rotterdam, heeft besloten, in het ge bouw De Samaritaan, waarin haar och- tiendgcidsdienstoefeningen plaats vin den, Zondag 24 dezer in de avondgods dienstoefening een bidstond voor den f Westelijken welstand der gemeente te cuden. waarin waarschijnlijk Ds. H. C. van den Brink van Zandyoort, zal voorgaan. Het beroepingswerk ter ver krijging van een eigen Predikant wordt voortgezet. FEUILLETON. Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 27. O— Vóór de ouderl. en diakenen, de voor lezer en de zangers, de akolyten en de geheele geestelijkheid van de plaats, liep de bisschop Agapitus. De Jeeken werden voorafgegaan door het opper hoofd van de oase, Obedianus, en den senator Petrus. De laatste werd ver gezeld door zijne vrouw, zijne volwas sene kinderen en een aantal slaven. Het kerkje was reeds leeg, toen de deurwachter, die de kaarsen uitdoof de, in een donkeren hoek van het voor portaal, dat voor de boetelingen be stemd was, en waarin eene altijd springende bron ruischte, een man ge waar werd, die roerloos op den grond z.-.t neergehurkt, diep in het gebed verzonken. Eerst toen hij hem aanriep en met, zijn lampje in liet gelaat licht te stond hij op. De deurwachter sprak hem eerst toe met harde woorden; toen hij echter in den achterhlijvenden 'Anachoreet, Paulus uit Alexandrië herkende, ver anderde hij van toon, en vroeg hij vriendelijk, bijna onderdajiig: „Wil nu niet langer bidden, vrome man! De gemeente heeft de kerk verlaten, en ik moet haar sluiten ter wille van ons fraai nieuw kerkgereedschap en die Ds. A. VAN DER HEYDEN. f Na 'een zeer smartelijk lijden is gister- imcroen in den ouderdom van 62 jaar overleden Ds. A. v. d. Heyden. rector van de Theologische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn. Docent A. v. d. Heyden werd 10 Mei 1S65 te Waddinxveen geboren. Hij was oorspronkelijk bestemd voor het bouw vak. teneinde voor bouwkundig opzich ter te worden opgeleid. Als militair ver vulde hij te. Gouda zijn dienstplicht en kwam daar tot een principieel andere levensovertuiging, waardoor hjj kwam tot het aanvaarden van de Geref. belij denis. Hij brak met de Herv. Kerk en veegde zich eerst bij de „Vrienden der Waarheid", daarna bij de Ledeboerianen !en eindelijk bij de Chr. Geref. Kerk. Toen hij zich aanmeldde- voor 'fc admissie (examen voor de Theologische School te Kampen, uitgeschreven door de provin cie Zuid-Heiland der Chr. Geref. Kerk werd hij afgewezen. Inmiddels kwam in 1S92 de Vereeniging tot stand tusschen de Ned. Geref. (Dol.) Kerken en de Chr. Geref. Kerken De overledene kon zich daarmede niet ve.rsenigen en verbrak het kerkverband. Door zijn tegenwoordig en collega Ds. P. J. M. de Bmyn daartoe voorbereid, meldde hij zich in 1894 wedera aanveor het admissie-examen en slaagde ditmaal. In 1900 werd de overledene cahdïdaat bij de Chr. Geref. Kerk. ontving 6 be roepen en nam dat naar Broek op Lan- gjendijk aan. In 1904 nam hij het twee de beroep naar Dordrecht aan. terwijl in 1909 de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk hem met het lot aanwoei: tot docent aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerk. toenmaals in Den Haag gevestigd. Met een oratie over de. taal aanvaard de de overledene zijn ambt. Hij was o.m. ook curator van de school, die hij tot zijn dood als docent diende. Van de Synodale Commissie was hij 9 jaar voorzitter en tot zijn dood praeses van Deputaten Bynodi voo^d•}' ccl'^e3pondenti•^ met de Hooge Over heid. Van de dépucaten voor de zen ding was Ds. v. d. Heyden penning meester en van de Vereeniging van Chr. Geref. Predikanten quaestor, ais- mede redacteur van het jaarboekje der Chr. Geref. Kerk. Bij gelegenheid, van zijn zilveren ambtsjubileum in 1925 werd de overledene benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. VRIJZINNIGEN TE HAARLEM. Er bestaan plannen om in Haarlem Noord (voormalig Schoten) een vrijzin nig Pret. kerk te bouwen. Het i3 de be doeling. daarvoor terrein aan te koopen bij het Huis te Zaanen, ten .Westen den Rijksstraatweg. ARBEID VAN DE GEREF. KERKEN TIJDENS DE OLYMPIADE 1928. Men meldt aan de Standaard: Door de Geref. Kerken van Amster dam, Amsterdam-West, Amsterdam-N., Amsterdam-Zuid, Watergraafsmeer. Am stelveen en Haarlemmermcor-Slaterweg is besloten den arbeid tijdens de Olym pische spelen, die aldaar in 1928 zullen gehouden worden, krachtig te verrich ten. Een commissie is door deze Ker ken bencemd. welke dezen arbeid zal voorbereiden en leiden. Voorzitter is Ds. B. A. Knoppers, secretaris J. de Vries, penningmeester H. J. Zweers. De ar beid zal zich in twee deslen splitsen: het eene deel zal een evangelisecrenld karakter dragen, het andere deel zich meer richten op de leden der eigen Kerk. inzonderheid op de jongeren, en dus een meer bewarend karakter dragen. Voor de voorbereiding en leiding van al dezen arbdd (de Olympische' spelen duren van Mei tot eind Augustus 1928) is door genoemd^- Kerken een Centraal- Bureau opgericht. Op voordracht der Commissie is door den Raad der Geref. Kerk van Amsterdam als leider van die Centraal-Bureau aangewezen Ds. B. A. Knoppers, die daartoe van 1 Februari tot en met 31 Augustus 192S door ge noemden Raad is vrijgesteld van allen anderen'ambteljjken'arbeid, behalve dat hij tot eind April' zijn catechisatiën zal blijven geven. Het Centraal-Bureau zal gevestigd zijn ten huize van genoemden Predikant. Den Texstraat 1, en met in gang van 1 September gaan functio- neeren. Een beroep op ai de Geref. Kerken zal gedaan werden door de zeven samenwer kende Kerken, om financieelen steun. GIFTEN EN LEGATEN. Door wijlen den heer J. Dam. te Dok- kum. is aan de Diaconie der Ned. Her vormde Gem .aldaar eeen legaat van f2000 besproken. BINNENLAND. H.M. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. H.M. de Koningin en H.K.H. Priqses Juliana zijn gistermiddag per Staats spoor van 6.20 waarin zich het Ko ninklijk salonrijtuig bevond, voor en kele dagen van Het Loo naar Den Haag gekomen. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LEEUWARDEN. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana zullen op 7 September de landbouwtentoonstelling te Leeuwar den bezoeken. Zij zullen overnachten ten huize van den commissaris der Koningin in Friesland. DE EERSTE PASSAGIEB3VLUCHT AMSTERDAM—BATAVIA EN TERUG Het Haagsche Aneta-kanioor ver nam, dat bij de K.L.M. een telegram uit Basra is ontvangen, d.d. 17 Juli waarin is'medegedeeld, dat bet Fok kervliegtuig Zondag niet kon opstij gen, omdat de zandstorm nog steeds aanhield. Naar het Aiieta-kantoor verneemt, heeft de K. L. M. een telegram ont vangen, dat het Fokkervliegtuig ook Maandag in Basra is gebleven wegens een orkaan, die gepaard gaat met he vige zandstormen. DE AARDENBURGSCHE STEMBUS KWESTIE. Uit betrouwbare bron verneemt De Zeeuw, dat bet gerechtelijk onderzoek naar de fraude bij de gemeenteraads verkiezingen in vollen gang is. In ver band hiermede vertoefde dezer dagen wederom een rechercheur in deze ge meente. Deskundig onderzoek heeft aange toond, dat bet aanbrengen van de roode krassen en strepen, die de vele stembiljetten ongeldig maakten, niet gelijktijdig heeft plaats gehad met het roodmaken van het hokje. Tevens is duidelijk gebleken dat het vlak, waar op het stembiljet lag, tijdens het in vullen van het hokje een ander was, dan dat, waarop het biljet rustte, toen de krassen en strepen zijn aangebracht EEN BOK GESCHOTEN. De „Zuid-Limburger" van 16 Juli schrijft o.m.: „De roemruchte „Telegraaf", het ne ven orgaan van de befaamde „Cou rant", heeft in het nummer van gister avond een aardigen blunder geslagen. Dit. blad heet steeds volledig te zijn ingelicht. Met de berichtgeving over het Koninklijk bezoek aan Kerkrade is de reputatie van het orgaan evenwel in een onaangenaam licht geplaatst. Want met groote letters werd gewaagd van een bezoek aan Rolduc. En in een hoogdravende beschrij ving van deze vermaarde inrichting, kwam bovendien een kostelijke tegen spraak tot uiting. In de eene zin heet te het n.L, dat Rolduc's studenten nu met vacantie zijn, terwijl even verder viel te lezen, dat „een enkel priester in zwart gewaad"' „voornaam geba rend" te spreken stond met „een ge spannen-luisterend élève". Voorts werden namen genoemd van enkele groote mannen uit de Katho lieke wereld, die op Rolduc hun oplei ding zouden hebben genoten, maar.... die Rolduc nimmer als school hebben doorgemaakt. Het Kon. gezin is intusscken niet op Rolduc geweest. VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL. Onder leiding van den beer Jac. Zuurbier werd Zaterdagmiddag in het Landbouwhuis te Alkmaar de alge- meene vergadering gehouden van de vereeniging tot verbetering van den wolhandel in Noord-Holland. De voorzitter constateerde, dat de werkzaamheden over het afgeloopen jaar een gunstig verloop hebben ge had. Medegedeeld werd o.m. dat de Neder landsche Wolfederatie het boekjaar af sloot rpet een winstsaldo van 2673.62, waardoor de reserve stijgt tot boven 25.000. Dientengevolge zal een gedeel telijke terugbetaling der berekende kosten plaats vinden n.l. 1 cent per kg. verkochte wol, terwijl de reserve dan komt op ƒ26.200. Aan het jaarverslag van den heer E. Dz. Govers ontleenen wij, dat ont vangen werd 72.386 kg. wol, hetgeen een vermeerdering beteekent van 77.3 pet. Het grootst was de toeneming in Purmerend, het kleinst op Wieringen; de kwaliteit viel te roemen en de om trek van Purmerend en Alkmaar le verde de beste wol. De verkoop is voor de hoogste prij zen iets te vlug geschied, desniettemin was de gemiddelde uitbetalingsprijs 1.84 voor alle kwaliteiten dooreen. Daartegenover betaalde de handel bui ten de vereeniging voor alleen de uit gezochte partijen ten hoogste ƒ1.50. Een mooi resultaat werd behaald door den verkoop op kam-rendement, waar mede de superioriteit van de vereeni- gingswol bewezen kan worden. Het onkostencijfer kan teruggebracht wor den tot 10 cent per kg., niettegenstaan de dat met de kosten voor uitvoer ve- rificaten bijna 2 cent per kg. gemoeid was. Het ledental nam met 90 toe, dat derL. T. B.-eontracten nam met 1 af De rekening en verantwoording der federatie Noord-Holland sluit met een batig saldo van ƒ931.62, waarbij het nadeelig saldo van het vorig jaar is weggewerkt. De vereeniging -tot ver betering van den wolhandel beeft daar naast een batig saldo van 482.33. Om trent den momenteelen markttoestand werd medegedeeld, dat deze gunstig verloopt, doch de basis waarop de han del geschiedt niet zoo gezond is als verleden jaar. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Boots te Beemster en tot be stuurslid der federatie in Noord-Hol land de heer Jac. Zuurbier te Alkmaar BESCHERMING VAN DIEREN EN NATUURRIJKBOMMEN IN DE OVERZEESCHE GEWESTEN Op de vragen van het lid der Eerste Kamer den heer Polak: 1. Is het den minister bekend, dat eenige weken gelden een transport wil de dieren uit Nederlandsch-Indië, waaronder 23 Orang oetans en 50 Ar gusfazanten, te Amsterdam werd aan gevoerd, en dat een groot deel dezer dieren spoedig daarna naar Duitsch- land werd verzonden? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de toenemende handel in deze en andere minder algemeene diersoorten Leiden, 19 Juli 1927. Ik las dat te Weltevreden een op zichter van gemeentewerken, de Jeer, gearresteerd is, omdat compromittee- rende papieren in zijn huis gevonden zijn. Ik ken den man niet, maar ik ken wel enkele andere ambtenaren der ge meente Batavia en ik weet, dat onder dezen er nog al wat zijn die openlijk er voor uitkomen dat de arbeidersbe weging moet geëxploiteerd worden voor den klassenstrijd. Zelfs de eerste ambtenaar der gemeente beeft zich in dien geest uitgelaten. Het is maar een klein stapje van deze theorie naar de daad van de Jeer. Natuurlijk zullen de nadenkende amb tenaren niet doen wat de Jeer deed. maar eenvoudige onnadenkende zielen onderkennen het verschil niet. Zou de gemeente Batavia niet ver standig doen nauwlettend acht te ge ven niet alleen op de gedragingen, maar ook op de openlijke uiting 2ijner ambtenaren van revolutionaire theo rieën? OBSERVATOR. heidensehe roovers. Het' is mij reeds bekend, dat de broeders van Raithoe u tot hun presbyter kozen, en dat hun ne gezanten u hebben bekend gemaakt met den hoogen eer, die u te beurt viel. Zij hebben ook onze kerk bezich tigd en zeer bewonderd. Vertrekt gij dadelijk daarheen, of viert gij de hoo ge feesten nog met ons?" „Dat zult gij morgen vernemen", antwoordde Paulus, die zich had op gericht en leunde tegen, een der pijlers van de smalle naakte ruimte voor de hoetelingen. „In dit huis woont Een, aan wien ik raad wil vragen. Ik bid u. laat mij alleen. Zoo gij wilt, sluit dan de deur-en laat er mij na eenigen tijd, eer gij ter rust gaat, weder uit". „Dat kan ik niet doen", antwoordde de andere bedenkelijk. „Mijne vrouw is ziek en mijn buis ligt ver van hier aan het einde van het. vlek, bij de klei ne poort. Ook moet ik heden den sleutel neg brengen bij den senator Petrus, wiens zoon, de bouwmeester Antonius, morgen vroeg wil beginnen met liet nieuwe altaar op te stellen. De arbei ders komen tegen zonsopgang, en wanneer. „Laat mij den sleutel zien", viel Paulus hem in de rede. „Tot welk een zegen kan zulk een klein ding den toegang sluiten of wel openen! Weet ge wat, vriend; wij kunnen, meen ik, elkander helpen. Gij gaat naar uwe zieke vrouw, en ik breng den sleu tel, wanneer ik mijn gebed voleindigd heb, naar den senator." De portier bedacht zich een oogen- blik, en willigde toen de bede van den toekomstigen presbyter van Raïthoe in, ofschoon bij hem verzocht toch niet te lang te vertoeven. Toen hij het huis van den senator voorbijging, rook hij de geur van gebraden vleesch. Hij was een arm man en daeht bij zichzelven: „Deze vast als hij er lust in heeft; wij vasten ook, maar wanneer wij het liefst niet zouden doen". De heerlijke geur, die deze klacht in hem had doen oprijzen, werd veroor zaakt door het braden van een hamel, die heden voor alle huisgenooten van den senator, als e-en feestschotel, zou worden opgedragen. Zelfs de slaven namen aan dezen maaltijd deel. Pe trus en vrouw Dorothea zaten, naar Grieksche gewoonte, in eene half lig gende houding naast elkander op een eenvoudige rustbank. Vóór hen stond eene tafel, waaraan niemand anders gezeten was, waarbij zich echter de zetels voor de volwassene kintleren des huizes onmiddellijk aansloten. De slaven zaten dichter bij de deur op den grond neergehurkt., en verdrongen zich in twee kringen om een- tweetal rookende schotels, waaruit zij met de vlakke hand de bruinachtige linzen- brei aten. Naast ieder lag een rond grauw brood, dat eerst gebroken werd, nadat de hofmeester Jethro den hamel gesneden en verdeeld had. Aan Petrus en de zijnen werden de malsche stuk ken van den rug en de schenkels van het dier aangeboden om te kiezen; voor de slaven legde de hofmeester echter eene snede op ieders brood, voor de mannen eene grootere, voor de vrouwen eene kleinere. Menigeen zag zeker met nijd naar de lekkere stuk ken van zijne meer begunstigde disch- genooten. Doch hij, die het karigst be deeld werd, mocht niet klagen. Het was den slaven slechts geoorloofd te spreken, wanneer de heer hen iets ge vraagd had, en Petrus verbood zelfs zijne kinderen over de spijzen een goed- of afkeurend oordeel te vellen. Te midden van de dienstboden zat ook Mirjam neergehurkt. Zij at altijd weinig, en van vleesch had zij een af keer. Daarom schoof zij het stuk van de rib, dat men haar gegeven had, een ouden tuinman toe, die tegenover haar zat. en haar dikwijls eene vrucht of wat honing schonk; want Mirjam hield van zoetigheid. Petrus sprak heden met de slaven in het geheel niet, en met de zijnen maar zeer weinig. Vrouw Dorothea merkte niet zonder bezorgdheid de die pe rimpels op tusschen zijne ernstige oogen, en hoe hij de lippen vast op elkaar klemde, wanneer liij, de spijzen vergetende, in gedachten zat verzon ken. Het maal was geëindigd, maar hij verroerde zich niet en hem ontgingen de vragende blikken, die uit veler oogen op hem geslagen werden. Nie mand waagde het op te staan, alvo rens de lieer daartoe het teeken had gegeven. Het ongeduldigste van alle aanwezi gen volgde Mirjam zijne bewegingen. Zij schoof onrustig heen en weer; zij verkruimelde het brood, dat zij overge- een groot gevaar oplevert voor de in standhouding dier soorten? 3. Is de minister bereid maatregelen ter bescherming van de in het wild levende dieren te treffen, in de eerste plaats door den uitvoer uit de Neder- landsche overzeesche gebieden te ver bieden en dien slechts toe te staan op speciale vergunningen, onder zekere voorwaarden af te geven aan daarvoor in aanmerking komende wetenschap pelijke instellingen? 4. Acht de minister den tijd niet ge komen, om ook in de Nederlandsche overzeesche gewesten meer natuurre servaten te stichten, zooals door an dere regeeringen reeds werd gedaan? heeft de minister van koloniën ge antwoord: Ad vraag 1. De bedoelde feiten zijn mij bekend. Ad vraag 2. Toeneming van den han. del in minder algemeene diersoorten is ongetwijfeld in het algemeen niet bevorderlijk aan de instandhouding van die soorten. Ad vraag 3. Bepalingen tot bescher ming van in Nederlandsch-Indië in het wild levende diersoorten zijn getroffen bij ordonnantie, opgenomen in Ind. St. bl. 1924, no. 234, Deze ordonnantie is tot dusver bepaaldelijk toepasselijk verklaard vpor Java en Madoera; voot de Buitengewesten gelden nog de be palingen in Ind. St.bl. 1909, no. 497. Ontwerpen tot herziening van de ge noemde bepalingen, waarbij mede aandacht is gewijd aan de in deze vraag gereleveerde punten, zijn 'gepu bliceerd als bijvoegsels van de Java- sche Courant van 4 Maart j.l. no. 18. De practijk heeft vooralsnog niet uit gewezen dat in Suriname en Curacao aan bepalingen, als hierbedoeld, be hoefte zou bestaan. Ad vraag 4. Een ordonnantie tot be scherming van de natuurrijkdommen van Nederlandsch-Indië, op grond waarvan bepaalde teireingedeelten al9 natuurmonument kunnen worden aan gewezen is opgenomen in Ind. St. bl. 1916. no. 278. N HONGAARSCHE KINBERTREIN. In verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk zal de trein met onge veer 700 Hongaarsche kinderen, die 'Woensdag in ons land zou aankomen, eerst eenige dagen later aankomen. Hij zal vermoedelijk niet over Oosten rijk, doch over Tsjecho-Slowakije wor den gedirigeerd. Niet minder dan 200 kinderen zullen in Limburg worden ondergebracht; 100 kinderen zullen in Brabant een tehuis vinden. Dit is het laatste kindertransport dat uit Hon garije naar Holland komt. Nader wordt gemeld, dat bij bet hoofdbestuur van het Hongaarsch R.- K. Kindercomité een telegram uit Boe dapest is ontvangen, volgens hetwelk de kindertrein moi-gen circa 7 uur te Zevenaar verwacht kan worden. laten had, met hare spitse vingers. Nu eens versnelde zich hare ademhaling, dan weder scheen deze geheel stil te staan. Zij had de deur van den hof hooren kraken en de schreden van Hermas herkend. „Hij zoekt den heer des hui zes; weldra zal hij binnentreden, en imij oiïder dezen bier vinden", dacht zij. Zij. streek onwillekeurig met hare hand over de verwilderde haren, om ze wat gelijk te maken, en wierp een blik, waarin zoowel haat als verach ting was gelegen, op de andere slaven. Maar Hermas verscheen niet. Zij dacht er geen oogenblik aan, dat haar oor haar bedrogen kon hebben. Wacht te hij thany aan de deur, tot 't maal zou zijn afgeloopen? Gold zijn laat bezoek de Gallische, tot wie zij hem gisteren weder had zien gaan met de wijn kruik? Sirona's echtgenoot, Phoebi- cius, dat wist zij, was op den berg en offerde daar met zijne gezellen in een hol, dat haar sedert lang bekend was, bij liet licht der volle maan aan Mi thras. Zij had den Galliër gezien, toen hij, gedurende de avondgodsdienst oefening, den hof verliet met eenige soldaten. Twee van dezen hadden een groote kist, waarboven het hengsel van een verbazend grooten mengketel uitstak, benevens een zak vol water en allerlei gereedschap nagedragen. Zij wist dat deze mannen den ganschen nacht in de Mithras-grot zouden ver toeven, en daar „den jongen god", opgaande zon, met vreemde ceremo niën begToeten. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5