Niets menscfieitjks vreemd TWEEDE BLAD. Nieuwe Leidsche Courant van MAANDAG 18 JULI 1927 WflT OE mm ZEGGE». Het resultaat. We mogen niet nalaten, schrijft de Nieuwe Meerbode, telkens weer tel wijzen op de gevolgen van het werken der Christelijke partijen, die afbreuk' pogen te doen aan 'de groote Christe-i lijke partijen. De laatste verkiezing voor Ged. Sta ten leverde hiervan weer een nieuw, bewijs. I De Staatfk. Geref. en de lierv. Ge- ref. Staatspartij is het gelukt om boor hun afbreuk aan de A. R. partii en aan de Chr. Hist. Unie, de rec.htseh.ö meerderheid in de Staten van Zeti'dj Holland te breken. 1 [Wat Is nu het resultaat van hurt werK- I bs de macht van Rome nu kleiner geworden Het lijkt er niet naar. l De Roomschen hebben hun twee zetels behouden in het college van1 'Ged'. Staten* de A. R. moesten er ten afstaan aan de liberalen. Dat is nu het resultaat van het wer- ken der kleine Christelijke groepen.; Het is, niet lust tot critiek, weikei ons telkenmale noopt op deze dingen de aandacht te vestigen. Maait- de beangstigende gevolgen,: welke deze verscheuring der Christe-- lijke groepen met zich brengt, dringt ieder die ernstig de dingen wil zien,, om hiervoor te waarschuwen. Op een aantal volgelingen der htk.; Gterefblijft dit alles zonder den mm-1 sten (invloed. Zonder zich om eemg gevolg te bekommeren, gaan zir labor.1 Dit weten wij zeer goed. 'Maar wel gelooven we, dat cr ten slotte toch wel eenige welmeenende Christenen zijn, die de gevaren van' dit zich verdeelen der frotestantschl Christelijke gijoepen gaan inzien en gaan verstaan* welk een schade door deze hopelooze verbrokkeling wordt1, toegebracht, aan ons Christelijk werkj ICERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Ze'stal, te Scheveningen (vac. H. J. de Zwart): J. H. Grolle, te Rillegom; •T. Hartjes, te Rilland-Bath; J. W. P. Ie Boy, te Sloterdijk; Dr. W. Lodder, te Doorn; A. K. Straatsma, te Zand- .voort; G. B. Westenburg, te Feyenoord. Beroepen, te EnschedéW. A. B. ten Kate, te Vlissingen. Te Eelde: A. CL Kloots, te Roderwolde. Aangenomen, naar RottevaUo: 1H. de Vos, te Akersloot, j Bedankt, voor Koog aan de Zaan: J. Eikema, te Witmarsum. 1Voor Huizen (N.-H.) en Elburg: L. van Mas- I trigt, te Harderwijk. W 4 GEREF. KERKEN. Bedankt, voor Bussum: L'. Hoor weg, te Purmerend. Voor Edam, An na Jacobapolder, Nieuwerkerk, Moor- drecht, Kruiningen, Meliskerke, j Nieuw dorp, IJlst, Aalsmeer, Noord- Scharwoude, Fijnaart, Slikkerveer, Schoonrewoerd, Gapinge-Vrouwepol- I der, Zuilen, Koog-Zaandijk en Gorre- dijk: L. v. d. Zanden, cand. te Putten. Aangenomen, naar Nijverdal: R. Hamming, te Middelburg. Naar Smilde: L. v. d.; Zanden, cand. te Put ten. i\y: GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). 1 Beroepen, te Amsterdam-Zuid (voor den ambtelijken arbeid in Neder- ;land): W. E. van Duin, te Amsterdam. t ff GEREF. GEM. Bedankt, voor Moerkapelle: A. .Verhagen, te Middelburg. •t Ds. C. FERGUSON. Naar wij vernemen i9 Ds. C. Fergu- i son, Ned. Herv. predikant in Den Haag FEUILLETON. Een epis<yde uit de. geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 26 o_ „Thatis werden de namen der gevan- gene christenen opgeroepen en de kei zerlijke soldaten brachten ze op ééne plaats samen. Noch mijn naam, noch de hare waren genoemd, want ik be- huc/rde niet tot de gevangenen, en men ha/d haar niet om het geloof in den kerker gezet. Reeds rolde de beambte zpjne lijst op; daar stond Magdalena op, trad naar voren en zeide met kal- (ine waardigheid: „Ook ik ben eene christin 1" „Als er een engel bestaat met men- schelijke gelaatstrekken, dan moet zijn aangezicht gelijken op het hare, zooals ik het in die ure aanschouwde. De Romein, een waardig man, zag haar welwillend aan met een vor- schend oog, schudde het hoofd, en i zeide luide, "terwijl hij op zijn geschrift wees: „Ik vind uw naam hier niet ge- schreven!" 'Zacht voegde hij er bij: „en wil haar &ok niet vinden". „Toen naderde zij hem en zeide luid: „Gun myj mijne plaats bij mijne ge- loofsgenooten, en schrijf nu op: Mag dalena, de christin, weigert te offe ren!" „Mj&ne ziel werd heftig bewogen en in bUjden ijver riep ik: „Teeken ook in het Roode Kruis Ziekenhuis opge nomen, teneinde een vrij ernstige operatie te ondergaan. Ds. J. H. G. STAP. Na een langdurig lijden is Ds. J. II, G. Stap, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Hemelum in den ouderdom van 42 jaren overleden. Ds. J. H. G. Stap werd in 1908 in Zeeland toegela ten tot de evangelie-bediening en dien de achtereenvolgens de gemeente te Halst in België (tot 1914), te Brussel (tot 1918), te Rottevalle (tot 1920), te Nes (tot 1924) en te Hemelum. Ds. H. A. WIERSINGA. Het bericht, alsof Ds. H. A. Wiersin- ga uit Medan om den gezondheidstoe stand v. zijn vrouw moet repatrieeren. is uit de lucht gegrepen 't Volgend jaar hoopt de familie Wiersinga 11a 5 jaar diensttijd met verlof hier te lande te komen. Ds. W. wenschte zich ech ter niet opnieuw aan Medan te ver binden. Ds. J. J. TALENS. Ds. J. J. Talens, Ned. Herv. predi kant te Bierum heeft verleden week zijn 25-jarigen arbeid in die gemeente herdacht. Ds. Talens heeft 29 dienst jaren en diende tevoren de gemeente van Niekerk. A. VAN BIJSTERVELD. Aan het Zendingsziekenhuis te Ke- boemen is voor tijdelijk geneesheer benoemd, ter vervanging van Dr. Vonk, die D.V. 21 Sept. met verlof gaat, de heer A. van Bijsterveld, med. Docts. arts. De heer Van Bijsterveld hoopt 30 Augustus met de „J. P. Coen" naar Java te vertrekken. PREDIKANT VOOR SPECIALE DIENSTEN. De Kerkeraad der Geref. Kerk in Hersteld Kerkverband van Amster dam-Zuid heeft ingevolge classisbesluit tot derden predikant beroepen Ds. W. E. van Duin, eertijds predikant bij de Geref. Kerk van Haarlemmermeer Oostzijde. Bedoelde predikant is niet bestemd voor het gewone ambtelijke werk in dez egemeente, maar tot bedie ning des Woords en der Sacramenten in de kerken van bedoeld kerkver band, terwijl hij ook wordt geroepen tot den arbeid in die plaatsen, waar nog geen kerk van bedoelde formatie tot openbaring kwam. DE BESLUITEN VAN ASSEN. Bij den kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West is ingekomen een adres van 20 broeders en zusters, allen belijdende leden dier kerk, waar in zij „betreurende de scheiding, die in ons kerkelijk leven is ontstaan van oordeel, dat de besluiten van cle Synode van Assen 1926, niet in overeenstem ming zijn met wat zij onafwijsbarèn eisch van liefde en vertrouwen om Christus wil achten: den kerkeraad verzoeken aan de Generale Synode v. Groningen, als zijn wensch kenbaar te maken dat genoemde synode het mogelijke doe om de betreurde schei ding ongedaan te maken, althans uit te spreken, dat zij elk voorstel dien aangaande in ernstige overweging zal nemen". De kerkeraad besloot adressanten te antwoorden: le. dat ook hij ten zeerste begeert de eenheid van allen die de Gereformeer de belijdenis liefhebben; 2e. dat hij echter van oordeel is, dat de besluiten van de synode van 1926, allerminst in strijd zijn met de eischen van de Christelijke liefde; 3e. dat hij nog altijd zich ten volle met de beslissingen van de genoemde synode vereenigt; 4e. dat de gewenschte eenheid alleen tot stand kan korden, wanneer dege nen, die naar zijn oordeel dwalen, van deze dwaling terugkeeeren. VEREEN. VAN GODSDIENST ONDERWIJZERS. De Vereeniging van Godsdienston derwijzers bij de Ned. Herv. Kerk, hoopt op Donderdag 21 Juli, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht haar vijf en vijftigste jaarvergadering te houden. De agen da bevat, behalve de huishoudelijke aangelegenheden, een referaat van mij op en schrijf: Menander, de zoon van Herophilus, een christen, weigert desgelijks". „De Romein deed zijn plicht. Geen oogenblik van dien dag heeft de tijd mij doen vergeten. 'Daar stond het al taar en daarnaast aan de eene zijde de heiclensche priester aan de andere de keizerlijke beambte. Twee aan twee werden wij voorgebracht. Magdalena en ik waren de laatste. Een enkel woord bracht hier leven en vrijheid, daar marteling en dood. Onder de der tig hadden slechts vier den moed ge had het offer te weigeren; de klein- moedigen weeklaagden echter en sloe gen zich voor het hoofd, en baden dat de Heer den moed der anderen mocht sterken. •„Een onbeschrijfelijk rein gevoel vervulde mijne ziel. Het was mij als zweefden wij te zamen, bevrijd van de banden des lichaams, op lichte wolken lieen. Kalm en gelaten weigerden wij het offer, en dankten den keizerlijken ambtenaar, die ons goedhartig ver maande. Toen wij te samen, in het zelfde vertrek, op hetzelfde uur aan den beul werden overgegeven, zag zij naar boven en ik slechts op haar. Te midden van de gruwzaamste pijnen aanschouwde ik den Heiland, mij wenkende, van engelen omgeven, die op lichte wolkjes zweefden, die aan het oog zich vertoonden, als enkel glansrijk licht, en aan het oor als schoone muziek. „Roerloos verdroeg zij het verschrik kelijkste; slechts eenmaal riep zij den den heer A. v. Os, over: „Een en ander over de titels .ter Psalmen" en een in leiding- over: „De nieuwe wereldleer aar Krisnamurti" van den heer f. Bakker. Op dienzelfden dag houdt het pensioenfonds „Simeon" zijn 27ste jaarvergadering. GEESTELIJKE VERZORGING DER MILITAIREN. In de Donderdag gehouden verga te ring van de classis Harderwijk der Geref. Kerken werd besloten aan de Synode van Groningen de volgende vraag te richten: „Ts de verhouding van de Deputaten ter behartiging van de geestelijke be langen onzer militairen van Geref. Kerken eenerzijds en het instituut der Legerpredikant.en anderzijds, van dien aard (gelijk de artikelen van Ds. T. J. Hagen in de „Néd.- Krijgsman" van 31 Deo. 1919; van een legerpredikant in de Ned. Krijgsman van 20 en 27 April 1927; van den legerpredikant, Dr. P. Bootsma in „Onze Banier, orgaan der Nat. Chr. Onderoffic. Vereen, van 27 Mei 1924 en van den heer L. Kamper in „Onze Banier" van 10 Mei, 24 Mei en 13 Juli 1927 doen vreezen) flat. daar door groote schade wordt toegebracht aan de samenwerking tüssclien heiden en aan de geestelijke verzorging der Geref. militairen? Indien dit zco is komt het dan der Synode niet voor, dat in die verhou ding verbetering dient te komen?" ZENDINGSSAMENKOMSTEN. Ter vervanging van den Zendings dag, welke jaarlijks in Juli vanwege de classis Amsterdam der Geref. Ker ken te Bussum werd gehouden, besloot de Kerkeraad van cle Geref. Kerk van Bussum in het najaar eene samen komst met de gemeente te houden, waar uitsluitend de belangen der Zen ding zullen worden besproken. GODSDIENSTVRIJHEID IN TURKIJE. Moestaf a Kemal pasja gaat voort Turkije te emancipeeren. De regeering heeft nu een besluit uitgevaardigd, waarbij aan iedereen, die meerderjarig is, vergunning wordt verleend den godsdienst te omhelzen, dien hij ver kiest Zoodat er in de toekomst op het stuk van den godsdienst volkomen vrijheid zal bestaan. Deze nieuwe maatregel van Moestafa Kemal is te Konstantinopel, waar hij thans ver toeft, over het algemeen met instem ming begroet. Tot de reeds door Moestafa Kemal voorgeschreven hervormingen behoo- ron om. afschaffing van de veelwijve rij; verplichte inschrijving van huwe lijken; e.en nieuw burgerlijk en een nieuw strafwetboek: de afschaffing van de slavernij on van de fez. GIFTEN EN LEGATEN. Ds. J. v. Herksen, Geref. predikant te Hillegom, ontving voor de in aan bouw zijnde nieuwe kerk toezegging van een gemee^telid dat onbekend wenschte te blijven, van gebrande glazen in den voorgevel. BINNENLAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN HOOFDDORP. H.M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven om op Woensdag 20 Juli a.s. den eersten dag van het cöncours-hippique te Hoofddorp bij te wonen en in het bijzonder de parade der landelijke rijvereenigingen te zien en den landenwedstrijd in het groote springconcours. H.M. denkt om half drie uit Den Haag te arriveeren op het mooie ge meentelijk sportterrein en is voorne mens na afloop van het Springcon cours te vertrekken naar het Centraal Station te Amsterdam om vandaar door te reizen naar Apeldoorn. CHINA EN NEDERLAND Reuter seint uit Sjanghai: De commissie, ingesteld door de na tionalistische regeering, voor de her ziening van verdragen met het buiten land, heeft besloten, het consulaire verdrag tusschen Nederland en China in 1911 gesloten, op te zeggen. De mi- naam uit van haar zoon Hermeias. Toen richtte ik mijne blikken op haar en zag, hoe zij met bevende lippen en wijd geopende oogen ten hemel staar de. Zij leefde nog en toch was zij reeds bij Hem; zij lag nog op de folterbank en toch gevoelde zij zich zalig. „Mijn krachtig lichaam bleef mij nog aan het stof binden; zij vond reeds verlossing bij het begin der marteling. Ikzelf drukte haar de oogen toe de liefelijkste oogen, waarin zich ooit de hemel afspiegelde. Ik trok den ring van hare bloedende, zachte, blanke hand, en hier, hier onder deze ruwe vacht, bewaar ik hem. En ik bid, ik bid!Mijn hart!God, als het eens zoo ware! Als toch het einde..!" Paulus bracht de hand aan het voorhoofd en zonk uitgeput, door zijne aandoeningen overweldigd, geheel on machtig op zijn leger neder. De kranke had in ademlooze span ning zijn verhaal gevolgd. Sedert lang had hij zich reeds hoog opgericht, en was, zonder dat de andere het had bemerkt, op de knieën nedergezonken. Thans sleepte hij zich voort tot den bewustelooze. Gloeiend en bevend over. al zijne leden, boog hij zich over hem, trok de vacht van zijn borst, zocht driftig met de handen naar den ring, vond dien, bekeek hem, als wilde hij dien met zijn oogen verslinden, clrukcte hem een en ander maal aan zijnj hart, en dan weder aan zijne lippen, bedekte zijn gelaat met beide handen, en weende bitter. Eerst toen Hermas uit de oase terugkeerde, nister van buitenlandsehe zaken der Chineesche regeering zal onverwijld onderhandelingen met de Nederland- sche regeering over deze aangelegen heid openen. CHILEENSCHE ONDERSCHEIDING. De president der Chileensche repu bliek heeft de hoogste Chileensche on derscheiding, de Orde van Verdienste le klasse, verleend aan jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, Minister van Bui tenlandsehe Zaken en aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-gene raal van 't Ministerie van Buitenland sehe Zaken. De chargé d'affaires van Chili, de heer E. Gallardo Nieto, heeft in het hotel des Indes te 's-Gravenhage den Minister van Buitenlandsehe zaken en mevrouw Beelaerts van Blokland en den secretaris-gen. en mevr. Snouck Hurgronje een diner aangeboden en bij die gelegenheid de insignes der Orde aan genoemde heeren overhandigd. Onder de genoodigden bevonden zich mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, chef der afdee- ling diplomatieke Zaken aan het Mi nisterie van Buitenlandsehe Zaken en mevr. Michiels van Verduynen, ver schillende leden van het corps diplo matique, de consuls van Chili te Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, met hunne dames. DE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten stellen voor, aan den heer H. de Wilde, die 11 jaar de func tie van Gedeputeerde heeft bekleed, het maximum pensioen ad ƒ2000 toe te kennen. De commissie uit de Provinciale Sta ten, in wier handen is gesteld het voor stel om de herziening van het provin ciaal werkliedenreglement voor één jaar te verlengen, kan zich met het voorstel van Ged. Staten vereenigen. In zake de restauratie van den gevel van het Spinozahuis achtte de grootst mogelijke meerderheid der daarvoor ingestelde commissie uit de Staten het gevraagde subsidie gewenscht. Een lid was van meening, dat het niet gewenscht is de gedachtenis van dezen wijsgeer in eere te houden. De commissie kan zich vereenigen met de voordrachten betreffende de restauratie van de kerk te Rijswijk en van den toren te Nieuw-Helvoet. De terzake ingestelde Staten-com- missie heeft instemming betuigd met het voorste], met het buitengesticht te Zeist van de stichting Het geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen te Ütrecht te contracteeren voor 100 plaat sen (40 voor mannelijke en 60 voor vrouwelijke patiënten). Ged. Staten deelen mee, dat voor het tijdvak 1 Juli 19271 Juli 1928 de verpléegprijs is vastgesteld op ƒ720.20 per patient en per jaar, met inbegrip van kleedgeld. DE NIEUWE TIJDAANWIJZING BIJ DE GEMEENTEL. DIENSTEN. Naar gemeld wordt, hebben B. en W. van Den Haag besloten geleidelijk bij de verschillende diensten en bedrijven in te voeren de nieuwe tijdaanduiding van de spoorwegen, met gebruikma king van de cijfers 13 tot en met 24. DE KONINGINNEBRUG. Nadat door het besluit van den ge meenteraad, om terug te komen op de voor vier weken gevallen beslissing, B. en W. van Rotterdam hun vrijheid weer hadden herkregen, hebben zij het werk aan de Duitsche inschrijfster de Vereinigte Stahlwerke, Dortmun- der-Union, gegund. LUCHTLIJN AMSTERDAM—PARIJS. iNaar uit Brussel wordt vernomen, zijn er thans onderhandelingen gaan de om de vliegtuigen van de lijn Am sterdamParijs binnen afzienbaren tijd ook Antwerpen geregeld te laten aandoen.. RESERVE AUTOBUSSEN. Op verzoek van den Nederl, bond van autobusdienstondernemers heb ben Ged. Staten van Zuid-Holland be paald, dat bij autobusdiensten het dacht hij aan zijn vriend, die daar uit geput lag ineengezonken, en riep hem met behulp van zijn zoon in het leven terug. Paulus weigerde niet spijs en drank te nuttigen, en toen hij, versterkt en als tot een nieuw leven ontwaakt, in de avondkoelte naast Stephanus bui ten het hol zat, en van den grijsaard had vernomen, dat Magdalena zijne vrouw was geweest, zeide hij, op Her nias wijzende: „Nu weet ik waarom ik dezen van den aanvang zoozeer heb liefgehad". De oude man drukte hem zacht de hand, want hij gevoelde zich door een nieuwen teederen band aan zijn ver pleger verbonden. De zekerheid dat zijne altijd nog zoo teerbeminde vrouw de moeder van zijn zoon, als christin, als martelares was gestorven en vóór hem den weg ten hemel had gevonden, vervulde h6m met stille zaligheid. Vreedzaam als een kind 3Üep hij den volgenden nacht, en toen er 's mor gens afgezanten uit Raïthoe versche nen, om Paulus uit te noodigen den heiligen berg te verlaten om tot hen te komen, ten einde zich als presbyter aan hun hoofd te stellen, zeide Ste phanus: „Volg gerust deze schoone roeping, die gij verdient. Ik heb uwe hulp thans waarlijk niet meer noodig, want ik zal ook zonder verpleging wel genezen." Maar Paulus, meer verontrust dan verblijd, verzocht de afgezanten drin gend hem een tijd van zeven dagen toe te staan om zich te bedenken. Hij liep aantal reserve-bussen moet bedragen 25 pet. van het aantal wagens, waar mee volgens de verleende vergunning gereden wordt, daarbij gedeelten voor geheelen gerekend. ftji VERKEERSBELEMMERINOEN 'U OPGEHEVEN. Ged. Staten van Zuid-Holland heb* hen opgeheven de gesloten-verklaring voor het gebruik van moton-ijtuigenr lo. van den vroeger genaamd zijnden Lagen- of Leytweg (thans voor het gedeelte van den Leidschen straatweg tot den Hofdijk genaamd Tenveeweg en voor het gedeelte van den Hofdijk tot den Rijksstraatweg genaamd Wijt- tenbachweg) het nog gesloten zijnde laatstgenoemde gedeelte (Wijttenbach- weg); 2o. van het gedeelte van den Poelgeesterweg ten noorden van den Kwaakweg (thans genaamd Abspoet- weg). GEMENGD NIEUWS. Onweer. Te 'Axel is tijdens' een hevig onweer de bliksem in 'del wachtkamer van het station geslagen.' Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij' gebeuid. I Tengevolge van den hevigen regenJ val liepen de laag gelegen landerijen' onder. Onder St. Jansteen sloeg de blik sem in de wagenmakerswerkplaats v: Verdurmen, die geheel uitbrandde. Eenige machines werden mede door het vuur verwoest. I Motorongeluk. De heer W. uit Den Haag kwam Vrijdag te Ter- heyden ernstig te vallen, doordat zijn motor slipte. 1 Dr. Hotman uit Breda, constateerde een schedelfractuur: op diens advies werd de gewonde per ziekenauto naar het St. Ignatiusgesticht te Breda ver voerd. Doodelij'ke val. Te Ommen' is de 71-jange landbouwer J. R. bit het inhalen van hooi van den wagen: gevallen en even later aan de gevol gen overleden. 1 Opgehangen. Drie tuchthuis boeven, die tot tweemaal de leiding! hadden genomen bij een aanvankelijk welgeslaagde poging tot uitbreken uit? de gevangenis van Joliet bij Chicago zijn Vrijdag op de binnenplaats van de. gevangenis opgehangen. f Bij nun eerste poging tot ontsnapt ping in 1926 hadden zij" den onder-1 directeur van de gevangenis neerge schoten, omdat deze, naclat zij- uit hun1 cellen ontsnapt waren, en zich van vuurwapens hadden weten te voorzien; had geweigerd hun de sleutels der gevangenispoort af te geven. I Dit jaar, 12 Maart, een paar dagen! voordat zij terechtgesteld moesten worden, wisten zij weer uit hun eer te komen. f Twee hunner werden echter nogi binnen de gevangenis opgepakt%n de derde bracht het niet verder dan tot den weg van Chicago. Ongeval. Zaterdagavond is de! 15-jarige A. Melchior, wonende in de" Goudschedwarsstraat te Rotterdam, 1 toen hij boven op een hoog met kisten' opgeladen vrachtauto zat, toen deze auto onder het viaduct bij het Hofplein' doorreed, met zijn hootd tegen den- onderkant van het viaduct geslagen. Hii bekwam een groote hoofdwonde en een ernstige hersenschudding en' werd in zorgwekkenden toestand naai* het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. I Betrapt. Op het derde perron' van het centraal station te Utrecht heeft de politie gistermiddag twee be kende zakkenrollers uit Amsterdam en Rotterdam op heeterdaad betrapt op het stelen van een horloge met ket ting van een daar wachtenden reiziger Bij hun aanhouding was het gesto- lene nog in hun bezit. Zij zijn naar het1 hoofdbureau van politie overgebrachte Brand. Vrijdagmiddag is aan1 den Buursenveg te Haaksbergen brand ontstaan in het pand, bewoond' door H. Wissink, vermoedelijk als ge volg van hooi broei. Het geheele perceel is uitgebrand. Verzekering dekt ten deele de scha-, 'de. 1 vervolgens rusteloos van de eehe hei lige plaats naar de andere, en einde lijk naar de oase, om in de kerk te bidden. ACHTSTE HOOFDSTUK. Het was een kostelijke verfrisschen- de avond. De volle maan verhief zich statig aan het donkerblauw gewelf van den nachtelijken hemel, en goot een stroom van licht over de koele aarde uit. Maar de lichtkracht harer zilveren stralen was niet sterk genoeg om den fijnen blauwachtigen sluier op te heffen, die de reuzenmassa van den heiligen berg omhulde. Daarentegen trad de oasen-stad ge heel uit de duisternis te voorschijn. De breede weg van de hoofdstraat viel den wandelaar, die van de hoogte af daalde, dadelijk in het oog als 'n wit marmeren baan, en de pas gepleisterde wanden van de nieuwe kerk kwamen zoo schitterend uit, als op den vollen middag. De schaduwen der huizen en palmen lagen als donkere stukken ta pijt over den weg, die r.iet zeer bevolkt was, niettegenstaande de avondkoelte, die anders de burgers naar buiten lokte. Door de geopende vensters van de kerk klonk het gezang van mannen en vrouwen. Thans ging de deur opgn, en de christelijke Pharanieten, die hier het avondmaal hadden gevierd met brood en den kelk, dien van hand tot hand ging, kwamen naar buiten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5